Ilteuitie £riJtsrfje GTmironl Kleine minderheid in Kamer tegen Europese verdragen 6e BeuRt is AAn Uitgebreid rapport uitgebracht Belangrijk aantal leden stelt zijn eindoordeel voorlopig uit GOED WEGENSTELSEL IS PIJLER VAN WELVAART Spanning in Little Rock: grijpt Eisenhower in? Moskou dringt weer aan op Duitse federatie Vluchtelingen hadden van vrijheid meer verwacht Treinramp eist 28 levens BON MAANDAG 9 SEPTEMBER 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling: Tel 31441. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten ƒ0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang no. 11054 Dr. E. DIEMER W. 3. ENSERINK CHRISTELIJK'NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StanhMStirfj is pbeMeuftt myo kctfjertspocl" Minister zegt „neen" tot bouwbedrijf ZIE VERVOLG PAGINA 5 j Nu de maximumsnelheid voor auto's j in de bebouwde kom van 50 kilometer per 1 september is ingevoerd, tracht de Duitse politie de weggebruikers het goede voorbeeld te geven. Op het dak der poltieauto's is een reusachtige I snelheidsmeter gebouwd, die de vaart van de politiewagen aangeeft. Een duidelijke waarschuwing voor alle I automobilisten, die de nieuwe maat regel misschien „vergeten". (Van onze pari ementsred actie) TVTA WEKEN VAN STUDIE en overleg, o.a. met het bedrijfsleven, heeft de Tweede Kamer thans eindelijk het (zeer uitvoerige) voorlopige ver slag uitgebracht over de wetsontwerpen tot goedkeuring van de overeen komsten tot oprichting van d E.E.G. en Euratom. Tal van parlementariërs verklaren daarin, dat huns inziens de Europese verdragen behoren te wor den goedgekeurd. Weinig Kamerleden blijken uitgesproken tegenstanders te zijn zowel van Euromarkt en Euratom, terwijl een belangrijk aantal leden nog geen eindoordeel wil uitspreken, althans nog niet over de E.E.G. Deze leden wensen, alvorens hun standpunt te bepalen, in ieder geval het ant woord van de regering af te waciiten. Bij het afdelingsonderzoek in de Kamer bleek men algemeen van oordeel, dat de Staten-Generaal bij de beoordeling van de Europese verdragen voor een beslis sing van de allergrootste betekenis staan. ,-De draagwijdte van deze overeenkomsten kan nauwelijks ten volle worden overzien en beide verdragen zullen, indien zij wor den aangenomen, diep ingrijpen in het politieke en economische leven van ons land", zo heet het in de inleiding tot het voorlopig verslag. Van bijzonder grote betekenis acht de Kamer het contact, dat ze (door middel van „hearings") tijdens de schriftelijke voorbereiding heeft gehad met het be drijfsleven. Het systeem zou, naar de me ning van een aantal leden, ook bij andere belangrijke wetsontwerpen kunnen wor den toegepast. Met genoegen hebben vele léden ge constateerd, dat de regering, evehals zij, van oordeel is, dat economisch gezien het Euromarktverdrag een positieve bijdrage vormt tot de Europese en zeker ook Ne derlandse welvaart In de E.E.G., aldus deze leden, zal een dynamiek optreden, die tot verder gaan stuwt. Er komt een sterke stroming, waarbij de Nederlandse tradities van harnekkigheid, vakmanschap (Van een onzer verslaggevers) HET TEGENWOORDIGE WEGENFONDS in België is opgericht als zelfstandig staatsorganisme, dat over eigen geldmiddelen beschikt en dat beslist, voor welke werken deze gelden gebruikt zullen worden. De aannemers hebben verder een grote zekerheid, dat het niet bij enkele sporadische werken zal blijven, maar dat een grootscheeps programma zal worden afgewerkt, zodat zij zich eigen investeringen en de aanschaf van modern materiaal durven veroorloven. Dit zei vanmiddag de heer Fr. Ghijsels, beheerder van de Hoge Wegen- jraad' in België, toen hij op het jaarlijkse congres van de Nederlandse Ver eniging van Wegenbouwers sprak over doel en werkwijze van het Belgisch j autonoom wegenfonds. Bij de indiening van de wet dienaan- i was, maar beter bestraat en minder boch- gaande werd door de minister een plan tig, het vervoer per trailer van fabriek voorgelegd, waarin alle werken van naar fabriek zijn bedrijf op nieuwbouw en herstel gedurende de vijf- ging en avontuur (te denken valt bv. ook de mogelijkheid van zeer grote werken overzee) ons land een sterke positöe zul len verschaffen. Enkele leden blijken een radicaal an dere mening te zijn toegedaan. Zij be treuren het, dat Nederland niet het voor beeld heeft gevolgd van Engeland, Zwit serland en de Scandinavische landen, die zich buiten de E-E.G. hebben gehoudi Deze leden zien in het E.E.G.-verdrag een symptoom van de door velen onzer land genoten nagestreefde illusie van een nieuw Europa, waarbij er van onze zelf standigheid en souvereinitedt niets meer over zal zijn. Het benauwende is daarbij, aldus deze leden, dat men daartoe komen wil zonder erkenning van God en met miskenning van zijn woord. Bezwaren Hoewel een dergelijke principiële af wijzing van de Europese verdragen be perkt blijft (ot een kleine groep, zijn niettemin de bezwaren tegen de wijze, waarop in het Euromarktverdrag de ge dachte van Europese economische inte gratie is geconcretiseerd, legio. De krl tiek van de Kamer komt in vele opzich ten overeen met die, welke de laatst» maanden o.a. door vertegenwoordigen van het Nederlandse bedrijfsleven is go levcrd. Zo betreurt men het algemeen, dat d< verdragen niet een zodanig supranationaal karakter hebben als men wel zou wei sen. Vele leden constateren voorts, di het Euromarktverdrag.- wat de daarai ten grondslag liggende economische be ginselen betreft, een compromis-karakter verraadt. De tegenstellingen tussen de 'regeringen, die dit verdrag onderteke nen. zijn onmiskenbaar. Deze leden wijzen er op, dat niet valt te voorzien welke gevolgen het te vc gemeenschappelijk landbouwbeleid zal hebben voor de kosten van levensonder- houden daarmee voof het loonniveau. Het zal Nederland een belangrijke krachts inspanning kosten althans de eerste etappe van de overgangsperiode door te komen zonder het slachtoffer van prijs- en ko teninflatie te worden. Sommige leden geven als hun mening kennen in het E.E.G.-verdrag, dat in o voldoende mate rekening is gehouden met de geografische positie van ons land, die noodzakelijkerwijs een oriëntering zich meebrengt niet alleen op Europa, maar in het bijzonder ook op de landen overzee. Ook is onvoldoende rekening gehouden met onze grondstoffenarmoede. Ernstige bezwaren bestaan ook in de Kamer tegen het protocol, waarbij aan Frankrijk wordt toegestaan spe ciale heffingen bij de invoer en 'hulp aan de uitvoer te handhaven. De Ne derlandse regering, aldus deze leden, zal krachtig moeten aandringen op opheffing van dit speciale regiem, wanneer bijv. door feitelijke devalu atie van de Franse frank de Franse situatie zal zijn verbeterd. (Voor meer bijzonderheden zie men pag. 5). Moeder (koningin Juliana) en dochter (prinses Marijke) op het corso. DE NEGERKINDEREN van het Amerikaanse stadje Little Rock mochten vandaag naar de middelbare school alszij kans zagen, de soldaten van de nationale garde te passeren. Want al heeft het schoolbestuur op last van een plaatselijke federale rechter bepaald, dat de school voor alle rassen toegankelijk zal zijn, gouverneur Faubus daarentegen houdt vast aan zijn voornemen, dat te verhinderen. Hij zei zaterdagavond in een interview volldng. Men wist, waarop het besluit nadat de rechter zijn uit spraak had gedaan dat de nationale gar de van de staat Arkansas nog steeds be vel heeft, negers te beletten de middel bare school binnen te gaan. Vandaar, dat de spanning in Little Rock gisteravond voelbaar was ondanks eer schijnbaar rustige stemming onder de be- i mille I I tien jaar van zijn bestaan zouden moeien j worden uitgevoerd. Bij de uitvoering en de volgorde van de diverse werken heeft men de nodige vrijheid; er is slechts bc- 1 paald, dat ongeveer 60'/» van het totaal der te investeren bedragen aan de bouw van autosnelwegen zal worden besteed. De inkomsten van het fonds zijn de volgende: de overgebleven sommen van vorige fondsen, de opbrengst van leningen en de bijdragen, die dienen om in de fi nanciële dienst der leningen te voorzien. Het fonds is vrij in de volgorde en de j keuze van de uit te voeren werken; nie- mand kan het beletten zijn eigen geldmid- I delen inderdaad voor de doelstellingen van het fonds aan te wenden. Niet knabbelen De heer J. G. W. Bolomey, directeur van Gemeentewerken te Den Haag. noem de een goed wegcnstelsel een der pijlers van onze welvaart. Hij vertelde, dat de HTM indertijd de levensduur van nieuwe 1 bussen op zes jaar schatte, indien deze i over een slecht tracé zouden rijd» i zelfs tien jaar, als zij over goede wegen zouden komen te rijden. Welk een enorm i verschil en welk een aanslag op onze de- vlezenpot! riep deze spreker uit. Niettemin hebben zelfs zeer hoogge- plaatste mensen in Den Haag andere steden asfaltstraten ee i noemd. j „Wij gaan vrijwel gratis naa we wonen tegen te lage huren, w te weinig voor onze tramrit, me i onze vakantie en onze dokter I oude <iag is verzekerd. Dit is alles erg prettig, maar we moeten het ook betalen. Als blijkt, dat we het niet konden betalen, gaan we een schuldige zoeken en we vinden uit: de gemeenten hebben te royaal geleefd en ze financieren infla- j „Op straffe van het verlies van onze positie tegenover het buitenland en i op straffe van algemene verarming is i het verboden te knabbelen aan onze welvaart. En een van de pijlers waar op die welvaart rust is een goed net van wegen en straten", besloot de heer Bolomey. gekomen. En dat is dan nog maar van in vervoerseenheid. Wanneer wij alle besparingen aan loon, kilometers, slijtage en rijtijden van alle 130.000 vrachit- en bestelauto's in ons land konden berekenen tengevolge van ver beteringen aan ons wegennet, dan zou »en bedrag zijn, dat de economie van land zeer belangrijk' ten goede zou beïnvloeden. van nieuwe snelwegen terdege in. Ook de overheid ziet het belang Uit een mededeling van minister Algera blijkt, dat de nieuwe rijks weg AmsterdamUtrecht een be sparing geeft van 3.2 miljoen gulden per jaar of 7. °/o van de aanlegkosten, zodat de weg zich dus in veertien jaar zal hebben betaald. i luxe ge- ar school, ,ve betalen en betaalt Bezuiniging De heer R. van der Vegt, voorzitter vs 6e autotechnische commissie van EVO en chef van het vervoersbedrijf de AKU, toonde met cijfers aan, dat uleuwe weg, die slechts weinig korter BONN, maandag. ET GESPREK-OP-LANGE-AFSTAND in de vorm van nota's tussen Bonn en Moskou sohijnt géén einde te nemen. De Russische minister buitenlandse zaken, Gromyko, heeft gisteren de Westduitse ambassa deur in Moskou, dr. Wilhelm Haas, een nieuwe nota van elf pagina's over handigd, die het antwoord is op de WDestduitse nota van 24 mei, waarin de Sowjetunie opnieuw verantwoordelijk wordt gesteld voor het voort duren van de verdeling en rechtstreekse onderhandelingen met Oost- Duitsland van de hand werden gewezen. Radio-Moskou maakte zaterdag de in houd van de Russische nota bekend. Hel Kremlin wijst op de Oostduitse voorstel len, betreffende het verbod om atoom- MINISTER KLOMPÉ CONSTATEERT N HUN VADERLAND is een worsteling op leven en dood gaande met een regiem, dat het hele leven wil beheersen en in vaste ba nen leiden. Zij hebben er zelf aan deelgenomen; zij kozen de andere kant, moesten vluchten en nu blijkt, dat zij het ideaal, dat hun voor ogen zweefde in de westelijke wereld niet vinden. In de vrije wereld vinden zij onvoldoende inzicht, dat Europa werkelijk aan een worsteling deel neemt." Deze woorden sprak vanmorgen de mi nister van maatschappelijk werk, mej dr. M. A. M. Klompé in een rede, waarmee zij de zevende algemene vergadering opende te Arnhem van de A.W.R, en A.E.R., twee internationale organisaties, die het vluch telingenprobleem bestuderen. Een zij vervolgde: „Zij merken weinig van een ideaal, dat de grote meerderheid de volkeren nastreeft. Voor alles zien de vluchtelingen behartiging van eigen- groepsbelangen en, in het grotere geheel der naties, nationale tegenstellingen nationalisme". Qe vrijheid schijnt de vluchtelingen alleen te bestaan uit het individuele recht van enkelingen, die eigen belangen behar tigen. De democratie blijkt slechts een el kaar tegenspreken te zijn in de vertegen woordigende lichamen. Het moet de vluch telingen in de oren klinken als een on enigheid over de hoogte van de brandver zekering, terwijl het huls al In brand staat. Minister Klompé hekelde ook de hou ding tegenover de vluchtelingen en ze nog: Wil een land werkelijk deze menser uit den vreemde opnemen en werkelijk een nieuw vaderland voor hen betekenen, dan moet de bevolking van dat land ook in staat zijn, zijn eigen vooroordelen voordelen te laten varen. ïenselijkc be zel de minis- in worsteling elüke wereld metterdaad tonen, hoe hoog zU de lijke waardigheid aanslaat". „Het element van warme mag niet vergeten worden" ter ten slotte. ,.In de tijd wapens op Duits grondgebied te stat: ren of te vervaardigen, de terugtrekking van beide Duitse staten uit de NAVO ei het Warschau-pact x de vorming van eei unie der beide staten. „Deze voorstellen" aldus de nota, „bieden Duitsland een con crete mogelijkheid om te worden samen gesmolten tot één enkele vreedzame er democratische staat" Het Westduitse voorstel om te komen tot vrije verkiezingen voor geheel Duits land wordt in de nota van de hand gewe zen. „Het is volkomen duidelijk dat het onmogelijk is door naar de stembus gaan de diep© verschillen, die tussen beide Duitse staten bestaan en die z in de periode van na de oorlog hebben ontwikkeld, uit de weg te ruimen" Verkiezingen De Russen hebben de gewoonte hun ta's altijd tijdens het weekeinde te O' handlgen, wanneer er niemand is. di» onmiddellijk op kan reageren. De i houdt nauw verband met de belangrijke gebeurtenis in de Westduitse binnenland se politiek, die zondag plaats heeft: de algemene verkiezingen. Door die verkie zingen is een spoedige officiële reactie niet te verwachten, want de leden der ri gering zitten midden in de eindspurt di verkiezingscampagne. Wat de onderhandelingen in Moskou betreft: het antwoord van Bonn op de brief van de leider der Russische delega tie Scmjonof is klaar en zal nog di worden overhandigd. Bonn wil, ondanks het afwijzende standpunt der Russ» kwestie der repartlëring, nogmaals ten om dan tenminste de evcntuel» voering van de Duitsers uit het vroegere Oost-Pruisen en Memclland en van de Duitse geleerden uit liet interneringskamp j Sokomi aan de Zwarte Zee tc bewerkstel-1 Zonder meer indrukwekkend was het tiende Aalsmeerse bloemencorso dat zaterdag in het Olympisch stadion in Am sterdam te zien was. Onder het motto „Bloem en operette" reden twintig versierde per sonenauto's en vierentwintig praalwagens door het stadion, daarmee verschillende operet tes bloemrijk illustrerend. Vijf enveertig duizend bewonde raars genoten ervan. Vrouw erkent moord op haar zoontje De 30-jarige vrouw A. L—van M. uit Haarlem, die op 4 juüi werd gearresteerd, verdacht van moord op haar zoontje van zeven maanden, heeft inmiddels bekend. Zij verklaarde een hekel aan het kind te hebben. Het tweelingzusje van het kind kreeg a] haar liefde, maar van het jonge tje had zij nooit gehouden. Toen het 3 juii hevig onweerde had zij het kind dood geslagen. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling, dat de oudste twee prin sessen, Beatrix x Irene, mede de ope ning van het nieuwe zittingsjaar der Staten-Generaal op dinsdag 17 sep tember, zullen bijwonen. i hebben in ieder geval het Duitse staatsburgerschap, of men nu var Duitse of Russische rechtskundig stand punt uit redeneert. De leider der West duitse delegatie, ambassadeur dr. Lahr. blijft voorlopig nog in Bonn. Reactie Erich Ollenhauer, de leider van de West duitse oppositie, heeft naar aanleiding van de Russische nota opgemerkt, dat de socia listen zullen blijven aandringen op een conferentie tussen de vier mogendheden om het vraagstuk van de Duitse hereni ging op te lossen. Hij wees het voorstel een federatie van de belde Duits-landen te vormen van de hand. De scheiding van Duitsland blijft dan immers bestaan en bo vendien zou het communistische Oost- Duitsland ook nog erkend moeten worden. De reactie van bondskanselier Ade nauer was, dat de bedoeling van de Rus sische nota alleen maar is de socialisten in hun verkiezings-campagne te steunen. de rechter was gebaseerd: er had zich geen enkel geval van geweldpleging gedaan. Dus, zei de rechter is er geen enkele réden om de integratie op deze school ook maar één dag langer uit te Kan president Eisenhower nu zijn macht laten gelden over de nationale garde van Arkansas? Deze vraag be heerst de situatie van het ogenblik. Vandaag zou het Amerikaanse fede rale bureau van onderzoek de kwes tie van het kordon om het schoolge bouw aanhangig maken bij de fede rale rechter in Little Rock. Deze zou vervolgens de gouverneur schuldig kunnen verklaren aan verhindering van de uitvoering van een gerechtelijk Daarmee is president Eisenhower het wapen in handen gegeven om de onwillige gouverneur klein te krijgen. De president kan dan namelijk met een beroep op de grondwet de nationale garde van Arkan sas onder federaal bevel plaatsen, daar door het kordon opheffen en zo de weg effenen voor de negerkinderen, die krach tens een beslissing van het Amerikaanse Hooggerechtshof recht hebben om dezelf-' de scholen te bezoeken als de blanken. Verongelukt. De 58-jarige R. Noodt- gedacht uit Amsterdam viel, toen hij zijn schoorsteen aan het vegen was, van het dak. Hij deed een val van vier etages en bleek toen te zijn overleden. H. Burik heeft zaterdag te Den Haag op een druk bezochte receptie afscheid genomen als algemeen secretaris van de KNMV. Hij heeft deze functie bijna vijf jaar vervuld. Hij wordt opgevolgd door E. van der Velde. Opnieuw in Z.-Frankrijk Een treinramp ln Zuid-FrankrUk heeft zaterdagmiddag aan 28 huiswaarts kerende vakantiegangers het leven gekost. De snel trein van Parijs naar Nimes reed f>U het stationnetje van Nozlcres-Brignon met een vaart van 100 kilometer over een wissel, die met geen grotere snelheid dan 30 kilo meter mocht worden gepasseerd. Locomo tief, kolenwagen, twee bagagewagens, het postrijtulg en vier wagons ontspoorden en sloegen om. Blijkbaar heeft de machinist de waar schuwingsborden niet gezien. Aan het baanvak op de plaats van ramp werd ge werkt. De reizigers in de drie volgende wagons die niet omsloegen waren de eersten, die hulp verleenden aan de onge- lukkigen in de voorste rijtuigen. Pas gisteren was het opruimingswerk grotendeels voltooid. In de ziekenhuizen van Nimes en Arlès liggen nog 35 gewon- ZES DODEN IN HET VERKEER De zesjarige Frans Santrok uit Hoens- broek is zaterdagmiddag door een motor fiets aangereden toen hij plotseling de weg opliep en daarbij om het leven ge komen. In een Amsterdams ziekenhuis is over leden de 51-jarige L. Riepe, die zaterdag morgen door een autobus was aangereden. In Hilversum werd zaterdag mevrouw V.B. slachtoffer van het verkeer. Zij viel met haar fiets juist toen een vracht auto naderde. Zij kwam onder de wagen en overleed kort daarna. In Eindhoven overleden drie personen aan een verkeersongeluk. Zaterdagavond kwamen op de Meerveklhovenseweg twee personenauto's met elkaar in botsing. De 33-jarige W. van Gennip overleed. Vijf inzittenden van zijn auto werden min of meer ernstig gewond. De bestuurder van de tegenligger werd licht gewond. Het tweede ongeluk gebeurde onder Geldrop. De 49-jarige bromfietser M. A. haens uit Geldrop kwam in botsing met een auto, waarna zijn hoofd tegen een paal terecht kwam. Hij overleed later op de dag. Zijn zoontje dat op de duo zat, kwam praktisch met de schrik vrij. Onder Best bótst© de motorrijder J. van de Bungelaar tegen een auto. Hij overleed in het ziekenhuis. Zijn duopassa- giere kreeg zware verwondingen. Veranderlijke bewolking De Bilt verwacht tot mor genavond: Veranderlijke bewolking. Op de meeste piaafbsen droog Matige, in de kust provincies tijdelijk vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Weinig veran dering in temperatuur, (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN 10 september: zon op 6.09, onder 19.07; maan op 19-35. onder 8.35. 17 sept. L.K. jJEBT U de radio gehoord? Dan weet u het: de „week van de christelijke pers" is begonnen. Of om in de stijl van vandaag te blijven: de scheidsrechter heeft gefloten, de wed strijd is begonnen. Inderdaad: de wedstrijd, zaterdag schreven we dat we uw activiteit zul len belonen. Als u de bon hieronder Invult en heus, als u daarmee aan de gang gaatzult u zien dat dit v heel prettige gesprekken oplevert met adspirant-abonnees dan ontvangt v van ons als blijk van waardering een kalender. Een heel bijzondere kalen der: ze is doorlopend, bijna zouden we zeggen „eeuwigdurend". Mooie kleu renplaten maken dit cadeau tot een werkelijk waardevol cadeau. Dat is dus punt een: ledereen die een nieuwe abonnee aanbrengt krijgt een kalender. Maar we zijn ervan >ertuigddat er het aanbrengen van nieuwe abon nees iets bijzonders maken. Van hen willen we graag wat leren en hun vragen wij dus: Schrijf ons eens (heel in het kort natuurlijk) hoe u het ge daan hebt. Dan beloven wij dat wij de meest originele verhalen op een zeer originele manier zullen belonen. Hoe Dat is ons geheim. Waar u pas achter zult komen, als u uw bonnen-met-ver halen hebt ingestuurd en de wedstrijd ten einde is. En morgenpubliceren we de eerste thermometer stand. De eerste 'stap op weg na ar de duizend nieuwe abonnees- Ieder die Doorhalen wat niet gew i abonné aanbrengt, ontvangt binnenkort als abonné op de i abonneert ontvangt de krant 14 dagen gratis. Deze bon kan als brief worden gezonde NIEUWE LEIDSCHE COURANT Steenstraat 37, Leiden. Telefoon 31441-

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1