onzejeuqó-p&qin&f ^Brand Wat Jimmy de Leeuw zoal beleefde SCHAAKRUBRIEK L 1 %i, k m w uk a m aa ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1957, Op deze teke ning staan acht woorden. De eerste helft van ieder woord is getekend en de tweede helft is geschreven. Nu staat op de tekening echter alles door el kaar, jullie moeten probe ren de juiste woorden te vin den. Oplossin gen insturen voor dinsdag 10 september. Onze brievenbus Beste allemaal, ZEG HET MAAR 1. Met w ben ik een gastheer, met b draagt alleen een man mij. Met h ben ik een brandend voorwerp, Met p loop ik op straat. 2. Waarom draagt de schipper een 3. Wanneer draagt een paard laar nichten zijn (Slot) Als in een droom handelt hij ver der. Schoenen uit, gymschoenen aan, die glijden niet zo. Dan glipt hij ach terstevoren over de vensterbank. Zoe kend tasten z'n voeten naar de re genpijp. Hij durft niet naar beneden te kijken. Hij steunt van angst Hij is misselijk en duizelig. Maar het moet toch! Nu klemmen z'n handen zich om de gladde buis. Nu kan hij niet meer terug. Langzaam laat hij zich zakken en zoekt nieuwe steunpunten voor z'n voeten. Wat kraakt die pijp. Als tie nu es losschiet.. En als hij niet bin nen kan komen bij Gesientje? Dan ziet hij haar verbranden en hij kan niet helpen, een benauwde snik komt uit z'n keel. Z'n vingers krampen. O, dat kan ook nog. zo erg kramp in z'n vingers dat hij zich niet meer vast kan houden. Weer daalt hij een stjukje en weer. En dan is hij opeens bQ het openstaande raam. Hij ziet geen vlammen, alleen rook. Voorzich tig laat hij één hand los en klemt die om het kozijn. Dit is het moeilijkste. Hij moet zich schuin omhoog trek ken en de steun onder z'n voeten los laten. Hij kreunt en hijgt, 't Zweet loopt met straaltjes van hem af. Nu de andere hand... Even hangt hij al leen aan z'n handen. Dan trekt hij zich op. legt z'n knie op de venster bank. Een ruk nog een ruk. Met een bons valt hij in het kamertje op de grond. Hij huilt. Al z'n spieren doen pijn. 't Liefst zou hij maar school. Ik kreeg gedurende de va kantie van vele nichten en neven een kaart ge- 1 stuur d uit de plaats waar zij waren, hartelijk bedankt er voor allemaal! De visitekaart jes van de vorige week waaruit jullie de beroepen van de vier mannen moesten vinden, hebben nogal wat moeilijkheden opgele verd. De kleine nichten en neven begrepen ze niet helemaal, de groteren vonden ze niet zo gemak kelijk. Maar toch zijn er weer vijf prijswinnaars uit de bus gekomen, nl. E l s j e L o e v e, die de hoofd prijs thuisgestuurd krijgt en P i e t- je en Frits K l e p p e, Haro H y Ik e m a en Johnny v. d. Heiden zijn de troostprijswin naars. De vier beroepen waren LACHEN IS GEZOND „Nogal wiedes, baas! In eten heb ik mijn hele leven al geoefend en werken doe ik pas een paar maan- Meneer X: „Voor die sigarenpuntjes?" Meneer IJ: „Voor de weeskinde- bewaar je weeskinde- Meneer X: „Wat, roken die bengels door Co van der Steen-Pijpers blijven liggen. Maar dan ziet hij de zakdoek, of wat er dan nog van over is, een half-verkoold lapje, 't Zit te gen het overgordijn. Daar komt de rook af. En soms schiet er even een vlammentongetje te voorschijn. Hij moet Gesientje wegbrengen! 't,Le- dikantje staat vlak bij het raam. Straks brandt misschien alles. Moei lijk krabbelt hij overeind. Gesientje is wakker. Ze kraait. Ze vindt het al lang goed dat ze uit bed gehaald wordt. Tonny rukt aan het tuigje waarmee ze vastgebonden ligt. Hoe zit dat nu? Als hij 't niet los kan krijgen neemt hij z'n zakmes en zaagt op twee plaatsen de riemen door. Dan tilt hij het meisje op. Een venijnig- grote vlammentong doet hem nog meer haasten. Snel loopt hij naar de deur, die tot z'n grote schrik niet open wil. Misschien zit ie op slot! Dan... dan moet hij langs de regenpijp met Gesientje op de arm. Dat kan hij niet. Nooit! Woest trekt hij. En op eens schiet de deur die allen maar klemde, open. Hulpeloos staat hij in de stille gang, het meisje tegen zich aangedrukt. Nu kan hij naar buiten gaan. Maar de brand... hij moet de brand nog blussen. Hij zet Gesientje in de keuken op de grond en rent te rug naar de kamer. Dan neemt hij een handdoek en probeert de vlammen te doven. Maar 't lijkt wel of ze hem uitlachen. Achter hem klinkt een kreet. „Waar is Gesientje?" „In de keuken!" Mevrouw Burger, de boodschappen tas nog aan haar arm, loopt weg en buiten kunt!" Tonny is nog nooit zo vlug beneden geweest En hij heeft nog open. Mannen snellen de trap op. Er is opeens een agent. In een ogenblik zijn de brandende gordijnen naar be neden gerukt en uitgedoofd, t Gevaar is voorbij. Tonny sluipt weg uit de drukte. Hij is doodmoe. Vader en moeder komen tegelijk thuis. Op de trap horen ze het al: er is brand ge weest bij Burger, en Tonny heeft Gesientje gered. Ja, maar een ver dieping hoger horen ze wat de oor zaak van de brand is geweest. Ton ny zit met een wit gezicht aan tafel en vertelt alles. Van de sigaar, van de aansteker en van de regenpijp. „Je valt me tegen", zegt vader ernstig. We dachten dat zo'n grote jon gen wel even kon oppassen. Je angst is straf genoeg geweest, maar het zal wel even duren voor we je weer durven vertrouwen." Tonny huilt zachtjes. ,Ik zal het nooit meer doen," snikt hij, „niet aan lucifers komen, en ook niet roken, maar ver trouwt u me toch alstublieft!" „We moesten 't nog maar probe ren," helpt moeder, „ik geloof wel dat dit een les voor hem geweest is. Als je maar nooit, nooit meer langs de regenpijp klimt." Dat belooft Ton ny. Hij wil alles wel beloven en hij zal geweldig z'n best gaan doen. Om te beginnen gaat hij tegen Hans zeg gen dat hij vanavond niet komt en hij zal geen domme dingen meer doen. Nooit meer! En dan hier de antwoorden op jul lie brieven. Hebben jullie de bramen zo opgegeten Mlep Keus of hebben jullie er sap van gekookt? Wat schreef jij me een leuke brief Ria van de Haven, ik kon precies volgen wat je allemaal had gedaan al die da gen in Valkenburg. In welke klas zit je nu? Ik vind pannekoeken ook erg lekker Ineke van Herp, als je ze zelf bakt is het net of ze nog lekker der zijn vind je niet? Jullie hebt zeker veel gewandeld in de vacantie Eddy van Loon? Prachtig is het in die omgeving, niet?Wat ben jij verrast op je verjaardag met zoveel cadeautjes Henny van Houwelingen, hoe heet je pop? Gerrit van Hou welingen heeft een nieuwe juffrouw op school, vind je het niet moeilijk in de derde klas Gerrit? t— Helmgrasspriet je als jij dat zo'n mooie naam vindt kom je voortaan zo in de rubriek Reinie. Nely Koen zit ook al in de derde klas, hoe gaat het met Marij ke? Al vast hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag Erné de Kievit, komen er ook nog kinderen? Het was zeker feest bij jullie op het dorp Betty de Jong en drie dagen nog al liefst. Zit je in een prettige klas op school? Rietje van Noordenne is in de vacantie naar zee geweest, heb je veel gezwommen Rietje? Koos van Kleef heeft met een wagentje met een ponnypaardje ervoor gere den, mocht jij mennen Koos? Jij kunt dus voorlopig weer fietsen Annie van Kleef, dat was even pech onderweg. Hoe vind je het weer op school? Edeline van Halem is ook al uitgeweest, naar Bilthoven. Kun jij ook zwemmen Edeline, of ben je in het kinderbad gebleven? Dick Hoo- gendam zond mij een brief met een tekening van twee vlaggen, bedankt Dick. Johan van de Meer is naar Valkenburg, Duitsland en België ge weest in zijn vakantie, wat heb jij veel gezien Johan. Dat was leuk dat jouw zusjes ook mee mochten doen Hannie Koppert. Van Coble en Aafke van Nierop ontving ik ook weer een briefje, Co- bie had het zeker geschreven of is Aafke pas jarig geweest? Schrijft Harry van Klaveren ook eens een briefje? Dit waren de brieven. Drie nieu we nichten zijn er deze week bij de brievenbus gekomen, het zijn Riek Luyk, Jannie den Hol lander en Trudy Nele man. Trudy schreef mij een lange brief, dat was leuk zeg voor de eerste keer al zo'n lange brief. Jongens en meisjes de gende week zijn de let- ers O-Z. aan de beurt. Schrijven jullie je naam. adres en leeftijd in je brieven? Tot de volgen de week, dag allemaal TANTE JOS. Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, Den Haag De oplossingen Hieronder volgen de oplossingen der opgaven, gepubliceérd in onze rubriek van 24 augustus jl.: 1. Stelling UdovcicNedeljkovic: Zwart geeft snel mat door 1Kgl! 2. Pxh5 Pf2 mat! 2. Stelling BeltranBordell: Hier volg de 1. De5! Dd7 2. Te8f Tf8 3. Dh8t! Kxh8 4. Txf8 mat. Ook andere zetten dan 1 Dd7 zouden niet geholpen hebben. 3. Stelling Leipzig 1957: Er volgde L De6! Txe7 2. De7f Kh6 3. Df8f en nu had zwart Kh7 moeten spelen, waarna remise door eeuwig schaak gevolgd zou zijn. Zwart speelde echter 3 Kg5? en kwam na 4. h4t Kxh4 5. Df4 mat van een koude kermis thuis. 4. Stelling LeonhardtMieses: Wit hield slechts rekening met 3Dd4t waarna 4. Kg2 Dd2t 5. Khl Df2 6. Tfl! Dxg3 7. Dxh7 de winst gebracht zou hebben. Juist ware geweest:3. Kg2! Db3 4. Dxg7 Df3f 5. Kli2 De2 6. Dg4! en hier wordt zwart door z'n eigen loper gehinderd. Na 3. Kxf2? maakte zwart als volgt remise: 3. Db3ü (Wonderbaarlijk: wit staat 2 torens voor en is aan zet, maar hij kan het eeuwige schaak niet verhinderen) 4. Dd8 Df3f 5. Kei, De3+ 6. Kdl, Dglf 7. KcZ (of 7. Ke2 Dg2t 8. Ke3 Df3t en nu zou 9. Kd4 de dame kosten) Dc5t 8. Kb3 Db5+ 9. Ka2 De2f remise. Donner wint te Whitby Misschien hebt u onlangs een klein berichtje in de krant gelezen, vermel dende dat Donner het tornooi te Whit by had gewonnen door 10 partijen ach tereen te winnen. Welnu, het blijkt ach teraf nog „erger." te zijn, want Donner won maar liefst alle 11 partijen en gaf geen enkel punt, ja zelfs geen Ihalf punt cadeau. Dit tornooi te Whitby is van een hier te lande wat ongewone structuur. Er wordt aan niemand, wie dan ook. een vergoeding voor reis- of verblijfkosten 202. Geduldig staat Bina te wach ten. Hij begrijpt wel, dat die twee erg moe zijn en eerst flink moeten rusten. Maar eindelijk wordt hij on geduldig. Hij moet nog een heel eind lopen en kan niet langer wachten. Hij geeft Jimmy een klein tikje en zegt: „Hè, langslaper, zou je niet eens wakker worden!" Maar Jimmy slaapt zo vast, dat hij hem nog een tikje moet geven. En ja, nu doet Jimmy z'n ogen open. Maar hele maal uitgeslapen is hij nog niet en geeuwend wrijft hij zich de ogen uit. Naast hem ligt Rao, die hevig snurkt. ,,Zou je je kameraad ook even willen wekken," zegt Bina. ,,'t wordt hoog tijd dat we de reis voort zetten." Jimmy port zijn vriend in de zij, maar dat helpt niet. Dan brult hij hem in 't oor. Even komt er be weging in Rao, maar hij gooit zich opde andere zij en slaapt weer voort. Bina wordt erg ongeduldig. Hij heeft al zoveel oponthoud gehad „Word toch wakker, slaapmuts!" brult Jimmy uit afle macht. Maar niets helpt. 203. Jimmy staat op 't punt ver schrikkelijk boos te worden. Is dat nu de dankbaarheid tegenover Bina, die hen uit alle narigheid heeft ge red. Rao moest zich schamen! Maar wacht, hij zal hem wel krijgen. Hij kietelt Rao onder z'n kin, port hem in z'n buik en schudt hem eens flink door elkaar. Eindelijk, dat helpt. De slaapkop doet even zijn ogen open, kijkt eens naar de blauwe lucht, zegt slaperig: „Nee ik lust geen lever worst" en..wil weer verder dutten. Jimmy schatert van de lach, maar als hij naar 't ernstige gezicht van Bina kijkt, is zijn vrolijkheid gelijk verdwenen. Dadelijk gaat de kameel alleen verder, en dan moeten zij maar zien dat ze de weg in de woes tijn vinden. Rao zal wakker worden, gaat 't niet goedschiks, dan maar met geweld. „Ik moet nu heus gaan," waarschuwt Bina nog eens. Radeloos kijkt Jimmy in 't rond. Wat moet hij beginnen? Ah, daar ziet hij een dikke stok liggen. Als dat niet helpt 204. Jimmy zal nooit een dier kwaad doen, laat staan z'n eigen vriend. Maar nu is zijn geduld uit geput. Hij neemt de stok en geeft Rao een flinke mep op zijn kop. Ja, dat helpt. Met een luide schreeuw vliegt Rao overeind en kijkt ver schrikt rond. „Neem me niet kwalijk Rao", zegt Jimmy die toch ee^ beet je medelijden voelt. „Maar dit was 't enige middel om je wakker te krijgen. Ik heb van alles geprobeerd maar jij bleef maar doorsnurken." Ongelovig kijkt Rao hem aan. „Je kunt me toch zeker wel gewoon roe pen? Zo vast slaap ik nooit. En waar is Bina gebleven?" Hij kijkt ver baasd in 't rond en ziet Bina een eind verder lopen. Nu begrijpt hij toch eindelijk dat 't ernst is ge worden. Brrrr, hij moet er niet aan denken dat ze straks weer door die barre woestijn zullen moeten zeulen zonder gids. Hij is gelijk klaar wak ker en z'n slechte bui is verdwenen. Z« moeten haast maken om Bina in te halen. „Vooruit Jimmy, laten we de pas er in zetten!" Daar gaan KRUISWOORD- RAADSEL HORIZONTAAli: 1. Schoonmaakartikel, 5. vrucht, 9. verworpe ling, 10. roofvogel, 11. gaping, 13. gezinslid, 14. de naam onbekend, 15. uitroep, 16. vogel, 17. stip, 19. kurk, 21. slede, 22. geldzak, 23. ivoor, 24. zangnoot, 25. troef kaart bij jasspel, 27. tandeloos zoogdier, 28. nihil, 31. door, 33. plant, 34. twaalftal, 37. dwaas, 39. deel van het circus, 41. voorzetsel, 43. tam, 45. Fr. voeg woord, 46. bedorven, 48. door middel van een toom besturen, 50. zang- noot, 51. aangenaam, 53. schaakstuk, 54 be roep, 55. voegwoord, 56. Eng. op, 58. maat, 60. vreemde titel, 62. mu ziekinstrument, 63. licht breekbaar, 65. tempo, 66. durf. VERTIKAAL: 2. Ge bruiksvoorwerp voor dames, 3. pijp, 4. maat, 5. hemellichaam, 6. staande vrouwen-figuur met biddend opgehe ven armen, 7. kikker kuit, 8. en andere, 9. onmeetbaar getal, 11. het drijven van zaken, 12. gretig, 13. steenaf- val, 15. drieriemige lasso, 16. vogel, 17. Chin, maat, 18. kort ogenblik, 20. voorzetsel, 22. fles. 24. geknede massa, 26. in tel, 29. binnen, 30. drank, 31. speel goed, 32. voedsel, 35 deel van de bijbel, 36. in- sekt, 38. vaandel, 40. vloeistof, 42 vissoort, 43. klap, 44. raap, 47. voorzetsel, 49. voegwoord, 50. Ind. rokvormig kledingstuk, 52. gezwel, 57. Zuidn. infanterist, 59. smalle opening, 60. tijd perk, 61. verlaagde toon, 63. uitroep, 64. zang- noot. Oplossing kruiswoordraadsel 31 augustus HORIZONTAAL: 1. Meter, 5 prove, 10. kuras, 12. polis, 14. wrok, 15. mok, 17. most, 18. ais, 19. meeuw, 21. eer, 22. R.K., 23. puëriel, 25. N.O., 26. guts, 27. kelk, 29. sta, 31. steek, 33. lef, 35. avé, 37. een. 38. wit, 39. kriek, 40. benul, 41. rak, 42. las, 45. bid, 46. Paa, 47. norit, 49. eed, 51. leeg, 53. geek, 55. ik, 57. begonia, 59. pl., 60. Eem, 62. repel, 63. ram, 64. egel, 66. rut, 67. para,*68. leder, 70 pogen, 71. leges, 72. rijpen. VERTIKAAL: 1. Murik, 2. Eros, 3. tak, 4. es 6. R.P., 7. oom, 8. vloe, 9. eisen, 10. kwarts, 11 voer, 13. stroef, 15. meeste, 16. kuiken, 19. muts 20. week, 23. pu, 24. 1.1., 26. gaviaal, 28. kliniek 30. tarra, 32. Ee, 34. etude, 36. eek, 38. web, 42 logger, 43. ar, 44. signet, 46. prieel, 47. neer, 48 teil, 50. dolman, 52. eb, 54. e.a., 56. kegel, 58 opus, 59. paren, 61. mede, 63. rage, 65. leg, 67. pop, 69. re, 70. pij. Inzendingen Inzendingen worden vóór donderdag a.s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linkerbovenhoek vermelden: „Puzzelop lossing". Er zijn drie prijzen: een van f 5.en twee van f 2.50. gegeven. Hiertegenover staat dat de eer ste prijzen zeer hoog zijn. Een eerste prijs van 100 Eng. ponden (ruim 1.000 gulden) is wel geschikt om zeer sterke te trek' ting va zonder sterk, al Kwamen de eerste prij zen dan ook .in handen van bekende schakers: Donner 11 pt., Wade 8 pt., dr. Seitz 7% pt. Men mag overigens de prestatie van Donner niet onderschatten. Het is geen kleinigheid om in een dergelijk milieu partijen achtereen te winnen, zelfs t indien de winnaar toch, welbe schouwd, van een sterkere klasse geacht mag worden dan de meerderheid der overige deelnemers. Wij brengen u hieronder vier partij- :ellingen uit dit tornooi. 1. Uit de partij JonesMondelski. 3. Uit de party Hall-Manners. &k AA A V »Ai

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 18