Jlictuuc £ciitsrt)c (tfourant (Amerika lanceert een enorme raket Geheime proef in Nevada Russisch projectiel kan kernwapens vervoeren Syrische regering: B. en K. komen niet! Certificaat vereist voor röntgenapparatuur Luisterbijdrage eerst in volgend jaar juli hoger Blinde ziende na zestien jaar bNDERDAG 29 AUGUSTUS 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- e Advertentie-afdeling: Te! 31441. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) i Postrekening 58936. Directie: F. DIE MER Hoofdredacteur: Dr. R. DIEMEB Chef-red.: H. W. J. EN SERINE CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omatreken „Stunt» myti lj< stidi is Qhebieurn -l in Achtendertigste jaargang No. 11045 Belangrijke dag voor Malakka ZIE PAGINA 5 EEN GROTE RAKET verdween gisteren met enorme snelheid in de wolken boven het proefterrein in de woestijn van Nevada. Na een vrij rage start zag men het projectiel steeds sneller, bijna loodrecht stijgen, en donkere paddestoel van rookwolken achterlatend. Van Amerikaanse zijde weigerde men het projectiel, dat zo kort Da de «weerde Russische successen de lucht in ging, te identificeren. Uit be- rouwbare bron wordt echter vernomen, dat het zeer waarschijnlijk de lupiter is geweest, een vijftien meter lange raket, met een bereik van irca 2500 kilometer. De Jupiter is al eerder met goed |evolg getest. Bij die gelegenheid bu het projectiel een hoogte van pgeveer 1400 meter hebben bereikt h een afstand van circa drieduizend plometer hebben afgelegd met een lursnelheid van negenduizend kilo peter. Onder de waarnemers, die de gang ran zaken in Nevada volgen, gaat let gerucht dat morgen een tweede ïïket zal worden beproefd, ver moedelijk de Thor, die dezelfde Jraagwijdte heeft als de Jupiter. Russische raket In Kof f iesmorret j es voor Kon. gezin 'ANDAAG heeft koningin Juliana, ver gezeld van prinses Beatrix een bezoek bracht aan Markelo in Overijssel, iningin en Prinses woonden de her- ïkingsbijeenkomst georganiseerd ter elegenheid van het tien-jarig bestaan i de Plattelandsjongerengemeenschap, landbouwtentoonstelling Gouden Aren het spel Naar de Eenheid bij. De Koningin en de Prinses arriveerden 'anmorgen om kwart over elf op het eesterrein aan de rijksweg Markelo lolten met hun gevolg. Bij hun aankomst :regen zij bloemen aangeboden door de Iriejarige Inez, dochter van Markelo's mrgemeester. jhr. mr. A. J. de Beaufort en de 9-jarige Dini Vruwink. Ter begroe ting waren voorts aanwezig de commls- pris der Koningin in de provincie Over ijssel, lr. J. B. G. M. Ridder de van der jSchueren, de burgemeester van Markelo en minister Mansholt aanwezig, i De Koningin begaf zich onder een boog jvan korenaren, gedragen door een 30-tal .meisjes in klederdracht, naar de grote jubiOeumtent, waar reeds ongeveer 7000 leden van de Plattelandsjongerengemeen- schap hadden plaats genomen. Verschil lende functionarissen van de gemeen schap, van de landdag en van de stichting Gouden Aren werden aan Hare Majesteit voorgesteld, waarna dr. Mansholt een korte toespraak hield, die werd gevolgd i door dr. J. van der Grient, inspecteur van het gevangeniswezen, over het onder- werp: De toekomst is reeds begonnen, welke? De Koningin en de Prinses vertrokken daarna naar de landbouwhuishoudschool De Whemekamp te Markeio. In de school, waar de koninklijke gasten de koffiemaaltijd gebruikten, werden de j directrice, de burgemeester van Hengelo I en gemeentelunctionairissen van Markelo j aan de Koningin voorgesteld. Om half drie vanmiddag kwamen de Koningin en de Prinses aan bij de land bouwtentoonstelling, waar zij een rond wandeling over het terrein maakten. Na de rondgang begaven Koningin en Prinses zich naar de tribune om de op voering van het spel Naar Eenheid bij te wonen. Het spel was samengesteld en werd geregisseerd door de heer J. van der Bijl en werd uitgevoerd door folklo ristische groepen uit België, Duitsland, Estland, Frankrijk, Ierland, Italië, Let land, Spanje, Wales, Zweden, Zwitserland en Nederland. Na afloop van het spel vormden de 300 leden van de internationale folkloristische groepen een ere-haag van de tribune naar de Leusmannweg. waarlangs koningin Juliana en prinses Beatrix zich naar de hofauto's begaven. Ten afscheid ontving de Koningin hier een roodkoperen „kof- fiesmorre" en kreeg prinses Beatrix een miniatuur eikenhouten „tuugkistje". Drie leden van de kindergroep van de folklo ristische verenging Markelo, de 7-jarige Gert Hendrik Kottelenberg, de 8-jarige Hennie Slot en de 8-jarige Riekie Stoel- horst gaven ten slotte de koninklijke gasten een drietal „koffiesmorretjes" voor de prinsessen Irene, Margriet en Marijke NIEUWE REGERING IN BRITS GUYANA De Britse regering heeft op voorstel van de gouverneur van Brits Guyana, sir Pa trick Renison, de regering van dr. Cheddi Jagan, leider van de communistische Pro gressieve Volkspartij, goedgekeurd. Jagans partij heeft vier minister in het Kabinet. Hijzelf beheert de portefeuilles van han del, onderwijs en sociale zaken. Zijn vrouw die secretaris-generaal van de partij is, is minister van arbeid, gezondheid en huis vesting. Sir Patrick zal de vergadering van het nieuwe kabinet voorzitten. hing over hun mysterieuze „ideale" ra ket. Het Russische luchtvaartblad schreef, dat de raket een waterstofbom kan ver- ;n, die de vernietiging van elk doel garandeert. Generaal-majoor Pokrowski van de Sowjet-luchtmacht verklaarde in het artikel, dat de raket een hoogte van duizend kilometer kan bereiken en zijn doel treft met een snelheid van 25.000 kilometer per uur. „Men kan een eventuele afwijking niet dan tien twintig kilometer zal bedra gen. Aangezien het projectiel een water stofbom meevoert, garandeert het de vernietiging van eik doel Meest opvallend Als het meest opvallende voordeel var de intercontinentale raket roemde de schrijver de trefzekerheid. „De mogelijk heid beslaat nu." zo schrijft hij, „eer projectiel te leiden naar onverschillig welk deel van de aarde. Dat betekent onder andere, dat iedere aanvaller, waai hij zich ook mag bevinden, er niet lan ger op kan rekenen dat zijn gebied on gedeerd zal ontsnappen aan krachtige tegenslagen." Het projectiel betekent een belangrijke versterking van de Sowjet- defensiekracht. Pokrowski wees erop. dat de raket op duizend kilometer hoog te geen weerstand van de lucht onder vindt. „Op deze grote hoogte beschrijft het projectiel zijn ballistische baan er treft zijn doel met een ongelooflijke snel heid. die tot 25.000 kilometer per uur kar oplopen." Pokrowski besloot zijn artikel met de woorden: „De lanceerplaatsen van derne geleide projectielen zijn zeer I en kunnen gemakkelijk overal worden Ingericht en gecamoufleerd. Door alles krijgen de raketten een buitenge wone gevechtswaarde." buitenlandse zaken heeft van morgen berichten als zouden Boel- ganin en Kroesjtsjef voor het einde van dit jaar een bezoek brengen aan Syrië, ten stelligste tegengesproken. De waarnemend minister van defensie. Khaled Azm, heeft verklaard, dat hij tij-, dens zijn bezoek aan Moskou de Rus sische leiders in het algemeen heeft uit genodigd voor een bezoek aan Syrië. Hij voegde er echter aan toe, dat er niets officieels aan die uitnodiging was en dat hij dit aan „een ieder die wil komen" Loy Henderson, de speciale Ameri kaanse afgezant voor het Midden-Oosten, gisteren in de hoofdstad van Libanon, 'roet, aangekomen en heeft daar op t ministerie van buitenlandse zaken er de toestand in Syrië gesproken. Hen derson zou vermoedelijk vandaag door reizen naar Amman. Vandaar zal hij vertrekken naar Bagdad. Van de zijde van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is gis teren meegedeeld, dat de Verenigde Sta ten een aantal middelzware tanks van het type Patton naar het zich bedreigd voelende Jordanië zullen zenden. Deze zending geschiedt op grond van het nieuwe militaire steunprogram voor Jor danië. waarvoor tien miljoen dollar be schikbaar is gesteld. 't Communisme „Ik ben nooit een communist geweest en ben er nu ook geen." verklaarde gis teren generaal-majoor Afifi Bizri, de nieuwe stafchef van het Syrische leger. Het westen heeft hem van communisme beschuldigd, doch dat bevreemdde Bizri Tussen twee provincies in nood... Angstige uren heeft de eigenaar van een lekgeslagen en stuurloos geworden motorvlet, J. Teeuwkens uit Heiningen, doorgebracht op een van de zandplaten van de Zuid- vlefo'e. HU poogde door schreeuwen de aandacht te trekken. Op de Bra bantse wal werd dat noodge- schreeuw gehoord, maar men dacht dat Iemand op Goeree-Overflakkee om hulp riep. Op Overflakkee dacht men evenwel, dat iemand in Bra bant in nood verkeerde. Toen de onfortuinlUke schipper ten slotte zgn jas en pet in brand stak, kreeg men in de gaten, dat iemand op de plaat zat en de politie te Oude Tonge alarmeerde het reddingwezen zowel als dc water- politic in Dordrecht. Maar het was schipper C. de KeUzer, op weg met zijn mosselvaartnig Bru 19 naar de Waddenzee, die de in nood verke rende Teeuwkens redde van de plaat en de verschrikte en ver moeide man In de Galatheese haven op Overflakkee aan land zette. det, omdat zelfs de Indische premier Nehroe door het westen wel eens voor .ommunist is uitgemaakt. „Men heeft dergelijke opvattingen dat t rekent." aldus de c ,lk ken bovendien geen enkele ■nistische of/icier in het Syrische Zij mogen zich bij geen enkele politieke party aansluiten." Over de Russische technici en militaire deskundigen die in zijn land zouden zijn, 'erklaarde de „sterke man" van Syrië in •en vraaggesprek: „We hebben geen dui zenden, geen honderden en zelfs geen twintigtafllen Russische deskundigen. In dien u genoeg tijd hebt kunt u het land VOETENDOORLICHTING AAN BANDEN Wettelijke regeling is op komst (Van een onzer verslaggevers) DE TIJD is niet ver meer dat voor het importeren en gebruiken van röntgenapparaten voor het door lichten van de voeten bij het passen van nieuwe schoenen een Neder lands certificaat van deugdelijkheid moet kunnen worden getoond. Het gebruik van dit modesnufje door de schoenhandel zal niet door een ver bod getroffen, maar wel bij de wet geregeld worden. Dit zal gebeuren door aanvulling van de wet op de gevaarlijke werktuigen met een desbetreffend K.B. en ten tweede door het hiervoor in werking treden van het veiligheidsbesluit ioniserende stralen. Bedde besluiten zijn echter nog ndet effec tief, al za/1 het veiligheidsbesluit, waarmee speciaal de werknemers (hier het bedie nend winkelpersoneel) gebaat zal zijn, binnen enkele maanden zijn beslag krij gen. Zulks vertelde de directeur-generaal voor de arbeid ons desgevraagd naar aan leiding van de verwarring die is ontstaan bij de schoenhandel en zijn klanten over een zending ondeugdelijk materiaal, waarvan de stralangsbron onvoldoende afgeschermd blijkt te zijn. Zoals we reeds meldden is de aflevering van deze uit Duitsland afkomstige partij onvoldoende beveiligde röntgenappara tuur, waardoor gevaar voor overbeslra- ling bestond, onmiddellijk stopgezet en wonden de al geplaatste toestellen zoveel mogelijk uit de roulatie genomen. Vast is wel komen te staan dat het hier niet om alle toestellen gaat. Intussen heeft de Ar beidsinspectie reeds hier en daar steek proeven genomen met toestellen in ver schillende uitvoeringen. Dergelijke keuringen moeten nog, bU het ontbreken van een wettelijke rege ling, geschieden op basis van vrUwillig- heid. Daarbij bleek ook. dat verschillen de zgn. Schucoskop-apparaten, afkomstig uit de gewraakte partij, inderdaad een grotere dosis stralen doorlaten dan ver- De nieuwe veerhaven i Breskens begint thans enige vorm te krijgen, tot grote vreugde van de Zeeuws-Vla mingen en de Belgen uit de kuststreek, die zijn aangewezen op het veer VlissingenBres kens. Als de haven geheel ge reed is (men rekent: 1 juli 1958) zal er ook een nieuwe veerboot in de vaart komen. (Luchtfoto AN.P.-foto) Revisie Wordt e Do Japanse minister van buitenlandse zaken, Foedjijama, zal In september bij het begin van de zitting der Algemene Ver gadering van de V.N. een motie indienen, die een stap vooruit zal betekenen in de richting van een geheel verbod van de proeven met kernwapens, aldus is in Ja pan meegedeeld. Minister Foedjijama wei gerde het voorstri te bespreken, maar zei wel dat het ontwapeningsvraagstuk op een geheel andere wijze zal worden benaderd dan tot dusver is gebeurd. H.M. de Koningin heeft vanmorgen op Huis ten Bosch een delegatie ontvangen van het congres der Wereldfederalisten. Naast de Koningin ziet men de voorzitter van het congres generaal-majoor H. Riiser- Larsen en in het midden abbé Pierre. afwijking geconstateerd dan kan een revisie van het toestel in de meeste gevallen het euvel wel weer ver helpen. In vele gevallen is zulks dan ook aangeraden. Tot een verbod wil men niet komen, aangezien een goed toestel bij goed gebruik geen schadelijke gevolgen behoeft op te leveren. Onoordeelkundig gebruik, door het bedienend personeel, in het begin wel eens voorgekomen. De gevolgen ervan zijn eveneens wel geconstateerd. Door een wettelijk tOezdcht, dat dus binnenkort mogelijk zal worden, zal het ook onmogelijk zijn dat onvol doende beschermd materiaal het land er zo de schoenwinkels binnenkomt. Met nadruk werd ons nog te verstaan gegeven, dat de hier toe te laten bestra lingsdosis ver beneden het internationaal toegestane ligt, wat een dubbele veilig heidsmarge betekent. Intussen is de Arbeidsinspectie altijd berend reeds aanwezige apparatuur te keuren of te herkeuren. Deze tests kost de eigenaars niets. Bedrag buitenlandse hulp vastgesteld Een gemengde commissie uit het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat heeft gisteren na langdurig over leg de toewijzing voor buitenlandse hulp verlening definitief vastgesteld op 3.435.810.000 dollar. Dit bedrag Ligt ongeveer tussen het bedrag van 3.692.710.000 dollar dat woens dag door de Senaat werd gevoteerd en een bedrag van circa vijfhonderd miljoen dollar lager, dat door het Huis van Afge vaardigden was goedgekeurd. Het thans vastgestelde bedrag is ruim een miljard dollar lager dan de toewijzing waaroi president Eisenhower heeft gevraagd. Communistische Grote Vier in Moskou bijeen Naar aanleiding van persberichten, dat oor november een bijeenkomst van de vier communistische leiders Kroesjtsjef, Tito, Mao Tse-toeng en Gomoelka in Mos kou op het programma zou staan, heeft een Russische ambtenaar in Oost-Berlijn een dergelijke conferentie mogelijk en nuttig genoemd. Of er reeds voorbereidingen voor deze bijeenkomst van de communistische Grote Vier worden getroffen, kon men in Oost- Berlijn niet met zekerheid zeggen. In Belgrado is vernomen, dat in sep tember zowel Gomoelka, de Poolse leider en diens premier Cyrankdewicz, als de Britse minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd een bezoek van enkele dagen aan Zuidslavië zullen brengen. Volgens niet officiële bron komt de pre sident van de Sowjetunie, Worosjilof, eind van dit jaar in Belgrado op bezoek. Tandartsen gaan weer voor fondsen werken BU het ter perse gaan van deze editie vernemen wU. dat er algehele overeen stemming is bereikt tussen de tandartsen en de ziekenfondsen. Als gevolg hiervan zullen de tandartsen binnen enige dagen weer voor de fondsen werken. Te hoge witbroodprijs Niet alle bakkers bleken loyaal (Van een onzer redacteuren) De Economische controledienst heeft een onderzoek ingesteld naar de naleving van de nieuwe lagere prijs voor witbrood, die 19 augustus is ingegaan. Gebleken is dat in het noorden, het oosten en het zui den van ons land kan worden gesproken van een naleven van dc prijsafspraak. In het westen waren er echter verschillend© bakkers, die er zich minder goed aan hiel den. Er waren er onder die de oude prijs berekenden, terwijl anderen zich wel aan de verlaagde witbroodprijs hielden maar ter compensatie andere broodsoorten In prijs hadden verhoogd. Ook is het voorge komen, zo vernemen we van andere zijde, dat bezorgers tegen hun klanten de nieu we prijs verzwegen, hoewel zij opdracht hadden deze te berekenen. In praktisch alle gevallen wist de E.C.D. de bakkers te overreden zich aan de la gere prijs te houden. ngetje verdronken. De 3-jarige Steffie Mameren is gisteren in Geervliet in het Voornse kanaal geraakt en verdron- Verhoging tot f 15 nodig TNE LUISTERBIJDRAGE zal met ingang van 1 juli 1958 verhoogd worden tot vijftien gulden per Jaar, als de Tweede Kamer het desbetreffende wetsontwerp aanneemt Als redenen voor deze verhoging wor den genoemd de 6terk verhoogde salaris sen, de oprichting van een F.M^zendernet en de uitbreiding c.i vernieuwing van het zenderpark van de Wereldomroep. De ho- BROER VAN ANTILLIAANSE PREMIER In Utrecht vond hij genezing TNE BROEDER van de minister- president der Nederlandse An tillen, de heer A. D. Jonckheer, eige naar van het dagblad La Prensa te Willemstad, is na een oogbehande ling in de kliniek van prof. dr. H. J. M. Weve te Utrecht thans als genezen ontslagen na zestien jaar blind te zijn geweest. Hij blijft nog enige tijd in Nederland voor een nabehandeling. De heer Jonckheer, die in zijn hotel appartement tezamen met zijn echtgenote, een persgesprek had, verkeert in de beste gezondheid en is ontroerd en gelukkig. Hij heeft het verlies van zijn gezichts vermogen zestien jaar lang buitenge woon flink gedragen. Wie hem bezocht, merkte bijna niets, want door een fijn gehoor en scherpe opmerkingsgave wist de heer Jonckheer zUn gemis nagenoeg geheel te verbereen voor zijn bezoekers. ,,/A* zag opeens9 het eerst. „Ik zag opeens in grove trek ken de professor zelf, daarna een u>it licht en een diep blauw licht daaromheen, maar het diepste beumst ben ik mij ge worden van het grote geluk van de terug winning van mijn volle gezichtsvermogen toen ik de trappen afging van het gebouw, waarin de kliniek van prof. Weve ge vestigd is. Toen zag Ik op de stoep een autoped met twee jongetjes erop zich voortbewegen en ik dacht: „Kijk, dat zijn nu twee jongetjes op een autoped, die ik zie". De heer Jonckheer zal nog veel rust moeten houden en zal verder niemand mogen ontvangen tijdens zijn nabehan deling. gere luisterbijdrage zal per jaar f 8.200.000 meer in het laatje brengen. De regering is tot de conclusie geko men, zo wordt in de memorie van toelich ting geschreven, dat de financiering vac de Wereldomroep primair als een staats taak moet worden gezien. Een definitieve beslissing hierover moet echter bij de be. handeling van het ontwerp omroepwet worden genomen. Het moet onjuist den geacht om nog gedurende het huidige overgangsbestel een principiële wijziging in de financiering van het radiowezen door te voeren. Dij argument voert de regering aan voor het niettemin bekosti gen van de uitbreiding en vernieuwing van het zenderpark van de Wereldom roep uit de lui6terbUdragen. Bovendien is een verhoging van het regeringsbudget tengevolge van de kosten van de We reldomroep op het ogenblik onaanvaard- Ernstige bezwaren worden aangevoerd tegen een gedeeltelijke verhoging tot slechts f 13.80 per Jaar. later gevolgd met een verhoging tot f 15 per jaar. Een derge- lUke verhoging in etappes zouden de ad ministratiekosten namelijk aanzienlUk doen 6tijgen. Engeland heeft gisteren de Jemeniti- sche beschuldiging, dat de RAF bij aan vallen op Jemen een nieuw soort brand bommen zou gebruiken, „volmaakt ver zonnen" genoemd. De Britten maken bij hun aanvallen gebruik van normale bri santbommen. Aan deze verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken werd de waarschuwing toegevoegd, dat de aanvallen op Jemenitische strijdkrach ten zullen voortduren, totdat zij zich ge heel uit het protectoraat Aden hebbeD teruggetrokken. Aan de vele verhalen over schelmen streken van papegaaien is er weer een toegevoegd. Het verhaal van Rajah, de schilderende papegaai in Los Angeles (Ver. Staten). Het zit zo: op een tentoonstelling van schilderijen verschenen enkele water verftekeningen gesigneerd met Rajah Chandra. Kunstcritici bekeken het ab stracte werk kritisch en hun conclusie was dat deze Rajah Chandra een veelbe lovend kunstenaar was. Toen kwam de onthulling. Een zekert juffrouw Chandra Poweriss liet weten dat haar papegaai de kunstenaar was. Het enige wat zij eraan had gedaan was de De papegaai schildert met zijn poten en met zijn bek. Samen met zijn meesteres bezoekt hij dikwijls schilderijententoon stellingen maar een expositie van wer ken van Van Gogh moest ze snel verlaten omdat Rajah tn het Chinees commentaar begon te leveren.Een kleine 800 waterverf tekeningen heeft het dier al vervaardigd. Het is lid van verscheidene kunstenaars verenigingen.... HET WEER IN EUROPA Kopenh. Aberdeen NO ZW windstil windstil WNW windstil windstil NNO windstil N nevel windstil licht bew OHO half bew. ONO zw. bew, windstil .8 J* III: »!t WEERBERICHT Zonnige perioden De Bilt verwacht tot mor genavond: Zonnige perioden en bUna overal droog weer. Zwakke tot matige wind uit weste lijke richtingen, koude nacht met hier en daar mist. Mor- overdag iets hogere temperaturen vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN 30 augustus: Zon op 5.50 u uur; Maan op 12.31 uur, on 1 september E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1