fl Maarten Jungmann, 80 jaar, onvermoeid, strijdvaardig IoejunW VAN MENS TOT MENS BOUILLON nieuwe leidsche courant ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1957 In Leiden bevalt het hem Legendarische figuur boven miskenning uitgegroeid ALS EEN legendarl- r,:. sche figuur woont hy in zijn ruime huis aan de Oude Vest te Leiden temidden der j schoonheid van een ongelooflijk rijke col- lectie kunstschatten. Wi> bezochten de schilderlithograaf en boetseerder M. J. B. Jungmann, eens een drager der beschaving genoemdt daarna mis kend en een kommer vol bestaan leidend, maar onvermoeid strijdvaardigt ook nu nog, alt\jd vechtend tegen laffe onwaar achtigheid gn vals burgerlijk fatsoen. Vandaag hoopt hij zijn tachtigste verjaardag te vieren deze kunste naar, doch de jaren hebben slechts zijn haren kunnen vergrij zen. Nog immer t>i- taal is hij bezig, zijn talent uitbuitend. En zijn doeken gaan op nieuw tegen grote bedragen vlot de deur uit. Maarten Jungmann heeft de kop van een profeet, van een vurig strijder. Die scherpe, doordringende ogen, die rechte neus boven de sneeuwwitte baard, die wapperende haren, het gerimpelde, hoge voorhoofd. Hier wordt het innerlijk door het uiter lijk treffend weerspiegeld. Klein, maar stevig gebouwd, onverschillig ten aan zien van zijn kleding: een witte kiel, een broek van onbestemde herkomst, een rafelige jas, altijd op de klompen. Apart Ook het huis heeft iets aparts, is anders dan anders. Het is een museum, een doorlopende tentoonstelling, die vol gens het opschrift op de deur alleen voor genodigden toegankelijk is. Maar eenmaal binnen, krijgt men prachtige en uitzon derlijke dingen te zien. Er zyn Chinese en Perzische schotels, kostbare antieke meubels, bronzen Boed dha's, een oude preekstoel, talloze perka menten boeken, bijbels uit alle landen en tijdenwerken van Breughel, Teniers de jongere, Adriaan Brouwer, Adam Pijn- acker, Philips de Champaigne, Rem brandt, Decamps, Willem de Zwart, De la Rivière, Hoytema, Suze Robertson, Ko nijnenburg, om maar niet verder door te gaan. Een veelheid van veelvervige schoonheid, doch weinig doeken van de schilder zelf. „Wat ik maak, verkoop ik", En dan vestigt hij alweer de aandacht op een oude boekenkist, waarschijnlijk die, waarin Hugo de Groot uit Loevestein is ontsnapt. En op een tekening van de Duitse prins Wilhelm, die tegelijk met de Bescheiden Het gevolg Is evenwel, dat men weinig over Jungmann zelf te weten komt Hij geeft antwoord op de vragen, maar steeds weer weet de schilder het gesprek van zichzelf af te leiden en te brengen op het vele schone, dat hij in zijn lange leven heeft bijeengebracht. En toch heeft deze man een zeldzaam avontuurlijk leven achter de rug. Gebo ren in Rotterdam als zoon van een PTT- ambtenaar werkte hij in vele landen. In ons eigen land was het aanvankelijk vooral zijn luidruchtig optreden dat op zien baarde, zijn luidruchtig optreden tegen een ieder, die hem in zijn indi vidualisme te na trachtte te komen. Maar daarna was het zijn wérk, dat de schilder een grote vermaardheid schonk. De kri tieken uit die dagen bezingen de lof van Jungmann in alle toonaarden. Karakter Van zijn karakter heet het: Jungmann deed nooit enige concessie aan de smaak van het publiek, zomin als hij ooit toegaf aan de één of andere schildermode de tijd. Jungmann heeft iets van hogere orde. Hevig of stil, doch altijd diep. on dergaat hij de indruk der schoonheid van wat hij aanschouwt en. wat hij dan schil dert, dat is zijn ontroering. De meningen over zijn werk lopen et het voorgaande parallel: Jungmann ziet vals schijnende licht-effeoten tegen vreemde, donkere luchten. Dit is wel de reden, dat het publiek dit toch zo groot- 'oudige werk, dat een kind kan ver staan, niet onmiddellijk begrijpt. Men moet wennen aan zijn visie; en móet zijn aanschouwing schoon leren zien, men moet bukken voor de kracht der over- iging, waarmee de klare zuivere uit beelding van het geziene door de schilder op doek werd gebracht. Jungmann ver- waart in zijn werk de eigenschappen en handhaaft de traditie» onder zeventiende- Afgang Zo groot was dus de schilder, maar de afgang in de crisisjaren liet ogenschijnlijk van deze grootheid weinig over. Niet dat zijn kunstenaarschap hem ontviel, want zijn talent leefde en zijn werk was nog even geladen, nog even toesprekend als toen werd gekocht. Maar de financiële zorgen namen een ontstellende omvang oorlog Is daardoor misschien wel de meest bewogen periode uit het leven van deze felle mens geworden. Daar huisde hU in een garage, ln een van benzinedampen zwangere lucht, daar deelde hü met z«n vrouw een droge bete broods, moest h|J tenslotte zelfs met een geïmproviseerde broek de iat op, c akt wtjei beni dUei vastgemaakt. Het niet anders met een jaarlijkse bijdrage van driehonderd gulden uit het onder steuningsfonds. Opgaan, blinken, maar verzinken was niet bij. De zorgen kregen Jungmann et klein. Al werd het er in de oorlogs- iren niet veel beter op; de evacuatie bracht hem naar Leiden en daar bevalt beter. De schilder heeft er met nie- id iets te maken, niemand legt hem, in de weg. Bovendien wordt zijn werk r gekocht zodra het klaar is en ook :ijn hoge ouderdom Dankbaar Maarten Jungmann tachtig jaar. Een mens van een dag. zoals hij zelf zegt. Maar zijn kracht is nog niet vergaan, zijn oog nog niet verdonkerd en zijn •k geeft blijk van een ongebroken levenskracht Dat is een zegen, die de schilder en de velen, die hij met zijn cunst heeft mogen dienen en nog dient, bij het vieren van deze jaardag dubbel dankbaar zal De tcerkloosheidin Leiden Ongewijzigd aanbod Over de periode van 26 Lm 31 augustus onderging het aanbod geen wijziging, zo dat het standcijfer van de arbeidsreserve een aantal van 215 als geheel werkloos ingeschrevenen bleef aangeven. Een analyse van het aanbod naar vorm van werkeloosheid levert het volgende beeld op: wrijvingswerkloosheid 150, seizoen- werkloosheid nihil en overige vormen van werkloosheid 65. Een vergelijking met de stand van het overeenkomstige tijdstip in 1953, 1954. 1955 en 1956 wijst uit. dat t.a.v. 1953 en 1954 een voordelig verschil van resp. 655 en 255 bestaat en t.a.v. 1955 en 1956 een nadelig verschil van resp. 25 en 75. De vraag naar mannelijke arbeidskrach ten daalde van 650 tot 615. waarvan er 180 betrekking hadden op jeugdigen. De daling is het gevolg van de definitieve plaatsing van een beduidend aantal jeug digen, waardoor meer aanvragen als vol daan konden worden afgeboekt. De werkgelegenheid kan nog altijd gun stig genoemd worden. In de textiel- en de metaalindustrie bestaat ruime plaatsings mogelijkheid. Wat de bouwsector betreft kan verwacht worden, dat de werkgele genheid zal afnemen in verband mei overheidsmaatregelen. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten beliep 121. De vraag handhaaf de zich en bedroeg 255. In de confectie- en textielindustrie bestaat nog een tekort aan vrouwelijk personeel, terwijl ook be hoefte aan kantoorpersoneel en huishou- delijk personeel bestaat. Jungmanns stillevens gloei en stralen van een verborgen leven. De kleurwaarden stra len er uit met mystiek r gische glans. Onze grote, oude Nederlandse meesters hebben het niet beter gedaan. Zo luid de in de jaren twintig het oor deel van de kunstkenners. Programma avond- muziek Pieterskerk Maandagavond geeft Adr. Blankenstein ;n concert op het orgel van de Pieters kerk. Aanvang half negen; vrije toegang. Het programma voor maandag: 1. Preludium in G gr. t. J. S. Bach. 2. Noël III, Cl. d'Aquin. 3. Trio over Allein Gott in der Höh' sei Ehr, J. S. Bach. Preludium en fuga In G gr. t., Nic. Bruhns. 5. Twee koralen, Flor Peeters: a. Maria sollte nach Bethlehem gehen b. Uns ist geboren ein Kindelein. 6. Concerto I, Ernst Pepping: a. Intrada b. Aria alla pascaglia c. Dubbelfuga. Echtpaar Ouwerkerk- Passant in 't goud Opnieuw heeft Leiden een gouden echt paar. Op 11 september hopen de heer en mevrouw P. OuwerkerkPassant, ge boren en getogpn Leidenaars. wonende Pieter de la Courtstraat 52, hun 50-jarig huwelijksfeest te vieren, temidden van hun 5 kinderen en 17 kleinkinderen. Het jubilerende paar geniet een goede gezondheid en veler) verbazen zich er over, dat mevrouw Ouwerkerk ondanks haar 71 jaren nog zo vlug ter been is. De heer Ouwerkerk, onderscheiden met de bronzen medaille van de orde van Oranje-Nassau, i6 gepensioneerd ketting smid van de Kon. Ned. Grofsmederij, waar hij bijna 50 jaar werkzaam is ge weest. Veel Nederlandse en buitenlandse schepen zijn voorzien van ankerkettin gen. waarvan heel wat schalmen door hem zijn vervaardigd. Wij wensen het echtpaar, dat woens dagmiddag van 2.30 tot 4 thuis zal re cipiëren. nog vele jaren ln goede ge zondheid toe. De Nederlandse huisvrouw bezit goede eigenschappen: zij is bijzonder helder, huiselijk, economisch en bedreven in de kookkunst. Dus manlief wat wil je nog meer Vooral die kookkunst is sinds kort opvallend goed: krachtiger soep. ver fijnde sausen, ragouts, puree, hachee enz. 't Geheim Een nieuwe handige „smaak- verfijner": Knorr bouillon uit Zwitser land 1 Van één zo'n dubbel Knorr tablet tovert ook met kokend water een hele liter bouillon: door de Knorr koks bereid (Advertentie) Zijn onze Nederlandse huisvrouwen een voorbeeld voor anderen van kostelijk vlees en geurig verse groen ten; jicht gezouten en gekruid, precies zoals u alles wenstAls extra hulp biedt Knorr u nog een leuk geïllustreerd boekje aan. met 17 praktische vlug-klaar recep ten. Alles me; die heerlijke Knorr bouil lon als ..smaakverfijner". U kunt het zó aanvragen: sluit een postzegel van 10 ct, met uw naam en adres, in een gefran keerde envelop en adresseer: Knorr. Post bus 1700. Amsterdam. U ontvangt het Knorr boekje dan 'huis- TéhcVi van kostelijk vlees voor krachtiger soep! 35 cf per dubbel tablet Tussen de bladzijden Ja,mevrouw... de generaal LIDO Het begint bleekjes, maar dat begin duurt maar heel kort en wat daar na komt is een fris verhaal, zonder enige verslapping, noch naar dialoog, noch naar beeldwisseling, al spelen dingen zoals hier zich in het dagelijkse leven zelden of nooit af. Hoewel, in Amerika is veel gelijk. Als er één ster zich hier onder scheidt. dan is het Kirk Douglas, die de rol van de generaal speelt. Van de vecht jas. die naar voren is geschoven naar d« zetel van voorzitter van de staatscommis sie voor atoomenergie. Nooit een militair op die plaats, zegt de hoofdredai een invloedrijk periodiek, een feeks in de gedaante van een sprookjesprinses. Zij zal wel zorgen voor een onthullend haal over de generaal. Dat verhaal verschijnt ook. Maar hoe het komt, dat de belaagster van de eei des generaals spijt krijgt van haar truc jes, dat kan men zelf te weten zien te komen. Het hier te vertellen ware snoepen van 't dessert voor de eerste gang is opgediend. De generaal komt er best af. Als hier nu maar geen bedoeling achter zit. Al ls het waar, dat men in sommige legers zelfs bij onze eigen luchtafweer best eens een helpend handje kan gebruiken. Want in de sloot lig je voor je 't weet. Marie Antoinette LUXOR In de Franse rolprent Marie Antoinette, de martelares, is de geïllu streerde editie van Thomas Carlyles drie delig geschiedwerk De Franse omwente ling bijkans van de eerste tot de laatste bladzijde tot filmisch leven gekomen. Voor de historici onder ons een buiten kansje: van meter tot meter kunnen zij de film op zijn geschiedkundige juistheid of vertekening controleren. Voor hen echter, die in de eerste plaats naar een gesloten handeling dragen, Marie Antoinette een teleurstelling. Want het waarlijk dramatische in de levens de koningin en van Louis XVI komt niet tot uitdrukking. Het is alsof men het boek der historie steeds vlugger moet lezen ten slotte zelfs moet dóórvliegen om zien, hoe het alles ook alweer afliep. Het gevolg is, dat sommige historische feiten en met name de historische entou- Van der Luit HAAGWEG 31 - LEIDEN rajenióóen Een dokter nodig De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de dokters 's Grave- sande, Jansen, Lahr en Gaasbeek. Welke apotheek? Vandaag zijn 's middags, 's avonds en 's nachts geopend voor het klaarmaken van spoedrecepten: apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502, apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136; apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274 Zondag is alleen epen van 's morgens 8 uur tot 's avonds 12 uur apt>- theek Reyst. Leidse schermers in actie Een groep schermers van de Leidse schermvereniging A.E.W. en de Leidse Politiesportvereniging heeft in Boskoop een demonstratie gegeven. Doordat bij el ke partij toelichting werd gegeven en d< bewegingen eerst heel langzaam en daar na in snel tempo werden uitgevoerd, heb ben de Boskopers een goed inzicht in de schermsport gekregen. Geslaagd Onze stadgenoot de heer W. Verboog slaagde voor het Certificate of Profi ciency. van de universiteit van Cam bridge in Engeland. Knip JUIST TOEN we ons weer vol ledig aan de ernst des levens wilden gaan wijden deze begint voor journalisten in de eerste week van september kwam het vakantieverhaal van de heer H. de Koning tot ons. De heer De Koning had enkele weken geleden cijferreeksen en Sitterlaan tijdelijk vaarwel gezegd om in de Tiroler-bergen frisse lucht en frisse moed op te doen voor het komende winterseizoen. Argeloos stapte hij op zekere morgen te Kufstein zijn hotel uit om in de bergen stof voor enkele sterke verhalen te bemachtigen, die het haardvuur in december zo gezéllig kunnen laten gloeien. En hij kreeg zijn sterke verhaal. Toen hij precies ver genoeg van zijn basis was verwijderd om een snelle terugtocht onmogelijk te maken, struikelde hij en verzwik te zijn linkerenkel. Na een dergelijke gebeurtenis pleegt men doorgaans niet meer op goede voet met de bergen te ko men, en daarom zette de heer De Koning zich langs een weg, die er net uitzag, alsof er wel eens een auto over reed. En wederom werden zijn toe komstverwachtingen niet teleur gesteld. Er kwam een autobus aan. Een Hollandse autobus. Een Eltax-autobus. De her De Koning is accountant en dat vereist een groot econo misch inzicht. Hij greep zijn porte- monnaie, vond daarin een Leidse tienrittenkaart en stak zijn hand op. De dienende Eltax-chauffeur kende ook in Kufstein zijn taak. De bus stopte en de chauffeur knipte de kaart. Minister Zijlstra zou breed ge glimlacht hebben, als hij het had kunnen zien. Maar minister Zijlstra was niet in Kufstein. Verkeerd TAOCH DIT IS echt het laatste vakan- tieverhaal van dit jaar geweest. Want ernstiger zaken wachten ons. Maandag jl. hebben we ontdekt, dat onze maatschappelijke structuur vol komen onjuist is. De volgorde Is ver keerd en veroorzaakt veel mcnsenlced. Omdat een onzer kennissen ln de nachtploeg zat en z\jn vrouw moeilijk weg kon, zouden wij maandagmorgen hun zoontje even bü de kleuterschool aanreiken. Voor de eerste keer. Nu is dat een van die toezeggingen, waarvan je je later pas de moeilijk heden gaat realiseren. Het knaapje, dat na jarenlang vol wantrouwen ein delijk een beetje aan ons gewend was geraakt, zag zijn meest duistere ver moedens over ons die morgen be vestigd. Eerst vond bü het nog wel wat om met ons mee te wandelen, maar toen wc hem door een deur wrongen, waarachter tientallen kin deren luidruchtig een beroep op 's werelds gevoel voor vrijheid en recht deden ccn vergeefs beroep keek hU ons aan met diep-teleurge- ;elde blik. Dit of ztfn „En dan mag je fyn op dal stoeltje zitten", deden we opgewekt. We wisten uit ervaring, dat hü schreeuwen kon. maar datgene, wat hü toen produceerde, overtrof weer „KUk eens wat een lieve juffrouw", zeiden we opgelucht, met ons hoofd nog steeds in de buurt van Kareltjes Langzaam drong het tot ons door, wat wc gezegd hadden. Voorzichtig kwamen we overeind en sloegen ang stig onze ogen op. Het was een lieve juffrouw. Kareltje kwam er niet van onder de indruk. En daarom kunnen wq ons niet meer verenigen met de maatschappelüke structuur. Waarom moet Kareltje nou in die klas gaan zitten, als hij het hele maal niet leuk vindt? Waarom Kareltje wel en wU niet? Troost TELEURGESTELD zijn we traag de school uitgestapt, maar we moesten die aardige juffrouw wel uit ons hoofd Want zij nam in dat hoofd een veel te grote plaats jn. En die ruimte hadden we nodig voor winterprogramma's van initiatiefvolle verenigingen en diefstallen-op-klaar- lichte-dag Maar dan zorgt het leven toch ook weer voor een pleister, en deze had Maanden geleden hebben we eens ge schreven over een oud dametje, dat op het Leidse station bqna door een glazen wand liep, omdat ze het ver schil tussen muur en deur niet tüdig genoeg ontdekt had. Onze woorden hadden maandag morgen bij Kareltje weinig weerklank gevonden. Ook bij de juffrouw niet, voor zover we dit hadden kunnen ontdekken. Maar de Spoorwegen hebben hun glazen wanden naast de in- en uit gangsdeuren in Leiden thans versierd met een ster. Zodat iedereen thans gevaarloos op een draf naar buiten kan schieten om de tram nog te halen. Moedig MOEDIG ZIJN de nulde-jaars- studenten van de week naar de kennismakingsdag geweest en de volgende week zal een deel van hen, als tol voor de gezelligheid tijdens hun studie, het hoofdhaar bij de Leidse kappers moeten achterlaten. En de dapperen, die hen zullen inwijden in de geheimen en ge woonten van het heiligdom „Mi nerva" hebben zich reeds tot .de strijd aangegord. „Dit jaar geen polio meer!", hebben zij verheugd geroepen en uit enkele opmerkingen bleek, dat dit voor de nog-niet-studenti- koos-geborenen weinig goeds be looft. Om de dapperen in hun strijd tegen de kaalhoofdigen te sterken, heeft het wijze bestuur van het Leids Studenten Corps de Com missie van Bijstand dit jaar ver sterkt met drie toekomstige intel lectuelen, die op de commando- school van Roosendaal een door het rijk bekostigde en uiterst per fecte strijdbaarheid hebben aan geleerd. „Zo zie je maar weer, dat de be grotingspost van het ministerie van Oorlog altijd zijn rente op brengt", moeten de verraste stu denten hebben uitgeroepen. Dit alles hebben we slechts bij geruchte vernomen. Andere jaren plegen de plaatse- lijké kranten bij het begin van een nieuw studiejaar een uitnodiging te ontvangen om eens precies te horen, hoe zachtzinnig de „groe nen" zullen worden ontvangen. Doch het vorig jaar kreeg een gedeelte van de Leidse pers volko men onverwacht de gelegenheid even verder dan die persconferen tie te kijken. Toen bleken theorie en praktijk niet helemaal met elkaar in over eenstemming te zijn. Dit jaar heeft de Leidse pers geen uitnodiging ontvangen. Maar dit zal wel een administra tieve vergissing zijn. Iets anders kunhen we ons zo moeilijk voorstellen. Met drie commando's in de Commissie van Bijstand. Laatste ondanks alle le verleiding srslc septcm- hü niet weerstaan om deze e< berweek te besluiten n vakantieverhaal. De Spanjaard moest na en dat was precies alles. Nederland af wist. HU had zich in Amsterdam laten uit leggen. dat hü op het vüfde perron in de trein moest stappen en als er geen tuaaentreln naar Leiden was gegaan, had hü hlnderloos Santpoort bereikt. De Spanjaard was dus op liet vüfde perron ingestapt en dacht, dat hem niets meer kon overkomen. Groot was zün verbazing, toen de conducteur zün kaartje t'jdcns de trelncontrole inhield. „U zit verkeerd, want deze trein gaat naar Leiden'. Toen ontdekte de wyde omgeving, dat hü Spanjaard was. Hü zei: „Vüfde perron" en toen kwam er een ongelofeiyk groot aantal interessante klanken. Glimlachend ging een hcer-met- diplomaten-tasje in het Engels uitleg gen. dat de man In de verkeerde trein was gestapt. De Spanjaard wachtte beleefd tot hü uitgesproken was en antwoordde: Vyf- Een heer. wie men kon aanzien, dat explicatie In liet Frans, n, die op de lagere school succes had gevolgd, was zeer goed te volgen. hü niet ga Voor iedere de büles m< het verhaal De Spanjaard luisterde aandachtig en cel na afloop: Vüfde perron. De conducteur vond het een moeilqk geval en gaf de man zijn kaartje terug. In Leiden werd hü naar de trein gebracht, die richting Amsterdam zou rüden. De Spanjaard keek uiterst argwa nend. toen hü in die trein slapte. HU cel nog even zwakjes: Vüfde perron. Maar daar kon niemand hem aan helpen, want Lelden heeft er slechts rage voortreffelijk in beeld zijn gebracht. De werkelijke tragedie gaat hierachter evenwel sohuil. Kosten en moeiten aan de film besteed, komen daardoor helaas niet tot hun recht (Buitenkansje en teleurstelling). Pirosclika CASINO Mijn kleine Hongaarse Piroschka, is een ontwapenende film. Een hark van een Duitee student gaat zün vakantie doorbrengen bij een dok tersfamilie op het Hongaarse platteland. Daar is Piroschka, de dochter van sta tionschef Hódmezavésórhelykutasipuszta, die in één woord onweerstaanbaar is. Zij wint dan ook het hart van de houterige student en beiden worden heel gelukkig. Het hele verhaal draagt ongetwijfeld een té idyllisch, operette-aohtag karakter. Maar tochHongarije moet ook Iets van dit aspect vertonen; anders zou de prachtige muziek van de film, die even als Piroschka, de folklore en de dansen, onweerstaanbaar is, nooit zijn ontstaan. (Ontwapenend). Licht aan de overkant TRIANON Het Hoht aan de overkant, is de verfilming van een ongeloofwaardig en zwoel verhaaltje, het vertellen werke lijk niet waard. Vermelding verdient slechts, dat de Fran9e regisseur ijverige pogingen heeft aangewend de lichaams vormen van de zich wentelende en draaiende Brigitte Bardot tot en met uit te buiten, in welk „loffelijk" streven hij wonderwel is geslaagd. Jammer, dat goed film-technisch werk aan een dergelijk 1 aag-bij-de-gronds ge doe is verspild. (At te mal). Beslorming van Alamo REX. De film van deze week. De be storming van Alamo, werd wellicht het best gekarakteriseerd door een bezoeker, die gisteren de middagvoorstelling had bezocht. De jongen zag buiten voor de bioscoop een ijscoman eerzaam op zijn belletje slaan. „Dat hoor je niet eens meer na al dat geknal", zo zei hij ver baasd tot zijn vriendje. Dat is het enige, wat men van de film overhoudt: een herinnering aan geknal. Al deze knallen tezamen zijn gevat in een historisch lijstje. Begin vorige eeuw kon den de Zuidamerikanen nog niet zo eng goed met elkaar overweg en in 1830 kwa men kolonisten uit Texas in opstand legen de Mexicanen, waar een generaal dictatoriale neigingen had. De filmmakers hebben er ook nog een beetje romantiek in willen brengen, maar het zoete gekweel van een bedreigde jon gedame kon slechts een luid gelach ver oorzaken. (Knal) (Advertentie) Rechtszaken PRAKTIZIJNSKANTOOR VAN TH. VAN DER HEYDEN HOGE RIJNDIJK 103 A LEIDEN Telefoon 23405. Collecte voor t.b.c.-, reuma- en kankerbestrijding Volgende week wordt in Leiden een collecte gehouden door de prot.-chr. organisaties ter bestrijding van de t.b.c., ..Draagt Elkanders Lasten". „Sonnevanck" en „Zonnegloren". Behalve de t.b.c. be strijden deze organisaties ook de reuma en de kanker. In verband daarmee heeft het fonds „D.E.L." zich al omgeschakeld op algemeen sociaal fonds. Collectanten kunnen zich nog opgeven bij mevr. A. Bink-Duyveman, De Laat de Kanterstraat 13; de heer W. v. d. Linden. Oude Rijn 44A, de heer A. Kiel, Gerrit Doustraat 87. GEMEENTE LEIDEN Officiële publikatie» Inschrijving van leerlingen voor het Openbaai (avondon De Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter algemene kennis, dat de inschrijving van leerlingen voor het openbaar vervolgonderwijs voor jongens zal plaats hebben op donderdag 12 en vrijdag 13 september a.s. des avonds van 19-20 uur in het gebouw van de school voor Voortgezet Gewoon L.O. aan de Oude Vest 35. Aangifte kan daarna geschieden bij het hoofd van de cursus, de h^r I. van Itcr- son, Burggravenlaan 77, tel. 32133. Leerlingen van de vorige cursus moeten zich opnieuw laten inschrijven. Nadere inlichtingen omtrent het ver volgonderwijs worden bij de inschrijving olgondcrwüs voor Jongei

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3