NESCAFÉ f.128 MINISTER GAILLARD XPEDITIE fWJÉMUÊm een radicaaleconoom Op 't tennisveld een geducht tegenstander van Bourgès RENNIES Cecille start tussen de stammen Arabische Liga zal Oman aan V.N. voorleggen Filmregisseur speelt rol van Russisch spion ZOEKEN NAAR DE DRIE ALPINISTEN GESTAAKT DESSDAG 13 AUGUSTUS 1957 Tijdelijk Junior-bus van f. 1,43 voor Nee - liever niet! (Van een onzer redacteuren) SEDERT ENKELE MAANDEN zetelt in fle schitterende afdelingen van het Louvre, waar het Franse ministerie van financiën is gevestigd, een lange magere man. Frankrijks jongste minister van financiën sinds 1913, die amper aan het bewind, betrokken raakt bij een crisis van bijna on gekende omvang. Die een belasting van twintig procent laat heffen op importgoederen, exporteurs een subsidie van twintig procent geeft, de frank voor buitenlandse toeristen laat devalueren. „Waanneer u het niet accepteert, treed ik af!" Voila. monsieur Felix Gaillard. Nauwelijks twee weken geleden was de 37-Jarige minister voor niet-Fransen een niets-zeggend persoon. Een jong minister, die deel uitmaakte van het „jeugdige" ministerie Bourgès-Maunoury. Evenals de premier lid van de radicaal-socialis tische partij. In alle bladen heeft men thans het lachende, gebrilde gezicht van de man die zal trachten de frank te red den kunnen zien. Wonderlijk veel heeft deze minister gemeen met premier Bourgès-Maunoury, die slechts vijf jaar ouder is. Beiden zijn tijdens de tweede wereldoorlog in de po litiek beland. Zij zijn partijgenoten: ra dicaal-socialisten, maar staan ver van hun vroegere partijleider Mendès France. Bo vendien zijn beiden „formidabele" sports men. Na een zwaar debat achter de groe ne tafel kan men Bourgès en Gaillard heel dikwijls in wit kostuum aan weers zijden van het net aantreffen voor een niet minder zware partij tennis. Wie hier de sterkste is? „Volgens een buitengewoon tactvol zegsman van de regering zijn hun kansen bij deze strijd steeds ongeveer fifty-fifty" schrijft de New York Times. Naast tennis speelt Gaillard golf, ook zwemt hij veel. 's Avonds worden de eventuele vrije momenten achter de piano doorgebracht. Gaillard speelt klassiek en hyper-modern, al naar gelang zijn stem ming. Leent deze tijd zich bij uitstek voor Bach....? OPWINDING Een minister van financiën, die zwemt, tennist en moderne muziek waardeert Het lijkt alles wat paradoxaal, maar mis schien moet men de oorzaak hiervan zoe ken in het feit, dat Felix Gaillard aan vankelijk bepaald niet van plan was zich te veel in economie en financiën te ver diepen, althans niet als beroep. Hij studeerde rechten is nu doctor In de rechten en was vastbesloten schrijver te worden. Later is hij zich gaan interesseren voor economie. Hijzelf noemt als reden: op dit gebied is meer opwin ding te vinden. Dat minister Gaillard die opwinding inderdaad heeft gevonden be hoeft geen betoog. In de oorlogsjaren nam Felix Gaillard actief deel aan de ondergrondse strijd Zijn economische bekwaamheden konden worden gebruikt tegen de bezetter. In 1946 koos het departement Charente. ten noorden van Bordeaux, de toen 26- Jarige Gaillard als afgevaardigde voor do Nationale Vergadering. Charente is het centrum van "t cognacland bezit Gaillard nog een huis. Een erfstuk van zijn groot vader, een druiventeler. Tijdens Robert Schuman, in 1947, werd Gaillard benoemd tot onderstaatssecreta ris van economische zaken. Bijna alle re geringen heeft hij sindsdien in een derge lijke functie gediend. In 1955 speelde hij voor de eerste maal een belangrijke rol als voorstander van de Europese integratie, toen hij de Franse de legatie leidde, die in Brussel een confe rentie over Euromarkt en Euratom bij woonde. Gaillard is getrouwd en heeft een zoon, terwijl hij binnenkort voor een tweede telg kinderbijslag hoopt te krijgen. In Frankrijk is men over het algemeen met hem ingenomen, ondanks de dras tische maatregelen, die vooral het volk treffen. Men noemt hem een briljant intellectueel, een geboren politicus, die ztjn wil weet door te drijven. „Met die zuurbrand in het verschiet Hij kon geen eten meer zien - alleen om de angst in 't vooruitzicht al van die zuurbrand op de maag. Rennies nemen - bij de eerste aanwijzing, zo nodig bij voorbaat. De hevigste zuurbrand stilt al, op 't moment dat 'n Rennies begint te smelten op de tong. Druppel voor druppel - met Uw eigen speeksel - komen de zuurbrand dovende ingrediënten in de maag en brengen daar 't maagzuur- gehalte weer in balans. Wèg pon Gemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. Minister Staf op Het Atoom Minister Staf, heeft gistermiddag een onofficieel bezoek gebracht aan de ten toonstelling Het Atoom. De minister was in gezelschap van zijn echtgenote, doch ter en schoonzoon. Gedurende de rondgang ,die meer dan twee uur duurde, toonde de minister zich zeer geïnteresseerd Zijn interesse ging speciaal uit naar de toepassing van de radioactieve isotopen. Ds. C. F. S. Stegenga, 42, te Zwolle overleden In de ouderdom van 42 jaar is te Zwol le overleden ds. C. F. S. Stegenga, predi kant bij de evangelisch Lutherse gemeen te aldaar. D6„ Stegenga, een zoon van wijlen prof. Stegenga, studeerde aan het Evangelisch Luthers Seminarium en de Gemeentelijke Universiteit van Amster dam. In 1941 deed hij aan deze univer siteit zijn doctoraal examen. In 1938 was hij proponent geworden en in 1939 trad hij op als hulpprediker te Deventer. In 1940 werd hij bij de Hersteld Evangelisch Lutherse gemeente te Harlingen in het predikambt bevestigd. In 1946 vertrok hij naar Wildervank-Veendam en op 8 mei 1949 deed hij zijn intrede bij de Zwolse gemeente. Het stoffelijk overschot zal donderdag middag om half drie op de begraafplaats Kranenburg te Zwolle worden ter aarde besteld. Nederland gaat steeds meer lezen Eind 1956 waren er in Nederland 137 openbare leeszalen en uitleenbibliotheken, verdeeld over 110 gemeenten, waarvan 79 algemene, 51 rooms-katholieke en 7 pro testants-christelijke. Bij de bibliotheken waren bijna een half miljoen lezers als lid ingeschreven, waarvan een derde jonger dan 18 jaar. De bibliotneken leen den in 1956 15 miljoen boeken uil, waarbij zijn inbegrepen de uit wetenschappelijke bibliotheken geleende, die het beschik bare boekenbezit met enkele miljoenen uitbreiden. De openbare bibliotheken heb ben zelf vier miljoen boeken Op het platteland loopt men de achter stand op bibliotheekgebied meer en meer in. Het aantal uitleningen van de 12 cen trale plattelandsbibliotheken, van waar uit 639 plaatselijke bibliotheken van boe ken werden voorzien, bedroeg in 1956 bijna tachtigduizend. Overijssel gaat op dit ge bied vooraan, dank zij de krachtige pro vinciale steun. Helaas laat de personeels voorziening der bibliotheken veel te wen sen over. De animo onder de jeugd is nog te gering. -V v -OJb? „De doorsteek van Moeting naar de Digoelrivier is te riskant", zei de piloot. En de vastberadenheid, waarmee hij dit meedeelde liet er geen twijfel aan bestaan, dat hij niet van zins was de oversteek te wagen. De Franse helikoptervlieger Jean Cecille, lang, slank en met een fraai ziüart ringbaardje om zijn gebruind gezicht, had zich juist uit de staartkoepel van het Cata- lina-amphibievliegtuig op het vliegveld van Merauke laten zak ken, toen hij de mededeling deed. Jean maakte het bekende Franse verontschuldigende gebaar met zijn handen. „Te riskant, veel te riskant O Niet dat Cecille een sombere indruk maakte. Want slechts gekleed in een kort broekje, een openstaand overhemd en een paar gymnastiekschoenen, had hij meer van een vrolijke vacantieganger dan van een vlieger, die de afgelopen uren aan de hand van scherpe waar- belangrijke, zij het Hermans fluisterde ruim honderd naakte een toverformule in, die wij "nooit zullen kennen. Maar het gevolg was dat de zwarte mannen de rietmassa's te lijf gingen, als gold het een oorlog tegen een zeer vijandige stamzo schrijft OVERSTE G. F. VENEMA Het Sterrengebergte, op de grens tussen Nederlands en Australisch Nieuw Guinea, is een witte plek op de kaart. De nieuwsgierige mens wil er meer van weten. Daarom vertrekt er in het voorjaar van 1958 een Nederlandse expeditie naar het „witte hart" van Nieuw Guinea. De wetenschappelijke leiding heeft dr. L. D. Brongersmade technische leiding berust bij kapitein-luitenant ter zee vlieger G. F. Venema, door het ministerie van Marine uitgeleend aan de „Stichting Expeditie Neder lands Nieuw Guinea". Kortgeleden is overste Venema teruggekeerd in ons land van een voorexpeditie naar de vallei van Ok Sibil, waar de aanleg van een vliegveld noodzakelijk is om de onderzoekingen in het Sterrengebergte mogelijk te maken. De voorexpeditie is geslaagd; het vliegveld komt sxcluaief i indaag het eerste s dagblad. tikel in de s s „Expeditie r waTteh komen Het v, volgens de plannen Mindiptanah honderden en honderden kilometers verder, zijn. Mét de com plete „expeditionaire macht", zoals Z.E. Gouverneur Van Baal ons placht te betitelen. Dat compleet wilde zeg gen: 3300 kg voeding en uitrusting, twee helikopters (die op dit moment Rebellen beginnen guerrilla /~\P het kantoor van de Arabische Liga te New York is gisteren van het Liga-hoofdkwartier te Kairo de tekst ontvangen van een resolutie, waarin wordt aangedrongen op voorlegging het geschil over Oman aan de Veilig heidsraad. Er zullen dienaangaande ech ter niet onmiddellijk stappen worden ge- De vertegenwoordigers der Liga-lan den te New York zouden vandaag bespreking over deze aangelegenheden houden. In westerse kringen der V.N. be twijfelt men of de Veiligheidsraad het geschil over Oman op zijn agenda plaatsen, nu Engeland staande houdt dat het hier een binnenlandse aangelegenheid van het sultanaat van Muskate en Oman betreft. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken ontken de, dat de opstandige Imam op grond van een 37 jaar geleden getekend geheim ver drag rechten zou kunnen doen gelden om Sterk staaltje van *de Amerikaanse contra-spionage wfjl de Russen dachten, dat ik voor hen werkte", zei gisteren de 62-Jarige film regisseur Boris Morros. die er onlangs in slaagde de belangrijke Russische spionnen In Amerika, Jack Soble, diens echtgenote en Jacob Albam te ontmas keren. Als agent van de Amerikaanse contra-splonage heeft Morros 68 reii naar Europa gemaakt, waarbij hij m dan eens Moskou en Oost-Berlijn 1 zocht. Zelfs zijn vrouw wist niet, dat hij dit werk deed. Op een persconferentie vertelde Mor ros gisteren hoe hij de rol speelde van een spion voor Rusland en ln werkelijk heid in dienst was van Amerika. Eens, zo vertelde Morros, was ik Juist op bezoek bij de hoogste mannen van de Russische geheime politie, toen bericht uit Washington kwam, dat lk eigenlijk niet te vertrouwen was. Geloof ik heel wat heb moeten praten om daar it te komen. Morros. die ln 1895 in Petersburg ge boren is. onthulde verder: Ik haat alli waarvoor de communisten op de bres l Als ik mij moest uitspreken de hoge Russische autoriteiten en de dere Amerikaanse spionnen, die door hen gebruikt werden, in termen waarmee ih hun kwaadaardige ideologie moest steu nen, dan had ik meer acteurstalent nodig dan de spelers, die ik in Hollywood ge regisseerd heb. Hij waarschuwde, dat de Russische sa menzwering veel sterker georganiseerd is in Amerika en de gehele wereld dan over het algemeen gedacht wordt. „Ik zeg de Russische samenzwering, omdat de schema's van de huidige militaire dic tatuur in Rusland het communisme te bulten gaan. Men is voor het pan- Slavisme op een schaal, die veel verder gaat dan de fantastische dromen Hitler over de verovering van wereld", aldus Morros. Verraders Ten slotte deelde Morros mee. dat vele agenten, die in Amerika voor Rusland werken, belangrijke mensen zijn, finan cieel onafhankelijk en dikwijls hoog ge acht. Deze lieden, die veel goede rela ties hebben, worden voor hun baantje van verraad goed betaald. een onafhankelijke staat te stichten. Volgens de woordvoerder was dit v drag door de Imam zelf geschonden wa door het zogeheten verdrag van Sib dat 20 werd getekend door de vader van de tegenwoordige sultan van Muskate. et langer van kracht is. De militaire operaties in het opstan dige gebied vorderen gestaag, in die zin dat de weerbare volgelingen van d« Imam zich in de bergen terugtrekken et al een guerrilla hebben laten aankondi gen tegen alles wat Brits is of denkt. Amerikaanse wapens Handgranaten en anti-tankmijnen die op de opstandelingen .werden buitge maakt zijn van Amerikaanse makelij, zo stelden veteranen uit de tweede wereld oorlog vast. De wapens werden gisteren in Nizwa en Firq aangetroffen en zijn aar Londen overgebracht. In Amerika heeft men al de mogelijkheid toegegeven aan Saoedi-Arabië geleverde Ame rikaanse wapens ook in bescheiden mate dit land in handen van de opstan dige Imam en de zijnen terecht kunnen zijn gekomen. irstellende conclusie i nog bijna duizend km ver weg in Port Moresby in Australisch Nieuw-Guinea 1 Juni. Over veertien dagen st0„den>. dertig vaten benzine en acht deelnemers. TE RISKANT De doorsteek van Moeting naar de Digoelrivier was te riskant (Jean Cecille vertelde het nu uitvoeriger), omdat er geen open plekken in. het oerwoud waren, waar de helikop ters in geval van nood zonder scha de en ongevallen zouden kunnen lan- Merauke beslist dat de he likopters dan maar via Frederik Hendrikeiland en de benedenloop van de Digoelrivier zouden vliegen, een omweg van vele uren. Dit was overigens één van de ve le wijzigingen in de expeditieplan nen, die achter het bureau zo mini- tieus en logisch waren opgezet en waarvan uiteindelijk alleen de grote lijn kon worden gevolgd. GRILLIG Want ln Nieuw Guinea, gaat nu eenmaal weinig precies zoals het was „geplanned". Alleen al vanwe ge het grillige weer. Een fantasieloze grilligheid van nu eens veel regen, dan weer weinig regen en zo nu en dan een beetje zon. Het laatste nooit op die momenten als droogte bitter nodig is. Op 3 juni maakten de resident van zuidelijk Nieuw Guinea, de heer Boendermaker de aan de expeditie toegevoegde ambtenaar Hermans en ik een oriëntatievlucht naar Mindip tanah met een Beaver", een een- motorig vliegtuig met drijvers. Het werd een historische vlucht, want er was op de rivier bij Mindip tanah nog nooit een watervliegtuig geland. Er was ook geen vliegveld. Toen we op de Kaoh-rivier geland waren, begon het water te bandjir- ren. Het peil van de rivier steeg in enkele uren vier meter. Het span nende van de zaak was, dat met het regenwater een enorme massa hout uit de bergen naar beneden kwam. Tenslotte moesten we tussen de boomstammen door starten, iets dat van de piloot Bennie Gottschalk de uiterste behendigheid vergde. Zijn ervaring van vroeger bij de Marine- luchtvaartdienst wierp nu goede vrucht af, al was de taal die hij soms uitsloeg verre van parlementair. En die taal werd nog mindér par lementair toen bij terugkomst in Me rauke bleek, dat de meerboei voor het vliegtuig aan de haal was ge gaan. Zonder zich iets aan te trek ken van zijn officiële passagiers haalde hij de reputatie van alle ha venmeesters in het algemeen en die van de havenmeester van Merauke in het bijzonder door het slijk. „Zelfs een stommeboei kunnen die kerels nog niet eens behoorlijk ver ankeren", luchtte Bennie zijn ge moed. Hij de piloot bestreed met forse taal de tegenslagen van Nieuw Guinea. De resident Boendermaker, een grote, blozende, altijd vriendelijke figuur, verzette zich stoïcijns tegen de kwalijke kansen. Hij verschoot nauwelijks toen hij aan wal stapte en werd begroet met de mededeling, dat één van zijn gou vernementsvaartuigen aan de zand kust was omgeslagen. Hij nam bliksemsnel, maar rustig, zijn maatregelen. Later hoorden we dat alle opva renden er het leven hadden afge- In het volgende artikel: Merauke borrelt van activiteit Torh is hel zn DE TOON VAN YANKEE&TREEKBLADEN 1008) Laten - streekbladen in op de voorgrond si die vele Amerikaai Ie tweede helft van zonderling klinkt. Maar wanneer spreuk aangaande lands v 's lands eer in het oog houden Nederlanders, gee lezers destgds maanden de verschul digde abonnementsgelden te voldoen. „We hebben zo schreef een krant omstreeks 1870 een kennis die zgn abonnementsgeld altgd vooruit betaalt. Hg is in zgn hele leven nog geen enkele dag ziek i« geweest, ja, hg heeft zelfs geen eksterogen of kiespijn. Nooit werd zgn graan door roest aangetast en een mislukte oogst heeft hg nimmer gekend. Zijn kleine kinderen schreeuwen 's nachts nooit en zgn vrouw is altgd lief en hartelijk voor hem. Hebt gij. waarde lezer, ook nw abonnementsgeld al betaald?" In dezelfde krant schreef een andere uitgever, die zich alduz uitte: „We heb ben er altgd naar gestreefd een goed Ook Nederlandse redder op Eiger yDOR DE LAATSTE MAAL hebben de berggidsen gisteren geprobeerd de top van de Eiger te bereiken en de Italiaan Longhi. die is vastgebonden aan de rots wand. te hulp te komen. Door het slechte weer moesten zij hun poging echter op geven. Het is wel zeker dat Longhi is gestorven, tewfjl men ervan overtuigd is, dat ook de twee Duitsers, die sinds vrij dag niet meer zijn gezien, van uitputting zijn omgekomen, of in een rotsspleet zijn gestort. De leider van de reddingsbrigades. Pe ter Frei, verklaarde: „Er zullen geen levens worden gewaagd om doden van de noordelijke wand naar beneden te brengen" Gistermorgen had men nog een flauwe hoop, dat het de twee Duitsers zou zijn gelukt zioh een weg te banen naar de zijkant van de rotswand, waar een berg hut 6taat. Gistermiddag bereikte een groepje gidsen de hut. Van de vermisten werd geen 6poor gevonden. Bergbeklimmers van zeven landen heb ben deelgenomen aan de reddingspogin gen. Onder hen was de bekende Amster damse bioloog dr. T. de Booy, wiens pas sie voor klimmen hem tot een deskundige in die sport heeft gemaakt. Dr. de Booy keerde gisteren in het station op de Eigergletsjer terug, na drie dagen te hebben doorgebracht op de 3974 meter hoge top. Hij was met de Franse gids Lionel Ter- ray op een klimtoebt en kwam naar Grin, delwand om de noordelijke wand van de Mönch te beklimmen. „Wij besloten ons bij de redders aan te sluiten",^vertelde de heer De Booy. „Dezelfde avond be- Vele ongelukke: Door het 6lechte weer gebeuren ln bergen dagelijks ongelukken. Uit Ch> monix zou vandaag indien de weersoo standigheden het toelieten een redding ploeg vertrekken om op de 4100 mett Groene Piek te zoeken naar drie Poolj bergbeklimmers, die 6inds zondag wordt Op de hellingen van de Piz Palue 1 Graubünden maakte gisteren een 34-jari| Duitse alpiniste een dodelijke val. Twee Oostenrijkse toeristen vielen vi een rots in het Oostenrijkse berggebiti van Tri6tachersee en kwamen om b>j leven. Ds. J. Ris wordt eerste, industriepredikant Kort geleden heeft de Generale Syno< van de Hervormde Kerk i maal een beroep uitgebracht op dikant voor de geestelijke verzorging vi industrie-arbeiders. i Dit beroep gold ds. J. Ris te Grofl Lindt, die thans besloten heeft het j aanvaarden. Ds. Ris wordt hiermede eerste industriepredikant van de Het Kerk. Hij zal als los arbeider gaan w« ken in vijf Zwijndrechtse bedrijven. D ze vijf bedrijven tellen sanongeve tweeduizend arbeiders. de eer^ p een pij

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 4