Bij de van mure het Machtige mogelijkheden in het enorme Rusland m o 6 e Soepele lijn biedt vele mogelijkheden Poolse prinses sluit in Engeland spoorbomen ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1957 Van onze reiscorrespomlent LINK VAN BRUGGEN Alles, tot de beste champagne is er te vinden wekkend. Londen heeft een ondergrond- Parijs, New York en ook Berlijn. Maar geen van deze „wereldwonderen" kan ii de schaduw staan van de „molsgangen' welke Moskou bezit en door welke zich dagelijks meer dan een miljoen m( spoeden. Reinheid is trouwens een eigenschap, die Moskou siert. De buitenlander die Ne derland als het reinste land van de MOSKOU, augustus RUSLAND IS GROOT. In feite 't grootste land van de wereld. Zijn grondgebied strekt zich uit van de Oostzee tot de Stille Oceaan van de Barentszee, bij Nova Zembla, tot de Zwarte Zee, die toegang tot de Middellandse Zee verleent. Men moet een non-stop treinreis van veertien dagen ondernemen om van Leningrad naar Wladiwostok te komen een afstand van bijna tienduizend kilometer. Men vindt er alle klimaatgordels, welke er op de aarde bestaan, behalve het vol- tropïsche. Maarschalk Koetosov wist Napoleons heirscharen te verslaan, omdat de ravitaillering niet meer uit te voeren was. Von Paulus en al die andere legeraanvoerders van Hitier moesten zich overgeven, omdat ze, met hun afgesneden divisies, in de enorme, Russische landkom „verdronken". Maar de Russen heb ben die luxe slaapwagens toch maar, met andere woorden, ze kunnen ze fabriceren. Ik heb in Zims gereden, in Wolga's, in Pobeda's. Men beweert, dat ze op de Wes terse automerken geïnspireerd zijn, dat ze copieën van Packards, Cadillacs en Opeis zijn. Maar men heeft ze dan toch maar zo goed gecopieerd, dat er motorisch niets op aan te merken is. Alleen de lijnen zijn wat minder uitbundig, doch men kan zich afvragen, of dit als een achterstand moet worden beschouwd. Dat Rusland de atoombom, de water stofbom en de ballistische raket bezit, is een ieder welbekend. Niet voor niets heefl het Westen een hecht defensie-systeem opgebouwd en is de NAVO een onont beerlijk schild, dat de Russen slechts als een agressief zwaard willen zien. Of de Sowjetunie, wat de ontwikkeling van zijn kernwapens betreft, verder gevorderd is dan de Ver. Staten, kan ik niet beoorde- In dit weergaloos grote land, op gen herinneren, deze ononderbroken bodemeenheid, die het zesde deel van de totale wereldoppervlakte beslaat, wonen 190 miljoen mensen (de Verenigde Staten tellen 140 miljoen inwoners en bezitten een oppervlakte, die iets meer dan een derde van die van de Unie der Socialistische Sowjet Repu blieken is). Ruim vijfenzeventig pro cent der bevolking behoort tot het Slavische ras, is dus Rus (58,4 Oekraïner (16,5 of Wit-Rus (3,1 Het resterende deel bestaat voornamelijk uit Oesbekken, Tar taren, Kazakken, Joden, Azerbaids- jani, Georgiërs en Armeniërs). Dit betekent, dat, in etnologische zin, de stammen van Turkse origine na de Slaven 't best vertegenwoordigd zijn. Verhalen Het zou niet ondienstig zijn als velen de voorstelling die ze van de Rus hebben corrigeren. Sommigen, de mensen vooral, die nog nooit met een Rus hebben gespro ken, beschouwen hem als een soort bar baar een voorstelling, die gevoed wordt door de afkeer, die het communistische systeem terecht heeft opgeroepen en door de verhalen, die over hen verteld worden door degenen, die tijdens de oorlog in Duitsland met de Russische legers hebben kennis gemaakt. Die verhalen zijn door het telkens weer vertellen nog eens extra aangedikt. Men hoort van een Rus, die een tank voor een wekker wilde ruilen, omdat het ding zo mooi rinkelde; van een andere Rus, die een kraan uit de muur draaide, omdat hij er thuis geer. had en het wel gemakkelijk vond om die in zijn eigen keuken aan de muur te beves tigen. Van Russen ook, die nog nooit een fiets hadden gezien, nooit een vulpen en nooit een aansteker. Natuurlijk schuilt er in die verhalen iets waars. In dit onmetelijke rijk leven nog miljoenen mensen in bijzonder primitieve omstandigheden. Maar men dient wel te beseffen, dat er ook een ander Rusland is: een Rusland van die mensen, wier poli tiek er nog altijd op gericht is van het communisme een wereldgodsdienst te ma ken. En dan is niet meer het belangrijk ste, dat er nog zoveel primitiviteit heerst. Veel belangrijker is dan na te gaan. welke mogelijkheden die machthebbers tot hun beschikking hebben om hun idealen te verwezenlijken. Met dit voor ogen komt men tot de haast ontstellende ontdekking, dat de mo gelijkheden vrijwel onbegrensd zijn. Rusland bezit onuitputtelijke bodemschat ten: steenkool, ijzererts, uranium, goud. fosfaten en olie. Het verbouwt zuidvruch ten, graan, katoen en rijst. Het bouwt op een zich steeds uitbreidende machine-in dustrie, op krachtcentralen. die ongelimi teerde hoeveelheden „witte steenkool" uit zijn machtige rivieren halen. Zijn wijnen doen niet voor die uit Duitsland onder; zijn champagnes kunnen de beste uit Frank rijk slaan. Alles wat een land nodig heeft om zijn economie en zijn militaire strijd krachten uit te bouwen, is in Rusland aan wezig. Het is in geeS enkel opzicht van een ander land afhankelijk en met zijn munteenheid: de roebel, heeft het een sterk, financieel blok gesmeed. Treinen van topklasse Ik ken de Metropa-slaapwagens. die van Wagons Lits en van de Trans Europa Expresse. Ik heb ze altijd bewonderd, omdat ze zo efficiënt ingericht en zo fortabel zijn. Maar sinds ik in Russische slaapwagens heb overnacht, weet ik, dat er betere ontwerpen bestaan. Men er douches in, donszachte matrc theezet-machines en radio's. Men slaapt er in als in zijn bed thuis, omdat de trein stellen uitnemende veren hebben ei ratelen der wielen nauwelijks te I is. Op brandschone, kleurrijke tapijten loopt men door de gangen; op de tafeltjes bevinden zich bloemen en schemerlam pen. Alle ruimte, tot het kleinste hoekje toe. is gebruiktzonder de reiziger iets zijn bewegingsvrijheid te kort te doen. Natuurlijk, ik weet 't wel: dit soort treinen doet alleen op de lange afstand dienst en dan nog uitsluitend op interna tionale lijnen. De wagons op de korte tra jecten heb ik ook gezien en ik kan niet anders zeggen dan dat ze aan de vroege re vierde klasse van de Duitse spoorwe- Ter gelegenheid van het inter nationale jeugdfestival werd op vele Moskouse pleinen de vrede gepropageerd, zomede het ver bod van kernwapens. len Maar door de vele gesprekken, welke Rusland heb gevoerd, weet ik thans wel, dat, in de race naar die macabere perfectie, Moskou een geduchte rivaal Washington is. omdat het, met heid, het communisme eigen, ns plaats streeft. Bovendien lijdt Rusland onder een systeem, dat aan z'n laatste stuip strekkingen lijkt te zijn begormen. De bureaucratie heeft de arbeidspro- duktiviteit verstikt; de corruptie is als staatsvijand nummer een in de ideologie van Marx, Engels en Lenin geslopen. Men kan hier slechts dankbaar voor zijn. Dankbaar, dat de Russen de „gründlichkeit" van de Duitsers, de dynamiek van de Amerikanen en de beweeglijkheid van de Fransen missen. Was Moskou door „Duits" denkende en handelende mensen be volkt, was Rusland in de greep van het „kapitalistische systeem" gevan- reld betitelt, is nog nooit in de Russische hoofdstad geweest. Ondanks het feit, dat in deze metropool bijna tien miljoen men sen wonen, kan men ln het fascinerende centrum geen stukje papier op de stra ten vinden. Tenminste om de honderd meter ziet men grote afvalbakken staan. Het sigarettenpakje dat leeg geraakt is, gaat erin, maar ook het buskaartje, of het papieren omhulsel van een bonbon. Op het gigantisch Rode Plein maakte ik eens een Hollands pakje sigare"'- open. Ik haalde het cellofaan eraf en het achteloos uit m'n handen op de s vallen. Wat was dat? Niks. Een stukje kleurloos, Hollands cellofaan op een van de grootste pleinen van de wereld. Een stukje dat nauwelijks met 't blote oog was te zien Maar drie soldatendie mij als vreemdeling gadesloegen, hadden m'n „slechte manieren" opgemerkt. Een van hen stapte op mijn gids af en voegde haar De moderne Moskouse onder grondse munt uit door reinheid. Op de voorgrond een vrouwe lijke stationschef, die het sein van vertrek van een trein geeft. gen, dan zag het er voor de vrije wereld triest uit. Dan was ik u schijnlijk nooit in de gelegenheid ge weest deze serie artikelen te schrij ven Volgende keer Een Russisch visum. 1 ik. hard- Grote voorsprong „Eigenlijk heb ik een heerlijk leven," zei een (beroeps)uitvinder op het brede terrein van elektronen tegen me. ,,'t Enige, wat ik doe, is m'n rug liggen en denken Denken is natuurlijk moeilijk ge noeg," vervolgde de man laconiek, „maar zodra ik een idee heb, roep ik m'n assistenten binnen, die dan met mijn voorstellen gaan experi menteren Geld speelt geen rol Voor verbeteringen op technisch ge bied worden miljarden roebels uit getrokken en als mijn idee goed is, kan ik vragen wat ik wil Welk een voorsprong betekent dit niet? Er is geen parlement, dat over de staats uitgaven beslist, dat kritiek levert op ver spilling of aan bestedingsbeperking doet. Alles wat Rusland technisch vooruit kan helpen, wordt ondernomen. Geld is er al tijd, want de leiding in het Kremlin kan door niemand op de vingers worden getikt. Ik heb herhaaldelijk in de Moskouse on dergrondse gezeten. Is de aanleg op zich zelf al een meesterwerk, het materiaal, waarmee gereden wordt, de reinheid var perrons, muren en plafonds, zijn indruk- „Wat zei 1 De gids lachte een beetje. „Die buitenlander is niet erg beleefd" luidde het antwoord. „Hij bevuilt onze straten Vliegtuigen en camera's Amerika bouwt aan zijn Boeing-straal- vliegtuig voor de burgerluchtvaart. Enge land aan de verbetering van z(jn Cornet. Maar Rusland heeft reeds zijn Toepilov 104, een machine die naar zijn ontwerper, een geniale luchtvaartpionier, is genoemd. Ik ben in dit vliegtuig geweest; ik heb het van alle kanten kunnen bekijken Het heeft een lijn die bekoort, kan tach tig passagiers vervoeren en een kruis snelheid van 850 kilometer per uur ont wikkelen. De tijd van experimenten is al lang voorbij. Op het tweehonderdduizend kilometer lange, binnenlandse luchtnet wordt er al druk mee gevlogen, terwijl het in grote hoeveelheden wordt geprodu ceerd. In het Westen kent men geperfectioneer de kleinbeeld- en refiex-camera's als de Leica en de Rolleiflex. Maar copieën hiervan zij 't met minder chroom uitge voerd, liggen in de Russische staatswin kels. Men noemt ze Fed en Zorki, de len- jn even scherp, de resultaten even goed New York heeft wolkenkrabbers. Mos kou ook. Ze zijn weliswaar van een ar chitectuur, die men als westerling niet begrijpen kan. van een verwardheid var stijl, die slechts met afgrijzen kan vervul len. Maar de eerste wolkenkrabber die in New York verrees: het zogenaamde Flat Iron Building, is ook niet mooi. Pas in het Rockefeller Building heeft Amerika de stijl van de wolkenkrabber gevonden. Wij hebben televisie-toestellen, de Rus sen ook. Er zijn grote en kleine op de markt, al of niet gecombineerd met radio. De ontvangst is uitnemend; de pro gramma's zijn goed. En op het kostenpeil geprojecteerd, zijn ze goedkoper dan in enig ander land ter wereld de reden is duidelijk, televisie is 'n propaganda-m< dium par excellence omdat men voc de prijs van twee paar schoenen al 'n toe stel kan hebben Let wel: ik ben geen alarmist. Het is waar, dat grote groepen Russen nog „achterlijk" leven. Het is evengoed waar, dat er in dit land mogelijkheden zijn welke die van onze westerse lan den overtreffen en dat die mogelijk heden al op kleine schaal worden uit gebuit. Men kan wat het westen ook kan en in sommige opzichten zelfs meer. Dat nog niet heel Rusland van die mogelijkheden profiteert doet daar niets aan af of toe. Dat er een andere zijde aan de medaille is, we schreven het al. Geen hoofdstad is representatief voor beeld van het land. Moskou wel op de laatste plaats. Op het platteland heersen nog vaak erbarmelijke toestanden. De mensen gaan daar slecht en bepaald ouderwets gekleed en de brede boule vards en hoge flatgebouwen, die, in na volging van andere wereldsteden, in Mos kou zijn gebouwd, ontbreken ten ener male. Het modderpad is daar de weg; het ruwhouten, vrij primitief gebouwde huis de woning. Klachten in cle V.N. Om niemandsland bij Jeruzalem De Jordaanse vertegenwoordiger bij de V.N. heeft gisteren de Veiligheidsraad verzocht de Israëlische regering te ver bieden het gebied van Dsjebel El Moek- kaber in het niemandsland bij Jeruzalem voor de landbouw te gebruiken. Volgens de Jordaniër is indertijd bij het bestand bepaald, dat het neutrale gebied niet mag worden bebouwd. Israël beweert, dat dergelijke zaamheden niet verboden zijn, m; die van militaire aard, zoals bijvoorbeeld het plaatsen van een schildwacht in het neutrale gebied en het aanleggen versterkingen. Aan dit laatste zouden de Jordaniërs zich schuldig maken. De Veiligheidsraad heeft de stafchef van de politiemacht van de V.N. verzocht binnen twee weken verslag uit te bren gen van de toestand ter plaatse. Eerst daarna zal de kwestie in de raad worden behandeld. Genoeg steenkool voor cle winter Een commissie van deskundigen voor de kolenvraagstukken van de Kolen- er Staalgemeenschap heeft te Luxemburg ge constateerd, dat men met vertrouwen de winter kan tegemoet zien, omdat de raden redelijk zijn en de produktie sta biel is, terwijl men een belangrijke invoer van kolen kan verwachten. De voorziening van de huisbrandsector toont in het bij zonder gunstige vooruitzichten. Grote Drie nemen Oostduitsers in bescherming Engeland, Amerika en Frankrijk hebben Rusland gewaarschuwd de bewegings vrijheid van Duitsers, die in Oost-Berlijn wonen en in West-Berlijn werken, te beknotten. In de Oostduitse bladen wordt nl. op het ogenblik een campagne gevoerd tegen de 36.000 Duitsers, die dage- lijks met de ondergrondse naar het westen reizen, waar ze werken. De burgemeester van Oost-Berlijn, Fritz Ebert, heeft aangedrongen op maat regelen tegen deze „parasieten", die .ge nieten" van de voordelen van het socia lisme en aan het westen hun arbeids kracht geven. De westelijke Grote Drie hebben aan de Russische commandant doen weten, dat elke maatregel tegen de arbeiders een schending is van de vier- mogendheden politiek en zal lelden tot een verhoging van de spanning. Bouw reactor in Petten begonnen Nu de vergunningen, nodig om met de bouw van het reactorcomplex van het Re actorcentrum Nederland te beginnen, ont vangen zijn, is op 26 augustus opdracht gegeven met de uitvoering te beginnen. Dientengevolge zijn op 28 augustus de graafmachines in actie getreden. De aan nemer is de Bataafse aannemingsmaat schappij te Den Haag, terwijl de directie op het werk gevoerd wordt door het ingenieurs- en architectenbureau J. van Hasselt en De Koning te Nijmegen. Ruim een half jaar geleden is reeds aan de Vries Robbé te Gorlnchem het maken stalen reactorhal opgedragen. (Van onze moderedactrice) DE NEDERLANDSE modeontwerpers komen reeds nu, zo kort na de Parijse shows, voor het voetlicht. Na de eerste shows, welke wij gezien hebben, kan met voldoening worden geconstateerd, dat zij daarbij een eigen visie doen blijken, zon der de Parijse lijnen geheel te verwaarlozen. Opvallend is bijvoorbeeld, dat de blousende rug, op heup hoogte bijeen gehouden en bij de knie verstrakkend tot een nauwe koker, ook hier geaccepteerd is. Bijzondere aandacht wordt besteed aan het materiaal, ten slotte de basis voor ieder ontwerp. Daarbij is voor de mantels dikke ruige stof, bij voorkeur mohair, gekozen. Daar dit echter ongeschikt is voor japonnen worden smaakvolle trois-pièces gecomponeerd, met de blouse met het korte manteltje van jersey in precies dezelfde kleur als de dikke mantel en rok. De kraag van de blouse wordt dan over de mantel gedragen. De typische garnering van de japonnen is de drapering, die een a-symmetrische lijn aan het model geeft. Vooral het soe pele jersey en de zachte crèpestoffen, lenen zich hiervoor bijzonder goed. De drapering is meestal aangebracht op kniehoogte, waardoor de vloelende lijn, die zo kenmerkend ia, als het ware even wordt vastgelegd. Er is een zekere vrijheid in de mode voor deze winter, vooral omdat bijvoor beeld de mantels dikwijls op de rug een losse slip hebben, waarbij het aan de élégance van de draagster wordt overge laten er sierlijk mee te manoeuvreren. Ook mag er gerust een versiering zijn van een andere stof, bijvoorbeeld een V- vormig stuk als pas in de rug. V-vormige décolleté's aan de rugzijde worden even eens veel gezien. De soepele lijn van de ruim- vallende japonnen gevangen in een draperie. HET LEVEN IR bondig ZEEMAN Z°I OUD als we zijn schamen we er ons m eerlijk te bekennen, dat neten of we het goed heb ben gedaan. Als knaap liepen we met het verlangen in ons rond zeeman te worden, an op de grote vaart, zoals we dat noemden. We hadden een plaat be machtigd, een grote plaat van een levens- ikering en in het midden van die plaat stond een zeekasteel afgebeeld en ln één van de hoeken het portret van de kapitein. „Hij brengt u veilig over," stond er onder. En we herinneren ons, dat we dat een mooi onderschrift vonden en dat wc dat later ook wilden doen: mensen veilig overbrengen, op een groot schip, dat voer over een kalme zee, van het ene werelddeel naar het andere. En we spra ken daarover met alle tantes, die ons voorhielden dat we dan maar goed moes ten leren, en ons ter aanmoediging een kwartje gaven. AFSCHEID We zijn nooit zeeman geworden. We hadden moeite met de wiskunde en mei het zwemmen. En we kozen een ander beroep, waarin het er niet op aankwam of je wist hoe je sterren moest schieten, en in de loop der jaren kregen we et vrede mee. Het enige wat ons nog bleef verbinden met de zee was, dat we te pas en te onpas zeemanstermen gingen ge bruiken, dat we gingen spreken over de lange deining en over allerlei wind krachten, tot 12 toe. En nu op de af scheidsreceptie van de zeesleper kapitein Jan Kalkman uit Maassluis, is het oude verlangen, de trek naar de zee weer sterk geworden en we vinden het jammer, dat we toen we nog jong waren niet beter naar alle tantes hebben geluisterd en hebben doorgezet. Misschien waren wa dan nu wel kapitein van de Oranje of van de Willem Ruys, en hadden we met Jan Kalkman en met de andere slepers, die de receptie opluisterden, een gezel lige zeemansboom kunnen opzetten. BURGER Jan KaOkman was in burger. En dat vonden we jammer. We hadden gedacht, dat hij wel in uniform zou zijn. Met al zijn onderscheidingen op de borst. Ne derlandse en buitenlandse. Maar het uniform had hij thuisgelaten. Hij zat ln burger deftig achter een tafel, met zijn vrouw en zijn zoon. En af en toe keek hij met plezier naar het grote aquarium, dat de jongens van de Oostzee hun ouwe hadden cadeau gedaan- En hij keek naar de reusachtige taarten, die hij helaas niet aansneed. Prachtige taarten waren het. zoals we zelden hebben gezien. Op één taart stond een sleper en een schip, dat natuurlijk onklaar was geraakt Hele maal van chocolade. Een voor een kwa de slepers binnen en gaven de oude hand en dronken een biertje en gin gen met elkaar in een hoekje zitten pra- sleepreisjes en reizen, die ze hadden gemaakt. En we dachten: mis- scbienn komt er dadelijk iemand naar toe, die zegt: hé, kapitein, doe eens gezellig, kom er bij zitten. Maar niemand wat tegen ons. Alleen een dame, die vroeg wat we wilden gebruiken- NELLY Op. deze receptie kregen we spijt als haren op ons hoofd, dat we niet hebben doorgezet en zeeman zijn geworden. En die pijn in het hart om het gemis hebben gevoeld, zijn we zo bang voor Nelly. We kenden Nelly niet, maar bur gemeester Aschoff van Rozenburg heeft te ld. We liepen toeval lig bi; hem binnen om een nieuwtje en toen hoorden we, dat woensdag de tele foon in zijn gemeente automatisch wordt. Ineens draaien en ineens aansluiting, zei hi). Geweldige vooruitgang. Tot op heden hadden we een juffrouw, die de verbin ding tot stand bracht. En die juffrouw overbodig geworden. Na woensdag zal Nelly Romers u met niemand meer verbinden. Ze heeft het altijd met hart ziel gedaan, prees de heer J. van Riel jr.. van het postkantoor. Maar ze scheidt er mee uit. Ze kon een overplaat sing krijgen naar een groot kantoor, maar dat wilde ze niet. Het is jammer, zei de heer Van Riel jr. Ze gaat nu naar het raadhuis, ze wordt overgenomen door de burgemeester. feest, toen de heer Van Riel de PTT veertig jaren had gediend. Maar die schade gaan we woensdag inhalen. HONDERD DRIE Nelly is achttien, zei de heer Van Riel Ir., en ze had al een jaar dienst by En nu gaat ze naar het raadhuis. Een jubileum bij de PTT zal ze nimmer vie- dachten we. Nooit zal de directeur- generaal der PTT haar toespreken, hoe oud ze ook mag worden. Al wordt honderd en drie jaar, dachten we, zoals meneer Willem Frederik de Ronde dat vandaag is. Omdat Nelly niet op kantoor was, zijn we een paar huizen verder op bezoek gegaan by de 103-jarige. Ik ben altijd in mijn jeugd een stakkertje ge weest, vertrouwde meneer De Ronde ons en feitelijk ben ik dat nog. Maar het zal wel met hem loslopen. Zijn gezond heid is nop prima, vertelde zijn dochter. Het gaat gelukkig nog goed met vader. Alleen kan hij niet meer zoveel drukte aan zijn hoofd hebben. Altijd met hel water te doen gehad, zei h\j. En we voel- weer de pijn in het hart, omdat wt geen zeeman zijn geworden Moeilijk heden met de wiskunde en met het zwem- Maar nog altijd die hang naar de En daarom vrezen we voor Nelly. Omdat ze nooit meer Hallo? kan roeper. JUBILEUM vinden het erg dom van Nelly. We hadden haar dat willen vertellen, x ze had geen dienst en was dus niet op kantoor. We hadden haar willen zeggen van ons eigen verlangen naar zee, nu heviger is dan ooit te voren. We had den willen zeggen: beste meid, daar krijg je spijt van. De burgemeester en de ge meente-ontvanger en de ambtenaren var de burgelijke stand mogen nog zo aardig zijn, eens komt de tijd, dat je weei roepen: Hallo? en aansluitingen tot stand brengen. Schoenmaker, houd je bij je leest, hadden we haar willen influisteren. Door de ervaring wijs geworden hopen we van alle mensen, dat zij hun beroep trouw blijven. Daarom hebben we zoveel respect voor de directeur van Nelüy, meneer J. van RieJ sr., die woensdag al 46 jaar bij de PTT la. Op de dag, dat de telefoon in Rozenburg automatisch wordt, wordt hij gehuldigd. Viert hij een verlaat jubileum. Want in Den Haag hebben ze niet goed opgelet en daarom was het geen Max Heijmans IfAX HEIJMANS neemt onder de Ne- derlandse couturiers een heel aparte plaats ln. Hjj is eigenlijk veel meer ar tiest dan een ontwerper van kleding. Hij speelt liever met stoffen en vormen, dan dat hij er op uit is iets werkelijks draag baars te maken. Zjjn ontwerpen zijn ge- drufd en extravagant, maar plezierig n naar te kijken, want de speelse, zwie- ge en artistieke noot is onmiskenbaar. Zijn herfst- en wintercollectie is een verrassing. De kleuren zijn ditmaal zeer sober gehouden, bruin, zwart, beige met als uitzondering de tinten mauve en taupe. Een gloeiend rood bij een enkele baret is daarop dan weer een variatie. De hoeden zijn onder zijn vingers ju weeltjes geworden van drapeerkunst Maar soms lijkt het ook, alsof hij met een ekere nochalance zomaar geknipt heeft, In de cloches, de oorspronkelijke hoe- denvorm en die dan heeft omlijnd met borduursel of een rijtje parels of gitjes. Het lange, slanke silhouet is de basis waaxyan Heijmans uitgaat. De lengte wordt geaccentueerd door volmaakt tall- leloze hemdjurken een ceintuurtje te geven op heuphoogte. De neiging van de Parijse couturiers, om de jaren '26—'30 te doen herleven heeft ook Heijmans niet onberoerd gelaten. Daarom zijn de rok ken van japonnen en de mantels ook kor ter dan gewoonlijk, zo ongeveer 40 cm van de grond. De stoffen waarvan hij zioh bedient variëren van grof geweven tweed tot dunne, soepele zijden Jersey en voorts De cloche nonchalant gedeukt levert een elegant hoedje van Max Heijmans. verwerkt hij veel bont in de hoeden en mutsen, een bijpassende mof of tas wordt er dan bij gedragen. Wat de tailleur betreft: de rok ken zijn nauw en glad, het jasje ls recht, vallend tot even boven de heupen. Hij laat er enorme omslag doeken bij dragen, die de naam stola al lang niet meer waardig zijn! Eén doek was versierd met beverstaart jes. De kragen van de mantels zijn zo groot en omvangrijk, dat men de Indruk krijgt, dat Heijmans een strenge winter vreest: de neus van de mannequin kwam nauwelijks bo ven de „omheining" uit Houston benoemt ereburgers De Nederlandse ambassadeur in Wash ington, dr. J. H. van Roijen, is met alle leden van het officiële gezelschap, dat de eerste K.L.M.-vlucht Schlphol-Houston volbracht, het ereburgerschap van deze stad in Texas ten deel gevallen. Dat zijn o.a. de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera, de vice- president van de Raad van State, dr. A A. L. Rutgers, de commissarissen van de Koningin in Overijssel en Limburg, Ir. J. B. G. M. ridder De van der Schueren en dr. F. J. M. A. H. Houben en de pre sident-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler. Eindelijk een goed huis Madelaine Gabriëlle Alexandra von Dembinska sloot vanmorgen in Sudhury in Engeland de spoorbo men, toen de trein van 6.10 pas seerde. Dat was het begin van haar loopbaan als overwegwachtster. .Ik houd van treinen," zei ze, „dat is een van de reden, waarom ik deze baan heb genomen." De andere redeD is. dal ik eindelijk %an een goede vierkamer woning ben gekomen, waarvoor lk niet behoef te betalen." Ja, deze Poolse prinses, die nooit haar vaderland zag, heeft het arm. ZIJ en haar broer, prins Eric von Dembinski. kwamen tijdens de tweede wereldoorlog toen veel bezittingen in Suffolk. Prins Eric vertelde dit, terwijl hij bij zijn zuster op bezoek is om te kijken hoe haar het nieuwe beroep bevalt. „Kijk, wij moesten de meeste van deze bezittingen verkopen om geld te krij gen voor een rechtzaak, die nu al negen jaar gaande is bij de Franse justitie. Want wij maken aanspraak op een for tuin van tien miljoen gulden van onze voorouders Maar dat fortuin is nog ver weg. Nu moet prinses Madelaine elke morgen vroeg opstaan Om zes uur begint haar werk voor het weinig vorstelijk inkomen van vijf pond. „Maar de baan heeft toch mooie kanten, zoals de prachtige treinen," zegt de Prinses overwegwachtster, terwijl de dit deel van Engeland. Zij hadden goederentrein van 9.38 langs raast.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5