Jlicuure geihsctft(üourant Devaluatie verwacht pond sterling van Steeds meer speculaties in goudwaarden Vier doden ir het verkeer Ook Nederland zwemt in de geruchtenstroom Treinramp voor Spoorwegraad Meer werkloosheid door bestedingsbeperking Verenigde Staten Vluchtelingen in Rotterdam gearresteerd Russisch toestel stort loodrecht in haven Economische paniek in Indonesië ontstaan Communistische zege in Britse kolonie Guvana üffi !!il« DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: ƒ7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; ƒ0,59 per week. ADVERTENTIES: ƒ0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No. 11033 Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. I Chef-red.: H. VP EN SERINE CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken H$taniyastifb is QhrHevtn myn f)«rt ia tca^cn^poct" Werelddelen trekken op ZIE PAGINA 5 Inflatiekoorts woedt in Londen Een auto-ongeluk bij Zaltbommel heeft gisteren het leven gekost aan twee mensen. De directeur van de technische school te Zaltbommel, A. van Eldik en de secretaris van de stichting tot bevorde ring van de welvaart in de Bommeler- waard, G. Hovensgreve, kwamen om het leven toen de auto, waarin zij zaten, van de weg in een sloot reed. Vermoedelijk is de heer Hovensgreve. die achter het stuur zat, onwel geworden en heeft hij de macht over het stuur verloren. Hij was onmid dellijk dood. De heer Van Eldik overleed later in een ziekenhuis te Zaltbommel. Ook zijn echtgenote is ernstig gewond opgenomen. Mevrouw Hovensgreve was ljuist tevoren bij haar woning uitgestapt. Op de Crooswijkweg in Rotterdam werd de bromfietser C. J. van Rij door een auto aangereden en tegen de grond geworpen. Zijn tienjarig zoontje, dat op de duo zat. werd zo zwaar aan zijn hoofd gewond, dat hij op weg naar het zieken- i huis overleed. In de Dorpsstraat te Zuid-Beijerland viel de bromfiets om van de vakantiegan ger Van der S. uit Smilde. Hij was een winkel binnengegaan, maar had zijn vier jarig zoontje op de'duo laten zitten. Juist toen de bromfiets omviel, passeerde een vrachtauto, die de jongen overreed. TAE SPECULATIES IN LONDEN op een mogelijke wijziging van de wisselkoers van het pond sterling nemen steeds meer toe als een gevolg van de jongste geldelijke maatregelen van de Franse regering. Deze speculaties geschieden in de vorm van verkoop van staatsfondsen. De vrijkomende middelen worden hcrbelegd in goudaandelen, die de laatste dagen met 15 a 20 pet gestegen zijn. Ook op de metaalmarkt, die zeei deprimeerd is geweest, heeft de specu latie geleid tot een stijging van de note ringen. De eerste reden waarom eer valuatie van het pond sterling wordt verwacht, is dat bij het slagen vai Franse operatie de concurrentie van gelands positie op de internationale markten wordt verzwakt. Een andere re den is de terughoudendheid van West- Duitsland ten aanzien van de mogelijk heid van een revaluatie van de mark. Mocht later tot een dergelijke maatregel toch worden besloten in het kader een algemene aanpassing van de Euro pese valuta, dan zal deze revaluatie toch van een zodanige omvang zijn, dat hierdoor de positie van het pond sterling wordt verbeterd. De Westduitse minister Erhard is blij- Devaluatie, moratorium, gedwongen lening en dergeli jke (Van een onze ITET IS NIET te redacteuren) erwondcren, dat cr devaluatiegcruchtcn gaan be treffende Nederland, gezien de verkapte devaluatie in Frankrijk en de inflatie- angst in Engeland. In financiële kringen ziet men echter geen van de bekende aanwijziglngen. die aan een devaluatie voorafgaan, zoals vlucht in goederen. Ofschoon een devaluatie steeds tot het laatste moment pleegt geheim gehouden te worden, zodat men nooit met zeker heid iets zeggen kan. Is een voorberei ding van een dergelijke maatregel be zwaarlijk zo stil te houden, dat vooraf gaande symptomen zouden ontbreken. Voor een land als Nederland zou trou wens voorafgaand internationaal overleg nodig zijn. Een devaluatie lijkt ondanks het deviezenverlies nog geen nodige maat regel. Wat men wel waarneemt, is een toe nemende vraag naar marken, in verband met de devaluatiegeruchten en de sterke positie van deze valuta. Een andere kwestie is, dat er een spoedige oplossing moet komen voor de financiële moeilijkheden van de overheid. Er gaan geruchten betref fende een moratorium (betalingsuit- stel) voor de gemeenten, die met een kasschuld van anderhalf miljard zit ten. Er zijn gemeenten, die voor 7 procent geen geld kunnen krijgen, die smeken om een halve ton om sala rissen te betalen. Volgens bevoegde kringen is een moratorium uitgeslo ten. Ook een opgeven van het rente gamma verwacht men niet. I Toch is het duidelijk dat er snel een De Spoorwegongevallenraad, de op 20 november van het vorig jaar door mi nister Algera werd geïnstalleerd en waarin geen autoriteiten van de Spoor wegen zitting hebben, zal ook een onder zoek instellen naar de oorzaak van de treinramp bij Woénsel. Het is nog niet bekend of het onderzoek openbaar zal zijn. Daarover zal eeret beslist worden als de Raad de beschikking heeft over de officiële stukken van de Spoorwegen, de justitie en het rljkstoezicht op de spoorwegen. De raad is sinds november vijf maal bijeengeweest, maar heeft nog geen openbaar onderzoek gevoerd in de tijd van haar bestaan. De Nederlandse Spoorwegen waren gis teren vertegenwoordigd op de begrafe nissen van twee van de slachtoffers uit Eindhoven en Helmond. Namens de N S werden kransen gelegd. BOELGANIN INDERDAAD UIT DE GRATIE? I De New York Herald Tribune, publi ceerde vandaag een bericht van zijn Lon- dense correspondent Don Cook, waarin wordt gemeld, dat zeer vermoedelijk de val van de Russische premier Boelganin ophanden is. Volgens berichten is aan communistische partijleiders in de satel- lietlanden reeds meegedeeld, dat maar schalk Boelganin als premier is ontslagen «n uit het presidium van de Russische partij zal worden gezet. oplossing gevonden moet worden voor de geldnood van de overheid en het is be kend, dat minister H. J. Hofstra met dit vraagstuk bezig is. Onder de verschil lende mogelijkheden is ook die van een gedwongen lening. kens een bericht van DPA bezig zijn plan van een internationale valutaconferentie te bevorderen. Verklaarde hij enkele da gen geleden nog dat het niet op de weg van West-Duitsland lag een dergelijke conferentie samen te roepen, thans blijkt, dat men van Duitse zijde eerst langs di plomatieke weg de andere landen zal pol sen over de vraag, welke vooruitzichten er zijn voor bijeenroeping van een der gelijke conferentie, alvorens men officiële voorstellen doet. Nogmaals heeft Erhard verklaard, dat een stelsel van beweeglijke wisselkoersen met vrij grote schomme lingsmogelijkheden een eerste stap op de g naar vrije inwisselbaarheid zou kun- NIEUWE SENSATIE IN EGYPTISCH PROCES De moeilijkheden in het proces tegen de Egyptenaren, die een aanslag op Nas ser zouden hebben beraamd, stapelen zich op. Weer heeft een beklaagde zijn vroegere „bekentenis" ingetrokken en verklaard door zijn bewakers te zijn ge marteld. De beklaagde, kolonel Hassan Siam. zou honger en dorst hebben moe ten lijden. Bij de zitting was Islamboeli, de man die twee dagen geleden zijn be kentenissen introk, aanwezig. De openbare aanklager had een aangename verrassing voor hem, door een briefje ter tafel te brengen dat Is lamboeli naar Siams vrouw zou hebben willen zenden. In het briefje drong Is lamboeli er bij Siam op aan de bekente nis in te trekken. Bovendien is het de vraag of de littekens aan Islamboeli' voeten inderdaad door martelingen zijn ontstaan. Het liep verwonderlijk goed af daar op het vliegveld Southend in het Engelse graafschap Essex. Met acht passagiers en drie bemanningsleden aan boord schoot een vliegtuig uit Calais tijdens de landing van de baan. Het toestel kwam op enkele centimeters afstand van de eléktriciteitsmast van de nabij gelegen spoorbaan tot stilstand. De inzittenden waren alleen maar geschrokken. J SULTAN VAN MAROKKO WORDT KONING De sultan van Marokko heeft be sloten zijn titel te veranderen in ko ning. Paleisfunctionarissen in Rabat maakten bekend, dat de sultan voort aan dient te worden aangesproken als Zijne Majesteit Mohammed de -Vijfde, koning van Marokko. Tot nu toe was het Zijne Majesteit Moham med ben Joessef. sultan van Marokko. Dientengevolge zal men voortaan spreken van het koninkrijk Marokko en niet meer van het Cherifijnse rijk. Terugslag gaat steeds verder deljjk gewijzigd. De verminderde vraag naar arbeidskrachten heeft de werkloos heid in de hand gewerkt. Gesproken kan nu worden van een minder overspannen arbeidsmarkt, wat één van de oogmer ken van de bestedingsbeperking was Uit het maandelijks overzicht vai stand van de arbeidsmarkt blijkt, dat in de loop van de maand* juli het aantal werkloze mannen van 22.403 (zeven per duizend) gestegen is tot 28.954 (negen per duizend). Eind juli vorig jaar bedroeg het Vandaag is het feest in Bucking ham Palace, het paleis van de Britse Koninklijke familie, want prinses Anne viert vandaag haar zevende verjaardag. De foto graaf Tony Armstrong Jones maakte voor deze gelegenheid bovenstaande foto van de jarige met haar Koninklijke moeder. Duitsland verlaagt recht op fruit De Westduitse regering heeft het vooi nemen aangekondigd de invoerrechten op fruit uit Europa en overzeese landen verlagen. De minister van landbouw Lübke zelde, dat dit besluit gisteren in een kabinetszitting genomen werd er de invoererchtcn op alle fruit zullen dalen tot het wettelijk minimum van 4 tot 6 mark de 100 kg. Het is nog niet bekend wanneer dit besluit van kracht wordt of goedkeuring door de bondsraad nood zakelijk is. Zo ja, dan zal dit 29 augustus moeten geschieden. Men neemt aan, daf goedkeuring verz.ekerd is, daar de rege ring de volstrekte meerderheid bezit. Tot nog toe z\jn de rechten 15 tot 20 procent van de marktwaarde. Amerika neemt revanche Syriërs nu ongewenst in de ALS TEGENZET op het uitwijzen van drie Amerikaanse diplomaten in Sy rië, in verband met het beweerde Ameri kaanse kompiot tegen de Syrische rege ring, heeft Amerika de Syrische ambassa deur in Washington, dr. Farid Zeined- dine, tot persona non grata verklaard, evenals de tweede secretaris van de Sy rische ambassade, dr. Yassln Zakaria. Tezelfdertijd heeft Amerika krachtig geprotesteerd bij Syrië tegen een „door de regering geïnspireerde lastercam pagne- De Amerikaanse regering protesteerde verder tegen de behandeling van een Amerikaanse diplomatieke koerier aan de Syrische grens Drie dagen geleden werd deze. Jerry Turner, bij de Syrische gren6 aangehou den. Zijn auto werd doorzocht en zijn di plomatieke paspoort ingenomen door iemand die weigerde te zeggen wie hij was. Ook zijn tas werd hem afgenomen, maar voordat deze geopend kon worden had Turner hem van de Syriër afge- De Syrische ambassadeur dr. Zeined- dine is al in Syrië en kan dus niet op zijn post terugkeren. Zijn 6tatus als ver tegenwoordiger van Syrië bij de Ver. Na ties behoudt hij. De Amerikaanse ambas sadeur in Syrië, die thans in Washington i6. zal niet naar zijn post terugkeren aantal werklozen slechts 18.485. In een jaar tijds is het aantal werklozen dus ruim met 10.000 vermeerderd, in een maand (juli) tijds met rond 6500. De invloed van de bestedingsbeperking en de krapte op de kapitaalmarkt waren tot nu toe alleen nog te bespeuren in de water-, spoor- en wegenbouw en in de utiliteitsbouw. Maar ook werd de terug slag ondervonden in die bedrijven, die opdrachten van eerstgenoemde bedrijven ontvangen. In dit verband kunnen ge noemd worden de betonwarenindustrie en sommige metaalbedrijven. De invloed van de bestedingsbeperking begint echter nu ook merkbaar te worden in enkele andere takken van bedrijf, zoals de kleding- en textielindustrie. In Haagse auto o (Van een onzer verslaggevers) NA EEN ACHTERVOLGING door straten en tuintjes door het cen trum en het oosten van Rotterdam heeft de Maasstedelijke politie van morgen de twee uit het strafkamp Veenhuizen ontsnapte gevangenen gearresteerd en ingesloten. Het waren de 29-jarige Hagenaar J. J. H. van Haastrecht en de 25-Jarige Rot terdammer H. P. Jörens, die met een In het Huygenspark in Den Haag gestolen auto door een radlo-survelllancebrigade van de Rotterdamse politie op de Goud- sesingel werden aangetroffen. rustig wandelend langs de etalages. Een surveillerende agent ontdekte van morgen op de Karmelweg omstreeks vijf uur de gisteren in Den Haag gestolen auto. Reeds werd vermoed, dat het ont snapte tweetal van deze wagen gebruik had gemaakt voor de tocht van de Resi dentie naar Rotterdam. Met een surveil lancewagen ging men op onderzoek uit en op de Goudsesingel zagen de politie mannen de vluchtelingen lopen. Bij het zien van de politie-auto gingen de voort- vluchbigen voor een etalage staan, met de rug naar de auto toe. Maar de agen ten hadden hen herkend en een van hen liep met getrokken pistool op hen af. Dat had de Hagenaar nog niet in de gaten, of hfj koos het hazepad zonder acht te slaan op de waarschuwingsscho ten, die gelost werden. De Rotterdammer was voorzichtiger en Het zich arresteren. (VOOR VERVOLG ZIE PAG. 5) Vliegramp in Kopenhagen U1 EN RUSSISCH passagiersvlieg- tuig met achttien mensen aan boord is vanmorgen neergestort in de haven van Kopenhagen. Alle in zittenden, elf Russen, twee Britten, Rijst op Java tweemaal zo duur; roepiah geen 8 cent waard Indonesische in- en uitvoervoor- schriften, waardoor de kosten van levensonderhoud vijftig tot honderd procent gestegen zijn, is er een ware economische paniek in Indonesië ontstaan. In West-Java, waar de communisten bij de provinciale ver- Engeland duldt geen rood bewind bekend is geworden blijkt, dat de dr. Cheddi Jagan, die vier jaar geleden door de Engelse regering als eerste minister werd afgezet, een gewel dige overwinning heeft behaald. Negen van de veertien zetels in de wetgevende vergadering zijn reeds aan zijn progres sieve (communistische) volkspartij toe gewezen en waarschijnlijk zal hij ook een tiende zetel veroveren in een afgelegen district, waar de telling nog gaande is. De Britse gouverneur. Patrick Renison. kan niet anders doen dan Jagan tot eerste minister te benoemen. Maar van de zflde van de Britse regering is reeds verklaard, dat zjj geen communistisch bewind in Brits Guyana zal dulden. Drie zetels in de wetgevende vergade ring zullen worden ingenomen door de partij van de anti-communist Linden Forbes Burnham. De verenigde demo cratische partij heeft slechts één zetel ge- De uitslag van de stemming betekent een zware slag voor de duizend Engelsen en andere Europeanen, die in de Britse kolonie wonen. Dr. Jagan zelf is gisteravond in zijn eigen kiesdistrict bij New Amsterdam, 130 km ten oosten van de hoofdstad George town, triomfantelijk op de schouders van zijn kiezers rondgedragen. Zijn vrouw Janet, een vurige commu niste. bracht in haar district Essequibo een verpletterende nederlaag toe aan haar twee democratische tegenstanders. kiezingen reeds grote winsten heb ben geboekt, is het belangrijkste volksvoedsel, de rijst, twee maal zo duur geworden. Tc Palcmbang in Zuid-Sumatra steeg de rijst zelfs tot negen roepiah per kilo gram tegen drie roepiah een maand ge leden. In Djakarta was de prijs gisteren vier en oen halve roepiah tegen drie anderhalve maand geleden. Suiker, melk, brood, groente, enz. zijn vijftig tot honderd procent duurder dan in juni. Op de zwarte markt krijgt men voor een Amerikaanse dollar thans niet min der dan 48 roepiah, zodat deze dus iets minder dan acht cent waard is, tegen een officiële koers van 33 cent. Looneisen De Garuda Indonesian Airways heeft gedreigd de vluchten te zullen staken tenzij de regering een tariefsverhoging van zestig procent toestaat. De tarieven voor telegrammen naar het buitenland zijn verdubbeld. In Djakarta worden al le werkgevers bedolven onder verzoeken om onmiddellijke loonsverhogingen. Heden is de notering van de export certificaten in Indonesië sterk gestegen, met tien roepiahcent tot rp. 2 25, hetgeen neerkomt op een notering van de Ame rikaanse dollar van rp. 25.65 voor im porteurs en rp. 20.25 voor exporteurs, te gen een officiële notering van rp. 11.40 en een zwarte koers van rp. 48 Het de- viezeninstituut heeft gisteren de dollar notering voor buitenlandse wissels, reis- -hcques en kredietbrieven vastgesteld op '.9.15 kennelijk op basis van een notering voor exportcertificaten van rp. 2.10. drie Duitsers, een Deen en een 1 onbekende nationaliteit kwamen om het leven. Het toestel was onderweg van Moskou, via Riga, naar Kopenhagen. Het naderde de Deense hoofdstad in een lichte mist kreeg niet direct toestemming om te lan den. De Russische piloot liet zijn vlieg tuig boven de stad cirkelen. Toen bet vliegveld later contact zocht met de Rus, bleek dit onmogelijk. Blijkbaar heeft de vlieger door de mist geen erg gehad in een hoge schoorsteen van een elektrische cen trale. Ooggetuigen zagen het toestel uit de laaghangende bewolking naar beneden komen, tegen de schoorsteen botsen en toen bijna loodrecht naar beneden storten. Vijftig meter van de kade boorde het zich in de modderige bodem van de haven. Enkele minuten zag men de staart boven het water, toen zakte hU langzaam weg. Zeelui en leden van reddingsbrigades aren spoedig ter plaatse. Enkele slacht offers dreven zwaar verminkt op het wa ter. Kikvorsmannen haalden enkele stof felijke overschotten uit het wrak. Het toestel was een lijnvliegtuig van de Russische Aeroflot maatschappij, die een geregelde dienst op Kopenhagen onder houdt. Op de lijn Moskou—Riga—Kopen hagen wordt afwisselend gevlogen met Russische vliegtuigen en met vliegtuigen an de Skandinavische S.A.S. Traditie gebroken Kroonprins Charles naar kostschool Koningin Elizabeth en prins Philip heb- ben hun zoon, de achtjarige prins Char les. laten inschrijven als leerling van de Cheam-kost school, een der oudste en i exclusieve scholen van Groot-Brit- ië Volgende maand za! de Britse 'opvolgers naar Berkshire reizen (tachtig kilometer van Londen) om zijn lessen te beginnen. Zijn vader heeft in- dertijd dezelfde kostschool bezocht Het is tot nu toe de gewoonte geweest, dat Britse koningskinderen door privé- onderwljzers werden opgeleid en men .t uit het besluit om prins Charles een kostschooQ te zenden te kunnen afleiden, dat prins Philip erop staat zijn een bredere levenservaring mee te geven, dan voor Britse koningskinderen gebruikelijk was. Met negentig andere jongens van zijn leeftijd zal de Prins half september naar school gaan Hij gaat hoogstens de week ends naar huis. De leerlingen van de Chearn-school zijn allen kinderen van be roemde en zeer welgestelde ouders. Nikita Kroesjtsjef heeft op de gebruikelijke wijze afscheid genomen van zijn Oostduitse vrienden. Premier Otto Grote- wohl, die hier door de Rus sische partijleider in een war me omhelzing wordt gehouden, had tranen in de ogen, toen hij na acht dagen afscheid moest nemen van zijn vriend en leider. Links, half verbor gen achter Grotewohl, ziet men de Russische minister van bui tenlandse zaken Gromyko. Amerikaanse jongelui toch naar China Eenenveertig Amerikaanse jongelui hebben het verbod van hun regering om naar communistisch China te reizen, ge negeerd en zijn met de Trans-Siberië- expres naar Peking vertrokken Een jaar en zes maanden gevangenis straf met aftrek en ter beschikkingstelling heeft de Zwolse officier van justitie ge- eist tegen de 61-jarige A. H. wegens huwelijkszwendel. De man had een trouw lustige weduwe f 1500 afhandig gemaakt voor een huis dat hij gekocht zou hebben. HET WEER IN EUROPA WEERBERICHT Koel weer De Bilt verwacht tot mor genavond: Koel weer met veel bewol- k»n8 en plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen west en noord west (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Vrijdag 16 augustus: zon op 5.27 uur. zon onder 20.05 uur. Maan op 21.54 uur. maan onder 11.49 ir. Op 18 augustus laatste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1