Jlicuwe £riJtsri)c (fourant Russische ambassadeur deken van het C.D.? Veertien dagen was hij de eerste in rang Macmillan doet beroep op premier Boelganin Wapensmokkel uit Syrië naar Libanon Oefeningen na atoomproef KLM gaat in herfst 1958 over pool naar Tokio Treinramp op Jamaica: tenminste 175 doden Vijf doden, vier gewonden A damse bioscoop door felle brand verwoest DINSDAG 3 SEPTEMBER 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. ABONNEMENTEN: 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week ADVERTENTIES: f 0,20 per millimeter. Familieberichten /0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No. 11049 CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „^tunhttstirb is abeblfuett -piyo b«4 in tcaJjenspoct" Wat krijgen ive nou. ZIE PAGINA 5 Der Spiegel slaat weeralarm (Van een onzer redacteuren.) TTET Westduitse weekblad Der Spiegel, dat reeds driemaal eerder Neder- ■IJ- land in het middelpunt der sensatie plaatste, heeft in zijn nummer van gisteren een lang artikel gewijd aan de zorgen van het Corps Diploma tique in Den Haag. Volgens dit blad is de Russische ambassadeur Kirsanof over het hoofd van de Westduitse ambassadeur, dr. Hans Mühlenfeld, heen, deken van het diplomatieke corps geworden. Het blad maakt zich over dit tijdelijk dekenaat van de heer Kirsanof zorgen, daar het vreest, dat dit op een permanent kan uitlopen. nden), zonder de gebruike- er z(jn vervanging aa: diplomatieke vertegenwoordigingen zenden. Ook voor dr. Mühlenfeld kwam de vakantie van zijn collega onverwacht. Hij heeft er echter zijn eigen verlof niet om uitgesteld. Inmiddels is zaterdag ook Volgens de bepaling van ^et Wener (n.ï. drie i Congres van 1815 is in die hoofdsteden,! jyke nota I waar het Vaticaan door een nuntius wordt vertegenwoordigd, deze deken. In Den Haag is echter een internuntius, die de rang van gezant heeft cn is de am bassadeur. die het langst geaccrediteerd is deken. Der Spiegel stelt, dat de ver- De Russische ambassadeurS. P. Kirsanof, die op 4 september 1953 zijn geloofsbrieven aan H.M. de Koningin overhandigde en thans de derde plaats bekleedt in de protocolaire rangorde van het Cottjs Diplomatique in Den Haag. Nederland op grote bezwaren zou stui ten, gezien de verdeelde meningen over een diplomatieke vertegenwoordiging van de Heilige Stoel. Het blad vermeldt de mogelijkheden, dat de Canadese ambassadeur, de heer Stone, niet terugkeert wegens zijn zwakke gezondheidstoestand en dr. Mühlenfeld na de Westduitse verkiezingen een nieuwe bestemming zal wachten. Dan zou de Russische ambassadeur Kirsanof oudste in rang zijn en dus deken worden. Der Spiegel gewaagt van een groot onbeha gen in Den Haag over deze situatie en verbaast zich over de zwijgzaamheid van de Nederlandse pers. Deze zwijgzaamheid is echter te ver klaren uit de werkelijkheid. De feiten zjjn 'namelijk, dat de gang van zaken wel met verbazing, maar niet met grote onge rustheid wordt gadegeslagen. Het vreem de is, dat ambassadeur Stone met vakan tie is gegaan en nog wel voor geruime tijd de Russische ambassadeur. Kirsanof, met vakantie naar Moskou gegaan, waardoor de ambassadeur van Italië markies Gior gio Benzoni, tijdelijk deken is. n.l. tot 16 september, wanneer dr. Mühlenfeld terug keert. Gedurende de veertien dagen, dat am bassadeur Kirsanof deken was, heeft hij daarvan op geen enkele wijze laten blijken. Er werden enkele normale di plomatieke recepties gehouden, waar hij zoals gebruikelijk, verscheen. De moge lijkheid dat dr. Mühlenfeld en de heer Stone hun post in Den Haag binnen af zienbare tijd verlaten, bestaat. Het is ge bruikelijk, dat de diplomaten na een jaar of vier van standplaats wisselen, i dit geldt ook voor de Rus. Ook enige jaren geleden was er een kans, dat de toenmalige Russische ambassadeur deken van het Corps Diplomatique zou worden, doch toen werd hij juist naar Moskou te ruggeroepen. Tot nu toe is uit niets ge bleken, dat de Russen er bijzonder prijs op stellen het dekenaat te vervullen. Der Spiegel heeft deze zaak opgebla zen cn een alarm geslagen, dat voorlopig zeer voorbarig is. „V behoeft maar te spreken en de I vooruitgang is verzekerd „U behoeft maar te spreken en een werkelijke vooruitgang is verzekerd," heeft de Britse premier Macmillan aan zijn ambtgenoot Boelganin ge schreven. In een persoonlijke brief aan de Russische premier doet Mac millan een dringend beroep op Rusland, mee te werken aan de oplossing van het ontwapeningsprobleem. Hendersons zending mislukt "C1 GTPTISCHE BLADEN zijn van me ning, dat de zending van de Ameri kaanse deskundige voor hel Midden- Oosten, Loy Henderson, mislukt is. Jor danië en Libanon hebben namelijk onder druk van het volk geweigerd toe te tre den tot het Pact van Bagdad. Bovendien zou koning Saoed van Saoe- di-Arabië geweigerd hebben deel te ne men aan de conferentie van anti-Arabi sche staatshoofden in Beirout. Henderson is gisteren uit Beiroet ver trokken naar Istanboel, vanwaar hij via Parijs nara de Ver. Staten terugkeert. Uit Beiroet wordt gemeld, dat de laatste tijd een groot aantal wapens en een grote hoeveelheid munitie uit Syrië naar Libanon zijn gesmokkeld. Aan de Syrisoh-Libanese grens zijn in een Syri sche auto twaalf machinepistolen .vele revolvers en ruim 30.000 patronen aange troffen. Verscheidene arrestaties zijn reeds verricht. Rusland zal Syrië volgens een woord voerder in Kairo twee of drie nieuwe TU-104 passagiersvliegtuigen met straal aandrijving leveren. De Syrische lucht vaartmaatschappij, die zich tot nu toe heeft beperkt tot vluchten over kleine afstanden en over kleine vliegvelden be schikt, zal daardoor de meest moderne van het Midden-Oosten worden en als enige luchtvaartmaatschappij in het Mid den-Oosten over straalvliegtuigen voor passagiersvervoer beschikken. Inmiddels heeft de Israëlische minister van buitenlandse zaken, mevrouw Golda Meir, haar grote bezorgdheid uitgespro- „Ik vertrouw in alle ernst, dat u de voorstellen van de westelijke mogend heden in welwillende overweging wilt nemen," schrijft de Engelse premier in de brief, die Boelganin heeft ontvangen kort voor het hervatten van de bespre kingen over de ontwapening in Londen. Andere punten, die Macmillan In zjjn brief aan Boelganin aanroert zjjn de her eniging van Duitsland en de vrede in het Midden-Oosten. Macmillan schrijft het te betreuren, dat Boelganin nog steeds niet zjjn vragen over de hereni ging van Duitsland heeft beantwoord. Verder wordt Boelganin aan zijn ver zekering herinnerd, dat Rusland wenst bij te dragen aan een blijvende vrede in het Midden-Oosten. Het Russische handelen van de laatste tijd, aldus Macmillan, ls niet met deze verzekering in overeen stemming. Ten slotte schrijft Macmillan, dat zo lang de internationale spanning zo groot blijft het Westen de ingestelde handels belemmeringen niet kan opheffen. Niet temin is do Britse premier het met Boel ganin eens, dat een uitbreiding van de economische samenwerking zeer belang rijk is voor de onderlinge verstandhou ding. Ontwapening Beschuldiging tegen Nagy De Hongaarse oud-premier Irare Nagy is door de commissie van buitenlandse en juridische zaken van het Hongaarse parlement beschuldigd van „schending van het Pact van Warschau" en het „dulden van de vorming van fascistische groepen tijdens de Hongaarse revolutie". Radio-Boedapest deelde mede, dat Nagy door de bekendmaking, dat Hon garije zich uit het Pact van Warschau had teruggetrokken, deze militaire over eenkomst gebroken had. Het Hongaarse hooggerechtshof heeft gisteren het von nis togen mevrouw Dezsoe Nagy, die acht jaar gevangenisstraf had gekregen we gens het spuwen op het lijk van een ver moorde officier in de novemberdagen, bevestigd. Haar daad was bekend geworL den door een foto in het Amerikaanse weekblad Life. Sjepilof wordt hoogleraar Dimitri Sjepilof, de voormalige mi nister van buitenlandse zaken van de Sowjetunie, is benoemd tot professor In een niet nader genoemde stad in het Aziatische deel van Rusland. Door deze benoeming hebben alle leden van de „anti-partijgroep" een nieuwe functie gekregen, ver var Moskou. Molotof, Malenkof en Ka- ganowitsj zijn, zoals bekend, al eer der „verbannen". De ontwapeningsbesprekingen in Londen zijn vandaag weer begonnen. Harold Stassen, de Amerikaanse afge vaardigde in de ontwapeningscommissie, heeft gisteren geconfereerd met minister Dulles en met de democratische senator Hubert Humphrey, die voorzitter is van de subcommissie voor de ontwapening. Humphrey deelde mee, dat Stassen nog steeds voorzichtig optimistisch is. Stas sen ls van mening, dat veel geduld nodig is voor het onderhandelen met de Rus sen. Men moet niet onmiddellijk een con clusie trekken als zij wat vreemd op een voorstel reageren. De voorzitter van de senaatscommissie ls een purperen bloem ontplooide zioh gisteren boven de woestijn van Ne vada de wolk van de zestiende Ameri kaanse atoombom in de huidige serie- Honderd parachutisten lagen op 4800 meter afstand van het grondnulpunt in loopgraven. Onmiddellijk na de explosie werden ze aan het werk gezet: geweren uit elkaar halen en weer inelkaar zetten a een hindernis nemen. Men wilde nagaan, hoe militairen zich onder een atoom-explosie gedragen. Vijf- geleerden stonden toe te zien. hoe de soldaten reageerden. Van sommige para chutisten werden de helmen afgerukt door de kracht van de explosie. Niemand liep enig letsel op en er ontstond geen paniek. Meer dan 200 konijnen en varkens maakten de ontploffing mee in schuilkel ders. Men zal nagaan, welke invloed de kernproef op hen heeft gehad. De A-bom was gemonteerd op een toren van ruim 130 meter hoog en had een kracht van 10-000 t.n.t. IJmond-feesten. De IJmond-gemeenten Heemskerk, Beverwijk en Velsen treffen voorbereidingen voor een feestweek bij de ingebruikneming van de Velsense tun nels op 28 september. niet willen afbreken. Moskou wenst al leen een verandering van decor. Wan de besprekingen in de Verenigde Naties over de ontwapening worden voortgezet kan men van Russische zijde groot propaganda-offensief verwach- De Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, is dagelijks op pad voor zijn verkiezingscampagne. Hij reist per speciale trein en groet hier vanuit zijn coupé een groep jongeren, die in de buurt van Bremen hem kwamen toe juichen. Een van Adenauers aides de camp deelt chocolade uit, terwijl voor. het raam rechts van de bondskanselier zijn secre taresse de drukte gadeslaat. Frau prof. dr. Lise Meitner, die wel eens „de Duitse Madame Curie" genoemd wordt, bracht gisteren een bezoek aan de ten toonstelling Het Atoom op Schip hol. In gezelschap ygv. prof. A. J. Aten jr. ziet men haar bij de pri mitieve werktafel van prof. Otto Hahn, wiens assistente zij vroeger geweest is. Japan en Nederland hebben een geza menlijk communiqué uitgegeven. Zij zijn overeengekomen dat Japan de routes krijgt: 1. Tokio: punten in de Aleoeten punten in Alaska; punten in Canada; pun ten in Groenland; punten in IJsland; pun ten in Scandinavië; punten in Bondsrepu bliek; Amsterdam en verder gelegen pun ten; Tokio-Manilla-Biak en verder ge legen punten. Nederland krijgt de route: Amsterdam: punten in IJsland; punten in Groenland -AOaska en de Aleoeten-Tokio-Biak. Nederland zal worden toegestaan in d» herfst van 1958 een luchibdienst te begin nen langs bovengenoemde route. 1 Bovendien zijn partijen overeengek> men, dat zodra Japan gereed is om aa de Poolroutes deel te nemen, het ver voersbeeld op de bestaande poolroutes zijn geheel opnieuw zal worden beziei met de mogelijkheid van een redelijk aanpassing daarvan tussen beide partijen indien de wenselijkheid daartoe mochi bestaan. Met betrekking tot de routes over de Stille Oceaan van Japan naar het Noord- amerikaanse continent (uitgezonderd Alaska), via de noodzakelijk tussengelegen punten, is de positie van Japan in dit deed van de wereld erkend en is daarmee rekening gehouden in de overeenkomst tussen beide partijen. Het is de bedoeling, zo deelt de K.L.M. nader mee, dat zij In het najaar van 1958 inderdaad ook al gebruik gaat maken van de verkregen rechten via de pool naar Japan en Nieuw-Guinea gaat vliegen. Het is de bedoeling van de K.L.M. om de dienst via enkele van de in de over-, eenkomst aangegeven tussenstations met een nader te bepalen frequentie te gaan vliegen met Douglas DC 7c vliegtuigen. Een der ernstigste ongelukken Het eiland Jamaica is ge troffen door een van de ergste spoorwegrampen uit de geschiedenis. Bij de ontsporing van een personen trein vol met leden van een r.k. ver eniging kwamen tenminste 205 men sen om het leven. Meer dan 400 pas sagiers werden gewond. Men vreest, dat het dodencijfer nog zal stijgen. In de trein bevonden zich 1500 leden van de r.k. „Vereniging van de Heilige Naam" uit Kingston. Onder hen waren veel vrou wen en kinderen. Men had zondagmorgen een mis bijgewoond, die werd opgedra gen bij de Montegobaai aan de noorde lijke kust van het eiland. Later op de dag had men een bezoek gebracht aan strand. Tegen elf uur 's avonds naderde de trein het station van Kendal, ongeveer 100 km ten westen van Kingston. Op 800 meter van het station raakte de voorste va twee diesel- locomotieven bij het ren voor een brug ontkoppeld. Vervolgens moeten de tweede locomotief en twee de twaalf wagons van de trein losgeraakt zijn. Overval op oude vrouw in Utrecht De 22-jarige H. J. van D. en de 25- jarige P. W. T. zijn gisteren in Utrecht gearresteerd nadat zij getracht hadden op de 76-jarige winkelierster mevrouw H. J. van der H. een overval te plegen. rouw heeft een kruidenierswinkeltje in de Johan Kamphuisstraat in Utrecht. om half vijf de mannen binnen stapten. Toen de vrouw uit haar woon vertrek kwam greep een van hen haar bij de keel, waarbij hij haar tegen een schot du-wde. Hierdoor rolden enkele flessen limonade en andere artikelen op de overvaller. Deze schrok daarvan zo. dat hij direct op de vlucht sloeg. Op het gillen van de vrouw kwam een buur- w te hulp, die de mannen nog juist zag weghollen. Later heeft zij met een rechercheur de buurt afgezocht en om kwart over vijf konden de misdadigers op het Leidse Veer worden gegrepen Als een fakkel brandde van nacht de Amsterdamse bioscoop Du Midi en de vuurgloed was ver in de omtrek te zien. Er ontstond flinke schade in de Apollohal, die echter door ver zekering is gedekt. Van de overige tien wagons reden er twee te pletter tegen de brug. De volgende twee kantelden om. V(jf r(j- tuigen stortten in een ravijn. Alleen het laatste bleef staan. Geen zekerheid Reddingsploegen vonden de meeste Slachtoffers in twee volkomen versplin terde houten wagons. Naarmate men vor derde met het bergingswerk, steeg het dodencijfer snel, eerst tot 150, toen tot 160 en tenslotte tot 175 en nog had men toen geen zekerheid, dat alle doden geborgen Evenmin was nog niet veel bekend de toestand van de gewonden. In noodhospitaal te Kingston werd de helft van het aantal gewonden opgenomen. De overigen werden naar plaatsen in de om geving vervoerd. In de geschiedenis van het spoorweg verkeer zijn slechts vijf treinrampen van een dergelijke omvang als die op Jamaica bekend: Bij Cuarbla in Mexico kwamen ln 1881 ongeveer 200 mensen om toen een trein ln een rivier stortte. Bij Gretna in Schotland eiste in 1915 de botsing tussen twee per sonentreinen en een militaire trein 227 doden. In 1940 verloren te Osake In Japan 200 passagiers het leven bij een treinbotsing. Het grootste aantal doden viel in 1944 bij Salerar in Italië, waar een stoomtrein in een tunnel bleef ste ken. Hierbij kwamen 520 mensen om. De ontsporing van de expresse Dan zig-Warschau bij Nowy Dwor in Po len in 1949 kostte meer dan 200 men sen het leven. ken over de toestand in Syrië. Zij maakte zich vooral ongerust over de levering van Russische wapens aan dit land. „Wij maken ons bezorgd", zei ze, „om dat we weten, dat deze wapens in han den komen van buren, die ons willen vernietigen". Op de Purmerenderweg te Beemster is gisteren de 65-jarige bakker J. Korfage om het leven gekomen, nadat hij door een trailer was aangereden. De chauffeur van de trailer moest remmen voor een tegenligger, waardoor de aanhangwagen naar rechts slipte en de fietsende bakker raakte. Het slachtoffer werd tegen het wegdek geslingerd en overleed in een ziekenhuis te Purmerend. Gisteravond heeft een Geleense jonge man. die niet in het bezit was van een rijbewijs, in een huurauto gewonden ge maakt in Geleen. Hij reed een bocht om en ramde een bank op het trottoir. Drie op de bank zittende kinderen. 5. 6 en 8 jaar oud, liepen een hersenschudding en verwondingen op. Vervolgens schepte de auto een uit een bus stappende dame. die over de motorkap werd geworpen en tegen de straat smakte. De auto kwam tegen de bus tot stilstand. De dame werd ernstig gewond. Bij het onoplettend oversteken van de rijksweg nr. 34 in de gemeente Harden- berg is gisteren de textielhandelaar H. Akse uit Enschede door een bestelauto overreden. Hij overleed. In een ziekenhuis te Zwolle overleed de 38-jarige landbouwer A. 't Goor uit Elburg, die door een auto was aangere den en zwaar gewond geraakt was. In Oostelbeers viel gisteren de negen jarige landbouwerszoon D. van Haaren van een mestwagen. Hij werd overreden door de wagen en overleed. In Bodegraven viel gisteren het zes jarige zoontje van de heer Spreij van een boerenwagen, doordat het struikelde. De jongen kwam onder een wiel terecht en werd ernstig gewond opgenomen in het academisch ziekenhuis te Utrecht, waar het kort daarna overleed. Tunesië geeft nieuwe lezing Tunesië heeft in een scherpe nota ge protesteerd tegen de „flagrante schending van z(jn grenzen door Franse troepen", na de Franse achtervolging van Alge rijnse opstandelingen op Tuneslsch grond gebied. De waarnemend president van Tunesië heeft verklaard, dat geen Algerijnen ver volgd zijn, doch dat een aanval is gedaan op eeri Tunesische grenspost, waarbij vier man werden gedood en twee Tunesiërs over de grens mee werden gevoerd en daar „op bijzonder wrede wijze" gedood. Tunesië zal zich tot de internationale organisaties wenden om steun, als zijn onschendbaarheid verder wordt bedreigd door grensgevechten van Franse troepen. De Franse autoriteiten in Algiers hebben echter de Tunesische lezing van het in cident met klem tegengesproken en her halen hun verklaring, dat de Franse troepen een bende Algerijnen tot in Tu nesië achtervolgden, waarbij zes opstan delingen gedood werden. Bonn-Moskou. De ambassadeur en da pers-attaché van de Russische ambassade in Bonn zijn gisteren naar Moskou terug geroepen. Er is geen verklaring voor het besluit gegeven. Vijftig brandweerlieden hebben vannacht met negen stralen en vier waterkanonnen binnen een uur tijds een geweldig .felle, uitslaande brand geblust, die kort na midder nacht uitbrak in de Amsterdamse bio scoop Cinema Du Midi in de Apollo hal. Toen tegen twee uur het sein „brand meester" werd gegeven, was van het 37 bij 20 meter ruime theater slechts stalen geraamte over. met ertussen kooide balken en ingestorte muren. Dijkwerker verdronk in Hellevoetsluis Vanmorgen is uit de Oude Vesting gracht te Hellevoetsluis het lijk van de 56-jarige dijkwerker Slot uit Oude Tonge opgedregd. De heer Slot raakte zondag tijdens het stormweer bij werkzaamheden op de dijk bij Hellevoetsluis te water. Hij Omstreeks een uur deed zich (door nog onbekende oorzaak) een hevige ontplof fing in het parterregedeelte van de bioscoopzaal voor. De vlammen sloegen weldra door het dak en ln een oogwenk stond het gebouw in lichterlaaie. De vuurgloed was overal zichtbaar. Ook het aangrenzende café-restaurant werd door de vlammen aangetast. Een stuk dak boven de keuken van het pavil joen stortte in en in de bar ontstond brandschade. Door de enorme hitte waren vele span ten van de buitenbouw (de wanden van de Apollohal bestaan grotendeels uit glas) krom getrokken. Dat de hal verder wei nig schade ondervond is te danken aan de brandweer. WEERBERICHT Veranderlijke bewolking De Bilt verwacht tot mor genavond Veranderlijke bewolking met in hoofdzaak in de kust streken plaatselijk enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. Aanvanke lijk zwakke, veranderlijke windt later zwakke tot ma tige wind uit zuidelijke richtingen. (Op gemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon op 5.58 uur, onder 19.23 uur. Maan op 16.53 uur, onder 1.00 uur. Op 9 septem ber voile maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1