Jtieuuie £riltódje (tfimrant in V.S. geloven niet vrede tot elke prijs K.N-V.B. geeft gelegenheid tot hazardspel Taak overheid: publiek tegen zichzelf te beschermen VERDWENEN KAPITEIN MELDT ZICH WEER Ill li li 12 llils een kAlenóeR wacht op BON WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Te) 31441 ABONNEMENTEN: 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Directie; F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. 1 Voor Leiden en Omstreken CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD „5t(inhwslirb is abebleum myn fj«rl in Uijljenspoet" A htendertigste jaargang no. 11056 Pa rlement sleden in Leiden ZIE PAGINA 3 RUSLAND KAN NIET KALM TOEZIEN "PjE MINISTER van buitenlandse zaken van Amerika, Foster Dulles, en zijn Russische collega, Gromyko, hebben zich gisteren beiden uitgelaten over de kritieke toestand in het Midden-Oosten. Dulles Fbster Dulles zei naar aanleiding van de Amerikaanse wapenzendin gen naar Jordanië, dat als de Ver enigde Staten niets hadden gedaan, er wellicht oorlog was uitgebroken. De kans op een gewapend conflict zou zeer groot geweest zijn. Gromyko Gromyko verklaarde, dat er een toestand van dreiging was ontstaan. En Turkije beschuldigend van troe penconcentraties langs de Syrische grens zei hij, dat Rusland niet rustig kan blijven toezien als westerse imperialisten langs haar grenzen oorlogsfakkels zwaaien. Arabische landen opgehitst Op zijn wekelijkse persconferentie maakte Foster Dulles duidelijk, dat er nog geen voldoende redenen aanwezig lijn voor een gewapend ingrijpen in Syrië. Dit land wordt nog niet overheerst door het internationaal communisme in de zin, die het plan van Eisenhower op het oog heeft. Maar Dulles voegde er veel betekenend aan toe: „De Verenigde Staten geloven zeker niet in het, hier of 'elders, bewaren van de vrede tot elke prijs. Het gehele doel van het plan van Eisenhower voor het Midden-Oosten is, duidelijk te maken dat de Verenigde Staten onder bepaalde omstandigheden zullen handelen". Gromyko, die over enkele dagen naar New York vertrekt, om de leiding op zich te nemen van de Russische delegatie bij de Verenigde Naties, gaf in grote lijnen het Sowjet-standpunt weer betreffende de verschillende wereldproblemen, die in de Algemene Vergadering besproken zul len worden. Over het Midden-Oosten zei hij, dat Amerika en de andere westelijke mogend heden trachten de Syrische onafhanke lijkheid te verstikken. De missie van Loy Henderson noemde Gromyko illustratief voor de methoden van agressieve samen zwering tegen Syrië. Het plan van Eisen hower veroordeelde de Rus als wreed er als een schending van het handvest var de Verenigde Naties. „De plannenmakers willen bepaalde Arabische landen, zoals Irak, Jordanië Libanon tegen Syrië ophitsen", zei Gro myko. En hij waarschuwde: „De promo tors van een gewapende interventie Syrië moeten het falen van een soortge lijke actie in Egypte niet vergeten". Verder sprak de Rus nog over de on menselijke daden van vergelding in Oman en veroordeelde hij het gebruik van ge weld in Jemen. Ontwapening mene vergadering, ten beste zal worden gegeven, zei Gromyko over de ontwape ning, dat de laatste westeiyke voorstellen de deur hadden dicht gedaan. De moge lijkheid het probleem geheel of gedeel telijk op te lossen, bestaat niet meer. Met nadruk zei de Russische minister, dat de Sowjetunie niet wenst deel te nemen een viermogendhedenconferentie over de Duitse hereniging. Over de kwestie Hongarije sprak Gro myko niet. Intussen wordt uit Beiroet bericht, dat de minister van buitenlandse zaken Libanon, Charles Malik, zaterdag of 2 dag naar Washington zal vertrekken met de Amerikaanse regering de Syrische kwestie te bespreken. Vooral in Libanon maakt men zich zeer ongerust ove ernstige toestand. De minste provocatie zou al een conflict tot gevolg kunnen heb- Incident Aan de Synisch-Israëlische grens heeft zich gisteren een incident voorgedaan, Volgens Syrische berichten -openden Israëlische militairen gistermorgen het vuur op twee Arabische dorpen in dt gedermlitairlseerde zone. Het vuur waf afkomstig van drie Israëlische pantser wagens, die zich in het niemandsland hadden opgesteld. Een burger werd ge- De ambassadeur van India vrouw Kapur brachten gisteren een bezoek aan paleis Soestdijk om uit naam van premier Nehroe enkele ge schenken aan te bieden aan de Neder landse prinsessen. Zo kreeg prinses Marijke twee pauwen, die de ko ninklijke en diplomatieke belang stelling ondergingen. Negerleerlingen wachten nu op hun recht De negen negerleerlingen, die in North Little Rock (Arkansas, V.S.) vergeefs ge tracht hebben naar school te gaan, zullen tot 20 september thuis blijven en afwach ten, wat de gerechtelijke uitspraak zal z(jn over het gebruik van militie als mid del tegen de integratie. Gouverneur Faubus zal zich met van zijn ondergechikten, die het bevel voeren over de troepen, moeten ve woorden voor zijn handelwijze. In Nashville (Tennessee) is de beruchte John Kasper, die ln veel relletjes tegen de negers, de hand heeft gearresteerd, beschuldigd van het wanordelijk en be ledigend gedrag, In Birmingham (Alabama) is de gehele schooljeugd in onrust. Er worden demon straties gehouden voor en tegen de inte gratie en de kinderen weigerden de scho len binnen te gaan. De brandweer maakte korte metten, door hen met de brand slang te bedreigen, waarop de jeugd ijlings de schoolbanken opzocht. HAAGSE OFFICIER VAN JUSTITIE (Van een onzer verslaggevers) MEN NOEMT DE VOETBALPOOL wel eens een onschuldig genoegen, omdat de inzet zo klein Is. Zij, die aldus redeneren verliezen echter uit het oog, dat in werkelijkheid vrijwel alle spelers hun geld kwijt raken zonder behoorlijke prjjskans. Dank zij een grote deelname kan men de deelnemers verblinden met hoge topprijzen, hetgeen een sterke verlokking uitoefent, speciaal op de kleine man. Ik kan het niet bewonderen, dat het publiek door een nominaal lage inzet tot deel neming aan een dergelijke onderneming wordt opgewekt. In brede kringen schijnt dit nog niet te zijn doorgedrongen, maar het is de taak van de overheid en dus mede van de justitie om het publiek tegen zichzelf te beschermen. Prins Bernhard was gisteren onder de groep volksvertegen woordigers die in het kader van het parlementair industriébezoék het Hoogovenhedrijf te Veisen bezochten. Zowel de Prins als de Kamerleden waren vol belang stelling voor de installaties in het bedrijf. Prins Alexander maakt het goed Prins Alexander van BeLgië, die giisteren te Boston geopereerd is aan de aorta, heeft een goede nacht gehad. De dokto ren zijn tevreden over zijn toestand. Prin ses Liliane, die gisteren de gehele dag In het ziekenhuis verbleef, overnachtte dsar ook Prof. mr. A. M. Donner, zal 14 september als lid van de Nederlandse delegatie der Verenigde Naties naar de Ver. Staten ver trekken. Hij blijft tot eind december weg. Deze woorden sprak, de of/icier van justitie bij de Haagse rechtbank, mr. dr. J. C. Maris gistermiddag aan het einde van zijn requisitoir in de zaak van de K.N.V.B.-voetbalpool, waartoe de secre taris-penningmeester van de voetbalorga- nisatie, de heer L. Brunt was gedagvaard. Mr. Maris achtte het geven van gelegen heid tot hazardspel bewezen en eiste tegen de vertegenwoordiger van de K.N.V.B. één dag gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van drie De heer Brunt, dus in feite de KNVB was primo ten laste gelegd het geven van gelegenheid tot hazardspel hetgeen een Margaret bliift in liet nieuws ses Margaret. Nog slechts enkele dagen geleden schreef de Sunday Pictorial dat prinses Margaret en Peter Townsend de gelofte hebben afgelegd nimmer te trou wen, nu hun huwelijk onmogelijk is, doch gisteren publiceerde de Daily Sketch een bericht, waarin wordt gezegd dat de prin ses binnen het half jaar in het huwelijk lal treden met een oude vriend: Billy Wallace. Wallace Is de sliefzoon van de Ameri kaanse schrijver-uitgever Herbert S. Ager Volgens de Sketch is men er in vrienden kring van overtuigd, dat het huwelijk zal worden voltrokken voordat de prin ses volgend jaar april een grote reis gaat Wallace heeft kort geleden veertien dagen op Balmoral doorgebracht, toen ook prinses Margaret daar was. Vervolgens reisde hij met de prinses naar Londen om het huwelijk van een der koninklijke stalmeesters bij te wonen. Op de foto ziet Angst te worden geïsoleerd verslaggevers) pitaal gevlucht was, heeft zich gister- id vrijwillig gemeld ln het Haags mi litaire hospitaal. In de loop van dinsdag had hij een bezoek gebracht aan de gene- raal-majoor H. M. G. J. Lentz, inspecteur in de infanterie. Zijn vlucht uit het Utrechtse hospitaal had als doel te voorkomen, dat hij ge ïsoleerd zou worden. Hij wilde eerst rap port uitbrengen over de toestanden in het kamp Senmenlager in Duitsland, waar enkele honderden Nederlandse militairen met Aziatische griep in bed liggen. Zoals bekend, heeft kapitein L. zioh in Sennenlager over de Aziatische griep en de legering van de patiënten dermate op gewonden, dat zijn superieuren hem raadden, zich in Utrecht onder psychisch -medische verzorging te stellen. Kapi tein L. begaf zich ai'leen en vrijwillig naar Utrecht, maar moet daar de angst hebben gekregen, dat men hem wilde isoleren voor hij kans kreeg zijn bevin dingen en grieven over de toestanden in het kamp wereldkundig te maken. OVERBODIG Dat was dan ook de reden, dat kapi tein L. dde overigens in het geheel niet „ziek" is, uit het Utrechts hospitaal dween en o.m. een bezoek bracht aan de generaal Lentz. De legervoorlichtings- dienst deelt nu mede, dat de hele ont vluchting nogal overbodig was, omdat kapitein L, zondagavond reeds in het Utrechtse hospitaal gelegenheid had ge kregen, zijn grieven op papier te zetten. Dat kapitein L. een opgewonden en ongeschikte officier zou zijn hetgeen uit de loop der gebeurtenissen wel licht zou kunnen afleiden, is pertinent onjuist Hij is een uit het verzet voort gekomen, in Sandhurst opgeleide, be roepsofficier, die op eigen verzoek steeds als troepenofficier werkzaam was, geacht bij zijn collega's en ondergeschikten. Zjjn opwinding over de wUze waarop de zieke soldaten in Sennelager gelegerd waren (op stro en in slaapzakken bjj ge brek aan ruimte) komt dan ook voort uit z(jn overtuiging dat elke officier primair goed voor de hem toevertrouwde „jon gens" moet zorgen- misdrijf is, dat door de rechtbank kan worden behandeld en subsidiair over treding van de loterijwet. Deze laatste vertreding zou ln eerste Instantie door de kantonrechter moeben worden behan deld, weshalve de verdediger van de heer Brunt, mr. C. R. C. Wijckerveld Bisdom bij het begin van de zitting, die door mr H. K. A. Staffels werd gepresideerd, me dedeelde, dat de verdachte de bevoegd heid van de rechtbank ten aanzien van het subsidiair ten laste gelegde betwistte. Allereerst ging de president de gang in zaken met betrekking tot de pool na, waarbij opgemerkt werd, dat alleen KNVB-leden van 18 jaar en ouder kunnen deelnemen. Op de vraag, welke garantie de KNVB heeft, dat de winnaar het for mulier zelf heeft ingevuld, moest de heer Brunt het antwoord schuldig blijven. Hij aan, dat dit in de verenigingen ge schiedt, doch gaf toe, dat „het er in zat", dat ook niet-leden de formulieren in vullen, De winst bestaat uit een onzeker bedrag, omdat die grootte van de prijs wordt bepaald door het aantal deelne- en het aantal formulieren met juiste voorspellingen, Vooral op de onzekerheid legde de president de nadruk. iet prinses Margaret, dronken. - VERJAARDAGSBAL VAN PRINSES IRENE De Koningin en prins Bernhard zullen zaterdagavond ter gelegenheid vai achttiende verjaardag van prinses Irene een bal geven op Huis ten Bosch, in 's-Gravenhage. zy hebben honderdtwin tig jongelui uitgenodigd het intieme feest by te wonen. By het vruchten plukken is de 70-jarige L. Curvers in Te Berg en Ter-Blijt (L.) door het breken van een boomtak van eer ladder gevallen. Kort daarna is hij over- Jongetje verdronken. De 3-jarige Mar- tie van Hoesel is gisteren in Haarlem spelenderwijs te water geraakt en Maar 36 cent in brandkast Niet steeds hadden de drie Am sterdammers, die in de maanden maart, april en mei maar liefst 41 Inbraken pleegden, succes by hun nachteiyke escapades. Weliswaar roofden zy In Aalsmeer eens een sigarenwinkel helemaal leeg en laadden zy voor 3000 aan rook artikelen in de huurauto, maar ln Krimpen aan de Lek hadden zy toch pech. De brandkast die z(j daar in haar geheel uit de fabriek sleepten om haar op een eenzaam plekje open te breken, bevatte slechts 36 cent De officier vond dat de drie man nen, die voornameiyk in Noord- Holland, het Gooi, en op de Velu- we inbraken en daarvoor gisteren voor de Zwolse rechtbank terecht stonden, een geiyke straf verdiend hadden. Daarom eiste hy tegen de 34-jarige havenarbeider J. M. (al 13 keer veroordeeld), de 27-jarlge bankwerker H. Z. (al 7 keer ver oordeeld) en de 30-jarige havenar beider A. P. G. (al zes keer veroor deeld) twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. factoren bij, zoals weersgesteld heid, conditie der individuele voetballers, uit. en invallers voor en tijdens de wed strijden en oplettendheid van de scheids- De vraag naar de al dan niet „beslo tenheid" komt alleen aan de orde bij hel subsidiair ten laste gelegde. Het lidmaat schap verschaft volgens de officier var justitie echter geen beslotenheid, omdat -het voor het grote publiek zonder exclu siviteit openstaat. Onder de2e omstan digheden kan men het lidmaatschap hoog stens aanmerken als het „voldoen zekere voorwaarden", zoais ook de be taling van 10 cent voor het formulier van 25 cent per ingevulde kolom. Mr. Maris zeide met opzet te spreken var „hoogstens" omdat in de praktijk is ge bleken, dat talloze niet-leden de kolom men plegen in te vullen, pro forma door tussenkomst van een lid. Exploitatie speelzucht Indien de strafvervolging niet allereerst gericht was op een principiële beslissing van de rechter, zou, ter bepaling van de strafmaat, nog de ernst overwogen moe ten worden van deze vorm van exploita tie van de speelzucht, aldus mr. Maris, die aannam, dat er by 50.000 spelers 'n vijf tigtal winnaars waren, zodat de kans op een niet 99.9 pet. is. Na het requisitoir hield mr. Wijcker- feld Bisdom een uitvoerig pleidooi, waar in hij stelde, dat de KNVB de toto een onuitroeibaar feit acht. Eerst in het na jaar van 1956 kreeg de toto volgens hem een politiek kantje, toen de anti-revolu- bionadren zich er tegen verzetten. Tot nu toe, aldus de verdediger, werden pools steeds beschouwd als eer. ioterij. Er is volgens hem geen spel aanwezig, want wie vormen de spelgemeenschap? Ook is er geen sprake van dat de winst van de een verlies voor de ander betekent. De uitspraak werd bepaald op 24 sep- Hongarije in V.N. Vergeefse poging debat te stuiten De Russische afgevaardigde Sobolef heeft de Vergadering van de Verenigde Naties verzocht, „dit gevaariyke spelle tje" te beëidigen en de Hongaarse kwestie van de agenda af te voeren. Dat zal niet gebeuren, want tal van sprekers hebben zich al achter de Amerikaanse resolutie geplaatst en willen de Sowjetunie brand merken als de onderdrukker van de Hon gaarse vrijheidsstad. Vandaag worden de debatten voortgezet. Direct nadat de rapporteur van de spe ciale commissie der V.N. voor Hongarije, de Australiër Keith Shann, gewezen had op de grote eenstemmigheid onder da vijf commissieleden en de aanhoudende weigering van de Hongaarse regering om mee te werken aan het onderzoek weer was gaan ziibben, nam de Hongaarse afge vaardigde Peter Mod het woord. De commissie had volgens hem het Handvest der V.N. geschonden door zdch te bemoeien met de binnenlandse aange legenheden van Hongarije. Hij wilde, dat de Algemene Vergadering de commissie en het „de waarheid vervalsende" rap port veroordeelt. De Rus, Sobolef, sprak soortgelijke taal en kwam weer met het argument, dat het debat slechts dient om de aandacht af te leiden van de „agressieve daden", die En geland en Frankryk in het Midden oosten en elders bedrijven. De Amerikaan Lodge, zei bij het indie nen van de resolutie, dat de onderteke naars geloven, dat „Gods hulp en stand vastige menselijke inspanning het rad der geschiedenis dn de richting van gerech tigheid en waarheid kunnen laten wente len". De weg Breda—Roosendaal zal binnen kort driebaans zijn. Nog deze maand wordt de aanbesteding gehouder HET WEER IN EUROPA h .1 Stockholm Oslo Kopenh. Londen A'dam Luxemburg Parijs Bordeaux zw. bew. regen geh. bew. Z 4 Z 3 Z 8 windstil WZW 10 Z 9 ZZW 5 ZZW 10 ZW 7 1« 0 16 5 17 2 18 0.1 19 10 16 10 18 0.6 19 3 22 0.1 Grenoble Nioe Berlijn Frankfort Muncben Zhrich half bew! geh. bew. geh. bew. rw. bew. windstil N 5 Z 3 ZW 5 Z 2 ZZO 2 W 3 26 0 24 0 20 0 20 0.1 17 0 20 0 24 0 Innsbruck MaUoroa half bew. W 2 windstil windstil NO 2 22 0 26 0 30 0 25 0 28 0 WEERBERICHT Onbestending De Bilt verwacht tot mor- t genavond: Veranderiyke bewolking en perioden met buien. Over wegend krachtige tot harde harhe wiind tussen zuidwest en west Dezelfde tempera turen als vandaag of ierts Donderdag 12 september: zon op 6.11 uur, zonder onder 19.05 uur, maan op 19.59 uur, maan onder 9.40 uur. Op 17 sept. laatste kwartier. Ledenaanwas Aanvankelijk hadden vele verenigin gen hun juiste ledental niet opgegeven, doch na de inwerkingtreding van de pool, waren zy dit wel verplicht. De aan was plotseling enorm groot geweest én vereniging had het zelfs bestaan 2100 nieuwe leden op te geven. Over de deskundigheid van die deel- emers was geen eenstemmigheid. De heer Brunt was van mening, dat de ken- van het voetbalspel en de kwaliteit de elftallen beter in staat zijn voor spellingen te doen dan niet-deskundiigen, waarna de president mededeling deed van oorspellingen van sportjournalisten, die onjuist waren geweest. Het geringe aan- rannaars was volgens hem tevens een bewijs, dat het ondoenlijk is juiste voor spellingen te doen. Uit diverse verbalen van verhoren was naar voren gekomen, dat de deelnemers een gokje wagen en dat het inderdaad voorkomt, dat niet- leden aan de pool deelnemen. Voorts was het ledental op 30 juni van dit jaar 70.000 groter geweest dan een jaar tevoren. Soms waren ondersteuhende leden over geschreven naar de afdeling werkende leden: de ledenaanwas is in ieder geval ver boven normaal geweest Gokken Voor de officier van justitie was het een uitgemaakte zaak, dat de voetbalpool moet worden aangemerkt als hazardspel naar de omschrijving van artikel 254 bis van het Wetboek van Strafrecht. Het voorspellen van de uitslag vertoont vol gens hem een essentiële geiykenls met het zetten op een nummer aan de roulette tafel Immers, de deelnemers aan een toto zetten geld op naar een door hen volge houden mening, maar hebben geen tegen partij. Alle deelnemers kunnen theoretisch gelijk zetten. De kan op winst ontstaat alleen, doordat de verschillende deelne mers doorgaans verschillend gokken eD de meesben daarby falen. Dit is de we zenlijke inhoud van de KNVB-voetbal- toto, aldus mr. Maris. Bewezen is, zo vervolgde hij, dat by de voetbaltoto de kans op winst van het toeval afhangt, ook al is die kans groter bij kennis der deelnemers omtrent de sterkte der elftallen. Er komen echter on- TF7AT IS een „doorlopende kalender"? Dat la een belangrijke vraag, want zo'n kalender ligt immers te wachten op ieder van u die een nieuwe abonnee aanbrengt. Geen moeilijke vraag overigens. Het zit zo: de eerste dag van de maand kan vallen op een zondag, een maandag, een dinsdag en zo voort, tot zaterdag toe. Zeven mogelijkheden dus. Welnu, als u zeven kalender bladen hebt, maandbladen waarvan de eerste telkens op een van de zeven dagen valt, dan hebt u een doorlopende kalender. U behoeft niets anders te doen dan op de eerste van iedere maand telkens het juiste blad voor te draaien. Het enige bezwaar dat u ertegen kunt hebben is dat er geen maand en geen jaartal op gedrukt staat maar die vergeet u niet zo vlug. Er kan nog een bezwaar zijn: dat de platen die de kalender sieren snel gaan vervalen- En dat is nu beslist niet het geval met onze kalender. Zeven prachtige kleurenplaten plus een titelplaat tonen u allerlei facetten van het Hollandse landschap en dat verveelt nooit U weet het nu: de kalender ligt voor u klaar. Het enige wat u te doen hebt is een nieuwe abonnee te winnen voor ons blad en dat is heus zo moeilijk niet. Praat eens over onze krant met mensen die net als u in hun gezin een christelijke krant willen. Tien tegen één dat u de bon hieronder vanavond nog kunt inzenden. Wie dat vanavond nog doet, zorgt dat de thermometerstand die we morgen publiceren, extra verrassend is. NIEUWE LEIDSCHE COURANT Ieder die zich nu abonneert ontvangt de krant 14 dagen gratis. Doorhalen wat niet gewenst wordt. Deze bon kan als brief worden gezonden aan de NIEUWE LEIDSCHE COURANT Steenstraat 37, Lelden. Telefoon 31441.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1