Jlicuwe £ciitsrijc ÖTourant Tienduizenden griepgevallen In Achterhoek liggen bedrijven stil Import uit andere landen zal nog voortduren :it Bourguiba bedreigt Frankrijk Zuidafrikaanse rassenstrijd Gevecht aan grens van Syrië en Libanon „Eerst begroting gezond", zegt minister Zijlstra lil mlï Miljoenenbedrijf naar ons land? BON R li VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1957 erênJ .45 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. ABONNEMENTEN: 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week- ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK Voor Leiden en Omstreken CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD I Is QheWniftt myn in te5§cnspoetw Achtendertigste jaargang no. 11058 Tweede front wordt geboren ZIE PAGINA 7 (Van t onzer redacteuren) EN N 25, |N ONS LAND ZIJN OP HET OGENBLIK TIENDUIZENDEN griep- patiënten. In Maastricht bijvoorbeeld zijn op het ogenblik circa duizend arbeiders ziek en in vele andere plaatsen is eveneens een groot aantal gevallen geconstateerd. In de Achterhoek ligt zelfs een aantal bedrijven stil. Bovendien wordt verwacht dat de ziekte zich in nog meer gemeenten zal openbaren. Gelukkig is de griepepidemie waarover men thans terecht kan spreken van goedaardig karakter, zodat massavaccinatie niet nodig is gebleken. Overigens is dit een buitengewoon gunstige omstandigheid daar het niet mogelijk is in korte tijd voldoende vaccin te produceren. De vaccinatie moet daarom beperkt blijven tot medici, verpleegsters en bijzonder ontvankelijke personen. Wel is het wenselijk dat men zich direct tot zijn arts wendt als men ment griep te hebben opdat eventuele complicaties van begin af aan doel treffend besteden zullen kunnen wor den. De bekende Leidse hoogleraar prof. dr. J. Mulder, die wij om commen taar op de laatste griepberichten vroegen, verwees ons naar een week bladartikel van zijn hand. Hij zegt hierin onder meer, dat er zeker een grote kans aanwezig is, dat de herfst hog last zal kunnen geven, temeer daar een voortdurende nieuwe im port uit de naburige Europese landen voorlopig zal voortgaan. Wat de Achterhoek betreft, zo ver nemen we van medische zijde, heeft de griepepidemie een bijzonder groot aantal slachtoffers gemaakt. Een aannemelijke verklaring hiervoor is dat de vele be zoekers van het K.A.J.-oongres, dat kort geleden in Rome is gehouden, de griep hebben overgebracht. Een gevolg hiervan is dat bijv. in Tub- bergen en Borne plaatsen van waaruit vele naar Rome zijn geweest verschil lende bedrijven stil liggen doordat het aantal grieppatiënten dit nodig maakt. Hele gezinnen liggen met griep te bed. In vele andere gemeenten vindt 1 ziekte vooral in kampen, internatei scholen. Dc heropening van de scholen, zo meent men, zal de griep nog meer ver- TIENDUIZENDEN Het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid deelt ons des gevraagd mede, dat vrijwel in het gehele land griepgevallen zijn ge constateerd. De indruk bestaat dat Oude pakhuizen uitgebrand in Dordrecht WS Een felle brand heeft vannacht in Dor drecht twee aan de Nieuwe Haven staande pakhuizen volkomen verwoest. Het dub bele pakhuis Oudgrond en een ernaast gelegen pakhuis, beide in gebruik bij de N.V. handelsonderneming H.D.O., groot handel in radiotechnische en elektro technische apparaten, brandden geheel uit. De DoTdtse brandweer bestreed het vuur met 21 stralen en werd geholpen door een waterkanon van het gemeentelijk ver voersbedrijf. Het was een gevaarlijke brand, omdat een enorme vonkenregen over dit oude stadsdeel opwoei. Maar gelukkig regende het en kon uitbreiding worden voorkomen. Het blussingswerk werd bemoeilijkt door dat zich onder de voorraden ongeveer 1500 elektrische radiatoren bevonden, die eik met tien liter olie gevuld waren. Het springen van de radiatoren veroorzaakte telkens explosies, terwijl de vrijgekomen olie het vuur nieuw voedsel bood. De schade loopt In de tonnen, doch het be drijf is verzekerd. vooral in het zuiden, met name in Limburg, de ziekte vrij sterk heerst. De geneeskundige inspectie van de volksgezondheid spreekt zelfs van tiendudizenden gevallen. In Valken burg zijn de scholen nog gesloten, deels wegens griep, deels uit vrees voor een sterke verbreiding der in fluenza. Ook in andere gemeenten zijn er scholen dicht, onder meer in Den Haag een kleuterschool in de wijk Morgenstond. SENNELAGER Van onze correspondent in Bonn vernemen wij dat de Nederlandse militaire artsen er de nadruk op blij ven leggen, dat de griep-epidemie in Sennelager niets verontrustends heeft gehad. Verantwoordelijk in de eerste plaats voor de ziekte is het slechte weer van de laatste dagen. Overigens zijn gisteren ook onder de Amerikaanse 6oldaten in West-Duitsland 2500 gevallen van de Aziatische griep ge constateerd. De ziekte komt vooral voor in de legerplaatsen Karlsruhe en Mann heim. Trouwens de Aziatische griep grijpt in een groot deel van West-Duits land om zich heen. Het centrum van d epidemie ligt in het Roergebied met in het noorden Milnster als grens. Er v dan ook verband gezien tussen deze epi demie en het groot aantal zieken onder de Nederlandse soldaten in Sennelager. Op vragen van het Tweede-Kamerlid mir. M. Vrolijk (arb.), betreffende d< voorlichting van de Legervoorlichtings- dienst over de griep onder de Neder landse soldaten, heeft minister Staf in middels geantwoord. De bewindsman wijst er op, dat de verantwoordelijkheid van de Legervoorlichtingsdienst niet ver der gaat dan volledige en openhartige medewerking aan de pers, om deze van dienst te zijn bij de voorlichting van het Nederlandse volk. Van deze verantwoor delijkheid, zo meent de minister, heeft de L.V.D. zich gekweten. DE TUNESISCHE PRESIDENT, Habib Bourguiba, heeft gisteren voor de radio medegedeeld, dat Frankrijk is verzocht de Franse troepen in Gafsa een van de zeven plaatsen in Tunesië, waar Frankrijk voor lopig nog militairen mag legeren terug te trekken, daar deze een heden een bedreiging vormen voor de Tunesische grenstroepen. Indien het Franse antwoord op ons verzoek wordt vertraagd, beschikken wij over middelen om inwilliging er van af te dwingen. Wij hebben wapens en er zullen wapens komen, aldus Bourguiba. Bourguiba deelde mee, dat de secreta ris-generaal van de Verenigde Naties. Hammarskjöld, officieel was ingelicht over de Frans-Tunesische spanning, die is ontstaan door het over de grens komen van de Franse troepen bij het najagen van de Algerijnse opstandelingen. „Dit is een eerste stap," aldus Bour guiba. „Wij zullen, als er geen verbete ring in de toestand langs de Tunesisch- Algerijnse grens intreedt, ook de vol gende stap doen, namelijk het indienen van een officiële klacht bij de Verenig de Naties." Bourguiba stelde de landen, die gewei gerd hadden Tunesië wapens te leveren Frankrijk niet te ontstemmen, ook verantwoordelijk voor de agressie, waar- Tunesië het slachtoffer is. Hij noem de in dit verband de Verenigde Staten. Italië, België en andere westerse landen. Tegen boom. Vanmorgen is de 81-jarige B. Broekman uit Almelo om het leven gekomen, toen de auto van zijn schoon zoon, de A'damse vertegenwoordiger E. Kuipers, tussen Vlagt wedde en Wedde (Gron.) in een bocht van de weg slipte en tegen een boom sloeg. De vertegenwoordi ger werd gewond. Het stormweer van de laatste dagen heeft vooral langs de Noordzeekust veel narigheid ge bracht. Zo zag een exploitant van strandhuisjes op Texel zijn bè'zit ernstig bedreigd. De fun damenten onder de huisjes spoelden finaal weg %be stedelijke veryoersoommissie in Jo hannesburg heeft de gemeenteraad aan gezegd, dat volledige rassenscheiding zal worden toegepast bij de gemeentelijke vervoersdiensten en dit binnen twee weken. Indien de gemeenteraad dit niet accep- teerd, zal de commissie gebruik maken van haar bevoegdheid om haar wil toch door te voeren krachtens de wet op het gemotoriseerde vervoer. BIJNA HONDERD DODEN IN TURKIJE De overstromingen in Turkije hebben tot nu toe aan 96 mensen het leven ge kost, zo werd vannacht in Ankara offi cieel meegedeeld. Men vreest echter, dat het aantal doden groter zal blijken te Het water begint nu te zakken. Elf doden gevallen AAN de grens tussen Libanon en Syrië, bij Deir el Atsjaer, is gisteren gedu rende drie kwartier een verwoed gevecht geleverd. Er vielen elf doden en velen werden gewond. Het gevecht begon toen een bende uit Syrië betrapt werd b\j het overschrijden van de Libanese grens. Op het bevel halt te houden opende de bendeleden het vuur, dat onmiddellijk beantwoord werd. Zoals bekend heeft Libanon onlangs een strenge controle langs de Syrische grens ingesteld om de smokkel van lichte wapens van Syrië naar Libanees gebied te bestrijden. Israël vraagt hulp Het zenden van wapens is niet het Juiste antwoord geweest op de moeilijk heden in Syrië, heeft de Israëlische am bassadeur in Washington, Abba Eban, gisteren gezegd. Hij legde deze verkla ring af na een onderhoud met minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles. Tijdens deze bespreking had hij ge vraagd zo krachtig mogelijke maatrege len te nemen om eventuele aanvallers in het Midden-Oosten af te schrikken. Eban deelde mee, dat hij het Israëlische verzoek om economische steun aan Israël had herhaald, omdat de door Rusland uitgeruste Egyptische en Syrische strijd krachten en de scherpe anti-Israëlische stemming in het Midden-Oosten een her ziening van het Israëlische defensie-bud get nodig hadden gemaakt. De opperbevelhebber van het Syrische leger, generaal Afif el Bizra, is gisteren per vliegtuig uit Kairo in Damascus terug gekeerd. De Syrische chef staf, generaal Bizri, verklaarde, dat de Syrische en Egyptische legers „één leger onder één opperbevel" vormen. Plechtig is in de Westminster Hall te Londen het 46ste con gres van de Interparlementaire Unie door koningin Elizabeth II geopend. Ook premier Macmïllan (voor de microfoon) sprak de delegaties toe Hongarije-clebat in tijdnood Het debat in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties over Hongarije dreigt in tijdnood te verstikken. Op de lijst stonden gisteravond nog 31 sprekers, maar men had toch niet de moed, de bij eenkomst langer te rekken. Vandaag en morgen wordt het debat voortgezet. Het enige wat daarbij nog uit de bus kan komen is een vermoedelijk vergeefse po ging van enkele, zogenaamd „neutrale" delegaties om de veroordeling van de Sowjetunie zoals voorgesteld in de door Amerika namens 37 landen inge diende resolutie af te zwakken of zelfs te schrappen. De kwestie moet voor maandag afgehandeld zijn omdat dinsdag de gewone zitting van de Algemene Ver gadering wordt geopend. Engeland biedt gelijke munt aan Engeland zal elke vrijheid, maar ooi elke belemmering, ten aanzien van he reizen van westelijke diplomaten en an dere officiële personen in de Sowjetunie, met gelijke maatregelen beantwoorden. Dit is in een Britse nota te Moskou overhandigd, aan de Sowjetregering mede gedeeld. Vorige maand deelde de Sowjetregering aan de westelijke diplomatiek) mede bepaalde restricties ten aa: het reizen der dipl6wÉ??in te willen op heffen, doch trof tegelijkertijd n len door nieuwe grote verboden te stellen. In de Britse nota wordt erop gewezen, dat van de 63 aangevraagde vergunningen voor Britten in de Sowjet unie, er zes werden geweigerd, zes beperkt en acht gedwarsboomd. Chinees voorstel tot uitwisseling Wang Ping-Nan, de leider van de com- munistisch-Chinese delegatie die in Ge- nève al twee jaar zonder succes met een Amerikaanse afvaardiging onderhandelt over het vrijlaten van de Amerikaanse gevangenen in Ghina, heeft gisteren na- s zijn regering voorgesteld „op basis gelijkheid en wederkerigheid" jour nalisten toe te laten, ten einde wederzijds begrip tussen de volken van China en de Verenigde Staten te bevorderen. Van Amerikaanse zijde is echter mee gedeeld. dat men niet op net voorstel kan Ingaan, omdat het in strijd is met de Amerikaanse immlgratiewetten. Wanneer Peking inderdaad het wederzijds begrip wil verbeteren, aldus de verklaring, moet het de zes Amerikaanse burgers die het gevangen houdt, vrij laten. De Amerikaanse regering wil echter individuele aanvragen van comimunls- tisch-Chine6e journalisten, die de Ver enigde Staten willen bezoeken, wel in erweging nemen En de arbeidskosten mogen niet verder omhoog TWEE DINGEN ZIJN THANS NODIG: in de eerste plaats een gezonde begroting, die ook met het oog'op de conjunctuurpolitiek de kritiek kan doorstaan; in de tweede plaats voorkoming van een verdere stijging van de arbeidskosten. Een dergelijke stijging kunnen wij ons op het ogen blik bepaald niet veroorloven, aldus zei minister prof. dr. J. Zijlstra heden middag in Den Haag aan het slot van het parlementaire industriebezoek. Dit is niet eenvoudig: Wie lonen zegt, zegt prijzen en ik vrees, dat de prijsindex van augustus ten volle de huurverhoging zal weerspiegelen. Daarom hebben wij cen doelbewust prijsbeleid nodig. In de huidige situatie moeten wij ons hoeden voor twee dingen: voor wensdromen, di« onze energie verslappen en voor een pa niek, want beiden zijn levensgevaarlijk. Ons produtotie-apparaat is sterk uitge breid en draait op volle toeren. Mede daarom kan men vertrouwen in de moge lijkheid om het evenwicht in onze econo- mde te herstellen, aldus de minister, die constateerde, dat de arbeidsreserve de neiging heeft tot stijgen, terwijl daar tegenover minder aanvragen staan. Hij waarschuwde ook, dat men in de econo mische beschouwingen, waarin men werkt met miljarden de mens niet mag ver geten. deze mag niet de sluitpost worden. Sparen en investeren De fout in onze economie ligt thans bij het gebrek aan besparingen en niet bij de grootte der investeringen, want deze zijn nodig, aldus de heer A. Borst Pzn. voorzitter van het Verbond van Protes- Christelij-ke Werkgevers gisteravond n rede te Vlissingen ter gelegenheid van het parlementair industriebezoek. Be perkt men de industriële investeringen, dan beperkt men juist datgene, wat nodig heeft Het gebrek aan besparingen i s het knelpunt van onze economie. Indien bevordering der investeringen wenselijk is, dan moet zij ook bij de hui dige conjunctuur mogelijk wezen, mits de besparingen maar voldoende zijn. De vraag is hoe de loontrekkers, die thans te weinig sparen, een aandeel te geven in de financiering van de noodza kelijke industriële investeringen. Dit is nodig voor een goede samenwerking tus sen de drie groepen in de onderneming: de leiding, de arbeiders en de kapitaal verschaffers. Daarnaast is een gunstige belastingwetgeving nodig om de onder nemingslust niet te belemmeren, a-klus spreker. Ten slotte sprak de Tunesische presi dent over een belangrijk onderhoud met de Amerikaanse ambassadeur. Hij was tot de overtuiging gekomen, dat Ame rika met de grootste aandacht het ver loop van de gebeurtenissen volgt. Het resultaat van deze b-'»tudering zal in de nabije toekomst wel bekend worden, zo zei Bourguiba. HET WEER IN EUROPA VVcnen° Innsbruck II R WEERBERICHT BVIEN De Bilt verwacht tot mor- t genavond: Buien, afgewisseld door enkele opklaringen. Weinig verandering in temperatuur. Overwegend krachtige wes telijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 14 september: Zon op 6.14 uur, onder 19.00 uur; Maan op 21.01 uur, onder 11.49 uur. Kans op een grote vestiging van Dupont de Nemours T^R BESTAAT EEN REDELIJKE KANS, dat het grote Amerikaanse concern Dupont de Nemours in Nederland een miljoenenbedrijf zal vestigen voor de produktie van synthetische garens en vezels. Een studie commissie van dit concern heeft hierover besprekingen gevoerd. Tot nu toe heeft Dupont de Nemours geen enkele vestiging in Europa. Mr. J. Mcynen, lid van het dagelijks •stuur van het Verbond van Protes- ns-Christelljke Werkgevers en direc teur van de A.K.U., sprak hierover gis- 'ond in Emmcn aan een diner ter gelegenheid van het parlementaire indus triebezoek. Hij vertelde, dat in Amerika de moge lijkheden worden bestudeerd van indus trievestigingen op grote schaal in Europa, gebruik makend van gestandaardiseerde grote produktie-eenheden, gericht op een Europese (afzet)markt van 170 miljoen en. Een overweging hierbij is, dat de tariefpolitiek van de groeiende Euro pese economische gemeenschap de invoer van bepaalde Amerikaanse produkten wel eens in de weg zou kunnen staan. Nationaal standpunt Sprekend over het E.E.G.-verdrag zei de heer Meynen, dat de omstandigheden in Nederland voor het vormen van een natio naal standpunt gunstiger dan ergens elders en dat Nederland hiervan gebruik moet maken om onze positie binnen het raam- verdrag te verstevigen. Hiertoe is noodzakelijk, dat werk gevers en werknemers samenwerken om tot oplossing van de nationale pro blemen te komen. Slagen zij er niet in, elkaar op het nationale vlak te vinden om zodoende een sterke positie in de Euromarkt te veroveren, dan is het gevaar groot, dat de zusterorganisaties in het buitenland van werkgevers en werknemers ervoor zorgen, dat ook in ons land de tegenstellingen gaan her- Mr. Meynen pleitte ook voor een nauw contact tussen parlement en bedrijfsleven. Nederland heeft afstand gedaan van be langrijke middelen om de Nederlandse economie te beschermen, hetgeen inhoudt dat de concurrentie juist voor ons land fel zal zijn. Het regerings beleid dient er daarom op gericht te zijn, de ondernemer ter zijde te staan opdat het Nederlands industriëel klimaat ten minste even gun stig worde %ls dat van het aantrekkelijkste gebied binnen de gemeenschappelijke markt, behalve de vrijhandelszone. het woorö is AAn CTEL U VOOR: een zaal gevuld met honderden mensen. In die zaal zit u. Er is een discussie op gang. En dan kijkt de voorzitter uw richting uit en zegt: „Het woord is aan u". U staat op. maar uw knieën knikken en uw eerste woorden klinken alsof u bezig bent aan spraakoefeningen Gelukkig, zo moeilijk is het niet om abonnees te werven. Probeer dat niet door een zaal vol mensen te gaan toespreken. U boekt veel meer rcstütaat in een persoonlijk gesprek. U behoeft trouwens niet zo veel te zeggen, want de krant spreekt voor zich zelf. Zij vertelt aan ieder die het zien wil dat zij een christelijk blad wil zijn. Christelijk de Bijbel is het richtsnoer bij het samenstellen, maar ook: een dagblad dat alles geeft wat een verwende lezer van een krant van deze tijd mag verwachten; nieuws en de achtergrond van het nieuws, stof waarover moet worden nagedacht, en ontspanning. Het angstzweet behoeft u dus niet op uw voorhoofd te staan als u voor ons blad op pad gaat Integendeel: tien tegen een dat u tot prettige gesprekken komt. Maar: u moet wèl op pad gaan. De zaak van het christelijke dagblad is dat waard. Ieder die zich nu abonm Doorhalen wat niet gewenst wordt. I ontvangt de krant 14 dat Deze bon kan als brief worden gezonden s NIEUWE LEIDSCHE COURANT Steenstraat 37, Lelden. Telefoon 31441.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1