|)ieumc £ciitsrt)e GTouraitl Nieuw-Guinea opnieuw in de Verenigde Naties Djakarta moest heel wat water in de wijn doen Adenauer vernietigt de Duitse democratie" EENZIJDIGE DEVALUATIE NIET TE VERWACHTEN Voor bijna drie ton aan vakantiezegels gestolen Auto te water: moeder en kind verdronken Hongaarse delegatie zal „leugens' weerleggen SCHIPHOL'S 1946 Waar ligt bron van A- gnep.' 11 lil; in if ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen, e Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936- Achtendertigste jaargang Directie: F. D1EMER Hoofdredacteur: Dr. B. DIE MER Chef-red.: H. W. J- ENSERINK CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „^tanhttstirij is dhebtatttt myn kgfjenspoct" Zonder opgaaf van redenen ZIE PAGINA 5 FELLE ARGUMENTEN GESCHRAPT EEN EN TWINTIG LEDEN van de Afrikaans-Aziatische groep in de Verenigde Naties hebben gisteren te New York besloten opneming te verzoeken van Indonesiës eisen inzake Nederlands Nieuw-Guinea op de agenda van de algemene vergadering van de Verenigde Naties. Maar volgens welingelichte kringen zijn in de door Indonesië gegeven toelichting op dit verzoek, tengevolge van onenigheden binnen de groep, verande ringen aangebracht. Een belangrijke doorhaling een bewering over „Nederlandse onderdrukkingsmaatregelen tegen de bevolking" en over „aanvoer van Nederlandse militaire versterkin gen". In het memorandum ter toelichting van het verzoek wordt het geschil tussen In donesië en Nederland een voortdurende „hinderpaal voor de bevordering en verbe- tering van de vriendschappelijke betrek- kingen tussen de twee landen genoemd De verwijdering van deze belemmering zou niet alleen in hoge mate in het belang van de betrokken regeringen zijn, maar ook van het allergrootste gewicht voor de versterking van de vrede en samenwer king in 't algemeen en in dat belangrijke deel van de wereld in het bijzonder. Ondertekenaars Het verzoek ls ondertekend door Af ghanistan, Ceylon, Birma, Egypte, Ethio pië, India, Indonesië, Perzië. Irak, Laos, Libanon, Libië, Marokko, Nepal, Paki stan, de Philippijnen, Saoedi-Arabië, Soe dan, Syrië, Tunesië en Jemen; Japan en China waren op de bijeenkomst van de Engelsen trekken zich terug uit centraal-Oman De Britse troepen in Oman z(jn gis- 1 teren begonnen zich uit centraal-Oman terug te trekken. Volgens berichten uit Cyprus zullen z(j het land echter nog j niet geheel verlaten, voordat de sultan 1 1 een definitieve regeling voor het door de I f Iman bezette land heeft getroffen. Het verzoek om de kwestie-Oman voor to leggen aan de Veiligheidsraad is nu door alle elf Arabische landen onderte kend. Aanvankelijk had Tunesië zich buiten de kwestie gehouden, doch op verzoek van de overige tien leden heeft de republiek het verzoek m ede-onder- Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken ver klaarde gisteren, dat zijn land zich met hand en tand zal verzetten tegen de be handeling van de kwestie in de Veilig heidsraad. Het is volkomen duidelijk, al dus de woordvoerder, dat deze zaak ge heel valt onder de jurisdictie van de sultan, die internationaal is erkend ale soeverein over het gehele gebied. groep vertegenwoordigd, doch tekenden niet. De voorzitter van de groep, de ambassadeur van Pakistan, deelde mede, dat Ghana het verzoek niet had onder tekend, omdat zijn vertegenwoordiger geen instructies van zijn regering had ontvangen. De Algemene Vergadering zal het zoek behandelen kort na het begin der zitting op 17 september. Heeft Indonesië aan de ene kant thans de handtekeningen van 21 landen ver ven tegen vorig jaar zestien, daartegen over staat, dat het zeer lang heeft ge duurd voordat de AA-landen tot eer sluit kwamen. Indonesië had namelijk reeds op 5 augustus een beslissing deze zaak verwacht, doch dit heeft tot 16 augustus geduurd. China niet De voornaamste van de AA-landen, rood China, is niet in de V. N. vertegen woordigd en nationalistisch China, dat niet in de AA-groep is toegelaten, wel. Japan heeft met Indonesië een ernstig geschil over de herstelbetalingen. Over de houding van Thailand wordt nog niets gemeld. De groep telt ongeveer een derde de in de algemene vergadering zitting hebbende landen. Voor aanneming van een eventuele resolutie der groep is een meerderheid van twee derden in de al gemene vergadering nodig. Felle aanval van dr. Maier noOR ADENAUER te steunen bU de verkiezingen, dreigen de Amerika nen de democratie in Duitsland te ver nietigen. Tot deze sterke uitspraak kwam dr. Reinhold Maier, de voorzitter van de Westduitse Vrije democratische party, gisteravond in een nogal verrassende ver kiezingsrede. Daarin zei Maier zich spe ciaal te richten tot ,de Amerikanen", die hij ,,onze leraren in democratie" noemde. De redenaar kon er niet over uit, dat de Amerikanen sterke steun sohijnen te geven aan Adenauer en zijn Christelijk- democratische unie (C.D.U.) en kwam ten slotte met de volgende sombere voorspel ling: „Slechts een haarbreedte scheidt West-Duitsland van een nieuwe eenpar- tijregertng. In West-Duitsland bestaat geen permanente verkiezingswet Als de CDU opnieuw een absolute meerderheid krijgt, kan de democratie in Duitsland de zaak wel sluiten". Maler zei, dat de Amerikanen moeten weten, dat zij de verkeerde soort demo craten gesteund hebben, tegen de be proefde en betrouwbare democraten. Dit schijnt een toespeling te zijn op het feit, dat de oude vrije democraten en socialis ten tegen Hitier gekant waren in de da gen van het derde rijk. Acht procent Centraal Zwitserland heeft veel overlast van bergwater, dat met grote kracht door de dalen stroomt en daar schade aanricht. De kracht van het water was zo groot, dat van sommige woon huizen delen werden weggesla gen. Foto: een zwaar beschadigd huis in het dorp Amsteg bij Goschenen. Bondsdag ongeveer acht procent van de zetels. Deze partij heeft tezamen met de socialistische partij gedurende maanden op Adenauer afgegeven hem beschuldi gend van het vormen van een autocra- tisoh regiem, dat het bewind van keizer Wilhelm en Adolf Hitler naar de kroon 6teekt. Twee Oostenrijkers gered in de Alpen Italiaanse gidsen hebben twee Oosten rijkse alpinisten gered, die ten zuiden van Cortina d'Ampezzo in Italië waren gestrand bij een beklimming van d; ruim 3000 meter hoge Pelmo-top. Een derde Oostenrijker is bij die beklimming gevallen en om het leven gekomen. In Chamonix heeft men de hoop opge geven dat drie mensen, een Pool en twee Zuidslaviërs, die reeds negen dagen in het massief van de Mont-Blanc vermist worden, nog in leven zijn. Verscheidene malen zijn reeds reddingsploegen uitge trokken maar steeds moest men terug keren, door het slechte weer. Het heeft de afgelopen dagen zwaar gestormd en er zijn verscheidene lawines gevallen. Echtpaar laat vijf kinderen achter Er is in België nogal wat beroering ont staan over de verdwijning van het echt paar De Conink uit Meldert, twintig kilo meter ten westen van Brussel. Het echt paar, dat in financiële moeilijkheden zat. liet vijf kinderen achter in de ouderlijke woning en schreef een briefje aan de pleegvader van de vrouw. De hoop op een betere toekomst had hen tot de daad aangezet, schreven zij in de brief, waarin zij vroegen voor de kinderen te zorgen Havenstaking op Aruba duurt voort De staking, die woensdag wegens een loongeschil tussen de havenarbeiders en reders in Oranjestad op Aruba is uitge broken, duurt voort. Gisteren werd de Arbitrator, die goe deren aan boord had voor het waterpro ject door gevangenen gelost. Het haven terrein is afgesloten. Er zijn voorzorgs maatregelen genomen, maar de toestand is verder rustig. Geruchten over gulden en pond SPECULANTEN kunnen niet kelijk verwachten, dat er zondag iets met het pond sterling zal ge beuren, meent de financiële redac teur van Reuter. Londen acht de devaluatiegedachte ongerijmd, daar het pond niet overgewaardeerd zijn ten opzichte van de dollar. Een verandering in de Duitse mark ge durende de zondag acht men minder onwaarschijnlijk. De geldeenheid, die het meest onder druk staat, is de Nederlandse den, maar deze wordt gesteund door de nog steeds grote reserves en door de jongste discontoverhoging en financiële beperkingen. Eenzijdige devaluatie van de gulden wordt op zijn minst genomen, hoogst onwaarschijnlijk geacht. Speculanten te Londen openen baisse rekeningen in ponden of guldens of haus se-posities in marken of dollars uitgaande van de gedachte da» zij niet veel kunnen verliezen als er niets gebeurt en d: altijd een kans bestaat om een sla slaan zoals vorige zondag met de Fi frank. Maar nogmaals, veel kans i niet. dat er iets gebeurt. Vluchtvaluta De handel In ponden en guldens is in West-Duitsland nor verder achteruitge gaan. Er gaat vrijwel niets om, daar mer devaluatie van tien procent verwacht in Engeland en Nederland. De Duitse mark ordt meer en meer een vluchtvaluta. Op hoog niveau te Bonn wijst men elke gedachte van herwaardering van de mark iaar de Deutsche Wirtschafts Zeitung spreekt van een herwaardering van 5 Dit is het model van een straal- passagiersvliegtuig van de toe komst. Het zal vertikaal kunnen starten en landen en in ongeveer twèeëneenhalf uur van Londen naar New York kunnen vliegen. De verwachting is dat binnen twaalf jaar een dergelijk super sonisch toestel de lucht in zal kunnen. De snelheid is berekend op 2775 kilometer per uur. Het wonderlijke toestel zal honderd vijfendertig passagiers kunnen vervoeren. 'N EINDHOVEN is uit de woning van de correspondent van het Sociaal fonds voor de bouwnijver heid voor 270.000 aan zg. vakantie zegels gestolen. Dit is gebeurd toen de correspondent, de heer T. de Vries, met vakantie was. De zegels worden verkocht aan bouw- ikpatroons. Daar ze niet van een datum een nummer zijn voorzien, is ongeldig verklaren niet mogelijk. Men verwacht dat de dieven de zegels bij mala fide ondernemers te koop zullen aanbieden, aar daar inmiddels een hoge premie gesteld op de aanhouding van de kopers, verwacht men dat het kopen de gestolen zegels niet interessant zijn, zodat er een goede kans is op houding van de misdadigers. Dat e de woning van de heer De Vries ingebroken, ontdekte een buurman, die een tuindeur zag openstaan. Aanvanke lijk leek er slechts weinig ontvreemd te zijn. Later bleek de vermissing va' zegels. Een telefonische speurtocht Tragisch ongeluk hij Schoorl dijk nabij Schoorl heeft gister middag het leven geëist van twee mensen, een moeder en haar acht jarig dochtertje. De auto waarin zij zaten, schoot in het Noordholland? Diep, na met een bestelauto in bot sing te zijn geweest. iet was het complete gezin Minn< Harlingen (vijf personen) dat met Minnema, terug- Speciale zitting op 10 september Het staat thans wel vast dat de Alge- lene Vergadering van de Verenigde Taties 10 september in buitengewone zit ing bijeen komt ter bespreking van het apport over Hongarije. De twaalfde, ge- ■one zitting begint op 17 september. Het wachten is nog slechts op de offi ciële bekendmaking van de speciale sit ting door de voorzitter van de elfde zitting, prins Wan van Thailand. Hongarije zal een delegatie naar de Algemene Vergadering zenden, die onder leiding staat van Imre Horvath, de mi nister van buitenlandse zaken en zijn onderminister Endre Sik. Het officiële Hongaarse standpunt ln »ze kwestie is, dat het rapport een in terventie ls in Hongaarse binnenlandse aangelegenheden en dat de Verenigde Naties beter zouden doen dat deel te onderzoeken dat het „Amerikaanse im perialisme" heeft gehad In het ontkete nen van de revolutie. Horvath, de leider van de delegatie, is deeld. een veteraan van zijn partij, die er ln slaagde zijn functie te behouden zowel tijdens het bewind van Imre Nagy als van Janos Kadar. Horvath is ingenieur en heeft dienst gedaan in Amerika en Engeland. Protesten Overal ln Hongarije Is fel tegen het V.N.-rapport geprotesteerd, boewei bUna niemand de Inhoud kent, omdat de re gering weigert geld te besteden aan het publiceren van leugens Inmiddels gaan de executies onvermin derd voort. Zoals wij gisteren in een deel van onze edities reeds meldden zijn Szig- mond Sipos en Jozsef Erdesz ter dood gebracht wegens moord op een commu nistische officier van politie. Mevrouw Jozsef Szabo, die de twee mannen onder dak verleende, toen zij in juli uit de ge vangenis wisten te ontvluchten, werd tot maanden gevangenisstraf veroor- keerde van vakantie op een kampeer terrein in Schoorl. De heer S. Minnema (37) chauffeerde, terwijl het stortregende en het uitzicht slecht was. Hij reed daar om langzaam, maar op de Westfriesedijk botste de bestelauto achter tegen zijn wagen, die van de dijk af het water in geschoven werd. De auto verdween onder water, maar het gelukte vader Minnema een portier te openen, waardoor hij en zijn zoontjes Menno (12) en Theo (10) zich konden be vrijden. Maar op de achterbank zaten zijn vrouw, de zevenjarige Wytse en haar 20-jarige tante mej. D. Vollema. Slechts mej. Vollema kon door voorbij gangers en door de chauffeur van de Hoornse bestelauto, die zich onmiddellijk te water begaven, uit de auto worden ge baald. Zij was buiten bewustzijn, maar bleek achteraf slechts een shock te heb ben opgelopen. De redders hebben nog geprobeerd via de koffer de moeder en het kind te red den. maar moesten opgeven. Toen na een half uur de auto op de wal was getrok ken, waren moeder en dochter al over- ONDER WIELEN Het vierjarige jongetje Piet Gerrits te Groesbeek Werd gisteren het slacht offer van een achteruit rijdende auto. De jongen zat op het erf van zijn ouder lijk huis te spelen en kwam onder de achterwielen van de vrachtauto. Hij was op slag dood. In Rijssen stapte het achtjarig mensje J. R. Rouwendal op haar fiets. Zij week daarbij iets naar links en werd geraakt door een passerende vrachtauto. Het meisje overleed kort daarna aan de op gelopen verwondingen. Hoof dconducteur ook overleden De 61-jarige hoofdconducteur der N.S. J. Hamstra uit Amsterdam, die bij het spoorwegongeluk te Woeneel ernstig rd gewond, is in het ziekenhuis te Eindhoven aan zijn verwondingen over leden. Tijdens het ongeluk bevond de heer Hamstra zich in de trein uit Am sterdam naar Maastricht. Het aantal doden als gevolg van het ongeluk is nu gestegen tot zes. de politie resulteerde in een gesprek r de heer De Vries in Italië, die niets ders kon doen dan bevestigen dat hij zijn bureau het formidabele aantal zegels had opgeborgen. Nederlandse versie van Europa-postzegel In het kader van de Europese integra tie hebben de PTT-administraties van d< zes landen van de Europese gemeenschap voor kolen en 6taal besloten tot de uit gifte van een Europa-postzegel. Elk land i6 ditmaal vrij in de keuze van de v stelling, die de gedachte „Bijdrage vrede en bron van welvaart" moet vertol ken. In Nederland zal de zegel va september tot 16 november verkrijgbaar zijn in de waarden van 10 en 30 cent. Het ontwerp is van Dick Elffere uit Amster dam. Het stelt een zespuntige ster tegenover elke punt een letter het woord Europa. De ster is getekend e vorm van een scheepsrad, dat de activiteit van de aangesloten landen sym boliseert. In de rechterbovenhoek stelt motief in de vorm van een blad vrucht de groei van de Europese ge- daohte voor. De tien cents-zegel wordt grijs en blauw, de dertig cente-zegel blauwachtig groen met blauw. pet. opwaarts van de mark en 5 pet. om laag van het pond. Men begint volgens Reuter in West-Duitsland meer en meer voorstander te worden van een algemene herziening der Europese wisselkoersen. Frankrijk, gesteund door Engeland, stuurt aan op revaluatie van de mark met 10 procent. Dit vindt in de bondsrepubliek geen steun. Het meest gekant daartegen is de industrie. Functionarissen van het Internationale geldfonds hebben zich uitgesproken tegen meervoudige en voor enkelvoudige wissel koersen. Het fonds heeft ingestemd met Frankrijks premie van 20 procent aan exporteurs en buitenlandse toeristen, maar het heeft Frankrijk zijn standpunt ten aanzien van de wisselkoersen ken baar gemaakt. lOhAAenïU BEZOEKER sinds juli Een Amerikaanse vereniging van oud strijders heeft een brief geschreven aan ■etaris-generaal Hammerskjöld, waar in hem wordt verzocht de wereldgezond- heidsraad te laten onderzoeken waar de Aziatische griep vandaan komt. De oud-strijders dringen erop aan. te onderzoeken of de ziektekiemen wellicht door de lucht worden gespreid door de en of de Chinezen om de bevolking de vrge wereld „lichamelijk en eco nomise h te verlammen". Mr. R. C. Schlingemann, raadsheer van het Gerechtshof in Den Bosch was gistermiddag de tienmiljoenste bezoeker van Schiphol. Hij en zijn echtgenote (links) kunnen gratis naar Parijs vliegen. Behalve de K.L.M. gaven ook andere luchtvaartmaat schappijen cadeaus. Foto: de heer en Schlingemann in het ver sierde rondleidingstreintje. Noors schip niet door Suezkanaal Het Noorse vrachtschip Mare dat giste ren te Suez ls aangekomen heeft geen toe stemming gekregen heit kanaal op te varen. De Mars is van de Philippijnen op weg naar Haifa (Israë) met 2800 ton stuk goederen. Volgens het persbureau voor het Mid den-Oosten hebben de autoriteiten te Suez gisteren geweigerd een Amerikaans vrachtschip voorraden te laten innemen, omdat het schip verleden jaar tarwe naar Israë&l heeft verscheept. Het staat dus op de zwarte lijst. Grotonderzoekers op weg naar vrijheid De acht Franse grotonderzoekers, die op een diepte van ruim driehonderd meter opgesloten zaten, daar hun terugtocht door een plotseling volgestroomde onder aardse rivierbedding werd versperd, zijn thans voetje voor voetje in een inkt zwarte duisternis op weg naar de buiten wereld. Zij hebben nu vrij geregeld con tact met het basiskamp aan de ingang van de Coume Ouarned eg rotten. Men ver wacht dat zij morgenochtend boven zul len zijn. Het water, dat hen had verrast, was even snel verdwenen als het ver- HET WEER IN EUROPA Kopenh. Aberdeen Londen Frsnkfort Milnchen ZOrich Genève WEERBERICHT Opklaringen De Bilt verwacht tot mor genavond: Hier en daar enige regen of motoregen, maar ook op klaringen. Iets hogere tem peraturen. Matige westelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN ugustus. Zon op 5.30, onder 20.00; op 23 00, onder 13.59. 19 gugustus. Zon op 5.32, onder 1958; maan op 33.H, onder 15.02. 18 augustus L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1