VRIENDSCHAP MET WASHINGTON Twee uur vocht bestuur R.B.B. tegen elf vroede vaderen DINSDAG 17 SEPTEMBER 1957 naar Hat oorloos dagboek, tfciti LOtLt> ALAN BROOKE de. cechfcerh&ncl >£3ti WINSTON CHURCHILL HET VLIEGTUIG hing boven Washington. In het looppad van Ide cabine stond een corpulente man in een wijd jasje met ritssluiting. De (rand van zijn grote Panamahoed was Lpgeslagen. Hij zag eruit als een kind jn zijn speelpakje, dat op weg is naar strand om daar een kuil te graven. Die man was Sir Winston Churchill. (Enige ogenblikken later was 't vlieg- jtuig geland. Churchill liep naar de (uitgang, maar zijn weg werd ver sperd door zijn butler, Sawyers. J,,Mijnheer, de rand van uw hoed dat kan zo niet, dat kan écht niet, .doet u 'm omlaag. En Churchill, (verschrikt en met een vuurrood (hoofd, schikte de rand van zijn hoed (goed. Buiten,^ aan de vliegtuigtrap (stonden de vertegenwoordigers van jpresident Roosevelt om hem te ont vangen. Hij zou een goede indruk maken De reis van Winston Churchill en zijn I chef-staf Lord Alan Brooke naar Ame- rika had plaats in Juni 1942. Het was een l^jietwat overhaaste reis; de ongunstige ^'ontwikkeling van de oorlog In Noord zij (Afrika had een vervroegd overleg met de taj! Amerikanen wenselijk gemaakt. Terwijl de generale staf zich bezighield met de voorbereidende plan- nen tot een invasie in 4 Frankrijk, was alle hoop ge vestigd op de troepen van generaal Auchinleck in Noord-Afrlka. Na de terug tocht in de Lybische woes tijn, de afgelopen winter, r had Churchill aangedrongen jijde aanval te vernieuwen. Maar In de •ii eerste week van mei 1942 kwam als een .4 grote teleurstelling de mededeling van de overigens algemeen gerespecteerde sol- Hj'daat, die Auchinleck was, dat hij in- plaats van aanvallen, versterkingen naar Wiilndia zou sturen, waardoor hij zelf wat (Noord-Afrika betrof, in de verdediging zou blijven. Het overhaaste vertrek en de reis naar Amerika zijn uitvoerig In Brookes aan teken Inger. weergegeven: „Wij reisden naar Stanraer in de speciale trein van de minister-presi dent; dat was heel comfortabel. Ik ge bruikte de maaltijd met Winston en wij hadden gelegenheid nog eens rustig enige zaken door te nemen, die straks met Roosevelt zouden worden be sproken. Bij aankomst in Stanraer werd Churchill op de hoogte gesteld van het laatste nieuws. In een motorboot gingen wij naar de Boeing Clipper, die ons over de Atlantische Oceaan zou brengen." Het was een merkwaardig gezicht, Winston Churchill te zien 6taan in die motorboot. Hij had een wijd jasje met ritssluiting aan, had een zwarte Hom burg-hoed schuin op het hoofd, en in zijn hand had hij een wandelstokje met gouden knop. Zachtjes zong hij voor zich uit het liedje met de dwaze tekst: „We zijn hier, omdat wij hier zijn, we zijn hier, omdat we hier zijn Het was een mooie vliegboot, keurig ingericht met banken om te slapen, een 2 Toch aanval Winston Churchill was woedend.- Er was geen sprake van. dat de aanval Lybië kon worden afgelast. Auchinleck kreeg het standpunt vah de minister president op een wijze, die niets aan dui- wensen liet. meegedeeld. In- beraad plaats, op welke ma nier deze moeilijkheid weer kon wordei opgevangen Alan Brooke noteerde in zijn dagboek: „7 mei Voor de bijeenkomst var de generale staf ging ik naar de minis ter-president Ik trof hem daar aan, zo als ik hem zo dikwijls had gezien Hi zat in bed, vanwaar hij enige telefoon gesprekken met Auchinleck had ge voerd Hij was weer de typische Ohur- ohill. Het was een mooie aanblik. zoal6 hij daar in dat bed zat, met die grote 6igaar in zijn mondhoek, zijn haar in de war, de dekens bezaaid met papierer en met naast het bed enige kwispel- doors, waarin sigarenpeuken. Op deze morgen had hij weer een van zijn ge vaarlijke stemmingen". Uitstel De stemming werd er de volgende dag niet beter op, toen Auchinleck meldde, onmogelijk een aanval te kunnen begin nen op het door Churchill gewenste tijd stip van 15 mei; hij vroeg uitstel tot 15 juni. Brooke schrijft: „Ik vond het een vervelende bood schap. Met uitstel was niet gebaseerd op strategische overwegingen, doch slechts op het aantal beschikbare tanks. Hij schijnt zich niet bewust zijn van het gevaar, dat er door, zijn voorgesteld uitstel voor Malta dreigt". Auchinleck kreeg zijn maand uitstel. Zelf liet hij in zijn telegrammen blijken- dat hij door dit uitstel alleen maar betei beslagen ten ijs zou komen. Churchill, die de generaal op de voorpost graag de spo ren wilde geven, wees hem op de strate gie. die werd toegepast in de slag bij Austerlitz. Te laat, in de nacht van 25 op 26 mei trokken de Duitse tanks in het n lich op. De strijd in Afrika laaide op nieuw op. De woestijnslag, die nu volgde, scheen Auchinlecks theorie te bevestigen - eetsalon, een keukentje en toiletgelegen- boek staat: heid. De vliegreis naar het Amerikaanse vasteland duurde zevenentwintig uur. achtste leger in Afrika was niet opge- en tegen de Duitse overmacht. Na drie weken van vertwijfelde strijd, wa- er aan Britse zijde zware verliezen geleden. De infanterie kon niet bouwen op bescherming van tanks. t was het tijdstip, waarop Churchill besloot de toestand met de Amerikanen bespreken. Overhaast shall binnenkwam met een rampzalige tijding. Wij lazen het telegram ontzet: Tobroek was gevallen. Even was het stil. Toen 6prak Roosevelt. Ik weet niet meer wat hij zei, maar hij ze) geen woord teveel en geen woord te weinig. Zijn deelneming wa6 oprecht" De gevolgen van deze nieuwe ontwik keling bleven niet uit; in Brooke'6 dag- DE KRITIEKE TOESTAND in Noord-Afrika dwong Churchill en zijn chef-staf in het voorjaar van 1942 vroegtijdig naar Amerika te gaan voor besprekingen met president Roosevelt en diens militaire adviseurs. Tijdens dit bezoek'werd de basis gelegd voor de hechte vriendschap tussen de oorlogsleiders, welke vriendschap later van beslissende betekenis zou zijn voor de bevrijding van het onderdrukte Europa. De klok BIJ de aankomst in Amerika liet Sir 'inston de steward bij zich komen: „Ik eet het niet, maar de klok schijnt vreem de dingen te doen. zij loopt een paar uur >r of achter Maar ik heb er weinig t van. Mijn maag is mijn klok om r uur krijg ik de waarschuwing, dat iets moet worden gegeten ie eerste dagen van het bezoek van Churchill aan Amerika bleef hij logeren bij president Roosevelt, terwijl Alan Brooke contacten had met de Amerikaan- generale staf. Op zondag 21 juni had Brooke zijn eerste ontmoeting met Roose velt. „Het werd een bijzondere ontmoe ting. Ik had een oud pak aan en toen Ik werd geroepen om, overigens geheel onverwacht, de president te ontmoeten, vroeg ik Churchill mij even te mogen verkleden in. mijn uniform, maar hij wilde me niet laten gaan, omdat hij me nodig zou hebben. Toen ik de kamer betrad, waar de president was, voelde ik me alles behalve op mijn gemak. Hij zat achter een bureau, en nadat Churchill mij had voorgesteld, verontschuldigde ik mij omdat ik zo 6lecht gekleed was. Roo sevelt antwoordde echter: „En wat geeft dat? Waarom trekt u uw jas niet uit, - zoalsik? U voelt zich dan veel prettiger Het was zo sympathiek gezegd, dat ik mij onmiddellijk op mijn gemak voelde. Bij alle gelegenheden, dat ik hem ontmoette, was hij bijzonder char- Rampzalig De bespreking in de kamer van de pre sident werd onderbroken door een geza menlijke lunch. Daarna ging het onder houd verder. Brooke sohrijft hierover: „Ik kan mij het incident herinneren al6 de dag van gisteren: Churchill ik stonden naast het bureau van R 6evelt te praten, toen generaal Mar- Met zijn chef-staf Alan Brooke ging Winston Churchill Vele malen op inspectie langs de kustverdedigings- tverken in Engeland- .Generaal Marshall ging on middellijk aan het werk om te zien, hoe Amerika zijn sympathie melfde daad kon oen. Besloten werd driehonderd Sher- an-tanks en honderd machinegeweren lar het Midden-Oosten te sturen". Vriendschap „De Tobroek-affaire was oorzaak, dat er tussen Churchill en Roosevelt een diepe vriendschap ontstond, die voor de samenwerking tussen beide landen van groot belang bleek. Aan de ene kant 6tonden Roosevelt en zijn rechterhand Marshall, aan de ander zijde Churchill en ik". De vrij oppervlakkige relatie Marshall- Alan Brooke werd in deze dagen ook hechte vriendschap. Brooke verhaalt de intieme gesprekken, die hij de Amerikaanse generaal had over Roo sevelt en het Amerikaanse standpunt in de oorlog. Hij kreeg begrip voor tal van zaken, die hij tot dusver 6lechts met Britse ogen had gezien. Daar in Marehall'6 kamer, zittend op de rand van het bed, tussen een achteloos neergelegde tanden borstel en scheerkwast in, ontstond lange gesprekken een vriendschap, die in de toekomst voor de onderdrukte vólke rn in Europa van zo'n grote beteken» >u blijken te zijn. De Amerikaanse reis had ook andere gevolgen. Na de terugkeer van Churchill en Alan Brooke vlogen op 19 juli 1942 Hopkinö. Marshall en admiraal King Amerika naar Engeland om de reeds vroeger overeengekomen Invasie Frankrijk in het najaar te bespreken. Zij VOORSCHOTEN Geref. mannenvereniging Het seizoen van de Geref enlging begint met een vergadering op donderdagavond 8 uur. De heer D. Lim burg zal een inleiding houden over „He Verbond" Verder zullen hufehoud-elijki zaken worden afgedaan Christenvrouwbond Ook voor de christen-vrouwenbond be gint het seizoen weer. Woensdagavond r wordt vergaderd in de kleine zaal Chir. Belangen. Dr. D. K. Wielengt Wassenaar zal een causerie houden Brazilië Incident met de kruik fHURCHILL werd op al zijn rei- zen vergezeld door zijn trouwe butler. Sawyers, die als hij ooit zijn mémoires zou schrijven wellicht nog interessanter stof zou kunnen bijeenbrengen dan Sir Winstons naaste medewerkers- Hij had onder meer tot taak de tra ditionele twintig of dertig pakket ten te beheren, die Churchill al tijd meenam. Toen zij eens van een reis terug keerden maakte Sawyers eerst wat te drinken voor de minister-presi dent en zijn gezelschap en hielp Churchill vervolgens zich te ver kleden. Het was een heel karwei in de kleine kleedruimte van het vliegtuig. Plotseling zei Sawyers: „Mijnheer, weet u wel, dat u op de warmwaterkruik zit? Dat zit toch niet gemakkelijk?" En Churchill antwoordde: „Och, 't is in ieder geval beter dan op 'n fjszak". hadden van Roosevelt de vrijheid delen naar eigen goeddunken Churchill en de Engelse generale 6taf ;n overeenstemming te bereiken. Evenals enige maanden daarvoor vonden er weer diepgaande bespre kingen plaats. De Amerikaanse er Britse militaire deskundigen bespra ken nu echter, in tegenstelling to' voorheen, ook ieder detail van eer landing in Frankrijk en een verder op rukken in Europa. Er werd ten slotte overeenstemming be reikt: men zag aan beide zijden in, dat invasie op dit tijdstip niet minder zes divisies manschappen gen, die een grote kans liepen voorgoed verloren te zijn. En de invasie in Frank rijk sinds het voorjaar een nachtmerrie Alan Brooke die de onderneming geen schijn van kans toeschreef werd onbepaalde tijd uitgesteld om de ge vechten in het Midden-Oosten en in de Stille Oceaan niet in kracht te doen af- Dat betekende echter ook: een impasse in de Brits-Amerikaanse samenwerking op strategisch gebied. (Copy-right voor Nederland Het Rotterdammer-Kwartet- A.B.C.-Press). (Nadruk verboden). Krijgsraad in Kairo Drukke tijd op de keuring voorbij De drukke tijd is voor de bloemenkeur- ders nu wel voorbij. Nu de storm en de regen een niet onbelangrijk deel der dahlia's hebben weggevaagd, zal men het olgende maanden wel kalm-aan kunnen doen. In Baarn bleek men nog de st van het weer te hebben ge had. De fa. Bruidegom uit die plaats stel de nog een fraaie en uitvoerige groep dahlia's ten toon met de helderrode s.c. Oh Boy. de oranjerode dec. 1604 met de merkwaardige, wat „open" vorm. de bestgevormde gele cactus 1316. de typisch gebouwde Great Show met de vale zalm kleurige tint en de rode s.c. Best Seller als uitblinkers. Van Oosten. Den Haag voerde eveneens een fraai groepje ten tonele met o.m Nocturne, de grillig ge vormde cactus Wagschals Goldkrone en de beste gele s.c. Ceasar. Ant. Nuyens. Limmen. etaleerde de pompon Sweet Har mony, ldchtrose met geel. een aparte kleurencombinatie. P. Kleef. Haarlem. zijn uitstekende zachtoranji Laurens Koster zien. Van A. Koppes. Hil- legom, noteerden we een verdienstelijke is met een aantrekkelijke licht rode tint en de fa. Ballegö uit Leiden besloot de rij der dahlia's met de varië teit. die op de nationale show te Hille- gom beslag legde op de wisselbeker de beste buitenlandse dahlia: nl. de fraai- gevormde gele dec. First Lady. TREIN REED MANNEN AAN EEN DODE Nabij Best zijn zondagavond omstreeks half twaalf twee arbeiders door de trein Den Bosch-Eindhoven aangereden. Een van hen, N. Mannersteeg uit Nieuwdijk was op slag dood. De andere arbeider, de heer L. Siegers uit Heeze, werd zwaar ge- De beide arbeiders verrichtten werk zaamheden aan de spoorlijn in opdracht van het particuliere aannemersbedrijf van Welzenes te Rotterdam, toen de trein, die om 23.26 uur uit Den Bosch naar Eind hoven was vertrokken hen greep. Van de zijde der spoorwegen wij, dat de voorgeschreven veiligheids maatregelen waren genomen. De rijks politie te Best heeft een onderzoek inge steld. Verdacht personeelslid Vredestein voorgeleid Gisteiren werd het personeelslid van de Vredesteinfabriek J. W. voor de officier van justitie geleid. Na de brand in boven genoemde fabriek had de politie W. mee genomen omdat zijn gedrag haar ver dacht voorkwam. W- ontkent echter iets met de oorzaak van de brand van doen Rumoer in Rijnsburg De burgemeester begon en niemand greep in om partijen met elkaar te verzoenen De RIJNSBURGERS, DIE MEENDEN dat er een prettige en intense samenwerking bestond tussen het gemeentebestuur en de voetbalver eniging Rijnsburgse Boys, zijn gisteravond wel zeer diep ontgoocheld, toen zij moesten aanzien, hoe de vroedschap en het bestuur van R.B.B. elkander ruim twee uren publiek in de haren zaten. Bepaald droevig was het, dat een van de mensen, die het in Rijnsburg kennelijk naar den vleze gaat, zich ge leend had om in deze stugge strijd als arbiter op te treden. De burgemeester begon, en hem treft dus feitelijk alle sohuld. Om zes uur be gon hij te trappen en het was dus logisch, dat het bestuur van Rijnsburgse Boys wat terug ging doen, want zelfs van een burgemeester behoeft niemand het goed te vinden, dat hij trapt. De heer Heemskerk trapte na vijf mi nuten al zo hard, dat de heer Brussée, die de partij van burgemeester Koomans had gekozen, zijn misgreep wel möest inzien. Wie kaatst, moet de bal verwachten, maar dat deed de burgemeester kenne lijk niet, want het was eén verrassing voor hem, toen het RBB-bestuur na de misgreep van de heer Brussée zo fel rea geerde. De burgemeester had echter een maal „a" gezegd en toen volgde zijn „b", maar slager Oosthoek maakte bezwaren en de burgemeester trok zich uit het strijdgewoel terug. Grove fout De lont was echter al ver In het kruit vat gekomen en de strijd woedde fel voort. De heer Heemskerk had kennelijk zijn woede op de heer Brussée nog niet geheel gekoeld, want wederom deed hij hem in het zand rollen. En toen begin Rijnsburg een grove fout. In plaats van tussen beiden te komen en de vechters uit-elkaar te halen, begon men de verhitte vroedschap aan te vi Deze begon toen als maar harder te trap pen en daar was de heer Van der Mey, die toch heus wel tegen een stootje kan, niet tegen opgewassen. Twee keer rolde hij op de grond en toen vond arbiter Oost hoek het genoeg en maakte een einde aar de strijd. Doch na tien minuten kwam een uitge rust RBB-bestuur weer op het gemeente bestuur afgerend. In plaats, dat de raadsleden toen de verstandigste party hadden gekozen, en waardig naar vrouw en kind wa- Nieuws van en voor Noordwijk Hondenziekte In de kustplaatsen zijn momenteel vrij veel honden door de zgn. „hondenziekte" aangetast. De dierenarts uit Noordwijk heeft enkele gegevens gepubliceerd, die hondeneigenaars van belang kunnen zijn. volkomen ongevaarlijk De ziekte voor de mens. Honden, die eens van de ziekte zijn genezen, hebben weinig kans opnieuw ziek te worden. Men kan honden laten inenten tegen de ziekte. Hiervoor is slechts één in spuiting nodig, die niet erg kostbaar is, daar er goedkope Hollandse entstof bestaat. De hond moet liefst jong wor den ingeënt (drie tot vier maanden) en moet volkomen gezond zijn. Oudere, gezonde dieren kunnen ook nóg wel met succes worden ingeënt. De ziekteverschijnselen zijn: hoge koorts en minder goede eetlust, ge volgd door braken, vuile ontstoken ogen, kuchen en soms eén snotneus en diarrhee. Het slotstadium is ernstige Sassenheim gaat met rijk program zijn Oranjefeesten vieren Morgen en donderdag wordt in Sassenheim het Oranjefeest gevierd. Vanavond om acht uur worden de festiviteiten geopend met een toe spraak van de burgemeester vanaf het muziekpodium, waarna „Adeste Musica" een feestconcert geeft. Om kwart over negen volgt een muzikale rondgang met als slot een taptoe door het tamboer- en pijperkorps voor het gemeentehuis. Woensdag Morgenochtend om negen uur wordt gestart met een kinderbloemencorso, dat opgesteld wordt op de Parklaan. De route van dit corso is: Panklaan, van Pallandt- laan, Hoofdstraat, Wilhelminalaan er Julianalaan. 's Middags is er op het feest terrein, dat wegens de slechte gesteld heid van het terrein aan de Charbonlaan verplaatst is naar de Haven, een ballon wedstrijd voor de leerlingen van de kleu- Oranjefeesten begonnen Geheel Voorhout liep mee en men kreeg een mooie optocht A LS ALLES MEELOOPT hebben we een mooie optocht", heeft de jeugd van Voorhout gisteren gedacht en omdat zij kennelijk een mooie op tocht op prijs stelde, trok zij massaal achter de muziekvereniging „St. Cecilia" aan, die met slaande trom en dreunende marsen de najaarsfeesten van Voorhout voor geopend verklaarde. In de vroege avonduren waren honderden kinderen en jongeren, gewapend met kleurrijke lampions naar de Ruïne van Teiligingen getrokken om op dit grenspunt van Voorhout de muziek op te wachten. Burgemeester Smolders, met 't Oranje- comité, ging zijn gemeente ook in het feesten voor en opende de feeststoet, die in iedere straat groeide en ten slotte half Voorhout met zich meetrok naar het feestterrein. Hier sprak de burgemeester hoopvolle openingswoorden. Ook de voorzitter van de Oranjevereni ging, de heer G. M. Prins, twijfelde niet aan het slagen van het Voorhoutse feest, vooral niet, omdat het weer de feesten welgezind bleek te zijn. In de oafé's waren inmiddels de tra ditionele klaverjas- en bridge wedstrijden begonnen en de kraampjes langs het feestterrein maakten allerminst een ver laten indruk. Morgen beginnen ln Voorhout de volks spelen, en ook de kinderen zullen elkaar de prijzen proberen af te kapen. En als de stemming blijft, zoals zij gisteravond was. dan wachten Voorhout enkele ouder wetse dagen van gezelligheid. En waarom zou die stemming niet zo blijven? terscholen. Diezelfde middag is puzzelrit voor auto's, welke oi Donderdag longontsteking of zenuwverschijnse len. e. Zaeke honden kunnen, afhankelijk van hun voeding in de jeugd, hun ras, en hun aard, behandeld worden en ge- De dierenarts adviseert bezorgde hon denbezitters hun dier gezond en jong te laten inenten, en in twijfelgevallen een dierenarts ie raadplegen. Ober Henny gehuldigd ,Het Hof van Holland" werd gisteren de heer D. Henny gehuldigd bij zijn zilveren jubileum als ober. De heer W. F. J. Oetil overhandigde de oorkonde voor 25-jarige trouwe dienst van de bedrijfshoceca, benevens de daarbij behorende dnaagmedaille. Ojk werd de gebruikelijke enveloppe met inhoud ge offreerd. Vele vrienden en college's complimen teerden vervolgens de heer Henny en di verse geschenken werden overhandigd. Volleybal gaat weer rollen De volleybalcompetitie tussen Noordwijkse clubs en verenigingen uit omliggende plaatsen gaat deze week weer beginnen. Het aantal deelnemende clubs is groter dan ver leden jaar, zowel bij de dames als bij de heren. Donderdagmorgen om 9 uur wordt ge start met „de Ronde van Sassenheim" Deze wielerwedstrijd voor amateurs, er nieuwelingen, wordt georganiseerd door de ren- en tourvereniging „de Bollen streek" en de supportersvereniging „de Achtervolger" te Sassenheim. Het par cours is uitgezet op de Adelborst Leeuweniaan met aangrenzende straten. Andere fietsers, bromfietsers, houden op dezelfde tijd een puzzelrit. Donderdagsmiddags wordt ten slotte half twee op het feestterrein een wed strijd in tonknuppelen gehouden, terwijl om drie uur het traditionele touwtrekken volgt. De feestelijkheden worden avonds om 11 uur besloten met vuurwerk. LISSE CHU-vergadering Vanavond vergadert de CHU-afdeling in Het Baken. Chr.-Geref. Evangelisatie Donderdagavond hoopt de Chr.-Geref. Evangelisatie de wekelijkse sa: komsten in Contact aan de Lisserdijk te hervatten. Oud Geref. Gemeente Om half 8 donderdagavond hoopt de Oud Geref. Gemeente voor te gaan de heer J. W. Slager uit Rijssen Gift voor „Contact" Iemand, die onbekend wenst te blijven, heeft mevrouw Eerland een gift van f5( ter hand gesteld voor het evangelisatie gebouw Contact. Record-inzameling De heer G. Spaargaren heeft voor he' Chr.-Geref. weeshuis te Utrecht f 190 in gezameld. Daarmee heeft hij de records van vorige jaren verbeterd. Uitwisseling tussen V.S. en Sowjetunie In oktober zullen te Washington diplc matieke besprekingen gevoerd worden tussen de Verenigde Staten en Sowjefunie over de culturele uitwisseling tussen belde landen. Men denkt voo melijk aan het wederzijds uitzenden radio- en televisieprogramma's. Dames: K.V.C. Katwijk (2 teams), S.C. Teijlingen Sassenheim, P.T.T. Llsse, M.S.V. en N.V.C. Noordwijk. Heren: K.V.C. en K.P.S.V. Katwijk, S.C. Teijlingen Sassenheim, P.T.T. Lisse, N.V.C.S.I.O.S., M.S.V., O.N.A., N.P.S.V., R.V.T. I en II, alle uit Noordwijk. Te Noordwijk wordt gespeeld in de gymnastieklokalen aan de A. v. Roijen- straat, Wassenaarsestraat en Brouckhorst- straat; te Sassenheim aan de Parklaan er te Katwijk aan de Plet Heinlaan. Als eerste zullen elkaar ontmoeten: Dames: K.V.C.—M.S.V.. M.S.V.—S.C. Teijlingen. Heren: K.V.C.—S.C. Teijlingen, S.I.O.S. N.P.S.V., K.P.S.V.—O.N.A., R.V.T. II— N.V.C. Vergadering Reddingsbrigade Donderdagavond te 8 uur wordt de al gemene vergadering gehouden van de Noordwijkse reddingsbrigade in „De Zee leeuw". Bader in nood Gistermorgen werd aan de politie te Noordwijk gemeld dat op 4 km benoorden de vuurtoren een bader in een mui ge raakt was en naar zee afdreef. Met spoed vertrok een patrouille, ge assisteerd door personeel van „Zeebad", naar de aangegeven plaats. Bij zee aan gekomen bleek de drenkeling, de 26- jarige A. Thiemann uit Keulen, door zijn verloofde en haar vriendin reeds uit het water te zijn gered. De man, die geheel uitgeput kleumd was, maakte deel uit groep Duitse kampeerders. Op aandrang van zijn vrienden was hij te water ge gaan, hoewel hij niet goed kon zwemmen. Spreekbeurt Morgenavond om half acht spreekt ds. C. van den Bosch uit Bodegraven voor de Hervormde Evangelisatie. Tweede overwinning In de reserve tweede klasse is zaterdag één wedstrijd gespeeld, te weten Noord wijk 2—Kozakken Boys 2. Deze ontmoe ting bracht de Noordwijkers met 3—2 hun tweede overwinning. ren gegaan. Maar nee, ook ztj vingen met nieuwe moed het opnieuw-op- laaiende gevecht aan, met droevig resultaat. Zij werden in een hoek gedreven en konden ten slotte slechts wenend om ge nade smeken, hetgeen niet bevorderlijk Is voor het prestige van de gemeente Rijnsburg. Maar zelfs aan de strijd in Troje is een einde gekomen en zo ook aan het ge vecht in Rijnsburg. De lankmoedigheid van de heer Oost hoek bleek ook zijn grenzen te hebben en met een machtig gebaar scheidde hij ten slotte de partijen. En bedroefd moesten de raadsleden thuis gaan vertellen, dat zij de voetbalwedstrijd tegen het bestuur van RBB met 63 hadden verloren. Geref. organisten in Rijnsburg In de Maranathakerk van Rijnsburg hielden de organistenkringen van Leiden en Den Haag der Geref. Kerken hun jaar vergadering. De heer Joh. van Dommelen uit Ede, die verleden jaar op het orgel concours in Haarlem de tweede prijs be haalde met zijn improvisaties, refereerde over het beleven van de liturgie. Spreker merkte op, dat de organist zich door veel studie op de diensten moet voor bereiden. Hoofddoel moet de eer van God zijn. Daarom moet zijn spel zuiver en gaaf zijn. Aan de speeltafel gaf hij enkele prak tische wenken over de indeling van een voudige voorspelen. De heer D. Schoneveld, organist van de kerk, speelde de tweede sonate van Men delssohn, de heer S. van der Zee ver tolkte de tweede sonate van Paul Hinde- mlth en de heer J. M. de Jong speelde een fantasie en fuga in C van Johan Sebas- tiaan Bach. Na de pauze werd in de conversatiezaal een en ander besproken. Hierbij stelde men vast, dat de organist weliswaar een opvoedende taak heeft, maar er zich voor moet wachten van voorspelen een concert te maken. N.Z.H. schaakte Gisteravond werd de eerste ronde voor de bordenwedstrijd gespeeld met de vol gende resultaten: Groep 1: M. J. Goudriaan—Joh. Schone veld xx, A. HensingH. Binnendijk 1-0, L. J. GoudriaanH. Tijsterman 01. Groep 2: A. v. d. Eijkel—W. Binnendijk 1—0, J. P. Noort—W. v. Egmond Spreekbeurt Voor de afdeling van de Geref. Bond spreekt donderdagavond 8 uur ds. M. J. LekkerkerkeT van Montfoort do de zaal achter de Ohr. Geref. kerk. WARMOND T af eltennisnieuws Hert eerste dames-rtafeltennistcam van Steeds Vooruit boekte dn de tweede ron- 'an de bekerwedstrijd van de NTTB flinke overwinndnig, 90, tegen NKF, Delft. Daarmee bomt het in de derde be kerronde. Het valt nog niet te voorzien tegen welke vereniging hert nu verder zal uitkomen. Hert eerste team der heren kon hert in de tweede ronde niet bolwerken tegen eerste klasser DSB, Den Haag. Steeds Vooruirt speelde goed, maar verloor met 7—2. De bekerwedstrijden zijn evenwel een goede training geweest en het ie nu maar af wachten wat er in de competitie gebeurt. Diit jaar komt hert eerste herenteam uit in de 2e klasse. Maandag 23 of maandag 30 september vindt de jaarlijkse massa kamp plaats tussen Sparider en Steeds Vooruit. Er nemen vijf teams aan deel. De juiste datum wordt z.6.m. bekend ge maakt. De juniorentraining op zaterdag is weer begonnen. Woensdag 25 september begint de training van meisjes Junioren, onder een eigen damesbestuur. Maandags en woensdagavonds trainen de senioren vanaf 8 uur. De junioren oefenen zater dags vanaf 7 uur. Spreekuur burgemeester De burgemeester kan donderdag niet zijn wekelijkse spreekuur houden. Bejai Morgenmiddag om twee uur wordt weer begonnen met de bijeenkomsten van de bejaardensoo6 in 1 Trefpunt. Be- Jaarden, die niet te voet naar *t Trefpunt kunnen komen, gelieven zich in verbin ding te 6tellen met één van de wijkzus ters of dames van het comité. Er zal dan een regeling worden getroffen. LEIDERDORP J. van der Goot sprak voor jonge boeren De afdeling Leiderdorp van de Chr, bond van jonge boeren hield gisteravond de eerste vergadering in het nieuwe sei zoen. De voorzitter, de heer Heljkoop, heette de leden welkom. Na voorlezing en vaststelling van de notulen sprak de heer J. van der Goot te Utrecht uitvoerig over de geschiedenis en de organisatie van het Ned. Rundvee-Stamboek, waarvan hij Inspecteur is. De opzet van hert N.R.S. Is de econo mische verbetering van de veestapel, zo zei de heer Van der Goot. De Nederlandse fokkerij staat op een hoog plan. Neder land heeft het hoogste produktiecijfer, hoewel Denemarken er al dichtbij is. Er wordt veel Nederlands stamboekvee ge ëxporteerd, ofschoon deze uitvoer bena deeld wordt door het sinds 1950 in Enge land geldende invoerverbod. De in Groningen en ln de Rijnstreek voorkomende soort, de blaarkoppen, wordt vrijwel niet uitgevoerd. De heer Van der Goot schonk in zijn verhande ling ook nog aandacht aan het toilet van de dieren, speciaal het knippen en sehoon- boenen. Hij zed, dat dit toilet het vee op de markten veel aantrekkelijker maakt Er ontbreekt nog wel eens wat aan, dit in tegenstelling tort bijvorbeeld paarden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 11