Reders menen: voortbestaan van j haringvisserijbedrijf in gevaar Schelvis op het Zand; haring is weer schraal Raad van Warmond in beroep bij de Kroon Katwijkse pluimvee-expositie door burgemeester geopend Prijsverhoging voor jam, limonade en vruchtensap NIEUWE LEIDSCHE COURANT riNSDAG 6 AUGUSTUS 195 Open brief Vertrouwen in ambtelijk apparaat i»j is nu opgezegd TN TOENEMENDE MATE heerst in de kringen van de Redersvereniging A voor de Nederlandse Haringvisserij grote ongerustheid over de gang dsi van zaken in het haringvisserijbedrijf en ontevredenheid over de waar in dering en steun, welke deze Nederlandse bedrijfstak van de overheid ont- vangt. Dit wordt vastgesteld in een open brief, die de Redersvereniging onder het hoofd „Om het behoud van de haringvisserij" heeft gepubliceerd. De ongerustheid vindt vooral zijn oorzaak in het feit, dat de bedrijfsuit- komsten van het haringvisserijbedrijf sinds een aantal jaren belangrijk teruglopen. In 1955 en 1955 zijn de resultaten zeer slecht geweest. Voor deze achteruitgang zijn enkele factoren aan te wijzen, aldus meent de et Redersvereniging. In de eerste plaats de omvang van de vangsten, die in an en 1956 ver beneden normaal zijn geweest. Tegelijkertijd heeft zich ill in die jaren een sterke verhoging van de produktiekosten voorgedaan. Zeer ia. ernstige kritiek wordt in deze open brief uitgeoefend op het beleid van de d« directie der visserijen, het ambtelijk apparaat in de visserij. deze cijfersEn dan bovendien nog wel bij het ambtelijk apparaat, waarvan de directeur tevens voorzitter ls va: toetsingscommissie van het L.E.I. Vertrouwen opgezegd Het vertrouwen van het bedrijfs leven in dit ambtelijk apparaat, aldus de open brief, houdt hiermee op en gaat zich afvragen waar men aan toe is. De Redersvereniging komt tot de iet Wanneer.de prijzen in de Jaren 1955 en hij 1956 zodanig waren gestegen, dat de ver ia! hoogde produktiekosten zouden zijn ge il- dekt, dan waren er geen moeilijkheden k). ontstaan. Aldus nog steeds de brief. Dit on is evenwel niet het geval. De prijzen zijn i$ weliswaar gestegen, maar niet in die 21 mate, dat een sluitende exploitatiereke ning kan worden verkregen. Een recent rapport van het L.E.I. over de resultaten van de harlngloggers toont aan. dat in 1955 voor schepen met een motorvermo gen van 100 tot en met 320 pk per schip, gemiddeld een verlies werd gemaakt van in_ 1000 tot 17.000. al naar gelang het ,en type. Wat de vangsten in 1957 betreft moet ,0I men helaas nog steeds een somber geluid ,rJ laten horen. ,r- Eigen middelen t8 De rederijen hebben zelf gezocht naar n middelen om een oplossing te vinden. De prijzen in de afslag werden op een rede- n" lijk peil gehouden door een regeling. De an overheid achtte deze regeling onjuist op het formele argument, dat door de reders |e" onderling een minimumprijs werd vastge- steld, terwijl er publiekrechtelijk een lagere minimumprijs bestond. Dit stand- punt heeft in rederskringen veel kWaad bloed gezet. Vooral wanneer men be- en denkt, dat de onderlinge regeling de enige oorzaak is geweest, dat het verlies in 1956 kleiner was dan in 1955. Men heeft bij de reders de indruk dat de ambtelijke visserijorganlsatie minder belangstelling heeft voor het wel en wee van het vis serijbedrijf en meer voor de formele pro blemen. Ook op ander gebied sloegen de reders de handen ineen. Veertig oude loggers werden uit de vaart genomen en een regeling werd ontworpen. Het scheen aanvankelijk dat de overheid aan dit een malig project zou meewerken. Uiteinde lijk kwam de last van 600.000 op de rederijen neer. Beroep onbeantivoord Ter vermindering van de produktiekos ten word een beroep gedaan op de c heid om tegemoet te komen in de geste gen kosten voor gas- en smeerolie. Het ministerie van economische zaken toonde volledig begrip, maar kon geen maatrege len overwegen, daar de visserij tot de competentie behoort van het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoor ziening. Op een in april aan de directie voedselvoorziening gericht verzoek, werd tot op heden nog geen antwoord ontvan gen over deze zaak. In verschillende andere landen ls de overheid aan de noden van de visserij tegemoet gekomen. Voor de Duitse vis serij is een bedrag van ongeveer 2.5 mil joen Mark ter beschikking gesteld als reductie op de brandstofprijs vooi visserij, die met loggers en kotters w uitgeoefend. Ook de Britse regering heeft deze maatregelen getroffen. Moeilijke positie De Nederlandse visser wordt thans in een moeilijke concurrentiepositie ge bracht, aldus de Redersvereniging. On danks de beschikbare cijfers kan de ver eniging zich niet aan de indruk onttrek- ko- ken, dat aan ambtelijke zijde de cijfers ■ar- van het Landbouw Economisch Instituut ter- worden gewantrouwd en dat men daar ev« meent, dat de bedrijfsresultaten beter een zijn dan in haar rapporten over dc vis- idat serij wordt weergegeven, ligt Het is zelfs gebleken, dat de directie der rkt visserijen gegevens heeft verstrekt dui no- buiten de visserijnota om aan de Ka- nog merleden. Bij de reders was in het geheel niet bekend, dat naast de visserijnota nog andere gegevens waren verstrekt. De or- ganisaties is hiervan door de directie nim mer mededeling gedaan. De Redersver eniging heeft zich tot de minister gewend, die de door de directie der visserijen s verstrekte gegevens, ter beschikking heeft gesteld van de reders vereniging. Niet gelijkluidend Zeer Interessant Is hierbij de bijlage, die handelt over de exploitatiekosten van en de vissersschepen. De cijfers wijzen uit, dat de standpunten van het ambtelijk vis- mm serjjapparaat en van het L.E.I. niet geljjk- 19 luidend s(jnl De directie der visserijen merkt aan de J leden der Tweede Kamer op, dat het op- Ivalt, dat geen verliezen zijn te consta teren, terwijl het L.E.I. rapport over het zelfde jaar tot de conclusie komt. dat ln 1950 en 1952 bijna alle schepen in de sector van de loggervtsserij een nadelig exploitatiesaldo aangeven conclusie dat de economische kant van het visserijbedrijf door de direc tie der visserij verkeerd wordt be oordeeld. Dit is te betreuren, omdat de haringvisserij vooral in deze tijd een kritiek stadium heeft bereikt. Nodig is een samenstel van maatrege len in gezamenlijk overleg tussen overheid en bedrijfsleven. Kernpunten zijn het bereiken van een zo goed mogelijke marktpositie, afstoting van de oude vloot, aanbouw vpn nieuwe vloot, research, verbetering de efficiency en het onderwijs. Dit alles moet gezien worden als een geheel moet in opzet uitgaan van de gedachte dat de visserij in de toekomst moet blij ven voortbestaan in zodanige vorm, zij de concurrentie met het buitenland kan volhouden. Dit is temeer nodig dat de Euromarkt binnen afzienbare tijd tot stand komt en het buitenland reeds maatregelen beraamd heeft om, met zo sterk mogelijk visserijbedrijf aai gemeenschappelijke markt deel te ne Tot besluit meent de redersvereniging, dat zij niet kan berusten in een gang zaken, die het voortbestaan van de rede rijen en daarmee een belangrijk deel de Nederlandse visserij in gevaar brengt. Het gaat om het behoud van een bedrijfs tak, die sinds eeuwen met Nederland is vergroeid en die ons land belangrijke diensten heeft bewezen en ook in de toe komst kan bewijzen. Zo er ooit een is om te handelen, aldus de brief, dan is het nu! Journalisten vrijgelaten in Indonesië De journalisten Utomoprlo en Lauw Pang Soei van de Keng Po en S. Brata de Brata-nieuwsdienst, zijn zaterdag door de Indonesische militaire autoritei- uit arrest ontslagen. Zij waren enige weken geleden gearresteerd op beschuldi ging van publikaWe van berichten over militaire aangelegenheden zonder voor afgaande toestemming. Zij bevinden zich in stadsarrest. Hanafiah Kusumadi- pradja van de Petnandangan. die op de zelfde beschuldiging werd gearresteerd, bevindt zich nog in arrest Met Israëlische goederen door het Suezkanaal Het Italiaanse vrachtschip Monte Pel- legrino is zondagmorgen met een lading Israëlische goederen, bestemd voor Djl- boeti en Kaapstad, door het Suezkanaal gevaren. Het schip ondervond ln Egypte geen moeilijkheden, maar werd wel op zwarte lijst geplaatst. Het kan dus geen enkele Arabische haven brand stof of levensmiddelen Innemen. West-Duitslanda staalproduktie gedu. rende 7 maanden op record van 13,9 mil joen ton; produktie 6teeg in juli 220.000 produktieramlng 1957 25 min. tegen 23 min. in 1956. Indonesiës reserves van goud en devie- en zijn deze week met 0,21 pet. toegeno- len tot 12,24 pet. tengevolge van de nieu- ve in- en uitvoerbepalingen. fJP HET ZAND laat de schelvis zich plotseling in overvloedige mate door de loggers en potters vangen. De Katwijkse kotter „Vrouwe Anna" meldde bijvoorbeeld twee trekken, die 240 manden goede schelvis ople verden. Een andere logger ving 200 manden schelvis en gul in twee trek ken. Veel schepen gaven trekken door van 140 manden schelvis. De Ha ringvisserij daarentegen is de laatste drie dagen weer schraal. De haring laat zich op de 59ste breedtegraad veel moeilijker vangen dan de makreel. In de makreelvangsten hebben de vissers thans echter weinig interesse. Want voor makreel wordt in de afslag de laatste dagen slechts een schijn tje betaald. Maandag verdween de helft van de makreelaanvoer naar de vismeelfabriek voor de verwerking tot vismeel, de andere helft werd ge kocht tegen een prijs, die van f 10 tot f 11 per kist van 50 kilo liep. Met de haringvisserij van de vleetlog- gers is het een ietwat wonderlijke zaak. Er komen soms goede meldingen binnen, zoals van een Vlaardingse logger: 250 kantjes haalde dit schip zondag in één dag scheep. Maar later liepen de vang- stens echter weer sterk terug. De trawler Allan Water IJm 34 ving zondag bijvoor beeld slechts 50 manden haring. De ach terstand van gezouten haring blijft zeer groot. De vangsten tussen 21 en 27 juli waren goed, aan de cijfers is dat echter nog niet te merken. Op 27 juli bedroeg de achterstand 62.251 kantjes gezouten haring. In 1956 werden er tot en met 27 Juli 182.949 kantjes gezouten haring aan gevoerd; in 1957 zijn het er 120.698. Het aandeel van de trawlervloot in de aanvoer van kantjes is echter sterk ge stegen. Vorig jaar stond dat op 8.5, nu op 27.5 procent. In de week van 21 tot 27 juli zijn er 30.842 kantjes haring aangevoerd. In dezelfde week van 1956 waren het er echter 35.912. De achterstand is voor een deel te verklaren uit het feit. dat er wel veel haring de laatste weken is gevangen, maar dat deze haring veelal ongeschikt was voor de verwerking tot zoute haring. Veel haring ging naar de conservenfa- brieken, die thans op volle toeren draal en, omdat deze haring goedkoper is dan verleden jaar. Veel is helaas weer naar de vismeelfabrieken gegaan, omdat het ongeschikt was voor de menselijke con sumptie. Twijfel Doordat de Redersvereniging reeds de dndruk ln die Jaren had. dat de overheid twijfelde aan de juistheid van de mede delingen uit het bedrijf, heeft zij de accountantsdienst van het ministerie ge vraagd een onderzoek in te stellen de bedrijfsresultaten. Deze dienst kwam tot overeenkomstige resultaten als hat LEI. Het visserijbedrijf voelt zich voorts uitermate gegriefd door het feit, dat de gegevens van de directie der visserijen wordt vermeld, dat de door het L.E.I. opgestelde exploitatiekosten aan de hoge kant liggen en dus min of meer fictief zijn. Het L.E.I. wordt voor de helft door de overheid en voor de andere helft door het bedrijf gefinancierd. En thans bestaat er van overheidszijde wantrouwen tegen De handel stond maandag voor de op gave meer dan tienduizend kisten vis en haring af te nemen. Want de totale aanvoer bestond uit 10.335 kisten vis en haring. Er waren 1550 kisten schelvis, 50 kisten wijting, 235 kisten gul en kabeljauw, 20 kisten koolvis. 3275 ki: ten verse haring. 2450 kisten makreel, 275 kisten stokkebit, 55 stijve kabeljau en 60 kleine kistjes haring. De Dirkje Ro. 53 voerde 600 ki6ten kreel en 650 kisten haring aan; de Kw 176 zorgde voor 350 kisten makreel, 450 kisten haring. 25 kisten diversen; di Postboy IJm. 35 had 575 kisten haring 825 kisten makreel. 60 kleine kistjes ring; de Sch 171 Cornells Vrolijk zorgde voor 250 kisten makreel. 100 kisten ha ring, 20 kisten wijting, 30 kisten kabel jauw en koolvla; de Sch 27 kwam m kisten kabeljauw, 3IO kisten makreel. 630 kisten verse haring en 25 stijve kabel jauwen. Armada Erg veel tijd om bij te komen van deze grote aanvoer krijgen de handel en de vislossers, visbewerkers en afslagera niet. Want er ligt een armada van seravaartuigen In de IJmuldense haven anker. Een deel van deze schepen ■aarschijnlijk vandaag niet een: loat kunnen worden en zal tot woensdag moeten blijven liggen. Het zijn zestien schepen, waarbij acht grote trawler* er loggers. De totale vangst van deze sche pen bedraagt wederom ruim 10 000 kisten verse vis en haring. Er zijn 3000 kisten haring en 3000 kisten makreel bij. De trawler Vloa IJm 24 zorgt voor kisten, waarbij 850 makreel. 950 haring, 50 diversen, 400 kleine kisten haring, 3f stijve kabeljauwen en 100 kantjes gezou ten haring. De Eveline IJm 116 zorgt voor 1000 kisten, waarbij 250 haring. 750 makreel en 200 kantjes haring; de VI 151 ls er met 700 kisten, waarbij 150 makreel, 480 haring, 35 kabeljauw en gul. 10 kool- vis en 560 kantjes haring; de Beatrice IJm 72 is er met 1120 kisten, waarbij 450 haring, 450 makreel, 70 diversen; 240 klei ne kisten haring. 450 kantjes haring Voorts komen aan de markt: Kw 178 met 200 kisten veree vis, Uk 3 met 300 kisten verse vis, Wr 56 met 305 kisten verse vis, Kw 52 met 320 kisten verse vis. Kw 33 met 280 kisten verse vis, Kw 59 met 230 kisten verse vis. Wr 25 met 300 kiaten verse vis, IJm 19 met 330 kisten vers» vis. Kw 74 met 400 kisten verse vis. Sch 135 met 350 kisten verse vis, Kw 7 met 325 kisten verse vis en Sch. 153 met 1040 kisten verse vis PrUzen Voor makreel vielen de prijzen met f 10 tot f 11 per kist van 50 kilo groot aantal kisten, dat deze prijs niet haalde en naar de vismeelfabrieken moest worden verwezen, lang niet Haring ging #vel met f 11 tot f 15 per kist 50 kilo De berichten, dat er minder haring om de noord wordt gevangen, zul len daar wel debet aan zijn. De grote schelvis deed voor export f 40 per kist 50 kilo. Een gnetjp priis Ook voor grootmiddel betaalden de exporteurs f 40 per kist van 50 kilo. Kleinmlddel noteerde f 36 tot f 32, pennen f 30 tot f24 braad f 16 tot f 23 per kist van 50 kg. Voor de grote regels kabeljauw betaal den de exporteurs f 96 tot f 112, vooi kleine regels f 58 tot f 65, voor kister grote kabeljauw f 90 tot f 114 en kisten ie kabeljauw f 90 tot f 100 voor 125 kilo. De koolvis deed f 72 tot f van 125 kilo. Gul noteerde f 46 tot f 9. wijting f 20 tot f 13 per kist kilo. De grote makreelvangsten, 1 probleem voor de handel, zoals wel de prijzen blijkt. Men kan de aam t verwerken, vooral nu ook het ezen moeilijkheden oplevert. Over het algemeen kan men uitsluitend harde :n goede kwaliteit makreel gebruiken.. :odra deze vissoort even slap weinig meer mee te doen. Geen personeel De trawlervloot kampt nog altijd met gebrek aan personeel. Dat kwam zater dag weer een6 tot uiting, toen de traw lers Maria van Hattum IJm 10 en Klaas Wijker IJm 85 moesten uitvaren, schepen bleven binnen, want de beman ningen waren niet compleet Dure groene haring De lichtgezoute en aldus .groen" ge noemde haring in het vat blijft duur. Dit produkt geniet voorrang aan de afslag. Het wordt onmiddellijk na 't begin de afslag te IJmuiden. om 7 uur des 1 gens verkocht zodat het zo «nel mogelijk naar de handel kan worden vervoerd. De groene haring van de Tzonne IJm 1 bracht f 98 tot f 100 per kantje op. Een Verlichtingsvraagstukken Er mag alleen van 6—8 uur in de morgen gesproeid worden ONDER VOORZITTERSCHAP van de burgemeester besloot de raad van Warmond gisteravond in beroep te gaan bij de Kroon tegen een ont houding van goedkeuring door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland aan de partiële herziening van het uitbreidingsplan. De raad praatte verder nog wat over de verlichting van de volksspelen, het sproeien van tuinen op bepaalde uren en de verlichting van enkele straten. Bij het begin van de vergadering deel de de voorzitter mee dat G.S. van Zuid- Holland geen goedkeuring gegeven heb ben aan het raadsbesluit waarbij het uit breidingsplan partieel gewijzigd werd door de bestemming van gronden nabij huize Leevliet. B. en W. stelden voor in beroep bij de Kroon te gaan, waartoe de raad besloot. Een reed6 bestaande verordening over de pensioenen van wethouders en wethou dersweduwen werd ingetrokken. In de plaats daarvan namen de raadsleden met algemene 6temmen de nieuwe verorde- Ter tafel kwam de nieuwe rechtsveror- dening van B. en W. voor het gemeenb personeel in verband met de te ontvangen kindertoelage; unaniem akkoord Nieuws van en voor Katwijk Tennistoernooi van gasten begonnen Onder zeer gunstige weersomstandig heden is te Katwijk aan Zee het bekende badgasten-toernooi begonnen. Uit de tot ?r gespeelde wedstrijden blijkt, dat de jeugd zeer goed spel laat zien. Hier zij nog speciaal vermeld het zeer goede spel van J. Tieleman tegen mevrouw Meer kerk. Het komende weekend zullen de fi nales plaats vinden en dit belooft zeer in teressant te worden, daar verschillende be kende spelers voor dit toernooi hebben ingeschreven. De uitslagen van de tot heden gespeelde wedstrijden zijn: Heren enkel B. Ie ronde; A. Huijsman J. J. van Haak 6—0, 60; C. Zwenstra Lienhart 4—6, 6—1, 6—3; E. J. Wils—S. W. Schreuder 61, 63; K. L. BuchnerD. Tierle 6—3, 6—3; E. M. van SchaaikH. den Daas 6—2, 6—2; W. de Jong—W. J. Stenis 6—2, 6—0; G. Abels—Th. Thles 6-1. 6—4; G. Damen—P. Fetter 4—6, 0—6. Dames enkel, 2e ronde C: mej. Kooistra— mej. N. C. Vader 6—1, 6—3; mej. N. Meerkerkmej. N. Tieleman 97, 75; mej. E. van Reidt—mej. L. Veerman 62. 61. Heren dubbel B. Ie ronde: P. Fetter—E. J. Wils winnen van Cl. BuchnerGerritsen :t 62, 64; VlamingS. Kools winnen r. M. W. de JonghTh. Thies met 61, 6—4. Heren enkel C. 2e ronde: Schreuder— Van Stenis 6—2, 16, 62; Matulessya— Wolf 6-4, C2; H. J. Ubbink-J. V. Haak 6—1, 3—6, 9—7; Hubt—Hisslnck 6—4. 8—6; H. Mulder—W. J. Müishout 6—2, 6—3; Lu- kowsky—J. B. Ourik 60; 61; P. H. ten prima prijs. De pekelharing ls goedko- per en wordt wellicht daarom later op de morgen verkocht, veelal tegen 11 De aanvoer van kantjes haring door de trawlers en de grote trawlloggers neemt Inmiddels snel toe. Ook de sche pen. die maandag aan de markt w: hadden weer kantjes aan boord. De Post boy IJm. 35 had 40 kantjes, de Sch 27 21 kantjes, de Sch 171 340 en de Kw 176 voerde 470 kantjes aan. Deze kantjes maken de reizen van de schepen goed- Bliek, kreeft en sardien De sehlppere van de Uk 76 en de Uk 174 zetten de industrievisserij rustig voort. Woensdag brachten zij 400 kisten bliek en sardien bij de vismeelfabriek en zaterdag versohenen ze opnieuw met 400 kisten bliek en sardien aan de stei ger. ZIJ besomden tezamen 4700 gulden- De schepen vissen in span. De Uk 52 zorgde zaterdag voor een bijzonder mooie, grote en levende kreeft. De vis handel toont voor deze kreeften altoos veel belangstelling. De prijs is ook vrij hoog. Men betaalt er grif f 8 tot f 20 per stuk voor. Nu is kreeft voor de fijn proevers dan ook een delicatesse van d( eerste rang. N.C.R.V. op pad De NCRV zal in het programma „Wat is er van uw dienst?" een uitzending wijden aan het werk in de vlshallen- Dezp uitzending wordt donderdagmid dag 15 augustus van 5 tot half zes ge houden. Voor deze uitzending heeft de NCRV onder meer opnamen gemaakt ln de vishallen. aan de havenkant, ln een conservenfabrlek en in een viswin kel. Men kan in deze uitzending ook enige vraaggesprekken beluisteren BorgB. Brandwijk 36, 26; B. Baarspul Moorkerk 62, 64; F. B. Lageman- H. Kruijt 6—1, 0—6, 6—2. Overzicht verkeersongevallen Volgens een politioneel overzicht, heb ben zich in 1956 in totaal 225 verkeers ongevallen in Katwijk voorgedaan. Hier- varen betrokken 13 autobussen, 4( vrachtauto's, 3 vrachtauto's met aanhang wagens, 54 personenauto's, 8 motoren, 29 bromfietsen, 33 fietsen, 29 voetgangers, 5 bespannen wagens, 1 met aanhangwagen, 3 bakfietsen en 3 loslopende dieren. Twee ongevallen hadden een dodelijk gevolg. In beide gevallen betrof het voetgangers, die door een tram of aVto waren aange reden. Vier en zestig personen liepen li chamelijk letsel op, terwijl in 153 geval len materiële schade werd gemeld. Het grootst aantal ongevallen vond plaats op de Zeeweg (47) in de Voorstraat (28 de Provincialeweg (24) en op de Bou levard (15). Van de ongevallen op de Pro vinciale weg gebeurde het grootste tal op het gevaarlijke kruispunt bij de Molentuinweg. Verkoopdag Morgenmiddag om 2.30 uur zal in het U.N.I.-gebouw aan de Ouwehandstraat een verkoopmiddag worden gehouden ten bate van de Ohr. Gereformeerde kerk Hoog en laag water Woensdag 7 augustus; hoog water 0.55 en 13.30 uur; laag water 858 en 21.29 uui KATWIJK AAN DEN RIJN Wielrijdster gewond Een 30-jarige wielrijdster, die de Tulp straat in de richting van de Molentuin weg bereed, werd plotseling aangereden door een jongen, die per rijwiel vanuit di Anjerstraat kwam. Zij lcwam hierbij z< ongelukkig te vallen, dat een zware her senschudding het gevolg wa6. Nadat door dokter C. J. Hagen eerste hulp was leend, kon het slachtoffer per auto haar woning worden vervoerd. Geslaagd De heer J. P. M. Rietkerk, onderwijzer aan de Gereformeerde school voor ge woon lager onderwijs, slaagde te 's-Gra- venhage voor de hoofdakte. Auto beschadigd Zondagavond kwam op de Callaoweg een uit Den Haag komende bus van de NZHVM. die plotseling moest uitwijken voor een tegenligger, in botsing me geparkeerde auto van bezoekers va., r.fc. kerk. Persoonlijke ongelukken deden zioh niet voor, maar de geparkeerde auto werd zwaar beschadigd. Sproeien Het gemeentebestuur vatte het plan op regelend op te treden bij het gebruik var >r het schrobben van straten er het besproeien van de tuinen en plantsoe- nen. Zowel de heer Willemsen als de heer Van der Voet, noemden de verordening in de praktijk moeilijk uit te voeren. Eerstgenoemde wilde een verordening, die geldig voor het gehele jaar is, zodat ieder weet waaraan hij zich te houden heeft. Enkele uren zou hij bijvoorbeeld willen vaststellen voor sproeien. De 1 itter achtte dit een ingrijpende maat regel, maar na enige discussie werd be- besloten de verordening te aanvaarden, zij het dat alleen gesproeid mag worden morgens 6 tot 8 uur. Het zoge naamde Lage Land valt buiten deze ver ordening. erband met de bouw van 22 wo ningen werd grond aan de vereniging Warmunda verkocht. Het ligt in de be doeling van het bestuur op dit terrein 23 eengezinswoningen te bouwen. Verlichting Tijdens de kinder- en volksspelen, jaarlijks met september, en de kermis worden de verschillende stands aan gesloten op het stedelijke lichtnet. Deze installatie, die f 1200 kost, is nu door de directeur van de stedelijke lichtfabrieken te Leiden afgekeurd. De stichting tot viering van War- monds feesten zit niet zo best bij kas. Besloten werd medewerking te ver lenen en de eerste aflossing in 1958 te bepalen. Conform het bestuursvoorstel werd be sloten grond aan te kopen van mevrouw W. C. de Greef van Noort ten behoeve van de twee gedeelten der Julianastraat. Overeenkomstig het voorstel werd er be sloten garageruimte te huren voor de rol trommel vuilnisauto. Met 9 tegen twee stemmen (de heren Willemsen en Weijers werd besloten tot aankoop van 5700 m3 grond van de nemer, die de vuilni6put zal graven. De heer Willemsen meende dat, wanneer levering gelijk bij de aanbesteding bedongen, dit f 3.50 per m3 goedkoper zijn geweest, hetgeen de voorzitter be- Goedgekeurd werd het voorstel v en W. tot wijziging van de bezoldigings- en rangenverordening 1955 In Warmond. Bij de rondvraag verzocht de heer Sche pers een betere straatverlichting tijdens het seizoen. De heer Var Vliet wee op het wachten op een afdoende verlich ting van de Julianastraat. De heer Van Sclhie informeerde naar de verlich ting van de huizen in de Bitterhuispolder. De voorzitter antwoordde, dat de kosten hiervan dermate hoog zijn, dat op deze basis niet verder kan worden gewerkt. De duiven vlogen Van Saint Ghislain af werd een wed vlucht met jonge duiven gehouden. De aankomst van de eerste duif was 10.27.55 en de laatste arriveerde om 11.01.19. De uitslag was: P. v. d. Drift 1, 3, 12; J. den Dunne 2, 5, 16, 22. 24. 27, 28; H. de Weerd 4. 15. 17. 20, 26; N. van der Horst 6; J. Diemei 7. 9. 14, 23; Q. Beugelsdijk 8; J. Smeets 10, 25; Th. Verwoerd 11, 30; J. Niekerk 13, 29; B. ter Beek 18; B. Os kam 19. ALPHEN AAN DEN RIJN Hert gesignaleerd in Alphens weiland De heer C. J. Oskamp uit Aarlander- veen heeft in een weiland in de Noord en Zuldeinderpolder langs de Oostkanaal- weg tussen een koppel koeien een wild hert zien lopen. Vergissing ls uitgeslo ten, zo verklaarde hij tegenover de po litie. want ik heb mijn ogen heel goed de kost gegeven Tijdens een strenge winterperiode ia het enkele jaren geleden nog eens voorgeko men, dat in de omgeving van Alphen een hert werd gesignaleerd. Fietsende dame door auto aangereden Gisteravond omstreeks zet uur is me vrouw G. van M.-P. uit Alphen aan den Rijn ter hoogte van de Voorstraat op de Emmalaan door een bestelauto aangere den. Zij kwam te vallen en liep verschei dene verwondingen op, onder meer een flinke snljwond aan het voorhoofd en een bloeduitstorting rondom haar rechteroog. De fiets en de door de Alphenaar K. K. bestuurde auto werden beschadigd. Het ongeluk gebeurde, doordat de wiel rijdster bij de Koningin Jullanabrug plotseling naar links overatak. De auto mobilist probeerde de aanrijding nog te vermijden, maar hij was reeds te dicht ge- HAZERSWOVDE Jeugd richtte voor f 300 schade aan Rondom en in de in aanbouw zijnde woningen van het uitbreidingsplan Groe- nestein in de Groenendijk heeft de jeugd zodanig huisgehouden, dat een schade van f 300 ls aangericht. De ouders zullen het gelag moeten betalen. KOUDEKERK A. D. RIJN Burgerlijke stand Geboren: Anja Margaretha, d. v. W. P. Vergunst en B. G. Bijsterbosch; Hugo Cornells. z. v. J. Peters en A. v. d. Boon. Gehuwd; Petrus Meijer, 34 j. te Hazers- woude en Elisabeth Maria Klever, 29 J.; Bertus van Winkel, 39 j. te Leiderdorp en Maria van Harskamp, 20 j.; Marlus Paulus Hennlnfc, 27 J. te Oegstgeest en Neeltje van der Bijl, 28 j. Overleden: Maarten Cok, 92 j., wednr. van Pietertje van Oosterom. ROELOFARENDSVEEN Rijkspostspaarbank Bij de Rijkspostspaarbank is in juli f 14.480,44 ingelegd en f 1604,55 terugbe taald. TER AAR Altior-ARC, 5-4, voor ouden van dagen Er bestond maar weinig belangstelling voor de voetbalwedstrijd die Altior I en A. R. C. I zaterdagavond op het Altior- terrein tegen elkaar speelden ten behoe ve van de uitgaanskas der ouden van da gen. Dat was jammer, niet alleen, omdat er nu minder geld in genoemde kas klonk, maar ook, omdat de wedstrijd zelf boeiend was. Altior won en won verdiend en dat zal velen hebben varraat. De uitslag was 5—4. De ruststand was 21. Na de rust sprong Altior zelfs omhoog naar een 51 stand, maar dat kwam de eer der Alphenaren te na en het duurde niet lang of de 5—4 stand was bereikt. En dat werd de slotstand, al heeft Altior heel moeilijke laatste ogenblikken be leefd. Dokter Post Uiterweer bedankte de belde elftallen voor de bereidwillig heid te spelen. De opbrengst bleek f 100.04 té zijn, maar daar werd nog bijgevoegd de opbrengst van de rijwielstalling, f 16. Totaal revenue voor de uitgaanskas dus f 116.04. Enkele prijzen worden lager (Van 1 redacteuren) Gisteravond heeft burgemeester Duiker op de dam van Parlevliet te Katwijk een tentoonstelling van vogels, konijnen en kippen geopend. Vervolgens maakte hij met de voorzitters van de beide organiserende verenigingen Kopluko en De Kanarievogel een rondgang over de ex positie. Links de heer L. Kreft van Kopluko, in het midden de burge meester en rechts de heer KI. van Duin van De Kanarievogel. Foto D. Kruyt Met ingang van gisteren zijn de jams, limonades, vruchtensappen en suikerwerken verhoogd. Hier staat echter tegenover, dat het mogelijk is voor blikgroenten, nieuwe oogst, en voor zoet-zure augurken minder te berekenen. Bovendien is de verwach ting, dat ook de peulvruchten lager in prijs zullen worden. De prijsverhogingen zijn een noodza kelijk gevolg van de hogere suikerprijs en de ten dele mislukte fruitoogst. Daar bij komt nog de uiteraard gestegen om zetbelasting en de iets hogere winst voor de detaillist, als gevolg van het feit dat de winst procentueel wordt berekend Over de winstmarge is echter nog over leg gaande met het ministerie van eco nomische zaken. De jamprijzen (gemaks halve geven we die van een der bekende fabrieken) stijgen van 1,17 tot 1.25 voor pnma jam, van 94 tot 98 cent voor huishoudkwaliteit en van 69 tot 72 voor zg. apperkwaliteit (huishoudkwaliteit II). alles per pot van 450 gram. Wat de llmonedeprijzen betreft, deze gaan van 1.41 naar 1,55 (sinaasappel, per 0.66 literfles), van ƒ2.12 naar ƒ2.30 (vruchtenlimonade, sinaasappel, 0.75 liter), van 3,57 naar 4.35 (zwarte bessen), en van 2,47 naar ƒ2,65 (ananas en fram bozen). De vruchtensappen gaan in plaats van 90 cent 1.20 kosten (rode bessen. 370 cl), in plaats van 98 cent 1.10 (bosbessen, 275 cl), in plaats van 1,40 2.— (zwarte bessen) en in plaats van 95 cent 1,25 (zwarte-rode bessen). De prijs van fram- bozensap blijft op 1,20. De prijsverhogingen voor suikerwerken 25; D. Zwaan 2 zijn niet precies te geven, daar de prij zen van deze artikelen vrij zijn. De prijsverlaging voor augurken op het ogenblik zijn alleen zoet-zure vai nieuwe oogst verkrijgbaar komt geveer neer op 25 procent, die van blik groenten varieert van circa 3 tot 10 procent. OUDE WETERING Rijkspostspaarbank Bij de Rijkspostspaarbank ia in Juli f 5320,74 ingelegd en f 5103.43 terugbe taald. HILLEGOM Dahlia ten toonstelling De grote jaarlijkse dahiiatentoonstel- Jir.g van de Nederlandse Dahliaverenl- ging wordt van 6 tot en met 8 september ln Treslong te Hillegom gehouden. Dit Dahliafestijn wordt van steeds groter» betekenis. Tal van amateur-kweker» het gehele land tonen er hun kweekkunst. Behalve de inzendingen van de liefheb bers zullen echter ook door kweker» ver. vaardigde arrangementen te zien zijn. LEIDERDORP De duiven vlogen De postduivenvereniging Het Oosten heeft zaterdag deelgenomen aan een wed vlucht van Mons uit. De vogels werden om twaalf uur met oostelijke wind gelost. De eerste duif bereikte haar hok 15.47.39 uur (gemiddelde snelheid 855,80 meter per minuut). De laatste prijswin naar, die met een gemiddelde snelheid van 743,40 meter per minuut had gevlogen, kwam om 16.18.37 uur binnen. De uitslag luidt: B. SJngeling 1-3-4-14- 15; W. Hartevelt 2-7-8-13; K. van der Berg 5; H. van der Vecht 6-10-11-12-18-20-24: A. van Gennlp 9; J. Roest 16; L. Burgers 17-22-27; De Haas 19; J. G. R. Langhout S. Schoeman 23; A. van Hemert NOORDW1JK Shetlandshow belooft een succes te worden Van woensdag fm vrijdag organise ren enkele plaatselijke bedrijven een grote show op het Lindenpleln. Een groot aantal 6tands zal allerlei artikelen op aantrekkelijke manier aan de man of da vrouw trachten te brengen. Een wedstrijd Is aan deze show ver bonden met fraaie prijzen. Hiertoe wor den bij de deelnemer* plaatjee verstrekt, die kunnen worden opgeplakt. Desge wenst geven drie van deze plaatjes recht op een rit met een ponywagen getrok ken door Shetlandpaardjes. Ongetwijfeld een grote attractie voor de Jeugd! Onder deskundig toezicht kan een rit gemaakt worden In de omgeving van St. Jeroeneweg. Woensdagmiddag te 3 uur wordt de show officieel geopend door de burge meester. mr. G F W. van Berckel. Hier na zal een reclame-optocht vertrekken voor een rit door de belds Noordwijken met 50 vervierde pony-wagens. Geslaagd De heer G. Warmenhoven slaagde voor het praktijkdiploma boekhouden. Standwerkersconcours Vrijdagmiddag 5 uur wordt in de Hoofd straat weer een standwerkersconcoura gehouden. Interessante voetbalwedstrijd Morgenavond half zeven «peelt Noord- wijk een wedstrijd tegen 'n elftal van le klassers en oud-le klasserv. De meesten van deze speler* hebben een goede loop baan gehad als eerste elftalspelers. Een aantal van hen ls nog steeds actief voet baller en slechts vier hebben de voetbal schoenen aan de wilgen gehangen. De opstelling van deze oude glorie Is: doel: Scholtens ex-FeiJenoord; achter: Vervoort Sparta, v. d. Korput Feijenoord; midden: Hendrik* RFC. Koer* Xerxes en Van Veelen Excelsior; voor; Seton ex- Sparta, Linssen Feijenoord, Buitenhek ex-LVV, Hoek- Feijenoord, en Van der Hoek ex-Volocits*. Waterballet Zaterdagavond wordt ln het golfbad de uitgestelde demonstratie gegeven van de Meeuwen uit Amsterdam. 8preekbeurt Morgenavond, om half acht spreekt da. Hiensch uit Arnhem voor de Hervormd* Evangelisatie Orgelconcert Woensdagavond om acht uur hoopt de organist Gerard Akkerhuls een concert te geven in de Gereformeerde kerk te Noord- wijk aan Zee. Er worden werken gespeeld Bach, Vivaldi-Bach, S. Wesley, C. Franck, Max Reger en L. Vierna.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5