Troepen van V.N. politie-agent spelen in Gaza voor DEENS-NOORSE KAMELEN-KARAVAAN Gesprek met Israëliërs in niemandsland Vernieuwing in herenmode PROEF MET THOR-RAKET WERD MISLUKKING Poging tot opening van „dodentunnel" mislukt MAANDAG 2 SEPTEMBER 1957 mm mammmm (Van onze speciale verslaggever Alfred t n Sprang) GAZA, zomer 1957 olievaten. Zij geven de demarcatielijn aan tussen Israël en het onder Egyptisch bestuur staande Gaza. Onder een afdakje dat hem tegen de felle zon beschermt zit een Deense soldaat van de U.N.E.F. (United Nations Emergency Force). Hij moet ervoor zorgen dat geen onbevoegden die de marcatielijn overschrijden. „Wie mogen hier doorvraag ik hem. „Alleen mensen van de Verenigde Naties met een speciale pas Zijn dat er veel „Neen, een paar auto's per dag „Waar begint Israël nu Hij staat op en wijst naar een grote vlag met de Davidster erin een honderdvijftig meter verder de weg op. Bij die vlag staan een paar tenten. En evenals aan deze kant is de weg ook daar met lege vaten afgesloten. De Deense commandant van het pelo ton dat voor de controle zorgt heeft een vrij intensief contact met de Israëliërs. Hij kan hen zelfs over een speciale mili taire telefoonlijn opbellen. „Ik zou wel eens een praatje met die Israëliërs willen makenzeg ik. „Ik zal vragen of ze hert willen Hij neemt de telefoon op en vertelt dat er een Nederlandse journalist is die naar hun post wil komen. De Israëlische com mandant durft zelf geen beslissing te ne men. Hij belooft echter binnen een half uur terug te bellen. In afwachbing daar van praat ik nog wat met de blonde Deen die al voor "de tweede maal voor zes maanden dienst ln Gaza getekend heeft. Hij heeft het er best naar zijn zin en bo vendien kan hij op deze manier mooi spa ren want er is weinig gelegenheid om geld uit te geven. Vroeger was er veel meer contact met de Israëliërs dan nu. Toen brachten de Israëlische militairen Regenhoed waarop men kan gaan zitten (Vpn een onzer redacteuren) Evenals dat ln de automobielwereld de gewoonte is, heeft een hocdenfabrikant enkele dagen voor de Herenmode-beura (vanouds de gelegenheid om nieuws te lanceren) z(jn noviteiten bekend gemaakt: een heren-regenhoedje, dat geen kurk, maar een nieuw nylon weefsel als bin nenwerk heeft, en waarop men over tuigend door de niet al te magere fabri kant bewezen rustig kan gaan zitten, al biyft dragen op het hoofd vooralsnog het voornaamste doel. De eisen, waaraan een goede regenhoed voldoen moet: waterdicht, luchtdoorla- tend en onvervormbaar, kwamen er mei de kurk-regenhoed maar bekaaid af: één maal ongedwongen zitten op zulk hoed brak het kurk, maakte het w doorlatend en ontnam de gabardine of popeline overtrek de ruggesteun om model te blijven. Het nieuwe nylon weefsel doet het ders: het herstelt zich onmiddellijk het breekt niet, het blijft waterdicht, het is uitermate ventilerend en vormvast. E samenstelling van dat binnenwerk is g< heim: er zijn echter twee uitvoeringen mogelijk. Eén waarin het nylonkarkas te gen het popeline gekit is en er één ge heel mee vormt (slappe hoed) en één waarbij het popeline los over het nylon karkas ligt (stijve hoed). Over de mode van het komende seizoen meende de fabrikant in kwestie het vol gende te kunnen voorspellen: meer kleur, vrolijker en platter modellen. De prijs van het nieuwe type regen hoedje zal een gulden of vijf hoger lig gen dan die van de gewraakte, oude kurk-hoed zodat de hoed op onge veer tien gulden zal komen. dikwijls vrouwelijke soldaten naar de grens die daar dan een beetje, dansten en zongen voor de mannen van de U.N.E.F. deniben te voorkomen. Wie op eigen hout je in de grensstreek rondscharrelt wordt onherroepelijk door een van de observa tieposten ontdekt. Op betrekkelijk korte afstand van elkaar bevinden zich enkele tientallen van die posten langs de demar catielijn. Van zonsopgang tot zonsonder gang zijn ze bemand door militairen gerust met verrekijkers, telefoons vuurwapens (die ze echter alleen mogen gebruiken als er eerst op hen geschoten is). Sommige van deze posten bevinden zich op heuveltoppen, maar er zijn ook in de vlakte. En er zijn er zelfs kele in de duinen. De bevoorrading die moeilijk te bereiken posten geschiedt op unieke wijze, namelijk door middel van een uit vier kamelen bestaande ka ravaan: de trots van het Deens-Noorse bataljon. In het donker trekken verder op ongeregelde tijden patrouilles door het AFRIKAANS De bezetting van de Israëlische grenspost staat al op ons te wachten. Het is geen imponerend militair schouwspel. Met hun ongeschoren ge zichten en hun allegaartje van uni formen hebben ze meer van een stel guerilla-strijders. Men besteedt ken nelijk heel weinig aandacht aan het uiterlijk. Evenmin houdt men zich op met het groeten van meerderen. De praktijk heeft echter al meer dan eens bewezen dat zij hun mannetje staan als het op vechten aankomt. In dnt kleine groepje demonstreert zich ook de heterogene samenstelling van het Israëlische volk. Ze vertegenwoordigen allerlei nationaliteiten en werelddelen. Een van hen stelt zich bijvoorbeeld voor als Poplik Reuven „Kom je uit Nederland vraag ik „Nee, ik ben in Israël geboren, maar mijn ouders komen uit Zuid-Afrika." „En spreek je zelf Afrikaans7" „B a i e weinigbekent hij, maar het blijkt best mee te vallen. De andere Israëliërs luisteren met open mond als we in die ongewone taal met elkaar pra ten. Maar we gaan weer gauw over op Engels. „Waar zijn de meisjes7" vraag ik. „Daar...." wijzen ze naar een groep gebouwen verder het land in. Het is een van de vele colleotieve boerderijen in de grensstreek. Poplik Reuven vertelt erbij dat enkele van die meisjes de Vierdaagse in Nijmegen meegelopen hebben. En dat zijn zusje met vakantie in Nederland ls „Wilt u naar zo'n kibboets...."? informeert de luitenant-commandant van het peloton. Ik moet de uitnodiging ech ter afslaan omdat de voorschriften ook mij het overschrijden van de demarcatie lijn verbieden. We praten nog wat over koetjes en kalfjes en over de gespannen toestand die al zoveel jaren aan de grens heerst. Dan nemen we afscheid. Halver wege het niemandsland komen we eeD auto tegen met twee sterren op een rood schildje op de bumper. Het is de auto de commandant van de U.N.E.F.: de. Canadese generaal-majoor Burns De ge neraal zit zelf aan het stuur. Bij de Is raëlische controlepost stopt hij even. Dan vervolgif hij zijn weg naar Jerusalem Geen van de Israëlische militairen sa- GEEN VERBETERING In de tent van de Deense pelotons commandant drink ik nog even een blikje koud bier: een kostelijke trac- tatie in dit droge, hete land. „Hoe staat het met de grensincidenten....?" vraag ik. „Ach. dat valt wel mee. We hebben een paar dagen geleden nog twee Arabieren gepakt die in Israël druiven waren wezen stelen. De meeste illegale grensoverschrij dingen vallen in die categorie. Er slippen natuurlijk ook Israëliërs clandestien de grens over. We hebben hier zelfs nog pa* een schietpartij gehad waarbij een Israë lische soldaat abusievelijk een van patrouilles onder vuur genomen heeft. En dan loopt er ook nog wel eens iemand op een mijn. Alles met elkaar valt het wel mee. maar wat het moet worden als wij hier weg gaan Dat is inderdaad de grote vraag. Er be staat geen twijfel aan dat de aanwezig heid van zesduizend man U N.E.F.-troepen een kalmerende invloed uitoefent. Het aantal incidenten en illegale grensover schrijdingen is sterk verminderd ook al doen niet alle contingenten (India Joegoslavië om maar twee voorbeelden te noemen) allemaal éven hard hun best om de Arabieren tegen te houden. Maar het is niet de bedoeling dat de U.N.E.F in Gaza blijft. Daar er niet de minste verbetering is ontstaan in de verhouding tussen Israël en de Arabische landen, is dan ook te verwachten dat de schietpar tijen, infiltraties en andere inciden ten hals over kop zullen toenemen, zodra de U.N.E.F. verdwenen is. Nederlander in Kaapstad van geld beroofd De Nederlander K. Schagen, accountant van de Nederlandse walvisvangstmaat schappij in Port Road. Kaapstad, is vrij dag overvallen door twee mannen, die hem 2350 pond. het loon van honderd employés, afnamen. De overval vond plaats voor het kan toor van de maatschappij. De twee man nen, een blanke en een kleurling, dwon gen de accountant onder bedreiging van een revolver de Tafelberg op te rijden. Daar werd hij geblinddoekt, vastgebon- en in de auto achtergelaten, nadat hij het geld was beroofd. Wie van kiest Douwe Egberts ZILVER-SHAG Het is Uw beste en geurigste keus. Zo n pakje Douwe Egberts Zilver-Shag is een en al fijne smaak en milde geur. f ao. mfm en 1,11106 6cur* I Zo ziet het Israëlische kamp aan de demarcatielijn er uit. Aan de mast waait de Israëlische vlag met de Davidster it in de Ara bische samenleving kan er geen sprake zijn van openlijke omgang van mannen en vrouwen. De Egyptische autoriteiten (die weer de lakens in Gaza uitdelen) maakten echter bezwaar tegen dit vriendschappelijke contact met hun aarts, vijanden. Als gevolg daarvan heeft de commandant van de U.N.E F. dergelijke ontmoetingen verboden. Nu spreekt men de Israëliërs alleen min of meer ambts halve als men met een patrouille elkaar ontmoet. Alle andere pogingen tot con tact (zoals uitnodigingen voor een feestje op een kibboets (collectieve boerde rij) of iets dergelijks worden genegeerd En terecht omdat de U.N.E.F. zijn neu traliteit zoveel mogelijk in acht moet Binnen een half uur laat de dant van de Israëlische grenspost weten dat er geen bezwaar tegen een praatje ls. De Deense sergeant gaat met me mee. We slenteren langzaam door het niemands land. In een veld langs de weg Is een Arabische vrouw bezig met het oogsten van tomaten. Officieel mogen Arabieren en Israëliërs □let in het niemandsland komen, maar men knijpt dikwijls een oogje dicht om de arme bevolking in de gelegenheid te 9tellen profijt te trekken van de toch al zo schaarse bouwgrond. Een soldaat van het Deens-Noorse contingent van de U.N.E.F. vergezelt haar echter om incl- Reeds voor de? derde maal tlel Thor mislukt. Terwijl het experiment met de Jupiter in de loop van de vorige week een groot succes werd, kon'me Thor, die vrijdag op het proefterrein in Nevada werd gelanceerd, niet lang ln de hand houden. De raket maakte een goede start, i Soheen toen naar haar uitgangspunt terug, te willen keren. Doordat onmiddellijk de alarminstallatie werd ingeschakeld, stort te het projectiel in zee. De raket is bestemd voor middellange afstand en heeft een reikwijdte van onge veer 2500 km. De Miami Daily News schreef zaterdag in 'n artikel, dat een Amerikaanse raket, de Atlas, ongeveer twee maanden voor de Russische proefneming een geslaagde vlucht van vierduizend kilometer ov< Atlantische oceaan heeft gemaakt. Plechtig is op het Malakka House op de hoek van Trafalgar Square te Londen de vlag ven de Federatie van Malelers gehesen. Aan de uoet van de hoge kolom vanwaar Nelson op het stadsgewoel neerblikt stond een erewacht van het Malakka regiment. Minister Kloinpé Geef extra aan Kon. Willi, fonds Minister dr. Marga Klompé, heeft zater dag in hert nationale radioprogramma do luisteraars gevraagd hun aanhankelijk heid aan prinses Wilhelmina ditmaal te tonen door een extra-gift aan hert Konin gin Wilhelmina-fonds voor de kankerbe strijding. Zij bracht in herinnering, dat de vroe gere voretin het nationale geschenk bij haar gouden regeringsjubileum in 1948 bestemde voor de strijd tegen deze ge vreesde volksziekte. Minister Klompé herinnerde aan de strijd tegen de tuberculose, die met zoveel succes is gevoerd. Zij vertelde, dat jaar lijks naar raming twee miljoen gulden nodig is voor de strijd tegen de kanker, waarvoor ook de overheid grote som uittrekt. Deze toespraak werd gevolgd door de uitzending van een radioluisterwedstrijd bate van hert door dr. Klompé ge noemde doel. Zaterdag hebben de Amerikanen li Nevada opnieuw een atoomwapen d vijftiende in de huidige serie tot ont ploffing gebracht. De 210 meter hoge toren waarop het wapen was bevestigd, „verdampte" geheel. De codenaam het kernwapen was „Smoky". Satellieten Volgens radio-Moskou zullen de Russen spoedig twee soorten aardsatellieten lan ceren. De eerste soort zal bestaan uit holle aluminiumbollen met een middel lijn van 62,5 cm en volgeladen met instru menten. Het gewicht zal 22 Engelse pon den bedragen. De instrumenten zullen ge gevens uitzenden naar observatoria. De tweede soort satellieten zal geen instrumenten bevatten, doch door telesco pen worden gadegeslagen. De wa; mingen zullen het mogelijk maken, de precieze vorm van de aardbol en zijl regelmatigheden vast te stellen. Deze sa tellieten krijgen de naam „bakens" zullen waarschijnlijk helderder „schij nen" dan sterren van de eerste grootte. De satellieten worden gelanceerd door trapraketten. Ze bereiken een hoogte honderden kilometers en krijgen daarna een horizontale snelheid van bijna 29.000 Toch is hel zo MEER ZWEVEN DAN VLIEGEN viwen moeten we om niet al te veel voor- borstvinni Hellen, althan* niet wat de vliegtechniek Tegelijkertijd worden dan ook de buik- ngaat. Inderdaad kunnen dese di« Hoor de lucht vrij grote afstanden af leggen, maar het is, eerlijk geiegd, een beetje overdreven om hier van vliegen te spreken. Zouden we hier de term „sweefvliegen" gebruiken, dan zouden we veel dichter bij de waarheid zijn. Een dergelijke zweefvlucht van e«n tweevleugelige vliegende ris voltrekt zich ongeveer als volgt. (We moeten hier in derdaad van „ongeveer" spreken, omdat de zweefvlucht van vliegende rissen, voor zover bekend, niet gefilmd is en ook de foto's tijdens de zweefvlucht op genomen, uiterst zeldzaam zijn). De vliegende vis dan, zet vaart in het water en doorbreekt onder een" zeer vlakke hoek de waterspiegel in volle vaart; op ditzelfde ogenblik worden de borstvin nen zijwaarts uitgespreid. Het lichaam is nu buiten het water en de ris glijdt op zijn platte buik over de waterspiegel, lerwjjl de onderste helft van de staart vin nog in het water blijft. Met deze onderste helft van de staartvin maakt het dier voortdurend wrikkende bewe gingen, ongeveer op dezelfde wijze als wij door wrikken met de roeispaan een kleine roeiboot kunnen voortbewegen. Al wrikkende taxiet de ris op deze wjjie nog enkele seconden over het wa ter, tot de voorwaartse beweging zo gedragen door de ean afstand van 100 a 150 m de lucht verheft, brugd. Er zijn zelf» vluchten v grotere a/stanc de zweefvlucht be- 400 Een belangrijke vraag is, hoe lang een aodig dergelijke zweefvlucht duurt en welke word afstanden kunnen worden afgelegd. In het algemeen is dat ni< want meestal duurt slechts enkele seconden, waarin 20 tol 10 meter worden afgelegd. Maar de vluchten kunnen ook langer duren. On der gunstige omstandigheden duurde de vlncht maximaal 10 seconden, waarin de vliegende ris over het hoofd werden gezien. .Aan het eind van de vlucht behoeft de vliegende ris nl. niet altjjd in het water terug te vallen, maar kan het ook ge beuren dat de staartvin, zodra deze de waterspiegel beroert, heftige zijdelingse slagen maakt, door welk gewrik de vaart van de ris verhoogd wordt en het dier in staat gesteld wordt zijn vlucht te ver volgen. Een onderzoeker nam waar, dat van de bijna 300 zweefvluchten 55% di rect beëindigd werden. In 21% van de levallen maakten de vissen door opnieuw te taxiën twee vluchten eer ze weer in het water terugvielen, 10% maakte drie vluchten en 8% zelfs vier zweefspron gen achter elkaar. Het grootste aantal sprongen dat in één samenhangende vlucht kon worden geteld bedroeg niet ninder dan twaalf. Dan kar gende •Heggen! Overigens irlijk t vlie- lit zweefvliegen niet t de sprongen waar- tich bedienen. Wereld federalisten Plan Wereldgrondwet wordt uitgewerkt Nn de organisatie der Verenigde Natlea door het toenemend aantal leden ateeds meer het karakter van een echte wereld organisatie heeft gekregen, ls de henle ning van het handvest met betrekking tot de samenstelling der organen methode van stemmen een dringende noodzaak geworden. Deze conclusie heefit het tiende congres van hert WereLd verbond van Wereld fede ralisten zaterdagmorgen op zijn laatste zitting in een resolutie vastgelegd. Het congres wil van deze revisie van het hamdvesrt gebruik maken om de V.N. om te vormen in een wereldfederatie met voldoende macht om de vrede definitief te verzekeren. Het congres besloot een commissie van deskundigen te benoemen die op basis van bovenstaande resolutie een grondwet voor bedoelde wereldfederatie zal opstel len. Bovendien zal een commissie van ex perts zich gaan bezig houden met de pro blemen die worden opgeworpen bij een herziening van het handvest in het bijzon der wat de structuur en de bevoegdheden van een wereldwetgeving betreffen. Het congres spreekt verder zijn be zorgdheid uit over het steeds mislukken van de ontwapeningsconferentie. VerdeT verzocht het congres de handhaving van de thans in hert Midden-Oosten aanwezige strijdkrachten der Verenigde Naties. Het congres drong ten slotte aan op een referendum onder de volkeren in de ge hele wereld over een algemene gecon troleerde ontwapening en de instelling van een internationaal politieleger, dat de enige gewapende macht in de wereld zou zijn Ds. B. Ter Haar Romeny 50 jaar in het ambt Ds. B. "ter Haar Romeny ABzn., Herv. em. pred. te Ginneken, vierde gisteren zijn gouden ambtsjubileum. Ds. Ter Haar Romeny werd 28 decem ber 1881 te Ressen (Gldgeboren. In november 1906 werd hij hulpprediker te Bovensmilde en op 1 september 1907 te Voorhout in het predikambt bevestigd. In 1917 vctbond hij zich aan zijn tweede en laatste gemeente te Ginneken, waar hij heeft gearbeid tot aan zijn emeritaat op 1 mei 1947 In 1935 was hij tevens een jaar tijdelijk predikant te Pematang Siantar Russisch-Duits gesprek vinden zich aan de vooravond van de parlementsverkiezingen, die ln laatstge noemd land zullen worden .gehouden opnieuw in een crisis. Wanneer de Russen niet (tegen alle verwachtingen in) de komende dagen hun starre „njet"-houding bij de besprekingen in Moskou opgeven, dan zijn die tot mislukken gedoemd. Zij begonnen ongeveer een maand geleden op verzoek van de Sowjetunle, die de han delsbetrekkingen met de Westduitsers wil de verbeteren. Kanselier Adenauer stelde echter de voorwaarde, dat niet alleen over de handét, maar ook over andere dringen de problemen zou worden gesproken. Tot deze vraagstukken rekende de kanselier ook en vooral de kwestie van de repatrië ring van de Duitsers, die zich nog steeds In de Sowjetunle bevinden en de wens te kennen hebben gegeven, naar hun land terug te keren. Ten slotte stemden de Sowjets er ln toe, dat, onderhandeld Verklaarde uitlicht patrlëring, de handels betrekkingen en de con sulaire rechten. Op de conferentie, die op 23 juli begon, werden twee commissies gevormd, waarvan de ene de politieke en de andere de economische problemen zou behandelen. T~kE besprekingen in de economische commissie leverden weinig moeilijk heden op; die in de politieke commissie stuitten echter op grote tegenstellingen. De Duitse delegatie had lange lijsten met namen van Duitsers die in de afgelopen twee jaren aan de Duitse ambassade te Moskou de wens te kennen hadden gege ven, naar hun land terug te keren. De Russen stelden hier tegenover, dat er zich geen Duitsers meer in de Sowjet unle bevinden, omdat de op de lijsten voorkomende Duitsers Russische staats burgers waren geworden. De Westdultse delegatieleider, dr. Lahr, besloot toen de besprekingen af te bre ken. Hij vloog naar Bonn om overleg te plegen. Klaarblijkelijk voelde kanselier Adenauer er voor, de onderhandelingen te doen hervatten. Hij liet de lijsten met de duizenden namen verdelen in verschil lende categorieën: Duitsers, die uit het gebied van het vroegere Duitse rijk naar de Sowjetunle waren gedeporteerd; Duit sers. die in door de Sowjetunle gean nexeerde gebieden wonen; en Duitsers, die in de Sowjetunle leven. En opnieuw benep hij zich op de toezeggingen, die Kroesjtsjef en Boelganin twee Jaar ge leden tijdens de conferentie ln Moskou hadden gedaan. in mlsche besprekingen onmiddellijk worden hervat,- maar het gesprek over politieke kwesties werd door allerlei omstandig heden vertraagd. Op 17 augustus kwam het ten slotte tot een zitting die slecht» vier uur duurde en waarin van Duitse zijde verschillende aanknopingspunten voor verdere besprekingen over de repa triëringsvraagstukken werden gegeven. Het Russische „neen", dat daarop volgde leek de Duitse onderhandelaars harder en onverzoenlijker dan dat, hetwelk de week voordien bot de eerste reis van dr. Lahr naar Bonn had geleid. Plotseling verklaarden de Russen, dat zij niet meer over het probleem van de repatriëring der Duitsers wilden praten, omdat het volgens hen niet bestond. En dat, terwijl zij zelf op onderhandelingen in Moskou hadden aangedrongen en aan vankelijk ook het vraagstuk van de repa triëring als wezenlijk punt van de be- :prekingen hadden aanvaard. Dit schiep •en situatie, waarin de Westduitse rege ring dr. Lahr naar Bonn ontbood voor hernieuwd overleg. de egering van de Bondsrepubliek er ech- er aan gelegen Is, de besprekingen met de Russen voort te zetten, zy koestert toch weinig hoop, dat het gesprek tot een goed einde gebracht zal kunnen worden, zy ls niet van plan, terwllle van gun stige handelsvoorwaardcn. de zich nog Sowjetunle bevindende Duitsers In de steek te laten, ook niet al bestaat het gevaar, dat een verdere overeenkomst tassen de Sowjetunle en Duitsland in de lucht biyft hangen. W erkzaamheden vertraagd (Van correspondent) DE BONN, maandagmorgen. EERSTE POGING door een Düsseldorfse aannemer om in opdracht van de regering van Noord- rijnland-Westfalen de stoffelijke resten te bergen van de 100 personen die zich zouden bevinden in de schuilkelder bij het spoorwegviadukt van Altenbeken, welke in februari De westelijke Ingang van de z.g. „doden- tunnel", die men twee weken geleden begon te openen is. nadat men zes meter in de gang was doorgedrongen ingestort. Deze tegenslag zal de bergingswerkzaam heden geruime tijd vertragen. Wanneer het niet zou lukken om da door de zware massa's kalksteen than» weer gesloten westelijke gang opnieuw t« openen en afdoende te stutten, zullen de arbeider» moeten trachten door een ooste lijke ingang de V-vormige tunnel binnen te dringen. Een derde mogelijkheid biedt dan nog de nooduitgang hoog in het bergmassief. Zeker i» echter wel, dat het bergingswei* veel meer tijd in beslag zal nemen dan men had voorzien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5