ll( Leidse Houtschool bestaat morgen vijfentwintig jaar Prof. dr. Kloeke spreekwoorden gaat 2400 uitgeven r Melkdrinken op school dringend noodzakelijk agent bezorger Italiaanse zangstemmen in de Stadsgehoorzaal Agenda voor Leiden NIEUWE LEIÏISCHE COURANT WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1957 Wandelmars, kinderfeest, ledenvergadering Onderwijzer Te Nijenhuis viert •htinj «ja zilveren jubileum aan de school l\/fORGEN IS HET vijfentwintig jaar geleden, dat 85 jongens en meisjes ver uit Oegstgeest en Leiden een school binnenstapten op de hoek van de in W Adriaan Pauwstraat. Met zeven klassen was een school gestart, die in de onderwijswereld van Leiden en omgeving een eigen en bekende klank ge- let dj kregen heeft: De Leidse Houtschool. Uitgaande van de vereniging tot stich- iccer ting en instandhouding van scholen met de Bijbel te Leiden en Oegstgeest, steld leidt de school leerlingen voor Ulo en middelbare scholen op, tot ver uit de omtrek, wat de woonplaatsen Abbenes en Oude Wetering van enkele schoolbezoekers wel bewijzen. Aardig is het dat met het zilveren jubileum, ook één der onderwijzers uit de begintijd, de heer A. te Nijenhuis, een kwart eeuw aan de school verbonden is. (des be. Aan de oprichting van de school is veel voorafgegaan. Veel is daarvan nu ge schiedenis geworden, die jongeren niet meer zullen begrijpen, wanneer ze alle achtergronden niet kennen. In elk geval kwamer op 9 oktober 1928 in de Reho- both-kapel te Oegstgeest enkele mannen bijeen, met het doel tot de oprichting van een Christelijke schoolvereniging te ko men. Staande deze vergadering werd dit wel besloten, maar er moest nog vier jaar worden gewacht, alvorens de convocaties voor de opening verzonden konden wor den. Deze convocaties droegen de naam van twee. nu reeds overleden, pioniers van het Christelijke onderwijs, de eme ritus-predikant ds. J. W. Gunst en se cretaris dr. C. Beekenkamp. In de vergadering van 23 november 1928 waren de statuten en het huishoudelijk reglement goedgekeurd en werd een be stuur gevormd, bestaande uit ds. Gunst, voorzitter; J. D. van Halsema, secretaris, en de heren mr. dr. P. G. Knibbe, J Belgrave en J. Bonda. In 1929 koos de ledenvergadering mog de heren A. J. Dekker. A. Meyer en mr. L. Sprey. Hoger beroep Bij de raad van Leiden werd om een perceel grond gevraagd bij de Leidse Hout, maar dit verzoek werd afgewezen Het bestuur ging echter in beroep bij Ge deputeerde Staten en op 6 februari kwam een gunstige beschikking voor Leiden. Een maand later wees men de heer A. T Kraan als architect aan Weer een jaar later was er de aan besteding en begin september 1932 konden de eerste jongens en meisjes de zeven klaslokalen in gebruik ne men. Eerste hoofd was de heer W. F. E. Smelik, opgevolgd door de heer B. van Luyn en nu heeft sinds 1946 de heer J. N. Berg de leiding. Het is dus geen groot brok historie van af de dag dat ds. Gunst de eerste steen legde, tot vandaag de dag, maar de fraaie school, die van het begin af groots werd opgezet, heeft een eigen plaats in de Leid se schoolwereld gekregen. Het beste be wijs, dat de school grote bekendheid kreeg door uitstekende resultaten, is het be zoek van kinderen uit ongeveer 10 ge meenten, tot uit Abbenes en Nieuw-Ven- De sohool telt nu 305 leerlingen. Kort voor de oorlog had men er zelfs 405 en toen vond men het tijd om de school te splitsen en zo ontstond de Hofdijcksohool. Enkele jaren na de oorlog werd een Ulo school gesticht en boven in het gebouw is nu al weer een kleufers'chool onderge bracht, zodat het niet overdreven Is om van een „moederschool" te spreken. Nu is de Leidse Houtschool aangewezen voor practische oefeningen voor de leerlingen van de twee minuten verder gelegen kweekschool. In de oorlogstijd heeft het gebouw veel te lijden gehad. Het werd achtereenvol gens gebruikt voor onderdak van Ne- derlandse en Duitse soldaten, deed dienst als gaarkeuken en huisveste de luchtbe scherming. Al deze nare herinneringen vallen nu weg in het vooruitzicht van enkele dagen feest. Zilveren onderwijzer Wie zich als enige overigens van het personeel nog de eerste at- ninari ndings e Waai beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Chefarine „4" r Uw werk kunt doen I schooldag in 1932 herinnert, dat is de heer A. te Nijenhuis, die een kwart eeuw van zijn 40 onderwijs jaren in de Leidse Houtschool voor de klas heeft gestaan. Meester Te Nijenhuis is een stuk van de school geworden en hij zal in de komende dagen meejubileren en dat zal heus niet bij een krantenartikel alleen blijven. Daarvoor speelt hij een te belangrijke rol in het schoolleven. Feestdagen Het bestuur bestaat nu uit dr. P. van den Broek, voorziitter, de heer J. van den Ouden, vice-voorzitter, de heer A Barnard, secretaris en de heer D. M van Nes, penningmeester. Deze heren hebben met de heren Berg en Groenendijk een aardig feestprogram ma in elkaar gezet. Zaterdag begint de organisatie van de heen- G. Groenendijk te draaien. Dan wordt een jubileummars met een speciale medaille van de Leidse Houtschool en een groepsaandenken gelopen over 10. 15 en 25 kilometer. De start is tussen twee uur en half drie. Er worden 1000 tippe laars verwacht. Natuurlijk ontbreekt de sohooljeugd op deze mars niet. Een volle medaillekast bewijst, dat de jongens er meisjes uit Leiden en Oegstgeest op spor tief terrein een goed figuur slaan. Dinsdag 10 september Is hel de «ehe' dan feest voor de srhooljeued. Donder dagavond wordt een ledenvereaderln- gehouden, waarin God dank zal worde gebracht voor Zijn zegen, die Hij vijf entwintig jaar In het werk van de Lelds' Houtschool gaf. Dr. Elsacker. de bekende voordrachts kunstenaar. zal de avond opluisteren. Tevens zal na de pauze een oudercom missie worden benoemd Het belooft dus een week lang feest te zijn in de Leidse Hout en de kinderen hadden zich geen beter begin van het schooljaar kunnen voorstellen. Herv. Jeugdraad Leiden vergadert zaterdag Uitgaande van de Hervormde Jeugdraad van de classis Leiden zal er a.s. zater dag 7 september, in gebouw ..Irene" te Oegstgeest een samenkomst belegd wor den voor alle leidinggevende personen van het Hervormde Jeugdwerk alsmede voor de oudere jeugd uit de classis. De deelnemers worden om half vier verwacht. Na de begroebing zullen enkele mensen uit de zaal een vijf-mlnuten- speechje houden over de vragen: „Wie ben ik?" en „Wie ben jij?". Ds. Keja, de Driebergense predikant, die aan het Vormingswerk op het insti tuut „Kerk en Wereld" leiding geeft en onlangs een zeer geslaagde avond voor de Jonge Kerk In de Bollenstreek gaf zal dan spreken over het onderwerp ..Wij samen". Er zal ruimschoots gelegenheid zijn voor discussie. Na een broodmaaltijd zal om 7 uur een lekespelgroep uit Leiderdorp het Bijbelse spel „Nehemiia" opvoeren De Leidse-Houtschool staat deze week in het zilver. De leerlingen van deze christelijk-nationale school zullen volgende week dinsdag worden onthaald en enkele dagen daarna komen de ouders bijeen om een kwart eeuw zegen in het onderwijs te vieren. Foto N. van der Horst Leidse schoolarts schrijft Kinderen mogen niet dupe worden van verhoogde prijs W/"AT VERWACHT KON WORDEN, is helaas ebeurd. De verhoging W van de straatprijs voor losse melk per 1 juli heeft tengevolge gehad, dat de bijdrage van de ouders voor de schoolmelk moest worden verhoogd met vijf cent per week. Het zou zeer te betreuren zijn, wanneer dit egn daling van het schoolmelkgebruik tengevolge zou hebben. Laten de ouders daarom in het belang vea dn gezondheid van hun kinderen bereid zijn deze onvermijdelijke prijsverhoging te aanvaarden. Dokter J. G. Bazuin, schoolarts van de G.G. en G.D. te Leiden, schrijft ons in verband hiermee: Men kan zich afvragen of het nu wel nodig is, behalve de melk die de kinderen thuis krijgen, deze drantc ook nog op school te versimkken. Het antwoord luidt volmondig ja, en dit geldt voor alle kinderen. Immers, het kind groeit naar volwassenheid en ieder groeiend individu heeft voor deze groei, naast vele andere dingen, een volwaar dige voeding nodig. Melk nu is de beste en biologisch meest volwaardige voeding die we kennen en bovendien de goedkoopste. Melk bevat vrijwel alle stoffen, die het lichaam voor zijn groei nodig heeft, te weten: eiwitten, vetten, koolhydraten, voedin°szouten en vitamines. Niet alleen in theorie, maar ook in werkelijkheid is het gebruik van melk van grote invloed op de gezondheid. Talloze onderzoekingen, waaronder ook een onderzoek naar de voedingstoestand van Leidse schoolkinderen, hebben dit overduidelijk aangetoond. Hierbij is ge bleken, dat, zonder van ondervoeding te kunnen spreken, bij grote groepen kinde ren ernstige tekorten bestonden aan be paalde voedingsbestanddelen. Logisch Wat ligt meer voor de hand dan deze feitelijk geconstateerde tekorten in de voeding tijdens de ochtendpauze te onder vangen door een algemeen gebruik van schoolmelk. Kinderen, dis regelmatig schoolmelk gebruiken, zijn minder vaak ziek, groeien beter en leveren betere schoolprestaties. Nadrukkelijk moet ik er hierbij op wij zen, dat het tijdstip van vertrekking op school moet vallen vóór 11 uur. Het mag dan zijn, dat de melkverstiekking op Bronzen eremedaille voor 40 jaar dienst bij de Lichtfabrieken de heer N. de l'Eclusc, werkzaam san de Lichtfabrieken, afdeling gas. was het gisteren een vreugdevolle dag. Hij redacht namelijk het feit, dat hij veer tig jaar geleden zijn intrede deed bü de Stedelijke Lichtfabrieken. Dit jubili toekei bijzondere bekrc ng dot inder- koninklfjki icbciding. de eremedaille in brons van do Orde van O^anje-Nassau. die burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot, de heer De l'Eciuse op de borst spelde, in tegenwoordigheid van de wethouder voor de bedrijven, de heer D. van der Kwaak 'n de directeur der fabrieken, de heer Ir. Y. Ykema. Na deze plechtigheid wachtte de heer De l'Eciuse de gebruikelijke huldiging ln ds directiekamer der Lichtfabrieken- Wegens verhindering van de heer Ykema "am de hoofdingenieur, de heer T. Len telink, hier de honneurs waar. Deze "enste de jubilaris allereerst geluk met de koninklijke onderscheiding, die tevens *en erkenning betekent van de waarde ring, die de leiding van het bedrijf heeft ♦nor de capaciteiten van de heer De l'Eciuse, Spreker feliciteerde hem daar na met zijn 40-jagig Jubileum en sprak de wens uit, dat de resterende Jaren op dezelfde uitstekende wijze zullen wor den doorgebracht Bij deze goede wensen sloten zich de overige heren gaarne aan. Namens de Personeelsvereniging der Lichtfabrieken boden enige vertegenwoordigers met toe passelijke en waarderende woorden eer geschenk aan. In de kantine van het bedrijf hadden zich inmiddels de collega's van de heer De l'Eciuse verzameld en hier maakten de heren J. F. Kloeg en W. P. Dool zich tot tolk van het personeel der gasdistri butie De heer Dool bracht menige episode uit de lange diensttijd van de jubilaris in de herinnering terug en wist daarbij de teamgeest in de afdeling op treffende wijze tot uiting te brengen. Hij besloot zijn, met vele geestige opmerkingen ge kruide, toespraak met de aanbieding van een attentie van de naaste collega's Na een dankwoord van de heer De l'Eciuse kwamen velen hem met deze dag en met z'n onderscheiding geluk wensen. school een kleine „storing" in de gewone gang van zaken teweegbrengt, daar staat tegenover, dat behalve het grote belang voor de gezondheid van het Kind, er een invloed ten gunste zal zijn op het onderwijs zelf. Mogen ouders en opvoe ders hiervan terdege zijn doordrongen Beklemtoond wordt, dat die ouders voor wie de financiële bijdrage een te zware last betekent in aanmerking komen voor een verminderde bijdrage. Zij dienen dit schriftelijk mee te delen. Nieuws van en voor Warmond Groenen aan de grote schoonmaak Gistermiddag beleefde Warmond weer de traditionele ontgroening van de eerste jaars-studenten van het landbouwinsti- tuut „Warmonderhof". De groentjes, irn verfomfraaide, ouderwetse kleren gesto ken en als paarden gespannen voor een oude boerenkar, trokken de oudere leer lingen van het instituut naar het plein voor het Oude Raadhuis Toen men hier was aangekomen, werd de opdracht ver strekt om in deze omgeving een grote schoonmaak te houden. Bezems en andere schoonmaakattributen werden te voor schijn gehaald on do groentjes konden met het werk beginnen. Zo bijvoorbeeld poetste „Lekkertje" de bellen en deur knoppen, zeemde „Eitje" enkele ramen en veegde „Snotje" de trottoirs schoon. Toen al de eerstejaars hun taak naar be horen vervuld hadden, werden ze weer ingespannen en vertrok de stoet naar „Warmonderhof" Daar zullen in beslo ten kring de verschillende ontgroenings- worden voortgezet. Geen zang, maar bespreking Wegens reorganisatie en bestuursver kiezing zal het Hervormd kerkkoor van avond geen zangrepetitie houden. Daar entegen verzoekt het bestuur alle leden en adspirant-leden dringend toch om acht Demonstratie Gisteren heeft de firma A. v. d. Ouweelen en Zn. een oliegtookdemonstra- tie gegeven in de Jacobazaal van de Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Nicolaas Jacobus Wilhel mus zn v C H de Groot en B de Geus Margaretlha Maria Joseph a dr v A var der Blom en C Sterkens; Oscar Barend Winfrid zn v M S Verlinden en R P Dado; Christianus Theodorus zn v P Eradus en P Hoppenbrouwer; Marianne dr v P C de Bolster en S M C Regeer, Catharins Maria drvPJ de Groot en M van Pola- nen; Hendriks Johanna Antonia dr v i Klein en W S Streekstra; Johannes Mari- nus zn v J Wolters en C Smit; Hermar Pi eter Hansje zn v P H van den Berg er J Warmerdam. OVERLEDEN: L Aalten 60 jr man. Muzikale uitwisseling De Warmondse Fanfare heeft het Duitse harmoiliegezelschap Guter Freund uit Essen uitgenodigd op 21 september in Warmond een concert te geven. Het Duitse gezelschap heeft deze uitnodiging aanvaard en zal het eerste deel van programma verzorgen. De tweede helft van de avond zal de Warmondse Fanfare een concert geven en het geheel zal wor den afgesloten met een taptoe Op een nog nader vast te stellen datum zal de Warmondse Fanfare een tegenbi zoek brengen aan Essen. Duivenwed vlucht Wedvlucht met jonge en oude duiven van Roosendaal af, 82 km. Aankomst eer ste duif 12.30.06, laatste 12.53.03. Uitslag: D. Sonnega 1, 11, 13, 15, 22, 24. 26 en 33; Th. Verwoerd 2, 16 en 28; J. Smeets 3; J. den Dunne 2 en 32; J. Venker 5. 19 en 35; B. ter Beek 6 en 29; J. de Weerd 7. 10 en 12, Q. Beugelsdijk 8; N. v d Horst 9 en 18: P. v d. Drift 14, 23 en 34 B Oskam 17. 20. 25 en 27; Jac. Kortekaa: 21 en 30; Jac. Roest 31. kunnen houden. Opera bel-canlo DE GROEP VOCALISTEN, die het Italiaanse opera bel-canto van stad tot stad voortdraagt, heeft voor de tweede maal Leiden aangedaan. Het lijkt ons dus niet nodig, opnieuw een uitvoerige beschouwing aan dit gezelschap te wijden. Hun optreden hield het midden tussen een spectacle- coupé en een opera-concert. Het was door het ontbreken van toneel- enscènerie en décors beperkter dan het eerste, en door de costumes van de dramatis personae en de aanwezigheid van enkele simpele requisieten als tafel, stoelen en (brandende) kaarsen uitgebreider dan het laatste. :choon, zoals men dat bij Donizetti niet zelden kan aantreffen, nu en dan een gul onthaal. Het Moerwijk-operakoor uit Den Haag onder Henk Weimar leidde ook nu weer de beide programmadelen in, door op vrij verdienstelijke wijze koren van Verdl en Puccini te zingen. Joh. van Wolfswinkel. verreweg t eigenlijke toneel neeste gevallen niet meer dan en kele vierkante meters plaats in. Een kleine afstand daarvan was de grote vleu gel opgesteld. Onder deze omstandighe den kan de taak van de maestro accom- pagnatore Efrem Casagrande niet hoog genoeg worden gewaardeerd. Het was daarom uitermate gelukkig, dat deze be langrijke medewerker in al zijn eenvoud cunstenaar. en daarbij een bijzonder itineerd pianist bleek te zijn, een begeleider tevens, die als vervanger van orkest, met allerlei kleuren en ef fecten wist te goochelen. er 't geheel genomen, stond de zang als Italiaans bel-canto niet op het hoog ste plan. De enige uitzondering op deze lgemene karakteristiek, maakte de bas Gastone Presset. die in het komische duet uit de Barbier van Seville als Don Basilio en in de monoloog van Boris Godonow het tamelijk middelmatige peil met sprongen deed stijgen. Toch kon er vrijwel nergens van wer kelijk onbevredigende prestaties sprake zijn. Naar onze mening, was dit alleen het geval in het duet uit Madame But terfly. waar Marisa Morel en Luigi dl Stefanis het ideaal van eenheid en klank- schoon nastreefden, zonder het ook maar van verre te bereiken. De andere uitvoeringen gaven de één wat meer. de ander wat minder, reden tot voldoening, met dien verstande, da' de stemmen der dames (Nancy Riccardl en Marisa Morel) in kwaliteit en behan deling niet onduidelijk onder die van de heren Adriano Ferrario, Luigi di Stefa nis. Gastone Presset en Gino Orlandinl bleven Het Italiaanse melos veronderstelt weliswaar expressiviteit, dramatische en lyrische bewogenheid, maar ver draagt in de verklanking geen scherp te en geforceerdheid. De klank van de heren (o.a. In het befaamde Parelvissers-duet) was meestal milder en vloeiender dan die van hun vrouwelijke collega's. Marisa Morel over trof zichzelf in de sterfscène uit Werther in verhouding tot haar rol in het Tosca- Scarpia duet. Het talrijke publiek betoonde zich meestal zeer geestdriftig in zijn reacties, vooral na spectaculaire en emotionele scènes. Toch vond ook hei zuivere klank- Nieuwe zaak geopend I Gistermiddag heeft 't Bonthuis G Egmond zijn nieuwe zaak aan de N Rijn geopend. Er was heel wat b stelling. Woensdag Breestraat 135: modeshow t.g.v. opening „Couture-Riël". Geregracht, 8 uur: openlucht san komst Baptisten Gemeente Leiden. Donderdag Kleine .Stadszaal, 8 uur: Vola," lezing met film. Vrijdag Ons Centrum. Hooigracht 84. half 8— Met subsidie van Z.W.O. ,Seer ghenuechlick om te lesen ende profijtelick om te weten'' DE NEDERLANDSE ORGANISATIE voor zuiver wetenschappelijk on derzoek heeft prof. dr. G. G. Kloekeoud-hoogleraar in de Neder landse taal aan de rijksuniversiteit te Leiden, een subsidie verleend voor de uitgave van de zeldzame spreekwoordenverzameling, welke in 1550 bij de uitgever Warnersen te Kampen verscheen onder de titel: „Gemeene Duytsche spreekwoorden: adagia oft prouverbia ghenoemt. Seer ghenuech lick om te lesen I ende oock profijtelick om te weten I aüen den gheenen die der wijslick willen leren spreken ende schrijven". Bedoelde uitgave, die ongeveer 2400 spreekwoorden telt, zal begin van het vol gende jaar van de pers komen. Een twee de editie van deze verzameling verscheen in 1836, verzorgd door G. J. Meijer, maar deze uitgave was slechts een bloemlezing uit de oorspronkelijke en tot een derde gereduceerd. In een onderhoud vertelde prof. Kloeke dat hij in verband met de bovengenoemde uitgave eerst een studie had gemaakt van de term „spreekwoord", die in 't middel- Nederlands niet voorkomt. „Deze term", zo vervolgde de hoogleraar, „wordt voor het eerst aangetroffen in de zestiende eeuw en wel in 1524, dat is twee jaar na het verschijnen van de eerste Duitse ver taling van het nieuwe Testament door Verzoeking99 De Nederlandse vertalingen van de Luther-Bijbel en speciaal van het Nieuwe Testament hebben in ons land een grote verspreiding gehad en deden onder meer ook de woorden „verzoeking" en „roem" ingang vin den, die men evenmin in spteek- invloed ontstane „verzoeking" zelfs woorden in het middel-Nederlands nog ta de Gereformeerde Bijbel aantreft. Zo komt het woord „beko- van 1556 en in de Doopsgezinde Bijbel ring" inplaats van het onder Duitse van 1558. In de katholieke Leuvense Bijbel van 1548 zijn de termen „verzoeking" en n" in spreekwoorden niet te vinden, in andere Bijbelvertalingen, zoals de Statenbijbel komen ze herhaaldelijk voor Hoogduitse bron „Wanneer men de spreekwoordenver zameling van Warnersen nauwkeurig be studeert", aldus prof. Kloeke, „dan vindt op de eerste drieennegentig bladzij den ongeveer zevenhonderd spreekwoor den, die overgenomen zijn uit de Hoog duitse spreekwoordenverzamecling van Johann Agricola, die evenals Luther te Eeisleben geboren werd. De vertaling is meestal zo letterlijk, dat naen nauwelijks van volkstaal kan spreken. Ook blijkt het Duits nogal eens verkeerd te zijn be grepen. Men kan zelfs een deel van deze Kampense spreekwoorden niet altijd be grijpen zonder de Duitse tekst er naast te leggen. Bovendien zijn er hele zinnen on der, diiei men eigenlijk nauwelijks als spreekwoorden kan opvatten. Wat. al deze hijzonripnheden betreft, blij ken de laatste veertig bladzijden echter een geheel apart karakter te hebben. In de eerste plaats treft men daar nauwe lijks een tiental spreekwoorden aan. die van Agricola kunnen zijn overgenomen. Voorts kan men zuiver uiterlijk waarne men. dat de zinnetjes in het algemeen veel korter zijn dan in de eerste helft. Zij maken ook een veel echter indruk dan de ontleningen uit Agricola." Oostelijke taal „De taal Is over het algemeen z oostelijk, maar vooral van de korte ztnne- ook van die ln het eerste deel kan vermoed worden, dat zij ln vrij «ui- Kampens dialect zijn geschreven. Het is dus mogelijk dat hier twee auteur: het werk zijn geweest: één, die zich min ïeer met de officiële vertaling heeft st, en één, die zijn materiaal werke lijk uit de volkstaal heeft verzameld." De resultaten van prof. Kloeke's onder zoek zullen, evenals zijn bronnenstudie er zijn beschouwing over de figuur van Warnersen. in een inleiding tot de spreek woordenverzameling voorfagaan." half 9 n m. gelukwensen mevr. Braggaar- de Does met 30-Jarig raadslidmaatschap Kon. Ned. Natuurhist. vereniging, Sta tionsplein, Ledden. 10.30 uur: vertrek stnandexcursie KatwijkNoordwijk. Oud Poelgeeet: conferentie Oecumeni sche raad van Kerken. Oegstgeest, Geref. Kerk, 8 uur: jeugd- meeting van afd. Zuid-Holland Noord M.V.'s en J.V.'s op G.G Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde, tot 1 oktober: tentoonstelling „Mens in minia tuur. De wereld van het poppenspel". Rijksmuseum voor Volkenkunde. 10 tot 5 uur: tentoonstelling Japanse prenten tot 1 oktober. De Lakenhal, elke dag van 10 tot 5 uur en donderdagavond van 7.30 tot 9.30 uur „Tijdgenoten van Verster." tot 22 sep tember. Dienst der apotheken De avond- en nachtdienst der apothe- en te Leiden en Oegstgeest wordt waar genomen door de apotheek Boekwijt Breestraat 74. tel. 20552. de apotheek Ha ven, Haven 18, tel. 20085 en de apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, Oegstgeest tel. 26274. Demonstratie kunstrijden op rolschaatsen Gisteren werden in de speeltuin De Watertoren de wedstrijden voortgezet, die de Leidse Jeugdtour organiseert vooi jeugdige rolschaatsers. Naast deze wed strijden werd door twee meisjes uit Dor drecht een demonstratie kunstrijden ge geven. De Leidse Jeugdtour mag zich voc nieuwe sportevenement in een goede be langstelling verheugen. Gisteravond had een flink aantal toeschouwers plaatsje gezocht rond het speel te ri van de Watertoren. Als gewoonlijk werd gestart met hardrijden Er moesten enkele series verreden worden en het is onmogelijk nu al een overzicht te geven van de algemene rangschikking. Na het schoonrijden, met de gebruike lijke verplichte oefeningen, gaven de meisjes uit Dordrecht een demonstratie Wat zij lietep zien. deed de harten van veel Jeugdige rolachaatsers sneller klop pen. Op fraaie wijze gaven zij eer monstratie van wat nu eigenlijk rol schaatsen is. De namen van de meisje*- Bep en Kokkie Bellaert. Ook twee Leid se meisjes, Kitty van Kampen en Leny Mank, oogstten veel succes. Vanavond wordt er rolhockey gespeeld op de speeltuin ln het Morskwartier. Standen na giateravond: Hardrijden jongens: W. Burgy. Spadon. Stalberg, 12 pnt; P. Distelveld. J. Giezen 11 pnt; A. Crama. J. Dege 10 pnt. Kunstrijden Jongens: P Distelveld. 34 pnt; Molct. 29% pnt; W. Burgy, 29 pnt; S. Gussenlhoven en A. Crama, 27 pnt. Hardrijden meisjes: K. v. Kempen. A. Tuerlings, L. Bodrlj, 12 pnt; M. Koet 11 pnt; S. Vermond. A. Upipenkamp. 10 pnt. Kunstrijden meisjes: S. Vermond 32 pnt; M v. Venetiën 30 pnt; A. Tuerlings 29 pnt; K. Janse 27 pnt; L. Klein 27 pnt. Geslaagden Leidse a 11 aly sten -school Gisteravond om 7 uur vingen de laatste mondelinge examens aan voor de diplo ma', laboratoriumassistent A en B Om 9 uur volgde in de Jacobizaal van Den Burcht de uitreiking van de diploma's door de examencommissie. De directeur, de heer L. Th. Schonagen, die na de uit reiking van de diploma's het woord nam, bedankte de examencommissie, die ge heel onafhankelijk van de school de examens heeft afgenomen en wenste de leerlingen veel geluk. Voor het komende jaar wenst hij, dat met dezelfde team geest en ijver door de leerlingen, zoals in het vorig jaar, gewerkt zal worden. Uitslagen: het diploma laboratorium assistent A verkregen: M. v. d Bent, Noordwijk; N. v. d Hoogt. Leiden; A. Ligthart, Oegstgeest; H W. Schuurman, Leiden en M. Doesburg, St Niklaas, België. Het diploma laboratoriumassistent B verkregen (met de aantekening met lof): J. Parlevliet. Katwijk s/d Rijn; G. Lero- men. Leiden; F. H. van Oosten, Lelden. Met de aantekeninen tot genoegen: M. Vooije. Katwijk a/d RUn; en verder H. W. Andersen. Zandvoort; H. W. Egter van Wissekerke. Leiden; W. N. van Heusden, Leiden; M. de Raadt, Aalsmeer; X. van Katwijk, Leiden; A. G. v. d. Boon, Bode graven; E. M. Tijssen, Zoeterwoude; L. Doesburg, St. Niklaas. België; E. E. H. Breton van Groll, Alphen aan den Rijn; D H. Schravendeel, Lisse; J. Bekker, Bo degraven; R. H. Kramer, Boskoop. Voor het examen leerling analvst(e) medische richting (afgenomen door de Koninklijke Nederlandse chemische ver eniging) slaagden: Br. Dubritlue, Noord- wijkerhout; Br. Emarus. Noordwijker- hout; J. L. Dibfoetz, Oegstgeest; E. Flin terman, Katwijk aan Zee; A. v. d. Veld, IJmuiden; mevrouw C. P. M. van Vliet— Teuben, Leiden; M. H. G. Tressel, Utrecht. Veel jongelui kregen zwemdiploma Dat de animo voor het zwemmen nog steeds gaande is, bewees opnieuw het di- plomazwemmen gisteravond ln de zwem inrichting De Zijl. Onder grote belangstelling slaagden de volgende meisjes en jongens: Jongens A: J. Baak. Th. Dijkstra. Fr. de Jong. C O. Boot, G. de Jong, C. Sin- geiing. H. Vugt, H. Langezaal, A. Frle- sema. R. Niesing. H. Doove, Adr, Af bouw. K. de Rooy, H. Smit, B. van Hee- ringen. P Helversteyn, Adr. Rol. Fr. Ottenhof, H. Uitenhout, K. Arbouw en J. Nlevaart. Jongens B: W. Kooien, W. Honders. A. Niesing. Meisjes A: Cobi Vavler, Jaivny v. d. Dorp. Mar Oppelaar. Ria Brouwer, Nelly Koolhaas, Anneke van Zonneveld, Tonny Grotenhuis, Bea de Laaf, Jeanne de Tombe. Diana de Wolf, Mary Uitenhout. Mar Holwerda. Truus Paardekooper. H. J. F Schouten v. d Zee, Annie Schrij er. Willy Schuurman. Meisjes B: Nelleke Lepelaar, Dlny Oosterom, Corony Penseed. Nachtelijke vechtpartij Gisternacht is te Velzen 'n ernstige vecht partij uitgebroken tussen de families H. en Van den B. uit Kerkdriel. Tussen de families, die beiden een expeditiebedrijf exploiteren, ontstond ruzie over vervoer van vrachtgoederen. Het gezinshoofd van de familie H. werd ernstig mishandeld en moest opgenomen worden ln een zieken huis. Op het hulpgeroep van H. kwam diens zoon ln nachtgewaad naar buiten gesneld met een jachtgeweer en loste schoten op de vechtenden. Een lid van de familie Van den B. werd licht gewond. „Vrijheid vatt geest" in de P.E.N.-club André Chamson, de Franse president van de Internationale Pen-club, heeft gisteren bij de opening van het 29ste jaar lijkse Pen-congres te Tokio gezegd: „Het Is onze plicht iedere keer te protesterem wanneer sommigen van ons gevaar lopen met hun leven te moeten betalen voor het eenvoudige feit te zeggen, wat zij menen, dat juist is". Het grondbeginsel van het handvest van de Pen ls „de vrijheid van geest" te waarborgen, zo verklaarde Chamsoo Eindhoven schreef zijn eerste studenten in Gistermorgen om -half tien ls de In schrijving van studenten aan de Techtnl- sche Hogeschool te Eindhoven begonnen. Als eerste student werd door de rector magnificus, prof. dr. H B. Dorgelo, aan genomen de 18-Jarlge Joh. Baptists Wijf fels te Eindhoven, zoon van de secretaris der Technische Hogeschool, drs. A. H. M. Wijffels.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3