CHRISTELIJK Financiering woningbouw een zwaar probleem Puzzel mee Herdenking van 25 jaar avoiidmaalgemeenschap Hebreeuwse bijbeltekst wordt opnieuw vastgesteld Wté toren fWd t«£r INNSBRUCK Mens, arbeid en routine 2 Kleine spaarder iveinig animo Vai onze sociale redacteur DE Christelijke Bouw vakpatroon besteedt dit- maal bijzondere aandacht aan de moeilijkheden, waarmee de woningbouw te kampen heeft. Voor het huidige bouwtempo (70.000) is er ongeveer ander half miljard gulden per jaar no dig. 13e afschrijvingen op de be staande woningvoorraad in aan merking genomen, betekent dit, dat ongeveer een kwart van de totale Nederlandse besparingen in 1956 aan de woningbouw moest worden uitgegeven. Het bijeenbrengen van deze som irengt vooral thans in verband net de bestedingsbeperking en iet opdrogen van de kapitaalbron nen grote problemen mee. ..De Remeenten kunnen op de ka pitaalmarkt alleen nog terecht r zij de voorschriften van Hofstra aan haar laars Voor de financiering van de wo ningbouw kan uit drie bronnen ge put worden: de centrale overheid, institutionele beleggers en particu liere spaarders. De centrale over heid draagt reeds meer dan 100 miljoen per jaar bij. Vergroting van dit bedrag zal moeten gaan via bezuiniging en belastingverho ging. Tevens zal dit betekenen een verdere stap op de weg naar so cialisatie van net womngbezit. Wat betreft de institutionele be leggers heeft men te maken met spaarbanken, levensverzekerings maatschappijen en pensioenfond sen. De uit deze bron afkomstige besparingen zijn bijzonder groot. De besparingen uit deze bron be droegen in 1956 bijna twee miljard, een bedrag ruimschoots voldoen de om de gehele woningbouw te fi- Maar in de eerste plaats beleg- jen deze spaarders niet alleen in jverheidspapier en financieren wat betreft de particuliere spaarders verwacht de Chr. Bouw vakpatroon op grond van de lotge vallen der woningbezitters in de laatste decennia weinig enthou siasme bij hen. die rechtstreeks in woningen zouden kunnen investe ren. Van de kleine man zou mis schien iets verwacht kunnen wor den, mits een aantrekkelijk duur zaam rendement geboden werd, een redelijke mate van vertrou wen In de munt aanwezig was en voor deze spaarders ook een prac- tische vorm werd gecreëerd. Op grond van het bovenstaande worden de vooruitzichten voor de kapitaalvorming en daardoor voor de werkgelegenheid In de bouw vakken dan ook stellig niet gun stig genoemd, tenzij de centrale overheid alsnog de zorg voor de financiering van de woningbouw op zich neemt. Wellicht zal de der de dinsdag In september ten deze de nodige opheldering geven. DE SCHOENHANDEL. officieel orgaan van de Chr. Bond van Schoenwinkeliers in Nederland, schrijft, dat het nu toch wel aan iedereen duidelijk is geworden, dat de regering in de knoei zit en dat zij naar alle kanten moet uit zien naar middelen om dc zaak weer recht te trekken. Dat is hele maal geen schande, als iemand er voor uitkomt, dat hij te optimis tisch geweest is en daardoor te royaal gedaan heeft. Iedereen zal de man prijzen, die dat zegt. en er ook naar doet. Maar onze rege ring camoufleert nog. steeds de toestand, evenals de middelen die zij aanwendt. Ze verbloemt hoe slecht het is met 's lands finan ciën en met de financiën van de gemeenten. En ze wil het kind niet bij de naam noemen als het om bezuiniging gaat. Zij noemt dat bestedingsbeper king. een prachtige term, daar niet van, maar de term is alleen gekozen, omdat onder de regerin- gen-Colijn c.s. het woord bezuini ging zo zwaar beladen werd. dat men daarmee nu niet durfde ko men. Intussen: of het hondje nu fikkie genoemd wordt of hector, een hondje blijft het. En zo is het ook met de bezuiniging. Wij voor ons hebben maar liever, dat men het kind bij de naam noemt, al dus De Schoenhandel. F3E MINISTER van Economische Zaken heeft aan de landelijke commissie van de B.S.B. (Behar tiging Samenwerking Bouwbedrijf) -regeling meegedeeld, dat de B.S.B.-regeling in haar huidige vorm onaanvaardbaar is. iDe re geling is een overeenkomst tus sen handelaren in bouwmaterialen en werkgevers in het bouwbedrijf, die inhoudt dat materialen alleen geleverd zullen worden aan erken de aannemers. De huidige regeling gaat de minister echter te ver. Het Schildersgilde. orgaan van de Ned. Bond van Chr. Schilders patroons. schrijft naar aanleiding hiervan, dat het niet juicht over de aantasting van de B.S.B.-rege ling. Het acht een beperkte be scherming van het bouwbedrijf noodzakelijk, maar het vraagt dan ook van de Christelijke onderne mers in het bouwbedrijf, dat zij dienovereenkomstig een or n oog zullen hebben voor de moeilijkhe den in de andere sectoren van het bouwbedrijf. Het blad zou de ver dediging van een goede B.S.B.-re geling willen overnemen met be trekking tot de regelingen, die zich in een ander vlak voordoen en wel met betrekking tot de nevenbedrij- ven. Hierbij wordt gedoeld op het ontwerp-vestigingsbesluit Bouw nijverheid. dat bij de nevenbedrij- ven in het bouwbedrijf nogal ont stemming heeft gewekt. Het Schildersgilde voegt hieraan nog toe, dat men een bevordering van de loyale concurrentie vreest, wanneer het Vestigings- besluit Bouwnijverheid gestalte krijgt. Bij lezing van de verdedi ging van de B.S B.-regeling in de Chr. Bouwvakpatroon was de ge dachte aan de bekende uitspraak opgekomen: Wat gij niet wilt, dat u geschiedt, doe dat ook een an- Jonge oud-katholieken en anglicanen hijeen Conferentie op Woudschoten (Van een i redacteuren) ial: 1. Jap. pareldulkster yiJF en twintig jaar geleden opende zich een weg naar de hele wereld voor de kleine oud-katholieke ke\ in Europa. Door de in 1932 tot stand gekomen intercommunie met de nglicaanse kerkgemeenschap voelen de oud-katholieken zich lid van een wereldwijde kerk. Dat is de tweede goede gavedie wij uit Engeland ontvingen: eerst in de zevende eeuw de stichter van onze kerk, de Engels- Willibrord; en in 1932 de ge meenschap met de wereldkerk. Dit zei de bejaarde bisschop van Deven ter, mgr E. Lagerweij, gistermiddag ter verwelko-fning van de tweehon derd jongeren uit twaalf landen, die deze week op Woudschoten bijeen in de derde conferentie van jonge oud-katholieken en anglicanen. Monseigneur Lagerweij sprak namens het episcopaat van de Katholieke Kerk van Nederland: „de echte", deelde hij terloops mee, „niet de kerk van de Itali aanse missie". Waarmee hij de vanuit Rome in 1853 in ons land gestichte kerk bedoelde. Men weet dat de in ons calvinistische vaderland overgebleven Utrechtse geeste lijkheid door de zelfstandige keuze van een aartsbisschop in conflict kwam met Rome. waardoor een nationale kerk ont stond (men zegt: zich voortzette), los van de pauselijke stoel. Na de onfeilbaarverklaring van de paus op het Vaticaans concilie van 1870 ont stonden ook elders in Europa vrije katho lieke kerken, die al spoedig contact zoch ten met elkaar en met de Nederlandse clerezie. In 1889 werd de Unie van Utrecht aangegaan tussen de „oude" en „nieuwe' oud-katholieken. Vrij spoedig werd contact gezocht met de Kerk van Engeland en de anglicanen in het algemeen. Dit resulteerde in de St. Willibrord-vereniging (1908), die begrip en onderling verkeer tussen beide kerken groepen wilde bevorderen. Met het reeds gemelde gevolg: avondmaalsgemeenschap sinds 1932. „Let wel", zo zei de conferentieleider, pastoor T. Horstman ons: „eerst werden wij het eens over wederzijdse erkenning als kerk en daarna pas kwam als bekro ning de intercommunie. Dat is precies omgekeerd als de nu vaak aangeprezen veg tot kerkelijke toenadering, waarbij nen eerst de avondmaalsgemeenschap zoekt" De zaak werd wel vergemakke lijkt doordat men in beide kerken de ipostolische successie in het bisschops- ïmbt handhaaft. Als teken van de intercommunie wordt leze week op Woudschoten elke morgen iet avondmaal gevierd, de ene dag als I. Mis naar oud-katholieke ritus, de ndere als The Lord's Supper naar de rde van de anglicaanse kerken. Onder e deelnemers zijn honderd anglicanen. Veel goede woorden zijn tijdens de ont- angst aan het begin van de conferentie esproken en met bewonderenswaardige lair in verschillende talen door pastoor Horstman beantwoord. Dat niet-Engelsen noodzakelijkerwijs een accent behouden, al gaat de taal hun nog zo goed af, wer den wij gewaar door de onnavolgbare OPLOSSING PUZZEL N' zontaal: 1. Sla. 3. akker. wijze waarop alleen een Engelsman kan zeggen: His grace the archbishop of Canterbury, en: the lord bishop of Chichester. Er waren toespraken van Nederlandse oud-katholieke organisaties, van de heer K. Bisschop namens de Nederlandse Christen-Studentenvereniging en vai C. N. Graaff namens de Oecumenische Jeugdraad. Aartsbisschop Fisher van Can terbury en de erevoorzitter van de We reldraad van Kerken, bisschop Bell van Chichester zonden schriftelijke groeten. Onder de felicitanten was voorts nog de commissaris der Koningin in Utrecht. Gisteravond heeft de oud-katholieke studentenvereniging Batavia het erelid maatschap aangeboden aan dr. C. W. Moss voor het vele werk, dat hij vooi totstandkoming van de intercommunie heeft verricht. Herv.-geref. predikantsvrouwen Opnieuw wordt een vergadering ge organiseerd van hervormd-gerefor- meerde predikantsvrouwen. Vorig jaar is het houden van zo'n vergadering in heel goede aarde gevallen. Als datum is vastgesteld donderdag 17 oktober. De plaats: Woudschoten bij Zeist. Beroepingswerk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te St. Maartensdijk: J. Bak ker te Giessendam te Nieuw Vennep- Abbenes: H. Brons te Sleeuwijk. Aangenomen het beroep van de gene rale sypode tot predikant voor buiten gewone werkzaamheden (indus triepre dikant): J. Ris te Groot Lindt. Benoemd tot ziekenlhuispredikant te Groningen (op voordracht van de Ver eniging van vrijzinnige hervormden): G. J. ten Broek te Hoogezand; hulpprediker te Acquoy: W. J. Sijthoff, hulpprediker te Siyjansland. Bedankt voor Uithuizen: G. W. IJzer man te Blokzijl. GEREF. KERKEN (ond. art. 31) Tweetal te Rotterdam-Charlois: R. Bosman te Den Boer en N. Bruin te Beverwijk. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Beroepen te Aalsmeer: S. Wijnsma te Broek op Langendijk; te Bunschoten: H. C. van der Ent te Werkendam. Bedankt voor Steenwijk: D. Coppoolse te Kornhorn. GEREFORMEERDE GEMEENTEN in eeuwigheid leven. En wie zijn eigen gang gaat, die zal voor eeuwig verloren gaan. Horen en doen De Nederlander staat bekend als een laconiek mens: hij windt zich niet snel op, loopt niet vlug ergens voor warm, laat maar het liefst een ander praten en gaat EEN WOORD VOOR VAN DAAG zijn eigen gang. Een mooie ka raktertrek? Mis schien maar ook een gevaar lijke: dat we ook de dominee in de kerk, dat we ook Jezus maar laten praten! Aan het slot van de bergrede die machtige uiteenzetting van het christen zijn in deze wereld heeft de Heiland het ook over dat horen en het doen. Een grote menigte heeft naar Hem geluisterd wat doen de mensen nu met Zijn woorden? Zijn ze als de man die zijn huis bouwt op de rotsgrond of als de dwaas die zijn huis bouwt op drijfzand? De mens die doet wat Jezus zegt bouwt op de rots: Christus is het fundament van zijn leven. En wie Jezus maar laat praten, wie wel hoort maar niet doet wat Jezus zegt, diens leven kan niet anders dan een mislukking worden, want de grondslagen van zijn levenshuis zijn menselijke overwegingen. Horen en doen het is een kwestie van leven of dood. Wie hier op aarde Jezus volgt die zal N. lverf. I pe Boek VAN DL DAG Aleko vindt een bronzen beeldje, door Edward Fenton. Uitgeverij Het Spectrum. Utrecht, Antwerpen. Ver taald door A. M. van Steyn Dingjan. Tekeningen van C. Voges. ..Aleko vindt een bronzen beeldje" is het aardige verhaal van een Griekse jongen. Aleko. die samen met zijn groot moeder op een van de eilandjes van zijn vaderland woont. Zij leiden er een le ven. waarin de armoede een grote rol speelt. Maar Aleko heeft Lesbia. zijn geit en beste vriend, waarmede hij al tijd optrekt. Op zekere dag vindt de jongen een beeldje en door deze vondst nu verandert zijn gehele leven. Dit alles en hetgeen de kleine Griek nog verder beleeft, heeft de schrijver op boeiende wijze verhaald en zal door jongens en meisjes van 12—16 jaar stellig met ple zier worden gelezen. Wereldorganisatie voor Joodse wetenschap (Van een medewerker) Ide Massoretische tekst (massora bete- Het wereldcongres voor Joodse weten- |kent overlevering) voorzien van com- schap. dat begin deze maand voor de mentaren. Tevens zal een wetenschap tweede maa.' Jeruzalem bijeen was pelijke uitgave van de Dode Zee rollen en waaraan honderden Joodse en niet- worden verzorgd. Ook een voortgezet Joodse geleerden uit verscheidene lan- onderzoek van de zgn Kairo- en Geniza den waaronder Nederland hebben teksten behoort tot de taak van de orga- deelgenomen heeft besloten een organi- nisatie, die eveneens een historisch satie voor Joodse wetenschap te stich- woordenboek van de Hebreeuwse taal zal ten die haar zetel heeft te Jeruzalem, jdienen samen te stellen. Als vierde op- Vijf en twintig van de deelnemende ge-!dracht geldt de beschrijving van de leerden zijn tot het volgende congres in eeuwenoude gemeenschappen in het Mid- 1961 belast met tal van wetenschappe-den-Oosten en de daar heersende tradi-, llijke opdrachten. De organisatie heeft ties. Ook zal een bibliografie van Joodse namelijk een zestal punten tot taak ge- studies het licht zien en zal de geschie- kregen. Zo zal zij zich dienen te belasten denis worden beschreven van de ver- •met het vervaardigen van een Bijbel in dwenenjoodse gemeenten in Europa. De indruk, die het A.V .R.O.-televisiepro- jramma van gisteravond bij ons heeft achterge laten is een gemengde ■f.1,1- i geweest. Positief factor daarin was het laatste deel: herinnering aan de eerste grammofoonplaat van artiesten, die al tijden lang be kend zijn of uit de publiciteit zijn geraakt, zoals de violist Bo ris Lensky. De gastheer was hier Rolf ten Kate, die het charmant en vaderlijk leidde en alleen te gen zijn laatste klant, Lou Ban dy, niet veel in te brengen had. Men zag ook een klein voor oorlogs filmpje van een der A.V.R.O.-orkesten. Het was een goede start van een aardige goed voorbereide programma-serie. Ongelukkig echter ivas het be gin van de uitzending, waarin een ernstig kijkend heer zojuist een reis door Afrika gemaakt had en gegruvme tijd verveelde door aan te kondigen dat hij „de essentie van het probleem Afrika" zou gaan vertellen, maar later meedeelde, dat niet te kun nen omdat het teveel omvattend was. Wij vermoedden dat toen reeds. Zijn vrouw zat naast hem, niet om iets te zeggen, maar om zijn „vind je ook niet" aan te horen. Men had dit beter niet kunnen uitzenden. Of op zijn minst tot een flits moeten be- Uiterst actueel was weer het N.T.S.-journaal dat in een extra uitzending beelden liet zien van de treinramp by Woensel. Slechts vier vrouwelijke predikanten in Scandinavië Van de 476 Scandinavische vrouwen, die theologie gestudeerd hebben, dienen slechts vier een gemeente als bevestigd predikant, meldt de Christian Century. Advertentie zegt 38 Bij een nieuwe straathoek aarzelde de voor ste man even, keek rond en zette dan zijn wan deling voort. Het duo, dat volgde, schoof in het portiek van een winkel. Omzichtig keken ze in de richting van de man. Hij was de hoek om gegaan. Ze liepen snel naar het punt, waar hij enkele seconden eerder had gestaan. JAS VAN HOFWEGEN j aarzelden opnieuw. Ze gingen schuil in de scha duw van een luifel. Ze voerden een kort fluistergesprek en daar na werd het stil. Ze wachtten onder de luifel. Hun ogen probeerden de duisternis van de nauwe straat te doorboren, maar de man iXras nergens te zien. Ergens, verderop in de straat kraakte iets, nauwelijks hoorbaar, maar de mannen waren attent als jachthonden, die hun oren spitsen. Ze stonden gereed om hun prooi te bespringen, maar ze hadden geen flauwe notie, waar die prooi zich op dat ogenblik bevond. De lange man, was geholpen door de vol ledige duisternis, die aan die zijde van de ge vels heerste, tegen een regenpijp geklommen en had zich met een zwaai over het hekwerk van het houten balcon gegooid. Het was het balcon, dat langs de kamers liep van de verdieping in Gasthof Bayer. De man kroop naar de balcondeuren en ging staan, zonder geluid te maken. Hij opende de deuren op een kier en wachtte, geduldig als een kat. Dan ging hij naar binnen. Een doffe klap, een kreun en daartussen door gerinkel van scherven en enkele seconden later een verlicht raam. De mannen in de straat renden naar de plaats, waar zij nu hun verdwenen prooi wisten. Op de verdieping stond André Rost in pyama en keek naar de bewusteloze man. In zijn hand hield hij een stuk van een grote stenen vaas en achteloos gooide hij ook dat 9tuk bij de rest van de scherven. ,,Dat zat je niet glad, Herr Harold von Emsig- hofer," zei hij tot de verdoofde figuur aan zijn voeten, „het moest allemaal wel razendsnel gaan, maar het is gelukt." Beneden in de straat hoorde hij stemmen. „Herr Rost, maak de deur open. Snel." André Rost hield de man scherp in het oog, voorbereid op een verdachte beweging, maar de knock-out was grondig geweest. „Bel maar aan, Herr Zuckwaller", riep hij, ,,ik kan mijn slachtoffer niet in de steek laten". De nachtelijke onderbreking was ook doorge drongen tot enkele andere hotelkamers. Hier en daar kwam een lichtvlak in de donkere gevel van Gasthof Bayer. Beneden werd de deur snel opengemaakt door de oude Anton, die nacht dienst had, maar blijkbaar in een rustig hoekje niet meer op late gasten had gewacht, en in plaats daarvan een overigens voor zo'n oude man verdiende nachtrust had genoten. Hij wilde inspecteur Zuckwaller en zijn met-' gezel uitvoerig duidelijk gaan maken, hoe het hem speet, dat hij niet bij de deur had gezeten, maar de politieman luisterde niet eens en liet de oude bediende verbouwereerd achter. Met twee, drie treden tegelijk rende hij de trap op en stormde kamer 14 binnen. André Rost grijnsde: ,,Ik heb zojuist een „col lega" van u geveld, Herr Inspektor, het spijt me, dat ik zijn gezag met een grote stenen vaas moest ondermijnen." Gustav Zuckwaller keek naar de man op de grond: „Als hij straks bijkomt, zullen we wel eens uit hem krijgen, wat hij precies is, Herr Rost, maar dat hij een man van „Interpol" is, nee, dat weten u en ik wel voor geheel Inns bruck en wijde omgeving. Rheinstein, ontneem jij die kerel al zijn wapens." De andere politieman voerde dit bevel snel en accuraat uit en uit één der zakken kwam een klein damespistool en uit een schouderholster een zware automatische revolver. „Hij was op alles voorbereid", merkte Zuck waller droog op, „maar wacht even, hij begint al weer tekenen van leven te tonen." (Wordt vervolgd) In 1785 schreef Mozart zijn geniale opera-büffa „De bruiloft van Figaro" op tekst van Lorenzo da Ponte, die op zijn beurt het ge geven had ontleend aan de Franse toneelschrijver Beaumarchais. In deze komische opera heeft Mozart maar niet alleen geniale muziek by een bestaande tekst geschreven, maar een geheel cultuurbeeld ge geven van het langzaam stervende rococo met zijn lieflijk-zinnelijke charme, zijn elegante verliefdheid en vormelijke hoffelijkheid, zijn gebrek aan echte diepe hartstocht, maar ook met het warme gevoel der eenvoudige mensen. Met deze opera heeft Mozart de eerste stap gedaan om van de commedia dell' arte te komen tot de moderne opera door niet langer typen te geven maar mensen van vlees en bloed, mensen met een eigen per soonlijkheid. Bijna elke figuur in deze opera heeft zijn eigen stijl. En welk een weergaloze plastische schoonheid bezitten de aria's, die beurtelings gevoelens uitdrukken van tederheid, van heimwee van verheven vreugde. Karl Böhm dirigeert de opera vanavond in Salzburg met topfiguren als Dietrich Fischer Dieskaus (Graaf Almaviva), Elisabeth Schwarzkopf Gravin Almaviva), Irmgard See- fried (Susanna) en Christa Ludwig (Cherubino). Het K.R.O.-programma .Licht te verteren" is vanavond vervroegd (half zeven tot zeven uur) en voor de helft ingekort. Corry van Beckum zingt met bege leiding van het Radio Philharmo- nisch Orkest onder leiding van Mau- rits van den Berg vanavond om zeven uur de symfonische liederen cyclus van Willem F. Strietman op anonieme Italiaanse teksten (A.V.R.O.) Om tien voor tien zendt de A.V.R O muziek uit. gespeeld door het Hon gaars danstheaterorkest onder lei- Gabor Baross. twee tot half vier i Progrommo voor morgen haps> Tango de la rosa das tango. Venga, veng nando's hideaway. O Burrita de Petares. Kal Yours. La Cu- Mambo Italiano, IV. Don Fagerquist Nonette: Love Is lust around the corner. V. Orkest Pete Rugoio: Jingle beUs mambo. There will never be another you. VI. Ray Sims with Strings: Let's faU Count Basie): Lincoln Heights. TIPS uit het buitenland Het Engelse Light Programme (1500 en 247 meter) begint van avond om half zeven met een nieu we serie uitzendingen dat „One minute please" is genoemd. De be doeling is, dat de deelnemers aan deze wedstrijd gedurende een mi nuut zonder haperen over een onderwerp spreken, waarvan zij weinig weten (half zeven tot acht uur). Voor de Home Service (330 m) spreekt in deze tijd Isaac Deut- scher over de laatste jaren van de machtige Stalin en geeft hij commentaar op de ontluistering van zijn mythe. Het is de derde en laatste uitzending in de serie .De Stalin-mythe". Het tweede en derde deel van de opera Parsival (de geschiedenis van de heilige graal en de heüige lans oude legenden) van Wagner. respectievelijk van viji over zeven tot vyf voor half negen en van_kwart over negen worden vanavond l I. 402 i 7.23 Grar VPRÓ: 8. IS Gram; 8.50 Boekbespr; 10.45 Gevar. progV?' li.30 V d'jéug Uchte muz; i2.3° Land. en tul^b 8 12.33 V.h. platteland; 12.38 Gram J.3-15 Dansmuz; 13.50 Medisch 12.00 leded; 13.00 .00 KamerorkV' 14,45* V 17 mv l63?, .9ram; ,6-55 Lichte "muz" 'K°"SEgfga; isrffir Wiriïs IBM O ,r T, w_ H piUo'; ing: Het rijk tot tien uur door België (324 meter) uitgezonden. Het eerste deel is reeds vanmiddag uitgezonden. Deze uitvoering van Wagners opera wordt in het kader van de Bayreuther Festspiele gegeven. Marinos de Jong is bij het lezen van de Imitatio Christi van Tho mas a Kempis zó door dit grootse werk getroffen, dat hij de schoon ste hoofdstukken als tekst ge bruikte voor een oratorium. De eeuwige christelijke waarheden, de diepe filosofische zin. de beeldrijke gedachteninhoud bo den hem rijke stof. Het gesprek tussen Christus en de gelovige ziel wendde hij aan voor zijn dialogen en de ontróerende ge beden konden niet anders dan door een sopraan-solo worden vertolkt. Dit oratorium is morgen middag in N.I.R.-bezetting om twee uur voor Brussel (324 m) te horen. front; 13.20 Zigeunerkwintet: Pêcheurs de Perles. opera (gr 15.30 Viool en piano; 16.00 V d jeugd; 17.15 Amus. muz; 17.40 Beursber; 17.45 Piano recital; 17.55 Mannenkoor: 18.15 Leger des Heils-ork: 18 45 Spectrum v.h. Chr. Orga- mysterie filmverhaal over een expeditie naar de binnenlanden van Brazilië. Vooraf gaat een filmpje over het leven van de eskimo's in Canada. P'onromtr.o voor mi'oen KRO: 17.00—17.30 V d kind. AVRO. 20.30 Televlzier; 21.00—22.30 De Witte Valk. TV- J7R ZIT iets angstaanjagends in| grote ongelukken schijnbaar; tijd een reeks schijnen te mot v vormen. Denk aan de rampen i d vliegtuigen: vele maanden achtei) 4 gebeurt er niets en dan plotsei 1 vallen er twee, drie toestellen in i 1 heel kort tijdsbestek neer. Zo ook thans: de ramp met de „Kj tron" die bij Biak neerstortte ligtl vers in het geheugen gisteren k| men acht mensen om het leven een tweede vliegongeluk, ook Nieuw-Guinea maar nu met een n rinevliegboot. Enkele dagen gel«« ontspoorde een trein bij Helmq gelukkig zonder al te ernstige ge» gen. Maar gisteren was er spq van een treinramp met doden en r| gewonden. Dit aan het toeval, i men: aan het noodlot, te gaan t» schrijven is dwaasheid. De chris: weet immers dat er niets „bij toevl gebeurt. God bestuurt de grote en kleine dingen in ons leven en uit geschiedt er zonder Zijn wil. En G is ook de Trooster in de smart, I ons als volk en de treurenden in ds dagen in het bijzonder, Zijn bijstag biedt. Zijn hulp bidden wij af voi de lijdenden. jyjAAR NATUURLIJK blijven vragen over: de mens zoekt na< het verband tussen al deze rampt} Hij zoekt een verklaring voor i vraag waarom deze ongelukken 4 dikwijls een reeks schijnen te mot ten vormen. Nu is het te vroeg thaq reeds een oordeel te geven over rampen van de afgelopen dagen on dat in elk der gevallen het onder zoek nog niet is voltooid. Maar a: het gaat zoals het in vroegere geval len is gegaan, dan komt men onher' roepelijk terug bij de mens. Waaj meestal is het zo dat niet de machini de fouten maakt die het ongeluk ver oorzaken maar de mens zelf. En dt mens maakt die fouten dan meesti als bij, door welke oorzaak dan ooi moet afwijken van het routinepai dat hij iedere dag gaat. Zo lang dii mens alles kan doen zoals hij het gis; teren en eergisteren deed, zolang gaat alles nog wel goed maar wef als het ogenblik komt dat er iets ha<; pert, dat hij de „betreden paden' moet verlaten, dat het routinegebaaj waardeloos is geworden. Dan blijld hij te vergeten wat hij nooit had mo gen vergeten, te handelen zoals nooit had mogen handelen. Dan lijk! het er op alsof die mens altijd slecht! een onderdeel van zijn machine ge] weest is, een onderdeel dat eve denken kan, evenmin beslissen kat als de machine zelf. En dan komi de fout die te erger is naar mate d« verantwoordelijkheid van de achter de machine groter is gewor den. j^j"AAR DE OORZAAK van dit ver schijnsel behoeft men niet zo heel ver te zoeken: de mens van vandaag is niet zozeer lichamelijk maar vooral geestelijk. Hij leeft in een wereld die meer lawaai produceert dan zijn oren eigenlijk kunnen ver werken, die meer te zien geeft dan I zijn gezichtsvermogen eigenlijk kan bevatten. Hij moet een tempo bij- I houden dat dikwijls zijn reactievermo gen te boven gaat en hij moet ieder j ogenblik beslissingen nemen in een zo kort tijdsbestek dat hij de draagwijdte eigenlijk niet behoorlijk kan overzien. En dat geldt niet alleen maar voor de groten in deze wereld, voor de „cap tains of industry" en anderen die lei ding moeten geven het geldt net 'zo goed voor de bestuurder en de ran geerder van de spoorwegen, voor de vliegtuigmecanicien en voor de piloot. Het geldt ook voor de boer die in het ingewikkelde economische bestel mee moet zien te komen en voor de land arbeider die de tractor naar het land rijdt. Er is vrijwel niemand die er aan ontkomt. En hoe ontspant de mens zicl^ dan? De mensen die leiding moeten geven hebben geen tijd om zich te ontspan- - het werk eist hen op, achttien de vierentwintig uur dikwijls. - man die wel vrije tijd heeft zoekt h'i nog niet ergens een bijbaantje kan vinden dat hem wat extra-geld en "O wat extra-luxe oplevert. En als emand al werkelijk vrije tijd heeft dan vult hij die met luidruchtige radioprogramma's, met de opwinding van de bioscoop, met racen op scooter of bromfiets. Maar rustrust is er niet meer. Het kan haast niet anders meer of de mens wordt op die manier een onderdeel van de machines die hij leeft uitgevonden: hjj kan alleen nog maar in de routine leven zijn denk vermogen schiet te kort als hij daar van moet afwijken. En wie kan het niddel aangeven om de mensheid van leze kwaal te genezen? Franse functionarissen in Algiers hebben gisteravond verklaard, dat vorige week 800 Algerijnse rebellen om het leven gekomen ziin. In het afgelopen etmaal sneuvelden 98 re- bellen. De eerste 502.000 doses van het i nieuwe vacc: ter bestrijding van de Aziatische grien zijn in Washington I door de gezondheidsdienst vrijgegeven voor militair en civiel gebruik.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2