JUcumc £ditóri)e ÜTouranl ZO SPOEDIG MOGELIJK NIEUWE STAD Wet nodig voor andere bestuursvorm (district) Wassenaar en Zoetermeer zijn ertegen Westelijke „zenuwoorlog' in "t Midden-Oosten Franse boeren dwingen regering- uBourgès Ontwapeningsgesprek in Londen vordert niet De straalvliegerij brengt puzzels met zich Acht doden in Franse mijn DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen, t Advertentie-afdeling: Tel 31441 ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening S8936. Achtendertigste jaargang no. 11051 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. 1. EXSERIXK CURISTELIJK-N.4TIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken is gh^bleuett jnyo bei ia teggensport" Scherp debat in de Kamer ZIE PACIISA S Haags satellietplan wordt door vier randgemeenten gesteund (Van c r redacteuren.) HE JET HAAGSE COLLEGE VAN B. en W. heeft voor zijn plannen om te Wilsveen i satellietstad te stichten steun gevonden bi) de colleges van B. en W. van Voorburg, Rijswijk, Leidschendam en Nootdorp. Dit blijkt uit een gezamenlijk onder tekende brief en nota, die men aan het college van Ged. Staten van Zuid-Holland heeft gezonden. Onder deskundige voorlichting, zo schrijft men, hebben de dage lijkse besturen van genoemde gemeenten zich een beeld gevormd van de voor- en nadelen van de plannen tot stichting van een nieuwe stad te Wilsveen en te Pijnacker. ZU zijn daarbij tot de overtuiging gekomen, dat het belang der agglomeratie vordert, dat het plan „Wilsveen" en niet het plan „Pijnacker", zoals dit door het gemeente bestuur van Delft ontworpen is, wordt verwezenlijkt. schappelijk overleg, van een reeks prak tische voorzieningen om zo spoedig mo gelijk tot de stichting van een nieuwe geraken. „Deze voorzieningen", aldus het schrijven aan Ged. Staten, „die- meet af aan in een zodanig be stuurlijk en administratief kader te wor den geplaatst, dat een perspectief wordt geopend op een verdere ontplooiing van het belang der totale agglomeratie werkende krachten". Schrijvende over het bestuursprobleem an de te stichten stad, herinneren de adressanten er aan. dat een toepassing van de Wet gemeenschappelijke regelingen niet mogelijk is. Doch behalve deze over- 'eging van wettelijke aard komt het hun oor, dat de verschillende belangen, zo als ruimtelijke ordening, onteigenings- vraagstukken, vraagstukken van grond- pol it iek, huisvestingsproblemen, zó groot ïuw verbonden zijn met die van de individuele inwoners der betreffende gemeenten, dat reeds daarin een gewich tige reden is gelegen om tot de oprichting nieuwe rechtsfiguur te komen, waarbij de behartiging van deze belan gen wordt opgedragen aan een speciaal daarvoor in het leven geroepen orgaan, het bestuur waarvan de invloed der ingezetenen wettelijk wordt gewaarborgd. De colleges van B. en W. van Was senaar en Zoetermeer, die aanvanke lijk ook bij het overleg over deze kwestie waren betrokken, hebben zich van de zienswijze van het Haagse en de andere gemeentebesturen gedis- tancieerd. Hoewel het college van B. en W. van Wassenaar waardering heeft voor het ini tiatief van de Haagse burgemeester, mr Kolfschoten, om door overleg tot een op lossing van het probleem van het Haagse ruimtegebrek te komen, hieent men, dat er voor Wassenaar, gelet op het eigen ka rakter van deze gemeente, overwegende bezwaren zijn om medewerking te ver lenen, zulks vooral met het oog op de oplossing van het bestuursprobleem in de distriot. Dit neemt niet weg, dat Wasse naar, juist omdat de oplossing van ruimteprobleem nog in volle ontwikkeling is, desgewenst tot voortgezet contact gaarne bereid blijft. Het college van B. en W. van Zoeter meer, dat ook verschillende besprekingen met de colleges van B. en W. uit de an dere gemeenten heeft bijgewoond, heeft medegedeeld, dat men niet kan instemmen met de plannen in Wilsveen een satelliet stad te stichten. Een realisering van het plan-Wils- veen betekent, da! op ongeveer 1/8 gedeelte van het totale grondgebied van de gemeente Zoetermeer beslag zal worden gelegd. Het college van B. en W. van Zoetermeer was dan ook niet bereid het schrijven aan Ged. Staten mede te ondertekenen. Aan het college van B. en W. in Den Haag is medegedeeld, dat dit het voorlopig standpunt is van het Zoetermeersc gemeentebestuur. Men wil zijn defi nitief oordeel over deze zaak op schorten tot men de gelegenheid heeft gehad met andere organen bespre kingen te voeren. Met name stelt men er prijs op eerst de bespreking met Ged. Staten, waarvoor men reeds is uitgenodigd, af te wachten In hun brief aan Ged. Staten delen de colleges van B. en W. der gemeenten Den Haag, Voorburg, Rijswijk. Leidschendam en Nootdorp mede. dat zij na uitvoerig beraad tot de slotsom zijn gekomen, dat de ernst en urgentie van het ruimtepro bleem van het agglomeraat vóór alles eisen, dat na de tijdrovende voorberei dingen die voorafgingen, thans een voort varend beleid wordt ontwikkeld. Een be leid, dat in het welbegrepen belang der betrokken gemeenten een goede ook een tijdige en voor haar allen vaardbare oplossing kan naderbij brengen en zo spoedig mogelijk verwezenlijken. Tien besprekingen De betrokken gemeentebesturen hebben onder leiding van de Haagse burgemees ter een tiental besprekingen gevoerd, na dat hier voor op 20 februari door mr H. A. M. Kolfschoten het initiatief wa: genomen. Bij het gevoerde overleg is duidelijk gebleken, zo schrijft men thans aan Staten, dat niet uitsluitend de belangen, onmiddellijk samenhangend met de uit voering van het plan-Wilsveen, in het oog moeten worden gevat, maar dat de moge lijkheid dient te worden geschapen orr de vorming en regeling van een nieuwt rechtsfiguur, n.l. het district, tot verdere ontwikkeling te brengen, zij het ook ge leidelijk en in verschillende fasen. Aan de adresserende colleges van B en W. staat in dit opzicht een ..realistisch' beleid voor de geest, dat zich in de aan vang beperkt tot het treffen, in gemeen- District Daarom wil men een nieuw orgaan in het leven laten roepen, een district, dat en nieuwe territoriale publiekrechte lijke rechtspersoon in ons staatsrecht moet worden gezien en waaraan bij de wet een eigen, beperkte, duidelijk om lijnde, nochtans voor een doeltreffende taakvervulling toereikende bestuursop- dracht zou moeten worden verleend. De colleges van B. en W. verklaren, dat zij in beginsel bereid zijn te aan vaarden, dat het grondgebied hunner gemeenten zal deel uitmaken van het bij de wet aan te wijzen territoir van het district. Dit behoeft echter niet te betekenen, dat in alle gemeenten alle bevoegdheden, die op de duur aan het nieuwe orgaan zouden worden toe gekend, ook door dit orgaan zouden moeten worden uitgeoefend. Plaatse lijke belangen kunnen in bepaalde gevallen zo zwaar wegen, dat hun be hartiging aan de locale gemeenschap, dus aan de gemeente moet blijven voorbehouden. In de nota aan het college van Ged. Staten worden voor de oprichting van een district verschillende punten in overwe ging gegeven. Districtsraad Het bestuur van het district zou men willen zien bestaan uit een districtsraad. een college van gecommitteerde raden en een districtscommissaris. Deze districts raad zou b.v, dertig leden kunnen tellen, benevens een adviserend lid voor elke gemeente, die in het district is gelegen. In de aanloopperiode zouden de leden kunnen worden gekozen door de in gecombineerde vergadering aanwezige leden van de raden der in het district ge legen gemeenten. Als adviserende leden denkt men zich de burgemeesters van de in het district gelegen gemeenten. Het college van gecommitteerde raden dan moeten bestaan uit de districts! missaris en ten minste drie gecommit teerde raden. De districtscommissaris evenals thans met een burgemeester geval is door de Kroon moeten worden benoemd. Het district zal deel moeten blijven uit maken van de provincie, terwijl de be sluiten van het districtsbestuur zullen moeten worden goedgekeurd door het col lege van Ged. Staten, zoals dit thans het geval is met de besluiten van de ge meenteraden. Om te voorkomen, dat de kleine ge meenten in het district door de grote worden overvleugeld, dat iedere in district gelegen gemeente bij de Kroon in beroep kan gaan tegen een besluit var het districtsbestuur. Eén der eerste taken van de districts raad zal zijn het vaststellen van eei districtsuitbreldingsplan. Zulks evenwel Het internationaal springcon cours in Rotterdam werd giste ren besloten met de wedstrij den om het Europees spring- kampioenschap. De koninklijke familie volgde vol interesse dit belangrijke programma-onder deel. Op de tribune ziet men tussen verschillende autoritei ten van links naar rechts prinses Beatrix, prinses Irene, prins Bernhard, koningin Juliana en prinses Margriet. Russische nota'soud nieuws De nota's, die gisteren in Moskou aan i Syrië nieuw leven in te blazen en nieuwe de ambassadeurs van Amerika, Engeland I acties tegen Syrië voor te bereiden. Frankrijk zijn overhandigd bevatten slechts de gebruikelijke aanvallen op de politiek van de westelijke mogendheden. Opnieuw wordt de suggestie gedaan dat de vier grote mogendheden, die perma nent lid zijn van de Veiligheidsraad, zul len verklaren geen geweld te gebruiken om geschillen in het Midden-Oosten te regelen en zich niet te mengen in binnen landse aangelegenheden van staten in dat gebied. De westelijke landen worden van beschuldigd, de zenuwenoorlog tegen De Russische regering, aldus de gelijk soortige, maar niet identiek gestelde no ta's, blijft geloven, dat de eerste stap ter normalisering en verbetering van de toe stand in het Midden-Oosten een verkla ring dient te zijn van de vier grote mo gendheden. Het Britse optreden in Jemen en Oman wordt een ruwe schending genoemd in strijd met Engelands verplichtingen der het handvest van de Verenigde Na ties. met dien verstande, dat de gemeenten haar wettelijke bevoegdheid behouden tot aststellen en wijzigen van haar plaat selijke plannen zij het met inachtneming an het districtsuitbreidingsplan. Voorts zal er een districtsdienst voor ruimtelijke ordening en bouwnijverheid moeten zijn. Gemeenten, die niet over voldoende uitvoerend apparaat beschik ken zullen de medewerking van het dis trict kunnen inroepen voor de uitvoering bepaalde werken, terwijl de districts raad op zijn beurt eventueel een beroep moet kunnen doen op de daartoe wel ge outilleerde diensten van andere tot het district behorende gemeenten. De grondpolitiek zou mede tot de taak an het district moeten gaan behoren, in ie zin, dat, met behoud voor zover mo gelijk van de gemeentelijke taak, de dis trictsraad de bevoegdheid krijgt, te vor deren, dat de gemeente voor rekening het distriot bepaalde grondtransac- ties verricht, die nodig zijn voor de ver wezenlijking van de door het districts bestuur vastgestelde plannen. Het huisvestingsbeleid zou volgens de nota aan de gemeentebesturen voorbehouden moeten blijven. Het districtsbestuur zal echter wel de be voegdheid moeten krijgen voor schriften te stellen tot verzekering van een goede coördinatie van dat beleid in de verschillende gemeenten. D<? kosten van het district zouden over de deelnemende gemeenten moeten worden omgeslagen, waarbij de financiële draagkracht der ge meenten zoveel mogelijk in acht zal moeten worden genomen. Nieu we crisis op til T~\E FRANSE Nationale Vergadering zal het zomerreces aanzienlijk bekorten en reeds op 24 september instede van half oktober bijeenkomen. Gisteravond heeft het kabinet hiertoe besloten, nadat de Franse boeren, die hecht georganiseerd zijn, voorspeld hadden, dat zij de Natio nale Vergadering zouden dwingen ver vroegd bijeen te koenen. De datum wel ke zij zich voorstelden was 17 september. Hoewel de regering de speciale verga dering bijeen zal roepen ter bespreking van de Algerijnse kwestie, nl. het ver lenen van groter autonomie in plaatselijke bestuurszaken, kan worden aangenomen dat de versoberingspolitiek van het ka binet Bourgès-Maunoury evenzeer onder de loep genomen zal worden. De boeren zijn vertoornd over de ver laging van de tarweprijs en andere anti- inflatiemaatregelen, die de landbouwpro- Twee ministers naar Griekenland De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns en zijn ambtgenoot van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning. dr. S. L. Mansholt, zullen in novem ber op uitnodiging van de Griekse rege ring een bezoek aan Griekenland bren gen. Op het kaartje is, door middel van kruisjes, aangegeven waar de satellietstad volgens de Haagse plannen zou moeten worden ge bouwd, en welke gemeenten tot overeenstemming gekomen zijn. duktie bedreigen. De boerenbond stelt reeds een plan _op om de levering landbouwprodukten demonstratief te derbreken, de wegen te blokkeren en a protestvergaderingen. Dit programma 15 september moeten beginnen. De regering Bourgès-Maunoury zal het vaar te verantwoorden krijgen ei verwachtingen, dat een nieuwe coalitie regering op het tapijt zal komen, nemen steeds vaster vormen aan. De belangrijk- posten zouden dan komen aan oud premier Pinay (conservatief), oud-pre- Faure (radicaal) en Mitterand (links radicaal). Russische vrouw ontsnapte aan twee Sow j etbeambten De 71-jarige Russische vrouw, aan w et na 35 jaar gelukt was een uitreisvi- un te krijgen om naar haar dochter in Argentinië te gaan, is op het nippertje ontsnapt aan twee Russische beambten, die haar in Zürich poogden te ontvoeren. Het oudje, Zlata Fridman, was per vliegtuig uit Kiev vertrokken met al haar papieren, maar in Rome, waar zij moest overstappen, bleek dat een doorreisvisum Italië ontbrak, De Russische ambas sade kwam eraan te pas en besloot dat ïaar terug moest naar de Sowjet- unie Ze werd op het vliegtuig naar Zü rich gezet, waar twee Russen haar op wachtten. Zodra echter mevrouw Fridman haar landgenoten ontdekte, begon ze om hulp te roepen en nam de Zwitserse politie haar in bescherming De Russische bassade zond nog vier man versterking, maar de Zwitsers kwamen niet onder de indruk en zetten ze eenvoudig van het vliegveld. Mevrouw Fridman reisde rus tig door naar Buenos Aires, waar haar dochter haar ongeduldig wachtte. Toen alles achter de rug was, maakte de Zwit serse politie het incident bekend. Dc Koningin is voornemens op 11 september de 25e tentoonstelling der Ko ninklijke vereniging het Nederlandse Trekpaard te Den Bosch te bezoeken Egyptische leger weer in Sinaï? Naar Israëlische bladen melden, zijn eenheden van het Egyptische leger weer bezig bepaalde posfities in te nemen in de Sinaï-woestijn en in de 6trook van Gaza. waaruit ze ln oktober waren ver dreven. De Egyptenaren zouden het plan hebben, een stérke troepenmacht in deze gebieden te concentreren. Politie-eenheden van de V.N. hebben dezer dagen een Arabisohe karavaan on derschept, die met een grote voorraad mitrailleurs en geweren van Gaza naar Jordanië onderweg was. De wapens wer den na een vuurgevecht in beslag geno- nen. aldus een der bladen. Smokkel van heroïne in Amerika ontdekt Een bende van 62 personen zal te New York terecht moeten staan, beschuldigd van de smokkel van verdovende midde len uit Frankrijk naar de Verenigde Sta- Het hoofd van de organisatie was Har ry Stromberg, die reeds 25 jaar de lei ding heeft gehad. Ontdekt is, dat bij één gelegenheid minstens 22,5 kilo zuivere heroïne werd binnengesmokkeld, wat op de zwarte markt een waarde van 13.3 mil joen gulden vertegenwoordigt. Niemand waagt het echter nog de besprekingen af te breken gesprek, dat nu ruim vijf maan den in de subcommissie van de Ver enigde Naties aan de gang is, is in zidht. De besprekingen zijn in een im passe geraakt. Dat bleek gisteren in Londen heel duidelijk, toen de Rus- sisdhe afgevaardigde weer vertelaar de, dat de westelijke plannen onaan vaardbaar zijn. De besprekingen wor den slepende gehouden omdat nie mand voor het forum van de wereld opinie het initiatief wil nemen tot af breking van de onderhandelingen. Besloten is ook vandaag weer bijeen te komen. Amerikaanse hulp voor Jemen In Jemen bevindt zich thans een Ame rikaanse commissie van vijf economen, die door de Jemenitische regering uit genodigd zijn, Is te Washington bekend gemaakt. De commissie zal bestuderen voor welke werken mogelijk Amerikaanse hulp verleend kan worden. In Washington werd verklaard, dat de Amerikaanse rege ring Jemen als een doelwit voor de Rus sische expansiezucht beschouw, en daar om op de lijst is geplaatst van de landen, die in aanmerking komen voor Ameri kaanse hulp. Echter zal alleen een over eenkomst worden gesloten Indien Jemen zich bereid heeft verklaard het stelsel van wederzijdse beveiliging in de gehele we reld te steunen. Jemen zal geen militaire hulp krijgen en het zal niet gevraagd wor den militair samen te werken met de Ver enigde Staten. Het bedrag van de Amerikaanse hulp aan Jemen wordt geschat op twee mil joen dollar voor het eerste Jaar. De economische missie zal waarschijn lijk van Jemen naar Khartoem vertrek ken om daar te spreken over Amerikaan se hulp aan Soedan. Vier meter en zevenentwintig cen timeter hoog is de zonnebloem die de 72-jarige llpendammer Klaas Huis heeft gekweekt. En waarschijnlijk heeft hij thans de hoogste zonnebloem van het land. Een buurjongen mocht even op een laddertje naast de bloem staan, ten bewijze dat het verhaal over de hoogte geen sprookje is. Rondjes draaien uit den boze wij in comfortabele en super snelle straal verkeersvliegtuigen oce anen kunnen oversteken, voordien moet op de grond nog heel wat ver beterd worden; ook op organisato risch gebied. Tot die conclusie komt een commissie uit de internationale organisatie voor de burgerluchtvaart, de I.C.A.O. Om te beginnen zijn langere startba nen nodig, want de snelheid van de ko mende verkeersmachines ligt veel hoger dan die van de tegenwoordige. Verder moet onnodig wachten boven of in de buurt van vliegvelden nog meer voor komen worden. De straalmotor verbruikt veel meer brandstof dan de zuigermtor en wel speciaal op geringe hoogte. Een kwartiertje „rondjes draaien" is er niet r bij. Als dergelijke vliegtuigen 6traks hoogten tot 14.000 meter vliegen, van het weer op die hoogte veel bekend zijn. Bijgevolg wacht dc meteo- -ologische dienst een uitbreiding var zijn taak. AI deze voorzieningen zullen het ra dioverkeer met de verkeersmaohine ir de lucht zo ingewikkeld maken, dat mer aan boord een radiotelex moet installe ren om de stroom van berichten snel te kunnen verwerken. En dan zal ten slotte ook nog getracht moeten worden, het lawaai van straalvliegtuigen tot een minimum tc perken, vooral wanneer ze op de grond Dèn pas kan het tijdperk van de straal vliegerij voor ons, gewone burgers, goed aanbreken. Van Russische zijde wordt er de laat- e dagen steeds meer op aangedrongen het ontwapeningsprobleem voor een gro ter forum te bespreken. Dit zou dan de Algemene Vergadering van de Verenig de Naties moeten zijn. Jordaanse klacht over Israël Jordanië heeft gisteren verzocht om een spoedbijeenkomst van de Veiligheids raad, om de „ernstige toestand die is ont staan door inbreuken op de algemene be standsovereenkomst door Israël" te be spreken. Vermoedelijk zal de raad -morgen be slissen of de kwestie moet worden be handeld. Volgens de Jordaanse klacht hebben Israëliërs zich, onder bescherming van het leger, ingegraven in het nie mandsland ten zuiden van Jeruzalem. Cowboyhoeden bij aankomst in Houston Op het vliegveld van Houston (Texas) is gisteravond laat de DC- 7C Zuiderzee, het eerste toestel op de wekelijkse luchtdienst tussen Amsterdam en Houston, geland. De passagiers kregen allen een cowboyhoed aangeboden. De inzittenden werden begroet door een comité van ontvangst, be staande uit de Nederlandse ambas sadeur in de Ver. Staten, dr. J. H. van Rooyen, de Amerikaanse sena tor Ralph Yarborough, de minister van buitenlandse zaken van Texas Zollie Steakley en door de burge meester van Houston (een miljoen inwoners) Oscar Hol com be. Houston Is zeer ingenomen met de nieuwe luchtlijn. De speciale gasten die meevlogen voor een be zoek van enkele dagen aan Texas, onder wie minister Algera, de com missarissen der Koningin in Overijssel en Limburg, de burge meester van Utrecht, de vice- president van de Raad van State, de pre6.-dir. van de KLM en de directeur van Schiphol waren zeer ingenomen met de ontvangst en met de cowboyhoeden. Een van de voornaamste straten van Houston is KLM-6traat genoemd, vertelde de heer Aler nog voor het vertrek van Sdhiphol. Hij zeide te streven naar een dagelijksen dienst op Houston. Er is al flink geboekt voor de nieuwe luchtlijn. Acht mijnwerkers zijn gisteren om het leven gekomen bü een mijngas- ontploffing te Decazeville in Zuid- Frankrijk. Door de ontploffing brak brand uit. Een gedeelte van de gang, waarin de verongelukte mijnwerkers werkten, stortte in. Vijfentwintig man kon men tijdig bevrijden, vijf van hen zijn gewond. Bouwafremming treft vele objecten (Van een onzer redacteuren) Er liggen op het ogenblik op het minis terie van volkshuisvesting en bouwnij verheid vele bouwplannen, die getroffen zijn door de bestedingsbeperking. Zij zijn uitgesteld, omdat de uitvoering meer dan 100.000 gaat kosten. Van de ingediende plannen voor de bouw van scholen wachten er 332 op uit voering. Zij zouden ƒ05 miljoen vergen. De afremming treft voorts 261 gebouwen voor handel en verkeer (ƒ146 miljoen), 98 overheidsgebouwen 136 miljoen) en 55 gebouwen voor gezondheidszorg en hygiëne (ƒ66 miljoen). De overige plan nen zouden ƒ81 miljoen vergen, zodat er in totaal voor ruim een half miljard aan plannen niet zal kunnen worden uit gevoerd Overigens zijn er sinds juni 1954 bouwplannen, die meer dan een ton zouden vergen, goedgekeurd tot een be drag van 829 miljoen, waar grootste aantal scholen betreft WEERBERICHT Onbestendig De Bilt De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, morgen ln de loop van de dag weer toenemende be wolking met tegen de avond van het westen uit enige regen. Zwakke tot matige westelijke wind, krimpend naar zuid. Over het algemeen weinig ver andering in temperatuur. ZON EN MAAN 6 sept. Zon op 6.01, onder 10.10; maan op 17.49, onder 3.15. 9 sept. V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1