Hatta hekelde nieuwe deviezenpolitiek Zes doden in het verkeer Britten voor straf naar Cyprus overgeplaatst Belgisch schip gezonken bij Hansweert Communisten wonnen bij verkiezing te Bandoeng Plaats van "t Frans bij V.H.M.O. bedreigd j7 NIEUWE LEroSCHE COURANT s MAANDAG 12 AUGUSTUS 19S7 Levensbehoeften werden duurder iwi *>- .en arbeiders werkloos len TAR. MOHAMMED HATTA, de vroegere vice-president van Indonesië, IJ heeft zaterdag in een courantenartikel verklaard, dat het met de tegenwoordige Indonesische politiek de verkeerde kant op gaat. Hij leverde ,m~ kritiek op een radio-uitzending over de nieuwe deviezenregeling. Volgens en de regering was deze regeling de enige manier om de economische crisis op te lossen, en dit zou gebleken zijn uit het feit, dat in de eerste maand belangrijke bedragen aan deviezen in de schatkist zijn gevloeid. nul. 165 Volgens Hatta was deze bewering een- KW voudigweg dom, daar er natuurlijk een iten deviezenoverschot ontstaat. Indien er niet wordt ingevoerd en de uitvoer gestegen er Was omdat de exporteurs, aangemoedigd door de nieuwe deviezenregeling, onmld- mei dellijk hun oude voorraden zijn gaan 35 verkopen. steE De nieuwe bepalingen hebben volgens Hatta niet alleen de prijzen van inge- Solidariteit van Lat ij ns-Amerika ■Amerikaanse economische conferentie de meeste Latijns-Amerikaanse landen ngoAvord't deze conferentie met hoopvolle ver- aanpach-bingen tegemoet gezien Zoals op alle eenkomsten, waarbij Zuidamerikaanse landen betrokken zijn, zullen ook hier de jujJVerenigde Staten het beslissende woord spreken. Van hun bijdrage hangt zeeien politieke oriëntatie van een groot aan- aa$al van deze tanden. Men mag daarom jerejveüi'g aannemen, dat Washington vastbe- [nnjjslot- i deze conferentie 1 t algemene 1 A RGENTI'NIë is het land geweest, dat L reeds in augustus 1947, op de bijeen- agJkomst van ministers van buitenlandse za- jj'ken der Latijns-Amerikaanse landen in P^tropolis, het initiatief nam tot het van een conferentie, zoals die nu jjover- enkele dagen zal beginnen. Maar Jnog voordat dit initiatief verwezenlijkt ^'"jkon worden bracht de Pan-Amerikaanse "jconferentie in Bogoté in april 1948 een jontwerp-verdrag met betrekking tot de Verklaarde werking op economisch uitzicht terrein. Als gevolg nen- de afwijzende houding Jdef Verenigde staten is dit ontwerp-ver- erdra® een dode letter gebleven, terwijl Bee-Ook de eerste inter-Amerikaanse confe rentie, die oorspronkelijk voor de tweede vaJhelft van 1948 was vastgesteld, geen door- dei8anE kon vinden. Het heeft dus negen de[jaar geduurd, voordat de kogel door de !e; Ikerk ging. INMIDDELS hebben de landen van het val Sowjetblok een handelsoffensief op gezet met het doel vaste voet te valkrijgen op de markt van Zuid-Amerika Het is nu wel zaak, dat dit streven ge- j;neutral<iseerd wordt door economische en /"financiële bijstand van de „grote buur man in het Noorden", zo schrijft de Neue Züricher Zeitung. waaraan wij de ge-i gevens voor deze beschouwing ontleenden :Het feit. dat de economische conferentie 'nu spoedig zal bijeenkomen, wordt in La- .g-tijns-Amerika algemeen uitgelegd als het vatvoorspel der Amerikaanse hulpverlening grote schaal- iginfV"OORZOVER bekend staat op de agen- da der conferentie als jpunt de totstandkoming van overeenkomst t van het westelijk halfrond. Een over- jurjfeenkomst op grondslag van het ontwerp- nnen.verdrag van Bogoté. maar dan zodanig iailltgeformuleerd en geredigeerd, dat het voor alle deelnemende staten aanvaard baar is. Voorts zullen kwesties als de bui tenlandse handel, technische samenwer- en verkeerspolitiek ter sprake ko- alsmede de buitenlandse investerin gen. Bij de voorbesprekingen zijn over de ïlastingheffing op buitenlands kapitaal (paalde tegenstellingen aan het licht ge- G^k0men TjE LAATSTE TIJD hebben zich twee gebeurtenissen voorgedaan,, waardoor de beraadslagingen in Buenos Aires be- iwed- invloed zullen worden. In de eerste plaats Venezuela en Argen- De kwestie van de Europese ge meenschappelijke markt heeft reeds de jrevende bijeenkomst van de V N.-commis- "lïie voor Latijns-Amerika uitvoerig bezig- °^jgehouden, bij welke gelegenheid de mring van een Latijns-Amerikaanse ge meenschappelijke markt voor industriële jprodukten wenselijk werd genoemd. Ver- 'acht mag worden, dat ook de inter- fAmerikaanse economische conferentie zich over de Euromarkt zal uitspreken wat dit betreft concrete beslissingen zal nemen. voor; TT AN MEN de Euromarkt als een posl- be- tieve factor voor de economische sa menwerking in Latijns-Amerika beschou- wen, met de gespannen verhouding tus sen Venezuela en Argentinië is dat 2,79 tuurlijk juist niet het geval. Het is de vraag, of Venezuela wel aan de confe rentie zal deelnemen, waardoor niet al- breuk in de inter-Amerikaanse solidariteit dreigt te ontstaan, maar de door Venezuele In uitzicht gestelde bU- Hout drage van 30 miljoen dollar voor een In- ter-Amerikaans fonds ter verhoging van de produktie zeer problematisch wordt. Misschien dat het conflict nog vóór de jentie In zoverre worden bijgelegd, dat Venezuela in leder leval in Buenos Aires geen verstek laat Indien niet, dan zal het een slechte •tart worden. ...gen. rhiab voerde goederen omhoog gedreven, maar ook die van de eerste levensbehoeften. Vele fabrieken waren gedwongen te sluiten tengevolge van de hoge grorjd- stofprijzen en de arbeiders zijn daardoor werkloos geworden. Nog fataler is de versnelling van de in flatie en de tegenwoordige notering van buitenlands geld zou kunnen leiden tot devaluatie van 210 procent beneden de wettelijke koers. Dr. Hatta verweet de regering, dat zij :ich niet allereerst met de nationale economische structuur heeft beziggehou den, maar wel met het geld onder ver waarlozing van andere terreinen. Hatta spoort de regering aan nu te erkennen, dat zij verkeerd heeft gedaan en de be palingen on""4aan te maken in plaats van het lar brengen in een afgrond VERVOLG PAGINA 1 was met zijn vrouw op weg naar Fries land voor een 14-daagse vakantie. Gistermorgen is op de kruising Mid- denweg-Kruislaan te Amsterdam-Oost de 44-jarige motorrijder J. F. H. Kiene uit de hoofdstad in botsing gekomen met een personenauto. Met zware verwondingen aan het hoofd werd hij naar een zieken huis overgebracht waar hij is overleden. Zaterdagmiddag is op de Delftweg te Rotterdam de 35-jarige P. van Baaien on der een bus geraakt en op slag gedood. Vermoed wordt dat het slachtoffer dat te Rotterdam woonde en op weg naar huis op een bromfiets reed, bij het passeren van een opening in een schutting door een windvlaag is gegrepen en onder de achter hem rijdende bus is geworpen. GEWOND 0 Bij een botsing tussen een auto en hun motor zijn twee Nederlanders, die in Frankrijk een tocht maakten, nabij Villefranche sur Saöne gewond. De 35- jarige Jacob Vrösch werd licht gewond en zijn vader, de 68-jarige S. Vrösch kreeg een dubbele schedelbasisfractuur. NIJVERHEIDSONDERWIJS 1957 raTenhage, 10 aug. Geslaagd voor de akte Hardcnbcrg, P. J Vechtpartijen met Duitse burgers NA BONN, hedenmorgen. (Van onze correspondent) DE TALLOZE vechtpartijen tussen Britse soldaten en Duitse burgers en ernstige ongeregeldheden in de stad Lüneburg heeft de Britse legerleiding besloten het „Welsh Regiment" bij wijze van straf per 1 september naar Cyprus over te plaatsen. De manschappen van dit regiment zijn vooral verantwoordelijk voor de aanhou dende (reeds 57) Incidenten en de steeds slechter wordende verhouding met de Duitse bevolking. De commandant van de Britse militaire politie in Lüneburg is weggepromoveerd naar een andere Inmiddels hebben ook in Hameln stige incidenten plaats gehad tussen op manoeuvre zijnde Britse soldaten e: burgerbevolking. Het politierapport meldde zes bloedige gevechten (een Brits soldaat kwam in het ziekenhuis terecht), een inbraak in een dierenhandel en het stukslaan van bierlessen op een auto. In Britse militaire kringen blijft men Bijlegging geschil ziekenfondsen - tandartsen Tussen de Maatschappij ter be vordering van de tandheelkunde en de ziekenfondsorganisaties, die in het G.O.Z. zijn verenigd, is overeen stemming bereikt over de nodige maatregelen in verband met de li quidatie van het conflict. Over een aantal tandheelkundige desiderata zullen partijen na schriftelijke voor bereiding op korte termijn bespre kingen openen. De minister van sociale zaken en volks gezondheid is hiervan op de hoogte ge steld. De algemene vergadering der tand artsenorganisatie heeft zaterdag het be- van haar hoofdbestuur goedgekeurd. Dit betekent, dat aan de leden van de maatschappij het advies gegeven zal wor den de medewerking aan de ziekenfond- te hervatten, zodra de kwestie van het vragen van een bindend advies inzake de honorering van de tandheelkundige hulp ziekenfondsverzekerden definitief is geregeld. Twee ziekenfondsen, niet bij het G.O.Z aangesloten, te weten de R.K. bond van ziekenfondsen en de Stichting autonome ziekenfondsen, zijn het niet met de thans aanvaarde arbitrage eens. Zij zullen ech ter wel eieren voor hun geld moeten kie- willen zij tenminste hun leden niet tandheelkundige hulp verstoken laten. Uiteraard kunnen zij ook trachten tandartsen in dienst te nemen, wat echter ook grote problemen zal meebrengen. Wat de arbitrage betreft: zowel de tand artsen als de ziekenfondsen zullen twee onderhandelaars moeten aanwijzen, die tezamen een voorzitter zullen kiezen. Het is de bedoeling van de tandartsen hun werkzaamheden te hervatten op i van een voorschotregeling, zodra het overleg op gang Is gekomen. Lugubere vondst in Zandvoort Enkele jongens hebben gisteren in de Zandvoortse duinen een lugubere vondst gedaan. Nabij de modderkommen van de riolering aan de Noorderduinweg, waar de jongens aan het spelen waren, troffen zij een in verregaande staat van ontbin ding verkerend llijk aan. dat ernstig was verminkt De politie en de gemeentelijke genees heer stelden een onderzoek in, maar kon den niet met zekerheid vaststellen of de romp, waaraan hoof^ armen en benen ontbraken van een mens of van een dier is geweest Zo het van een mens is ge weest dan zou het een naar schatting 15-jarig meisje toebehoord moeten heb ben. Vandaag zou dr. L. J. P. Hulst, ge rechtelijk deskundige uit Leiden, een onderzoek instellen en zou worden ge zocht naar eventuele andere lichaams delen in de nabijheid van de vindplaats. echter weigeren de incidenten toe te schrijven aan de veronderstelde slechte verhouding tussen de militairen en de burgers. Eerder schrijft men de moeilijk heden toe aan de gelijktijdige stationering van een regiment uit Wales en één uit Schotland in dezelfde stad. Deze twee Engelse bevolkingsgroepen verdragen elkaar schijnbaar even slecht als in Duitsland de Beieren en de Prui sen. In vele gevallen zijn de incidenten begonnen met vechtpartijen tussen de soldaten uit Wales en Schotland onder ling. Dit is dan ook één van de redenen waarom de vechtjassen worden geschei den en het „Welsh Regiment" naar Cy prus wordt overgeplaatst. Scherpe commentaren van de zijde van de Oostduitse communisten en Grieken land op deze maatregel zijn echter niet uitgebleven. Kent U óók uitgeperste druiven? Zwitserland is het land van de ver fijnde produkten. Grapillon is van oorsprong een Zwitserse drank - voor hen die niet de kwantiteit maar de kwaliteit op prijs stellen. Grapillon is een weelde-drank, ja zeker... maar war voor een weelde! De weelde van rijke, rijpe druiven- Een flinke tros gaat in zo'n klein flesje Grapillon. Grapillon is ideaal voor recepties. Flitslampjes vergroten (^j bet „jachtveld" van de vakantie-camera Breng dit jaar de volle buit aan vakantie-foto's mee terug. Kiek niet lang^ alleen buiten-in-de-zon, maar ook „onderdak" of bij avond en slecht weer! Met Philips „Photoflux", het moderne, handige flitsiampje, dat overal komt waar de zon niet komt. Steek enkele doosjes „Photoflux" in uw bagage en ga flitsenfeilloos, goedkoop en gemakkelijk! Het onmisbare vakantie-zonnetje (PUU!) nu Ui ,n uw vakantie-album! HEBT U NOC GEEN FLITSCAMERA SCHAF ER DAN NU EEN AANI (Van correspondent) Importeur: Gebrs,. Steur - Maassluis Het 633 ton metende Belgische motor schip Monike is zondagmorgen bij Hans- weert in aanvaring gekomen met het Belgische motorschip Magiane en gezon ken. De Monike was geladen met hoog- ovenslakken en op weg van St Lambert naar Langebrugge en wilde juist de ha ven van Hansweert invaren. Op hetzelf de moment verliet de Magiane, die met stukgoederen geladen was op weg naar Antwerpen, de haven en belde schepen kwamen met elkaar in aanvaring. De Monike werd ter hoogte van het achter schip geramd en verkeerde onmiddellijk inkende toestand. De schipper slaag de erin zijn zwaar beschadigd schip toch nog op eigen kracht de haven binnen te loodsen, waar het kort daarop is gezon ken en in tweeën gebroken. De zeven op varenden, onder wie een riviedoods, konden het schip verlaten, zij het met achterlating van al hun persoonlijke be zittingen. Dp Monike is gezonken vlak naast de wrakstukken van het vorig jaar bij Bath overvaren Duitse sleepsohip Fandel 134, dat in stukken werd gelicht. De Magiane liep slechts lichte schade aan de boeg op en heeft, in afwachting van het onderzoek, ligplaats gekozen te Hans- Vannacht kwam op de Noordzee, ter hoogte van het lichtschip Wes'.hl;idc:i, ,öe trawler Rockall uit Ostende ernstig in mogilijkiheden. Het verzocht onmiddellijk hulp, omdat het in zinkende toestand kwam te verkeren Korte tijd later kwa men de mailboot Dover-Ostence en de Royal Leopold en de staatssleepboot Zee tijger bij het in noodverkerende scheepje aan. Inmiddels was de Rockall in aanva ring gekomen met het lichtschip West- hinder, dat een groot gat opliep ter hoog- 'e van het roer, dat zich uitstrekte vun de reling tot onder de waterlijn. Aan boord van het liohtschip slaagde men er in het gat te dichten met bezems en stuk ken zeil. Bij de botsing waren de kapitein en een matroos van de Rockall op de Westhinder overgesprongen, doch door de ruwe zee was het onmogelijk om de andere opvarenden van de trawler te ha len. Een reddingsboot van de Westhin der slaagde er evenmin in een verbin ding tot stand te brengen. Door de hoge zee en felle wind was een half uur later de trawler weer anderhalve mijl van het lichtschip afgedreven en na veel moeite slaagde de Zeetijger er in een lijn over te brengen, waarna besloten werd het diepliggende scheepje naar Oostende te slepen. Het beschadigde lichtschip West- hinder zette uit veiligheidsoverwegingen eveneens koers naar Oostende, waar men omstreeks zeven uur is aangekomen Gouden MozartmeduiUe voor ir. P. F. S. Otten In het Salzburger Mozarteum heeft zaterdag Hofrat Hantsch, president van de Internationale Stichting Mozarteum. aan ir. P. F. S. Otten, voorzitter van het presidium van de Raad van Bestuur van de N.V. Philips' Gloeilampenfabriek te Eindhoven, de gouden Mozart-medaille uitgereikt. Deze medaille werd geslagen om diegenen te huldigen, die zich in het jaar van de 200ste herdenking van Mo zart's geboortedag bijzonder onderschei den hebben voor de verbreiding van Mo zart's werk over de wereld. De Mozart- Jubileumeditie van Philip's Fonografische Industrie was aanleiding tot het uitreiken dezer medaille. Indonesische regering begint zich zorgen te maken r\E COMMUNISTISCHE partij is thans de grootste op Java. Volgens de voor lopige uitslagen der plaatselijke verkie zingen In West-Java op zaterdag hebben zij de Partai Indonesia te Bandoeng van de eerste plaats gedrongen. B(j telling in 600 van de 700 stembu reaus aldaar bleken de commnnisten 90.000 stemmen te hebben verworven, een winst van 28.000, terwijl de P.N.I. bij de verkiezingen van twee Jaar geleden 83.000 verwierven tegen thans slechts 54.000. De Masjoemi handhaafde haar positie als derde partij met 39.000 stemmen, de Nahdatoel Oelama bleef vierde met 17.000. Politieke figuren in West-Java voor spelden maandag, dat de communisten in Bandoeng minstens 100.000 stemmen zul len halen, doch zij betwijfelden het of de communisten erin zullen slagen de Mas- oemi voor de gehele provincie West- Java van de eerste plaats te dringen, zelfs als de eerste berichten uit de re gentschappen Cheribon en Tjlamls erop mochten dulden, dat de communisten daar de leiding zouden hebben. Intussen dringt men van de zijde der P.N.I. opnieuw erop aan, dat men zal samenwerken met de Masjoemi. De se cretaris-generaal der partij, Manuaba, vreest, dat de communisten zullen stre ven naar een dictatuur van het prole tariaat en dat men nu moet denken aan behoud der democratie. Volgens het partij-orgaan Suluh Indonesia maken Westerse diplomatieke kringen te Dja karta, vooral op de Amerikaanse am bassade, zich zorgen over de communis tische successen. De Indonesische rege ring zou de weerslag daarvan op de be trekkingen met Westerse landen ernstig bestuderen met het oog op de te ver krijgen buitenlandse hulp. In de provinciale raad van Midden- Java kregen de communisten 27 van de 75 zetels, de nationalisten 21, de Nahda toel Oelama 16 en de Masjoemi zes. Prinses Irene gaat in Lausanne studeren Prinses Irene zal eind september haar intrek nemen b(j een Zwitserse familie in de buurt van Lausanne voor de duur van het komende cursusjaar. De prinses zal verschillende cursussen volgen aan dc universiteit van Lausanne. Het secretariaat van prinses Irene zal voorlopig worden waargenomen door me juffrouw mr. M. Meurs, particulier secre taresse van prinses Beatryc. Voor de herfst VERDRONKEN 0 Zaterdag is in Den Haag de achtjarige jongen K. J. Hoogweg in het Verversings kanaal, ter hoogte van de Conradkade, gegleden, nadat hij op een sluisje was geklommen. Een passerende burger en een militair hebben tevergeefs gedo ken. De jongen is later met de dreg opge haald en naar een ziekenhuis gebracht, waar hij is overleden. 0 Terugkerende van de tuinderij, zijn vader aan het werk was. raakte in Berkel en Rodenrijs de zesjarige jongen A. van den Ent bij het spelen op een tuin dersschuit te water en verdronk. De 22-jarige matroos M. van dei Be^g uit Naaldwijk, sinds 6 augustus ver mist, blijkt te Rotterdam te zijn verdron ken. Zijn lichaam is bij de Steenplaat gevonden door de rivierpolitie. In de Nieuwe Maas te Schiedam is het stoffelijk overschot van de 23-jarige Indiase matroos S. Gregory Susai Naserin uit Sisain Nareen (India) en opvarende het Britse s.s. Border Hunter ge den door de rivierpolitie. De mat werd sinds 27 juli vermist Beiden zijn in het ziekenhuis ter plaatse opgenomen. Zij wonen in Kerkrade. Op de rijksweg nr. 2 nabij Utrecht is gistermiddag een uit Düsseldorf af komstige personenauto door een rukwind van de weg afgeraakt en over de kop ge slagen. Twee van de vier inzittenden, de heer en mevrouw J. E. Niemand-Wilt werden ernstig gewond naar een zieken huis gebracht. Toch is liet ZO KOUDE LUCHTVERPLAATSINGEN 1007) Wanneer zich aan het hoogland een „richel", hoger randgebergte bevindt kan in het koude «eisoen daarachter somt, door langdurige afkoeling ten gevolge van uitstraling, lieh teer koude lucht op zamelen. Gaat na verloop van tjjd, het zij door drukverhoging boven of achter het hoogland, hetzjj door drukverlaging aan de xgde van het laagland of de »ee, deze lucht tenslotte over de rand van de richel naar beneden stromen, dan is de Bora losgebroken. De naam Bora werd oorspronkelijk gegeven aan koude valwinden, die voor namelijk gedurende de winter aan de oostkust van de Adriatiache Zee optre den en (wellicht eerder) aan die bjj de noordoostkust van de Zwarte Zee. Lang zamerhand is de naam algemener toe gepast op koude valwinden van analoog karakter. Desondanks kennen we ook an dere namen, zoals de Mistral, die een ijzige kou naar de Middellandse Zee kust van Frankrijk voert en uit dien hoofde een slechte reputatie geniet, voor al bij toeristen, die de Ravièra hebben uitgezocht als mild en behaaglijk win terverblijf. Als de Bora waait, komen langs de noordoostkust van de Adriatische Zee windstoten voor van 50 tot 60 meier per seconde. In Triest moeten bij dergelijke krachtige luchtverplaatsingen touwen de pleinen worden gespannen om iets hot verkeer gaande te houden'. En in het gebied van de Koeban is het voor gekomen dat de met ijs overdekte sche pen in de haven van Novorosiisk van de meerpalen lossloegen, «onder dat de verkleumde en door kou bevangen be manning in staat was een hand tot reddin trekken om de gi het zomerse kim delijker streken in, dat beiden hoogst De rest van de plaats- beter besteden door fungeren bjj de con- en Galifornië en Flo- t, twee oorden weer in de winter been leugten U smaken van lat, dat hun in noor eken onthouden is. Celifornië komen i Florida, ield, de bladen ivaal opgemaakt, worden idig met de vermelding, Galifornië „weer eens" erg In Noord-Amerika kan en twistgesprek oplaaien oi f de „blizzard" erger is her", of omgekeerd, maa ns moeilijk in deze discusi dat hei koud is geweest, zodat vele vacantie- bezoekers zich genoodzaakt zagen te vertrekken, of althans ernstige plannen in die richting hadden. Op hun beurt laten de Galifornische bladen natuurlijk geen gelegenheid voorbij 8aan om Flo rida deze anti-propaganda met gelijke munt te betalen. Wanneer het in Florida dan ook eens erg koud is geweest door de valwinden uit het Alleghanie geberg te, kan dit verschijnsel rekenen op ruime en gratis publicatie in de kranten, die tussen San Francisco en San Diego aan de Stille Oceaan verschijnen! Van Amerikaanse publicaties kunnen we nog wel een paar uitzonderlijke staal tjes vermelden! Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden.) Zo zullen uoiy«rranjs de nieu we herfstpakjes eruit zien: de rokken zijn korter en de jasjes langer geworden. De ceintuurs zijn in ere hersteld. Honderd redders op de Eiger (VERVOLG PAGINA 1) de Duitsers, de 27-jarige Grünther Noth- durft uit Geisslingen en de 26-jarige Göts Meier uit Rottweil, hem donder dagavond achtergelaten hadden en dus niet bij hem in de geïmproviseerde tent waren geweest, zoals men totnogtoe had gemeend. Voor de grootste reddingsoperatie, welke ooit op de Eiger nodig was, zijn stalen kabels met een totaal gewicht van ruim duizend kilo in de nacht van zater dag op zondag naar boven gebracht. MEER ONGELUKKEN Drie Zwitserse alpinisten, allen broers, hebben bij hun beklimming van de Büm- lisalp, het 3670 meter hoge bergmassief in de Berner Alpen, een dodelijke val ge maakt. Reddingsploegen zijn uitgezonden om de stoffelijke resten te bergen. In de streek van Zermatt is verder een Duitser voor de ogen van zijn dochter van de Fletschhorn omlaag gestort en om het leven gekomen. Nederlandse scholier in Zwitserse bergen om liet leven gekomen De 17-jarige Nederlandse scholier Paul George Engels, zoon van een Am sterdamse advocaat, heeft zondag een dodelijke val van honderd meter gedaan bij de bekliimming van de Esel, dl© deel uitmaakt van het Pilatusma6slef bij het meer van Luzem. Een vriend van hem, eveneens een student, riep om hulp en werd gered. Paul Engels is het vijfde slachtoffer dat de bergsport zondag in Zwiteerland heeft geëist. Tweede boogbrug in IJ-verbinding Als onderdeel van de vaste IJ-oeverVer- binding lopend van de Zeeburgdijk in Aimeterdam-oost naar Schellingwoude aan de noordkant van het IJ is een tweede boogbrug, nL die over het Amsterdam- Rijnkanaal, geplaatst. Het 480 ton wegen de stalen gevaarte, dat 89 m lang Is, werd onder toezicht van rijkswaterstaat door zes grote drijvende bokken van de twee pontons gelicht en op de steunpun ten van de brugpeilere neergelaten. Hoe wel thans dus over het water van het Amsterdam-iRijnkanaal en over het IJ de verbindingen (viaducten, boogbrug en basculebrug) gereed zijn, zal het nog eni ge tijd duren voor de gehele nieuwe vaste IJ-oeververbinding van Amsterdam oost af naar Schellingwoude geopend kan worden, daar de toevoerwegen nog niet gereea zijn. Zevenentacbtigduizend ambtenaren te veel De Indonesische regering heeft ter be zuiniging besloien 87.000 burgerlQke amb tenaren te pensioneren. De eerste vlce- premier Ilardi deelde mede, dat ambte naren van 55 Jaar en ouder op de pen- sioenlUst zullen komen. TTET BESTUUR van de vereniging tot bevordering der studie van het Frans heeft aan de minister van O., K. en W. te kennen gegeven, dal er in brede kring verontrusting heerst over de plannen welke ten departemente zoude-i bestaan ten aanzien van het onderwijs in de mo derne talen bjj het V.H.M.O. en die de plaats, welke deze talen in het bijzonder het Frans in ons onderwijsbestel inne men, zouden kunnen aantasten. Deze verontrusting wordt sterk in de hand gewerkt door de onzekerheid, waar in men verkeert aangaande concrete vorm, waarin deze plannen zullen worden ge- Om deze redenen heeft het bestuur er bij de minister met klem op aangedrongen, het daarheen te willen leiden, dat alle ten Leendert B onklaar geraakt in storm De sleepboot Friesland van het bureau Wijsmuller te IJmuiden heeft vannacht omstreeks drie uur de 500 brt metende tanker Leendert B, eigendom van de Gebr. Broere N.V. in Dordrecht, op 10 mijl noordoostelijk van het lichtschip Texel op sleeptouw genomen. Het schip kampte met een in de storm defect ge raakte stuurmachine. De Leendert B was op weg van Kiel naar Felixtown met een lading alcohol aan boord. De Friesland brengt het sohip naar IJmuiden. departemente bestaande plannen, die de i-tudie van het Frans raken, op korte ter mijn ter algemene kennis worden ge bracht, zodat tijdig een openbare en vruchtdragende discussie, met name in de betreffende verenigingen en organisaties, zal kunnen plaats hebben. Het departement van onderwijs heeft geen commentaar willen geven op dit bericht. Zoals bekend gaan er geruch ten dat het plan bestaat het onderwQs In een der moderne talen b(J het V.H.M.O. facultatief tc stellen. Ontvluchte gevangene bij inbraak gezien Zaterdagavond laat heeft de Am6tel- veense politie tevergeefs gespeurd naar twee mannen, die gestoord waren bij een poging om in te breken via een kelder raam aan de achterzijde van een huls aan de Am6teldijk-Noord. Omdat er vol gens de bewoners die onmiddellijk de {felitle alarmeerden, een lange man bij was, dacht de politie terstond aan de mogelijkheid, dat dit de 35-jarige be roepsinbreker Willem V. (lang 1.84 m) zou kunnen zijn, die op dinsdagmorgen 30 Juli toen hij klaar 6tond om ln Haar lem In een gevangeni6wagen te 6tappen, kans zag te ontvluchten. Omdat bekend ls, dat hij gebruik maakt van vuurwapens werd de Amsterdamse politie op de hoog te gebracht, die ook in de omgeving ge zocht heeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5