Familie het ginds Kulk uit Lisse heeft goed naar den zin STAD Amerikaanse Hugenoten komen Leiden bezoeken De heer Grijpma op Rhijnhof teraardebesteld 3 VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1957 'eten Tiaar wee; ende Leidse VOLA zag papieren wereld De vereniging van oud-leerlingen der ambachtsschool, de V.O.L.A., heeft gisteravond haar serie lezingen en films voor het winterseizoen weer -rodt ingezet. Men had enkele heren van zien. G. H. Bührman's Papiergroothandel geen bereid gevonden iets te vertellen ■p of} over de papierfabricage in de loop n der tijden. De heer F. Mees liet de aanwezigen aan hand van lantaarnplaatjes zien. rïaf men vroeger papier maakte en hoe men dat tegenwoordig doet. Het bleek dat het principe der bewerking door de eeuwen heen hetzelfde is gebleven. Ook al deed men vroeger alles heel primitief flfj met de hand en heeft men tegenwoordig moderne machines ter beschikking. Tegen i het eind der vorige eeuw werd de vraag naar papier zo groot, dat er geen lompen meer genoeg waren om als grondstof te dienen. Men moest du6 gaan uitzien naar andere middelen. En die vonden de on derzoekers in de plantenwereld. De ve zels van het naald- en loofhout, het stro en espartogras leenden zich uitstekend voor dit doel. Vooral in de romandruk maakte men veel gebruik van de lichte ris- maar dikke vezel van het espartogras. De zjn! film „Witte kunst" verduidelijkte het betoog van de heer Mees, en liet zien, dat papier-vervaardigen een kunst op zich is Weer een zangavond voor diaconessenliuis' Volgende week donderdagin de Pieterskerk Het actiecomité Leiden voor de nieuw bouw van het diaconessenhuis begint zijn activiteiten in het nieuwe seizoen met een grote zangavond op donderdag 19 septem ber aanstaande in de Pieterskerk. De avond begint om 8 uur. De medewerkenden zijn ditmaal de so praan Riet Stortenbeek, de trompettist Geert Geukes, de Utrechtse organist Mees van Huis, het Chr. mannenkoor te Capelle aan den IJssel, het dameskoor Cantemus, het zusterkoor van het diaconessenhuis zelf, verscheidene Leidse kerkkoren, zangklassen van een aantal Leidse scholen en de christelijke muziekvereniging „Con cordia". De leiding van het muzikale ge deelte van de avond berust bij de heer Arie Pronk te Gouda. Ds. J. N. de Ruiter, Hervormd predi kant, hoopt de avond te openen en dr. K. Dronkert, Geref. predikant, hoopt hem te sluiten. zich ezeg- 'egen zij naar spre- Vrijwillige dienst in de Pieterskerk Zondag is het 25 jaar geleden, dat het Vrijwilligerskorps van de Leidse Her vormde Gemeente, dat al veel langer be staat, zijn diensten ook in de Pieterskerk begon. Het korps begon in het Java- loka^l en kreeg er successievelijk de kerk- van j Zondag hoopt 's morgens ds. D, J. Vos- I sers In de Pieterskerk voor te gaan. Hij j stelt zich voor, enige aandacht aan dit jubileum te wijden. Na afloop van de m dienst komen de vrijwilligers van deze aP" j kerk in de consistorie even bijeen. fer Heropening grote zaal van „Staalwijk" De grote zaal van het wijkgiebouw in „Staalwijk" heeft een restauratie onder- I gaan. Op vrijdag 27 september aanstaande zal de zaal op een Gemeente-avond wor- ^en heropend. Opening van zaak Vanmiddag heeft de heer C. van Val- deren in het pand Haarlemmerstraat 269 een modern kledingmagazijn geopend. Ds. Cabanis naar Soestdijk geslachten, die na de opheffing van het edict van Nantes de wijk naar Nederland en later naar Amerika namen, komen dinsdag een hczoek aan Leiden brengen, zo vernemen wij. Nadat de groep maandagmorgen met de Waalse predikant ds. C. Cabanis te Leiden in het paleis Soestdijk door de Koningin zal zijn ontvangen, komt men dinsdagmiddag naar Leiden, waar de historie der Hugenoten in vele gebouwen en voorwerpen nog leeft. Onder de bezoekers, die voor het grootste deel bejaarden zijn, bevindt zich dr Margaret Hayes Sebree, president-generaal van het internationale Hugenoten-Verhond. De Amerikanen hebben deze reis, die 3 september begon en een maand duurt officieel de „Eerste pelgrimstocht der Hugenoten" genoemd. Oorspronkelijk was het de bedoeling, dat er nog meer zou den komen, maar een maand reizen in Europa is zelfs voor Amerikanen niel goedkoop. Uiteindelijk zijn het er veer tien geworden, afstammelingen in de rechte lijn van Franse Protestantse fa milies, voor een groot deel behorend tot de Franse adel. Zelfs komt er een dame die aantoont af te stammen van de familie d'Orange, nauw verwant met het Nederlandse Koninklijk Huis. Maandagmorgen gaat deze groep naar Soestdijk. De Amerikaanse Hugenoten zullen worden vergezeld door mr. dr. J •J. R. Schmal, lid van Gedeputeerde Sta- 'an Zuid-Holland en bestuurslid van vele Waalse commissies in Nederland, dr M. Jospin te Amsterdam, ds. R. Blom- maert, Waals-Belgisch predikant te Rot terdam, en ds. Cabanis als directeur van de Waalse bibliotheek in Leiden. Refugiés Om half vier dinsdag worden de Ame- kanen in Leiden verwacht voor een bezoek aan enkele gebouwen. Natuurlij!' gaat men de Waalse kerk aan de Bree- ftraat bezichtigen en de thee wordt ir de Waalse bibliotheek gebruikt. Ook een ontvangst; ten stadhuize door burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot op het programma. Omdat de geschiedenis van de Pilgrim- fathers en die van de Hugenoten zo niet AGENDA VOOR LEIDEN Zaterdag Sacristie Lutherse kerk Hooglandse Kerkgracht, 8 uur: oprichtingsvergade ring van Lutherse jongerengroep. Oude Varkenmarkt 5, 1.30 uur: vertrek voor bloemendag van Leidse bond van- Volkstuindersverenigingen. Antoniusclubhuis, 8 uur: feestavond SR.O. Garenmarkt, 1.15 uur: vertrek voor ex cursie van Oud Leiden „langs onbekende wegen in polderland in de omgeving van Oud Ade", terug om 6 uur. Papengracht. 2.15 uur: afdeling Leiden Ned. Chr. Reis-vereniging, vertrek voor excursie naar „Het Atoom" te ^mster- Stadsgehoorzaal. 2 tot 5 uur: kinder middag buurt- en speeltuinvereniging „Groenoord" ter gelegenheid vSn 20-jarig bestaan. Stadsgehoorzaal. 8 uur: feestavond buurt- en speeltuinvereniging „Groen oord" ter gelegenheid van 20-jarig be- Sbadhuds, 3.45 uur: défilé van 500 colon neleden voor burgemeester van Leiden en commandant R.K K. ter gelegenheid van 25-jarig bestaan van het Rode Kruis- Korps te Leiden. Stedelijke lichtfabrieken, 4.15 uur: ram penoefening Rode Kruis. Nieuwe Beestenmarkt, 4.30 tot 5 uur: drumbandshow ter gelegenheid van 25- jarig bestaan Rode Kruis-Korps. Aula academisch ziekenhuis, 8.30 uur: feestavond Rode Kruis met Sempre Avanti. Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door de apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, telefoon 20502, de apotheek Reijst, Steenstraat 35. telefoon 20136 en de apotheek te Oegst geest, Wilhelminapark 8. telefoon 26274. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde, tot 1 oktober: tentoonstelling „Mens in minia tuur. De wereld van het poppenspel" Rijksmuseum voor Volkenkunde. 10 toi 5 uur: tentoonstelling Japanse prenten tot 1 oktober. De Lakenhal, elke dag van 10 tot 5 uur er donderdagavond van 7.30 tot 9.30 uur „Tijdgenoten van Verater." tot 22 sep- ïarallel lopen, dan toch veel op elkaar ijken, wordt getracht, ook iets te later :ien van de historie van deze refugiés Een aardige bijzonderheid is. dat on der de 14 bezoekers zich ook een oud- olympisch kampioen uit 1918 bevindt. Het ontstaan van de Waalse Ge meenten in Nederland ligt rond 1685. toen het edict van Nantes werd op geheven en de Protestanten vogelvrij werden verklaard. Velen trokken zich terug in de Cévennen en dit woeste landschap is bekend geworden door de vele moordpartijen. Ds. Cabanis ls afkomstig uit deze landstreek. Toen Lodewijk de Zestiende in 1787. us ruim een eeuw later, besloot de re fugiés weer vrijheid van godsdienst te geven, was het resultaat vrij pover. De genlijke vluchtelingen waren overleden i kinderen en kleinkinderen waren deels aar Afrika en deels naar Amerika uit geweken. Een restje bleef in Nederland bestaat voort als de Waalse Gemeen- Sinds de inwerkingtreding van de uwe Kerkorde zijn zij een deel van de Hervormde Kerk. wat de Kerkorde en het Kerkrecht betreft, maar ze vormen amen nog apart de Waalse Unie. Bejaardensociëteit van Staalwijk Volgende week dinsdag, 17 september, middags om half 3, wordt de bejaarden- iciëteit van de Hervormde wijkgemeen- Staalwijk heropend. De sociëteitsmid dagen worden gehouden in het wijkge- bouw „Staalwijk". GEMEENTE LEIDEN Officiële publikatim AANWIJZING VOORRANGSSPLITSING Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten de splitsingen Rijnsbur gerwegLeidse. straatweg/Warmonde.rweg RijnsburgerwegLeidse straatweg/ "Nachtegaallaan, voor zover in die ge- ite gelegen, als voorrangssplitsing aan te wijzen, met dien verstande, dat voor rang moet worden verleend aan het ver keer, dat zich voortbeweegt langs de Rijnsburgerweg en de Leidse straatweg. Bouw Chr. school in Leiden voor slechthorenden en -sprekenden moet worden uitgesteld HET Christelijk ortho-pedagogisch instituut in Leiden, dat zich onder meer belast heeft met de bouw en het instandhouden van een school voor slechthorende en spraakgebrekkige kinderen, zal door de bezuinigings maatregelen de streefdatum januari 1958 moeten laten varen. Mis schien dat er nog een kansje is, dat volgend voorjaar les gegeven kan wor den leerlingen zijn er al voor toch gaat de bouw in Leiden zuid-west voorlopig niet door. Trouwens, alle besturen van bijzondere scholen hebben uitgebreid met de Leidse wethouder gesproken. Eind juli en half augustus riep wethou der Van Schaik de besturen van bijzon dere scholen bijeen en verzocht hij hun, aanvragen voor kapitaal-investeringen in te trekken. In het kader van de beste dingsbeperking is voor nieuwbouw van scholen namelijk voorlopig geen plaats. De besturen achtten het echter na de eerste vergadering juister, aan dit ver zoek van de wethouder niet te voldoen. Kortgeleden werd een tweede vergade ring met de wethouder gehouden en dezer dagen gaat een schrijven naar het 9tad- i onderwijs over de bouwpla Puzzel-Prominenten 1. Mevrouw Van der Linden, Burg- gravenlaan 123, Leiden; 2. G. Zand bergen, Burg. Hermansstraat 27, Rijnsburg; mej. A. Blansjaar, Em- malaan 48, Oegstgeest. huis, waarin schoolbesturen meedelen, dat zij de aanvragen weliswaar niet in trekken, maar wanneer de behandelings procedure z'n normale verloop heeft ge had, dat aan de uitvoering van de plan nen voorlopig althans geen uitvoering wordt gegeven. Wel wordt nu een urgentielijst opge maakt, waarop de namen komen te staan van die scholen, welke in een bepaalde volgorde aan de beurt zijn, wanneer het onderwijs weer iets in de stedelijke schatkist is. Voor de Christelijke school voor slecht horenden en de Mythylschool liggen de moeilijkheden echter anders. Deze hebben geen beroep op art 72 van de onderwijs wet, maar gezien de bijzondere taak var deze beide scholen, heeft het bestuui vertrouwen, dat de overheid het strever om de kinderen, die toch al zo gehandi capt zijn, speciaal onderwijs te geven, za steunen. Wanneer het geld er tenminste voor aanwezig is. „Groenoord" hield gisteravond receptie in De kleine Burcht. Wie hier voorzitter Van der Holst gelukwenst, is de heer Vijlbrief, die de Nuso, de Nationale Unie van Speeltuin-Organisaties, vertegenwoordigde. Foto N. van der Horst Zendingssamenkomst Dinsdagavond om acht uur houdt de hulpvereniging Leiden van de Gerefor meerde zendingsbond in de Hervormde Kerk een zendingssamenkomst in het wijkgebouw Centrum aan de Hooglandse Kerkgracht. Gesproken zal worden door ds. D. J. van Dijk te Nieuwerkerk aan den IJssel. (Advt Een belangrijke beslissing Een goed begin is he*, halve werk. Als het aankopen van een bedstel nodig is gaat u eerst eens kijken. Dan komt u er achter, dat er heel. wat verschil is in ma trassen- Kom eens kijken bij N.V. Tex tielhandel Adr. van Ooy Jr., Breestraat no. 39, Leiden (recht over het postkantoor) waar de hele kollektie D.W.U.-SOUPLEX ma'rassen aanwezig is met het nieuwe Amerikaanse LATCH-LOC interieur. Om- nen van een matras alleen maar de buitenkant ziet, maar het in hoofdzaak aankomt op wat er „in" zit, is het zo be langrijk, dat u door een vertrouwd adres wordt ingelicht. Een vertrouwd adres is over het pos*kantoor op de Breestraat, waar een grote liohtreclame u de weg wijst naar de deur voor een werkelijke „goede" nachtrust. Burgerlijke stand van Leiden Janine Bettina, d v J P Tuinhof de MOed en E van de Peppel; Paulus An dreas Maria; z v P C Roelandse en P R A Hensing; Sietska, d v C de Best en C van den Dool; Etiennette Barbara, d v J B Kist en A T Clous; Anton, z v D Klok en M Schaart; Elisabeth Theresia Maria, d v L Schouten en A J E de Gaaf Getrouwd: J Wanninkhof en A C M Vreem; J Bekooij en A Smit; D J M van der Weijden en G H Thieme; W F J Wol- ters en M C S Stuart; W C L Hulsman en C de Knegt; H Nleuwehburg en E H de Langen; H W Hamaker en D de Vos; J van der Hoek I _£ijlsma; *ld; K J v W Zwanen burg en H Schone vel en G Kooien; M van Klave Vogelaar. Overleden: B Smits, 65 j, Teegelaar, 57 j. echtgenote Jonkman. i Fruchten M Heeft verdwenen Johanna Fruneaux gelift? Over het uit de Gerrit Kasteinstraat 60 verdwenen 15-jarige meisje Johanna Fruneaux komen van verschillende zijden meldingen binnen bij de politie. Sommige tipgevers beweren het meisje te hebben zien liften. De politie gaat naarstig alle mogelijkheden na. de heer J. P. Holst, zag in het grote aantal aanwezigen het be wijs van de sympathie die men de vereni ging toedraagt. Hij verwelkomde in het bijzonder de heer D. Vijlbrief, vertegen woordiger van de N.U.S.O., de heren P. Flippo en C. F. Lardée van de Leidse bond van speeltuinverenigingen, dr. K. Reitsma, de ere-voorzibter. jegens wie de vereniging zich zeer dankbaar voelt voor de steun die zij van hem mocht ontvan gen en enkele andere vrienden van het speeltuinwerk. Spreker vestigde de aandacht op het sociale aspect van de buurtvereniging en vooral van het speeltuinwerk. De uren waarin de leiders zich met de kinderen bezighouden zijn geen verloren tijd, maar zullen zeker later van belang blijken te zijn voor de gemeenschap. Storm en zon De heer D. Vijlbrief. die de N.U.S.O. vertegenwoordigde, constateerde dat in de afgelopen jaren over „Groenoord" welis waar stormen waren gegaan, maar Om medemens waarachtig te zien, is het nodig, te leven uit de Verzoening Gistermiddag is de heer C. Grijpma, onder-directeur van de gemeentelijke H.B.S. voor meisjes aan de Garenmarkt te Leiden, die van de week plotse ling overleed, op Rhijnhof ter aarde besteld. Voor deze begrafenis bestond zeer grote belangstelling. Onder de aanwezigen bevonden zich talrijke leerlingen van de H.B.S., dr. P. L. Schoon'heim, predikant van hët bij zondere Kerkewerk van de Leid6e Herv. Gemeente, verscheidene collega's, de rec tor van het Rembrandt-lyceum, de rec tor van het gymnasium aan de Fruinlaan en ook die vah het R.K. lyceum, het col lege van commissarissen van de muziek school Toonkunst, leerkrachten -van Toonkunst, de directeur, de secretaris en de penningmeester van het gemengd Toonkunstkoor, dr. K. Reitsma, voorzit ter van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, ,dT. J. M- Roasen- schoon, chef van de afdeling onderwijl ten stadhuize, een deputatie van de Leid se Volksmuziekschool, burgemeester Van Kinschot, ds. D. J. Vossers, Hervormd predikant te Leiden, en mej. Van Hoorn, oud-directrice van de school. Emigranten in Australië Vader des huizes heeft werk op 30 kilometer van woonplaats HET le an onze correspondent in Australië, Leo 't Hart) ET WAS PUUR GELUK dat mevrouw W. Kulk-van Egmond uit de Poellaan te Lisse in Australië haar vroegere schoolvriendin, nu mevrouw Bos, eertijds te Wassenaar, tegen het lijf liep. Behalve over de verleden tijd, werd ook over de tegenwoordige tijd gepraat, welke op dat moment niet zo erg rooskleurig was, omdat de echtgenoot van mevrouw Kulk zonder werk was. Door dat gesprek evenwel kreeg de heer Kulk toen een baan. „Ik dacht in Australië een betere toe- mede-bewoners van het terrein, waarop komst te krijgen," zo verklaarde de heer Kulk zijn emigratie; een mobief overi gens, dat weinig emigranten vreemd is De heer Kulk zat in het bloemistenvak Hij had het -niet kwaad volgens z'n zeggen, doch met twee jongens in het vond hij emigrabie gewenst. Men had bovendien al contacten gemaakt in dit land als gevolg waarvan er huisves- ng was bij aankomst. Nu ja, verwacht daar niet teveel van; levr. Kulk zei ervan, dat ze „een klap op haar hoofd kreeg", toen ze die huis- esting zag. Stel je voor een soort va kantiehuisje; een paar kamertjes, een keukentje. Voor de rest buiten leven, overigens in Australië royaal mogelijk is. Na de eerste schrik, werd mevrouw Kulk in elk geval dankbaar voor deze voorlopige accommodatie. Want de plannen voor de eigen woning zijn in middels in een vergevorderde staat gekomen en dan is alle leed voor de emigrant, althans wat zijn huisves ting betreft, wel geleden. „Vakantiehuis*9 Dat „vakantiehuis" bevond zich in St. Marys, niet zo heel ver van Sydney, en stond middenin een bosgebied. Maar de heer Kulk houdt van buiten leven, hetgeen men trouwens van een bloemist niet anders kan verwachten. „Je kunt het hele jaar door hier iets kweken; het klimaat is reusachtig," zo betoogde hij. En de beperkte woonruim te geeft alle gelegenheid tot buitenleven, waarvan een ruim gebruik wordt ge- Waar de huisjes staan. Want de eerste dagen niet de beschikking over het geen in een gezin noodzakelijk was: iedereen hielp die tijd door te komen, als gevolg waarvan mevrouw Kulk al meteen zich thuis voelde in de Werkloos Zoals opgemerkt, de heer Kulk had het minder prettig toen zijn echtge note haar vroegere schoolvriendin ontmoette. Hij was werkloos. Dank zij die ontmoeting kreeg hij echter een baan op een bandenfabriek, waar voor de heer Bos zijn connecties had. Over die baan was de heer Kulk nu best te spreken; de verdiensten zijn goed. het werk niet te zwaar. En daai is het lange weekeinde. Wat de oudste zoon Kees betreft; die kreeg een plaats op een kippenslachterij door een Italiaan begonnen. Aanvankelijk had hij gewerkt als hulp chauffeur, doch zoals de meeste jong< emigranten, moet ook hij nog zijn weg in het nieuwe land zoeken. „Er zijn mo gelijkheden genoeg, wanneer je maar aan wilt pakken," zo is zijn opvatting En aanpakken wil hij wel. Het merk waardige door zijn baan is hij de Ita liaanse taal beter jnachtig geworden het Engels, hetgeen nu niet direct in de bedoeling lag. Want, de baas spreekt voortdurend z'n landstaal, welke Kees zich dan maar eigen moet maken! Overhouden Mevrouw Kulk vindt het huishouden doen minder zorgelijk dan in Holland „Sommige dingen zijn hier wel duurder, maar over het geheel kun je meer over houden," is haar ervaring. Ze denkt slechts aan de winters in Holland, die het geld door de kachel joegen, iets in Australië geen last heeft. De winters maken het iemand niet moeilijk. Men kan zelfs met een pe troleum- of elektrische kachel vol staan. De enkele maanden die als „winter" worden aangeduid, vergen in elk ge val geen grote uitgaven. Het enige bezwaar betreft de afstan den in dit land, ook voor de heer Kulk. Want zijn werk is op ongeveer 30 km afstand van zijn woonplaats en normaal gerekend zou er enkele uren reistijd mee gemoeid zijn, ware het niet dat een goede vriend, in het bezit van een auto, voor het transport zorgt. „Wij hebben beslist niet te klagen," zei de heer Kulk en bij niemand in het gezin is er spijt de i ligratie De heer Kulk drukt het zelfs uit als „geweldig", zoals hij het nieuwe vader land vindt. „Wij hebben hier nieuwe levenskansen gekregen en we hopen die te benutten," was zijn belofte voor de toekomst. De fairfilie is daartoe in elk geval aardig op weg! S peel tui n -jubileu m In 20 jaar groeide „Groenoord" voor Leiden uit tot een begrip DE BUURT- EN SPEELTUINVERENIGING „Groenoord" bestaat thans twintig jaar, en ter gelegenheid daarvan recipieerde gisteravond het bestuur in café-restaurant „De Kleine Burcht", waar door verschillende sprekers, die het speeltuinwerk een warm hart toedragen, het woord werd gevoerd. Van de burgemeester, de commissaris van politie en commandant S. Hagedoorn van de brandweer ontving de vereniging felicitaties. Ook bereikten het bestuur gelukwensen van oud-leden vanuit Canada en een dollarbiljet voor het clubhuis benevens een brief van een meisje uit Ontario, dat herinneringen ophaalde uit de tijd, waarin zij in de tuin van „Groenoord" speelde. ook dikwijls de zon had geschenen. In de brief van het meisje uit Canada zag hij het bewijs dat ook door de kinderen het speeltuinwerk wordt gewaardeerd. Maar nog tè dikwijls beseft men de opvoed kundige waarde niet en dat is jammer, vond spreker. Terloops stipte hij de pro blemen betreffende een reorganisatie van het speeltuinwerk aan, waarover in de N.U.S.O. wordt gediscussieerd en waar van men mag verwachten dat weldra zekerheid inzake het inslaan van nieuwe wegen zal ontstaan. Het groeiend aantal verenigingen, dat binnen korte tijd zich zal ver dubbelen, vraagt geen struisvogel politiek, maar een onder ogen willen zien van de moeilijkheden en het zoeken naar een oplossing. Uit- de tijd dat spreker zelf nog als hoofdleider van de vakantiebezigheden in onze stad werkzaam was, heeft hij de beste herinneringen aan „Groenoord" be houden. Hij roemde vooral de uitstekende geest die er heerst. Het beste bewijs daar van vond hij in het feit, dat twee be stuursleden, de heren J. P. Holst en W. H. v. d. Linden, met de vereniging mee jubileren. Hij wenste de beide „pioniers" toe, dat zij nog lang het vaan del hoog mogen houden. Belasting-kritiek Namens de Leidse bond richtte de heer P. Flippo zich tot het bestuur. In aan sluiting op de woorden van de vorigs sprekers wees ook hij op de belangrijk heid van het speeltuinwerk voor de op groeiende jeugd, die daardoor van ds straten wordt gehouden. Spreker oefende kritiek uit op de verplichte vermakelijk heidsbelasting bij het geven van kinder feesten. Hij wenste het bestuur toe dat het in staat mocht zijn jonge krachten aan te trekken. Namens de bond overhandigde hij de voorzitter een geschenk onder couvert. De ere-voorzitter van de Leidse bond wees in zijn toespraak op de moeilijk heden met betrekking tot het vinden van een nieuw terrein, wanneer het oude gezien de stadsuitbreiding zal moeten verdwijnen. Tevens wees hij op de kwestie van het clubhuis. Spreker was niet pessi mistisch ten aanzien van de toekomst. Hij meende dat voor alle problemen een op lossing te vinden is. In dankbare bewoor dingen liet hij zich uit over de subsidie, die een belangrijk deel van de speeltuin- zorgen verlicht. Verschillende sprekers richtten nog hun felicitaties tot het bestuur, onder wie het oud-bestuurslid N. de Vries, de voorzitter van de feestcommissie, de heer P. G. Ver- bruggen en de presidente van het dames comité. mevrouw M. Rijnardus, die de voorzitter namens alle leden een bedrag van tweeduizend gulden overhandigde met het verzoek deze te willen bestem men voor een klimkooi waarvan zij een afbeelding in het klein aanbood. De heren G. Steinbach en H. Zunderman jr. brachten namens de Leidse jeugdactie gelukwensen over en de vertegenwoor digers van verschillende zusterorgani saties deden dit namens hun verenigin- Verscheidene personen hebben in de aula het woord gevoerd.* Mej. H. van der Vliet, directrice, sprak over een onher stelbaar verlies. De heer Grijpma was een begenadigd docent, wiens leasen zich kenmerkten door een bijzondere sfeer van samen denken en samen werken. Met vastberaden energie ging hij alle problemen te lijf. Mej. L. Haarsma, presidente van de schoolvereniging, wees op de hartelijke belangstelling en de hoge opvatting van zijn taak bij de heer Grijpma. Mej. F Kuenen, die 6prak namens de bond var oud-leerlingen, noemde hem ridderlijk in en buiten de klas. Zijn optimisme bleek geen toneelspel te zijn. Ir. W. H. B. van Dunné, die het woord voerde namens Toonkunst, zei, dat de heer Grijpma een klaar verstand en een gaaf karakter had. Namens de familie sprak de heer J. Grijpma een persoonlijk woord en mr. J. Bool herdacht de heer Grijpma als vriend. De heer Bool merkte op, dat Grijpma in de wapenrusting var God stond. Hij was een vriend, op wie niet tevergeefs een beroep deed. Het tegendeel van het klinkende metaal en de luidende schel (1 Cor. 13) was in hem Mevrouw Stevens zong hierna gezang 127, begeleid door leden van het Toon kunstkoor. Des Heren Toen sprak ds. H. J. van Achter berg, Nederlands Hervormd predikant In Leiden. Het motto van zijn over denking, die was ontleend aan Ro meinen 14 vers 7 tot 9, was: „Nie mand leeft voor zichzelf". Ieder men senleven staat onder het gericht en onder de beloften van God, zei de predikant. Gelukkig is de belofte van God sterker dan het oordeel. En dat betekent: het eeuwige leven. God haalt ons leven door de crisis heen Door de dood van Jezus Christus ls ons leven waarlik onvergankelijk geworden. Om onze medemens waarachtig te zien, Is het nodig, te leven uit de verzoening van Christus' dood en opstanding. En dit deed Grijpma- Ieder was belang rijk voor hem. Zijn muzikale, peda gogische. culturele en exacte aspira ties waren doortintcld van het blijde weten, dat hij des Heren was. Mevrouw Stevens zong nog gezang 111: „De dorre vlakten der woestijnen". Aan het graf sprak ds. Van Achterberg de begrafenisliturgie uit. Leerlingen de H.B.S. zongen een lied. Een zwager van de heer Grijpma dankte voor de be langstelling. gen. ZOETERWOUDE Autotocht bejaarden Zware wolken en gutsende regen dreig de de tocht van de bejaarden van de Hoge Rijndijk te verstoren, maar boen het ver trek daar was, 1 uur, kwam er enige op heldering. De tocht ging over Woubrugge en Leimuiden, Aalsmeer en Bussum naar Oud-Valkeveen, het bekende recreatie centrum. Daarna reed men via Schiphol naar Groen endaal in Heemstede. Daar hebben de deelnemers gegeten. De voorzitter, de heer Van der Krol, be groette er de aanwezigen en dankte kape laan Kessen en ds. Honnef voor hun be langstelling. Burgemeester Smeets was tot zijn spijt verhinderd. Op voorstel van het comité werd besloten, de burgemees ter een telegram te zenden. Namens de ouden van dagen sprak de heer Van - Beveren een dankwoord. Omstreeks 8 uur 's avonds werden de bejaarden in goede welstandnaar hun huis gebracht. Hooiberg door bliksem getroffen Gisteravond omstreeks kwart voor 10 werd een hooiberg bij een boerderij in de Weipoort, onder Gelderswoude, tijdens een kort en hevig onweer door de bliksem ge troffen. De brandweer van Leiden hielp bij het blussen. De hooiberg brandde ge heel uit. Het vuur sloeg gelukkig niet naar de boerderij over. Minister vertrekt van Huis ten Bosch De plechtige sluiting van de zitting der Staten-Generaal door de minister van binnenlandse zaken, bezitsvorming en P.B.O. zal Ietwat anders zijn dan vorige Jaren. De minister, die steed6 door de Koningin wordt gemachtigd de sluitingsplechtig heid te verrichten, zal namelijk ditmaal niet van het paleis aan het Noordelode vertrekken, doch omstreeks half drie van het Huis ten Bosch. Langs het Bezuidenhout zal de staatsie koets met de minister zich begeven naar het gebouw der Eerste Kamer, waar de sluiting plaats heeft. Na afloop van de korte plechtigheid zal de minister zich weer langs dezelfde weg terug begeven naar het Huis ten Bosch. Het motorvrachtschip Algol, gebouwd door de werf De Noord N.V. te Alblasser- dam is gisteren overgedragen aan de N.V. "Van Nlevelt, Goudriaan en Co.'s stoomvaart maatschappij te Rotterdam. Het schip (6734 brt.) gaat In lijndienst varen op Zuid-Amerika.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3