Een antwoord op LAO-T'SAO Een zakenman en de kerk vond genezing bij de heks Flitsen van het Zendingsfront Lutherfilm eindelijk voor de televisie Studenten Mission in Duitsland: AAN vrijwel iedere Duitse universiteit bevindt zich een groep stu denten, die iedere dag een ogenblik bij elkaar komen voor ge bed. Zij zoeken niet in de eerste plaats een versterking van het eigen geloofsleven, of een verrijking van hun dogmatisch inzicht, maar willen andere studenten Christus als levende werkelijkheid open baren. Zij hebben zich verenigd onder de naam Studenten Mission in Deutschland, kortweg S.M.D Bovendien worden wekelijks met buitenkerkelijke studenten samenkomsten gehouden en eens per jaar wordt een grootse evangelisatiecampagne georganiseerd in de aula van de universiteit. Eén van de leidende figuren uit deze nog tamelijk jonge beweging, dr. Fritz Laubach, bezocht ons land en wij hebben hem gevraagd iets van het werk te vertellen. Dr. Laubach is zelf nog een jonge man van even dertig, die onlangs zijn dokters- graad in de theologie heeft behaald en nu predikant is van een Freie Evangelische Gememde in Klafeld-Geisweid. We zaten samen in een klein kantoor- e van een conferentieoord. Juist toer e onze eerste vragen wilden gaan stel enet blocnote papier reeds klaar zaten om aantekeningen te ma ken, zei dr. Laubach: „Laten we eerst bidden." Hij boog het hoofd en sprak een kort eenvoudig gebed uit, waarin hij vroeg om leiding bij het gesprek. ,,Nu kunnen we beginnen." zei hij na zijn „Amen." Op dat ogenblik klonk het helemaal niet meer vreemd in ze oren, dat hij onze vraag naar ontstaan van de SMD antwoordde met „God verhoorde het gebed." Deze Duitse beweging gelooft dat haar begin te vinden is in een bidstond Engelse studenten in Oxford. In 1946 werd de International Fellow ship of Evangelical Students (Interna tionale Gemeenschap van Evangelische studenten) opgericht om als een missio naire beweging een oproep te gaan rich ten tot de studenten, die Christus niet kenden. Deze jonge studenten waren niet slechts geïnteresseerd in de groei ende onkerkelijkheid thuis, maar voel den ook verantwoordelijkheid voor het overwonnen Duitsland. Een van de laatste samenkomsten van deze conferentie werd tot een bidstond voor de verslagen vijand. In die bid stond was geen enkele Duitser aanwe zig, maar 1946 werd het jaar waarin aan vele Duitse universiteiten jonge mensen met de werkelijkheid van het Evangelie in aanraking kwamen. Er ont stond een vloedgolf van bekeringen. Studenten zochten contact met elkaar om hun geloof te beleven en uit te dra gen en volkomen onafhankelijk van el kaar ontstonden er kleinere of grotere kernen »an vrijwel alle academische instellingen. In 1949 zijn deze groepen bij elkaar gekomen en tot de SMD uit gegroeid en in 1953 werden zij opgeno men in de Internationale beweging, waartoe in Nederland de Calvinistische Studenten Beweging behoort Christelijk Gereformeerde Studenten Bond. Kring werd groep De kleine kring groeide tot een steeds groter wordende groep van jonge men sen die het Evangelie niet voor zich wilden houden. Zij komen iedere mor gen ergens op een studentenkamer bij elkaar voor gebed en éénmaal per week wordt er een openbare avond gehouden in één wan de collegezalen van de uni versiteit. Soms is het een samenkomst met een spreker van buiten, soms is de groep niet zo groot en komt men bij elkaar om samen op eenvoudige wij ze over de Bijbel te spreken. In deze gesprekken probeert men zo veel mogelijk een al te intellectuele be nadering van het Evangelie tegen te gaan. Dr. Laubach vertelde ons, dat hij eens een uitvoerig gesprek had gehad met een jong student in de filosofie. De man had een theologische lezing be zocht van een professor, die gesproken had over de tekst: „Indien gij niet wordt als een kind." Hij begreep niets van het geleerde betoog en vroeg hem: ..Wat bedoelde de man toch?" Om het duidelijk te maken zijn beiden gaan wan delen. Ergens in een winkel kocht dr. Laubach voor dertig cent zuurtjes en stevende toen op een paar kleine jon gens af, die in de straat aan het spelen waren. Aan de kleinste vroeg hij: Hoe heet je? De jongen keek hem met gro te ogen aan en zei verbaasd „Hans". ,Lust je een zuurtje?" Wey kwam er een wat verlegen ,.ja". „Dan krijg je er ook een!" Het kind pakte een zuur tje uit het zakje en holde blij weg. Toen wendde hij zich tot de student in de filosofie en zei: „Dat is nu geloven." God heeft gezegd, dat Christus voor ons gestorven is en nu moeten wij „Ja!" zeggen tegen Hem en Hem in dank aan- Een paar dagen later kwam de stu- Iedere dnie maanden bracht e kenman Rigby, een weekend door Schotse hoofdstad Edinburgh. Sl ging hq dan naar de kerk van dr. A dent op zijn kamer e kan geen filosofie me eerst klaar ben met Vier weken later op c Christus werkelijkheid n verzuchtte: „Ik er studeren tot ik Jezus Christus." weekend werd deze student hoopt nu spoedig klaar te komen met zijn theologische studie. De SMD wil de leer van h«t Evange lie vertaien in de woorden van elke dag en daarom houdt men geen gewichtige betogen. Er wordt in de samenkomsten niet quasi diep geboomd (een studenten eigenschap), maar men probeert zoveel mogelijk de boodschap van het h«il te betrekken op het leven van iedere dag. Campagne Vrijwel ieder jaar wondt er een gro te evangelisatiecampagne belegd voor de studenten. De kerngroep betaalt uit eigen zak alle onkosten, zodat er in hei geneel niet gecollecteerd behoeft te wor den. De samenkomsten worden altijd aan de universiteit gehouden zodat men op vertrouwd terrein blijft. Meestal krijgt men wel de beschikking over de aula of een ruime collegezaal. Overal in de universiteitsgebouwen worden aan plakbiljetten opgehangen, honderden strooibiljetjes worden uitgedeeld en i re student van de kern belooft twee of drie studenten persoonlijk mee te bren gen. Het valt niet altijd mee om ge schikte sprekers te vinden, die theolo gisch verantwoord en academisch ge schoold zijn en bovendien in eenvoudige bewoordingen het hart kunnen aanspre ken. Vooral dr. Hans Bürki uit Zwitser land en prof. dr. Rohrbach, het hoofd van de natuurwetenschappelijke facul teit in Mainz, worden veel gevraagd voor deze samenkomsten. Het blijkt, dat er over het algemeen een ruime belang- ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1957 schap van studenten voor wie ■kclykheid is geworden. In 1946 identen op zeer orthodoxe manier Z\j kwamen zonder idealen ■d uit de oorlog te voor heid en vonden rust in tiling is er niet aanmelden aan ig, dat er een neo-humanis- rband. In ons gesprek met sprak hy er zyn grote bezorgd- it de oude gees' Duitse volk terug vaart. Er bestaa blik onder de jongere studenten w« belangstelling voor de oude vooroorlogs heidsverenigingen, die veelal kliekjes zyn van be paalde standen of landstreken, waarby men zich aansluit om te kunnen drinken en vechten. De belangstelling voor het Evangelie vermindert. Vele grote studentengemeenten zyn schrikbarend geslonken. De SMD heeft daarom een geweldige taak om idoor het persoonlijk getuigenis Jezus heid - t Laubac op het ogen- 5 gezellig- opei ïbar'e „De meisjes zijn bezeten", zei het dorp De Salahia-meisjesschool in Noord-Malakka heeft problemen, die zij nog niet heeft kunnen oplossen. Achter de hoge muren, die de school afsluiten van de buitenwereld werpen meisjes van 1220 zich op de grammatica van het Arabisch, en de ingewikkelde structuur van de Mohammedaanse leer. Plotseling is een geest van onrust op de meisjes neergedaald. Ze begonnen te giebelen, schreeuwen, springen. Slechts met moeite kon den de wild geworden meisjes in bedwang worden gehouden. Het dorp kende de reden: de meisjes waren bezeten! Een aantal geestdrijvers kreeg op dracht hen te beuryden, maar de geesten waren hun te machtig. Eén van hen kwam tot de ontdekking, dat de geest uit een boom bij de school de meisjes plaagde. De boom werd om gehakt, de bezetenheid bleef. De geest was slechts boos gemaakt was de conclusie. Een dokter, wiens hulp werd ingeroepen raad de de leiding van de school aan de meisjes meer ontspanning te geven. Helemaal zeker was het hoofd toch niet, dat dit de oplossing was en hij schreef bovendien dertig dagen gebed vo ■-*- Is hier werkelijk sprake van „duivelbezeten- heid", zoals we die leren kennen uit het Nieuwe Testament? Of kunnen we het pro bleem psychologisch wegpraten? In ieder ge- TER OVERD val bracht het de „machten achter de weer eens in het nieuws, machten, die een merkwaardige kracht beschikken, zoals uit onderstaande geschiedenis blijkt. stelling bestaat voor deze campagnes vooral van studenten, die in het geheel niet kerkelijk zijn. Ook organiseert de SMD weekends en zomerkampen opdat de studenten ruim schoots de tijd zullen hebben om met elkaar te spreken, de Bijbel te lezen en te bidden. Op deze weekends worden al le contacten uitgenodigd zodat zij in een evangelische sfeer benaderd kunnen wor den. In de loop der Jaren hebben hon derden studenten op deze wijze het Evangelie leren kennen. Het is opmer- Nieuw Evangelisch maandblad voor Midden- en Zuid-Amerika Het nieuwe evangelische maandblad in het Spaans voor lezers in Zuid en Midden-Amerika, Verbo, is een overweldigend succes. Het blad wordt uitgegeven door LEAL (Literatura Evangelica para America Latina) een stichting, waarin het merendeel der Zuidamerikaanse kerken en zendings genootschappen zijn vertegenwoordigd. Het blad zou oorspronkelijk reeds vo rig jaar verschijnen, maar er waren vele moeilijkheden te overwinnen. Het scheen nu in maart van dit jaar een eerste oplage van 10.000, die vliegtuig van San José zijn weg vond naar de verschillende landen. Het verschenen in de kiosken en op de tioris, waar dit mogelijk is en wordt grif verkocht De oplage is in juni, juli en augustus sterk gestegen en was steeds te klein om aan alle vraag te voldoen. Men hoopt spoedig met regionale edi ties uit te komen, die meer plaatselij ke en landelijke advertenties kunnen bevatten en waardoor de vervoerskosten sterk gedrukt kunnen worden. Een Me xicaanse predikant zei van het blad: „Dit blad biedt een mogelijkheid om in huizen te komen waar wij anders nim mer een kans kregen." Een Jezuiet werd in een universiteit waar hij college geeft over perswetenschappen, door zijn stu denten gevraagd, wat hij van „Verbo" ddcht. Hij antwoordde: „Wat de lay-out en het formaat betreft, is het het beste maandblad dat ik tot nu toe in het Spaans heb gezien." Zeer spoedig hoopt men alle lucht vaartmaatschappijen, wachtkamers van doktoren, tandartsen en advocaten en de kappers van alle belangrijke steden een gratis exemplaar ter beschikking te kunnen stellen. „Verbo" is het negende maandblad dat sinds de verschijning van African Challenge op de wereldmarkt is ver schenen. Het biedt een overzicht van het wereldnieuws, korte verhalen, evangeli- -ende artikelen, een bijbelstudieru briek en is in twee tot vier kleurendruk uitgevoerd. In zekere zin is het een hu welijk tussen De Spiegel en de Elisa- bethsbode of Open Deur. Er zullen in de toekomst nog meer dergelijke bladen gaan verschijnen, en het tiende blad van dit type zal Kiran zijn, dat in de Telegu-taal van India het licht zal zien. kelijk dat vrijwel allen uit de kern een zo goed als volkomen onkerkelijke ach tergrond hebben. De SMD is niet de enige christelijke studentenbeweging in Duitsland. Er be staan ook de zogenaamde „Studenten gemeenten". Dit werk is vergelijkbaar met ons NCSV werk, maar het wordt ge heel verricht als een kerkgemeenschap. Evenals de NCSV zijn de studentenge meenten aangesloten bij de Wereldfede ratie van Christen Studenten. Dë. SMD daarentegen schaart, zich onder het ba nier van de Gemeenschap voor Evange lische studenten die veel meer orthodox is ingesteld. De SMD heeft In universitaire kringen •een goede naam gekregen. De studenten die actief gingen getuigen ontdekten dat zij niet slechts met een vroom woord mensen konden winnen maar ook een leven moesten leiden waarin de realiteit van Christus openbaar werd. Velen leer den levensdiscipline kennen, wat de 'du- die ten goede is gekomen, waardoor ve len van de hardste werkers in de SMD tot de studenten behoren die cum Iaude slagen. Nog altijd geldt wat van Daniel en zijn vrienden gezegd kon worden toen zij honderd procent voor God kozen: „En aan deze vier knapen gaf God ken nis en verstand van allerlei geschriften en wijsheid." De Grote of Sint Bavokerk van Haarlem werd in het begin van de. vijftiende eeuw opgetrokken rondom de oude Romaanse Sint Baaf, die met toren en al in het koor van de dween. Nog altijd beheerst deze kerk het stads beeld van Haar lem al 'heeft ze haar geestelijk monopolie wel grotendeels moe ten afstaan. Haar lem kan bogen op één van de langste predik beurtenkolommen door zijn tiental len kleine kerkjes en secten. vel uit de werkelijkheid uitgeban nen. De onze spreekt steeds weer over demonie, maar denkt dan meer aan de duistere diepten, die schuilen in een mensenhart dan aan het bestaan van een echte Sa tan En heksen zijn reeds lang naar het land van de fabelen ver wezen. 1 Ti- tijd tot tijd machten, die die daar Uit de binnenlanden bet komen echter v< verhalen, die spreken voor ons niet bestaan, gruwelijke werkelijkheid kunnen der. Edwin J Tharp. die jaren in de binnenlanden van China het Evangelie heeft ge predikt. is er niet zo ze ker van. of wij nuchtere westerlingen er wel goed aan doen geen rekening te houden met de mach ten achter de materie. Uit zijn jarenlange erva ring kent hij tientallen gevallen van duiveltoe- zetenheid. zoals ook Chris tus die kende in zijn le- op aarde. Zelfs bleek hem eens. dat het moge lijk was. dat christenen misschien niet bezeten, maar wel onophoudelijk achtervolgd er beheerst kunnen worden door de mach ten der duisternis. TROUW CHRISTEN Lao-t'sao woonde in een klein dorp ie het westelijk bergland van China. Hij was een trouw christen en zou nirr de zondagochtendsamenkomsten va kleine gemeente verzuimen. Sterk hij niet. omdat zijn lichaam verteerd werd door t.b.c. en hij kon met zijn verzwakt lichaam nauwelijks het zwa re werk van een houtskoolbrander doen. Zijn vrouw lachte hem in zijn gezicht uit, omdat hij zo magei wangen zo ingevallen wa arm. Slechts als hij. zich sterk genoeg voelde zag hij kans om de beboste bergtopDen te beklimmen en van eiken hakhout houtskool te branden. DE HEKS Steeds als T'sao van en naar zijn werk ging, kwam hij langs de lage hut van een bekende heks, die macht be zat over de Kuel (demonen). Men 1 telde fluisterend in het dorp, dat zij aantal mensen, die heel erg ziek wa door haar tovermacht had genezen. Ze was geen onvriendelijke vrouw en iedere keer als T'sao langs haar deur kwam glimlachte ze hem toe en riep een paar vriendelijke woorden. Soms toon de ze openlijk haar medelijden met hem, Van tijd Lot tijd riep ze hem toe, dat hij de Vos of de Wezel of de zwarte Slang moest aanbidden. „Als je dat doet, zei ze, „zal ik je genezen, zodat je weer net zo sterk zult worden, als de andere mannen en je meer geld zult kunnen verdienen. Dan zal je vrouw weer tegen je gaan opzien." Een paar maanden later bezochten Edwin Tharp en zijn vrouw Kuai-Peng- Kou voor een serie samenkomsten. Zij misten T'sao, die ze kenden, hadden geen flauw idee. waarom hij niet als altijd de samenkomsten trouw bezocht. Op een prachtige zomeravond zaten zij met een paar vrienden op een berghel ling, toen een zwaar gebouwde sterke kerel met een pikhouweel over zijn schouder langs hen kwam. Hij holde hen voorbij zonder te groeten, wat in die streek heel ongewoon was. Toen hij voorbij was keek Tharp zijn vrouw en zei: „Die man heeft veel weg T'sao, maar dat kan niet, want die zag er altijd zo mager en uitgeput uit." Maar toen hij 's avonds vroeg of ie mand misschien die man kende die zc HIJ BOOG der Whyl die bekend i Uit welke eeuw stamt HET BOEK DANIËL? zyn boeken over mer Steeds probeerde hy i Tydcns één Edinburgh nam h collega mee naar dienst en de pred dat hy kort daarr an zyn weekends in ly een rooms katholieke 1 de kerk, die door de rging. Rigby bracht Dr. Whyl Dr. Hyatt e rollen sterk de ratieve geleerd reinheid van v ERKENNING kent volmondig, dat de sen.ZHyC zei Daniël ver- ichriltplai i stapeltje br hy gedeelten begon voor te lezen paar weken geleden bracht ik een end in Edinburgh door en een Rigby vroeg me, of ik geen zin h met hert naar dé St. George (naa de kerk) te gaan. De boodschap i Rigby hoor- in bent U de >ekHij liep Sinds 1850 staat het al lang niet Vanderbilt-universiteit over: meer vast wie het boek Daniël dekking by de Dode Zee. Eei heeft geschreven. Zelfs in de in- en een stimulans", die voor leiding op het boek in de „Bijbel of Biblical Literature and Ex< in de nieuwe vertaling van het gehouden. Nederlands Bijbel Genootschap met verklarende kanttekeningen", (uit gave Bosch en Keuning Baarn), schrijft dr. D. J. de Groot, die niet beticht kan worden van extreme ideeën: „Het is daarom waarschijn lijk, dat een latere bewerker hel in zijn tegenwoordige vorm ge bracht heeft, terwijl vele woordev van Perzische en Griekse oor sprong. alsmede een plaats die hel boek in de canon kreeg, er op schijnen te wijzen, dat dit betrek kelijk laat geschied is." Velen heb ben zelfs gemeend, dat het boek dateert uit het einde van de twee de eeuw voor Christus en een be schrijving geeft van de tijd vin Antiochus Epiphanes in plaats van een voorsveiling van de toekomst. Ook op dit punt hebben de Rollen i zijn die gedeelten die O' ;n ook werkelijk profetie lit gaat erkennen kan rr tweede eeuw of gedeeltelijk i en gedeeltelijk in de tweede v •lestcld." Hiermede wordt de datum tweede helft van de tweede vijftig jaar terug gesehoven RIJK MATERIAAL Prof, Hyatt vervolgde, dat dit ryke materiaal „een uitgebreide herziening van alle geschriften over het Oude Tes tament noodzakelijk maakt, en veel pro blemen zal opwerpe: 1 de de datum i de Dode teleerdcn dienst beeft myn leven ve hen. Dr. Whyte zeggen. In de Sunday School Times, een bekend Amerikaans blad voor zondag- schoolpcrsoneel, haalt professor Wilbur M. Smith in zyn rubriek een rede- aan van prof. dr. J Philip Hyatt van de ren kon zijn. EEN EENHEID f. Smith merkt by deze woorden i geleerde vandaag op- Oude Tes waarop de canon tot stand kw opnieuw in studie genomen moeter den." Prof. Smith voegt er aan toe werkelijkheid betekenen deze wo dat de hele vrijzinnige houding i chtheid zal aal herz richting T'sao begon dachte, die hij Als hij wierook zou offeren de geesten zou aanbidden, die onder de stonden, genoeg geld verdie missc^i gedachte ar dan stootte h'ij de --- J zich af. Toch kwam ze telkens weer terug. Hij durfde geen van de medechristenen t spreken. Misschien daarom wel kon hij j- weerstaan. Zwarte Slang alleen bidden, als hij zijn twe'fe heilige boeken zou mogen houden. De vrouw vond het goed, want ze kende de boeken (Bijbel en liederenboek) niet en wist niets van het „Woord der waarheid T'sao moest een bepaald bedrag betalen en een aan tal wierookstokjes kopen. De vrouw be studeerde de wolken en koos een ge lukkige dag uit tot predikant brachten. EEN KRING VAN AS Op de ochtend van zijn overgave had de vrouw reeds een kring van houtas op de grond uitgespreid en tegen het noorden plaatste ze een wieróokbrander T'sao moest al de wierookstokjes aan steken en dan buiten de kring tegenover het wierookvat neerknielen. Dc vrouw begon te zingen. Haar stem ging op en neer met de chromatische toonladder. Ergens uit het niets schoof een slang vandaan. Het beest gleed de kring van as binnen en richtte zich op. T'sao moést toen de Ke-tou verrichten. Met zijn hoofd moest hij een voorgeschreven aan- groot en sterk was en toch leek op T'sao, vertelden de broeders hem wat er was gebeurd en dat T'sao inderdaad ge zond geworden was en nu sterk was als een beer en evenveel of meer werk kon verrichten als de andere houtskoolbran ders. Die avond begon op aandrang van Tharp de kleine gemeente sterk voor hem te bidden. Tijdens één van de vele bidstonden die volgden in de bijzaal, ongeveer drie weken nadat de evangelisatiesamenkom sten begonnen waren, kwam iemand de kleine vergaderzaal binnen. iDe aanwe zigen hoorden een man snikken en za gen daar T'sao op zijn knieën, terwijl hij God smeekte hem vergeving te schen ken en opnieuw aan te nemen. T'sao vond die avond vergeving en werd ook weer in de gemeente opgenomen, maar binnen drie maanden verloor hij al zijn kracht. Hij stierf door uitputting. T'sao had o>p een middag, toen hij lag te rusten zijn oude Bijbel gepakt, cn was gaan lezen. De woorden grepen hem aan en hij wist, dat hij gezondigd had door zich aan de afgoden over te ge ven. Hij was onmiddelijk opgestaan en naar de zaal gegaan om weer vrede met God te vinden. Op het ogenblik van zijn hernieuwde bekering verdween de vreemde macht, die zich kennelijk op hem geworpen had. Zijn gezondheid ver dween ook, maar hij vond rust voor zijn Het machtigste wapen ie nieuwe raket van Rusland is niet het machtigste wapen ter wereld. En evenmin komt de kobaltbom die eer toe Raketten en bommen kunnen slechts materie verwoesten, de druk- per: kan gedachten beïnvloeden, men sen geestelijk opbouwen of twijfel Wat is uw antwoord op de vraag: Welk boek is in de meeste vertalingen ver schenen? Tien tegen één zult u zeg gen: De Bijbel In 1955 had u het nog bij het rechte eind, maar volgens een onlangs verschenen Unesco-rapport: Boeken voor iedereen, is Gods Woord van die plaats verdrongen door de godloochenaar Lenin. Zijn boeken kwamen sinds 1948 in 963 verschillen de vertalingen uit en alleen al in 1955 verschenen er 351 vertalingen. .De Bijbel komt op de tweede plaats met 887 vertalingen sinds 1848 en slechts 99 in 1955. De geschriften van de dicta tor, die van zijn voetstuk viel, maar er langzaam maar zeker weer opgehe sen wordt, Josef Stalin, komen op de derde plaats met 689 vertalingen sinds 1948 en 200 in 1955. De vierde en vijf de plaats worden ingenomen door de Russische schrijvers Tolstoi en Gorki. De eerste Amerikaan van het lijstje komt pas op de veertiende plaats met 347 vertalingen en dat is Jack Lon don. Rusland publiceerde in 1955 de meeste boeken (54.000) en als men slechts de titels telt, die officieel in de boekwin kels werden verhandeld dan staat de Beer toch nog bovenaan met 31000 ti tels. Japan komt merkwaardigerwijs op de tweede plaats met 21.000, dan volgen Groot Britannië met 20.000, West-Duitsland met 16.000 en de USA met 12.589. Rusland kent de macht van het gedruk te woord en wil die macht koste wat het kost uitbuiten. In 1955 publiceer de dit land 41 pet. meer boeken in de 24 belangrijkste talen van de vrije we reld dan in 1954. De -litgaven in de Engelse taal stegen met 82 procent, en in de Arabische talen maar liefst met 300 procent. Een groot deel van de nieuwe boeken in niet-Russische talen houdt zich bezig met technische onderwerpen. Rusland wil de onont wikkelde volkeren niet slechts infil treren met zijn communistische ideo logie, maar ook wil zij de bron wor den voor technische studies, waar aan de achtergebleven gebieden be hoefte hebben. Deze statistieken moeten voor ons geen stimulans worden om met inspanning van alle krachten weer de eerste plaats in het lijstje te gaan bezetten. We leven in een tijd van records. Een athleet, die een halve centimeter ho ger springt, dan de rest van de we reld doet de mensheid juichen, maar leert de mens niet springen. Deze statistieken tonen, dat er een geestelijke strijd wordt gevoerd om de heerschappij over het gcdachtenle- ven van de mens. Rusland is nog lang niet aan het einde van haar ..zendings eeuw". In sommige christelijke krin gen wordt al eens gezegd dat de zen ding verouderd 20U zijn. Niet* Is minder waar. Het zendingsveld is door de groeiende onkerkelijk heid van ons land slechts wat dichter bij huis ge komen. Het strekt zich echter nog steeds tot de einden der wereld uit. Misschien kunnen we geen zendelingen-oude stijl meer sturen, evange listen, die preekten waar ze maar de kans kre gen. We kunnen wed boe ken drukken, bladen en kranten uitgeven. Theo logische werken worden misschien niet gelezen door de eenvoudige kleurling, maar hij wil wel plaatjes kijken, wel voorlichting, waardoor zij de ge beurtenissen van de wereld zullen zien in het licht van Gods openbaring. Ne gen maandbladen zijn er mee begon nen. Dagbladen zijn er bij ons weten nog in het geheel niet. Maar ln het Midden-Oosten zijn vrij,wel alle dag bladen in de handen van de commu nisten. Wanneer worden wij zo wijs? Illllllllllllllllllllllllllllll Vijf maïskolven Eer zendeling, die de Suez-crisis in Egypte meemaakte, schreef onlangs aan zijn hoofdkantoor in Engeland: „Er was steeds maar luchtalarm en tijdens één van de hevige beschietin gen, kwam een Egyptisch meisje ons huis binnen hollen. In haar hand had ze een papieren zakje. Ze stopte het in mijn handen xi zei: ik moest dit van mama aan u geven. Toen ik het zakje open ma-kte zag ik vijf (eetba re) maïskolven. Ik wist dat mama erg arm was, maar ze wilde ons laten weten, dat in weerwil van de haat, die ons omringde zij ons nog altijd lief had." uitgevery ..Nile Missi te, die gedwongen w verlaten hebben beslot Libanon een nieuw c zodat het drukken en 1 De Wycliffc Bybelvi kcrkelyk genootschap, op dc vertaling van mogelyke talen rekend dnt met wikkeling het nog minste duren eer alle volkeren gehele Bybel in hun taal rlialcc nwoordige ns 160 jat een deel of dc zullen hebb. De Zak Bijbel Bond, die ook in land zyn werk doet, beeft in de pen maanden '781.000 Evangelietjes bet Midden-Oosti i het benodigde geld i adio ELWA. Eer ogenblik opnon uitzending over tet van blinder liederenboek zir king. De Rooms Katholieke Kerk •rhrt deren zouden overgaan. Uit het gehele land werden 46 priesters naar de stad ge bracht om in ieder huis van de stad een bezoek te brengen. Tevens werd de radio ingeschakeld om de actie te ondersteu nen en werden er openluchtsnmcnkom- stcn gehouden, waarin tegen het protes tantisme werd gewaarschuwd. Er is in Chicago heel wat te doen geweest over de film „Maarten Luther." Een televisie-station wilde de film reeds vorig jaar uitzenden, maar werd zo sterk onder druk gezet idoor rooms- katholieken) dat ze van haar plan af zag. Dit bracht een storm van protest teweeg en voora, de Raad van Kerken in Chicago heeft zijn uiterste best ge daan het station tot andere gedachten te brengen Eindelijk heeft een ander station het aangekondigd. De televisie- premiere van de film werd een over weldigend succes. Het Amerikaans bu reau voor de statistiek, dat punten toe kent, in verband met het aantal men sen dat afstemt op een bepaald pro gramma deelde mede, dat het televi siestation dat de film uitzond WBKB 28.2 behaalde. De andere stations zoals WBBM-TV kregen 8.8; WGN-TV (dat de film weigerde) 8 4 en WNBQ 5 6 Dit betekent, dat 55 pet. van alle kij kers de Lutherfilm hebben gezien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 19