Cultureel Comité Rijnsburg deed historie herleven '«wo?*" Jamboree-terrein L.SÏ.rt weer verlaten Haringvisserij 0111 de noord maakt het goed Gemeenterekening 1956 batig saldo f 27.616 Erhard wil een algemene geldhervorming NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 13 AUGUSTUS 1957 Excursie naar Grote Kerk De heer Leenheer vertelde over de kloostergeschiedenis DE EERSTE TEKENEN van het naderende winterseizoen worden open baar. Het Cultureel Comité Rijnsburg opende althans zijn nieuwe verenigingsjaar met een even interessante als leerzame lezing annex excursie over, resp. naar de Hervormde kerk in de Kerkstraat. De heer S. Leenheer, lid van het cultureel comité, bleek een deskundig verteller, die voor de talrijke aanwezigen (waaronder de voltallige verkennerstroep van de Rodolfheimgroep) de boeiende historie van Rijnsburg deed her leven. Hij werd ingeleid door drs. J. Timmers, die opmerkte, dat het nuttig is te leren hoe ook met primitieve middelen iets groots kan worden ver richt. Hij dankte het Herv. kerkbestuur en de heer Leenheer voor hun medewerking. De heer Leenheer gaf allereerst een historisch overzicht van diverse bouwstij len. Vooral de kerken geven in de ge schiedenis der bouwkunst inzicht, daar zij hpel vroeger de belangrijkste gebouwen waren. Omstreeks het jaar 1000 werden kleine houten kerken opgetrokken, waar in alleen de liturgische plechtigheid plaats vond. Zij werden daar geplaatst waar eertijds de heidense heiligdommen stonden. In dit verband stipte de heer Leenheer de heidense invloeden op de christelijke Kerk aan. In de Carolingische tijd dringen de Grieks-Romaanse invloeden ook in ons land door. De monniken werden de volks opvoeders en bepaalden ook voor 'n groot deel de bouwstijl. In de beginperiode van deze tijd kwam het voormalige klooster te Rijnsburg tot stand. Schietgaten Als pikante bijzonderheid vermeldde spr., dat de torens in deze tijd mede ter verdediging waren gebouwd. De galm- en lichtgaten van de huidige toren, het enige nog intact zijnde deel van het klooster, lijken dan ook zeer veel op schietgaten. Dit klooster werd in 1133 gebouwd door Petronella van Saxen. Het was uitslui tend bestemd voor vrouwen en diende als tegenhanger van het mannenklooster Egmond (N.H.). Zonder overdrijving kan worden vastgesteld, dat hiermede Rijnsburg een van de allereerste christe lijke vrouwenklooster tot stand kwam. Het gebouw werd opgetrokken naast kapel, die in 975 door Dirk III van iand werd gesticht uit dank voor diens overwinning op de Friezen. Deze kapel werd gebruikt als abdijkerk. Brand Het belang van het klooster wordt recht duidelijk als men bedenkt, dat liet recht streeks ressorteerde onder de Paus 11 Rome. Het feit dat vrijwel uitsluitend adellijke dames werden toegelaten hieraan wel niet vreemd zijn geweest. In het 13de jaar van zijn bestaan brand de het klooster gedeeltelijk af. De tweede toren werd hoogstwaarschijnlijk niet her bouwd, doch de overgebleven toren werd verhoogd. De heer Leenheer kon aan de hand van rekeningen en geschiedschrijving aanto nen, dat de dames in het klooster vrij weelderig leefden. Er werd paard gere den, gedanst en muziek gemaakt. Vaak kwamen ook de mannelijke familieleden op bezoek. Met de strenge Benediktijner voorschriften werd nogal eens de hand gelicht. Het definitieve einde kwam In de 16de eeuw toen tijdens het beleg van L den het vuur een willige prooi vond het klooster. De toren bleef echter sta Protestants Na de verwoesting begon zich spoedig een protestantse gemeente te vormen die de kerk weer opbouwde met afbraak- materiaal van een Noordwijkse kapel Het uurwerk kwam uit de Hooglandse kerk te Leiden. Nadat men in 1583 een eigen predikant kreeg, breidde de ge meente zich sterk uit, zodat ln 1660 al twee verbouwingen hadden plaats gevon den. In 1903 vonden nogmaals ingrijpende verbouwingen piaats. In de muren der kerk z(jn verschil lende grafstenen gemetseld, waaruit de piëteit t.o.v. de vooroudes-s blijkt. Onder het plankier van de kerk be vinden zich grafstenen die tot de grootste van ons land behoren. De inscripties z\jn later overgebeiteld, doch de tekeningen behoren waar schijnlijk tot de alleroudste Romaanse De heer Leenheer wekte tot slot de aanwezigen op zich te verdiepen in de plaatselijke historie omdat men dan het erband met de nationale historie in een beter daglicht gaat zien. Hierna volgden rondleiding en de bezichtiging van kleine expositie in de consistorie. lukke i Dit is een fragmenvan steen, die in het koor van het voor malig klooster te Rijnsburg is ge vonden. Over dit klooster is gister avond verteld door de heer S Leen heer te Rijnsburg, in een lezing onder auspiciën van het Rijnsburgs Cultu reel Comité. In de grafsteen staat (in het Latijn) gebeiteld: Wilhelm I, graaf van Holland, gestorven 1223. Alida dochter van de graaf van Gel derland, vrouw van Wilhelm I. ge storven 1218. De koppen, die waar schijnlijk behoren tot de alleroudste Romaanse kunst, dienen slechts om aan te geven, dat onder deze steen begraven. Foto N. van der Horst. weersoc Financieel een succes i redding 1100 meW i val. vielen vt Tweeduizend arbeiders hebben van- berggeblimorgen de grote tenten van de jublleum- n om Wjamboree bij Sutton-Coldfield in Enge land neergehaald en het terrein in zijn oorspronkelijke staat gebracht Gisteravond Is deze grootste jamboree ï6rSK3aller tijden gesloten. Velen van de 34.000 jongens die het tentenkamp op een ge- cl lit kied van ruim zes vierkante kilometer bevolkten en die uiteraard voor het op- ■ale Synofuimen van hun eigen groepskampen en r de eer£atrouilletenten zorSen, zullen evenwel Engeland nog niet direct verlaten, maar Dp een P^og^n by gezinnen van Britse pad- zorging vlinders. Financieel is deze jamboree een •ucces geworden. Aan toegangskaarten -^oot het bezoek had men zaterdag de ?I?Vraamde inkomsten van ongeveer eeft het 400 qoo gulden reeds overschreden. Daar- bij komen dan nog de inkomsten van Je 1 de HeiUitverkochte) souvenirwinkel en de en- Irhvèn WjJree8elden voor de arena- "^ongeve VarKlaa8 zouden de padvindersleider» VISSERIJGOLFJES MET DE HARINGVISSERIJ om de noord blijft het goed gaan. Trawlers, trawlloggers en vleetloggers geven goede vangsten door De Allan Water IJM. 34 gaf een dagvangst van 400 manden haring op. Maar tóch blijft de achterstand in de aanvoer van gezouten haring bestaan! Men dient er echter terdege rekening mee te houden, dat er door de reders een behoorlijk aantal oude loggers van de sterktelijst zijn afgevoerd. Het zou interessant zijn om na te gaan in hoeverre dit uit de vaart nemen delijk oude loggers de vangsten dit Het weer om de noord was uitstekend. Op het Zand en langs de kust was hel echter bar slecht. Hoewel ook daar in de loop van maandag dering ten goede in is gekomen. De vangsten op het Zand waren laag: 80 tot 100 manden hoops per etmaal. Langs de kust werd niet gevist. Overvloed Inmiddels is er in de vishallen sprak* van een overvloed aan vis. Steeds veel- vuldiger moeten de schepen een dag er vaak zelfs nog langer wachten, voorda zij in aanmerking komen voor een los- beurt. Zo lagen er maandagmorgen al weer twaalf trawlers en trawlloggers grote vangsten haring en makreel wachten, terwijl er bovendien schepen met stevige vangsten op weg naar IJmui- den waren. De handel is hierovi zeerste verontrust en heeft nu stappen genomen, ten einde daarin verandering te brengen Of dat lukken zal i andere zaak. In elk geval maakt voorstel van de handel thans een punt van overweging uit in de kring van de Redersverenigingvoor Vissersvaartuigen Dit voorstel komt hierop neer. dat voor taan naast de schepen, die al een dag overliggen, óók een juist binnengelopen trawler of grote legger-zal worden ge lost. Hierdoor zou vooral voor de versi vishandel een beter produkt beschikbaa komen. Want het is natuurlijk een feit dat de vis er door het lange wachten op een losbeurt niet beter op wordt. Marktspreiding Het is mogelijk, dat het voorstel van de handel een verbetering van de los sing zal betekenen. Beter ware het ech ter. wanneer men in IJmuiden nu ein- ens begon met de toepassing van 'ktspreiding. Hiermee zou men waarschijnlijk meer succes bereiken Tien schepen op één dag en een dag later slechts één is een principe, dat nu toch wel zo langzamerhand verouder»' loet worden genoemd. In elk geval is er voor vandaag alweer is genoeg. De Herman, IJM 2. zft'gt Dor 1800 kisten, waarbij 250 kisten ma kreel, 1340 kisten haring en 300 kleine kistjes haring; de KW 80 is er met 620 waarbij 140 makreel. 400 haring. 20 diversen en 300 stijve kabel jauwen; de Stadt Enckhuysen zorgt voor 1220 kisten verse vis, waarbij 950 ha- ing, 250 makreel en 20 diversen; de Emma Wilhelmina. KW 135. voor 700 kis- vis, waarbij 220 makreel. 450 haring en 30 ki6ten diversen; de Ariadne. IJM 18, voor 1330 kisten verse vis, waar bij 1200 haring, 100 makreel en 30 diver- Voor wat de andere vissoorten als haring en makreel betreft: de KW 114 ;t 180 kisten, de WR 25 met 230 kisten, de KW 52 met. 290 kisten. f KW 69 met 200 kisten, de HD 87 met 325 kisten en de KW 59 met 100 kisten. Deze' schepen zorgen voor schelvis, schol, tong. tarbot en wijting. Thuisstomend En dan zijn er natuurlijk de thuissto- iers, die onvermijdelijk tot woensdag of donderdag op een losbeurt zullen eten wachten. De Maria Theresla, KW met 600 kisten haring en makreel, de Ada. VL 7. met een onbekende vangst haring en makreel en de KW 123 met 400 kisten, waarbij 150 makreel. 200 ha- ing, 50 diversen en 200 stijve kabeljau- Oudste boten zijn: SCH 11 van 1 augus- js. KW 81 van 2 augustus. Job Gouda, VL 27 en VL 153 van 3 augustus. Vleetloggers Dat de vangsten van de vleetloggers ter goed zijn. wordt wel bewezen door het feit, dat deze schepen maandagmor- igsten van 100 kantjes uit de halve vleet hebben gemeld. Zy visten op 56 graden noorderbreedte. Dit was er ts vijftig vaartuigen zorgden g voor een totale aanvoer van 8.500 verse vis. Voor de eerste losbeurt er 11 schepen met rondvis en 4 nadelig heeft beïnvloed, met haring en makreel. Zij zorgden voor 1765 kisten schelvis, 100 kisten wijting. 100 kisten torren, gullen en kabeljauw, 6 kisten koolvis, 3200 kisten haring, 1415 kisten makreel, 300 kisten diversen en 300 stijve kabeljauwen. Voor de tweede beurt waren er 10 loggers en 25 kotters met 1000 kisten schol en 10.000 kilo tongen. De Claesje, RO 46, zorgde voor 100 kisten makreel, 1050 kisten haring en 40 kisten diversen; de Thorina, IJm 33, voor 280 kisten makreel, 350 kisten haring.en 250 kantjes gezouten haring; de Curacao was er met 1000 kisten haring, 420 kisten makreel, 40 kisten diversen en 80 kantjes: de Willem. VI 121. verscheen aan de af slag met 1100 kisten verse vis, waarbij 10 schelvis, 10 gul en kabeljauw, -5 koolvis. 270 makreel, 800 haring, 5 wijting, 90 stijve kabeljauwen en 40 kantjes gezouten De prijzen De export nam maandag de kabeljauw uit de markt. De regels grote kabeljauw no teerden 108110, kleine regels 4l60, kis ten grote kabeljauw 130 en kleine kabel jauw lló per 125 kilo. Grote gui werd ver kocht voor 5044, kleinmiddel 32—26 en de torren gingen de markt uit voor 19—17 per kist van 50 kilo. Grote schelvis werd verkocht voor 3033, grootmiddel deed 2731, kleinmiddel 2327, pennen 2023 en braad 1116 per kist van 50 kilo. Wij ting deed 1316 per kist van 50 kilo. Schol 2 deed 4146 en schol 3 2327 per kist van 50 kilo. Haring was goed geprijsd me: 1511 per kist van 50 kilo, al was deze prijs dan ook iets lager dan tijdens de voorgaande dagen het geval was. Voor de makreel betaalde de handel 1015 per kist van 50 kilo. Een prijs, die écht niet meeviel Goed resultaat De trawler Herman, IJm 2. heeft onder commando van schipper Jan van der Steen een buitengewoon snelle en fortuin lijke reis gemaakt. Maandag ging het schip naar zee en zondagmorgen tegen vier uur liep het schip IJmuiden alweer binnen. De vangst bestond uit 75 kantjes gezouten haring, waarvan 15 kantjes groe ne haring, 1700 kisten makreel, haring en verse vis. De lossing stak echter een spaak in het wiel. De Herman kwam pas van daag vttpr een losbeurt in aanmerking. veel de loggers, die ook kantjes aanvoe- nu eigenlijk precies besommen. De ran de grote loggers wordt in IJmui den verkocht, maar de kantjes veelal in de thuishavens. Als men echter de op brengst van de kantjes bij de besomming aan verse vis optelt, komt men vaak tot de conclusie, dat de grote trawlloggers bijzonder goede reizen maken. Hiervan is de laatste reis van de Francina, Kw 153, een goed voorbeeld. Dit schip besomde onder commando van schipper Ph. Glas een bedrag van 30.000 totaal. Hetgeen beslist een „prima reis" kan worden ge noemd. De kotter Dageraad, IJm 4 heeft het recht om zich de hoogste berommer van de kottervloot in de maand juli te noe- Het schip boekte namelijk onder commando van schipper Drijver een be somming van ƒ8000. Het moesr daarvoor onder meer 2250 kilo tongen aan de wal brengen. De Thorina, IJm 33, zorgde maandag voor een reuze haai. Een Belgische han delaar ontfermde zich over de gevaarlijke NIEUWE WETERING Oranjefeest begonnen Het bestuur van de Oranjevereniging Eensgezindheid heeft, na veel organisa tie en voorbereidingen, het feest van di jaar ingezet met een geslaagde toneel avond. Ondanks de regen was er gister avond veel belangstelling in het Cultu reel Centrum. De voorzitter mité, de heer M. R. Spring in 't Veld. betreurde het in zijn openingswoord, dat de muziekvereniging Door Gunst Ver kregen niet kon meewerken. Na de loting ten bate van de kas voor ouden van dagen werd het feest vrolijk voort gezet, met als eerste nummer het optreden van het mandoline-ensemble, dat met zang en muziek veel waardering kreeg. De gemengde toneelvereniging bracht het door Rosita Peters geschreven blij spel Als Spinrag over het voetlicht. Het was een grappige geschiedenis met een belangrijke erfenis Over het spel was men erg tevreden, mede dank zij de regie van de heer Spring in 't Veld. Vanavond is er een tweede opvoering, waarna morgen en overmorgen de eigen lijke feesten worden gehouden. ROELOF 4 RENDSVEEN vrije Vliegers vlogen De postduivenvereniging De Vrije Vliegers hield een wedvlucht van Saint Quentin. Er namen 41 duiven deel aan de vlucht over 280 kilometer; gemiddelde snelheid was 1986 meter. De uitslagen: C. Vesseur 1 en 3; J. van der Stóm 2. 5 en 6; J. Rietbroek 4; Jos van der Meer 7. 8 België wenst voorlichting over bewapeningsgevaar België wenst, dat de Ver. Naties eei campagne organiseren om „de volken van de wereld in te lichten over de ge varen van de bewapeningswedloop en lr het bijzonder over de vernietigende ge volgen der kernwapens". De Belgische afgevaardigde bij de Ver. Naties, Nisot. heeft gisteren secretaris-generaal Ham- marskjöld verzocht de kwestie op de agenda van de komende Algemene Ver gadering te plaatsen. Nieuws van en voor Katwijk Duizendste bezoeker op dierenexpositie Gisteravond tegen half negen werd op de door Ko-Plu-Ko en De Kanarievogel in de Zuidstraat (kampeercentrum Par- levliet) georganiserde dierenexpositie de duizendste bezoeker verwacht Het was mevrouw Van Duyvenbode, W. Taat- straat 16. Namens de tentoonstellings commissie bood de heer Bosch de geluk kige een ruiker bloemen en een taar Vijftienhonderd bezoekers bij Aqua Katwijk Gisteravond heeft de aquariumten toonstelling Aqua Katwijk, die in Haasnoot. Dwarsstraat 2 te Katwijk Zee wordt gehouden, haar vijftienhon derdste bezoeker ontvangen. Mevrouw Van Duyvenbode, Westpad i, kreeg ui' handen van de voorzitter van de aqua riumvereniging De Discus, de heer C. J van der Plas. een mand met le' middelen. Het tentoonstellingsbezoek neemt sterk toe. zodat het bestuur binnenkort de tweeduizendste bezoeker hoopt te welkomen. Raad van Koudekerk „Dank" zij het niet uitvoeren van verschillende werken iy" OUDEKERKS GEMEENTERAAD heeft gisteravond in openbare zitting bijeen onder burgemeester J. P. de Herder allereerst aandacht besteed aan twee ingezonden stukken, beide afkomstig van de Bond van Plattelandsvrouwen Het ene was een verzoek om een lokaal van de oude o.l. school beschikbaar te stellen voor de bejaardensociëteit, in het andere werd gevraagd om ruimte in het uitbreidingsplan voor een speeltuin. Het eerste werd ter nadere overweging in handen gesteld van B. en W., het andere voor kennisgeving aangenomen. Te lang Aan de heer H. J. Heemskerk werd op jn verzoek ontslag verleend als lid woonruimtecommissie. De raad stelde ch garant voor twee Bouwkasspaarders, de heren L. de Wil en J. van Nieuwen- huyze. De kinderbijslagverordening on derging in zoverre een wijziging, dat het bedrag werd verhoogd. De interimregeling ziektekosten meentepersoneel werd voor 1957 vastge- met voor gehuwden een bedrag van f 112,80 en voor ongehuwden van K 56.40. Het gemeentepersoneel kreeg 2 procent looncompensatie i.v.m. de huurverhoging. De vergoeding 1956 voor de Herv. school :rd op f 4051,30 vastgesteld. Voor het onderwijs in nuttige handwerken aan ge noemde school werd voor hetzelfde jaar f 1171,88 vastgesteld Garantie Voor het waterleidingbedrijf werd de rekening 1956 voorlopig vastgesteld op winstsaldo van 322,56. Op de gewone dienst werd een bedrag van f 2476,50 ;tgesteld. De raad verklaarde zich be-' d van de bouwkosten van een nieuw diaconessenhuis te Leiden f 3523 te willen dragen. Op de gemeenterekening 1956, die werd aangeboden, stond een batig saldo vermeld van.f 27.616, aan welk hoog bedrag men was gekomen, door dat verschillende werken niet waren uitgevoerd. De heren M. Maal, H. J. Heemskerk en P. van Hemert werden benoemd tot lid van de commissie tot nazien der bescheiden. Een verzoek om een krediet van f 3250 oor de nieuwe o.l. school, waar gordijnen, meubilair, matten en verlichting nodig :ijn, werd vlot ingewilligd. Nadat nog een wijziging was aangebracht in de begroting 1957 werd de rondvraag aan de orde ge steld. De heer H. J. Heemskerk wilde aller eerst iets weten over de toekomstige ex ploitatie van het sportveld en de uitbrei ding van de straatverlichting aan de Hondsdijk en zei voorts met de heer Jac. van Veen ontstemd te zijn over de lange duur van de bouw der onderhanden zijnde 18 woningen. Over de voorgenomen bouw van nog 13 woningen werd een vraag gesteld door de heer P. van Hemert. De heer M. Maat zei te bedanken als lid van de woonruimtecommissie. De voorzitter vertelde, dat dezer dagen met dc sport vereniging een bespreking over het sport veld zal worden gehouden, -lat aan de ruimere verlichting van de Hondsdijk wordt gewerkt, dat t.a.v. het afbouwen de 18 woningen kritiek op de aan- ïr niet gerechtvaardigd is, maar dat hij op deze 'kwestie te zijner tijd in de raad wil terugkomen, omdat het ook hem te lang gaat duren. Voor de 13 woningen bleken de tekeningen te zijn ingeleverd. Het wachten is nu op de goedkeuring der plannen. Acht nieuwe huizen in gebruik Gietermiddag hebben de beide wethou ders van Koudekerk, de heren W. van Vegten en T. Molema, met de gemeente- architect, de heer K. van Keeken en de heer D. Koeman, bestuurslid van de omngbouwvereniging „Goed Wonen" ;n bezoek gebracht aan het complex der eerste acht nieuw gebouwde woningen Nadat zij de woning Willem de Zwijger- laan 6 geheel hadden bekeken, werden d acht huizen vrij gegeven voor bewoning Ze zullen nog deze week worden b- trokken. Uitvaartdienst In de R.K. kerk te Katwijk aan der Rijn zal morgenochtend om tien uur eer gezongen mis van Uitvaart worden opge dragen naar aanleiding van het overlijden van de luit-ter zee 2e klasse W. H. Assel- bergs te Leiden, een der slachtoffers var het vliegtuigongeluk te Merauke. KATWIJK AAM DEM RIJM Botsing Op de Overrijn bij de Roskambrug zijn een bestelauto en een motorbakfiets met elkaar in botsing gekomen. Er was flinke materiële schade. KATWIJK AAM ZEE Spreekbeurt Vanavond om half acht zal ds. P. var der Bijl te Rhenen voor de Geref. Ge meente een spreekbeurt vervullen in he' gebouw aan de Remisestraat. Spreekbeurt Morgenavond om half acht spreekt ds. Malan uit Bruinisse in gebouw Casa Cara voor de Gereformeerde Gemeente in Nederland Straatevangelisatie Donderdagavond wordt een straatevan gelisatie gehouden bij de Oude Kerk. waar de heer Breedvelt te Den Haag za! spreken over ..De blijde boodschap". Hoog en laag Woensdag: hoog water 5.19 en 17.40 uur; laag water 1.20 en 13.31 uur. LISSE Lisse—Lisser Boys 3—2 In het Lisser sportpark verloren Lisser Boys in een matte wedstrijd van de oetba'vereniging ..Lisse" met 32. De LiS6er-Boys-verdediging rammelde in het begin van de. overigens aardige, wed strijd. Over het algemeen was men het sr eens. dat gelijk spel de verhou dingen beter had weergegeven. Niet Duitsland maar Amerika DE moet leiding nemen E WESTDUITSE minister van financiën Erhard heeft gisteren in een persgesprek te Bonn laten doorschemeren, dat de Duitse mark wel eens meer waard zou kunnen zijn dan de huidige officiële koers, doch gaf tevens duidelijk te kennen, dat zijn regering niets voelt voor eenzijdige hogere waardering van de mark zonder een grote internationale operatie. Eenzijdige maatregelen zullen geen einde maken aan het spel van gissingen over herwaardering van de Europese geldeenheden en de onzekerheid. Zijn plannen om het probleem van de internationale wisselkoersen aan te pak ken hadden indertijd geen instemming gevonden, doch thans moet men erken nen, dat stilzwijgen struisvogelpolitiek is en het vuur laat voortsmeulen. Hij was niet in staat namens alle landen te spreken of een initiatief te nemen. Even min wil hU zich wenden tot bepaalde landen. Daarom kan hij niet ingaan op de vraag of het internationaal geldfonds het recht of de middelen heeft om de Euro pese wisselkoersen te verbeteren. „Terwijl de Duitse regering en de Deutsche Bundesbank duidelijk en on miskenbaar de gedachte van een reva luatie van de Duitse mark afwijst, wil ik niet de indruk wekken, dat de verhou ding van de Duitse mark tot andere Europese geldeenheden juist is met hel oog op de zeer uiteenlopende prijsont wikkeling binnen de nationale econo mieën met handhaving van strakke wis selkoersen", zeide hij. Met betrekkelijk groot succes streeft Duitsland naar stabiele Duitse prijzen en daarom kan men nauwelijks verwachten, dat Duitsland door eenzijdige maatrege len de fouten en spanningen elders in Europa zal wegnemen. De mogelijkheid ontbreekt trouwens daartoe voor één deelgenoot in de Europese betalingsunie. De oplossing moet veelzijdig zijn. Dit is mogelijk, daar de EBU enkele jaren geleden slechts door een samen treffen van omstandigheden en niet door noodzaak een poging tot vrije inwissel baarheid zag mislukken. Het Europese wisselkoersprobleem is opnieuw van grote betekenis geworden en heeft voor rang boven alles. Euromarkt onuitvoerbaar Men is geen slechte Europeaan als men zegt, dat bij de huidige stand van de wisselkoersen een gemeenschappelijke markt èn een vrijhandelszone onuitvoer baar zijn. De Europese gemeenschap roert dit vraagstuk nauwelijks aan, terwijl het juist het hart van de moeilijkheden is. Natuurlijk is de Duitse regering bereid actief deel te nemen aan 'n internationale conferentie over hervorming t<an de wis selkoersen. Zelf heeft Erhard herhaal delijk gewezen op de noodzaak van vrij inwisselbare valuta's, en hij is overtuigd, dot geen bruikbare wereldmarkt mogelijk is zonder de geldeenheden te hervormen Het ontbreken ran inwisselbare geld eenheden. maakt het de landen mogelijk Protest tegen schieten van herten De Nederlandse vereniging tot bescher ming van dieren heeft zich gericht tot nindster van landbouw, visserij voedselvoorziening naar aanfleiding het feit, dat door de gemeente Ede het besluit is genomen een honderdtal herten te schieten. De vereniging heeft de mi- lister verzocht te bevorderen, dat dit chieten zo mogelijk wordt voorkomen of althans tot een minimum wordt be- De vereniging zegt de indruk te heb ben. dat het landbouwareaal in de geving van Ede niet belangrijk is gebreid en dat zij daarom ten ze erwonderd is over het feit, dat deze •ïaatregel nu plotseling nodig zou Nieuws van en voor Noordwijk Kortebaaudraverij Traditiegetrouw organiseert de Noord- ijkse harddraverijvereniging „Prinses Irene" donderdag weer een kortcbaan- draverij op de Koningin Wilhelmina Bou- vard. De strijd gaat tevens om het kam pioenschap van Zuid-Holland. Een 27-tal paarden komen in deze race t, waaronder diverse bekende dravers als R1a Kitty. O'Brewer. Opveger. Peter Hannover. Queen Belwin en Surprise G Er zijn geldprijzen variërend van f 850 tot f50. Noordwökers tegen badgasten Dc Noordwijkse Schaakvereniging „Dan Noteboom" houdt morgen een schaakwed- :trijd tegen badgasten. De kamp begint e 8 uur 's avonds in „Seinpost". Men kan iich aanmelden bij het VVV-bureau en tan de zaal. Spreekbeurt Morgenavond om half acht spreekt ds Goedhart uit Rotterdam voor de Her- •ormde Evangelisatie. Burgerlijke Stand Geboren: Wilhelmina M. E. dv P. MOORD WIJKERHOUT Agenda gemeenteraad De gemeenteraad van Noordwijkerhout omt morgenavond om zeven uur in open bare vergadering bijeen. De agenda omvat onder meer de vol gende punten: aankoop gronden langs de Wassenaarseweg; verkoop perceel grond langs de Hoogduinweg; uitneming gronden uit het grondbedrijf voor scholenbouw, wijziging verordening regelende de bezol diging van de ambtenaren; voorlopige vaststelling rekening grondbedrijf dienst 1955, idem gemeenterekening dienst 1954 en 1955; aanbieding rekening grondbedrijf en gemeenterekening over de dienst 1956; wij ziging gemeentebegroting 1957; wijziging begroting grondbedrijf 1957; voorstel tot het sluiten van twee vaste geldleningen van 18 500 en 50.000; wijziging raads besluit dd. 22 juni 1954 in verband met de verhoging van het rentepercentage van de voorschotten voor de bouw van twaalf premiewoningen aan de Beukenlaan; ver huur woningen Regenvlietweg 15 en Kerk straat 107; verhoging huurprijs gemeente woningen. Zalm en A. de Haas; Wilhelmus J. zv Rolvers en C- Smit; Petrus J. M. zv Kapefl en C. Salman; Johannes P. zv Passchier en C. Hart Ondertrouwd: H. A. Caspers 24 j J. C. v. Bohemen 21 j; J. P. de Groot 31 J en E. M. M. Luxemburg 29 j; A 't Wout 26 j en H. Riethoven 20 J. Overleden: M. J. Kamps-v. Zoelen 70 J; A. J. Gordijn 61 J. Masjoemi aan de kop in West-Java De communisten hebben wel aanzien lijke winst geboekt b(j de plaatselijke verkiezingen in West-Java, doch zij zijn er volgens de nog onvolledige uitslagen niet in geslaagd aan de kop te komen De Masjoemi, die sedert de algemene ver kiezingen van 1955 daar de grootste party was, heeft in vUf van de negen residen ties, waar de uitslag tot dusverre is be kend geworden, de leiding. Zij handhaafde zich als grootste partij in Bekasi. Tasikmalaja, Garoet, Koenin- gan en Bogor, doch de communisten heb ben de leiding in Bandoeng, Soebang en Cheribon, waar zij van de derde naar de eerste plaats klommen, en de Partai Nasional Indonesia en de Nahdatoel Oelama voorbijstreefden. In Cheribon verloor de P.NL veertig procent van de stemmen, in de gehele provincie 25 pro cent Zij bleef de sterkste partij in Tjiandjoer. De voorzitter van de P.N.I. Suwirjo heeft vandaag bekend gemaakt dat de partijraad samenwerking met andere par tijen zal bespreken, nadat de officiële uitslag van de verkiezingen in alle pro vincies op Java bekend zal zijn. Parlementsleden, die uit de buiten gewesten te Djakarta teruggekeerd zijn, verklaarden, dat de communisten daar geen kans zullen hebben. Buiten Java zal men hun vertegenwoordiging kunnen verwaarlozen. In Sumatra, Borneo en Celebes zal de Masjoemi de leiding heb ben. Mr. A. J. M. van Heyst, vice-president het gerechtshof te Leeuwarden is, als opvolger van mr. R. P. Cleveringa, be noemd tot president van dit hof. eigen doeleinden na te streven zonder acht te slaan op internationale banden en ideologieën aan te hangen die onver- wezenlijkbaar z(jn in de zuivere lucht van vrije internationale mededinging, ge grondvest op een vrij geldstelsel. Het verschijnsel ❖an steeds zwakkere vakverenigingsvaluta's zou nooit geboren zijn onder een stelsel van vrij inwissel bare valuta's. Overgangsmaatregel Niet namens de Duitse regering, doch persoonlijk is hij er voor te beginnen met een stelsel van soepele wisselkoer sen voor een beperkt tijdvak, waarbij elk land vrij is zelf zijn wisselkoers te be palen, mits het betrokken land deze koers krachtig met alle middelen verde digt. De Amerikaanse hulp zou halver wege mislukken als men niet onder Amc- rika's morele leiding tot vrije inwissel baarheid komt. Duitsland kan de leiding niet nemen. Ook het dollargebied moet hierbij betrokken zijn, daar het een we reldprobleem is. Het grootste kwaad is, dat iedereen over dit probleem praat zonder iets te doen. Men wil niet toege ven, dat een geldeenheid zwak is en vreest speculatieve reacties, ook vreest men dat de nationale economische en financiële politiek aan banden gelegd wordt door vrije wisselkoersen. ALPHEN AAN DEM RIJM Aanvaring bij de Alphense brug Bij de Alphense brug had maandagmor gen een aanvaring pOaats tussen de kust vaarder Madzij uit Delfzijl en het sleep- schip Nicoletta uit Rotterdam. De kop van het sleepschip werd zwaar ingedeukt. Uit de richting Gouwsluds naderde de kustvaarder. 360 ton, met kapitein P. F. de N. uit Temeuzen en van de andere kant Nicoletta, 387 ton, kapitein A. B. te Rotterdam, die door het snelheid min deren met de achtersteven tegen een remmingspaal kwam en uit het roer liep- De stuurman had het schip niet meer in z'n macht en kustvaarder en sleep schip botsten. De kop van het sleepschip werd zwaar ingedeukt en de kustvaarder werd licht beschadigd. Er ontstond geen stremming van de scheepvaart. Goed afgelopen Even over e4f uur werd op de Steekter- weg de vijfjarige Kareütje Kom aange reden door een auto, bestuurd door A. F. te Rheinbach. De jongen werd tegen de weg geslingerd en kon met lichte verwon dingen door de politie naar huis worden gebracht. De auto werd licht beschadigd. Geslaagd Mejuffrouw C. J. Barre veld te Alphea aan den Rijn heeft de N O. alfte N XI be haald. Donderdagavond om kwart over zeven spreekt ds. v. d. Breevaart uit H.I. Ambacht voor de Oud-Gereformeer de Gemeente. Advertentie Gereformeerde Bono' in de Ned. Hervormde Kerk Afdeling Alphen aan den Rijn D.V. DONDERDAG 15 AUGUSTUS des avonds 7.30 uur. in het LJschib- Ds. A. DEN HARTOC Ned. Herv. Predikant te Amersfoort Moeen we ook u verwachten? HET COMITé VAN UITVOERING NIEUWVEEN Motor met 3 berijders tegen liebtpaal Gisteravond omstreeks half zeven over kwam onze plaatsgenoot J. van Leeuwen een ernstig verkeersongeval. Met z'n echtgenote en 19-jarige zoon als duopas sagiers reed hij op de Bloklandweg ter hoogte van de boerderij D. Lam. tegen een houten paal van het lichtnet. Het on geluk werd mede veroorzaakt bij het in halen van een vrachtwagen, waardoor de heer Van Leeuwen in moeilijkheden kwam. De drie motorrijders kwamen te vallen. Dokter Van Dongen constateerde bij de heer Van Leeuwen een linkerarm breuk, inwendige kneuzingen en bescha diging van de borstkas. Het slachtoffer werd naar een ziekenhuis in Leiden over gebracht. Z'n vrouw en zoon liepen geen kwetsuren op. De motor werd zwaar be schadigd. De rijkspolitie maakte proces- Dronken caféhouder kreeg ongeluk Gisteravond om 7 uur hoorde de heer Koeleman uit Ter Aar. die met zijn volkswagen in de Dorpsstraat een brom fietser passeerde, plotseling een harde klap. Het bleek, dat de bromfietser, de caféhouder K. uit Korteraar, die onder invloed van sterke drank verkeerde, tegen de auto was gereden. K. kwam te vallen en moest door dokter A. M. van Dongen worden behandeld. Deze ver leende de eerste hulp. waarop K. naar zijn huis werd vervoerd. De bromfiets erd beschadigd. Dul venwedvlucht Van Salnt-Quentin werd meegedaan in de wedvlucht met Jonge duiven. Er werd met harde zuidwestelijke wind om gelost; afstand 283 kilometer. Aankomst eerste duif 9.30 uur. Snelheid sr per minuut. De uitslag: H. Burggraaf! 1, 2. 3. 6. 11 en 12; C. Bem- meler 4. 8. 16 en 17; mevrouw Roovers— Hels 5; A. Akerboom 7 en 15; A. Bijl 9 10; J. van Leeuwen 13 en 14; C. van Leeuwen 18.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5