Jltettme géütsdje (tfimmnt Amerikaanse resolutie wordt door vele landen gesteund 86 Oprichting van Wegenfonds kan soelaas brengen 1 1 t Hongarije is één enorme nationale gevangenis Ned. gemeenten ongerust Negerdominee door groep blanken afgeranseld Wapens met geestdrift Jordanië ontvangen Wegenbouwers ongerust A.N.W.B. niet enthousiast Australische duikers zoeken naar Nederlandse goudschat BON JVSDAG 10 SEPTEMBER 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. aC*'ABONNEMENTEN: ƒ7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week- ADVERTENTIES: ƒ0,20 per millimeter. 'kkendt Familieberichten 0,18 per millimeter. i (Bij contract belangTijke korting.) saram postrekening 58936. Achtendertigste jaargang no. 11055 Chef-red.; H. W. J. ENSERINK Voor Leiden en Omstreken CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Hongarijevandaag in Verenigde Naties ^j|EN VEROORDELING VAN RUSLAND wegens het neerslaan van een spontane opstand wordt gevraagd in een resolutie, die Amerika namens i groot aantal landen bij de Algemene Vergadering zal indienen. De gemblée van de Verenigde Naties behandelt vandaag in een speciale kwestie-IIongarije. In de resolutie wordt verder gevraagd de orzitter van de Algemene Vergadering, prins Wan van Thailand, naar jskou en Boedapest te zenden om te bereiken, dat alsnog de resoluties fcden opgevolgd, die in het verleden door de Verenigde Naties over de Hongarije werden aangenomen. jtfepjbe Amerikaanse resolutie wordt jSpPSds ondersteund door de westelijke Dte Drie, Canada, nationalistisch e. Sinjina, de Beneluxlanden, zestien Midden- en Zuid-Ame- Leidt, IJsland, Ierland, Italië, Liberië, -inveneuw-Zeeland, Noorwegen, Pakis- 90C Philippijnen, Portugal, Span ten Turkije. den hul Te tfan de vooravond van het debat over 23, Hligarije hebben de Hongaarse vluchte- 5 fransman moet taai dij brood gaan eten Fransman voelt zich bedreigd in Un grootste genoegens, die hem levensbehoefte ztfn geworden, iderdag en vrijdag zal hem geen eroisant, geen knappende baquette het ontbijt en bij de maaltijd wach- De Franse bakkers zullen namelijk dagen niet kunnen bakken, omdat boeren geen graan en de molenaars meel zullen leveren. L Kpit alles om de Franse regering duide- te maken, dat de bezuinigingspoli- de boeren geenszins bevalt. Franse bakkers echter zien in twee staken een lelijke schadepost voor zaken en maken daarom een extra -aad. He is nu de vraag wat voor de mgsv0»rw*.nde broodeters het ergste is, geen of oud brood. [et befaamde Nederlandse oude ka rn de vorm van een taai baquette Frans probleem geworden. In een ziekenhuis in Birmingham, f 34®HAlabama, Ver. Staten) ligt ds. F. indlusj^- Shuttlesworth, een negerpredi- ig. ijlcant, die door een groep blanken neergeslagen, toen hij voor e nlcui een aantal negerkinderen toegang tot een middelbare school. iHij kalmeert hier zijn dochtertje iterwijl hij op een brancard Tiaar het ziekenhuis gebracht wordt liagen in Oostenrijk telegrammen zonden aan Hammarskjöld, de 6ecre generaal van de Ver. Naties en aar Nehroe van India, met het ve de zaak van de vrijheid tijdens het debat de Algemene Vergadering te steunen. Inmiddels ondernemen de radiostations Rusland en de satellietlanden onderbroken aanval tegen het V.N.-rap- port, dat in de Algemene Vergadering be handeld wordt. Vooral de Hongaarse com munistische leider .Kadar maakt zich over dit rapport ongerust. Hij beweert, dat tienduizenden onder wie tal van gees telijken, dit rapport als een 6erie leu gens hebben Kadar heeft echter de geestelijken ge dwongen deze verklaring af te leggen. Aartsbisschop Josef Croesz heeft tegen de dwang, die Kadar gebruikte om deze verklaring af te leggen, geprotesteerd. Het gevolg was, dat hy werd gearresteerd TN A. 1 is i in de Ver. Naties over Hongarüe ort gepubliceerd, waarin wordt tegen het communisme voort- 4 AANSLUITING op het speciale rappor! i gisteren in New York een tweede r: gezegd, dat de campagne van ïydeiyk vei dnnrt, ondanks de verschrikkelykstc terreur. In dit document, dat door de vroegere Amerikaanse ambassadrice in Italië, mevrouw Clare Boothe Luce en de protestantse theoloog prof. dr. Niebuhr is geredigeerd, wordt Hongarüe een enorme nationale gevangenis genoemd. Het verslag is gebaseerd op gecontroleerde ooggctnigeverslagcn, vertrouwe- luke berichten uit het land zelf en een analyse van de officiële Hongaarse pers. Er zfln meer dan 100.000 Russische soldaten in Hongarüe gelegerd en 20.000 man geheime politie, technici en adviseurs. Na de periode, beschreven in het officiële rapport van de V.N., is de terreur sterk toegenomen. Niet minder dan 2000 personen zün terechtgesteld en 20.000 gearresteerd, 15.000 zün in arbeidskampen opgesloten en 12.000 personen, vooral jongeren, zün naar Rusland gedeporteerd. Het bestuur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft aan de minister van binnenlandse zaken, bezitsvorming en publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie het volgende te legram gezonden: „Het bestuur van de Vereniging van Nederlandse gemeenten is over de ont wikkeling van de financiële situatie der mate verontrust, dat het meent niet te mogen nalaten uit zijn- vergadering van heden Uwe Excellentie van zijn zorg over deze ontwikkeling deelgenoot te maken, omdat elke dag dat de huidige situatie voortduurt, volkomen ontwrichting na derbij brengt. SCHOOL VLOOG IN DE LUCHT ville (in de Amerikaanse staat Tennessee), waar een negerkind als leerling was ingeschreven, voor de helft verwoest. De westelijke muur van het gebouw stortte in, ruiten vielen in splinters, de huizen in de omgeving trilden en het elektrische licht van een gehele wijk viel uit. Wegenbouw en bestedingsbeperking De politic vond ln de puinhopen een lont, die waarschynlyk een lading dyna miet heeft ontstoken, welke verborgen was tussen een klasselokaal en de biblio theek. De hele dag was het in de stad al rumoerig geweest, waarby de politie ïcnscholende voorstanders van de ras scheiding uiteen gedreven had. Op lagere scholen waren deze week neger leerlingen toegelaten. Ook elders in de zuidelijke staten heeft de strijd om de rassenintegratie zich toe gespitst. Dit gebeurde gisteren: Birmingham (Alabama). Een troep vol wassen blanken ranselt een negerdomi nee af, die voor een middelbare school uit zijn wagen stapt, om negerkinderen voor de eerste keer naar deze „blan- ken"-sohool te brengen. Ds. Shutlle- worbh, voorvechter van de integratie en voorzitter van de christelijke bewe ging voor de rechten van de mens. wordt verscheidene malen tegen d» grond geslagen, maar weet ten slotte weer in zijn auto te klimmen en weg te rijden. Ook een politieman krijgt een pak slaag. Later worden drie blanken gearresteerd. North Little Rock (Arkansas). Tien blan ke scholieren sleuren 6 negerleerlingen de trap van de middelbare school af en smijten ze buiten de poort. De pólttlo van dit stadje (tegenover Little Rock aan de overkant van de rivier de Ar kansas) grijpt pas in als het te laat Is Het schoolhoofd wenkt de jonge negers om terug te komen, maar opnieuw dringt een groep blanke scholieren, versterkt met vijf volwassenen, naar voren. Het schoolhoofd Wright en de negerjongens moeten wijken voor een menigte van 150 tierende blanken. Syrië signaleerde schepen van de 111 Zesde Vloot LIET VERVOER van Amerikaanse wa- pens per luchtbrug naar Jordanië is lot nu toe bevredigend verlopen. Reus achtige Amerikaanse „Globemastcrs" «tonden gisteren vleugel aan vleugel op het vliegveld van Amman, tcrwyl de ladingen wapens gelost werden. Elk vliegtuig had acht jeeps, waarop anti-tankgcschut was gemonteerd aan boord. De Jordaanse regentschapsraad en de ministers bezichtigden de wapens ge ïnteresseerd. Officieren trokken met gre tige gebaren de verpakking los en en thousiaste ministers lieten de lopen van het anti-tankgeschut op en neer gaan. Syrië heeft inmiddels heftig geprotes teerd negen het naderen van vijf Ame rikaanse oorlogsschepen van de Syrische kust In Washington is dit bericht beslist tegengesproken. De Zesde Vloot bevindt gens tussen Griekenland en Tur- et is wel mogelijk, dat een aan- erikaanse torpedobootjagers in de afgelopen dagen in het oostelijk bekken de Middellandse Zee hebben ge kruist. maar in geen geval zijn deze oor logsschepen in de buurt van de Syrische kust geweest. Het Syrische kabinet zou gisteren be sloten hebben aan de buurlanden, Liba non. Jordanië, Turkije en Irak officieel te vragen of zij inderdaad hun ongerust heid hebben uitgesproken over de ont wikkelingen in Syrië tegenover Amerika Deze ongerustheid kwam het Syrische kabinet vreemd voor, omdat deze landen immers broederlijke Arabische betrek kingen met Syrië onderhouden. Deze officiële verklaring van de Sy rische regering wordt geheel tegenge sproken door de rapporten, die de En gelse regering heeft ontvangen over d« toestand in het Midden-Oosten. „Of grond van deze rapporten." werd in Lon den officieel verklaard, „deelt de rege ring de grote ongerustheid Burgerrechten President Eisenhower heeft gisteren het wetsontwerp betreffende de burger rechten ondertekend. Dit ontwerp waar borgt het recht van de negers om te stemmen. Het voorziet in. de Instelling van een zes leden tellende presidenfciël' commissie, die het vraagstuk van d- burgerrechten zal bestuderen. Er zal ver der een nieuwe plaatsvervangende pro cureur-generaal worden aangesteld, die de leiding krijgt van de afdeling burger rechten van het Amerikaanse ministerie (Van een onzer v^Tiaggevers) De voorzitter van de Nederlandse ver eniging van wegenbouwers, Ir. H. D. Prins, heeft gisteren op een vergadering te Scheveningcn een lans gebroken voor de oprichting van een autonoom Neder lands wegenfonds, dat een oplossing zou kunnen betekenen voor het probleem van de bestedingsbeperking in de wegenbouw. Dit fonds zou zich in eerste instantie, volgens spreker, moeten bezighouden met de financiering van de aanleg van nieuwe wegen. De middelen daarvoor zouden en worden verkregen door leningen autorijdend Nederland. Ir. Prins dacht hierbij aan een lening gedurende jaren tot eenzelfde bedrag als de motorrijtuigenbelasting. Deze obligatie, welke rentegevend en overdraagbaar zal ,ijn, zou dan in 15 jaar pari worden fgelost. Het bedrag van deze lening zal ongeveer f 100 miljoen per jaar zijn en zal door het autonoom wegenfonds ter beschikking worden gesteQd aan de lagero publiekrechtelijke lichamen voor de aan- ;n verbetering van wegen. De aflos- van deze schuld zag spreker in een kleine verhoging van de benzineprijs 2 cent per liter, hetgeen ongeveer 25 mil joen gulden per jaar zou opleveren. Aangezien met de oprichting van een utonoom Nederlands wegenfonds een 'rij aanzienlijke tijd zou zijn gemoeid, 'ooral ook omdat dit voorstel slechts ln wettelijke vorm van kracht kan worden, stelde lr. Prins voor alvast over te gaan tot het stichten van een fonds, dat onder beheer staat van weggebruikers, wegen- rers en vertegenwoordigers van pro- ën en gemeenten. Een geheel onaf hankelijk fonds dus. Dit fonds zou een premielening moeten emitteren. De op brengst van deze lening zou op rente- gammavoorwaarden aan provinciën en gemeenten kunnen worden geleend, uiter aard onder de voorwaarde daarmee de aanleg van wegen te financieren. By de Nederlandse wegenbouwers heerst grote ongerustheid over de huidige gi van zaken bü de aanleg van nlen wegen. Dit bleek gistermiddag nit i rede van ir. H. D. Prins op een vergade- Onverantwoord noemt ir. Prins de vijze, waarop de regering, zoals hij zei ,deze bedrijfstak de nek omdraait". Im- ners de overheid Is voor de wegenbou- vers de enige opdrachtgever. Juist de overheid heeft de enorme investeringen de oorlog sterk gestimuleerd en de verwachting gewekt dat gedurende lange aan de uitbouw van het wegennet rijk, provincie en gemeente werk zou zijn. Spreker verzette zich tegen de heereen- de opvattingen, dat uit de dit jaar veel lagere prijzen zou zijn af te leiden, dat i 1956 „schandelijke winsten" zouden zijn gemaakt. De wegenbouwer heeft sflechts invloed op 40 50 pot. van zijn prijs, aldus spreker. De rest is materialen én transporten. Evenmin heeft hij vee] invloed op de loonpost, die gemiddeld 18 pet is. Exhorbitant hoge lonen zijn er in de wegenbouw vrijwel nooit betaald. Het prijzenverechil tussen dit jaap en vorig wordt volgens spreker veroorzaakt door de 55 pet. van de prijs waarop de wegenbouwer geen invloed heeft, nl. de materialen en de transporten. (De A.N.W.B. is het met dit idee van ir. Prins helemaal niet eens. De Bond vindt, dat de belasting op het motorwegverkeer ten volle of althans tot een redelijk percentage voor wegenaanleg en weg- verbetering moet worden gebruikt. Deze opbrengsten dienen in een speciaal wegen fonds te worden gestort. Daarbij komt. dat deze belastingopbrengsten steeds ruimer Een heel bijzondere foto van een enorme brand, die in Man* Chester woedde. Een groot pak huis en minstens twintig huizen werden door de vlammen aan getast. Het pakhuis werd in ne gentig minuten volledig in de as gelegd. De huizen konden ge deeltelijk behouden blijven. De schade bedraagt ongeveer 20 miljoen gulden. De dramatische foto werd gemaakt door een 28- jarige fotografe van Het Engelse blad News Chronicle. Ze bleef staan tot het ogenblik, dat de voorgevel naar beneden kwam. Toen liep ze, wat ze lopen kon, om niet getroffen te worden. Ze had daarbij meer geluk dan de brandweerlieden. Twee van hen werden gewond door het neer vallende puin en twaalf andS- ren liepen brandwonden op gaan vloeien. Men mag de bezitters van motorvoertuigen daarom niet onderwer pen aan een speciale verplichte extra hef fing of lening. Het uitschrijven van een premielening ontmoet bij de A.N.W.B. geen bezwaar). HET WEER IN EUROPA ti ^1 nils WEERBERICHT Meer wind De Bilt verwacht tot mor genavond: Overwegend zwaar bewolkt met at en toe regen, vooral in het westen en noorden van het land. Aanvankelijk matige, later krachtige tot harde wind tussen zuid en zuidwest. Weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag 11 september: zon op 6.09 uur; onder 19.07 uur; maan op 19 35 uut; onder 8,35 uur. Op 17 september laatste kwart. LOPEN VAN VEERTIEN KANONNEN STEKEN RECHT OMHOOG naar de goudschat (bijna f 11 miljoen waard) aan boord van de Nederlandse vrachtvaarder „Vergulde Draeck", die in 1656 ten zuiden van het eiland Lancelin. Amerika I 73 mijl ten noorden van Freemantle, op de ontwikkelingen in Syrië." rif liep mk. De ■-kik- De Vergulde Draeck als het ver moeden waar blijkt te zijn, ligt op z'n kant, waarbij de veertien stukken geschut naar de oppervlakte wijzen. De jongelui vonden het wrak toen zü over het rif Deze ontdekking klopt met de feiten De plaats van deze scheepsramp waar bij 117 opvarenden omkwamen is be kend uit het logboek van de kapitein. D« Vergulde Draeck was met een lading kostbare specerijen en acht kisten goud en zilver op de thuisreis uit de Oost. In deze eeuw zijn er tenminste vijf expedities op uit geweest om de goud schat te bergen. Daarbü werden duizen den dollars tevergeefs uitgegeven. Nederlandse autoriteiten zouden de Australiërs toestemming hebben gegeven om het 50 meter lange wrak te onder zoeken en te proberen, een deel van de lading te bergen. De jongelui willen door de romp heen het schip binnendringen, maar zullen vanwege de historische waar de geen gebruik maken van springstof fen. eepste stAnö Natuurlijk hadden we het wel gehoopt, maar we hadden er beslist niet op durven rekenen dat er maandagochtend bij de eerste post al ingevulde bonnen zouden zijn. Het was een beetje veel gevraagd. Reconstrueert u het geval zelf maar: met een plof valt de krant op de mat direct schiet er iemand van het huisgezin op af en begint te lezen, allereerst onze oproep om de handen uit de mouwen te steken teneinde de „week van de christelijke pers" tot een succes te maken, dan vrijwel direct daarna knoopt men een gesprek aan met iemand die onze krant nog niet leest. Dat gesprek heeft succes. De bon wordt ingevuld en nog voor de laatste lichting valt de brief (n de brievenbus. Neen. zulk vlug werk hadden we niet verwacht en toch waren er maandag ochtend bü de eerste post elf ingevulde bonnen bij ons terug. Voor deze mensen hebben we niets dan hulde en ze hebben hun beloningde mooie kalender, dubbel en dwars verdiend. Vanochtend kwam natuurlijk de grote „hoop". Het was niet minder spannend. Want we wilden in deze krant de eerste thermometerstandpubliceren en dte eerste klap die moest inslaan. Die eerste ktap slaat in: tot en met de eerste post van vanmorgen zijn er 86 nieuwe abonnees gemeld en daar zijn we trots op, maar dte trots verhindert ons niet u dringend te vragen: Doet u vanavond uw brief op de post? Met de ingevulde bon? Want don derdag komt er weer een stand. 86 Ieder die zich nu abonneert ontvangt de krant 14 dagen gratis. Doorbalen wat niet gewenst wordt. Deze abonné werd aangebracht door uw abonné Deze bon kan als brief worden gezonden aan de NIEUWE LEIDSCHE COURANT Stcenstraat 37, Lelden. Telefoon 31441.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1