Jtieuwe (CriJtsrtjc (Courant \)olse onderzeeërs voor de Schotse kust Onder het oog der Royal Navy )p weg naar een Engelse laven om politiek asiel? Binnenkort duel op de paraplu? Met twee defecte motoren over. de Stille Oceaan Vier doden in het verkeer Kamerlid wil meer weten over suikerinvoer Postrijtuig raakte vier spoorwegarbeiders Bolwerk van de rebellen in Oman genaderd VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling: Tel. 31441. .ADVERTENTIES: ƒ0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No. 11028 Directie: F. DIE MER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanhttstirto is gbebUuen piyn QflTt in tegijenspoet" Moeilijkheden de moeite waard ZIE PACMA S Dubbeldekker IWEE POOLSE DUIKBOTEN varen in zuidelijke richting door de Noordzee. Midden in de nacht heeft dit bericht de Britse marine opschudding gebracht. In korte tijd hadden de moderne radarappa- en van de Royal Navy de schepen „te pakken", die sinds die tijd fler het waakzaam oog van de marine door de Noordzee varen. Een Itelijk diplomaat in Londen, wiens naam niet gepubliceerd mag wor- maakte bekend dat de schepen een haven van Groot-Britannië len aandoen, om in Engeland politiek asiel te vragen. De onderzeeërs werden het eerst waargenomen voor de kust van Aber deen (Schotland). Gezien het gebrek aan contact tussen de schepen en de Royal Navy wordt aangenomen, dat men ze vanuit de luoht als Poolse schepen heeft herkend. Een woordvoerder op het marinehoofd kwartier van Rosyth deelde kort na het aanbreken van de dag mee „De boten be vinden zich thans dertig mijl uit de kust, tegenover de Firth of Forth. Zij varen langzaam verder.- Wij weten niet waar heen zij gaan en hebben geen contact". Eerder had de woordvoerder verklaard, dat de schepen, wanneer zjj een Britse haven binnenlopen, de faciliteiten zullen kragen, die normaal aan bezoekende oor logsschepen werden verleend. De diplo maat die het gerucht over het vragen van in Berljjns paraplu-huls ontwierp merkwaardige produkt: een regen zonnescherm van oranjeachtige ie in de vorm van een lampekap. - Nieuwe inschrijving schatkistpapier jp 13 augustus wordt de inschrijving ipend op driemaands-schatkistbiljetten 1 nader vast te stellen bedrag, in stuk- van 100.000, storting 15 augustus |r 12 uur 30. Atoom. Gistermiddag om 4 uur is bezoeker de tourniquets van tentoonstelling Het Atoom gepasseerd. T ORD ALTRINCHAM, de Jonge edelman die van mening is dat de toestanden aan het Britse hof moeten worden gewijzigd, heeft reeds aan heel wat kritiek bloot gestaan. Men heeft hem nage jouwd, een stomp in het gezicht jgegeven, maar geen Engelsman is —nog op het idee gekomen hem uit illlinjte dagen tot een onderwets duel. De Italiaanse monarchist Re- nato Marmiroli heeft daarom een Visum voor Groot-Britannië ge- In vraagd. Hij zal de Britten op dit gebied een lesje geven en heeft e de edelman uitgedaagd tot een 3 duel. De Lord mag bepalen op welk wapen zal worden gestreden. 10p. Gisteren, toen Lord Altrincham a voor de tweede maal een uiteen- gaf voor de televisie, werd hem gevraagd naar z|jn plannen. ..Wanneer de keuze van het wa- '^pen aan mij is overgelaten, dan moet ik bekennen dat ik slechts uwt een paraplu b(j me heb," aldus de vfr' edelman. „Welnu, laten we duel- s,n' leren op dat wapen. Overigens kan ee i de Italiaan zijn krachten beter spa- in ren om de monarchie in z(jn eigen land te herstellen. Daar ligt een root terrein voor hem braak...." Toen Lord Altrincham later de elevisicstudio verliet, werd h(j pge wacht door een veertigtal stu denten, die hem begroetten met n als „Ga terug naar Rus land". Toch krijgt de kritiek van Lord Altrincham ook van een groot U Britten bijval. Het linkse blad Tribune verwacht dat de Lord nog eens op het Buckinghampaleis *al worden begroet als „de her vormer en redder van de monar chale Instellingen". politiek asiel verspreidde, weigerde te zeggen wat hem tot die veronderstelling had gebracht. Vier duikboten Voor zover in het westen bekend is, be schikt de Poolse marine slechts over vier onderzeeboten, daterend van voor de oor log. Het zijn de Sep (Gièr) een schip van 1092 ton. dat in 1938 in Nederland is gebouwd en 56 officieren en manschap pen aan boord heeft, de Rys (Lynx), Wilk (Wolf) en Zbik (Boskat). De laatste drie onderzeeërs zijn van kleiner formaat (965 ton) en werden in 1929 in Frankrijk ge bouwd. Het is niet bekend hoe groot de bemanning is. Volgens het Engelse jaarboek „Jane's Fighting Ships" zijn alle vier de schepen uitgerust voor het leggen van mijnen. Be halve licht geschut hebben ze elk zes torpedolanceerbuizen. Discontoverhoging in Amerika De Federal reserve board heeft het dis conto voor vier federal reserve banken van 3 tot V/z, procent verhoogd, In de hoop, dat het hogere tarief de banken er van zal doen afschrikken geld te' lenen en dat zy zodoende minder krediet zullen verlenen. Het nieuwe tarief is van kracht voor de federal reserve banken van Phi ladelphia, Chicago, "Minneapolis en Kan sas City. Er z(jn geen aanwijzingen, dat de 8 andere federal reserve banken het disconto zullen verhogen. QP GERINGE HOOGTE boven de gol ven van de Stille Oceaan heeft de Amerikaanse majoor-vlieger Tyson giste ren een staaltje van bijzondere vakmai sëhap gegeven. Bijna twaalf uur lang wij hij zijn transportvliegtuig met twee de fecte motoren in de lucht te houden ten slotte veilig op het vliegveld van 1 noloeloe te laten landen. Het vliegtuig, dat een bemanning tien koppen en 57 passagiers aan boord had. maakte een vlucht van Californië naar Honoloeloe. Men had nog een lange vlucht voor de boeg, toen een vai motoren uitviel. Majoor Tyson, eer varen gevechtévlieger uit de tweede we reldoorlog, seinde het ongeluk naa: Amerikaanse basis. Nauwelijks een half uur later moest hij weer contact met de Op de Scheveningseweg te Den Haag is gisteren mevrouw A. M J. C. van Oos- ten-Schrijner (59) om het leven gekomen, toen de auto, die door haar echtgenoot werd bestuurd, gegrepen werd door tram op lijn 8. De vrouw werd uit de auto geslingerd en zwaar gewond. Zij overleed later aan de gevolgen van ongeluk. Ook de heer Van Oosten werd ernstig gewond. 0 Vlak voor hun ouderlijke woning de Sint Willibrordusstraat in Amsterdam heeft een passerende vrachtauto gisteren de twee broertjes Nico (11) en Jantje (5) de Lange, dde samen op een kinderfietsje door de straat reden, overreden. Jantje overleed kort daarna in een ziekenhuis, waarin ook Nico in ernstige toestand opgenomen. Wat de oorzaak van het on geluk, dat de moeder van de jongens zag gebeuren, is geweest, is onbekend. Dodelijk gewond werd gisteravond de fietsende jongen Roger Prohn (10) hij op een kruispunt in Amsterdam en tegen een hem tegemoet komende bestelauto opreed. In het Walhelmina- gasthuis is de jongen overleden. De bromfietser D. Roosa uit Sassen- heim werd gisteren in Harlingen aange reden door een auto, waarvan de bestuur- iveneens en bij toeval ook uit Sas- senheim afkomstig was. Gisteravond overleed de bromfietser in een zieken huis aan de opgelopen verwondingen. Wraak van Algerijnse rebellen mislukte Gewapend met jachtgeweren hebben In woners van een dorp in het westen var Algerije gisteren een aanval van opstan delingen afgeslagen. De aanval wordt be schouwd als een poging tot wraak op de 43 gezinnen in het dorp, die de vorige week om bescherming door de Fransen hebben verzocht. Een Franse officier had de verdediging georganiseerd en de be volking bewapend. Volgens uit Algiers ontvangen berich ten hebben Franse parachutisten in Boe Zegza-bergen, ten zuidwesten v Algiers in een hevige strijd zeventig bellen gedood. De Fransen zouden „i kele" verliezen hebben geleden. basi6 zoeken om mee te delen, dat een tweede schroef was uitgevallen en ge broken. Hij had toen nog voor vijf uur vliegen brandstof aan boord. Wanneer alles gunstig zou verlopen, moest het mo gelijk zijn juist in die tijd het vliegveld te bereiken. Verschillende vliegtuigen kwamen het in nood verkerende toestel tegemoet. Het maakte echter een normale landing op de basis van Honoloeloe. Wat gebeurt er op 17 augustus? In Djakarta gaan volgens A P. geruch ten, dat president Sukarno van plan is op de onafhankelijkheidsdag 17 augustus zijn „Nieuw Leven-Beweging" te proclame ren en het parlement te ontbinden Premier Djuanda heeft echter verklaard- dat deze geruchten ongegrond zijn en dat de regering niet voornemens is da wetgevende vergadering te ontbinden Hij wees er echter tevens op, dat nop steeds geen oplossing gevonden is voor de problemen van het land tengevolge van de conflicten tussen de partijen in het parlement. Sukarno zal op 16 augus tus te middernacht een radiorede houden tot het volk om zijn nieuwe beweging aan te kondigen. „Indonesië begint een nieuw tijdvak in zijn geschiedenis op die dag", aldus een waarnemer, „Allah alleen weet, wat er zal gebeuren". Brits schip blijft in Soerabaja De Indonesische procureur-generaal Su- prapto heeft gisteren te Djakarta de in het Britse Lagerhuis afgelegde verkla ringen tegengesproken, dat het bij Sin gapore door een Indonesisch oorlogsvaar tuig opgebrachte Britse vrachtschip Hong kong Trader nog steeds door de Indone sische regering zou worden vastgehou den, tengevolge van een geschil tussen het Indonesische leger en de zeemacht, ondanks het feit, dat er een boete van f 166.250 zou zijn betaald. Volgens Su- prapto Is er nog géén boete betaald. Het 6chip ligt te Soerabaja aan de ketting. Het zou gebruikt zijn om grote hoeveel heden copra van Celebes naar Java en Singapore te smokkelen. Het voer onder Britse vlag en was gecharterd door de Nanyang Company en de South Pacific Corporation, toen het werd aangehouden te Madj ene in Celebes (dus volgens Su- prapto niet in de wateren van Singapore). Mr. B. W. Biesheuvel stelt vragen aan minister van landbouw (Van een onzer redacteuren) HET Tweede Kamerlid, mr. B. W. Biesheuvel (a.r.), heeft aan de minister van landbouw, visserij ei voedselvoorziening een vijftal schrif telijke vragen gesteld over de invoer van suiker. Men zal zich herinneren, dat wij in ons blad van 3 augustus een kritisch geluid hebben laten ho ren over het tijdstip waarop dit de-, partement de invoervergunningen voor suiker heeft afgegeven. De vragen luiden als volgt: J Is de veronderstelling juist, dat het omstreeks 1 november 1956 aan het ministerie van landbouw bekend was of kon zijn, dat de binnenlandse sui- keroogst 1956 niet zou kunnen voor zien in de binnenlandse behoefte en dat omstreeks vermelde datum het ministerie tevens een globaal inzicht had of kon hebben in de hoeveelheid suiker, die moest worden geïmpor teerd? 2 Indien de minister de eerste vraag ontkennend zou beantwoorden, wil hij dan uiteenzettten op grond waarvan hij op 1 november geen inzicht in de sub. 1 vermelde feiten had of kon heb ben en kan de minister tévens mede delen. wanneer hij dat inzicht wel had? g Wanneer en voor welke hoeveelheden werden sedert 1 oktober 1956 invoer vergunningen voor suiker door het mi nisterie van landbouw verstrekt ten einde in het tekort van de binnenland se produktie vooi de binnenlandse be hoefte te voorzien en tegen welke prij- T rei n on tspori ng bij Helmond DE GEDEELTELIJKE ontsporing van de trein Eindhoven-Hel mond gistermiddag heeft geen doden tot gevolg gehad. Vier spoorwegar beiders werden zwaar gewond. Dat de gevolgen niet groter waren, is te danken aan het feit, dat de trein die om 13-26 uit Eindhoven was vertrok ken, juist het station Helmond na derde en dus niet meer op volle snel heid reed. Dit spoorwegongeluk, waarover we gis teren al in een deel van onze edities schreven, had plaats op ongeveer 500 meter van het Helmondse station, even voor de brug over de Zuidwillemsvaart die de trein moest passeren. Daar ont spoorde het voorlaatste rijbuig van de personentrein, het laatste rijtuig, een postwagen, met zich meesleurend. De postwagen ramde met een hevige klap een mast die met bovenleiding en laar beneden kwam. Het rijtuig, waar twee postbeambten aan het.werk wa- U kwam geheel dwars in de berm te De ernstig gewonden vielen onder de 25 wegwerkers van de N.S. die op de plaats van de ontsporing juist bezig wa ren met reparatiewericen aan de lijn. Zij waren bij de nadering van de trein even terzijde gaan staan, doch een aantal van hen werd door de weggeslingerde post wagen getroffen. Honderd meter verder kwam de trein tot stilstand De oorzaak De spoorwegen schrijven de ontsporing toe aan de toestand van het spoor. De in zittenden van de trein kwamen er allen goed af doordat alle wagens, waarin de pasagiers zaten, irn de rails bleven staan. De twee postbeambten die in de dwars in de berm geschoten wagon zaten, zijn de heren P. Ewalds en H. Smit uit Ven- lo, die licht gewond werden. De eerste is a! uit het ziekenhuis ontslagen. De vier gewonde spoorwegwerkers zijn: H. van der Meij uit SchijndeJ,, M. Voets uit St Oedenrode. M. van der Staak uit Boxte! en M. Maas uit Best. De toestand van de heer Van der Meij is zorgwekkend, die van de overigen redelijk. Een vrouw die juist langs de spoorlijn fietste schrok zo Een beeld van de ravage, die door de ontsporing van de trein bij Helmond veroorzaakt werd. Het laatste rijtuig (een postrij tuig) kwam dwars over de baan te staanDe betonnen mast i de bovenleiding werd door dit rijtuig weggemaaid en bleef i stukken hangen. van de treinontsporing, dat zij met shook de zes gewonden naar het zieken huis moest vergezellen. Het was de 40- jarige mejuffrouw Van der MiéHie uit Helmond. De ongevallentrein uit Utrecht verleende assistentie Scheepvaart gestremd Behalve het treinverkeer wa6 ook het scheepvaartverkeer door de Zuidwilletns- vaart gestremd. De trein is namelijk, na het ontsporen van de postwagen, nog iets doorgereden en op de brug tot stilstand gekomen. Eerst moest de laatste van de trein met de achterste wielen in de rails worden gezet, voordat de brug weer vrij kon komen. Op de plaats van het ongeluk waren kort na het gebeurde aanwezig de presi dent van de N.S., Ir. F. Q. den Hollan der en de officier van justitie te Den Bosch, mr. A. W. baron van Imhoff. De pasagiers werden met bussen naar hun plaats van bestemming gebracht. In de loop van de nacht heeft men het spoor en de naar beneden gekomen bo venleiding voorlopig hersteld, zodat de treinenloop vanmorgen weer normaal was Het herstelwerk werd echter door zwaar onweer en regenval belemmerd. zen moest worden aangekocht (inclu sief vracht en assurantie) 7 Hoe is de ontwikkeling van de in ternationale suikerprijzen (inclusief vracht en assurantie) geweest sedert medio vorig jaar en is de minister var oordeel, dat, in het licht van het in ternationaal prijsverloop en gelet op de vroegtijdige gegevens of betrouwbare ramingen omtrent de binnenlandse suikeroogst 1956, het ministerie landbouw in het afgelopen jaar steeds op het meest geëigende tijdstip invoer vergunningen heeft verstrekt om me name aankoop tegen voor ons land z< voordelig mogelijke prijs te bewerk stelligen? Beschikt de minister thans over defi nitieve cijfers, waaruit blijkt hoeveel duurder de hoeveelheid geïmporteerde suiker in het afgelopen jaar is ge weest dan indien hetzelfde kwantum in eigen land zou zijn geproduceerd te gen de voor oogst 1956 geldende ga rantieprijzen. en zo ja wil de minister deze cijfers dan verstrekken? Wasserijen mogen meer rekenen De minister van economische zaken heeft weer toestemming gegeven tot het rhogen van verschillende prijzen. Zo zullen de wasserijen hogere rekeningen (zes of negen procent) mogen presenteren. Meegedeeld wordt, dat de wasserijen him prijzen niet hebben verhoogd sedert 31 december 1955. De wasserijen, die ko len als brandstof gebruiken mogen zes procent meer vragen en wasserijen die olie gebruiken negen procent. De organisatie van directies van wasse rijen heeft beloofd in de toekomst kosten verlagende factoren in de prijzen tot uit drukking te brengen. Koningin Juliana zal op 29 sep tember het tunnelcomplcx onder het Noordzeekanaal by Velsen officieel openen. Dan zal er een brandend verkeersprobleem voor Noord-Holland en Amsterdam zijn opgelost. Op het ogenblik wordt de laatste hand gelegd aan de toe gangswegen naar deze tunnels. Links ziet men de spoorlijnen, die naar de spoortunnel leiden. Rechts een overzicht van de toegangsweg naar de autotunnel De tunnels zelf zijn reeds uryiDcl pereed. De foto's zijn genomen van de Alkmaarse zijde van het kanaal en geven een duidelijk beeld van het gigantische werk. dat door Ne derlandse technici op deze plaats is tot stand gebracht. Onderzoek ramp met Neutron is bijna voltooid Het plaatselijk onderzoek naar de oor zaak van de ramp met het K.L.M.-toestel Neutron bU Biak Is thans grotendeels vol tooid. De commissie heeft de overleven den en allen, die iets van het vliegtuig hebben gezien vlak voor en tijdens do ramp, gehoord. Voorts heeft men een aantal vliegproeven genomen om te trach ten meer zekerheid te krijgen over het geen er zich heeft afgespeeld. Een uitge breid onderzoek is ingesteld naar de ge deelten van het wrak, die men heeft kun nen bergen. Een enkel onderdeel ls naar Nederland gezonden voor nader onder zoek. Een grote hinderpaal is, dat het wrak diep onder de zeespiegel ligt. De plaats is wel bekend, doch het is de vraag of het kan worden gelicht. De Koninklijk» Marine onderzoekt dit nog. De commissie had grote steun van de K L.M.-commissie van deskundigen. Zij zal haar onderzoek In Nederland voort zetten en rapport uitbrengen. De uit Ne derland overgekomen leden zijn reeds uit Biak vertrokken en ook kapitein-lui te- nant-ter-zee-vlleger J. L. den Hollander, wiens dienstverband is geëindigd, zou heden naar Nederland vertrekken. De overige leden zullen op Blak de werk zaamheden afronden. Moordende tocht door hete woestijn !YA EEN MOORDENDE tocht over1 slechte wegen, door zacht zand en ln een uitputtende hitte waren de troepen, van de sultan van Muskate, gedekt door een Engelse eenheid, gisteravond Nizwa, het bolwerk van de opstandelingen tot op acht kilometer genaderd. Voor dit laatste doel van de operatie bereikt ls. moet echter eerst nog het vier km verder ge legen vliegveld Firq genomen worden, dat bezaaid ligt met mijnen. Eerder op de dag boekten de troepen reeds succes door het woestijndorp Rada na enkele schoten gelost te hebben, te veroveren. Ook Izz had zich zonder slag of stoot aan de troepen van de sultan overgegeven, die nu vandaar in de rich ting van het vliegveld Firq optrekken. Tankauto's met water en benzine heb- Duitse betaling aan Engeland Achthonderd miljoen vervroegd afgelost West-Duitsland heeft aan Engeland een bedrag van 75 miljoen pond sterling of f 798 miljoen overgemaakt als vervroegde betaling van zijn schuld. Hoewel de goedkeuring van de bonds dag nodig was voor deze vervroegde af lossing, is de betaling reeds in afwach ting van deze toestemming geschied. In maart was West-Duitsland met En geland overeengekomen dit bedrag te be talen, maar oorspronkelijk zou dit in tien jaarlijkse termijnen geschieden. De Daily Mail noemt Duitsland de Mi- das van Europa. Alles wat het aanraakt wordt goud, schrijft het £lad en dringt aan op revaluatie van de mank. De Amerikaanse Senaat heeft gisteren :n resolutie aangenomen waarin de ens wordt geuit, een permanente strijd macht van de Verenigde Naties te vormen, welke moet optreden tegen „kleine oor logen" die ln een groot conflict kunnen ontaarden. ben de gehele dag het oprukkende leger tje gevolgd De opstandelingen, «üe rich hoofdzake lijk in Nizwa hebben genesteld zijn naar schatting 1500 man sterk. Zeshonderd hiervan bezitten moderne wapens. Ver wacht wordt dat op het vliegveld Firq of anders ln Nizwa voor het eerst een wer kelijke slag zal worden geleverd. HET WEER IN EUROPA 5 hi i 11 ,s il li n ■ë!s ntli Stockholm Oslo Kopenh. Luxemburg Parijs Bordeaux Nice Berlijn Frank! on half bew. half bew. zw. bew. rw. bew. zw. bew. zw. bew. licht bew' zw. bew. ZW 4 NNO 1 O s ONO 3 Z 7 OZO 4 ZZW 4 Z 7 ZZW 4 NW 4 O 2 O 4 OZO 1 20 0 17 7 21 0 15 0.2 24 13 22 3 26 13 28 8 27 1 32 0 26 0 24 0 26 13 Rome Ajaccio MaUorca zw.'bew! nnhrw windMfl w 5 windstil OZO 6 W 2 windstil ONO 2 windstil 29 0.1 30 0 23 6 28 0 27 J 33 0 29 0 33 0 WEERBERICHT Onbestendig De Bilt verv/acht tot mor genavond: wisselende bewol king met plaatselijk enkele buien. Matige, langs de kU6t tijdelijk krachtige wind tus sen zuid en zuidwest. Iets koeler. (Opgemaakt om 11.15 ZON EN MAAN Zaterdag 10 augustus Zon op 5.1*7 irur, zon onder 20.16 uuri

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1