Een discussie over de arbeider-predikant Zuid-Holland in beweging - wat doet de kerk? Puzzel mee Feuilleton en grammofoon in de Bijbelverspreiding Een woord voor vandaag Het Woord des levens dier geldt mens en Gupa: KNEEDBAAR HOUT van Geta Bever INNSBRUCK Kanttekening 2 Vermomming Zijn rubriek Terzijde i» Jn de Waagschaal" wijdde ds. J. J. Buskes twee weken lang aan het predikant-arbeider worden van de Groote-Lindtse predi kant ds. J. Ris. Hij geeft in die artikelen twee standpunten weer en voegt daarbij zelf ook voor zichtig enkele bedenkingen. brieksarbeider geworden. Velen vragen zich af, wat de zin van dit gebeuren is. vooral, daar deze predikant volgens de berichten in de krant, niet van plan is, in de fabriek te gaan preken. Hij zal werken als de an deren, hij zal vijf jaar lang een gewone fabrieksarbeider zijn, uit sluitend om het leven van de fa brieksarbeiders beter te leren In de Friesche Koerier van 20 augustus, heeft Fedde Schurer die men waarlijk niet verwijten kan. dat hij een piëtist is of voor het leven van de arbeiders geen belangstelling heeft, aan enkele bezwaren, die bij hem leven, ui ting gegeven. Het is, geloof ik. wel goed, dat de lezers van ,,In de Waagschaal" van deze bezwaren iets horen. FEDDE SCHURER Stelt de vraag, wat toch wel de zin van deze vermomming is. Is de veronder stelling juist, dat een mens feite lijk alleen openstaat voor degene, die met hem hetzelfde beroep uit- Het misverstand van de ver momming als methode tot bena- In het leger, waar een dienaar des Woords zich verkleedt als sol daat vóór hij met de soldaten gaat praten, zodat het de schijn heeft, dat hij net als de anderen in dienst van het militair opperbe vel staat. Er is zelfs een predi kant geweest, die zich vlijtig heeft geoefend in parachutespringen om op die manier maar nog toffer dan de tofste jongen te zijn. Fedde Schurer gelooft niet, dat de kerk een periode van ongeken de bloei tegemoet zal gaan alleen op grond van het feit, dat op een boerendorp de predikant zich als boerenarbeider verhuurt. Nie mand zal hier namelijk geloven, dat de man daardoor in wezen verandert. Bovendien weten de boeren, zowel als de soldaten en de fabrieksarbeiders wel, dat er geen speciaal evangelie is voor verschillende beroepen, maar dat het alle mensen als mens aan spreekt. Er zullen te allen tijde mensen blijven, die wel, en men sen, die niet willen luisteren, maar de laatste categorie zal niet tot luisteren worden gedwongen, omdat de predikant nu juist de enige is, die een pakje gaat aan trekken, dat niet bij zijn ambt behoort. Fedde Schurer stelt nog een kwestie aan de orde. VfTAT voor geheimzinnigs ziet men toch in de psychologie van de fabrieksarbeider, dat men meent hem te moeten benaderen als een Toradja, wiens levensge woonten men eerst moet overne men, om enige toegang tot hem te verkrijgen? Wij vrezen dan ook, zegt Schu rer, dat men bij deze methode, die hij dc methode van het Tro jaanse paard zou willen noemen, een ernstige psychologische ver gissing maakt, door te veronder stellen. dat een mens restloos op gaat in zijn arbeid, en alleen van uit deze sfeer kan worden bena derd. De mens wil niet worden benaderd als fabrieksarbeider of als boer of als visser, het is net andersom. Fabrieksarbeiders, boe ren en vissers willen als mens worden benaderd. Deze methode van het Trojaanse paard berust op het typische misverstand der intellectuelen, die menen dat ar beiders in een heel vreemde we reld leven en dat zij die wereld op scherpzinnige wijze moeten ontdekken. Ze zullen niets anders ontdekken dan mensen, mensen zoals zij zelf, die zich alleen maar verbazen over hun nodeloze ver kleedpartij. omdat wij het gevoel hebben, niet te kunnen en te mogen oordelen. Bij alle erkenning van het waar- ïeidselement in de beschouwingen van Schurer. zijn wij er toch van jvertuigd, dat de zaak nog ande re aspecten heeft. Wel komt het ons voor, dat wat Schurer zegt niet zonder meer als niet ter za ke doende genegeerd kan worden. Daarom zijn wij benieuwd naar reacties op wat hij schreef. Vol gende week hopen wij onze le zers met één reactie in kennis te stellen. (U vindt haar morgen op deze plaats red.) PERSOONLIJK zitten wij met 1 twee vragen. De eerste is, wat het toch bete kent. dat deze dominee, die fa brieksarbeider wordt, volgens zijn zeggen, niet van plan is, in de fabriek te gaan preken. Zo'n uit lating vinden velen prachtig. Wij zijn er echter helemaal niet klaar mee. Is deze dominee ook als fa brieksarbeider dominee of niet? Als hij het wel is, wat bedoelt hij dan toch met die uitspraak, dat hij niet van plan is te gaan preken? Wat is hij dan wel van plan te gaan doen als dominee- fabrieksarbeider? De tweede vraag. Wij zijn er vast van overtuigd, dat deze dominee in de vijf jaar, dat hij in de fabriek werkt, heel wat van en over het leven van de fabrieksarbeiders te weten zal komen. Dat is natuurlijk van be tekenis. De vraag, die ons bezig houdt, is intussen deze, of die do minee in die vijf jaar werkelijk fabrieksarbeider is. Wij neigen er toe, zelfs in dit geval van vijf jaar. deze vraag ontkennend te beantwoorden en met Fedde Schu rer van een vermomming te spre- Hervormde provinciale diakonale dag De veranderingen OPGAVE PUZZEL No. 15 Horizontaal: 3 boordsel. 5 maat, 6 geestelijke. 10 leuk, 13 lidwoord, 14 met armen en benen heen en weer slaan. Verticaal: 1 deel van een kook kachel, 2 funktie, 3 landbouwgereed-? ds. Kret in het feit, dat de ogen schap, 4 inktvis, 7 halfvloeibare spijs; "J1~ '-1- 8 muziekinstrument, 9 natuurver schijnsel, 11 aangelegd bos, 12 denk beeld. 14 Hervormde j.v.'s op g.g. De huishoudelijke vergadering van de Bond van hervormde jongelingsver enigingen op gereformeerde grondslag wordt zaterdag 28 september om half drie gehouden in het wijkgebouw van de hervormde gemeente aan de Boothstraat te Utrecht. (Van redacteuren) gUID-HOLLAND heeft een record ---.n bedenkelijke aard op zijn staan: op één vierkante kilome- deze provincie leven nu al 2400 mensen: de grootste bevolkingsdicht heid ter wereld. Dat onze provincie het meest verstedelijkte gebied ter wereld in beweging is, heeft gis teren ir. H. G. Kuipérie, hoofdinge nieur-directeur van de cultuurtechni sche dienst van het ministerie landbouw in Zuid-Holland op byna beklemmende wijze duidelijk maakt aan de in grote getale opge komen bezoekers van de provinciale diakonale dag, in het Rotterdamse groothandelsgebouw georganiseerd door de hervormde stichting voor diakonaal maatschappelijk werk deze provincie. Strikt genomen vertelde ir. Kuipérie niets nieuws: de geweldige verande ringen, waarbij geen gemeente provincie wordt overgeslagen, zijn alle kranten gemeld kan men beschouwingen daarover lezen. Maar zijn ervaring en die van de Krimpener predikant ds. A. J. Kret was, dat men deze berichten leest als nieuws, waar men buiten staat. Niets is minder waar. Ook de streken van Zuid-Holland, waar de randstad niet aan de cultuur grond zal knabbelen, ontkomen niet aan beweging. De herverkaveling zal daar niet alleen bestaande toestanden onherkenbaar veranderen, maar rr zal ook te maken krijgen met de ree atie zoekende stedeling, die in de (li gere) weekeinden de provincie in trekken. Wij noemen maar iets. 1 zouden verder kunnen gewagen van de satellietstad van Den Haag, de ontslui ting van Goeree, de groei van Rotter dam over Rozenburg, de zgn. Drecht- steden rondom Dordt, de ontwikkeling bij Leiden enzovoorts. De kerk Wat vraagt deze beweging van d< kerk?, vroeg ds. A. J. Kret uit Krim pen aan den Lek. Heeft zij er wel mei te maken? Ir. Kuipérie had gewezen op de dringende noodzaak, dat de geeste lijke leidslieden van het Zuidhollandse volk het zouden voorbereiden op het moment, dat het zichzelf niet meei rug zal kennen. Met dankbaarheid de kerk zijn opengegaan, iets leiding van de Heilige Geest. Maar daardoor speelt een gevoel van beklem ming. verlegenheid en onmacht bij het zien van zulk een ontstellende verant woordelijkheid, die ook alleen te dragen Is in geloof. Geen preek en geen huisbezoek zal de beweging in Zuid-Holland kunnen keren. Een eerste taak van de kerk zal ten zijn haar leden voor te bereiden op de omwenteling door vorming van r delige leden: de gemeente zal als gezin (het beeld is van Paulus) gereed moeten staan om de gezinsuitbreiding met zorg en liefde op te vangen. Hier- overheen valt de slagschaduw van mo daliteiten en minderheden, zo zei ds. Het Woord in de wereld TANIGE TIJD GELEDEN ontdekte een predikant, dat in de Stockholmse TL stationskiosken niet alleen geen bijbels verkocht werden, maar ook het bestaan van dat Boek geheel onbekend was. Deze onthulling heeft nogal deining veroorzaakt in het (officieel) christelijke Zweden. De Vereniging van christelijke handelsreizigers, die al zorgde voor bijbels in hotels, heeft nu bewerkt, dat aan het station bijbels verkocht kunnen worden. Het Bijbelgenootschap van India en Ceylon gaat hele bijbelboeken als feuilleton publiceren in verschillende kranten, zowel in het Engels als in regionale talen. De eerste vertaling van het Nieuwe Testament in het Maya is gereedgekomen, na een drie jaar vergende revisie van de eerste proeven. De taal wordt gesproken door ongeveer 300.000 mensen in enkele landstreken van Mexico. Het Zwitserse Bijbelgenootschap tracht de Bijbel toegankelijk te maken voor iedereen door bijbelgedeelten op grammofoonplaten oip te nemen en goedkope grammofoons te vervaardigen. De grammofoons, van het type, dat men ..opwindt", worden verspreid in Pakistan, Liberia en Mexico. Kret. Die vorming tot mondigheid be tekent echter allereerst dat de gemeen- 1 een belijdende gemeente is. De verandering roept in de bollen streek weer heel andere problemen op als In tie Krimpenerwaard; in het tot stad groeiende dorp komen weer ande re zaken aan de orde als in een dorp, dat dorp blijft, maar zijn zondagsrust verstoord ziet door stadsmensen. Al is bij vele hervormde Zuidhollan ders de mentaliteit nog levend, dat het geloof iets van de ziel en van de zon dag Is, omdat herverkaveling gees telijke problemen meebrengt, is het iets waarvan de kerk op de hoogte dient te zijn. En dit is nog maar her verkaveling! Hoe de kerk zich op de hoogte kan stellen? Door contact met de overheid, met industriëlen, met naburige gemeen ten: door bestudering van de plannen in haar omgeving, door het inschake len van deskundige gemeenteleden (een kerkeraad kan niet alles weten), door contact met allerlei instellingen op me disch, maatschappelijk en cultureel ge bied. Zoals gezegd: ds. Kret geloofde, dat men de krantenberichten over de veranderingen vrijblijvend las (voorzitter A. J. Rotteveel onder streepte dit later). ,Door voorlich ting op gemeenteavonden toege spitst op de -plaatselijke situatie kan de kerk bereiken," dat het ge loof der gemeente niet door onver wachte veranderingen aan het wan kelen gebracht wordt. Want levend geloof alleen, de kennis van het heil in Jezus Christus maakt dat het leven werkelijk leefbaar wordt, ook wanneer uiterlijke zekerheden wegvallen. Mejuffrouw M. Boswinkel, kerkelijk maatschappelijk werkster te Rotterdam- Charlois, heeft het gesprokene toege- ooooooooooooooo Geen geneesmiddel heeft ooit zulk een zegetocht over de wereld gemaakt als Aspirin*). Het is de meest gebruikte pijnstiller, werkt voortreffelijk tegen verkoudheid en bij het hedendaags speurwerk op het gebied van reumatiek staat het in het centrum der be langstelling. Aspirin *)-tabletten bestaan uitsluitend uit deze wonder lijke stof en dragen het han delsmerk van de uitvinder. gedeponeerd handelsmerk O O ooooooooooooooo Beroepingswerk Sterk te Kysoord-btrevelshoek; te Ber- gum: F. üloemhoff, voorganger aer nervormde evangelisatie aldaar; door de generale synode als predikant voor bui tengewone werkzaamheden (luchtmacht- predikant)W. P. J. Wesseldijk te Di- üedankt voor Mastenbroek (toez.): H. C. Bultman te Dussen. Aangenomen naar Sellingen: kand. P. Hetebrij te Steenwijk, a'ie bedankte voor Oostwoxd (Westerkwartier). GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Hardenberg (vak.-J. van Reeven): D. Pasman te Niezijl. Examens. De classis Delfland heeft preparatoor geëxamineerd en beroep baar verklaard de heer D. C. van Geest, theol. kand. aan de Vrije Universiteit. Kand. Van Geest, Perzikenlaan 1 te Naaldwijk, kan nog geen beroep in over weging nemen, maar is wel bereid de kerken te dienen door het spreken van een stichtelijk woord in de samenkom sten der gemeente. GEREF. KERKEN (ond. art. 31) Beroepen te Zwartsluis: kand. W. Bax te Amsterdam. te Gouda. BAPTISTENGEMEENTEN Toch zal ik rustig afwachten de dag der benauwdheid- wanneer die aanbreken zal voor het volk dat met benden org aanvalt het zijn de woorden van Habakuk die hij onmiddellijk laat volgen op zijn beschrijving van Godj J nadering, die hem „deed beven op de plaats waar hij stond", Habakuk gelooft dat er in de eindtijd een strijd za\ plaatsvinden tussen de heidense wereldmacht en Gods volk De macht van dat heidenvolk kent hij in het eerste hoofdstuk van zijn profetie geeft hij er een dynamische tekening van. En evenzeer kent hij de macht van God. Hv voelt zich aan de vooravond van een titanenstrijd„en toch zal ik rustig afwachten". En wijDe macht van Gods bestrijders kennen we ook - maar hoe dikwijls twijfelen we aan God. Want: niet biddet tot God voor de nood der wereld; niet vertellen aan de wereld van God dat is in diepste wezen dikwijls twijfelen aan God. Waarschijnlijk komt er daarom bij ons van dat „rustig afwachten" zo bitter weinig terecht. CHR. REFORMED CHURCH Aangenomen naar Bellflower Cal. (Rehoboth chr. ref. church): J. Rook te Torento Ont. (Canada), voorheen te Epe. Ambtsaanvaardingen aan de Vrije Universiteit Dr. H. K. Oostenhuis, thans nog werk zaam als lector, die benoemd is tot ge woon hoogleraar aan -de Vrije Universi teit in de faculteit der geneeskunde voor het onderwijs in de chemische psychologie zal vrijdag 4 oktober om half twee zijn inaugurele oratie houden. Om half vier zal dr. G. J. D. Aalders H.Wzn., eveneens reeds als lector werk zaam, zijn ambt aanvaarden van ge woon hoogleraar in de faculteit der let teren en wijsbegeerte om onderwijs te geven in de psycho-dianostiek, de con- flictuologie en de inleiding in de alge mene psychologie. De heer L. van Kampen jr., benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de facul teit der economische wetenschappen voor het onderwijs in de controleleer, houdt vrijdag 11 oktober om half vier zijn inaugurele oratie. Dr. J. Blok, reeds werkzaam als lector, aanvaardt zijn ambt op vrijdag 18 oktober half twee als gewoon hoogleraar ii faculteit der wis- en natuurkunde onderwijs te geven in de natuurkunde. Die middag om half vier zal dr. G. J. Holjting, eveneens reeds als lector werkzaam, zijn Inaugurele oratie hou den als gewoon hoogleraar in de wis- en natuurkunde voor het onderwijs ii de psychische en theoretische chemie. De heer J. Nathans, benoemd tot lec tor in de faculteit der economische tenschappen voor het onderwijs in de richtingsleer, zal zijn ambt aanvaarden met een openbare les, die hij geven zal op vrijdag 11 oktober. Naj aarsconferentie van c.h.-jongeren De najaarsconferentie van Chr. his torische Jongerengroepen wordt ditmaal gehouden op 20, 21 en 22 september in het trefpunt te Ermelo. Vrijdagavond spreekt mej. mr. A. E. Haars, staten lid van Utrecht over ,,Man en vrouw in de veranderde samenleving". Bij voldoende deelneming wordt zaterdag morgen een boottocht gemaakt naar Le lystad en Harderwijk. In de middag- i spreekt jhr. mr. L. E. de Geer Oudegein, burgemeester van Vrees wijk over ..Neerlands hart klopt in de raadzaal". Zondagmiddag spreekt mr. J. W. van Gelder, statenlid van Noord- Holland over „Wat verwachten wij van de staat?" 4 oktober werelddierendag In verband met werelddieren dag (4 oktober) heeft de Neder- landsche vereeniging tot bescher- VOOR DUIZEHD 63 De grijze wagen draaide het plein op en onmid dellijk begon Zuckwaller, die met de sportauto juist de straat gepasseerd was, vaart te minde ren. Hij stopte langs de trottoirband en liet de andere auto voorbijgaan. Aan het stuur van die wagen zat Harold von Emsighofer en naast hem in een fleurige zomer jurk, die haar flatteerde: Marianne van "der Bij- Zuckwaller zag André Rost bleek worden en op de lippen bijten. Langzaam liet hij de auto optrekken en hij volgde op énige afstand, zonder echter al te dicht bij te komen. „Hebt u daarom die comedie van het rondjes rijden opgevoerd om me dat te laten zien?" An dré snauwde de woorden. „Dit is alleen maar het begin van de comedie, Herr Rost. en ik hoop, dat het geen tragedie zal worden. Deze wagen is uiterst snel, ik heb hem van een bevriende en rijke relatie voor één dag te leen gekregen en hij is een soort speurhond, die een hele dag achter grijze two-seaters kan aanrijden zonder moe te worden." „Ik heb u toch al gezegd, dat zij in het complot was. Ik was er zeker van en wilt u soms nog meer bewijs dan dit?" Het was nu de beurt aan Zuckwaller om bits uit te vallen: „Herr Rost, bitte, ik heb u al meer gezegd, niet zo voorbarig, niet zo haastig met uw conclusies. Er gaan vandaag dingen ge beuren. die u zeker niet verwacht zult hebben. Voordat het avond is, zullen we een heel eind CR.aadóeló in V4M verder zijn met de oplossing van de moordzaken- Müller en Vogelkopje en met het oprollen van het complot, waarvan we eigenlijk nog maar zo heel weinig weten." Ze reden door de buitenwijken van Innsbruck en in de verte zagen ze een grijze stip: de wa gen van von Emsighofer en Marianne. Onwennig betastte André de klep van zijn pet. Het was wel een vreemde uitmonstering om moordenaars te grijpen. Een geluk was, dat de zon zo fel scheen. Dat rechtvaardigde althans de zonnebril nog. „We zullen wat dichterbij gaan", zei Zuckwal ler droog en hij drukte het gaspedaal wat ver der in en brullend schoot de crème-kleurige sportwagen vooruit. Op de Amraser Strasse was meer verkeer, maar toch viel het Gustav Zuckwaller niet moei lijk de two-seater met Von Emsighofer en Mari anne van der Bij op een afstand te blijven volgen en wel zo, dat de extra paardenkrachten van de sportwagen binnen een paar seconden het ver schil zouden kunnen overbruggen. De beide mannen hadden bij het wegrijden uit Innsbruck niet veel meer gezegd, maar nu zij de huizenmassa's achter zich had gelaten, begon An dré Rost opnieuw het gebrekkige gesprek, dat bij Boznerplatz was afgebroken. Hij was het nog niet eens met de geheimzinnig heid, waarmee Zuckwaller hem in deze auto had geloodst, een witte pet en een zonnebril had opge zet en in volle vaart was weggereden. Het beviel hem niet. Hij wilde wetén, waar hij aan toe was. „Herr Zuckwaller, waarom zoveel mysterie en zo weinig woorden? Wat gaan die twee daar voor Inspecteur Zuckwaller keek even onder de klep van zijn pet door naar de Nederlander naast hem: „Als ik dat precies zou weten, Herr André, dan zou ik regelrecht naar hun plaats van bestemming rijden om ze daar op te wachten. Dat zou alles veel gemakkelijker maken,.want nu moeten we blijven volgen en we lopen daarbij steeds het ri sico, dat ze zich verwonderd afvragen, waarom die mooie roomkleurige sportwagen dezelfde rou te neemt. We zijn nu verplicht dat risico te nemen want ik weet nog niet, wat Von Emsighofer met zijn slachtoffer van plan is." André Rost, die wat mokkend onderuit was ge zakt in het luxueuze leer van de voorbank, schoot overeind: „Slachtoffer? Zei u slachtoffer? Wat bedoelt u daarmee, inspecteur? U wilt me toch niet wijsmaken, dat Marianne van der Bij tegen haar wil in die auto gestapt is. Zij vond het waar schijnlijk interessant om cmet zo'n mooie man op een verkenningstocht in de omgeving te gaan. (Wordt vervolgd) ming van dieren een boodschap gericht tot de predikanten en kerkeraden van de protestantse kerken. In deze boodschap wordt gezegd, dat het Woord Gods ook het Woord des levens is voor de ontrechte en lijdende dierenwe reld. Wat wij, plaatsvervangend voor u, zo gaat het schrijven verder, in de wereld van lijden en liefdeloosheid, van zelf zucht en eigenbaat, met onze eigen ogen gezien hebben, wat onze handen getast hebben (en wij hebben vaak let terlijk de gemartelde, gekneusde en uit gehongerde schepselen van de Here God gestreeld en met beschaamde handen betast) verleent onze verkon diging de klem van een schrijnende realiteit. Maar tevens mogen wij met grote dank baarheid vaststellen, dat al breder van de kansels verkondigd wordt: het Woord des levens geldt mens èn dier, het alomvattend verlossend handelen Gods geldt zijn ganse, zuchtende schepping. Het grote gebod geldt naaste-in-de- schepping; concreet gezegd: de dieren zijn ons niet uitgeleverd (tot exploi tatie in vermaak, mode of smaak) maar toevertrouwd als schepselen uit Gods hand. En daar Hij het werk Zij ner handen niet laat varen, zal ook de dierenwereld delen in de gerech tigheid, die met Zijn koninkrijk komt, ondanks de ongerechtigheid waar- mee nog altijd mensen de schepping bezoedelen. De boodschap eindigt met het verzoek om ook nu weer op de zondag voor of na de werelddierendag ,Jiet Woord des levens voor de ganse schepping de die verkondigen, opdat het gebod en de belofte van God over de zo deerlijk ontwrichte verhouding van mens en dier uw gemeente duidelijk voor ogen kome te staan." BESLOTEN? "T\E Haagse rechtbank heeft zich gisteren enkele uren bezig ge houden met de voetbalpool van de K.N.V.B. De secretaris-penning meester van deze organisatie, die ook de leiding heeft van de werk zaamheden ten behoeve van de pool, was gedagvaard, primo wegens het geven van de gelegenheid tot ha zardspel, subsidiair wegens overtre ding van de Loterijwet. De officier van justitie achtte het primo gestel de bewezen en eiste in dit proefpro ces, dat het wel tot de Hoge Raad zal brengen, een dag voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Wij willen volgens goed gebruik niet vooruitlopen op de uitspraak over veertien dagen, maar wel medede ling doen van het feit, dat uit de officiële rapporten, die gisteren ter rechtszitting zijn voorgelezen, duide lijk is gebleken, dat men bezwaar lijk het besloten karakter van de pool kan verdedigen. Toegegeven werd, dat ook niet K.N.V.B.-leden aan de pool kunnet deelnemen, zij het onder een andert naam en wel van een K.N.V.B.-lid Elk poolformulier bevat nameliji acht kolommen: het lid vult er en kele in en geeft aan niet-K.N.V.B.- leden de gelegenheid, onder ziji naam de resterende kolommen ii te vullen volgens eigen inzicht. Wanneer dan in de verbalen hei voorbeeld wordt genoemd van eet prijswinnaar, een kleermakersgezii ergens in den lande (Den Haag), waarbij zelfs kinderen van elf et vanvijf jaar kolommen invul. len, dan is het duidelijk, dat dt K.N.V.B.-pool niet uitsluitend vooi de leden van de eigen organisatii wordt gehouden, hetgeen men gaar ne heeft willen doen geloven. Hier mede worden de argumenten du bieus, die zijn aangevoerd om het besloten karakter van de pool tt j verdedigen. Het leken zijsporen ge J weest, waarlangs men gemeené heeft de pool te kunnen invoeren. GEBRUIK VAN VRAGENRECHT Cl A AN onze volksvertegenwoordiging komt ten overstaan van de rege ring het vragenrecht toe. Telkens kan men in de krant lezen, dat die-of- die volksvertegenwoordiger aan die- of-die minister over een bepaald on derwerp schriftelijke vragen heeft gesteld. Na korter of langer tijd volgt dan op de gestelde vragen het ministeriële antwoord. Het vragenrecht maakt wel eens de indruk, te hooi en te gras te worden uitgeoefend. Dit ligt in de aard van de zaak. Voor een meer gedegen be handeling van de zaken, waarbij men dieper op de kwesties kan ingaan, kent de volksvertegenwoordiging an dere en betere gelegenheden. Niettemin is het vragenrecht een nuttige instelling. Het geeft op zijn wijze uitdrukking aan de controle, die de volksvertegenwoordiging op het regeringsbeleid uitoefent, en men kan er een waardevol systeem van steekproeven in zien. ZORG OM SYRIË WASHINGTON is verontrust. Die ongerustheid wordt door de ge heel Westelijke wereld gedeeld. Overigens kan opgemerkt worden, dat zelfs hier voor de westelijke wereld een der tegenstellingen ligt met Rusland. Daar is men veront waardigd, woedend of honend, maar „verontrust" staat er niet in het di plomatieke en politieke woordenboek. Immers, hoe meer onrust, hoe meer reden tot ongerustheid voor een ieder, die de vrede als een kostbaar goed beschouwt, des te beter komt dit te pas in de politiek van het Kremlin, een politiek die erop gericht is de wereld in span ning te houden. Syrië is in dit .trieste spel een pion geworden. Het handelt al even dub belhartig als zijn grote beschermer Rusland. Op hetzelfde ogenblik waarop het een liberalisatie van de handel naar Oost en West heeft aangekondigd, heeft het met Egyp te een handels- en douane-unie ge sloten, waar de voorstanders van de Europese economische gemeen schap jaloers op zouden kunnen zijn. Wanneer dit verdrag werkelijk tot uitvoering komt, is een bijna vol maakte personele unie bereikt en het is wel zeker, dat Nasser daarin de hoofdrol zal spelen. De binnenlandse zuiveringen in Sy rië zijn al evenzeer verontrustend, maar ook hier kan het Westen niet ingrijpen. Hoe onmachtig de Verenigde Naties zijn waar het bin nenlandse aangelegenheden betreft, hebben we aan het droeve lot van Hongarije gezien. Daarom heeft Amerika de andere Vandaar ook, dat wij van mening zijn, dat onze volksvertegenwoordi gers van dit recht tot het stellen vaiva vragen wat meer gebruik kunnen wf maken dan tot heden geschiedt. Op re dit gebied zou een uiteraard nldm; al te georganiseerde samenwerkinjbl mogelijk kunnen zijn tussen de chrii-vo lelijke fracties en de christelijk?^ pers. Journalisten horen nog wel eens walRc en zij slagen er nogal eens in, op een zwakke plek in het regeringsbe^e leid de vinger te leggen. Maar huiba kritiek heeft dikwijls weinig succes,^, wanneer niet de regering door vra gen vanuit de volksvertegenwoordi- ging genoodzaakt is, van antwoordde op hun kritiek te dienen. :nie De vrije pers en het vragenrecht vanva de volksvertegenwoordiging, zoabwe wij die beide in ons land kennen, kun-Ne nen elkaar op voortreffelijke wijzeeei aanvullen. p weg gekozen: die van steun aaien Jordanië. Een steun, die, in tegen|gcl stelling tot de wapenleverantie; van Frankrijk aan Libanon, tot eer demonstratie is gemaakt. Een demonstratie die misschiet zelfs de werkelijke waarde ove?de treft, want in verhouding tot d?bl( Russische militaire steun aan Sydr rië zijn de leveranties nog nitde Het gevaar, dat de wapens in he 3 labiele Jojrdanië nog eens gebruik!®31 zullen worden naar de verkeerd!?1* kant, blijft intussen bestaan. Hi^ is thans niet te verwachten, daibj( Jordanië een gewapende aanval oide Israël overweegt, doch het zou Uva optimistisch zijn, te durven hopen,eti dat de vijandschap tegenover Isra-tie el zou verzanden in de angst voor ka de communistische buur: Syrië. ial' De Arabische landen zijn slecht^ onverdeeld in hun haat tegen Isra-Wl el. De Sowjetunie heeft dit nog on-te langs in de Veiligheidsraad uitge speeld, door Israël verantwoordeva lijk te stellen voor de onrust in htjw „niemandsland", waar Israëlisch! boeren aan het werk waren gfrv; gaan. g De Sowjetgedelegeerde zeide hier over, dat Israël met de ernst vai de toestand spotte op aanspore» 2( van „krachten, die dit nodig haddi den voor eigen plannen". Een ty pisch Russische verdachtmaking -ajtïnMjuo ap uajzaS 'ojp 'suoSuoac Iingen en de steun van de Verenig de Staten aan het pact van Bagdad geen steek houdt. Maar tevens i voorbeeld, hoe Rusland elk fel weet te verdraaien teneinde munt uit te slaan. Openluchtsamenkomst van zondagsschoolkinderen Op het marktplein in IJmuiden is gis teravond de eerste van een reeks bijeen komsten voor zondagsschoolkinderen ge houden, die ten doel hebben de banden tussen kinderen van diverse landen ter aan te halen. Tijdens deze open luchtvergadering, die door honderden kinderen en een nog groter getal oude ren werd bijgewoond, zette ds. J. W. van Kooten, voorzitter van de Nederlandse Zondagsschoolvereniging, het doel dezer bijeenkomsten uiteen, waarna rabbijn J. Soetendorp een verhaal uit Israel voor- Het Joods mannenkoor zong vervol gens het gebed „Voor de vrede", waarna onder indrukwekkende stilte honderden witte ballonnetjes in de snel vallende schemering het luchtruim kozen. Middenstandsexamen voor militairen In ruim 40 kazernes wordt mondeling» opleiding gegeven voor het midden standsexamen. Deze opleiding wordt ge organiseerd door de Contactraad van dl drie onderwijscentrales. Door toedoen van de Dienst Welziji- zorg leger zijn de militairen in stal deze cursus te volgen ongeacht eventue! overplaatsing, omdat een uniform les programma wordt gevolgd en over» hetzelfde studiemateriaal wordt gebruikt 409 Militairen lieten zich inschrijvtf voor het examen van dit jaar. Van de 364 candidaten die werden geëxami neerd, behaalden 254 (70 procent) he- diploma. Van het totale landelijke

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2