I CHRISTELIJK n Gesprek met dr. Carl Maclntire Maranatha-landdag trok 3500 bezoekers Puzzel mee Doopsgezinde wereldconferentie in Karlsruhe begonnen Onder de sterren op 10.000 meter hoogte INNSBRUCK Geen pleizierige toestand r Besicaren tegen de I.C.C.C. (Van een medewerker) In Nederland worden en kele kerken sterk geboeid door de Internationale Raad van Christelijke kerken, de I.C.C.C., terwijl anderen zeer ernstige bezwaren tegen de I.C.C.C. hebben. Wij waren in de gelegenheid dr. Carl Maclntire, oprichter en voor zitter van de I.C.C.C., te vra gen naar zijn antwoorden op de kritiek die vanuit Neder land wordt geoefend. Is het waar, dat de I.C.C.C. slechts een reactxeraad is tegen de Wereldraad van Kerken? grondslag, en binnen deze raad willen wij elkaar ontmoeten in christelijke samenwerking. Wij hebben namelijk een tijdperk in de wereldgeschiedenis bereikt waarin het door vervoers- en com municatiemiddelen mogelijk is ge worden om elkaar te ontmoeten. Ook wanneer de Wereldraad er niet zou geweest zijn, zou er een raad moeten zijn, waarin de ker ken elkaar ontmoeten. Wanneer echter de Wereldraad slechts bij- belgetrouwe kerken in zich vere nigde. dan zouden er echter g^en twee raden zijn, maar één. Ja, maar wij horen in Neder land zo menigmaal het bezuiaar, dat de I.C.C.C. zo negatief is; is dat nu inderdaad waar? ,,De I.C.C.C. beschouwt het als zijn roeping, de valse orde en de gevaren die de kerken bedreigen aan de kaak te stellen; ik denk hierbij aan de actie van de We reldraad om met voorbijzien van de fundamentele stukken der heils leer, tot één wereldkerk te komen. De I.C.C.C. verontschuldigt zich daarom niet over haar militante houding ten opzichte van alles, wat van de fundamenten van het geloof afwijkt; wij verlangen slechts om het bevel der Schrift te gehoorzamen. Echter zijn wij niet alleen -en niet in de eerste plaats negatief, wij zijn zeer positief tegenover het Woord des Heren, maar juist daarom zijn wij er niet bang voor om negatief te zijn tegen het mo dernisme en de zg. nieuwe ortho doxie die de kerken wil binnen dringen." Dan horen wij ook als een groot bezwaar tegen de I.C.C.C. aanvoeren, dat er slechts kleine kerkjes en zg. splintergroepen bij zijn aangesloten, en dat daarom deze raad eigenlijk niet representatief mag worden ge acht. Wat denkt u daarvan? „Wel, ik zie het Juist als een grote winst, dat deze kleinere ker ken zich in de I.C.C.C. verenigen, want de ervaring leert, dat oude re groepen enigszins zijn vastge roest en niet bereid zijn om deel te nemen in de strijd tegen het mo dernisme. Juist deze zg. splinter kerkjes echter, hebben de werke lijke strijd gekend, zij vertegen woordigen mensen met ondervin ding. die niet bang zijn om de vijand te ontmoeten en te bestrij- is namelijk niet een raad van ge reformeerde kerken, maar een raad van christelijke kerken, en onder christelijk verstaan wij alle evangelische kerken, die de Bijbel als het onfeilbaar Woord van God aanvaarden en het Evangelie der Verzoening door Christus' zoen dood prediken. Zij allen kunnen lid zijn van de I.C.C.C., waarin zij elkaar als kerken, die de funda menten van het christelijk geloof gemeen hebben kunnen ontmoe ten en samen kunnen spreken en samen strijden. Er wondt echter Nu horen w\j ook wel eens het bezwaar dat er Arminiaanse kerken zijn, die lid zijn van de I.C.C.C. Maar kunnen deze mensen dan de grondslag aan vaarden? „Het is met deze kerken eigen lijk een vreemd geval, zij noemen zich Arminianen. want zij zeggen, dat God verkiest op grond van vooruitgezien geloof. Tegelijker tijd echter stemmen rij van harte in met de basis van de I.C.C.C., ook met de zinsneden, dat de mens door de val totaal verdorven is, en dat slechts de zaligheid hun deel wordt door de wedergeboorte door Geest en Woord, niet door de wer ken maar door de genade. Ook zij erkennen dat God de auteur vA het geloof is. Wij zouden het zo kunnen stellen, zij zeggen: God weet van te voren wie Hij het ge loof zal schenken, en op grond daarvan verkiest Hij. Consequente Arminianen zijn zij zeker niet, en zolang als iemand de gehele grondslag van de I.C.C.C. onveranderd zoals die daar ligt aanvaardt, kan hij lid zijn van de I.C.C.C. en met ons strijden voor de eer van Jezus' naam tegen het modernisme." Amerika iets geheel anders onder een Arminiaan ver staat dan wij hier in Holland. Wij maken geen onderscheid tussen Arminianen en modernen, in de Verenigde Staten is er wel de gelijk een onderscheid. Zo staat het ook met het woord „oecumene" wij verstaan hieron der de waarachtige christelijke ge meenschap, maar aan de andere zijde van de oceaan is oecumene het begrip geworden voor valse een heid waarin Gods Woord niet se rieus wordt genomen. Het blijkt, dat wanneer wij spreken willen met elkaar, wij toch allereerst luisteren moeten en niet direct op de klank van een woord afgaan, daar dit grote verwarringen kan scheppen. Israël heeft nog grote toekomst Deze strijdhouding van de I.C.C.C.-kerken tegen het moder nisme moet de oudere kerken ver legen maken; ja zij moeten zich schamen, dat zij te kort sghieten in de verdediging van de eer van Jezus naam. Helaas zijn sommige kerken van de tweede en derde generatie week geworden; ze pro beren tot een vergelijk te komen met het modernisme inplaats van het te bestrijden. Men ziet het in Nederlands reformatorische kringen wel eens als een bezwaar, dat tot de I.C.C.C. groepen behoren, die opvattingen huldigen over het zg. duizendjarig rijk, die huns inziens niet schriftuurlijk zijn. ,,Ja maar dat behoeft toch heus geen bezwaar te zijn; de I.C.C.C. RECTIFICATIE In rapport over bij de mens. zijn enkele zinsneden min der duidelijk geworden door verwisseling van de laatste regels in enige alinea's Deze zinsneden hadden moeten luiden: en het kind zal de moeder en de „sociale vader" hieraan steeds herin- hij bekommert er zich niet om wie hij tot moeder van zijn kinderen maakt ...of het mogelijkerwijs niet een halfzuster of een halfbroer trouwt. De anglicaanse bisschop van Brad- fort, Fred. D. Coggan, is gekozen tot voorzitter van de wereldbond van bij- HORIZONTAAL: 1 Por; 3 vissoort; 7 reusachtig; 8 weefsel; 10 zangnoot; 11 lidwoord; 12 ruw; 13 baby speelgoed; 15 bloeiwijze; 16 geheel de uwe; 17 rivier in Italië; 18 huiverig koud; 20 buit; 21 schrijfkosten; 22 buis. VERTIKAAL: 1 Schraal; 2 zoek; 3 uit blinker; 4 vogel; 5 maanstand; 6 vis soort; ;9 delfstof; 11 wending; 12 onge veer; 13 soort palmboom; 14 advokaat; 17 voorkeur; 18 vogel; 19 koepon stof; 20 godsdienst. (Van een medewerker) „Wij kunnen noch willen uitreke nen wanneer Christus komt, maar organiseren deze landdag opdat wij onze lampen brandende kunnen hou den", zei de Belgische predikant ds. J. Servaas in zijn toespraak op de Maranatha-landdag te Doorn. Onge veer 3500 leden van de 15000 Zoek lichtgezinnen luisterden onder grote aandacht in een enorme tent naar de boodschap over de wederkomst van Christus. Zij kwamen vanuit Groningen en Zeeland, vanuit grote steden en kleine dorpjes, als Her vormden en Gereformeerden, Vrije Evangelischen en Baptisten om de boodschap van het chiliasme (dui zendjarig rijk) te beluisteren. Na het welkomstwoord van ds. Mie- tes uit Amsterdam, richtte de oude evangelist en hoofdredacteur van het Zoeklicht, Johannes de Heer, zich in een korte boodschap tot de aanwezi gen. H j legde de nadruk op de ze- kerhe - an het profetische Woord dat nog a d vervuld moet worden en vervulc zal worden, en op de zeker heid van geloof, die een ieder kind van God kan bezitten. De sterken worden zestig, de zeer sterken zeven tig, zegt de Bijbel, maar er wordt niets gezegd over degenen die de ne gentig bereiken, die hebben geen en kele garantie meer, meende broeder De Heer, zoals hij nog altijd wordt genoemd. Ondanks het feit dat hij de negentig reeds overschreden heeft, was zijn stem nog vol en sterk. Hij voelde zich goed genoeg om het groot ste gedeelte van de dag mee te ma ken en pas kort voor het einde moest hij zich terug trekken. De geschiedenis van Israël is nog lang niet ten einde, meenden de zes sprekers die spraken over de drievou dige komst van Christus. Hij komt voor Zijn gemeente, die in een punt des tijds als haar Heer en Meester ten he mel zal varen. Hij komt voor Zijn volk Israël, waardoor het tot waarachtige I1 vrijheid en wedergeboorte zal komen, Hij zal ook komen over de wereld om duizend jaar in vrede en gerechtigheid op aarde te regeren. Er werd sterk dej nadruk gelegd op het verschil tussen de toekomstverwachting van het volk Is raël en van de gemeente. De Eindho- vense baptistenpredikant ds. Sj. Zijl stra, drukte het verschil uit met de woorden: „Israël is een priesterlijk ko ninkrijk, de gemeente is een koninklijk priesterdom." De beloften in de profe- tieën van het oude testament werden I niet in de tegenwoordige gemeente ver-| De wereld zal niet steeds beter den maar zal tot een enorme catastro fe komen als God zijn gerichten in de zeven jaren van grote verdrukking over de aarde zal uitstorten. Het is de taak van de gemeente om de wereld te waar schuwen voor dit komend gericht. Onmiddellijk na de middagpauze ga ven verschillende Zoeklichtlezers een persoonlijk getuigenis, waarin zij ver telden hoe zij tot het geloof waren ge komen. Een Rotterdamse maranatha- groep die er met een geluidsauto op uit trekt en Zoeklichten verspreidt kreeg ook de gelegenheid om iets over hun werk te vertellen. Er werd op aange drongen dat de lezers het blad vooral als een evangelisatiemiddel zouden ge bruiken. Ju er een zekere zelfstandigheid aan Spaans Marokko is geschonken, kan men een aanmerkelijke verlichting van de druk op de evangelische gemeente van Tetuan constateren. De goeverneur van de nieuwe regering heeft zich laten inlichten over grondslag en wijze van leven der gemeente en achtte beper kende bepalingen niet nodig. De kleine gemeente mocht uit de Arabierenwük, waar zQ als schuilkerk leefde, zich openlijk vestigen in de Europese wijk. In Spaanse protestantse kring vind men het wel grappig, dat eerst een christe lijke overheid moest aftreden ten gun ste van Mohammedanen, voordat evan gelische christenen ongehinderd hun geloof kunnen belijden en beleven. Genade bij God De Roomse kerk viert vandaag het feest van Maria's ten-hemel opneming. Een dwaalleer die ons bedroeven moet, omdat hierdoor j de aandacht wordt afgeleid van Jezus Christus, de enige man die j ons onder de hemel gegeven wordt door wel ke wij kunnen f Maria diezelfde Jezus wil ook uw schakel zijn met God. Ge be hoeft die genade slechts aan te grijpen, met uw beide handen. Dan juichen ook om u de engelen in de hemel, omdat gij het even eens kunt zeggen. „Mij geschiede naar uw woord!" zalig worden. Maria was een als wij. EER IV OORD VOOR VAR- DAAG mens Ofals wij? Lees vandaag, ook al zijt ge dan niet rooms, eens Lucas 1, het verhaal van de ontmoeting tussen de engel Ga briel en het meisje uit Nazareth, dat de moeder des Heren werd. Een verhaal dat ontroerend is door de simpele overgave van dat meisje: Zie, de dienstmaagd des Heren; mij geschiede naar uw woord. Kunt gij die woorden her halen als God voor u een levens weg heeft uitgestippeld? Ja, dat kunt ge. Want ook voor u geldt de groet van de engel: „Wees niet bevreesd want gij hebt genade gevonden bij God!" Jezus was de schakel tussen God en Beroepingsiverk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK j Beroepen te Colmschate (toez.) W. C. I C. Polhuys te Zeerijp; te Blauwkapel- I Groenekan en te Opheusden: B Haver kamp te Nieuw-Lekkerland. Beroepbaar: E. C Burgstede, zendings predikant. Jagersweg 28, Laren (N.H.). Aangenomen de benoeming tot voor ganger van de evangelisatie te Vriezen- veen: L. Paul, voorganger herv. evange lisatie op g.g. te Krimpen aan den IJssel. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Hellendoorn: kand. C. J Tissink te Middelburg (accl.). GEREF. KERKEN (ondr. art. 31) Aangenomen naar Bunschoten-Spa kenburg als missiorair predikant voor West-Borneo: kand. J. Klamer te Roo- de school. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Beroepen te Vlissingen: J. H. Visser te Dokkum. OPLOSSING PUZZLE NO. 92 HORIZONTAAL: 1 Ama; 3 bas; 6 dame; 8 term; 9 monter; 12 rio; 13 kar; 15 AD; 17 Eos; 19 si; 20 rol; 22 rek; 24 tender; 27 egel; 29 eega; 30 rap; 31 esp. VERTIKAAL: 1 Amor; 2 menie; 3 berk; 4 ar; 5 smerig; 7 A M; 8 te; 10 toorn; 11 marter; 14 as; 16 do; 18 sedes; 21 leep; 23 keep; 25 el; 26 R.G.; 28 ga. den. De Zweedse regering heeft bij het parlement een wetsontwerp ingediend, dat vrouwelijke theologen zonder enige beperking tot het ambt wil toelaten. Het Noorse parlement ook daar is de La therse Kerk staatskerk heeft een der gelijke wet vorig jaar aangenomen. In Zweden moet de wet ook nog door de algemene kerkvergadering goedgekeurd worden. Men verwacht, dat zowel het parlement als de algemene vergadering t grote meerderheid voor de toelating Plaatselijk moge het kerkelijk leven In augustus bijna tot stilstand zUn geko- gebrek a^i^^r^ikaniprf2'6" en' men, op Internationaal niveau vertoont het een grote activiteit. Deze week is het de Doopsgezinde wereldconferentie, die de aandacht vraagt. Ongeveer 250 afge- Intussen zijn hier konsekwenties vaardigden en meer dan duizend gasten uit de Verenigde Staten, Canada. Uruguay, verbonden, die vooral hoogkerkelijke Paraguay, India, Indonesië, Zwitserland, Nederland, Frankrijk en de belde delen kringen huiverig maken. De Zweedse van Duitsland zijn naar Karlsruhe gekomen voor deze conferentie, de zesde. kerk is de enige bisschoppelijke lutherse Het woord doopsgezind wordt in Nederland gebruikt; in het buitenland noemt kerk, waar de apostolische successie in men zich naar de Friese pastoor Menno die de vreedzame dopersen verzamelde, acht wordt genomen. Op grond hiervan ondanks de vervolging die hen mét de wederdopers trof. De mennistische wereld- zijn er mogelijkheden tot toenadering met COMMENTAAR Witte raaf De Witte Valk, het televisiespel, dat gister avond door de A.V.R.O. werd uitgezonden was in deze zomertijd een „witte raaf", als u ons de beeldspraak vergeeft. In een verzorgde opvoering werd hier het milieu getekend aan het hof van Hendrik VIII, die twee maal zijn vrouw aan kant zette, toen zij in gebreke bleef hem een zoon te schenken. De rol van Hendrik VIII, hier als een ziekelijke en zinnelijke potentaat afgeschilderd, kreeg bij Hans Kaart een briljante vertolking, maar ook Vera Bondam als Katharine en An drea Domburg als Anna Boleyn, de vrouwen aan zijn hof deden ons door hun uitstekend spel in deze figuren geloven. Ook in de bijrollen kon men van een goed niveau genieten. Ton Lensink had dit spel bekwaam ge- regiseerd. De close-ups kwamen op de juiste momenten en droe gen steeds tot de dramatische spanning bij. In het half uur televizier vooraf, vertelde Anthony van Kampen over zijn ervaringen in een van de primitiefste ge deelten van Nieuw-Guinea, ons laatste bivak aan de evenaar, zoals hij in een van zijn boeken heeft gezegd. Deze televisie kennismaking was bijzonder aangenaam. De auteur is een onderhoudend verteller. Hij had interessante dingen meegebracht en het vertoonde filmpje onder streepte zijn betoog treffend Het was. kortom, een goede woensdagavond. Vrouw in het ambt ook in Zweden? Ook i de belgenootschappen, waarbij ook het Ne- conferentie kwam tot heden onregelmatig bijeen. Een van de eerste besluiten in de Kerk van Engeland. Zullen deze" derlands Bijbelgenootschap is aange- Karlsruhe was. dat de conferentie voortaan om de vijf jaar beurtelings in ver- gelijkheden met de toelating van sloten. I schillende werelddelen zal worden gehouden. vrouw in het ambt minder worden? 40 „Wat denkt u, inspecteur, wat zou Von Emsig- hofer hier zijn komen zoeken? Hetzelfde waar wij vanavond naar zochten waarschijnlijk. Wij hebben het niet kunnen vinden, maar zou hij ge kweten hebben, waar de vermoorde dikke Fritz het verborgen had? Als dat zo is, dan zou hij al heel wat verder zijn dan wij. Ik geloof, dat hij van plan was te zoeken, maar dat hij niet zeker was ook iets te zullen vinden." „Als u er belangstelling voor hebt, Herr Rost, dan kunt u nog meegaan naar het bureau. Ik ga nu direct Herr von Emsighofer verhoren, en re ken er maar op, dat ik niet zuinig zal zijn op die ijdele praatjesmaker." André Rost begon zich te kleden. Buiten gloorde een prille dageraad. Binnen een uur zou de zon opgaan. Op de deur van kamer 14 werd geklopt. Het was Mizzy, de receptioniste, die door de gebeur tenissen in het algemeen en door oude Anton in het bijzonder was gealarmeerd. „Verzeihung, Herr Inspektor, er is telefoon voor u." Zuckwaller en Rost liepen achter het meisje aan naar beneden. De inspecteur greep de tele foon en nauwelijks had hij dat gedaan of er kwam ongeloof in zijn ogen. „Wat? Wat?" zei hij hees. „maar dat is toch onmogelijk? Dat kan toch niet." André keek gespannen toe. „Ik kom direct, ja, onmiddellijk, blijf daar, afgesproken." '"Qaadóeló j De inspecteur gooide de hoorn op het toestel. André was brandend nieuwsgierig:,,Is Von Em sighofer ontsnapt?" „Veel erger, veel erger," antwoordde Zuck waller gejaagd, „terwijl wij achter die Von Em sighofer aanzaten, is de man met het litteken vermoord. Ze hebben zijn lichaam langs de ri vier gevonden. Een agent ontdekte het enkele minuten geleden en één van de rechercheurs, die er mee belast was hem in de gaten te houden, is er nu bij. Hij belde me zojuist en inderdaad is het Vogelkopje." „Maar.„maar, dan kan Von Emsighofer het niet gedaan hebben. Hij was hier met zijn klim partij bezig." „Niet zo haastig met uw conclusies, Herr Rost, niet zo snel, bitte, we weten toch immers nog niet, hoe lang de man daar al heeft gelegen." Hij zweeg en nam een vlugge beslissing Hii draaide een nummer en zei: 'Iet Zuckwaller, geef me snel Rheinstein, ...ja, Rhc -tein, hier Zuckwaller, ze hebben een paar min n geleden de man met het litteken dood iang Inn ge vonden, ja, inderdaad: vern ,rd. Slu.. Von Em sighofer in de cel. Dat verhoor moet wachten, kom onmiddellijk naar de Völser Strasse, vlak bij de spoorlijn naar Arlbergja, oké." De dag kondigde zich al met pasteltinten bo ven de bergen aan, toen Zuckwaller en ^ndré aan het eind van de Völser Strasse aankwamen. Enkele mannen stonden voorovergebogen over de schrale mannenfiguur, die op de grond lag. De politiedokter Zahngreber was met het on derzoek bezig. „Dat is zeer belangrijk, Herr Doktor", zei Zuckwaller, terwijl hij de situatie begon te do mineren, we moeten zo precies mogelijk weten, hoe laat deze man werd gedood." De arts zat op de knieën bij het levenloze li chaam van de man met het litteken. „Eén schotwond recht door het hart, zo op het eer ste gezicht Zuckwaller, en als dat zo is, dan moet de man op slag dood geweest zijn." Hij ver volgde bedachtzaam „Dat moet tussen nu en anderhalf uur geleden gebeurd zijn". „Tussen nu en anderhalf uur geleden; het is. op het ogenblik zeven minuten voor half vijf, dus om zeven minuten voor drie leefde deze man nog?" vroeg Zuckwaller. „Bestimmt, Gustav," antwoordde dokter Zahn greber. „Danke." Zuckwaller was even uit het veld geslagen. Hij wendde zich tot Rost. „Dan kan Von Emsighofer onmogelijk de dader zijn, want het was nog voor half drie toen wij hem uit zijn hotel zagen komen en hem begonnen te volgen. (Wordt vervolgd) I Klankbeeld van N.C.R.V. Op 19 augustus a.s. brengt de N.C.R.V. onder de titel „Onder de sterren" een klankbeeld, waarin men door middel van flitsen en Interviews een beeld wil geven van de ontwikke ling van de luchtvaart. Hiertoe begint men met één van de oudste vliegers, G. A. Koppen, om ten slotte te eindi gen met de ruimtevaart. Een onderdeel van dit programma vormt een Interview tussen Jan de Visser en twee vliegers van vliegbasis Volkel. Zij zullen opstijgen na zons ondergang en klimmen dan op tot 10.000 meter. Op die hoogte aange komen zien zü dat de zon nog niet onder is. Zij zullen dan hun ervarin gen weergeven over de radio. De vliegers, die deze missie uit voeren, zyn niet speciaal hiervoor uit gezocht De res. eerste luitenant C. J. van Holsieyn en de sergeant-majoor H F. de Jong onderscheiden zich in geen enkele opzicht van hun collega's. Beiden hebben zij reeds een behoor lijke staat van verdienste. Luitenant Van Holsteyn heeft er totaal 1361 vlieguren opzitten, waarvan 1037 in een straaljager. Sergeant-majoor De Jong heeft respectievelijk 1434 en 1054 uur. Dit aantal vlieguren betekent, dat ze beiden reeds minstens zeventien maal rond de aarde gevlogen hebben. Men realiseert het zich niet, maar maandag hoort men twee mensen van nog geen dertig jaar, die vliegend met een snelheid van 800 km per uur vanaf 10.000 meter hun bevindingen ver tellen. Handel-variaties van Brahms (18.20 uur) Aangemoedigd door de pianiste Clara Schumann, echtgenote van de componist Robert Schumann, zet Brahms zich in 1861 in zijn bekoorlijk buitenhuisje in Hamm (een voorstadje van Hamburg) weer aan het componeren en zo ontstaan de 4-handige variaties over een thema van Schumann en de meesterlijke Handel-Variationen voor piano Opus 24, variaties op een thema uit een Suite van Handel. Alle characteristica van het thema worden verwerkt. In deze 25 variaties zijn melodie en harmonie weliswaar belangrijke elementen, doch uit de melodie zelf ontstaat onder Brahm's kundige hand telkens weer een nieuw melodisch complex, zonder dat de contouren van het hoofs-bevallige Handel-thema verloren gaan. Barok en romantiek wisselen zich af in deze variaties, zelfs een siciliano is hoorbaar, een visserslied onder de Siciliaanse hemel. Tot slot een grootse fuga. Gunther Louegk speelt deze Handel-variaties. Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym: 7.23 Gram; 8.00 Nws: 8.18 Gram; 8.50 V d vrouw; 9.15 Gram (9.35—9.40 Waterst) VPRO: 10.00 Avontu ren met kinderen, caus; 10.05 Morgenwij ding: VARA: 10.20 V d kleuters; 10.40 gatMi d jeugd: 11.45 Idem; •48ft De beide vliegers bespreken de vliegroute. Van links naar rechts sergeant-majoor H. F. de Jong en res. eerste luitenant C. J. van Holsteyn van vliegbasis Volkel Lichte muz: 10.00 Orgelspel; 10.30 Mor gendienst: 11.00 Radio Filharm. orke^:: 12.00 Sopr en piano; 12.30 Land- en tuin bouw meded: 12.33 Vocaal ens; 12.53 Gram of act; 13.00 Nws: 13.15 Salon- ork; 13.40 Gram; 14.25 Omr ork cn so list; 15.15 Voordr; 15.35 Clavecimbel; voordr; 16.00 Tuinb praatje; 16.15 Gram; 16.30 Strijkkwartet; 17.00 Voordr; 17.20 Negro-spirituals; 17.40 Beur?ber; 17.45 briek Verklai je van H A van Luyk; 19.30 C 20.00 Radiokrant; 20.20 Musettemuz; Alle water is geen drinkwater. ■nking; 23.00 Nwi I. Modest Moussorgsky 1. uit ..Boris Godounov": (Orch. Nicolai Rimskv Kor- sakov) a. Proloog en scene 2: Lang le ve Tsaar Boris Feodorowitsch; André Bielecki en Boris Christoff met koor; b le bedrijf, scene 1: De morgen breekt reeds aan. nog één bericht moet ik mel den. Nicolai Gedda en Boris Christoff met koor; c. le bedrijf, scene 2: adem. Boris Christoff: ledigt het glas op I an de Radiofiffusion Francaise olv. Dobrowen; 2. uit ..Khovantchina" Nicolai Rimsky Korsakov) Dans Volksliederen: hoord in mi Porjinski); AVRO: eded; 12.33 Sport en am; 13.00 Nws; 13.15 3.25 Mil Kapel; 13.55 binski - G. Tch toff met koor III. Alexandei progr: VARA. nabije Oosten, caus; VARA 21.0c muz: 21.40 Waar blijft de tijd. klankb; Strljkor 2.4* VAR A23.00 Nws" 23J5^24.Öo"'Gra Feodor I Borodin uit lai Rimsky :ounov) Koor 2e bedrijf r het (roomse) stuk voor de vijftiende augustus De waarheid is groot ge noeg. Verder vertelt een missionaris wat over de arbeid onder de vluch telingen in China, wordt er aandacht oesteed san het Gildefeest in Hoge- ioon en v.-ordt er onder leiding van Palcsik weer edel gekookt. TN DE VERHOUDING tussen regering en volksvertegenwoordiging heeft, zo zagen we in een vorig artikel, het krachtenveld zich verlegd tot binnen het kabinet. Het kabinet, product van compromis, wordt daarbij een gefixeerde groot heid, een grootheid dus waarvan karakter en zelfs program vooraf af doende worden bepaald. Het parle- ment als zodanig komt er daarna niet.( meer in de mate als voorheen aan te pas. Hiertegenover is dan binnen het parlement het streven onmiskenbaar j om zich, hetzij als parlement hetzij als fracties binnen het parlement, toch nog een grotere verzelfstandiging te Het is ook dit streven, dat we, dui- 8 delijk in misprijzende zin, onlangs v hebben aangeduid gevonden in een v beschouwing van de hand van, prof. m Romme. In een terugblik op het voor bije parlementaire jaar kenmerkte deze de algemene politieke situatie als een rechtuit onplezierige en hij sriyeefi4 er ook bij waarom: het karakter van het thans zittende kabinet heeft ge- leid „tot een sterk gevoel van vrijheid vanuit de Kamer, tenderende in de richting van een los-van-de-regering- politiek". JJU LATEN WIJ in het midden, of men werkelijk kan spreken van „een gevoel van vrijheid" en of niet de voorkeur verdient te spreken van een te herwinnen verzelfstandiging van het parlement naast het kabinet. Doet men dit, dan zal men zeker ook minder snel gewagen van een „sterk" gevoel van vrijheid. Prof. Romme intussen houdt in dit verband het spreken van vrijheid wel vast. Hij schrijft even l?ter zelfs, dat in de loop van het jaar zo „enige vrij heidsbeelden" zijn opgericht. Voor beelden van deze activiteit heeft hij zelfs aangetroffen bij elke groepering, waaruit ministers van het kabinet deel uitmaken. Bovendien ziet prof. Romme al ge varen in „de politieke gevolgen", die hieruit kunnen ontstaan: „Dat tegen over een extra-parlementair kabinet de Kamer en haar leden vrjj staan, Tt behoeft geen betoog. Het gebruik, dat tj men van die vrijheid maakt en behoort te maken, is intussen een m tweede." De nieuwjaarswens van prof. Romme voor het nieuwe parlementaire jaar. is a( dan ook: „meer en beter gefundeerde samenwerking tussen Kamer en rege ring, tussen de diverse groepen in de Kamer onderling". £EN MOEILIJK JAAR is het dus geweest, zowel voor regering als voor parlement. Het kabinet: zelf een moeizaam bereikt compromis; het par lement: in de ontwikkeling van de j politieke verhoudingen toch al het op: zwakke vat en daarom te eerder ge-4*6' neigd het karakter van het kabinet te onderstrepen, als zijnde min of meer een „noodkabinet". Dit woord heeft geen vriendelijke klank. Er spreekt uit, dat men toch co. eigenlijk liever iets anders had gehad. Er spreekt intussen ook uit, dat dit sti kabinet dan toch maar door de nood is opgelegd: een andere oplossing is niet mogelijk gebleken. R< Ook dit laatste is onmiskenbaar het geval en voor ons was het een genoeg- zame reden, op het noodkarakter er van toch niet al te zeer de nadruk te leggen. Liever hebben wij aan een positieve benadering de voorkeur gegeven. Dit ke kabinet was blijkbaar alsnog het enig mi mogelijke. Ons land zelf moet worden geregeerd. Ontmoediging kan dan alleen maar machteloos maken. Van meer waarde is in zulk een situatie een, op desnoods critisch bepaalde, positieve «cl instelling. 2e JQAAR komt nog iets bij. Wanneer nien, zoals wel geschiedt, doch dan kennelijk in strijd met de duidelijke Ll feiten, het thans zittende kabinet brand merkt als een overwegend rooms-rode j aangelegenheid, dan is dit eerst on- th« juist en vervolgens ook in hoge graad ontactisch. ^r Niet alleen wekt men dan tot zelfs bij de eigen geestverwante bevolkings- na; groepen de al te gemakkelijke ver onderstelling, dat de „eigen" ministers er „dus" voor zoete koek bij zitten, wat een pertinente onwaarheid is tu waarvoor een christen zich zou dienen te hoeden. t<x Erger is, dat deze geesteshouding bij 8 1 P.v.d.A. en K.V.P. het gevoel kan tot wekken en, zo het al bestaat, ver- I levendigen, dat zij belde op elkaar zijn en aangewezen. Enkele opmerkingen in de r.k. pers uit de laatste tijd wijzen al in deze richting en zjj werden ge- 1 baseerd op een toegenomen reserve van anderen jegens het kabinet. De dagen van het rooms-rode bewind liggen gelukkig ver achter ons. Wfj ver- langen er niet naar terug. Zo men als bijgedachte mocht uitzien naar pro- testantse kiezerswinst, dan zal men bij enig nadenken moeten toegeven, dat in het verleden ook een rooms-rood bewind die protestantse kiezerswinst bepaald niet heeft opgeleverd. "b

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2