In „Das Lied von der Erde" is Ferrier onvervangbaar Grote liedkunst van sopraan Lois Marshall uit Canada Kunstgebitten Grond te duur verkocht W ereldschaaktoernooi damesteams geopend MEL WE LEIDSCHE COURANT 4 DINSDAG 3 SEPTEMBER 1*0/ Edinburgh Muziek-festival T^OOR DE ELFDE MAAL heeft men te Edinburgh een muziekfestival georganiseerd. Velen, vooral uit het Verenigd Koninkrijk zelf, zijn naar de Schotse hoofdstad getogen om te genieten van een groot aantal artistieke manifestaties van hoog gehalte, op het gebied van de muziek, doch eveneens op dat van toneel en film. Het moet een prestatie op zichzelf genoemd worden, dat men in een betrekkelijk kleine plaats als Edinburgh erin slaagt binnen een tijdsbestek van drie weken zulk een schitterende reeks concerten, opera's enz. te verwezenlijken. Het merkwaardige is dat, ofschoon de atmosfeer in deze aantrekkelijke, aan historische herinne ringen zo rijke stad typisch Brits is, het festival een uitgesproken inter nationaal karakter draagt. Er treden orkesten op uit Duitsland, Nederland en Groot Britannië, solisten uit diverse werelddelen en een operagezel schap, de Piccolo Scala, uit Milaan. Ook in de samenstelling der pro gramma's komt eerder het streven naar volmaaktheid tot uitdrukking dan de opzet opmerkelijke premières te brengen van Engelse of van andere oorsprong. finale werd vervangen, vormde een schit terende afsluiting van dit optreden. Het is misschien merkwaardig dat de muziek van Britse bodem zulk een ringe rol bij dit festival schijnt te len. Zij ontbreekt echter niet geheel. Een meer interessante dan overtuigende in- Een opmerkelijke rol wordt dit ja. Edinburgh gespeeld door de reeds circa 72-jarige dirigent Otto Klemperer. Hij trad op eerst met het nog vrij jonge orkest van de Beierse Omroep en ver volgens met het vooral door vele lang speelplaten beroemd geworden Phllhar- monda Orchestra. Dit laatste ensemble, dat zich de laatste tijd ook In de concert zaal een grote reputatie verworven heeft, maakte op ons ons een voortreffelijke Kwam in een nogal academische, hoe wel uiterst verzorgde uitvoering van Mo- zarts symfonie in A no. 29 voornamelijk de grote discipline van strijkers en hout blazers tot uiting, een vollediger beeld gaf de vertolking van Mahlers „Lied der Erde". Dit aangrijpende opus uit Mahlers laatste jaren was reeds tweemaal tijdens een Edinburgh festival uitgevoerd, beide malen met Kathleen Ferrier als altsoliste, gesecundeerd reap, door Pears en Patzak. Daar het nauwelijks denkbaar was eer gelijkwaardige vervangster voor Fcrrlei te vinden, heeft men dit jaar gebrnlk ge maakt van het door Mahler zelf mogelijk gemaakte alternatief van een bariton i.p.i een alt, en deze bariton was niemand minder dan de zeer vermaarde Dietrich FIscher-Dleskau. Als tenor was de bekende tenor va Weense opera Anton Dermota een geheel bevredigende aprtner, daar nauwelijks tegen de zware orkestratie op kon. Klemperers directie was groots, de homogeniteit van het orkest bewonde renswaardig. Toch voelden we, ondanks dit alles en vooral ondanks de prachtige en zelfs onvergetelijke Interpretatie o.a, van „Der Abschied" door Fischer- Dieskau, meer bewondering dan emotie, De traditionele bezetting met alt en tenor lijkt toch verkieslijker. Kamermuziek AP DEZELFDE dag beluisterden w de Freemasons' Hall het hierbij het eerst In Europa optredende Hollywood String Quartet, dat In de V.S. een snelle carrière heeft gemaakt. Niettegenstaande de minder serieuse associaties die deze naam wellicht zal wekken, treedt dit voor treffelijke ensemble hier op met een reeks van Beethovens moeilijkste strijkkwar tetten. Zo maakte op deze morgen hun vertol king van het kwartet in Bes op. 130 sterke indruk, minder door bevalligheid en finesse van toon dan door forsheid van conceptie en energieke vormgeving. De grote Fuga op. 133. die aanvankelijk de finale van dit kwartet vormde doch op raad van de uitgever door een andere (Advt ■nlie) DENTOFIX houdt ze stevig op hun plaatst Uw gebit raakt niet meer los, wanneer U 's morgen» een weinig DENTOFIX op de plaat strooit U haalt dan de gehele dag een heer lijk gevoel van zekerheid en welbehagen, want DENTOPIX doet zijn pllditl Dll moderne, antiseptische poeder Europese markt als doorgangshuis wu sijn ons bewust van de onvolko menheid der Europese verdragen. Wij blijven ons Inzetten voor een werkelijke Europese economische eenwording. WU hopen door het doorgangshuls van de ge meenschappelijke markt te komen tot een werkelijke Europese economische ge meenschap (E.E.G.). Het is een zaak, die ons allen aangaat, aldns de conclusie van de voorzitter van de Beweging van Euro pese Federalisten, mr. H. R. Nord, op de nationale conferentie over de Nederland se ondernemer en de Europese eenwor ding gisteren In het groothandclsgebouw te Rotterdam na afloop der bespreking, waar de heren mr. K. P. van der Mandele, E. G. StUkel en H. H. Weromers de reeds door ons weergegeven Inleidingen hiel- Tljdens de algemene discussie werd door prof. dr. H. J. Witteveen de vraag opgeworpen, of men hier te lande niet te zeer geneigd is de gevaren van het E.E.G.-verdrag voor de ontwikkeling van het kostenpcll te overschatten. Wat de lonen betreft, In het E.E.G.-verdrag is het gelijktrekken van de lonen geenszins verplicht. De verantwoordelijkheid ligt in dit opzicht bij ons zelf, dat wil zeggen bij de Nederlandse regering, de vakbewe ging, enz. Een gelijk loonniveau in alle E.E.G.-landen is bepaald niet noodzake lijk. Wat dit betreft kunnen wij nog wel wat leren van de Verenigde Staten, waar sprake is van een zeer hecht gemeen schappelijk marktsysteem, maar waar de lonen in de verschillende staten onderling zeer verschillen. Door het Tweede-Ka merlid G. M. Nederhorst (soc.) werd ge pleit voor een nauwer contact tusaen het Nederlandse bedrijfsleven en de parle menten cn parlementsleden In Luxem burg. OTTO KIEMPERER, de 72-jarige dirigent, die i Edinburgh-Festival zulk belangrijke rol speelt. Duitse maatregelen schaden vervoer (Van onze parlementsredactie) De nieuwe bepalingen van de Duits* Bondsrepubliek ten aanzien van de af metingen en gewichten van vrachtauto's zullen schadelijke gevolgen hebben voor het Nederlandse beroepsgoederenvervoer. Dit blijkt uit het antwoord van minister Algera op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid Koops (kath. v.). De mi nister bevestigt, dat door de Duitse maat regelen. die 1 januari a.s. in werking tre den voor na die datum in dienst gestelde voertuigen en op 1 juli 1960 voor alle overige, niet minder dan ruim 75 pet. van het momenteel op of via Duitsland rij dend materiaal met een waarde van f 40 miljoen voor dit doel niet meer beschik baar zullen zijn. De 44-jarlge ambtenaar P. D. K. uit Castrlcum is door de Haarlemse politie rechter wegens overtreding van de wet op de vervreemding van landbouwgron den veroordeeld tot een boete van f 50. subsidiair 10 dagen hechtenis en de ver plichting van een voordeel, dat hij van de gemeente Beverwijk had ontvangen, een bedrag van f 1500. aan die gemeente af De ambtenaar heeft voor een familie, die een boerderij met grasland in Heems kerk had geërfd, de grond met opstal verkocht aan Beverwijk voor f 19.000. hoewel de Grondkamer de waarde van de grond had bepaald op f 16.700. Dit be drag was verhoogd met een bedrag van ruim f2200, waarvoor in het contract werden genoemd, rente, pacht en risico. Het was echter gebleken, dat er geen rente en pacht betaald behoefden te worden en dat er geen risico aanwezig was. De gemeente Beverwijk stelde ech ter prijs op bezit van de boerderij en het land ten behoeve van uitbreiding van industrieterrein en had gaarne f 19.000 betaald. De cfficier van Justitie, mr. J. Wiarda, merkte op, dat het mogelijk is, dat Bever wijk het initiatief genomen heeft en dat de prijs van f 19.000 redelijk was. Ver dachte draagt echter de verantwoorde lijkheid. De eis luidde een boete van f 2000, subsidiair twee maanden hechtenis. De verdediger, mr. O. H. van Wijk, merkte op dat in dit geval iets geschied is, dat in he* economische leven verant woord is. Zijn cliënt wilde f 19.000 ont vangen en de rijkswaterstaat had destijds de waarde op f 19.200 getaxeerd. Bever wijk was bereid f 19.000 te betalen en zelden zal de gemeente zo goedkoop aan boerderij met land zijn gekomen. Pleiter vroeg een lage boete op te leggen. BEVOLKINGSDICHTHEID IN NEDERLAND Hoe groot de bevokingsdichtheid in Ne derland wel is, illustreerde de directeur- uoorziffer van de staatsmijnen in Lim burg, oud-minister H. H. Wemmcr», toen hU gisteren op de te Rotterdam gehouden nationale con/erenfie van de beioeging oan Europese federalisten even van zijn lezing afweek en opmerkte: Wanneer wij de wereldbevolking, die geraamd wordt op 2.750 miljoen mensen, zouden bijeen brengen op het grondgebied van de Ver enigde Staten, dan zou dit land een even grote beoolkingsdichtheid hebben als Nederland. druk maakte het Pianokwartet van Walton, een jeugdwerk dat deze op 16- jarige leeftijd schreef. Het Robert Masters Pianokwartet met Masters als eerste violist gaf er een schitterende vertolking van, doch de inzinkingen in de inspiratie van dit vooral onder Franse invloed staande opus werden niet geheel over- Brahms' Pianokwartet in c daarentegen hebben we zelden fraaier horen uitvoe ren dan door dit ensemble. Lois Marshall ÜELANGRIJK WAS ook de Interpre tatie van enige liederen van Britten op teksten van de 17de eeuwse dichter John Donne door Lols Marshall. Deze op- merkelUke sopraan van Canadese oor sprong bezit alle kwaliteiten die nodig zUn om een grootse carrière als liede- renzangeres te maken. Slechte haar voordracht kan hier en daar, met name in het tragische, nog aan diepte winnen. Zij zong behalve Britten nog Schumanns „Frauenliebe und Leben", enige liederen van Mahler en Debussy en 'n prachtige treur-ode van Purcell op de dood van koningin Mary Stuart. Haar leermeester en begeleider Weldon Kil- burn bevredigde als pianist niet geheel. Zoals men weet zal Lois Marshall de komende winter ook diverse malen Nederland optreden. Een noviteit voor Edinburgh, doch niet voor Nederland, was Szymon Goldbergs schitterende uitvoering van Bartoks Solo sonate voor viool, oorspronkelijk geschre ven voor Yehudi Menuhin. Samen met Gerard Hengeveld werden door Goldberg LOIS MARSHALL, de Canadese sopraan, die in Edin burgh met veel succes een liederen- recital gaf en in het komende seizoen in Nederland zal optreden. ook Sonates van Mozart en Beethoven vertolkt, waarbij de pianist wat aan de zwaarwichtige kant bleef. Goldberg toon de zich opnieuw een zeer groot violist. Dr. J. van der Veen Vrije concurrentie in Amerikaanse luchtvaart De anti-trustcommissie van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft kritiek uitgeoefend op de politiek van de Amerikaanse regering, waardoor de vrije concurrentie ln de internationale lucht vaart belemmerd wordt. De commissie wenst, dat de vaststelling van de Internationale luchtvaarttarioven voor wat de Amerikaanse luchtvaart maatschappijen betreft wordt overgeno men door de raad voor de burgerlucht vaart en niet wordt overgelaten aan wal de commissie noemt een internationaal kartel. Het mechanisme der I.A.T A. heeft ertoe geleid, dat monopolistische prijszetting in de plaats is gekomen van het beginsel der vrije concurrentie. In de internationale luchtvaart is een funda menteel element van de vrije onderne mingsvorm prijs gegeven zonder dat een doelmatig regeringstoezicht hiervoor ln de plaats is gekomen. De tunnel bij Velsen wordt ge reedgemaakt voor de grote dag: op zaterdag 28 september zal H.M. de Koningin deze belangrijke ver- dingsweg officieel in gebruik stel len. Men is thans bezig de laatste hand te leggen aan de afwerking. N.V.M. heeft bezwaren tegen wijzigingen in winkelsluitingswet Het (soc.) Nederlands verbond van mid denstandsverenigingen heeft ln een adres aan de Tweede Kamer bezwaren geuit tegen de voorgestelde wijzigingen van de Winkelsluitingswet 1951. Onder meer zegt men dat geen behoefte bestaat aan uit breiding van de koopgelegenheid, temeer daar de sociale belangen van de zelfstan dige detailhandelaren en hun personeel hierdoor zouden worden geschaad. De verlenging van de verkoopperioden voor St. Nicolaas met een uur, dus van negen uur tot tien uur avonds, acht men nodig, daar men meent dat slechts bereikt wordt dat het publiek een uur later zijn inkopen zal gaan doen. Op 24 december zou men de winkels om vijf uur willen sluiten. Overbodig noemt men nog de mogelijk heid om in juni, juli en augustus zacht fruit te verkopen tot negen uur, zulks door markt- en straathandel. Program voor RTC in Djakarta De Indonesische minister van justitie Gustaaf Adolf Maengkom heeft bekend gemaakt, dat de Ronde Tafel-conferentie met de leiders van de opstandelingen te Djakarta, die 10 september begint en slechts drie dagen duren zal, de volgen de agenda zal hebben: Ten eerste ver deling van de republiek in volledig auto nome provincies, ten tweede verbetering van de organisatie der strijdkrachten, ten derde opbouw en ontwikkeling van Java en de buitengewesten, ten vierde be stuursapparaat van de centrale regering en provincies. De regering zal worden vertegenwoor digd door president Sukarno, de chefs der staven, de procureur-generaal, de parlementsvoorzitter en de president van de grondwetgevende vergadering. De lei ders van politieke partijen zijn nog niet uitgenodigd. Hatta zal tegenwoordig zijn, en daarom hoopt men dat alle leiders van de opstandelingen: Ventje Sumual, Bar- lia, Hussein en de vertegenwoordigers van Borneo, zulien komen. Het is nog niet Bekend of kolonel Simbolon, die de opstand in Sumatra ontketende, zal deel- Saarland. Volksvertegenwoordiging aan vaardde wetsvoorstel, waarbij West- Duitsland officieel eigenaar wordt var de kolenmijnen. Voor Warmond ligt een lijvig feestprogramma klaar PR LIGT VOOR DE Warmonders een lijvig feestprogramma klaar. De com missie tot viering van Warmonds feesten heeft hard gewerkt. Volgende maandag begint het. De commissie zelf is het, die de feestkoe bij de horens pakt door, voor afgegaan door muziek, het dorp rond te lopen. Beginpunt van de wandeling is het politiebureau en het eindpunt is hetzelf de. Wie mee wil lopen, kome. Graag. De vermakelijkheden de reeds ge noemde rondwandeling valt daarbuiten beginnen om half negen. In 't Trefpunt wordt geschaakt, gekaart en gesjoelbakt, voor wie ouder is dan 20. Dinsdag is de dag der kinderspelen. Ook daarmee start men om negen uur. Er is ringwerpen voor meisjes van 6 jaar, vlaggetje steken voor jongens van 6 en 7, eierenrace voor meisjes van 8. autoraces voor meisjes van 9, ringsteken op de fiets voor meisjes van 11 en kegelfietsen voor jongens van 11 jaar. Om tien uur ls het vlaggetje steken voor meisjes van 7 jaar, autorace voor jongens van 8, zaklopen voor jongens .van 9, zakjes ploffen voor meisjes van 10. ringsteken^op de fiets voor jongens van 10, hinderhislopen voor jongens van 12 bureau. Om 2 uur gaat de jeugd vrolijk verder: 13- en 14-jarige meisjes happen koek, jon gens van dezelfde leeftijd schieten schijf. Om drie uur is er serveerrace voor r jes van 15 en 16 en kussenslaan voor oude jongens. Prijsuitreiking op dezelfde Een hengelwedstrijd is er ook, om dri« uur. Jeugd tussen 5 en 14 jaar kan eraar meedoen. In de Dorpsstraat ls er ring steken voor dames en heren boven de 20; in een open auto. Voor de auto zorgt de commissie. Stoeltje wisselen doet mer (d.w.z. dames), om vier uur en om hall negen 's avonds 13 er kruiwagenrace vooi Dan is het nog niet afgelopen. Woens dag zet men het feest op dezelfde nog steeds niet vermoeide voet voort. Mannen van 17 en ouder kunnen om 9 uur tobbetje steken en om twee uur 's mid dags is er de traditionele kortebaandra- verij op de Herenweg. Half negen: vangt de kwartel?", leeftijd 25 jaar hoger. Op het feestterrein van „De Baan" zullen er verschillende vermakelijkheden zijn. Geleide projectielen op „Farnboro Gisteren Is op het Engelse vliegveld Farnborongh de generale repetitie ge- honden van de grote jaarlUkse lucht vaartshow, dio vandaag officieel is be- Het accent van do demonstratie valt dit maal op de geleide projectielen, waar van er een aantal In de open lncht zijn opgesteld, zoals de foto laat zien. Links ziet men de Borzol, waarmee raket motoren getest worden; in het midden de Bloodhound, een antl-lnchtdoel wa pen en rechts de Jlndivlk, een piloot loos vliegtuigje, dat gebruikt wordt als vliegende sohietschUf- Reeds enige t|jd zUn deze wapens ln Engeland In ont wikkeling en worden er te Woomera (Australië) proefnemingen meegenomen. Het Britse genootschap van vliegtuig bouwers, dat deze demonstratie organi seert, heeft meegedeeld, dat enige fa brieken, in het bQzondcr die, welke tot dit jaar in hoofdzaak zUn bezig geweest met het fabriceren van militaire vlieg tuigen, thans hun belangen ln andere richting proberen nlt te breiden. Ge bleken Is echter, dat bemande jacht vliegtuigen en bommenwerpers nog voor tenminste tien Jaar en mogclUk nog langer nodig zullen zUn. Onder grote belangstelling is gisteren in Emmen het wereldschaaktoernooi voor dames-landenteams geopend. Niet alleen uit de schaakwereld, maar ook van de diverse diplomatieke verte- gennwoordiglngen waren vele vertegen woordigers naar Emmen gekomen, dat zich ln een feestelijk gewaad had gesto ken ter gelegenheid van dit toernooi. De minister van O. K. en W. had zich laten vertegenwoordigen door dr. J. MSedema. Verder waren o.a. aanwezig de Commissaris der Koningin in Drenthe, mr. J. Cramer en de burgemeester van Emmen. mr. K. H. Gaarlandt. Na een begroetingsrede van de voor zitter van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond, ir. H. J. van Steenis,spra ken nog burgemeester Gaarlandt; de di recteur van de kousenfabriek, die de kosten van het toernooi voor haar reke ning neemt, de heer L. van Straaten en de president van de wereld schaakbond Folke Rogard. Mr. A. Rueb, ere-president van de FIDE, heeft het toernooi officieel ge opend. waarna de loting onder leiding van de toernooi-directeur de heer H. de Graaf en de scheidsrechter, de Belg A O'Kelly de Galway geschiedde. Er werden drie groepen gevormd. Uit elk der groepen gaan de drie best ge plaatste teams naar de winnaarsgroep. terwijl de overbl ij venden in twee kwa- lificatiegroepen worden ingedeeld. De groepen werden door het lol als volgt geformeerd: Groep 1: Finland, Roemenië, Ierland. Frankrijk, Rusland. Nederland, Tsjeoho- slowakije NOORDIVIJKERHOVT BurgelUke stand Geboren: Marinus Krieno Hendrik, z. v. M. L. Bode en A. M. Luurssen; Johan nes Simon Theodorus z. v. P. J. van der Klugt en A. T. van Schie. Ondertrouwd: J. B. Meeuwissen 25 j. en M. C. J. van Bereken 23 j.; H. J. War merdam 26 j. en A. M. Versleijen 22 j.; T. J: Bakker 26 J. en P. W. van der Togt 27 jaar. Gehuwd: W. P. J. Caspers 29 j. e M. de Groot 27 jaar. Overleden: F. P. Dahmen 67 L. C. Hoff. VOORSCHOTEN Onvoorzichtig Op de Leidseweg nabij de R.K. kerk ln Voorschoten stak de wielrijdster A. B. uit Voorschoten zonder richting aan te geven de rijweg over. Een uit het dorp komende personenauto kon een aanrijding niet voorkomen en schepte de wielrijdster. Met een hoofdwonde en een gehavend ge laat werd ze naar het ziekenhuis in Led den vervoerd. Zwaar gewond Bij Marlot in Den Haag nabij het via duct werd mevrouw C. K. uit Voor schoten aangereden door een personen wagen. Zeer zwaar gewond werd zij naar de Ursulakliniek vervoerd. Voor haar leven wordt gevreesd. Postduivenwedvlucht De postduivenvereniging ,,De Zwaluw" hield een wedvlucht met oude en jonge duiven (navluohten) vanaf Roosendaal, af stand ongeveer 66 km. In concours 235 duiven, gelost 11.25 uur met zjw. wind Aankomst eerste duif 12.20 58 uur, snel heid 1169.25 meter per minuut. Aankomst laatste prijsduif 12.42.37 uur, snelheid 846.15 meter per minuut. De prijzen wer den als volgt verdeeld: A. de Graaf 1, 34; D. M. Kloosterman 2, 4, 7; J. P. v. d Assem 3, 5, 25, 35, 38, 40, 41; Fr. Hendrik# 6, 13, 15, 24, 26, 27, 44, 46; P. N. van Wis sen 8, 12, 21, 28 37, 47; C. Zwaan 9, 18; P. van Klaveren 10, 17, 42, 45; G. L. Schrijvers 11, 19, 20, 23 43; H. v. d. Wal 14. 33; H. Verhoork 16, 22, 36; F. C. van Heusden 29. 31, 39; P. d' Haens 30. 32. Collecte kankerbestrUding Deze week (27 sept.) wordt in Voor schoten de collecte voor de kankerbe strijding gehouden Alle ziekenfondsen gaan nu akkoord De bond van r.k. ziekenfondsen en de Stichting autonome ziekenfondsen deelt mede: dat de bij deze organisaties aange sloten ziekenfondsen, na kennisneming van de circulaire van de ziekenfondsraad, waarin de door de raad goedgekeurde regeling voor de hervatting van de werk zaamheden door de tandartsen is vervat, de tandartsen hebben verzocht met in gang van 4 september op basis van deze regeling de tandheelkundige hulpverle ning aan hun verzekerden te hervatten. De minister van sociale zaken en volks gezondheid. de ziekenfondsraad en de Nederlandse maatschappij tot bevorde ring der tandheelkunde zijn hiervan in kennis gesteld. Moet er in Zwolle een universiteit komen? Het gemeentebestuur van Zwolle heeft vijftig ingezetenen van deze stad ge vraagd zitting te nemen in een commissie die tot taak zal krijgen de gedachte van een universiteit te Zwolle ingang te doen Het tekort aan voldoende academische vorming doet zich volgens de gemeente Zwolle vooral in het oosten van het land voelen. Een instelling voor hoger onder wijs zou het culturele niveau en het wel-, vaartspeil in Oost-Nederland op een ho-j ger plan kunnen brengen. Het gemeentebestuur van Zwolle ls mening dat tal van factoren pleiten Zwolle als vestigingsplaats. Groep 2: Verenigde Staten, Schotland, Hongarije, Oostenrijk, Oost-Duitsland, Bulgarije, Luxemburg. Groep 3: Polen. Zuidslavië, Engeland, Denemarken. West-Duitsland. Noorwegen, België Indien het team van Ohili nog op tijd arriveert, zal het als achtste in de derde groep worden ingedeeld ZWEMMEN. De Franse militair. Guy Montserret, lid van de Franse militaire zwemploeg, die binnenkort ook in Can nes uitkomt tegen de Nederlandse mili taire zwemmers, heeft gisteren in Monte Carlo het Europees record 800 meter vrije slag verbeterd. Hij zwom de afstand in 9 min. 28.6 sec. en bleef daarmede ruim onder het oude record van zijn landge- noot Jean Boiteux, dat op 9 min. 38.2 Communisten mogen naar Squaw-Valley De Amerikaanse regering heeft thans officieel verklaard, dat zjj geen bezwaren zal opwerpen tegen de deelneming aan de Olympische winterspelen van 1960 door atleten uit de Chinese volksrepu bliek en uit andere communistische sta ten, waarmee de Amerikaanse regering geen diplomatieke betrekkingen onder houdt. In een brief aan Avery Brundage, pre sident van het Int. Olympische Comité, heeft zij de verzekering gegeven dat ten opzichte van deze sportslieden geen dis criminatie zal worden toegepast. De de finitieve beslissing zal tijdens het con gres in de tweede helft van september in Sofia aan het I.O.C. worden meege deeld. Verder ls bekend geworden dat aan de reis naar Sofia van Brundage en twee andere leden van de Amerikaanse dele gatie, Douglas F. Roby en John J. Gar land, geen belemmeringen in de weg staan, hoewel Amerika geen diplomatie ke betrekkingen met Bulgarije onder houdt. Men neemt in officiële kringen aan, dat de Chinese volksrepubliek geen deel nemers naar de winterspelen in Squaw Valley zal zenden, omdat de takken wintersport ln China niet populair zijn. Waarschijnlijk zo meent men verder zal de Chinese volksrepubliek ook ndet bij de zomerspelen in Rome vertegen woordigd zijn, conform het standpunt dat zij heeft ingenomen ten opzichte de Spelen in Melbourne Zij hield zich toen afzijdig omdat een ploeg van natio nalistisch China aanwezig was. Engelse league De uitslagen t teren gespeeld luiden: Tweede divisie: Sheffield United— Charlton Athletic 0—3; West Ham Uni tediBlackbum Rovers 11. SASSENHE1M Kosten o.I.-school De werkelijke kosten van de openbare lagere school in 1956 hebben 2531.25 be dragen, hetgeen neerkomt op 46,39 i leerling. Geraamd was 36 per leerling, zodat 139 per leerling meer werd uit gegeven dan was geraamd. Bij de vijf jaarlijkse afrekening met de besturen van de bijzondere scholen over 1953 tot en met 1957 zal dit oversohrijdingsbedrag in aammerlking worden genomen. Vergoeding scholen B. en W. van Sassenlhedm stellen de vergoeding ingevolge de onderwijswet van de hierna genoemde scholen als volgt vast te stellen: Hervormde school 10.81 St. Paneratiusschool 13.692; De Visser- school 11.256; St. Antoniusschool 13.500; St. Pancratiussehool V.G.L.O. 1.792, De Visserschool ulo 6.715; Don Boscoschool ulo 11.645. Subsidie B. en W. van Sassenheim stellen de gemeenteraad voor de gemeente Noord- wijkerhout een subsidie van 75 t lenen in de kosten van de door haar ge- exploiteerde r.k. lagere tuinbouwschool. Aanschaf leermiddelen Het bestuur van de vereniging De Vis serschool voor Ohristelijk mulo heeft de raad verzocht gelden beschikbaar te stel len voor de aankoop van leermiddelen in verband met de toeneming i lingental. B. en W. stellen voor een kre diet van 2500 besohikbaar te stellen. Alleen moet nog worden uitgezocht of atlassen, die mee naar huis worden ge nomen, wel voor vergoeding in aanmer king komen. Agenda gemeenteraad Donderdagavond om half negen komt de gemeenteraad van Sassenheim in open bare vergadering bijeen. De agenda ver meldt onder meer de volgende punten: voorlopige vaststelling kosten openbare school over 1956; voorlopige vaststelling vergoedingen ingevolge de lager onder wijswet; subsidie bijzonder lager tuln- bouwonderwijs; verhoging bijdrage ploitatdekosten Mater Amabilisschool te Lisse; medewerking art. 72 l.o.-wet; be zwaarschrift hondenbelasting 1957; ver hoging maximum bedrag aan vlottende sohuïden over 1957 en verhoging krediet ln rekening-courant; goedkeuring reke ning burgerlijk armbestuur over 1! wijziging begroting 1957 in verband i investeringsbeperking en financiële ver houding. Financiering woningbouw In verband met de voorfinanciering van de bouw van 78 woningwetwoningen met krediet op kort termijn is het noodzakelijk het verleende maximum-krediet voor 1957 ad 500.000 tot 1.000.000 te verhogen aangezien het onder de huidige omstan digheden ndet mogelijk is gelden op lange termijn aan te trekken. In verband hiermee dient het maxi mum-krediet in rekening-courant mede te worden verhoogd. Dit krediet bedraagt thans 250.000. De Bank van Nederlandse Gemeenten heeft zich bereid verklaard bedoeld maximum tot 1 oktober te ver hogen tot 400.000. Bloembollencultuur Vrijdagavond om acht uur wordt in Het Bruine Paard een buitengewone leden vergadering van Bloembollencultuur ge houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 4