Drs Naeff als rector van het Rijnlands lyceum begroet Wethouder Nijman wordl Hoogkerks burgemeestei Valkenburg leent f40.000 bij Pensioenfonds bollenbedrijf Alpheuse schaakclub loopt ledental terug in Plannen tot wijziging van grenzen gereed NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 4 SEPTEMBER 195 OEGSTGEEST Van vrije en gebonden poëzie Z"1 ISTERMORGEN vond in gebouw Irene de installatie plaaats van de heer J. P. Naeff als rector van het Rijnlands lyceum in Oegstgeest. Prof. dr. J. Koekebakker, president-curatorverwelkomde namens bestuur curatoren de loco-burgemeester, de heer J. den Ouden, de wethouder van onderwijs, dr. K. Simon Thomas en de heer en mevrouw Naeff. De i wezxgheid van de loco-burgemeester onderstreepte het belang van dit ge beuren, aldus spr. Nadat er in het begin een grote aarzeling was geweest om tot stichting van een tweede Rijnlands lyceum over te gaan, is nu reeds gebleken, dat het leerlingenaantal dat van het Rijnlands lyceum te Wasse naar heeft overtroffen. waardeerde samenwerking. Ook mevi Vlam werd hierin betrokken en ontving eveneens een boeket bloemen. Tot slot verwelkomde Maarten Samson, voorzit ter van de schoolvereniging, de nieuw» rector en dankte de heer Couvée voor de steun, die de leerlingen steeds van hem kregen. Nelleke van Rijssel over handigde hem een boek als aandenken De heer Naeff dankte de vertegen woordigers van het gemeentebestuur voor hun aanwezigheid, waarmede zij blijk gaven van hun vriendschap voor het Rijnlands lyceum. Hij dankte de overige sprekers voor hun waarderende woo Poëzie en school „Het is een bijzonder moment de lingen te mogen begroeter*. Wan volwassenen met jongeren in contac- men, volgt een korte periode van paradijsachtige toestand. Er is nog geen verbod of gebod. Deze toestand duurt nooit lang. Maar nu. in deze toestand, zou de heer Naeff met een voorbeeld uit de Nederlandse poëzie willen zeggen, wat hij zich voorstelt als rector te zijn In de poëzie bestaat het verschil tussen gebonden en vrije poëzie. Zijn voorkeur gaat uit naar de vrije poë zie. Dit beeld zou hij op de school willen toepassen. De gebonden vorm met al zijn maatregelen of de andere vorm, de vrije vorm. Alleen, de vrije poëzie kan men pas schrijven, als de gebonden vorm beheerst. In school is dit precies hetzelfde. Zijn program ma houdt in de gebonden vorm te leren. Hij hoopt, dat dit snel in zijn werk zal gaan, zodat er tot de vrije vorm overgegaan kan worden." Na afloop van de installatie volgde een druk bezochte receptie in Het Witte Huis. Feest op Endegeest In de recreatiezaal van Endegeest brengt woensdag 11 september, om 14.30 uur, het ensemble Benny Vreden voor patiënten en personeel een muzikale co- medie, getiteld Hotel de mens. Medewer kers zijn: Kitty Knappert. Benny Vreden. Piet Ekel en Ellen Craamer. Vooral de heer Couvée, die door zijn grote activiteit en enorme dynamiek veel had bijgedragen tot deze gunstige ont wikkeling, werd bijzondere dank be tuigd. Met de heer Vlam had hij het af gelopen jaar het rectoraat bekleed. Spr. was verheugd de heren Vlam en Cou vée décharge te mogen verlenen, daar nu de heer J P. Naeff als rector geïn stalleerd werd. Wij hebben het gevoel, aldus prof. Koekebokker, dat de heer Naeff alle kwaliteiten bezit om de school te kun nen leiden. De heer Naeff paart weten schappelijke belangstelling aan organisa torische gaven. Ook de gemeenechapsge- dachte (de school is immers geen con glomeraat van rector en leerlingen) is hem niet vreemd. Hij hoopte, dat de heer Naeff niet allen de namen filo loog en grammaticus zal dragen, maar ook die van criticus. Immers het kri tisch schiften van ideeën van anderen geeft pas de volle bevrediging. Hierna kreeg de heer Couvée het woord. Ook hij sprak er zijn vreugde over uit, dat hij de nieuwe rector mocht verwelkomen. Hij had hem leren ken nen als een man van grote rust, be dachtzaamheid en energie. Mevrouw Naeff ontving van hem een ruiker bloe men als welkom in Oegstgeest. Voorts dankte spr. de heer Vlam voor zijn ge- LEIDERDORP De duiven vlogen De postduiven vereniging Het Oosten te Ledderdorp heeft deelgenomen aan wedvlucht van Vilvoorde af. De vogels werden om 12.45 ur met noordwestelijke wind gelost. De eerste duif, die met gemiddelde snelheid van 918,12 meter per minuut had gevlogen, bereikte haar hok om 3.15.2 uur. De laatste prijswinnaar kwam om 4.2.23 u. binnen (snelheid 688,15 meter per minuut). De uitslag luidt: A. Selier 1-lè; Kniest de Haas 2-6-20; D. Zwaan 3-7-12-25; J Roest 4-8-13; H. v. d. Vecht 5-26: S. Schoe- man 9; J. van Wezel 10; A. ter Haar 11-15- 19; J. Verbaan 14-22; L. Burgers 17-18-21- 24; Van Berkel 23. Burgerlijke stand Geboren: Hemdrika d. v. G. J. Roest en A. W. H. Bul. Gehuwd: W. A. Valentljn en M. E. G van Immerseel; H. L. van Bemmelen en E. A. Verdonk; E. Westeneng en N. S. Koolhaas. L1SSE Huishoudschool mag gebouwd worden Het bestuur van de stichting Protes tants Christelijke Huishoudschool In da bollenstreek, ontving gisteren bericht, dat de minister de gunning voor de bouw van een school door de firma H. W. 8e- bregts en Zn te Bloemendaal voor 610.500, heeft goedgekeurd. NOORDWIJK Noordwijkse jeugd ging hengelen Jaarlijks wordt op Initiatief van Da Sportvisser een hengelwedstrijd georga niseerd voor de Noordwijkse Jeugd van 10—14 jaar. Ook nu was weer 'n flink aantal jeug dige vissers b|j 't Sportpark present, waar het startsein gegeven werd. Helaas ont brak ditmaal de muzikale opluistering door Excelsior, dat verhinderd was. Zingend vertrok toch de karavaan naar de Leldse Vaart, waar het vistuig te wa ter geworpen werd. Leden van De Sport visser fungeerden als controleur en al spoedig werden goede resultaten geno- Gestlmuleerd door de fraaie prijzen, die beschikbaar waren gesteld door be stuur en particulieren, zoals een medaille voor de grootste vis en ook door de grote belangstelling, verrichtten de jeugdige vissers wonderen van hengelaarskunst. Zo werd eo voorn van 26 cm uit het water gesleept en meerdere van 17 en 18 cm. Na afloop reikte voorzitter A. v .d. Graaf de prijzen uit. 1. Ton van Schie; 1. Elly Werkhoven; 3. J. van Houten: 4. Tooa van Schie; 5. Sj. Smeding; 6. G. Caapers; 7. P. de Ridder; 8. B Caspers: 9. P Hoek; 10. Ch. Tetteroo Ook een zestal meisjes deed mee en vier kregen een extra prijs, namelijk Elly Werkhoven. Toos van Schie. Get Smit en Marijke v. d. Put. De «temming was opperbest, niet in het minst door het feit. dat de deelnemen- den enkele malen werden getrakteerd. Hyacinths nam deel aan een tocht te Katwijk. De vereniging behaalde, behal ve een groepeprije, ook een beker als ex tra tweede prijs. Sluiting kantoren Donderdag zijn in verband met ds Oranjefeesten alle gemeentelijke kanto ren en bedrijven gesloten. De afdeling villa- en huizenveitiuur- ders van de stichting V.V.V., vergadert woensdag 11 september Geslaagd Mejuffrouw T. v. d. Berg en de beren C. v. d. Berg en H. van Bourgondiën zijn te Rotterdam geslaagd voor het examen schoenwinkelier. KOVDEKERK A. D. RIJN Concert en serenade Op het erf van de heer J. E. Goedhart In de Dorpsatrent beeft Kunst na Arbeid een concert gegeven. Men bracht teven» een serenade aan de jarige mevrouw Da Herder. RIJNSBIJRG Belangstelling voor bloemenschikken Op de eerste cursusavond van de cursus bloemenschikken en -binden kon de heer J. Schild gisteravond ruim veertig nieuwe cursisten welkom heten, hetgeen hij een wijs achtte voor de toenemende liefde voor de bloem. De heer Schild was het bestuur van „Flora" dankbaar, dat het wederom een zaal voor de cursus be schikbaar had gesteld. Ook ging zijn waardering uit naar de heren G. Doeter, G. v. Delft en H. v. Klaveren, die zich met .de leiding der cursus hebben belast. De heer Schild vond de cursus een goede bijdrage in de opbouw van Rijns burg als bloemencentrum. Bollenprijzen in discussie In de kantine van „Flora" hebben gis teravond de leden van de Vereniging Bloembollencultuur, afd. Rijnsburg, een buitengewone vergadering gewijd aan het voorstel van de commissie van bijstand voor het Produktschap Siergewassen om de binnenlandse minimumprijzen te stel len op negentig procent van de kostprijs. Aan het slot van de vergadering werd met grote meerderheid tegen het voorstel gestemd. Op voorstel van de heer T. Kralt besloten de aanwezigen een amen dement in te sturen, waarin de minimum prijzen voor late tulpen worden verlaagd van 4.75 tot 4 en van 3,75 tot 3,50. Is de commissie van bijstand bereid dit amendement in haar voorstel op te ne men, dan gaat de afdeling Rijnsburg wèl akkoord met het voorstel van negentig procent. Voordat men tot stemming kwam, had de heer Krolt uiteengezet, dat het systeem van minimumprijzen het afgelopen jaar als een harnas heeft gewerkt. Voorts brak de heer Kralt een lans voor het bevor deren van de export en uitbreiding van het afzetgebied, waardoor de toenemende concurrentie van de zuidelijke landen het hoofd kan worden geboden. Excursie Spinosahuis Morgenavond wordt een excursie naar het Spinozahuis gehouden, die is geor ganiseerd door het Culturele Comité. Te voren zal ds. Slik uit Schipluiden om kwart voor acht in de zaal achter „Avond rust" spreken over Spinoza's leven en werken. Zangrepetities De repetities van het kinderkoor en meisjeskoor „Juliana" en van „De Lof- stem" beginnen hedenavond weer. Bentruiters te paard in brachten bruid huwelijksboot Met opgepoetste paarden en dophoedjes trokken gistermorgen de „Bentruiters" op naar het gemeentehuis om daar een erewacht te vor men voor mej. D. G. Rensink, die haar paard op stal had gezet om haar levenstocht voort te zetten in een huwelijksbootje. Nadat mej. Rensink op het gemeentehuis ten overstaan van de heer Runsink aan de heer J. Blom uit Aarlanderveen eeuwige trouw had beloofd, werd zij bij het verlaten van het gemeentehuis begroet door een dozijn paarden, die zij door deze stap een beetje ontrouw is geworden. Zoals de foto laat zien, waren de paarden diep onder de indruk, maar zij wilden hun trouw aan mej. Rensink nog eens duidelijk demonstreren en daarom escorteerden de trouwe viervoeters het bruidspaar naar Zoetermeer, waar het huwe lijk in de Adventskerk door ds. H. W. Bloemhof uit Heilo werd bevestigd. Foto N. van der Horst ALPHEN AAN DEN RIJN Zijn benoeming kwam voor velen als een verrassing T~\E HEER G. NIJMAN, administrateur van de Martlha-Stichting t| -L' Alpihen aan den Rijn en wethouder van deze gemeente, is benoem.' tot burgemeester van de Groningse gemeente Hoogkerk, zulks ingaand; 1 oktober a.s. Het was bij insiders wel bekend, dat de heer Nijman op di gebied zoekende was, maar het bericht van zijn benoeming, die gistermid. dag afkwam, werd toch vrij algemeen als een verrassing beschouwd. Op 8 mei 1904 te Rotterdam geboren, waar hij ook de H.B.S. afliep, was eerst officier bij het Leger des Heils, na de akte gehaald te hebben, gods dienstonderwijzer van de Ned. Herv. Ge meente te Rotterdam-Kralingen. Hij be hoort tot de zg. Quakergroep in de Herv. kerk. Op 29-jarige leeftijd, 1 augustus kwam de heer Nijman naar Alphen als hoofdambtenaar school- en jongenshuis van de Martha-Stichting; i hij administrateur van de economische sector in genoemde inriohting, hij dus volgend jaar mei 25 jaar Na de oorlog kwam hij naar voi de politieke arena en de Partij van de Arbeid plaatste hem op de kandidaten- voor de gemeenteraad, waarin 1946 gekozen werd. Toen in 1953 als promis tussen de plaatselijke politieke partijen een vierde wethouderszetel ge creëerd werd, werd de heer Nijman op SASSENHEIM Aanvulling raadsagenda Aan de agenda, die de gemeenteraad morgenavond krijgt te behandelen, i punt benoeming leden commissie ruimtewet 1947 toegevoegd. De thans fungerende leden J. W. Kortekaas, mevrouw G. BreedijkDe Roode, Dijkstra, J. v. d. Nouland en G. Schram zijn allen herkiesbaar. Het college B. en W. spreekt zijn waardering uit voor het werk van deze commissie gedu rende het afgelopen jaar en adviseert de raad alle leden te herbenoemen. Raad in spoedvergadering bijeen Tijdens de gemeenteraadsvergade. ring van vorige week liet burge meester Van der Have even door- VISSERIJGOLFJES Wisselende, maar goede berichten van de baringtrawlers zijn, zoals werd verwacht. Er waren ondermeer zeven trawlers en trawlloggers met een totaalaanvoer van 6700 kisten vis, waarbij waren 90 kisten schol, 285 wijting, 860 schelvis, 265 kabeljauw en gul, 75 koolvis, 2900 haring, 2165 makreel, 30 diversen, 175 stuks stijve kabeljauwen 1000 kg tong. Als oudste schepen verschenen aan de markt de Nestor KW 101 en de Beatrice 1JM 72, die op 20 augustus naar zee gingen. Voorts ver schenen aan deze dinsdag-markt de SCH 27 Onderneming, de Stadt Ene- huysen (van 23 augustus), de Curasao, de Claesje (van 24 augustus) en de Klaas Wijker (van 27 augustus). f 24f 11 per 50 kg. De makreel leverde op f 19—f 10. De kabeljauw en grove schelvis voor de export bestemd en haalden gunstige prijzen. De kleine schelvi de aanzienlijk minder op. De kabeljauw deed gemiddeld per 50 kg f 128f 58 De rijen grote kabedjauw gingen van de hand voor f 130— f 144, kleine voor f 70—f 80 kisten grote kabeljauw voor f 166f 198 er kleine voor f 152. De grote schelvis maak te f 46f 22, grootmiddel f 40—f 20. klein- middel f 36f 19, pennen f 30f 16 er braadschelvis f 22—f 11 Tong zakte iets Van de tong was weinig aanvoer op deze marktdag, maar de prijs zakte iets, vergeleken b(j de koers van maandag. De grote tong deed f 4,60—f 4,50 per kg, groot- middel f 4,20f 4,00, kleinmiddel f 3,70 f 3,40, tong I f 2,60f 2.40 en tong II f 2.50— f2,25. De grote tarbot noteerde f3.20— f 2,50 en de heilbot f 3.50—f 2.80. De klei schol II haalde f 45f 19 per kist van kg, de schar f 27f 24, de wijting f 16f 8, de grote gul f 50—f 42, middel f 41—f 27 torgullen f 20f 15. Kleine haal deed f 25 f 16, swarte koolvis f 36—f 24. Ook tegen de kant Na de IJmuidense kotter Shamrock IJM 127 en de KW 5 is nu nog een schip gedwongen om tegen de kant ii IJmuidens Vissershaven te blijven liggen. Er is een gebrek aan geschoold volk voor de vloot. Het is de Excel sior 11 KW 78, die nu is binnengeble ven. De vleet is aan land gebracht. De rederij hoopt het schip nog tegen het Engelse walseizoen opnieuw in >e te brengen. Een ander schip, dat enige dagen voor reparatie heeft binnengelegen, tr naar zee vertrekken: de Floris KW 59. De motorschade is ge- epareerd. Hoe het op zee toegaat De visserij, vooral die op haring, blijft teer wisselvallig. Daarvan getuigen alle schippers van de trawlers en trawlloggers hun gesprekken met elkaar. Op de Oostbank wordt door vele trawlers gevist. Sommige schepen vangen hier zeer veel. De trawler Dirkje meldde bijvoorbeeld vangst van 800 manden kuitzleke ha ring in 15 uur. Andere trawlers visten echter vrijwel op dezelfde positie en de den trekken van anderhalf tot twee en een voor tien manden, 's Nachts laat de haring zich nu weer niet vangen. Dan koerst de vloot wat noordelijker om van daar te melden, dat er nog lets Is scheep gehaald. In leder geval kan gemeld worden, dat de gemiddelde dagvangsten maandag van 300 manden haring reikten. Van deze schepen had vooral de Stadt Enchuysen een mooi schip vis. Schippi Cor Aland was dit keer niet op kantjes haring uitgeweest, maar voerde ook vis aan. Zijn vangst bestond uit 700 kisten makreel, 250 haring, 300 schelvis, 50 di versen, 100 stijve kabeljauwen en 60 kant jes. Er werd voor de aanvoer verse vis en haring 18.200 besomd. De Klaas Wijker kwam binnen met een vangst van 1100 kisten makreel. 70 ha ring, 100 schelvis, 30 kabeljauw en gul en 80 stuks stijve kabeljauwen; de Nestor met 300 kisten haring, 30 makreel, 40 wijting, 20 schelvis, 10 diversen en 500 kantjes; de Curacao met 1200 kisten haring en 75 di versen; de Claesje met 830 kisten haring, 10 makreel en 60 diversen; de SCH 27 met 300 kisten haring en 30 diversen en 350 kantjes haring en de IJM 72 Beatrice met 180 kisten diversen en 520 kantjes haring. En dan voor vandaag Ettelijke schepen waren dinsdagmorgen al weer thuisstomende voor de woensdag- markt of donderdagmarkt. Enkele sche pen lagen al binnen te IJmuiden met rui- e vangsten haring of makreel. In leder geval zouden vanmorgen vier trawlers, die alle op 27 augustus naar zee vertrokken, hun vangsten lossen. De trawler Vikingbank zou zorgen voor 1400 kisten grove haring, 400 kleine haring, 20 schelvis en 20 piepers en de Wiron 2 IJM oor 800 kisten makreel. 60 haring en 40 schelvis. Ook de trawler Haarlem zou present zijn. Dit schip voerde aan 1500 kisten ha ring, 50 diversen en 100 kantjes haring Er werd door de Haarlem gevist op 55.44 graden noorderbreedte en 0.30 wester lengte voor deze ruime vangst. In totaal, aldus bleek uit het vlsbriefje van de schipper, waren voor de vangst 30 trekken i half i r gedas Ook de trawler Dirkje kwam ;n voor de lossing aan de beurt. Dit achip >erde aan 1500 kisten haring en 20 di- ersen. Deze vangst werd in 20 trekken scheep gehaald op 57.50 noorderbreedte en 2.20 oosterlengte. De trekken duurden on geveer twee en een half uur. De oudste boten Een vloot van schepen is thans rijp voor de markt De oudste zijn thans weer de VL 121 WUlem. die op 22 augustus naar ging; de SCH 153 Onderneming IV, die op 24 augustus vertrok; de Herman, Abraham, Maria van Hattem, Emma (op da westkust), Thorina, Ariadne, Deining, KW 8, KW 80. KW 136, KW 153 en SCH 171 Cornells Vrolijk, die allen op 27 augustus kozen. Op 28 augustus vertrokken da Arend KW 7 en de ELe Uiteenlopende prezen Ook dinsdag liepen de prijzen voor de haring en verse vis ta IJmuiden nogal uit een. De kwaliteit was hiervan oorzaak Da conservenindustria, de rokerijen en de handel kochten da versa haring voor In het IJsclubgebouw heeft de Alphense schaakclub gisteravond zijn jaarvergade ring gehouden, onder voorzitterschap van de heer A. H. Hooyer. In zijn openings woord vestigde deze de aandacht op het teleurstellende verschijnsel, dat er geen groei, maar teruggang in het ledental zit, zodat men in de laatste competitie het derde tiental moest terugnemen en er ook kon schemeren, dat er een kans bestond, dat de leden van de raad binnen zeer korte tijd opnieuw bijeen zouden worden geroepen voor een spoed eisende vergadering. Er was n.l. een klein lichtpuntje aan de financiële hemel. Gisteravond, toen de raad in derdaad bijeen werd geroepen, bleek, dat het een lichtende fakkel gewor den was. In zijn openingswoord zei de voorzit ter, dat de circulaire van de minister Wederopbouw, handelende over de be stedingsbeperking, alle kapitaalsinveste ringen onmogelijk maakte als de uitgaven niet uit eigen geldmiddelen of uit vaste geldleningen konden worden bestreden. Het rentegamma is 414 en het is bijna onmogelijk op de geldmarkt enig geld tegen deze rentevoet aan te trekken. Toch heft het college van B. en W. kans ge zien een lening van f 40 000 aan te gaan bij het Pensioenfonds voor het Bollenbe drijf; een lening, die dertig jaar zal lo pen en die in twintig jaarlijkse termijnen zal moeten worden afgelost, te beginnen bij het elfde lopende jaar. De vijf gemeenteraadsleden de heren K. van den Broek en S M. Poot waren met kennisgeving afwezig namen met vreugde van het een en ander kennis. Nu kan ér n.l. grond worden aangekocht en kan. zeer waarschijnlijk binnen niet al te lange tijd, begonnen worden met de bouw van de woningen aan het Markt veld. Zonder stemming werd besloten de geldlening aan te gaan en de grond aan de Marinus Poststraat en de Broekweg te kopen. In de rondvraag klaagde de heer Post mus over een gedeelte van de Voorscho-opening op donderdag 12 september m net terweg, dat pas opnieuw bestraat is. Del IJsclubgebouw, zoals gebruikelijk door voorzitter zou dit stuk weer persoonlijk I middel van een gongwedstrijd. Ook ndet- gaan bekijken. I leden mogen hieraan deelnemen wat een opgeven. Men hoewel zich hier toch ook tal van ge zinnen vestigen, schakers zijn er blijk baar niet onder. Of weet men niet van het bestaan der Alphense schaakclub? Iedere dinsdagavond kan men hiervoor in het IJsclubgebouw terecht. Het jaarverslag van de secretaris en wedstrijdleider, de heer H. Verhagen, releveerde uiteraard ook de teruggang. In de competitie van de Leddse Schaak bond eindigde het eerste tiental op de tweede plaats en het tweede tiental wist zioh te handhaven ln zijn afdeling. Finan cieel is de toestand gunstig, zo bleek uit het verslag van de penningmeester, de heer N. E. Plantfeber. Er werden diverse prijzen uitgereikt. De heer Hooyer won de wisselbeker groep I van de wintercompetitie met op de tweede plaats de heer W. v. d. Roest a als derde de heer Jac. den Hoed. In roep 2 was N. E. Plantfeber an Ofwegen tweede en L. Kleiweg derde. De prestatieprijs voor de beste resul- iten in de onderlinge competitiewed strijd en de bondscompetitie gecombi neerd, was voor de heer C. Brunt, die inr het eerste tiental voor de L.S.B. honderd procent behaalde. Tweede Hoed en derde W. v. d. Roest. En in de zomercompetitie was de heer Hooyer tr winnaar met 21.5 punt tegen 19.6 op 2, de heer H. Rademakers en 17 punten t no. 3, de heer A. Zweers. Een onder ling spel ter versterking van de kas „Wie de pot" werd gewonnen door de heer G. Cardol. Bij de bestuursverkiezing werd de heer A. H. Hooyer tot voorzitter gekozen, ver- aftredend de heer N. E. Plant feber, B. H. Kroon en H. de Ruiter, van de laatste twee zich niet herkiesbaar stelden. De heer Plantfeber werd herko- gekozen de heer W. de Ruiter en er blijft nog een plaats vacant. Na de rondvraag, waarin enkele interne zaken ter sprake kwamen werd nog be langstelling gevraagd kennismaking r Veranderingen in Rijnstreek Gemeente Alphen verliest grond, maar krijgt meer inwoners Rijnstreek zijn thans zover uitgewerkt, dat G.S. de regering en de zestien betrokken gemeenten een volledig plan met een ontwerp voor een wet heeft toegezonden. De belangrijkste verandering is wel, dat wordt voorgesteld de gemeente Zwammerdam op te heffen en delen van de ge meenten Waarder, Papekop, Hekendorp en Lange Ruige Weide samen te voegen tot een nieuwe gemeente: Driébruggen. Trap van paard Toen een der zoons van de veehouder Van Berkel, Hoogendijk te A« derveen, dinsdagmorgen bezig w* paard voor een wagen te spannen, kreeg hij plotseling een trap van het edele dier De heer Van Berkel moest met enkeli gebroken ribben, waarvan er één dooi een long is gedrongen, worden opgeno men in het Academisch Ziekenhui! Leiden. Zijn toestand is redelijk. Het paard, dat vervolgens op hol sloeg, belandde ln een sloot. HAZERSWOVDK Vergadering H.S.C. De huishoudelijke vergadering van Hazerswoudse schaakclub, die gisteravond ln het Onde Raadhuis werd gehonden, had een vlot verloop. Voorzitter Jac. Har- kes vond, dat er tijdens het afgelopen seizoen sportief Is gespeeld, zowel derllng als In het competitieverband de Leidse Schaakbond, waar men het af- dellngskampiocnschap wist te behalen. De voorzitter wees erop, dat door de pro motie naar de tweede klasse de strijd het komende seizoen zwaarder zal worden. Hoewel HSC een betrekkelijk kleii ledenaantal heeft, kon de pennnngmeeste: toch een batig saldo melden. De heer N. v. d. Bosch ontving de wisselbefcer, dat hij HSC-kampioen is geworden tevens kreeg deze schaker de medaille voor het verzamelen van de meeste pun ten. Op voorste! van de oud-leden zal mer deze maand een wedstrijd pogen te or ganiseren tussen oud-leden en leden. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Jac. Harkes en W. van Ofwegen resp, ak voorzitter en penningmeester heilkozen. Omdat zowel de stoei van de secretaris als die van de wedstrijdleider ledig v geraakt, besloot men deze twee functies te combineren en de verkiezing bracht de heer P. Helmus op deze diibbel-plaats. Training „Rapid" De handbalvereniging „Rapid" traint morgenavond op de volgende uren: meis jes adspiranten en junioren 6.307.' jongens junioren 7.309.00 uur; dames 9.00—10.00 uur; heren 10.00—11.00 uu training vindt plaats in hert gymnastiek lokaal. Burgerlijke stand GEBOREN: Gerrit Cornells zn va Langhout en W. Hofman; Anna Helena - van G. de Ruiter en M. T. van Leeu- enl Bernardus zn van B. Suval en E raxhoven; Magdalena Adriana dr var P. A. Straathof en K. C. van Vliet. ONDERTROUWD: J. C. van der Geer, jr en Q. A. T. van der Zon, 30 jr; H Houtman, 23 jr en S. Raaphorst, 22 jr. GETROUWD: P. W. van der Haas, 30 en J. Wesselman, 28 jr; J. J. Loomans, jr en C. I. van Leeuwen. 26 jr. Gedeputeerde Staten menen, dat de >m van Zwammerdam aan de gemeente Alphen behoort te worden toegewezen, mdat het grootste deel van de bevolking hiervoor meer voelt dan voor aansluiting bij Bodegraven. Ook een klein deel Bodegraven (60 ha) met vijftig inwoners denkt men aan Alphen toe te voegen. Deze gemeente wordt daardoor in totaal ha groter, terwijl het aantal inwoner» met 1080 stijgt. Daartegenover staat evenwel, dat de Alphense gedeelten van de polders Nesse, Rijneveld en Groeneweg (465 ha met 570 inwoners) bij Boskoop komen. Ook Hazerswoude raakt grond aan Boskoop kwijt en wel een strook van 8 ha met zeventig Inwoners. Het betreft hier onder meer het bebouwde zuidelijke gedeelte van de Oostzij derweg. Wordt de kom van de gemeente Zwam merdam aan Alphen toegewezen, de rest wordt verdeeld onder Bodegraven, Bos koop en Reeuwijk. Reeuwijk krijgt, be halve een flink stuk van Zwammerdam, ook nog een stukje van Lange Ruige Weide. Woerden krijgt verreweg het grootste deel van de op te heffen ge meenten Rietveld en Barwoutswaarder er voor Bodegraven blijven dan nog wat kleine stukjes van deze twee gemee Het ligt in de bedoeling de grenswijzi gingen per 1 Juli 1959 te doen ingaan. Vóór 31 december van dit jaar wordt het plan in de gemeenteraden behandeld, aangezien tot die datum bezwaren en en ter kennis van G.S. moeten zijn gebracht. Het laatste woord over deze zaak is dus nog niet gesproken TER AAR Leslokaal rijschool geopend Gistermiddag is het leslokaal van autorijschool C. Bol aan de Aardamseweg geopend. De heer Bol verwelkomde in hel ider burgemeester Hogeboom, wet houder Den Hollander, de r.k. geestelijke uit Langeraar, dokter Van Amstel, school hoofd Heys, gemeente-architect Vos, de heer Wijsenbroek, die de politie verte genwoordigde, en de heer Langhout van de NAL. De burgemeester feliciteerde de heer Bol met het tot atand komen van het prachtige lokaal. Hij legde er de nadruk op, dat het werk van de rij instructeur in het algemeen belang is en een goede op leiding van de automobilisten kan bijdra gen tot de verkeersveiligheid. De heer Bol heeft het lokaal zelf in orde gemaakt. Zondagsschool Zondagmiddag om twee uur wordt weer begonnen met het Hervormde zon dagsschool werk. Kinderen van vier jaar en ouder zijn hartelijk welkom. WOVBRVGGE Polltleboot Omdat Woubrugge nogal waterrijk is en de politie op de plassen ook een taak ge-1 heeft, heeft zij dezer dagen de beschik king gekregen over een motorvlet die post geroepen en kreeg hij de porti feuille van financiën, en die heeft h) knap beheerd. Zijn stem werd daardex echter veel minder in de raadszaal gi hoord. En hij was voordien juist de mai die als protestants christen in de P.v.d.A zijn visie nogal eens naar voren brack: Voorzitter van de P.v.d.A.-afdeling A phen, bestuurslid van het gewest Zuid Holland en eveneens van de Prot. Ch: Werkgemeenschap in de P.v.d.A. ware voorts zijn partijfuncties. In de padvic derij is hij een bekende figuur. Hij ij O.D.C. van het district Rijnstreek va de Ned. Padvindersvereniging. Hij is et der oprichters van. de Hist, verenigin voor Alpihen en omstreken. Het zal met veel voorkomen dat d vrouw in politiek inzicht van haar ma verschilt, maar mevrouw Nijman is lv van de Chr.-Hist. Unie en heeft ook vei arbeid voor Alphen verricht, zodat hi stellig een gewaardeerd echtpaar is, da, straks met het zoontje Rob Alphen gai verlaten. Wat hen ln Hoogkerk te wachten staal Een belangrijk kleinere, maar toch t veel opzichten met Alphen identieke g* meente, want ook daar is zowel het egri risohe als het Industriële element aan wezig en heeft vooral het laatste de aai dacht. De gemeenteraad telt er 11 ledei waarvan 5 P.v.d.A., 2 A.R., 2 C.H., -v Geref. Pol. Verbond en 1 Gemeentebe lang. De laatste zit dus wel precies o; wip tussen rechts en links. Het zt r burgemeester Nijman voorzichtij laveren worden op het Hoogkerks scheepje, maar we menen, dat dit heil wel toevertrotiwd is. Volgens de kandidatenlijst van de F d. A. kan als zijn opvolger in Alphen raad benoemd worden de heer A. Riet veld. LEIMUIDEN Huizenbouw vordert De twaalf woningen, waaraan men il februari is begonnen, zijn inmiddels g« reed gekomen en worden zelfs reeds bs woond. Aannemer P. W. de Graaf heel thans een aanvang gemaakt met de bom van de volgende twaalf hulzen, waar flinl spoed achter wordt gezet Agenda gemeenteraad De gemeenteraad komt morgenavo» •n acht uur in openbare vergadering bij ar. De agenda vermeldt onder meer 6 volgende punten: grondverkoop; wijzigde gemeenschappelijke regeling inzake hul| bij brand; subsidieverlening ln verban: met krotopruiming. Nieuwe wachtmeester De heer F. van Nieuwpoort uit Hillegoq Nieuwe leider De heer J. Kempe uit Hoofddorp is be noemd tot leider van de gymnastiekver eniging Kwiek. Op 12 september word met de training begonnen. SASSENHEIM Rijkspostspaarbank In augustus is op het poetkantoor b' Sassenheim f 63.202.07 aan spaargelden le d en f 32.997.17 terugbetaald. Er wer den 21 nieuwe boekjes uitgegeven. Oranjefeesten Zaterdagavond van zeven tot negen ka! en zich in Het Bruine Paard opgevei >or de diverse wedstrijden. Op 18 sept wordt een puzzelrit voor auto's gehouden ïn dag daarna een tocht voor bromfiet irs. Ook het traditionele tonknuppele! i touwtrekken staan op het programmij VOORSCHOTEN Burgerlijke Stand Geboren: Marien Simon, zn van J| Gerritsen en T. Weg, Nassaukade 36; Cot'. nelis Alexander, zn van C. H. de Wolff et W. Börgeling, Fred. Hendriklaan 66; P«- trus Cornells Antomus, zn van A. J] Lamboo en J. M. Bredero, Burg. de Kern- penaerstraat 22; Gerrit je, dr van C. A ui Wissen en J. A. van der Nagel. Ondertrouwd: An dries Rinse Miedenu te Leiden en Elisabeth Maria Bok; Cor* nelis Boers en Elisabeth Helena Theo dora van der Linden te Leiden. Gehuwd: J. Veldhuisen te Nieuwer- Amstel en A. Noort. Overleden: Hendrik Lucas van Velzen, v. A. C. G. L. Veltkamp; Andrles Mol v. A. van der Lubbe.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 4