CHRISTELIJK Ceref. kerken in Indonesië lid van de Wereldraad Opvoedende taak der school heeft haar grenzen Vepleegsters worden te veel met andere zaken belast Apeldoorn heeft eerste chr. u.t.s. in Nederland Televisiekwestie is voorlopig afgedaan INNSBRUCK 2 Prof. Bergenia belicht de achtergronden (II) TN dit tweede artikel gaat prof. dr. H. Bergema, zendingshoogleraar aan de Theologische Hogeschool der Geref. Kerken te Kampen, nader in op de motieven der Geref. Kerken in Indonesië tot aansluiting b(j de Wereldraad van Kerken. In een „ver antwoording" legde de synode dezer kerken rekenschap af van haar be slissing. T~\EZE „verantwoording"' werd o.m. noodzakelijk geacht met het oog op de Wereldraad zelf en de bij deze raad reeds aangesloten kerken. De baiisformule van de Wereldraad is immers kort en laat daarom verschillende inter pretaties toe. Meer en meer gaan de tot de Wereldraad toetredende keiken er daarom toe over open lijk verantwoording af te leggen van haar interpretatie, niet om deze dwingend aan de andere ker ker. op te leggen, maar opdat itder der partners zal weten wat hij aan de ander heeft. De Geref. Kerken in Indonesië achtten het wenselijk, dat ook zij, tegelijk met het verzoek oir; toetreding, in een daarbij gevoegde „verantwoor ding" de banier van haar belijde nis omhoog zouden heffen. Zij slo ten zich immers niet bij de We reldraad aan, omdat zij sinds de .zelfstandigwording" wat meer indifferent zouden zijn geworden tegenover de belijdenis en de waarheidsvraag, maar juist om de andere kerken te dienen met hetgeen God haar (vaak in de weg van vervolging en strijd tegen de dwaling) van de waarheid heeft doen zien en om ook zelf „mede bemoedigd te worden door hun geloof", daarbij gedreven door het to» ootmoed stemmend besef, dat wij allen de waarheid slechts „ten dele" kennen. de Wereldraad zelf de Geref. Kerken in Indonesië overtuigd, dat deze geen nivelle ring wenste door Indifferentie ten opzichte van de waarheid, maar Integendeel van leder der deelne mende kerken een openlijk uitko men voor eigen geloofsovertuiging verwachtte en op prijs stelde. VAN een eventuele aansluiting bij de International Council of Christian Churches (de ICCC) is nimmer ernstig sprake geweest. Niet, omdat de Geref. Kerken in Indonesië zich met de grondslag van deze organisatie niet zouden kunnen verenigen. Zij zijn het daarmee van harte eens, al wordt he; eerste artikel der goddelijke Inspiratie van de Heilige Schrift i.i deze kringen vaak verdedigd op een wijze, waarmee de Geref. Kerken moeilijk haar instemming kunnen betuigen. Maar dezelfde bezwaren (nl. ven een ongerefor- meerde interpretatie van de belij denisgrondslag» bestaan er ook ten aanzien van de Wereldraad. Eer veel groter bezwaar is ech ter. dat de ICCC zich het recht aanmatigt „wegens bewezen af wijking" een zekere tucht uit te oefenen over de bij haar aange sloten kerken. En dat doet de Wereldraad niet. schlen wel het grootste bezwaar zou de ICCC de Geref. Kerken ln Indonesië verbieden samen te werken met kerken, die bij de Wereldraad zijn aangesloten, zoals b.v. de kerken op het zendingster rein van de Nederlandse Geref. Kerken op Midden-Java. Aanslui ting bij de ICCC zou ook voor de Geref. Kerken in Nederland sa menwerking met deze kerken en daarmee haar ztndlngsarbeld ln Indonesië onmogelijk maken. lidmaatschap van de Were! raad, werden niet van die aard geacht, dat zij een belemmëring zouden behoeven te vormen voor een aansluiting, waardoor een mo gelijkheid werd geboden tot het vervullen van de oecumenische roeping, waarvoor de Geref. Ker ken in Indonesië zich zagen ge steld. Zo werd dan ook op de sy node van Djakarta in 1955 met algemene stemmen tot deze aan sluiting besloten, terwijl tevens een drietal deputaten werd be- no"?tnd, die een rapport zouden samenstellen, waarin op schrif tuurlijke, kerkhistorische, confes sioneel-kerkrechtelijke en prakti sche gronden het besluit tot toe treding werd verdedigd. EEN samenvatting van dit rapport werd als een „verantwoording van de synode der Geref. Kerken in Indonesië nopens haar besluit 'tot aansluiting bij de Wereldraad van Kerken" op de synode van Bandung in 1956 ingediend, be sproken en na enige wijzigingen met algemene stemmen aanvaard. Deze „verantwoording" werd daarna aan de verschillende zus terkerken toegezonden en tezamen met het verzoek om toelating bij het secretariaat van de Wereld raad ingediend. Dat de Wereld raad kortgeleden dit verzoek heeft ingewilligd, werd reeds vermeld. |N het «lofartikel zal prof. Bergema lantal uitspraken citeren, welke erkend zyn voor het karakter e „verantwoording". Het gezin blijft primair S.S.R.-reünisten spraken over het christelijk karakter onzer scholen (Van een onzer verslaggevers) Op het eind vorige week op de Pietersberg te Oosterbeek gehouden con gres van reünisten van S.S.R. heeft het vraagstuk van de christelijke opvoe ding in het centrum van de belangstelling gestaan. De tijdens het congres benoemde nieuwe voorzitter, dr. T. J. Poppema uit Groningen, sprak over christelijke opvoeding ln de school, en de scheidende voorzitter, dr. mr. J. Oringa, bepaalde de reünisten bij de christelijke opvoeding in het gezin. Boek VAN DL DAG Giant is een typische heruitgave een boeiende roman, welke enige jaren Seleden eveneens bij Drukkerij Holla n- la te Baarn verscheen onder de titel „Vreemdelinge in eigen huis". Deze ge schiedenis van een Amerikaanse vi die door haar huwelijk in het zeer derne, vooruitstrevende en vooral heel hoogmoedige Texas terechtkomt is la ter onder de naam „Giant" verfilmd met de jonggestorven acteur James Dean in een van de hoofdrollen. Na de film verscheen de roman nog Wie de opzienbarende ontplooiing van Texas niet kent kan zich verbazen bij het lezen van dit verhaal dat met veel vaart en verve is geschreven. ONDERWIJSBENOEMINGEN. Benoemd tot lerares aan de chr. indus trie- en huishoudschool te Alblasserdam mej. C. de Witte te Rotterdam. Tot onderwijzeres aan de chr. school te Schaesberg ls benoemd mevr. J. v. Leeu wenHollaar te Heerlerheide. Beroepin gsiverk Evang. Herv. Gemeente, H. W. Doornink! kand. te Meohelen. Bedankt: voor Opheusden, B. Haver kamp te Nieuw-Lekkerland. Benoemd: tot vikaris van de Gestichts gemeenschap Neerbosch, S. de Boer, kand. te Beverwijk. GEREF. KERKEN Beroepen: te Heinkenszand. H. J. Kof- frie, kand. te Ede; te Grevelduin en Vrijhoeve Capelle, G. Torenbeek te Den Ham; te Hijken, W. H. M. Reinders, kand. te Apeldoorn; te Zwartewaal—Abben- broek, H. J. Koffrie, kand. te Ede. Aangenomen: naar Nieuwdorp, A. F. Goedendorp te Den Burg (Texel), die bedankte voor Leek (Gr.>; naar Wilsum (graafschap Bentheim, Duitsland), K G. Idema te Oud-Beijerland. GEREF. KERKEN Beroepen: te Musselkanaal: R. Timmer man, kand. te Enschede. Aangenomen: naar Mariënberg: D Deddens te Wetsinge-Sauwerd. Broek op Langendijk; voor Bunschoten: H. C. v. d. Ent te Werkendam. GEREF. GEMEENTEN Tweetal: te Kampen: W. Hage te Nun- speet en L. Kleboom te Lisse, EVANG. LUTHERSE KERK Viertal: te Haarlem: L. G. Chr. Grabandt te Leeuwarden, J. J. F. Herrmann te Alkmaar. H. Johannes te Vlisslngen en D. Solinger te Purmêrend. Geen gratis Bijbels De wereldbond van Bijbelgenootschap pen heeft er bij de aangesloten organisa ties op aangedrongen in de toekomst Bijbels en Bijbelgedeelten niet meer gra tis ter beschikking te stellen. De bond staat nl. op het standpunt, dat een mas sale kosteloze Bijbelverspreiding de waarde van de Heilige Schrift devalueert en bovendien gemakkelijk kan worden opgevat als een propaganda, die erop is gericht „proselieten te maken". Prachf handen De opvatting, dat Instructie te schei den ls van opvoeding, is verouderd, zo verklaarde dr. Poppema. Onbewust werkt de docent al onderwijzend mee aan de opvoeding. In discussie is slechts in hoeverre hij een taak heeft als doel bewust opvoeder, naast de ouders. Met nadruk wees de spreker erop, dat de school nooit de verantwoordelijkheid van de ouders kan overnemen. Er is volgens de sociologen momenteel sprake verschuiving van het gezin naar school, maar hiertegen dient de bijbel- getrouwe christen staande te houden, dat de opvoeding voor het belangrijkste gedeelte in het gezin thuis hoort. De school heeft echter mede een voedende taak. Wat het voortgezet derwijs betreft is deze drieërlei: de op voeding tot sociale omgang, tot het aan brengen van een Juiste houding tegen over de arbeid en tot het dragen van verantwoordelijkheid. Het doel der op- Als men een scheiding maakt tussen intellectuele en religieuze vorming deze aohool en heel de strijd, welke voor gestreden werd, een fictie. Chris telijke opvoeding en in gezin en in school houdt in. dat de opvoeders chris tenen moeten zijn. Indien b.v. het be stuur van een christelijke sohool voortgezet onderwijs in deze tijd van personeelschaarste voor de verleiding bezwijkt iemand aan te stellen, die wel bevoegd is. maar qua levensbeschou wing niet in deze gemeenschap past, dan gaat het de verkeerde kant op. Peil en karakter Als er aan Tiet peil van het onder wijs iets mankeert, dan is dat erg, maar onvergeeflijk wordt het, als het christelijk karakter van onze scholen wordt aangetast door de benoeming van leraren die niet kunnen mee werken aan het godsdienstige doel. In de gelederen van het christelijk onderwijs lopen thans mensen mee, die elke christelijke actie een fictie riöemènen de openbare school in christelijke bedrijvigheid evenveel kansen bieden als de christelijke. Dr. Poppema riep de reünisten drin gend op zich op dit vraagstuk ernstig te bezinnen. S.S.R. moet het machtige fonds zijn, waaruit geput kan werden om het christelijk onderwijs te reforme ren en staande te houden terwille van onze kinderen. Dr. Ozlnga stelde, dat geen gediplo meerde kracht, zelfs met diploma's kin derbescherming, de moeder kan vervan gen, ook al -brengt zij er dan theoretisch veel minder van terecht. Merkwaardig dat de Bijbel van opvoedingstechnie ken hoegenaamd niets afweet. Men kan hoogstens terecht voor het hart van het kind en hoe dat open komt voor God en Zijn dienst. Dat ls het nieuwe leven. Het is meer dan de liefde, er zit ook iets van glorie in, onverschillig of de op voeder begaafd is of niet. „Bevrijd" De kinderen moeten aan ons merken, dat wij „bevrijd" zijn, dat wij op weg raar Jeruzalem en dat wij hen me-e- >n aan de hand. Met niet teveel woorden, maar met overtuiging, vreug- •n warmte. Dat kunnen ook de ouders, die als pedagogen niet geslaagd zijn, de nerveuze moeders en de over bezette vaders. Dit „hart-probleem" is niet op te los sen met allerlei voorschriften en met re glementen. Het besef, dat men dienen mag ln de ruimte, die God geschonken heert, moet op de voorgrond staan. De moderne psychologie werkt met het be grip „aanspreekbaarheid". Als de kin deren niet waarlijk aanspreekbaar wor den, doordat ze op Jezus zien, dan zijn alle methoden lapmiddelen. Op de middag van de eerste dag werd de traditionele autopuzzelrit gehouden, die de congresgangers langs gebaande en ongebaande wegen van de schone Zuld-Veluwe voerde naar het Uddeler- meer. De Martlni-wlsselpot, tot heden in handep van de kring Groningen, kwam in het bezit van de kring Utrecht. Zaterdagmorgen heeft prof. dr. K. J. Popma uit Utrecht de sluiting v'erzorgd, in zijn toespraak oproepend tot begin ning op hetgeen de Bijbel leert over het kindschap. Verzekerd Onze tijd is er geen van zeker heden. Er wordt dan wel gespro ken van zekerheid van de wieg tot het graf, maar die is materieel gericht. Geestelijke zekerheden heeft de moderne mens niet, levend in de slagschaduw van atoombom en geleid projectiel, van de demon van het verkeer en de gevaren van het water. Wie durft te bewe- EEN WOORD VOOR VAN DAAG ren, dat hij in geestelijke ze kerheden leeft, wordt ongelovig aangekeken en beschouwd als een mens, die de betrekkelijk heid van zijn bestaan niet be grijpt en die niet weet wat er op de wereld omgaat. Het is mode geworden infc onzekerheden te le ven. Paulus deed niet mee met deze mode. Hij durft zon der enige restrictie te zeggen; „Want ik ben verzekerd". Lees het maar in Romeinen ne gen. Paulus vindt die zekerheid dan ook niet in de wereld van zijn dagen of in zijn eigen bestaan, maar in „de liefde Gods, welke is in Christus Jezus, onze Here". Dat is het enige vaste in zijn leven. Dood noch leven kunnen daarin Conferentie ziekenhuispredikanten HET grote tekort aan verpleegsters is gisteren onderwerp van discussie geweest op een conferentie voor ziekenhuispredikanten en andere geestlijke verzorgers. Dezen zijn op uitnodiging van de Ned. Hervormde „Raad voor Kerk en Ziekenzorg" twee dagen bijeen in het Eijkmanshuis te Driebergen. Hoewel er aldus mej. zr. A. M. der M-eulen, in het laatste jaar aan merkelijk méér diploma's werden uit gereikt dan vorige jaren het geval was (2111), blijft er steeds een nijpend te kort aan verpleegsters. Dooxdat er in de ziekenhuizen te wei nig huishoudelijk-, laboratorium- enrönt- genpersoneel is, moeten de verpleeg sters dit tekort opvangen en worden daardoor aan haar eigelijke taak ont trokken. Een oplossing is het creëren part-time jobs, zodat ook gehuwden kun- worden ingeschakeld. Gelijke salari ëring van mannelijk en vrouwelijk per soneel zal de concurrentie tussen be drijven en verzorgende beroepen min der scherp maken. Wat betreft de ziekenhuizen: er is een bedenkelijke uitholling van het ver- 'pleegwerk. De zusters moeten teveel werk doen. dat ook door anderen kon worden gedaan. Er kan daardoor te weinig band ont staan tussen haar en de patient. Dil geeft te weinig bevrediging. Niet de patiënt neemt de centrale plaats ln, Veel ziekenhuizen zijn weinig efficiënt ingericht, terwijl er ten aanzien van de jongere zusters teveel nog een schoolsfeer heerst. verandering brengen. God is sedert Paulus' tijd niet veranderd en het is voor ons, die nu leven, pre cies zo: wij mogen verzekerd zijn, omdat niet de één of andere mens, maar God de Vader regeert en Zijn goedertierenheid de eeuwen verduurt! Gisteren ls in Apeldoorn onder grote belangstelling de eerste christelijke uit gebreid technische school ln ons land geopend. De school ls voorlopig gehuisvest in enige gebouwen van andere scholen, omdat het nog minstens tien jaar zal duren, voor men over een eigen gebouw kan beschikken. De voorzitter van de stichting christelijke U.T.S. te Apeldoorn, de heer J. A. btruyk, merkte op, dat tot voor kort b|j het onderwijs In ons land de nadruk lag op het bijbrengen van kennis, maar dat men tegenwoordig steeds beter be- karaktervorming even belangrijk z|Jn. Daarbij ls het school kan worden uitgegaan van de levensvisie, die de leerlingen ln het gezin wordt meegegeven. De burgemeester van Apeldoorn, de heer A. L. des Tombe, vestigde de aan- de stichting van deze school voor Apeldoorn, omdat er Jl"~ werkgelegenheid op ander gebied l worden gevonden, het grootste deel in de Industrie. COMMENTAAR Beter De K.R.O.-maandag avond-cocktail smaakte ons gisteren veel pit tiger dan gewoonlijk. Vlot en gevarieerd kHfamen we via een .alleraardigst vraagge- Jan Willem Hófstra onderwijzersechtpaar sprek Spekking, dat kort geleden drie jaar in Nieuw-Guinea heeft ge werkt, een (te)kort filmpje over Pompei en een boeiende toneel bespreking van al weer Jan Fout is toegegeven en zal niet meer voorkomen „Wij hebben vanmiddag, nadat de Nederlandse Televisie-Stichting haar communiqué naar aanleiding van de televisie-uitzending op zaterdagavond 31 augustus had uit- Wiilem Hofstra op een kort ge- gegeven, ln een onderhoud met sprek je met Bob Verstraete en enige vertegenwoordigers van de een langer en zeer interessante N.T.S. nadere verklaringen omtrent dialoog met de Oostenrijkse re- deze uitzending en inlichtingen ge- gisseur van het dagboek van kregen en zetten nu voorlopig een Anne Frank. punt achter deze kwestie", aldus De éénakter ,iHet getuig- zei gisteravond de staatssecretaris schrift" verraste niet zo zeer van onderwijs, kunsten en weten door de vindingrijkheid van het schappen, mr. R. G. A. Höppener. gegeven dan wel door het sterke De staatssecretaris verwees verder en overtuigende spel van Aaf naar het gistermiddag door de N.T.S. en Herman Bouber. Hij speelde uitgegeven communiqué, waarin ver- hierin de remmer, die veertij kUert wordt d.t het degelijke beetuur tu !t'erd'eLïiïwZolïïï!' "p™ gr'e^'S; hexd zeer ernstig spoorwegonge- onder verantwoordelijkheid van de luk heeft veroorzaakt en daarom n.T.S. is uitgezonden, ten zeerste betreurt. oneervol werd ontslagen; zij is zijn vrouw die gefingeerde sym pathiebetuigingen van collega's heeft gemaakt om zijn verwoeste leven weer wat inhoud te geven. Daarin is zij geslaagd hoewel hij de intrige later blijkt door te hebben. De Boubers wisten ons hierin te doen geloven, een niet geringe verdienste. Advertentie LIJdari aan brandend maagnnr voelen zich geen hall mana. Eunneii geen eten zien in 't vooruitzicht van so'n nieuwe aanval Op 't moment dat ge Rennies neemt deze smelten op de tong, zakt de pijn, om na enkele minuten geheel te dw|jnen. Neem toch Rennies- Gemakke lijk in te nemen - gewoon laten sme" op de tong. En helemaal niet naar in te nemen. Integendeel: smakelijk èn onopvallend. 56 ,,Ja inderdaad. Hij hield haar hand vast en keek met zwijmelende ogen naar haar. Ze had den blijkbaar samen ontbeten, of weet ik wat. Ik wil het niet weten ook, voor mij is alles voor bij. Ik wil met haar niets meer te maken hebben. „Dus als ik het goed begrijp zat Frfiulein Ma rianne met Harold von Emslghofer in Hotel Neu Tirol te ontbijten en hij hield haar hand vast. Interessantganz interessant." De Innsbrucker inspecteur wreef bedachtzaam door zijn snor- André voelde nieuwe woede opkomen. „Dat noemt u alleen maar interessant, ganz interessant, meer niet. Het doet u totaal niets. U voelt niet, hoe mijn gevoel van eigenwaarde daar in die straat een knauw heeft gekregen." „Niet zo dramatisch, Herr Rost, alleen uw ge voel van eigenwaarde? Was er dan niet zoiets als liefde, of verliefdheid? Heeft het uw hart geen pijn gedaan?" André werd rood: „Je praat niet over die din gen. tenminste niet zo gemakkelijk, je zegt bij voorkeur je gevoel van eigenwaarde, of iets der gelijks, een smoes natuurlijk, maar je ware ge voelens zijn bij zulke dingen zo heel moeilijk on der woorden te brengen." Het bleef enkele ogenblikken stil in de kamer. „En wat denkt u nu te gaan doen? Wees eens heel eerlijk, Herr Rost, niet tegenover mij, maar voor uzelf. Zo ineens is de liefde niet dood. Het doet pijn, maar het einde is er niet. Dat kan <~&aadóeló in '"V,N niet zo plotseling. Bij geen r „Ik weet het niet," antw< weet niet wat ik nu ga doen en ik weet niet, of ik nu, na die ontdekking mijn liefde voor dat meisje kwijt ben," hij aarzelde, „ik geloof het niet, nee, Herr Zuckwaller ik geloof het niet." „Nu moet u eens heel goed naar me luiste ren, Herr Rost, misschien neemt u me die raad kwalijk, wellicht ook heb ik geen enkel recht van spreken in deze zaak, die eigenlijk alleen tussen u en het meisje gaat, maar toch waag ik het er op: doe geen overhaaste dingen, want ik geloof nog steeds aan de onschuld van Marianne van der Bij.." „Wat?" André Rost sprak het woord langge rekt van verwondering uit, ,,u gelooft na wat ik gezien heb, nog in de onschuld van Marianne van der Bij?" „Ja, en nog sterker: ik weet het 2eker. Ik heb u, geloof ik, nog niet eerder verteld, dat Von Emsighofer ook in Hotel Neu Tirol verblijf hield. Hij moet dus Marianne wel eens daar ge zien hebben en gelooft u me, Herr Rost, Von Emsighofer weet, dat Marianne uw meisje is. Hij is sluwer dan een vos. Hij heeft geprobeerd aansluiting bij het meisje te vinden om op die manier iets te weten te komen over u en over het feit, of u wellicht al iets ontdekt hebt." „Theorie, loze woorden-theorie, Herr Zuckwal ler, dan behoeft hij toch nog niet haar hand vast te houden?" Zuckwaller glimlachte: „Zou Marianne blij ge weest zijn, dat die man haar hand vasthield, of zou zij het juist op het ogenblik, dat u het zag, hebben toegelaten om in dat drukke hotel een scène te voorkomen?" „Inspecteur, het is erg mooi van u, dat u pro beert alles wat Marianne deed, te vergoelijken, maar u moet niet proberen recht te praten wat voor mij heel erg krom is- Dat gaat een beetje te ver en ik laat me heus niet door wat theorie, vermengd met goedklinkende smoesjes in slaap sussen. Werkelijk niet. Mijn besluit staat vast: ik wil Marianne van der Bij nooit meer. zien." Hij pauzeerde even, greep in zijn zak en vervolg de: „Herr Zuckwaller, laten we op een ander be langrijker onderwerp overgaan." Bij het woord „belangrijker" vloog er even een glimlach om de mond van de politieman. Hij bleef echter strak kijken, toen André de ring, met de smaragd tevoorschijn bracht. (Wordt vervolgd) I „Ik heb hiervan akte genomen", zeide mr. Höppener. De staatsse cretaris zei verder vooral de aan dacht te willen vestigen op de laatste zin van dit communiqué I „Jij bevalt me niet", is het korte luisterspel genoemd, dat de A.V.R.O. vanavond van half tien tot tien voor tien brengt. Dit hoorspel is geschreven door Gerard Doting naar een ver telling van Karei Capek. S Arturo Toscanini dirigeert het N.B.C.-orkest in een uitvoering. m half vijf die morgenmiddag voor de V.A.R.A. is Gespeeld worden de no. 1 in D van Sergej en Tijl Uilenspiegels streken op. 28 var Strauss. waarin maatregelen worden aan gekondigd teneinde herhaling van dergelijke fouten te voorkomen. „Aangezien geen misdrijf aan de orde is gekomen als bedreiging van de veiligheid van de staat, de openbare orde of de goede zeden", aldus de staatssecretaris, „beschouw ik de zaak voorlopig als afgehandeld". Het onderhoud over de bewuste televisie-uitzending is gistermiddag gevoerd tussen de staatssecretaris, de vice-voorzitter van het N.T.S.-bestuur mr. A. B. Roosjen, plaatsvervanger van de buitenslands vertoevende voorzit ter. prof. dr. J, B. Kors o.p., de heer J. W. Rengelink, commissaris voor de programma's van de N.T.S. en de regeringscommissaris voor het radio wezen prof. dr. L. J. M. Beel, De heer Rengelink verklaarde desgevraagd, na dit onderhoud niets te hebben toe te voegen aan het communiqué van de N.T.S. „Wat is er verder ook te doen?" zo zei hij, „er is een fout gemaakt, de fout is toegegeven en het zal niet meer voorkomen." FM-zenders te Mierlo in de lucht Vandaag zijn de beide fm-zen- ders te Mierlo in gebruik geno men. In de proefperiode, die tot 15 september, de datum van of ficiële ingebruikstelling zal du ren, zullen reeds de volledige programma's van Hilversum 1 en 2, resp op de frequenties 93.5 Mhz en 99.9 Mhz te beluisteren zijn. I Utrechts stedelijk mannenkoor en en declamator 18.05 Strljkkwart 18.45 :trum v h Chr organisatie- en Verenl- sleven 19.00 Nws en weerber 19.10 Or- onc 19.30 Bultenl overz 19.50 Gram Radiokrant 20.20 Lichte muz 20.45 telljke liederen 21.25 Men kan thans als 18-jarige in de op leiding opgenomen worden. Op deze leeftijd gevoelt men zich volwassen, doch zoals Karl Barth opmerkte heeft men soms veel beleerd zonder nog over ervaring te beschikken. De adolescent van 18 j. wil verantwoordelijkheid dra gen. Er is waarlijk geen tekort aan ide alistische motieven. Een enquête bewees dat godsdienstig negatief ingestelde meisjes vaak het sterkst idealistisch ge stemd waren. Valt de sfeer de leerling-verpleeg ster tegen (de idealen worden niet verwerkelijkt), dan vertrekt men al te gemakkelijk (in 1954: 37,7 pet. der eerstejaars en 38,2 pet, der tweedejaars!). De verpleegarbeld dient teruggebracht te worden tot de oorspronkelijke inten tie: vervanging van de familie. Daar om wordt de verpleegster Immers zus ter genoemd. Zij heeft het milieu te scheppen, dat medewerkt tot de gene- De opleiding dient dan ook grondig t« worden herzien. In aansluiting op dit klemmend be toog stelde ds. A. Hijmans (A'dam) de vraag naar het tekort aan intermense- lijke verhoudingen in de ziekenhuizen. Hier ligt een der oorzaken van het „verloop". Laten de artsen de zuster» niet slechts als „instrument" gebruiken. Gaat er van de staf, van d® hoofdzus ters wel voldoende leiding uit? Dit is allerminst als een verwijt bedoeld, de ze hoofden zijn vaak o.a. met admini stratief werk overbelast. Toch zullen zij tijd en gelegenheid moeten ontvangen om de jonge Verpleegsters op te vangen. Dit kan niet door een predikant worden overgenomen ook al neeft deze even eens een taak tegenover de zusters. Is het ouderwets, aldus vraagt ds. Hij mans, om nog te spreken over liefde en offer, althans toewijding? Hoezeer verplegen tevens een zeer zakelijke aan gelegenheid is. Maar bij de propagan da in de gemeente mogen deze begrip pen zeker worden genoemd. Met het materiële Merkwaardig ls, dat beide spreker» het materiële niet het belangrijkste ach ten in de vragen rond het verpleegsters- tekort. In de discussie wees zr. Van der Meulen op de Engelse methode: in de ziekenhuizen hebben de verschillende groepen (ouderen en jongeren) eigen woonverblijven, elk onder leiding van een eigen homesister (een oudere ver pleegster of iemand uit het jeugdwerk). Door een grote mate van vrijheid wordt juist tot verantwoordelijkheid opgevoed. De jongeren van thans moeten op zeer bijzondere wijze worden opgevangen, ideologische bindingen worden niet aan vaard. Men brengt alleen een offer voor wat als waardevol ervaren is. Jonge meisjes zoekt geen moeder-figuur, doch wel kameraadschap (open omgang). Wij als ouderen moeten tot deze jeugd itgaan. Op de juiste wijze benaderd, zullen wij hen leren leiden. Het geheim van leiding geven is: anderen te laten doen, wat men zelf niet vermag. Om in teamverband Samen de taak te vèrvul- Avonds sprak mej. T, Petri over het hedendaagse maatschappelijk werk en de bijdrage daarvan bij de hulp ver- lening aan de zieke mens. Schweitzer had onderhoud met Dibelius Prof. dr. Albert Schweitzer, die mo menteel in Europa verblijft, heeft op de Bühlerhöhe in het Zwartewoud een ver trouwelijk onderhoud gehad met bisschop Dibelius, de president van de Evange lische Kerk in Duitsland. Onderwerp van gesprek was, zo werd vernomen, het vraagstuk van het afschaffen der atoom wapenen. Schweitzer heeft eind vorige week in de Evangelische kerk van Dolgesheim (Rheinhessen) zijn 84-jarige vriend, de Amerikaanse beeldhouwer Louis Mayer, die o.m. de Albert-Schweitzer-plaquette ontwierp, in de echt verbonden. De kun stenaar stamt uit een Duitse familie, die in Dolgesheim en Nierstein haar baker mat heeft en in de vorige eeuw naar Amerika emigreerde. Na de plechtigheid gaf de gast uit Lambarene een orgelcon cert. In Frankfort woonde Schweitzer met zijn dochter in het Goethehaus een samenkomst bij ter gelegenheid van de herdenking van Goethes geboortedag 208 jaar geleden. Filh c horen. Symfonie Prokofjef schelmen- Richard en SOS-ber. Programma voor morgen Hilversum I. 402 m. VARA: 7.00 Nws 7.10 Gym 7.20 Gram 8.00 Nws 8.18 Gram !,5° V £J£2uw 915 Gram <9-35-9.45 Wa- terst). VPRO: 10.00 Boekbespr 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Gram 10.50 Het Gouden Jubileum van de Algemene Be- ijfsgroepen Centrale, herdenkingsrede. 12.30 (over de 3e lijn.) iuf Hollandse 1.35 Gram 12.00 wodka Anuschka, The 3 Jack; che de la Gendarmerie Natlor Sambre et Meuso, Koninklijke 13.2 .33 V h plat i 13.15 Tentoi Luxemburg I jeugd 16.00 V d h jubileum-congres v Cal □epen Centrale 17.20 gia igeringsultz.: Rijksdelen ge: >h: Wat weten wij van Hei Jws en comm 18.20 Act nis! Dr. C. J. Bleeker: De Coi i Orkest Armand Ml- Vöcaal dubbel I 9.30 V d jeugd VARA: 20.1 isen de regels door, comn Uharm ork en soliste 21.1 inen, hoorspel. 22.20 Gram ïens en nevelvlek, caus 22 NCRV: 7.00 Nwi 12.30 Land- en tulnb r koor 12.53 Gram en Met pit op pad 13.20 Gram 15.60 Kamerork jeugd 17.20 Planorcc ital 17.40 Bcursber Orkest Pippo B: -Piège LiorH Bolling; Tango Espanol, Orkest Béla San ders; Espana cani, Orkest Alfred Hause; Jasminera Cordobesa, Lat Espagnolas, Or kest Rafael de Moncada; Lisboa antigua Orkest Werner Müller: Una casa Portu- guesa. Orkest Karl Loubé: Barcelona. Or kest Kurt Edelhagen; La Cumparslta. Or kest Werner Müller; Plaza de Toros, Or- Adriano Valle en Orkest FoUettl notturni, Iller Pa in; La Ragazza del Sabato /alle en Orkest Pippo Bar- libero, Uier Batacini; Zin- Blnl. Paolo Sardlsco en 3.15 Sera, Adrl „La Cenerentola" van Rossini (20.45) De Italiaanse componist Gioac- chino Rossini (17921868) schreef op 18-jarige leeftijd zijn eerste opera, nl. „La Cambiale di matrl- monio" (één-acter). Hoewel het werk maar matig succes had, kreeg Rossini zoveel opdrachten dat hij in 1812 vijf opera's schreef. Eerst de opera „Tancred" uit 1813 maak te zijn naam algemeen bekend en „De Italiaanse in Algiers" uit het zelfde jaar had niet minder suc ces. In 1816 volgde zijn meester werk „11 Barbiere di Siviglia", een werk dat ook zijn latere opera's in de schaduw zou stellen. Ook zijn ,,La Cenerentola" (Assepoester) uit 1817, een opera die hij schreef op de stem van de zangeres Gertrude Giorgi-Righetti (overleden in 1862). De titelrol is voor een mezzo- sopraanstem van een enorme om vang, zoals eens de Spaanse zange res Conchita Supervia, die het werk in Frankrijk en Engeland tot zo'n succes heeft gebracht. Rossini 'heeft er een bijzonder sprankelend, geestrijk en soms grappig werk van gemaakt (voor de inhoud zie de Omroepgids van deze week blz. 39), zonder dweperige romantiek. Vanavond ziet u deze opera als film met de Romeinse Opera o.l.v. Ollviero di Fabritiis. Programme voor morgen 5-23.00 Eurovisie: Kon Deer

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2