CHRISTELIJK n fherdo/ven Landbouwschap vreest voor opdringen zoutwatergrens Puzzel mee Twee rustende hoogleraren vieren 75ste verjaardag INNSBRUCK f Naar een nieuwe predikkunde? (IV) Door C. Rijnsdorp "j hier de plaats om, voor ik verder ga, eens naar de krant te kijken, met haar koppen en kopjes, haar ver schillende lettertypen, haar cur siefjes, caricaturen, scherts in woord en beeld en haar versjes. De krant heeft haar specialist, de opmaker, een man van ge wicht in zijn soort, die voor de opmaakt zorgt. Nu kunnen de koppen in de krant door de vereiste bondigheid een gevaar vormen voor het goede begrip, het goede onderscheid en het juiste taalgebruik. De Engelse schrijver G. K. Chesterton heeft al meer dan dertig jaar geleden op dit gevaar gewezen. Men kan, vooral in de Angelsaksische landen, bijna spreken wan een aparte kopjestaai De Britse taalgeleerde Simeon Potter haalt in zijn boek ,,Our Language" (uiig. Penguin Books Ltd., Harmondsworth, Middlesex! een frappant staaltje van zulk taalgebruik in krantenkoppen aan. The Chicago Tribune van 18 okto ber 1924 bracht de volgende head line": Ook wie het Engels machtig is begrijpt hiervan op het eerste ge zicht nagenoeg niets. De bedoeling was de lezer te vertellen, dat (de Universiteit van) Chicago een Brit se professor had benoemd om het Amerikaans-Engels te helpen ver beteren. ..Midway" staat voor Chicago en „limey" voor Brits. Behalve door beknoptheid, die haar doel voorbijschiet, kan het kopje ook door tendentieuse style- ring zondigen. Maar dit alles neemt niet weg, dat een dominee wel wat van de opmaker leren kan. Aan de koppen en kopjes kunnen kernachtige uitspraken be antwoorden. Ik herinner me uit mijn jeugd dergelijke ..kopjes" in de preken van de onlangs overleden ds. S. Datema. ..Wij moeten de slang niet dulden, maar doden" heette het meer dan eens. ,,De mens wordt behouden door Gods genade, maar gaat verloren door eigen schuld." ,,Wij hebben het leven uit eigen hand verloren." „IDe zonde tegen de H. Geest is het lo pen met ongelooide schoenen door de heiligheden des Heren." Deze en dergelijke uitspraken vormden vaste punten in zijn preken en ver leenden er karakter aan. stemhoogte, in nadruk en in tempo beantwoor den. De beelden moeten mede ont leend zijn aan het moderne leven van alle dag: mechanische arbeid, techniek, straat- en wegverkeer, reiswoede en wat dies meer zij. Een enkele gebeurtenis, kort en puntig verteld, kan dienst doen. mits men ervoor zorgt, dat het niet vlak-anecdotisch wordt. Goed citeren is ook zeer belangrijk, maar punt één is hier het min derbekende of het onbe kende van het citaat! Niets is vervelender dan voor de honderd ste maal dezelfde tekst, hetzelfde versje te horen aanhalen. Citeren veronderstelt rijkdom, maar zulk citeren geschiedt uit armoe. Het heeft het effect van een vogelver- Wat humor betreft: het is zeer gevaarlijk die te zoeken. Wel mag men een deur naar de humor open laten, voor geval die vanzelf ko men wil. WE zien soms dat I geb vertelt onder de fictie van een krant uit het oude Rome bv. In de preek gebeurt vaak iets derge lijks. doordat men bewust ana chronistisch te werk gaat Zacheus ontvangt Jezus in zijn salon. Ana nias overhandigt aan Petrus een enveloppe enz. Persoonlijk ben ik tegen dit anachroniseren. Het Is een uKing van neo-prlmitivisme. zoals men die in de beeldende en literaire kunst tot op zekere hoog te kan verdragen en verstaan, maar die naar mijn mening in de preek niet thuisbehoort. Zulke be wuste, vaak gewilde en gezochte anachronismen verzwakken het historisch besef. Kan de oreek een speciale mu zikale omlijsting verdragen? In films en hoorspelen is men al se dert jaren met de muzikale om lijsting zuiniger geworden. Bij de preek kennen wij reeds het z.g. amen-spel, tussen het amen en het dankgebed. Misschien zijn er be kwame en bescheiden organisten, die aan de preek relief zouden kunnen verlenen door enkele wei nige malen muziek te spelen tus sen de hoofddelen van de preek. Dit is iets anders dan wat de voorstanders van meer liturgie willen. De hier bedoelde, uiterst sobere gedachte, muzikale omlijs- ting wil het aanspreken van de gemeente efficiënter maken; zij dient de preek en is geen af zonderlijk bestanddeel van de ere dienst. Over het element van het b e- t o o g in de preek een enkel woord. Dit kan men o a. verleven digen door gefingeerde tegenwer pingen en interrupties. Trouwens dit is al een zeer oude kunst Met name in de brief aan de Romeinen vinden we op verschei dene plaatsen voorbeelden van de ze discursieve betoogtrant. Wat ten slotte de rechtstreekse aan spraak botreft, die is uit zichzelf al levendig, Toch mag hier mis schien reserve worden aanbevolen ten aanzien van het verdelen van de gemeente in groepen naar leef tijd en sexe. Doet men dat bij de rechtstreekse aanspraak te vaak en te nadrukkelijk, dan kan iets van het besef van de een heid der gemeente verloren gaan. (Slot volgt) Rekest aan Tweede Kamer over Deltawet (Van onze sociale redacteur) LJET LANDBOUWSCHAP heeft in z(jn openbare zitting van gis- AJ teren besloten een rekest aan de leden van de Tweede Kamer te zenden, in verband met de verschijning van de Memorie van Ant woord bij het ontwerp-Deltawet. In het rekest wordt grote aandacht besteed aan de wijze van financiering van het plan, maar ook aan het vraagstuk van de verzilting van de Nieuwe Waterweg. Het bestuur van het Landbouwschap wijst er op, dat zoutgrens bij hoog water en bij gemiddelde opperwaterafvoer thans reeds bij de Parksluizen in Rotterdam ligt. het punt waar zich de waterinlaat van het hoogheemraadschap Delfland bevindt. dringen van ij de Park- OPGAVE PUZZEL No. 99 Horizontaal: 1 ruw, 4 deel van het been, 7 ik, 9 zangnoot, 10 heraldiek wapen, 12 stoel zonder leuning, 14 futloos, 18 schrede. 20 zuivelprodukt, 23 varensgezel, 26 zangnoot, 28 ten toonstellingsgebouw, 29 zeer koel, 3*0 werkgever. Verticaal: 2 oploopje, 3 hoofddeksel, 4 richting, 5 bestaat, 6 klop. 8 pon. neus 10 vervoermiddel, 11 baat, 13 vogel. 15 maanstand, 16 wijnmaat, 17 edel dier. 19 schrede, 21 bevel. 22 bijb. vaartuig. 24 borstbeen, 25 bid, 27 ambtshalve. OPLOSSING PUZZLE No. 98 Horizontaal: 2 kunde. 6 boerin. 8 iel. 9 ka, 10 rank, 11 rond. 12 degel, 13 spel, 15 Ibis, 17 ar. 18 Aga, 19 breken, 21 teler Verticaal: 1 do, 2 krekel, 3 uil. 4 N.N. 5 elan. 6 bar. 7 einder. 9 kolbak, 11 reiger 14 part, 16 sen, 18 are, 19 Gememoreerd wordt de beslissing van de minister van verkeer en waterstaat om terwille van de gemeente Rotter dam af te zien van een uitbreiding van de open Botlekhaven en daartegenover de Waterweg geschikt te maken voor schepen met een diepgang van 45.000 a 47.000 ton. Met klem wordt er in dit verband op gewezen, dat in de overgangsperiode tot aan het gereedkomen van de afdam mingen en de Rijn- en Lekkanalisatie de zoetwatervoorzienmg van het West- land ------- - - situatL. doogt immers geen verder de zoutwatertong tot sluizen. Ook wordt melding gemaakt van de vrees van Delfland, niet over voldoende zoet water te kunnen beschikken, indien tijdens een vorstperiode het Haringvliet en de daarmee in verbinding staande wateren verzilt zijn, zodat bij de Park- sluizen geen inlaten van zoet water mo- gelijk zijn. Ook in de winter behoeven ;de kassen de beschikking over voldoen de zoet water te hebben. Het inlaten van zoet water via het ge-1 maal te Leidschendam zal geen vol-1 'doende soulaas kunnen bieden, mede doordat dit nog niet op volle capaciteit zal kunnen werken. Het Landbouwschap zou het op prijs stellen, wanneer deze kwestie tijdens de openbare behande ling van de wet ter sprake zou worden gebracht. Deltawet Wat betreft de financiering van het Deltaplan vraagt het Landbouwschap gelijktijdige behandeling van de nog Ln te dienen Bljdragenwet, de Deltawet en een wetsontwerp betreffende een alge mene bljdragenregellng voor zee- en ri vierwaterkeringen. De opzet is, dat het Rijk de afslui- tingswerken betaalt behoudens aan an deren op te leggen bijdragen en dat de versterking van de bestaande waterke ringen voor rekening komt van de be heerders met bijdragen van het Rijk. Gepoogd zal worden een gelijkheid van behandeling van de diverse belangheb bende beheerders te verkrijgen. in hoeverre dit te verwezenlijken thans nog niet te zeggen. Juist omdat dit de zaak zo vaag maakt, wenst het Landbouwschap een gelijktijdige behan deling van de drie wetten. De bijdrage die hpt Rijk aan de beheerders zal uit betalen. wordt in de memorie van de minister getaxeerd op 60 procent, maar dit percentage acht het .Landbouwschap reeds aanzienlijk te laag. Voor de dijk- beheerders langs de Westerschelde zou dit een belasting betekenen van 1500 Tenslotte is het Landbouwschap van mening, dat de plannen voor de afslui- tingswerken een maand ter visie gelegd zouden moeten worden, alvorens de Kroon tot vaststelling hiervan overgaat. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Bedankt voor Papendrecht: J. Post te Haaften; voor benoeming tot hulppredi ker te Dedemsvaart J. Louwerse. kand. te 's-Gravenhage. Aangenomen naar Den Bommel: G. Wursten, kand. te Zwartsluis die bedank te voor Langerak; naar Arnhem als pred. bijz. werkzaamheden diakonessenhuis H. C. Funke te Arnhem. Beroepen te Sellinfen toez.: P. Hete- brij, kand. te Steenwijk; te Leerbroek J. Bakker te Giessendam; te Hornhuizen Kloosterburen (toez.), S. Riemens em. pred. te Zeist, die bedankte voor Oost- huizer-Beets; te Nieuw Vennep-Abbenes H. Brons te Heeswijk. GEREF. KERKEN Beroepen te Workum; P. Klapwijk te Hoogezand-Sappemeer. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Woerden: G. J. Buys te Papendrecht en M. Vlietstra te Eemdijk. T rippelende gang Er is weinig nieuws onder de zon. Als Jesaja het oordeel over Jeruzalem aanzegt, dan heeft hij ook des Heren boodschap voor de vrouwen (hoofdstuk 3). Er staat: „Omdat de dochters van Sion ver waten geworden zijn en rondlopen met gerekte hals en lonkende ogen, omdat zij met trippelende gang wandelen en haar voetringen laten rinkelen, zo zal de Here en dan volgt het zijn": Wij redeneren zo vaak over wat mag en wat niet mag uit het innerlijk komt het uiterlijke voort en dat innerlijk wordt door Gods oordeel getroffen. Het waar om van de „make-up", de drang die er achter schuil gaat, daarop komt het aan. EEN WOORD VOOR VAN DAAG Ruimtelijke ordening (I) j^EDERLAND moet woekeren met zijn ruimte. Hoe meer de bevol king zich uitbreidt, hoe zuiniger met die ruimte zal moeten worden omge sprongen. De oppervlakte blijft gelijk, afgezien van de inpolderingen, die echter over het geheel genomen wei nig zoden aan de dijk zetten. Er gaat bovendien elk jaar van onze cultuur- C' grond al veel meer af dan er aan nieuwe grond bijkomt. In een jong zat land als Canada kent men dit ruimte- afj oordeel dat Hij haar aanzegt. En verder leest men: „Te dien dage zal de Here wegnemen de pronk probleem niet. Daar liggen nog vele bes der voetringen, voorhoofdbanden, duizenden hectaren onontgonnen land. zat maantjes, oorhangers, armbanden sluiers, hoofddoeken, voetkettink jes, gordels, reukflesjes, tovermid delen, zegelringen, neusringen, feestgewaden, mantels, omslag doeken, tasjes, handspiegels, on- derkleding, hoofdtooi en o verkle ding." Zonder erg veel fantasie ziet men de accessoires van „de moderne vrouw" hier uitgestald! Waarom nu dat zware oordeel van God? Om al die opsmuk? Het is omdat al die opsmuk een uiting is van het „verwaten geworden Prof. dr. J Lindeboom, rustend hoog- Zondag 25 augustus a.s. viert ook leraar hi de theologie te Groningen, prof. J. J. van der Schuit te Utrecht, viert maandag 26 augustns zijn 75ste ver- rustend hoogleraar van de theologische jaardag. Prof. Lindeboom werd op 26 augustus 1882 te Deventer geboren. Hij studeerde aan de rijksuniversiteit te Leiden theo- i 1882 logie, waarna hij in 1909 tot doctor in de theologie promoveerde op een disser tatie getiteld: Erasmus, onderzoek Bij K.B. is met ingang van 4 sep tember 1957 tijdelijk bevorderd tot commandeur Hr. Ms. adjudant in bui tengewone dienst, de kapitein-teT-zee H. A. W. Goossens, voor de duur, dat hij zal zijn belast met de functie van commandant der zeemacht in de Ne derlandse Antillen, alsmede voor de duur van de periode, gelegen tussen hogergenoemde datum en het tijdstip van aanvaarding van bovenomschre ven functie. zocht het toenmalige Michels instituut en ontving aan de theologische school der Chr. Geref. kerken, toen te Rijswijk zijn godsdienstig gevestigd, zijn opleiding tot predikant. j In juli 1907 werd prof. Van der Schuit kandidaat en 10 november van dat jaar Op 6 september 1908 werd de hoog-1 aanvaarde hij het predikambt te Kam leraar te Oudorp (N.H.) in het predik- pen. ambt bevestigd. In 1911 vertrok hij naar Berkhout, in 1913 naar Veendam en in december 1913 volgde zijn benoeming tot hoogleraar aan de R U. te Gronin gen als opvolger van wijlen prof. dr. H. U. Meyboom, om onderwijs te ge ven in de kerk- en dogmengeschiedenis. Op 27 maart 1914 inaugureerde prof. Lindeboom met een rede over: ..De be tekenis van methodistische geschiedvor sing voor de beoefening van de dog mengeschiedenis". Tal van geschriften verschenen van zijn hand, onder meer „Bijbels huma nisme"; Stiefkinderen van het Chris tendom; Geschiedenis van het vrijzin- nig-protestantisme (drie delen); De con fessionele ontwikkeling van het pro testantisme in Nederland, een handboek der kerkgeschiedenis (samen met prof. dr. J. N. Bakhuizen v. d. Brink) (2 delen). pen. In 1914 vertrok d^ 75-jarige naar Am sterdam en in 1922 benoemde de gene rale synode hem tot hoogleraar aan de theol. school der Chr. Geref. kerken orn onderwijs te geven in het Grieks, de dogmatiek en de dogmatische vakken. Tot aan zyn emeritaat, dat de generale synode van 1952 hem eervol verleende, heeft prof. Van der Schuit zfjn colleges te Apeldoorn gegeven. 16 december 1953 legde hij zijn ambt neer. Van de van zijn hand verschenen werken noemen wij: Na 25 jaar. De re- iigieuse psychologie en de bekering; Achter het gordijn des doods: De leer der predestinatie bij Calvijn. De verdiensten van prof. Van dei Schuit vonden erkenning in zijn benoe ming tot officier in de orde van Oranje. COMMENTAAR Feestelijke dag Kindersymfonie van Haydn (19.30 uur) Men zou het spel, dat ie V.A.R.A. ons gisteren onder de titel „Een feestelijke dag" heeft voorgezet, een blijspel Z'g k^Tilleme'n.D'e 'iJÏÏ52" Adreto Rosenthal, be- schrij handelde er niet zonder kennis van zaken maar ook niet zonder een zweem van bitterheid de problemen in t'an een ouder wordende vrouw. Op haar ver jaardag gaat zij er haar man van verdenken een verhouding te hebben. Maar na series con flicten met hem en de kinderen komt alles op zijn pootjes te recht, niet in het minst door de kalmerende invloed van een reeds gescheiden schoonzusier. De vrouw kreeg van Mela Soesman een sterk dramatisch accent. Men zag haar verschei dene malen zenuwachtig lip- trekkend voor de camera staan en dan weer schokkend van ver driet op bed liggen. Haar tegenspeler was Rob Milton die met evenwichtigheid de sympathieke vader-rol speel de. Hij was op het laatste ogen blik ingevallen voor de plotse ling verhinderde Jan Retèl Deze wetenschap kan ons alleen nog maar meer bewondering voor zijn creatie geven Mooi en geloofwaardig waren ook Tilly Perin-Bouwmeester als de door het leven wijs gewor den schoonzuster en de zoon van regisseur Willy van Hemert. Hans. die een uitbundige en vroegrijpe schooljongen sveelde. Welnu zijn vader behoeft zich niet over hem te schamen. Zo min trouwens als andersom. neerde hij in 1788 zijn ,JCinder- symfonie", een muzikale grap, maar een grap uit kunstenaarshanden. Koekoek en kwartel, ratel en nacht uil, trompet, trommel, fluit en triangel brengen met violen en bas een kostelijk samenspel. De sym fonie draagt de naam ,£infonia Berchtoldsgadensis" Berchiesgade- ner Symfonie). In dit Beierse oord vindt namelijk de produktie van kinderspeelgoed plaats en de hout- snijderijen beijveren zich om de mooiste dingen te maken, ook vo gels, ratels, trommels en houten trompetten. Het is een heerlijk werkje geworden, zonder enig pro bleem en dus echt voor kinderen. Volgens sommige musicologen is deze Kindersymfonie niet van Haydn, maar zijn de drie delen ont leend aan de ..Cassatio für Or- chester und Kinderinsirumente" van Mozart's vader Leopold Mozart (17191787), een werk van 8 delen. Bewezen is dit echter nog niet. Vanavond hoort u het Berlijns Ka- Benda. Ben Groenier hoofd hoorspelafd. N.R.U. I)e heer Constant van Kerckhoven zal binnenkort wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd zijn functie als hoofd van de hoorspelafdeling van de Nederlandse Radio Unie neer leggen. Als zijn opvolger is benoemd Ben Groenier. Meer nieuws voor de BBC Een reorganisatie van de nieuws uitzendingen van de B.B.C. zal de luisteraars in staat stellen op ieder tijdstip van de dag naar het nieu-i^ te luisteren. Van 30 september af zal het Light Programme van 7.30 in de ochtend af elk half uur een nieuws bulletin uitzenden. (Van maandag tot vrijdag). Zestien van deze uitzendin gen zullen samenvattingen van het nieuws zijn die een of twee minuten zullen duren en programma's van lichte muziek zullen onderbreken Gelders ork koor 15.40 Chansons: 16.0 jeugd; 17.15 Sopr. i sol; 14.40 Gram; r d zieken; 17.00 V d plano; 17.40 Beurs- Jazzmuz: 18.10 Kom m< i allemaal, door mr. M. C 19.20 Regeringsuitz.De St; urg; 19.25 Regeringsuitz.: Emi op het Bloe- merorkest o.l.v. Hans By koninkiyk besluit is dr. J. P. Kruyt, gewoon hoogleraar in de facul teit der letteren en wUsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Utrecht, benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan deze univei sitoit om onderwys te geven in de socio logie. Voorts is voor het tydvak van 1 sep tember 1957 tot en met 31 aueustus 1960 wederom benoemd tot buitenge1 hoogleraar in de afdeling dei waterbouwkunde geschool te Delft, In de toepassing A. R. H. Brouwe i de technische ho- onderwijs te geven i de waterkracht, ir. Froiieer eens andera zanuw-middelen, zelfs de duurste welke er zijn. dan komt U toch terug op Mijnhardt's Zenuwtabletten, omdat deze Uw zenuwen vlugger kalmeren. U rustiger stemmen en meester doen blijven T^iaiQD&Eagissur 46 De figuur begon gejaagd alle zakken van de bewusteloze te onderzoeken. De tas met het fo totoestel van Rost was op de grond gekletterd. Enkele minuten werd het zoeken volgehouden. Er volgde een nijdig en ongeduldig hoofdschud den en een minachtend neerkijken op het li chaam zonder beweging. Daarna wendden de felle ogen zich af en ont dekten het fototoestel in de paraattas. Een vluchtige verheldering kwam op het gezicht Gretig werd de tas gegrepen. De ritssluiting knarste open. Het fototoestel werd op het bed in de hotelkamer gegooid, daarna de belichtings meter, een paar doosjes met rolfilms en toen rustte een ander geel doosje in de geschoeide hand. In één nerveuze beweging vlogen die hand schoenen even uit. Er tikte iets. De inhoud werd met blote handen bekeken. Er klonk een tevre den grom als van een beer, die zojuist een holle boom vol honing heeft gevonden. De belager was tevreden. Als in een gewoonte-gebaar wer den de bruin-leren handschoenen weer aange trokken, de deur ging behoedzaam open. een blik in de hotelgang en daarna verdween een silhouet door de opening. Het was nu heel stil in de kamer, waar André Rost knock-out !•«- Het duurde bijna een half uur. voordat André Rost uit zijn verdoving ontwaakte. Hij krabbelde verbouwereerd overeind en kon zich aanvankelijk niet in de situatie verplaatsen, waarin hij zich bevond. Op zijn hoofd gloeide een pijnlijke plek JAS VAN HOFWEGEN <~J$aadóeló en hij bukte diep om dat duffe gevoel en dat vreemde gezoem door een frisse straal uit de kraan van de wasbak te doen verdwijnen. Hij knapte wat op, maar een gierende hoofd pijn bleef. Er scheen iets in zijn hersens te knappen, als- d er een plotseling contact werd gemaakt. Hij hield de handdoek, waarmee hij zijn haren droogde, in de hand en keek naar het fototoestel op het bed. naar de belichtingsmeter en naar de filmdoosjes, daarna zag hij de paraattas op de grond. De bende had de microfoto's geroofd. Een diep gevoel van wroeging en spijt kreeg de overhand over de hoofdpijn. Zijn eerste ge dachte was: „Marianne..." In het hart van André Rost was de oude argwaan herboren en het werd gemengd met spijt, dat hij de raad van het meisje die middag had gevolgd en inspecteur Zuckwaller niet had gewaarschuwd. André Rost ging moedeloos op de rand van het bed zitten. Hij voelde zich verlaten, eenzaam en bijna verloren. Niet door het feit. dat hij de bewijsstukken, waarvoor de bende moorden pleegde, was kwijtgeraakt. Maar hij was ten vol le overtuigd, dat Marianne, het meisje, waar van hij in een paar dagen tijds zielsveel was gaan houden, hem verraden had. Dat kon toch niet anders? Dat de bende juist, nu hij de micro foto's had gevonden, nog eens een overval had gedaan, kon toch niet anders dan haar werk zijn? Niemand anders wist immers, dat hij die middag in zijn fototas die dingen gevonden had. Alleen Marianne. Hij pijnigde zij hersens met de vraag, of zij hem enkele ogenblikken alleen had gelaten tijdens de voorbije middag. Die zoete, romantische middag aan het prach tige meer. Hij verfoeide zijn eigen goedgelovig heid en hij bedacht, dat het meisje enkele keren was weggeweest, zogenaamd om zich wat op te knappen, om zich mooi te maken voor hem. Het was dus allemaal een listig spelletje van haar geweest Eerst dat praatje over genieten van een vrije middag, nergens over praten, hij was om de tuin geleid. En levensgroot rees de vraag: „Wat zal Gustav Zuckwaller hierover te zeggen hebben?" Hij moest de inspecteur uit zijn slaap halen. André Rost voelde zich onpasselijk. Dit was te veel voor één dag, al was het dan een erg lange geweest. Lusteloos en met nog altijd datzelfde ijle gevoel in zijn hoofd, liep hij de gang op, de trap af en kwam in de lobby, waar de oud'1 Anton nog al tijd dommelde. De man rolde bijna var, Tij st-. =n schrik, toen André hem ruw wakker maakte iWordt vervolgd; Het N.C.R.V.-programjma „Met band en plaat voor U paraat" (half acht tot acht uur) is van avond aantrekkelijk: gespeeld worden behalve bovengenoemde Kindersymfonie van Joseph Haydn, Adante in bes uit Rosa- munde van Frans Schubert en De Moldau van Sm/etana (Con certgebouworkest onder leiding van Antal Dorati.) Het Radio Philharmonisch Orkest onder leiding van Antal Dorati speelt vanavond voor de A.V.R.O. het Brandenburger Concert nr. 3 van Bach, het Concert voor viool en orkest in a kl. van Bach en na de pauze de eerste Symfonie van Gustav Mahler. (8.059-50) De N.C.R.V. zendt vanavond de laatste radio-vosseiacht uit. Dan zal tevens bekend worden, wie als hoofdprijswinnaar van de ge hele competitie met het draag bare radiotoestel verrast zal wor den. Op het ogenblik staan voor een inwoner van Leeuwarden, de heer Oppenhysen. de kansen bui- tergewoon goed, want hij is de snelste vossenjager tot nu toe. Tijdens de Vossejacht in Leeuw arden deed hij er slechts 18 mi nuten en 28 seconden over om een van van de reporters op te snorren. (Deze bevond zich mei 2yn draagbare zender bij de fa milie De Jong in een woonwagen op de Wilhelminabaan) Span ning dus voor mijnheer Oppenhuy sen. maar ook voor de N.C.R.V.- staf, aie er op uit is geweest om speciaal voor deze laatste vosse jacht op a.s. donderdagavond de vossen op bijzonder wonderlijke plaatsen weg te stoppen Programma voor morgen Hilversum I. 402 m. VARA 7.00 Nws- yï?in7,?0.. Gram: 8 00 Nws: Gram. 8.50 V d vrouw: 9.15 Gram: (9.35 0.00 Thuis, caus; grammofoonplaten- programma vriidag 23 au*. 1957 van 1^-19.30 uur. I. Joseph Lanner: Die Romantiker, wals op. 167, Orkest van de Weensa Juger polka sopraan. Rlas Symphonie Orkest. Berlijn olv. Kurt Gaebel. IV. Joseph Bayer: Balletmuziek „Die Puppenfee". Symphonie Orkest van We nen olv. Wilhelm Lolbner. V. Johann Strauss: ,,Dle Fledermaus" (le bedrijf). Operette ln 3 bedrijven op Gabriel Haffni A Nicolai Gedda, vrouw Elisabeth Schw. Adela. Haar kamermeisje Riti sopraan; Alfred, eerste tenor aan de ope ra en zangleraar van Rosallnde Helmut Krebs. tenor; Dr Falke. notaris Erich Kunz. bariton: Frank, gevangenisdirecteur Orlofskv Ru- Karl Dönch, dolf Christ, Erich Majki Elsenstein, rentenier Rosalinde, zijn srzkopf, sopraan, tenoi Dr. Blind. Ida, dar Adela Lulse Mar ni. spreekrol; bedrijf speelt t dubbelk' jeugd. AVRO: 12.00 Orgelspel-' en tulnb. meded: 12.33 Spoi 11.10 Vocaal 13 25 Theaterork. en sber; 14.00 Planovoordr 15.05 Bookbesp verschillen. VARA: 16.00 ".05 Lli 19.00 Vd jeugd; 18.00 Nw luntjes op de 19.10 Orgelspel i9Pas0ó„,9i^!t VriJe ''^«bestêdlng. klankb reldfederallsm op het nabije oosten, caus. VA "1.55 Bultenl. overz; V d vrouw; 10. 11.40 Gram; 12.00 Mld 12.03 Gram; 12.30 Land- irber; 8.15 Gram: TIPS uit het buitenland Seoel, de stad aan het eind van de wereld. Een klankbeeld met deze titel wordl vanavond om negen uur door Duitsland (363 meter) uitgezonden. Liefhebbers van muziek van Bach biedt Frankfurt (506 meter) van kwart voor negen tot tien uur interessant programma. Te horen zijn de Brandenburger Con certen van Bach nr. 5, nr. 6 en nr. 2. Deze werken zijn gespeeld in het kader van de Bachweek in Ansbach. Hamburg (309 en 189 meterl zendt de tweede acte uit van Wagner's opera Tristan und Isolde. De derde akte is morgen avond via deze zender te horen. Na de bekende filmserie „Mei een luipaard op schoot", waarvan er vanavond weer een exemplaar wordt gedraaid, spreekt in het Avro-pro- gramma de Haarlemse arts Tjebbo Franken over de gevaren van ons 'empo. Uit het Singermuseum te La ten komt tenslotte een uitvoering van ie Afrikaanse balletgroep Les Bal lets Africains van Keita Fodeba. Ger Lugtenburg regisseert het program- En daar zal de overheid dus ook veel H minder dwingende voorschriften om- trent de bestemming van de grond be- enis hoeven vast te stellen. tion Zou in Nederland de overheid zichP"'1'1 niet zeer intens met de ruimtelijke r"^ ordening bemoeien, dan werd het al g, spoedig een chaos. Het is niet te ont- den kennen, dat zij in feite te laat oog F®1 heeft gekregen voor de noodzaak van deze ruimtelijke ordening. Denk maar aan de gebieden, waarin bossen nog star niet zo heel lang geleden, zondervan harde noodzaak voor bijv. de bouw on^ van huizen, werden gekapt. Is het ook niet om iets heel anders en naa dan typisch in de gemeentelijke seo- tor te noemen bijzonder te betreu ren, dat de buitenkant van tal van steden en dorpen in ons vaderland ontsierd is door een foeilelijke lint bebouwing? yOORSCHRIFTEN omtrent de be- stemming van de grond kunnen dus niet worden gemist. Niet leder mag zomaar waar het hem goeddunkt L een hotel of een flat neerzetten of een jtrj kampeercentrum in een waterleiding- s terrein inrichten. Het ligt voor de laai hand, dat er op dit gebied vaak con- F flicten zullen rijzen tussen overheid en particulier, tussen algemeen en persoonlijk belang. Een landbouwer, die de mededeling krijgt, dat hij zijn W1G grond zal kwijtraken, omdat er hui- Lei zen- op moeten komen, is beslist niet uaa blij met zo'n boodschap. Vooral niet^ omdat hij weet dat het bijna on- S mogelijk is elders andere grond in H gebruik te nemen. oep zilM Vanzelfsprekend komt de overheid L niet met haar dwingende bepalingen, omdat zij het zo leuk vindt de ruimte R nu eens te gaan ordenen. Het is harde bai noodzaak, wil ons volk over een har- var monische sociale leefruimte kunnen beschikken. Want daar gaat het in E wezen om bij de ruimtelijke orde- jthe ning, om die leefruimte, welke niet alleen het wonen betreft, maar ook Nie het werken, het verkeer, de recreatie, 205: enz. hel JJIT DIT ALLES blijkt dus wel, dat R de ruimtelijke ordening een on- okt misbaar onderdeel is geworden van tuu het ganse sociaal-economische bestel R van ons land. Wie instemt met deze ^7 ordening (en kan men, met de feiten d voor ogen, op principiële gronden en bezwaar maken?) zal ook moeten "T^ toegeven, dat zij geen terrein op zich- tem zelf vormt, maar dienstbaar moet i worden gemaakt aan het algemene sociaal-economische beleid, voorzover daarbij de ruimte betrokken is. En dat is schier overal het geval. Het is nu maar de vraag hoe deze I li ordening in de praktijk wordt gereali- «en seerd. Als de overheid, zonder links of rechts te kijken, op elk stukje grond een bestemming laat leggen en de daarmee dus voor de toekomst het wel gebruik van de grond vastlegt, daar- wa! bij geen rekening houdend met de de reële bezwaren en belangen van de particulier, dan is dat alleen maar te too veroordelen. Dan zou met recht ge- op. sproken kunnen worden van een het socialisatie van de grond. Maar ge lukkig is het niet zo in ons land. De wet beschermt de burger nog altijd tegen schending van eigendom en Vcw bezit door de overheid. Dat zich niet- Spc temin botsingen voordoen ligt in de j bec aard der zaak. Maar er zal altijd 1)16 overleg dienen te zijn, tot in de klein- ste details, en een groot begrip aan jgjy de kant van de overheid voor de soti problemen. Een volgende maal willen te wij nog iets zeggen over de wettelijke regeling, die de regering zich voor stelt met betrekking tot de ruimte lijke ordening te treffen. ko Hulp aan Poolse repatrianten Isische gevangenissen en kampen Polen teruggekeerd. Nog duizenden I repatrianten worden in de komende maanden verwacht. In verband met de zeer kommervolle omstandigheden, waarin zij verkeren en waarin Polen zelf niet kan voorzien, heeft de Vereniging van Poolse Oud strijders in het Westen een beroep ge daan op de Westerse landen om ten spoedigste in deze nood te voorzien. In Nederland werken hiertoe samen de r.k, Bond' van Poolse Verenigingen, Poolse Oudstrijders, j Giften met de vern-n.-iing ..Hulp aan Polen" kunnen worden gestort op post- ^ke?'?gw165283 t n v- de Nederland*# I Handel M., agentschap Vlissingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2