Micumc geitedje (fiiwrant Franse regering heeft begroting op papier Nadelig saldo kleiner dan het vorig jaar Juichend Berlijn ontving Russische leiders Bouwrecord in juni Russische kolonel spion in Verenigde Staten DERTIEN MAAL PER DAG AMSTERDAM-BRUSSEL Verongelukt op Belgische weg Duitse uitbreker wilde pols doorsnijden t HET YVFFR FN EUROPV lil tl E Ij lil!! s, ONDERDAG 8 AUGUSTUS 1957 I BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. I ABONNEMENTEN: 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week - ADVERTENTIES: ƒ0,20 per millimeter, j Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No. 1*J27 Directie: F. D1EMER Hoofdredacteur: Dr. E Chef-red.: H. YV. J- ENSER1NK CHRISTELIJK'NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Utanhmstirij is abebleuett myo ia tegfjenspoet" Haaien in IJmuiden ZIE PAGINA 5 ALLE MINISTERIES MOETEN BEZUINIGEN E BEGROTING 295g voor Frankrijk is door het kabinet samengesteld. De minister van financiën, Gaillard, heeft de door hem geëiste bezui- ing van zes miljard gulden toegezegd gekregen. Vóór 20 augustus moet ministerie een gedetailleerd bezuinigingsvoorstel bij het ministerie van nciën indienen. Tegen 30 september wordt de begroting bij het parle- t ingediend. De voornaamste kenmerken van de begroting 1958, zoals thans is samengesteld, zijn: Het nadelige saldo beloopt 825 rail- frank in plaats van 1500 miljard s. Het is dus kleiner dan het nade- saldo van bvjna 900 miljard frank de begroting 1957. De subsidies aan de verschillende stricen en gebieden van economisehc lteit zullen geleidelijk verminderd De investeringen in niet-militaire scten zjjn alle vastgesteld op een u dan in 1957, waarbij de ge elde vermindering 10 procent be rt. Er zullen geen kredieten worden end met betrekking tot het wegen- s. Alle niet dringend noodzakeltlke k izaamheden, zoals bijv. de bouw van gebouw voor de Franse radio- A/peP« zullen gestaakt worden. I De defensiebegroting werd vermln- 9 van oorspronkelijk 1472 miljard |k voor 1958 tot 1200 miljard frank. het einde van dit jaar zullen 130.000 tlieden, die onder de wapenen zijn. het burgerleven teruggekeerd zodat de arbeidsmarkt over meer krachten zal, beschikken. Op de Al- uitgaven wordt niet besnoeid, wordt nu door de diensten van het iterie van financiën een stelsel be- jerd, dat bij toepassing een aan- (ijke vermindering der tekorten van spoorwegen en van de autonome ;t voor het Parijse vervoer mogelijk Export noodzakelijk S pister Gaillard heeft zich ten I van de ontwikkeling van de export poel gesteld deze met 20 procent te i toenemen, wat het land in staat 26% stellen zich de nodige gelden te maffen voor de aankoop van de dstoffen, waaraan de Franse in- ie behoefte heeft. Bank van Frankrijk en de Conseil mal du Credit zullen binnenkort de ietpolitlek herzien. De minister acht buitengewoon belangrijk, dat alle itiële uitrustirtgsprogramma's ge- haafd blijven, in het bijzonder in vaar produktietoeneming ontwikkeling van de export en een lindering van de invoer mogelijk zal begroting voorziet niet in een kre- voor het boren van de tunnel door [ont Blanc. De minister heeft echter icleringsmogelijkheden op het oog. liet op de schatkist zullen drukken Ie het mogelijk zullen maken aan de ile verplichtingen te voldoen. In ia!;. aconprijs met 5 cent verlaagd langdurige besprekingen heeft het lur van het produktschap voor vee 'lees op zijn gisteren te Utrecht ce len vergadering besloten de bacon- ensprijs terug te brengen van f 2.35 2.30 en de maximumgewichtsgrens erlagen van 70 op 68 kg in de vorige vergadering na overleg was besloten de prijs it te verhogen, is het aanbod op iogelse markt toegenomen en liep de terug. De opnamecapaciteit ligt op veer 10.000 ton en het aanbod steeg grote aanvoeren uit Denemarken van 10 tot 13.000 ton. hetgeen voor het pro- schap aanleiding was het Nederland- anbod van bacon te beperken, tlgens verwachting van de meerder- I van het produktschap zal de bin- landse markt de circa vierduizend •an 68 tot 70 kg, die door het be- meer zullen komen, zonder ing kunnen opnemen. Aan de partners zal om een grotere deel neming in de werkzaamheden gevraagd moeten worden. De minister van financiën en zijn col lega voor arbeid zullen met de vakver enigingen overleg plegen om te voorko men dat een nieuwe inflationistische druk ontstaat als gevolg van een wedloop tus sen prijzen en lonen. In de loonpolitiek ligt het grote ge vaar, voor de Franse financiën. Zo heb ben de ambtenaren reeds geëist dat de hun beloofde salarisverhogingen nu ver wezenlijkt zullen worden. Maar dit zou de schatkist 145 miljard frank kosten! KAMERAADKREEG PAK SLAAG (Van onze correspondent) Bonn, hedenmorgen. T~)E AMBTENAREN van het Oostduitsc ministerie van buitenlandse zaken hebben gisteren niet alleen vanwege de warmte rijkelijk getranspireerd. Het ganiscrcn van de officiële intocht Oost-Berlijn van Nikata Kroesjtsjef en delegatie was voor de afdeling protocol van het genoemde ministerie een gecom pliceerde aangelegenheid. Niet alleen bleef het tot dinsdagavond een zorgvuldig bewaard staatsgeheim, dat de gasten met een Tu.u.-104 straalvlieg tuig naar het Berlijnse vliegveld Schö- nefeld zouden reizen, maar ook werd het vliegveld afgekeurd voor de „spontane" welkomstdemonstratie van de Oostduit sers. Al te licht zouden de hoeraatjes door het lawaai van de straalmotoren worden overstemd. En ten slotte waren niet voor niets de zaken in Oost-Berlijn gesloten en hadden de kinderen vrijaf. De radio riep de bevolking op naar bui ten te komen. Een speciale trein zou de hoge gasten van het vliegveld halen. Zeven wagons en twee locomotieven reden naar het Ostbahnhof, waar de top van de regering, met premier Grotewohl en partijsecretaris Ulbricht aan het hoofd ter begroeting aanwezig waren om de meesters van het Kremlin te omhelzen. Kennelijk weinig geïnteresseerd stapte Kroesjtsjef langs de erewacht met de „Volksarmee"' Met toespraken van Ul bricht en Kroesjtsjef die naar Rus sische gewoonte voor zijn eigen speech applaudisseerde eindigde de eerste acte van het staatsbezoek. Incident Overigens was de Russische partijlei der nauwelijks uitgesproken of een en thousiaste student stormde op hem toe om hem de hand te schudden. Kroesjtsjef stond nog op het spreekgestoelte, aldus het persbureau A.P., toen de 27-jarige Nigcriaanse student, Mshood Olabisi Ajala, zich door het politiecordon begon heen te worstelen. Hij kreeg een schop tegen zijn schenen en werd op straat geworpen, maar dat bracht Ajala niet van de wijs. Hij krab belde op en rende met bebloede benen het spreekgestoelte, waar hij de ge heel verbouwereerde Kroesjtsjef uitbun- Russische en Oostduitse communisten- leiders tijdens het défilé van de ere wacht. na aankomst uan Kroesjtsjef en zijn gevolg in Oost-Berlijn. Het waren de heren Ulbricht. Kroesjtsjef. Ebert (burgemeester van Oost-Berlijn) Grompko. Mikajan en Grotewohl dig de hand schudde. Later probeerde hij met de Rus in de auto mee te rijden. Het resultaat was een flin'k pak slaag van de politieagenten. Gisteravond, tijdens een receptie, prees Kroesjtsjef het optreden van de Oost duitse partijleider Ulbricht. die ..goed werk verricht". Ook -zwaaide de Rus sische leider het Stalinistische regime van Oost-Duitsland lof toe. In Juni zjjn volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek 7250 woningen gereed gekomen. Nimmer te voren werden in de maand juni zoveel woningen opgeleverd. Het hoogste juni- r(jfrr tot nu toe genoteerd was 6258 in 1956 Het totaal aantal in het eerste halfjaar van 1957 gereed gekomen woningen Is 41.114. Het vóór 1957 behaalde halfjaars record werd in 1954 genoteerd met 28.480 voltooide woningen Ia het eerste half jaar van 1956 kwamen 28.405 woningen gereed. In juni werd met de bouw van 8456 woningen begonnen (in juni 1956 met 9400 woningen). Doordat er in juni 1957 met meer woningen werd begonnen dan in die maand gereed kwamen steeg het uitvoerirgsniveau opnieuw. Op 1 juli waren 101.269 woningen in aanbouw: een nieuw hoogtepunt Er werd in het eerste halfjaar in to taal een begm gemaakt met de bouw van 48.622 woningen, terwijl in dezelfde pe riode van het vorig jaar aan 39.994 wo ningen werd begonnen In de in iuni gereed gekomen wonin gen zijn 557 systeemwoningen begrepen Sedert de bevrijding zijn 549.275 nieuwe woningen opgeleverd. Schrijver lichtte Haa s?ee dame voor halve ton op De 38-jarige schrijver A. L. S.. die, zoals hij heeft bekend oplichtingen en verduis teringen heeft gepleegd voor ongeveer 50.000 stond gistermiddag voor het Haagse gerechtshof terecht. De procureur- generaal, die meende dat S. langzamer hand een beroepsoplichler was geworden, vond de door de rechtbank opgelegde een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk wel juist. De schrijver had met allerlei verzinsels over acties in Indonesië, zoals het „drop pen" van pamfletten, het zenden van legionnairs naar Australië, een Haagse dame voor, naar hij zelf zegt 37.500 op gelicht. Volgens de dame zou het nog meer zijn. Voorts had S. enige kleine op lichtingen gepleegd. Een bedrag van 300, bestemd voor de bestrijding van onkosten, die hij als advertentie-acquisiteur zou maken, had hij opgemaakt. De verdediger, mr. A. G. Veldhuis, zei dat de dame. die door S. is opgelicht, ja renlang heeft beschikt over de schrijver, terwijl zij wist dat S. geen inkomsten had. Hij vroeg bevestiging v^n het vonnis van de rechtbank. V- Het hof zal op veertien augustus arrest Microfilms in uitgeholde pennen, munten en oorringen Nieuwe treinstellen besteld De Belgische en Nederlandse Spoor wegen hebben twaalf nieuwe elektri sche treinstellen voor gezamenlijke rekening besteld. De machinist zal een nieuwe installatie te bedienen krijgen, waarmee hij van de ene naar de andere netspanning kan over schakelen. Al kunnen nu reeds de D-treinen en dt treinen van de lokale dienst Antwerpen Roosendaal door Belgische elektrische locomotieven in Roosendaal worden ge bracht, het bleek niet mogelijk voo verbinding AmsterdamBrussel dezelfde methode te volgen met het Belgis motorwagenmateriecl. Voor de gewone treinen Amsterdam—Brussel zijn daarom speciale treinstellen besteld. De benodigde treinstellen zijn gezamen lijk besteld in de verhouding 1 tot 2, wel ke werd, gekozen overeenkomstig de ver houding van de lengten van hét Belgi sche en het Nederlandse parcours. Samenwerking dienst gearresteerd. De 55-jarige Rudolf Ivanovich Abel, die aan het hoofd stond van 'n Russische spionage-afdcling in de V.S. Is de hoogst geplaatste Rus. die ooit i Amerika is gevangen genomen. Op 21 juni werd Abel door ambténa- :n van de Amerikaanse immigratie dienst aangehouden, omdat zijn papieren in orde waren. Hij woonde in Brook- waar hij een foto-studio had, die dienst deed voor zijn spionage-activitei- Abel werd overgebracht naar het detentiekamp voor vreemdelingen in Texas, waar zijn uitwijzing uit het land werd gelast. uitwijzing is inmiddels echter in getrokken omdat men ontdekte dat de Rus leider was van een gevaarlijke spio- nage-groep. Hij zal nu voor berechting aar New York worden overgebracht. In de officiële beschuldiging wordt ge zegd. dat Abel met vier medewerkers leden van de Amerikaanse strijdkrachten, die toegang hadden tot belangrijke mi- e gegevens, heeft „bewerkt". Of hij daarin is geslaagd wordt in de beschul diging niet gezegd. Met zijn trawanten heeft de Rus mi crofilms gemaakt, die in uitgeholde oor ringen, vulpennen, munten en andere oorwerpen werden verborgen en zo naar de Sowjetunie gesmokkeld. Ook maakten zij gebruik van een ultra-kortegolf zend- ontvangapparaat. De -spionnen hadden grote belangstel- ng voor Amerika's militaire plannen, vooral op gebied van kernbewapening. Reeds in 1943 is Abel van Canada uit de Verenigde Staten binnengekomen. Toen hem arresteerde in een hotelkamer, noemde hij zich Martin Collins. Luchtvaartbesprekingen in Japanse hoofdstad Gisteren zijn in Tokio onderhandelin gen geopend door een Nederlandse en Japanse regeringsdelegatie over een her ziening van de tussen beide landen be staande luchtvaartovereenkomst Er wordt voornamelijk gesproken over de wijzi ging van het routeschema en verlenging van de overeenkomst. Prof. mr. D. Goek- huis, burgerluchtvaart-attaché van Ne derland te Londen, leidt de Nederlandse delegatie, de Japanse ondersecretaris van vervoer, Isjitaro Josjijoetti, die van Ja pan. De besprekingen zullen ongeveer een week duren. Op het Scheldeplein in Amsterdam kan mgn thans de eerste wegwijzer met een ..hoedje" zien: een proef neming van dc ANWB en de gemeente Amsterdam om de wegwijzers te verlichten. Voor de bouw van het mechanische ge deelte zgn de Nederlandse constructies toegepast. De levering daarvan werd aan een Nederlandse industrie opgedragen. Tractie- en verwarmingsinstallaties wor den door de Belgische inddstrie vervaar digd. Deze speciale treinen kunnen alleen of onderling gekoppeld rijden: ze kunnen ook gekoppeld worden met de elektrische treinstellen van het Nederlandse binnen lands verkeer. Dit zal dan ook-geschieden: de treinen van en naar Brussel zullen te Rotterdam worden gecombineerd met Strijd nadert hoogtepunt Leger van sultan voor de poorten van fort Nizwa Eenheden van de sultan van Oman er Muskate hebben gisteren het dorp Izz zonder strijd bezet. Dit dorp ligt 24 kilo meter van het fort Nizwa, het hoofdkwa: tier van de Imam. Het Britse contingent dat aan de strijd deelneemt, bestaat uit ca. 200 man infante risten. De hele macht die naar Nizw: optrekt is 700 man sterk. De troepen vai de sultan, aangevuld met Britse officie ren en Arabische eenheden van het Britse leger zullen de spits moeten afbijten. Dt Britten blijven zoveel mogelijk in reserve De opmars door de steenachtige, boom loze woestijn wordt gesteund door straal jagers van de Britse luchtmacht, die sterkten van de opstandelingen bestoken. De bevelhebber van de strijdkrachten van de sultan en de Britse eenheden, brigade generaal J. A. R. Robertson, een zeer ervaren officier in woestijnoorlogen, zei niet te verwachten voorlopig op hevig verzet te stuiten. De totale omvang van de Britse troepen op deze expeditie wordt iir de moderne oorlogsvoering als niet meer dan een vex- kenningseenheid beschouwd. Vanmorgen werd officieel bekend ge maakt. dat de eerste schoten vanaf de grond in Oman werden gelost. De troe pen van de sultan namen het woestijn dorp Rada onder vuur. De dorpelingen gaven zich nagenoeg onmiddellijk over. Op ccn fietstocht door Brlgic is gis teren te Vervifontaine de Nederlandse mej. Pctronella Peters (20) uit het Noord brabantse Beers verongelukt. Zy reed met een groepje van vyf jonge Neder landse toeristen in de richting Jalhay. Zy en twee anderen Heten zich door een vrachtauto voorttrekken. In Vervifon taine ging de auto harder ryden en moest worden losgelaten. McJ. Peters verloor de machl over het stuur, viel tegen dc straat en bezweek kort daarop aan ccn schedelbreuk. Nabij Weert is gisteravond de 23- jarige gefcuwde bromfietser A. S. uit Udel op slag gedood, toen hij, komende uit een zijweg, onder een passerende autobus raakte. In het diaconessenhuis te Haarlem overleed gistermiddag de 69-jarige me vrouw M. J. Mutsaers uit Heemstede. Zij had maandagmorgen op de Haarlemse Wagenweg niet voldoende op het van links naderende verkeer gelet, toen zij overstak. Een auto reed haar aan. resp. gesplitst van de bestaande dienst AmsterdamRotterdamVenlo. Uiterlijk zal het nieuwe materiaal ge lijken op de twee-rijtuigenstellcn van het nieuwe type, die de N.S. sinds kort in ge bruik heeft en waarbij de bestuurders- cabine achter een versterkte neus is aan gebracht. Behalve accommodatie voor ongeveer honderd reizigers, zullen de treinen een keuken- en een douaneafdeling bevatten. De bedoeling is per dag dertien treinen te laten rijden. De totale.rijtijd Amster damBrussel zal drie uur en 13 minuten bedragen. Acht moorden in Algerije Zeven Algerijnen zijn gisteren in Frank rijk het slachtoffer geworden van moord aanslagen. De groot-moefti van Mostaga- nem in West-Al-gerije is gisteren in zijn woning ver-moord. De dader wist -te ont snappen. Precies duizend en vijftig jaar bestaat het Friese stadje Wor- kum, zo heeft men berekend. Dat is aanleiding geworden tot het organiseren van een feest. Een historische optocht was daarvan het hoogtepunt. Foto: een walvis (die echt spuiten kan), waarmee is uitgebeeld, dat de voorvaderen der Wor- kummers in de achttiende eeuw de walvisvaart beoefenden. Jongen verdronk in zwembad Gistermiddag is dc tienjarige B. van Klooster te Haarlem in het gemeentelijk zwembad aan de Kleverlaan verdronken. Na het sluitingsuur vonden de badmees ters in een hokje zijn kleren. Na enige tijd zoeken werd het lichaam van de jongen in het diepe bassin gevonden. Men weet niet hoe hij daar terecht is geko men. Hij kon niet zwemmen en was voor het eerst In het zwembad. Duitse ondergrondse Een gewapende Duitse ondergrondse groep van ongeveer vyftien personen is, naar te Warschau wordt medegedeeld, in Polen -gearresteerd. Het juiste aantal leden werd niet bekend gemaakt. Een groot aantal strooibiljetten In de Duitse taal en zetmateriaal is in beslag geno- de twee uit de Scheveningsc strafgevangenis ontsnapte Duitse gevan genen, de 20-jarige Ludger Johannes Wilke, is gisteren door 'n bewaker overmeesterd, juist op het moment, dat hy een „niet- serieuze" poging deed, zich met een scherp voorwerp in de pols tc snyden. Hy is onmiddeliyk overgebracht naar de iso latiecel. De reden is voor het gevangenisperso neel nog een raadsel. Immers: tegen de algemene verwachtingen Zware inspectie De matrozen, die gisteren met het geweer in de arm als erewacht ston den aangetreden op het vliegveld Val kenburg bij de aankomst van de Ame rikaanse staatssecretaris van defensie. W. Brucker, werden aan een onge woon nauwkeurige Inspectie onder worpen. Ongetwijfeld waren de ma trozen voor de plechtigheid terdege door hun officieren en onderofficieren bekeken. Dit nam echter niet weg dat de Amerikaanse staatssecretaris heel wat opmerkingen wist te maken. leg met de justitiële autoriteiten was ervan afgezien de Duitsers na hun terug keer in een strafcel te sluiten. Voriige week is in het rijksasiel by een van de gedetineerden een nauwkeurig na gemaakte sleutel gevonden, die op d« binnen- en buitendeur van de asielingang paste. Elders zqn enige tijd geleden bU een inspectie uitbrekersgereedschappen aangetroffen. Het gereedschap, dat be stond uit een gebogen stalen klembeugel is in beslag genomen. Over de herkomst ervan tast men nog in het duister. Intus sen doet men alles om nieuwe even tuele ontsnappingspogingen in de kiem Reeds zijn de eerste versterkingen uil slrafgestichten van elders in het Sche- veninrgse gevangeniscomplex gearriveerd om de overbelaste taken van het perso neel enigszins te verlichten. Bovendien n dakbewaking ingesteld. Met pistool bewapende gevangenisbewaarders pa trouilleren over de daken en bij de muren. Si S, B Kopenh. onbc» O 4 24 35 Londen c«. bew wmdafl 26 07 Luxemburg regenbui no 0.1 Grenoble zw. bew w rod stil 30 7 31 0 Berlijn half bew-, on bew. r«bew. 26 0 23 1 27 0 24 6 wrjr "^r^n 30 0 27 0 28 0 Ajaccio half bew. licht bew windstil 29 0 33 0 VRIJ WARM Dc Bilt verwucht tot mor genavond: Vanavond en van nacht enkele verspreide on weersbuien, morgen zonnige perioden en op de meescte plaatse droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuid- t en zuidoost. Vrij warm. (Opgemaakt 11.15 uur). ader 20.18 uur. Maan op 19.20 uur, maan onder 4.18 u Zaterdag 10 augustus volle maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1