Raad van Leiden sprak over de bezuinigingen Wat in bouwsector is begonnen kan worden voortgezet Hoofdopzichter J. Bosboom verliet de dienst Leidsche Duinwatermaatschappij verliest gewaardeerde kracht De Zijl won promotiewedstrijd voor plaats in tweede klasse NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 6 AUGUSTUS 1W7 In teamgeest met z'n allen naar de overkant p\E BEPERKINGSNOODZAKELIJKHEID op het gebied der uitgaven heeft de gemeenteraad van Leiden gisteravond drie uur lang bezig gehouden. Als men aan de bittere klanken tussen de heren Meester (p.v.d.a.) en De Hosson (k.v.p.) niet veel waarde hecht, kan gezegd worden, dat het debat in een prettige en constructieve sfeer is verlopen. De con clusie van de avond is wel deze, dat de touwtjes strak moeten worden aangehaald, maar dat van perspectiefloosheid toch nog niet kan worden gesproken. Enkele belangrijke objecten zijn veilig gesteld en tegen het eind van het jaar zal het gemeentebestuur over de gegevens beschikken, die het beleid voor 1958 bepalen. Een belangrijke mededeling van wet- houdèr Van der Kwaak (prot.-chr.) was, dat wat de woningbouw betreft kan worden voortgegaan met wat onder handen is en dat de financiering voor de bouw van de 243 woningen in het noorden van de stad (omgeving Kooi) verzekerd kan worden geacht. Eerst sprak de heer Meester. Hij stateerde bij een bepaald deel van de be- voliking gebrek aan begrip voor de hui dige situatiie en bij een ander deel kramp achtige nervositeit. „Wij zijn van mning, dat we het hoofd koel en maat moeten houden," zei hij. Hij herinnerde eraan, dat we na de bevrijding wel meer voor hete vuren hebben gestaan: het op gang brengen van de woningbouw, de Korea- crisis en de watersnoodramp. Anti-gemeente Als belangrijke oorzaak van de ont stane geld- en kapitaalschaarste zag hij de overschatting van wat in een tijd van hoogconjunctuur mogelijk da. Spr. noem de endge factoren, die naar zijn mening bot de huidige overspanning hebben ge le^: de belastingverlaging, die gelegen heid gaf tot stevige besteding, .de over gang naar de gedifferentieerde loonpoli tiek. de hoogte van de investeringen en de prijsstijgingen en voorraadvorming onder invloed van het Suez-conflict en het Hongaarse drama. Hij meende, dat er geen grond is voor een anti-gemeentestemming. Men wijst op een stijgende vlottende schuld, maar dat ls geen wonder, als de woningbouw op de schouders van de gemeenten wordt geladen. De heer Meester kon zich niet aan de I Indruk onttrek ken, dat de ka- voordoende goed werkend beheersingsap- paraat om de zich dagelijks tegen te gaan, de hij, nadat hij had gewezen op het op drijven van de prijzen door de aanne mers. Spr. bepleitte de oprichting van een nationaal bouwbedrijf. Er moet op worden toegezien, dat geen woningen meer worden gebouwd die boven de 35.000 uitkomen. Ten slotte waarschuwde de heer Mees ter voor een te angstvallig beleid. De planologie en de voorbereiding van plan nen moeten doorgaan; in dit verband noemde hij de schouwburg, de veemarkt en de nieuwe zweminrichting. „De hui dige omstandigheden geven aanleiding tot solidariteitsbesef, zelfbeheersing en ver antwoordelijkheidsgevoel." Gevoelige slag De heer Stolp (prot.-chr.) ging op het betoog van de heer Meester in op het punt van de belastingverlaging. Die verlaging achtte hij allerminst een overbodigheid; de belastingen waren zo hoog. dat ze tot aantasting van het particuliere eigen dom leidden. En als de heer Meester spreekt over de hoge bouwkosten, dan moet hij niet vergeten, dat een van de oorzaken het euvel van de zwarte lonen is, aldus deze spreker. De heer Stolp toonde aan, dat de nood toestand niet onverwacht is gekomen. In een korte span ne tijds schijnen we nu een cli max te hebben bereikt, noodsituatie nog lang tot alle lagen van de bevol king doorge drongen; di verontruste Een de de schaarste nu, dat de ge meentelijke au tonomie wee: een gevoelige slag te incasseren heeft ge kregen. Het is zover gekomen, dat de ge meente door de regering tegen de i i is gezet, en de concrete vraag voor deze raad is nu, wat we in Leiden nog kunnen redden. Evenmin als de Vereniging Nederlandse gemeenten een alternatief kan stellen tegenover de regering, kan de raad dat doen tegenover het colleg» i W. Spr. legde het college eer gen voor, op de antwoorden een deugdelijk inzicht in de noden gelijkheden kan worden gebaseerd. Zo vroeg hij, hoe de concrete situatie in Lei den nu ligt, welke plannen voor woning bouw er zijn en of er middelen gevon den kunnen worden om de financiering te verzekeren, welke scholen gebouwd kunnen worden ails er middelen aanwezig zijn, of de financiële positie, van de ge meente nog mogelijkheden op andere ter reinen biedt en welke repercussies- de be stedingsbeperking heeft op de gewone dienst. De heer Hagens (v.v.d.) merkte op, dat de regering de gemeente in een onmoge lijke positie heeft gebracht. Maar er zijn dingen, waarvoor toch gevochten zal moe- vorden; ook hij noemde de veemarkt, het zwembad en de schouwburg, ofschoon xver de volgorde van die pi; zou kunnen debatteren, ze spreker was het met de Meester meege daan. De heei Ha-gems kon nie begrijpen, dai heftigheid de gemeenten wordt afgewen- Hij ging in de richting van de heer Stolp, toen hij betwijfelen, of de belastingverlaging wel ails een oorzaak kan worden aange merkt. Een oorzaak kon hij evenmin zier de gedifferentieerde loonpolitiek, die aar zijn mening de mensen animeert on eer en goed te werken. Een kanker in de bouwwereld noemde hij de zwarte lonen. Toch is dit moeilijk de hand te houden; bereikt r alle gereglementeer op het stuk prijzen werkelijk wat i bereiken? Verantwoordelijkheid De heer De Hosson (k.v.p.) betreurde de gang van zaken zoals die in het stuk van W. tot uitdrukking komt, zeer •aar het de woningbouw betreft. Hij meende, dat de overbesteding in de landelijke sfeer is bevorderd, maar dat de gemeenten niet kunnen doen alsof die buiten hun ver antwoordelijk heid staat. Spr. noemde het de gemeen ten wel gezond, de hand in eigen boezem te ste- Hij gaf een korte opsom ming van plan- voorstel len, waarin 'n wat minder roy ale opzet wel- DE HOSSON licht mogelijk Duur geweest. Zo noemde hij de in de laatste jaren ook n Leiden gebouwde hal. en aulascholen, waarin juist de hal het dure element uit maakte Kan met de subsidiëring van de sport wel worden voortgegaan op de oude voet? De heer De Hosson wilde ook de geysers in de woningwetwoningen niet ïvermeld laten. Vooral op dat punt werd hij later door de heer Meester tamelijk fel aangevallen, waarop een scherpe reactie volgde. Het ijs is dun Wethouder Van der Kwaak bleek zich terdege op deze belangrijke ver gadering te hebben voorbereid. Hij had een heleboel cijfers bij zich. die hij overzichtelijk in zijn afgerond be toog, waarvoor later verscheidene raadsleden hem dank brachten, werkte. De cijfers hadden betrekking op het verschil tussen de nationale import en export en de stand van de deviezenreserve. De conclusie van d< wethouder was, dat de financiële toe stand van ons land zich ongunstig ontwikkelt en dat de gevolgen daar van op de geld- en kapitaalmarkt on middellijk zijn waar te nemen. Ook gaf hij een schets van de toeneming van de kasgeldschuld der gezamen lijke gemeenten. De regering moet wel drastische maatregelen treffen 'om de zaak gaande te houden. De heer Van der Kwaak deelde dat de gemeente Leiden voor het jaar 1957 een bedrag van ruim drii miljoen gulden uit de woning bouwlening anderhalf m loen bestemd om het kasgeld af te lossen; aan de zeer be- :heiden kant de voorschriften zo stringent zouden zijn, kon. niet worden verwacht. Het voorzien de situatie toonde de heer Van der Kwaak aan met de mededeling, dat in de loop van dit jaar een gesprek heeft plaats gehad met de hoofden van de gemeente lijke diensten, met de besturen van de gesubsidieerde verenigingen en met de besturen van de bijzondere scholen over ■ntwikkeldng, die zich begon af te ïen. Bij die gesprekken is duidelijk voren gebracht, dat er geen moge lijkheid was om alle wensen te vervullen Wat de woningbouw betreft deelde de heer Van der Kwaak mee. dat de plannen lopen tot 1 januari aanstaan de. Aan wat onder handen Is kan worden voortgewerkt. Er is vast geld verkregen voor de bouw van de 243 woningen In het noorden van de stad. Maar dat wil geenszins zeggen, dat we er z(jn. Er zQn op dit ogenblik verder geen perspectieven te noemen, omdat de regering ons in het onzekere Iaat; daarom kunnen w(J met plan ning beslist niet verder gaan dan 31 december van dit Jaar. Da wethouder verklaarde ten aan zien van de scholenbouw, dat getracht zal worden tot uitvoering te komen van de volgende plannen: hulpgebouw in het zuidwesten van de Gtad, hulp gebouw In het noorden, drie lokalen b(j de school Franchlmontlaan, school Oppenheimsfraat, school Sumatra- straat, school De Mey van Streefkerk- straat, school woonwagenkamp, school Zocterwoudseslngel (r.k. b.l.o.-school) en gymnastieklokaal school Damlaan. Met kasgeld mogen deze scholen ech ter niet worden gebouwd. Met betrekking tot de door enke-le spre- ers genoemde grote projecten, veemarkt, veminrichtdng en schouwburg, betoogde de heer Van der Kwaak, dat voor uit voering daarvan op diit ogenblik geen ichij-n van kans bestaat. Het personeelsbeleid aanstippend deel de hij mee, dat bij vacatures aan het be trokken hoofd van dienst zal worden ge raagd, of onmiddellijke voorziening jodzakelijk is. De wethouder ze-1 ten slotte, zich ervan bewust te zijn, dat het een moeilijke tijd die het college er echter toe dringt, bijzondere aandacht te schenken aan de -linigbouw en de scholenbouw. „We n op de kant en moeten naar de over kant, terwijl het ijs diun is." De heer der Kwaak deed een beroep op de raad om de teamgeest te bewaren, die nu meer dan ooit geboden is. Geen geknabbel In tweede instantie ging de heer Mees ter vooral tekeer tegen de heer De Hos son. Hij hield hein voor, dat het niet ver antwoord is, de hal van de scholen op te offeren aan de bestedingsbeperking en te willen knabbelen aan de wooncultuur. En wat de subsidiëring aan verenigin gen betreft is de laatste jaren hier iets opgebouwd, waardoor niet zomaar een ep kan worden gehaald. Spr. noemde dergelijke uitlatingen gevaarlijk, omdat aar zijn mening zo gauw de indruk ïen wekken, dat de gemeenten maar hebben uitgegeven. Hij pleitte ten slotte verbetering van de zweminrichting De Zijl en zei, bepaald niet te verwachten dat de drie grote projecten, die verschei dene raadsleden hadden aangeduid, nog het programma van dit jaar konden komen. huizen en onvolledige scholen, maar he gaat ook niet aan. het nageslacht met ee rodanige schuld te belasten, dat het e helemaal niet meer weet uit te komen. Kritisch Ook de heer Van Dijk (k.v.p.) voerde nu het woord, daartoe genoopt door de opmerkingen van de heer Meester. De kern van zijn betoog was. dat toch gens bezuinigd zal moeten wor den. Hij refe reerde aan de passage in het stuk van B. en vSaarin wordt gesteld, dat nieuwe in vesteringen niet kunnen plaats heer De Hosson te horen, dat hij in de huidi ge toestand ge noodzaakt zal zijn, de voorstellen van en W. kritisch te bezien. Wetihoudor Van der Kwaak, dlie tweede instantie slechts een kort woord sprak, zei daarover, dat het college zelf ook zijn kritische zin zal gebruiken bij het samenstellen van de voorstellen. Zwarte lonen De heer Huurman (prot-chr.) kon niet nalaten, even in te gaan op twee woor den. die in deze vergadering verscheide ne malen waren gebruikt: zwarte lonen. Als de ahbeider wordt betaald overeen komstig het toe te laten loon, dan krijgt bij 66.65 per week. De lonen taalnijverheid liggen belang- die in dit band de hou ding van N.V.V. bij de onderhandelin gen kritiseerde, gaf toe, dat de ionen niet wit Voortgaan De heer Stolp merkte op. dat de loon- ictor in de bouwwereld in het algemeen hoger ligt dan 25 procent. Hij vond het zorgveriiehtend. dat de woningbouw althans tot 31 december aan staande nagenoeg veilig is gesteld. Met nadruk zei de heer Stolp, dat met de uit werking van nieuwe plannen rustig moet worden voortgegaan, speciaal in de sec tor van openbare werken, opdat wij bij een verlichting van de toestand ook pa raat zijn om te doen wat nodig is. In aansluiting wat de heer Stolp had betoogd zei de heer Hagens in de tweede ronde, dat men met de 25 procent als loonfactor wel voorzichtig moet zijn, dat dut een accumulerende zaak is. Naar aanleiding van de „spanningen" tussen de heren De Hosson en Meester verklaarde de heer Hagens, niet terug te willen naar het oude peil, maar wel de vraag te willen stellen, of het «iet moge lijk is, een deei van het huidige peil op •e offeren. Het heeft geen pas, het nage slacht te laten zitten met ondeugdelijke VOOR UW DRUKWERK iyemmenie Haarlemmerstraat 219 Tele? 30900 Opening van fabriek aan Rooseveltstraat Op dinsdag 20 augustus zal de nieuwe fabriek van de Reed Roller Bit Company (Nederland) N.V. aan de Rooseveltstraat te Leiden officieel in gebruik worden genomen. De opening wordt verricht door de directeur-generaal voor de industrall- satie en energievoorziening, dr. E. L. nieuwbouw. Kramer. Daar zit het Knelpunt. Geslaagd Het college Mevrouw A. M. G. Doeff-Kleinsmiede heeft voorvoeld.| te Leiden is geslaagd voor hat examen gebeuren, maar dat de Frans M. O. (a.). zijn. beoordeling daarvan dient men de werke lijkheid zuivei te stellen. Hij zei, de opmerking van de heer De Hoson wat betreft de geysers wel te nen begrijpen. In grote aantallen den bromfietsen en televisietoestellen ge kocht; waarom kan men dam, als men een woning huurt, niet zelf een geyser ko pen? Burgemeester Van Kinschot dankte aan het eind van de vergadering de raad voor de aan het college toege zegde steun. De raadsleden gingen met verzachtende anjergeuren naai huis; de heren van „Romantiek en Bloemen" lieten aan het stadhuis enige tientallen verpakte bossen be zorgen, kennelijk uit medeleven met bestuurders, die zich zwoele raadzaal tot zwetens toe had den moeten inspannen om met be houd van het nog toegelaten vleugje optimisme door de bestedingsbrij heen te komen. AGENDA VOOR LEIDEN Woensdag Pieterskerk. 7.30 tot 8 uur: avondgebed. Akkerhof (Haagwegkwartier), 8 uur: openluchtsamenkomst Baptisten Gemeen- Oeg6tgeest: Groene of Willibrord- kerk: 8 uur: orgelconcert door Hans Boe- lee. met medewerking van Marian van der Kooy. sopraan- Vrijdag Vroom en Dreesmann Leiden, 2.30 uur: opening tentoonstelling „Natuur er jeugd", tentoonstelling van 9 tot 22 aug. Boerhaavelaan 44. 8 uur: uitreiking di ploma's Stichting Vakopleiding Bouwbe drijf. Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden wordt waargenomen door de apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502, de apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136 apotheek te Oegstgeest, Wilhelminapark 8. tel. 26274. Tentoonstelllngei Rijksmuseum voor volkenkunde, tot 1 oktober: tentoonstelling „Mens in min: tuur. De wereld van het poppenspel". Van der Werfpark, tot 14 augustus: ten toonstelling Romantiek en Bloemen. Rijksmuseum voor Volkenkunde, 10 tot 5 uur: tentoonstelling Japanse prenten, tot 1 oktober. De Lakenhal, elke dag var 10 tot 5 uur en donderdagavond van 7.30 tot 9.30 uur: „Tijdgenoten van Verster." tot 22 sep- Tweemaal brand in Frans van Mierisstr. Gistermiddag omstreeks twee uur goot men in een perceel aan de Frans van Mierisstraat in de keuken twee liter ben- zipe in de buurt van een brandend gas stel. Daar benzine nog steeds tot de ge vaarlijke ontvlambare stoffen behoort, waren de gevolgen minder prettig. Toen de benzine vlam had gevat, pakt» bewoners de twee pannen op Na veertig jaar VELEN HEBBEN GISTERMIDDAG in restaurant „Oud-Hortuszicht" van de gelegenheid gebruik gemaakt om de heer J. Bosboom, hoofdopzich ter bij de N.V. Leidsche Duinwatermaatschappij, die na veertig jaar de dienst ging verlaten, nog eens persoonlijk de hand ten afscheid te drukken. Reeds eerder op de dag was de jubilaris temidden van het personeel door de directie gehuldigd in het gebouw van de L.D.M. aan de Stationsweg, Bij de eerste gelegenheid werd hij toe gesproken door de directeur, dr. ir. P. C. Lindenbergh, die de kwaliteiten van de heer Bosboom naar voren bracht. Hij sprak in lovende bewoordingen over de snelle carrière van de jubilaris. Na zijn indiensttreding als fitter bleek al spoe dig zijn bekwaamheid. Het bedrijf kon steeds op deze betrouwbare kracht re kenen. Na enkele jaren werd hij hoofd- fitter. vervolgens opzichter en ten slotte hoofdopzichter. De directeur feliciteerde hem hartelijk met dit jubileum en over handigde een geschenk onder couvert. Het woord werd nog gevoerd door de heer A. H. J. v. d. Horst namens het kantoorpersoneel, de heer J. D. Harinck namens het werkplaatspersoneel en de heer J. Sibie namens het personeel uit Katwijk. Receptie Op de receptie in „Oud-Hortuszicht" bevonden zich onder de aanwezigen die de jubilaris, thans vergezeld van zijn echtgenote, zijn kinderen en kleinkinde ren, wensten te feliciteren: wethouder slneten s- Menken, de heer J. Verhey van Wijk, buiten, echter tegen een houten schutting, die daar evenmin tegen kon- De brandweer heeft het vuur moeten blussen; een deel van de schutting is verbrand. Geslaagd De heer A. J. Koelewijn heeft in Den Haag het diploma vakbekwaamheid meu- belstoffeerdersbedTijf behaald. Hoofdaccountant Touw Aan de heer J. Touw, hoofdaccountant bij de rijksaccountantsdienst te Leiden, is op zijn verzoek met ingang van 1 oktober 1957 eervol ontslag uit 's rijks dienst ver- het Departement van Nij verheid en Handel, ir. T. K. J Koch, hoofdingenieur van gemeentewerken, dr ir. P. C. Lindenbergh, directeur van de L.D.M.de heer C J. van Spall, voor malig adjunct-directeur bij de lichtfa brieken, de heer L. W. Z Baljé, inspec teur bij de lichtfabrieken, de heer A. Galjaard, chef van de gemeentelijke plantsoenendienst, de heer J. M. v. d. Zon, hoofdambtenaar van de provinciale waterstaat, vertegenwoordigers van de verschillende diensten te Leiden en van de Leidse afdeling van de loodgieters- Een zaal vol bloemstukken en fraaie geschenken drukte de waardering uit, dia men voor de persoon van de heer Bos boom heeft. Het afscheid van de heer Bosboom bij de Leidse Duinwatermaatschappij: Wethouder S. Menken (links) is hier met hem in gesprek. De heer Bos boom kreeg op deze receptie een maximum aan waardering te horen. Foto N. van der Horst De heer G. H. Room nam afscheid Leids adjunct-stationschef werd chef te Doetinchem Van de heer G. H. Room. voormalig adjunct-stationschef te Leiden, was nog geen afscheid genomen, toen hy naar Doe tinchem vertrok om daar zyn functie van stationschef op te nemen. Er was voor1 dat afscheid geen gelegenheid geweest. Op het kantoor van de hoofd-stationschef heeft die plechtigheid gisteren alsnog plaats gevonden. De eerste, die de heer Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Hendrik zn van H. de Boer en E. C. M. van Westbroek; Irma dr van W. Boone en I. Spierenburg; Petrus Al- lardus zn van J. A. Kruijer en A. H. Tuin; Maria Maartje dr van L. Guijt en H. Vermeulen; Jacob Onno Erik Carlos zn van J. Pijl en W. M. A. Hoppezak; Jose ph us Gerardus zn van G. M. Th. Visser en G. M. S. van Santen; Martinè Petro- nella dr van J. M. Schonewille en H. Klijn; Margaretha dr van J. Hcijmans en G. Tisseur; Heradrikus zn van J. M. C. van den Broek en J. van Rijn; Andreas Maria zn van A. Keereweer en C. A. M van den Ing; Monique dr van J. Guérln en J. Bonarius; Antoonius Cornelis Maria zn van P. Paardekooper en H. P. G. Kes- sels; Johanna Frederika Christina dr van J. Berends en A. J. Winkel.' Johannes Pieter zn van H. J. Tolen en J M. C van der Meer; Dirk zn van G. Mink en A. C. Broer; Cornelis zn van P. van der Bent en M. Krijgsman; Eduard Jacobus Marie zn van C. A. H. Nozeman en M. E. van Dorp; Johannes zn van J. Klein en M. C. van den Berg; Wilhelmus An- tonius zn van A. J. Verhage en J. Am- merlaan. OVERLEDEN: W. C. Palm, 80 Jr, we duwe van C. A. Rombouts; C. D. van der Linde, 42 jr, man; A. W. M. Foks. 3 weken, dochter; A. M. Pijnacker, 61 jr, weduwe van L. P. Hartevelt; M. H. Deenik, 79 Jr, weduwe van J. Groot Hui ze; P. Souhoka, 15 jr, zoon; K. Millaard 69 jr, man; M. J. M. van Steveninck, 57 jr, echtgenote van W. C. Borleffs. Room toesprak, was de hoofdstationschef, de heer A. W. Swier. De heer Swier noemde de nieuwe Doe- tinchemse chef een man van weinig woor den, maar van veel goede eigenschappen, die hij in de vijf Jaar, die hij in Leiden doorbracht, duidelijk ten opzichte van bedrijf en personeel toonde. Hij wenste de heer Room als zelfstandig chef te Doetinchem veel succes en spoedig ver dere promotie. Namens het personeel bood spreker een ets van het Leidse stad huis aan. waardoor de heer Room zicht- Adjunct-stationschef A. Schuring sprak daarna. Hij dankte voor de prettige menwerking, die steeds bestond. Namens het personeel van snel- en expresgoed sprak commies K. Wolterink. namens d< dienst weg en verkeer adspirant-wegop- zichter G. van Ravensteyn. namens d« treindienstleiders en post TVX de com mies-titulair B M. van Kuijk. Alle spre kers dankten de heer Room voor de pret tige samenwerking en de goede verstand houding en het begrip, .dat de heer Room altijd toonde voor ieders belangen moeilijkheden. De heer Room dankte alle sprekers har telijk. Hij beloofde, dat het geschenk ir zijn huiskamer te Doetinchem een ere plaats zal krijgen. Alle aanwezigen na men vervolgens met een handdruk af scheid. Leidse jongeman in Warmond verdronken Gisteravond is de negentienjarige C. van Dongen uit Leiden in de Grote Sloot in de gemeente Warmond verdronken. Met een buurman was de jongeman 100 meter van de Zyi gaan vissen. Aange zien hij goed kon zwemmen, zou het vissen met een bad worden afgewisseld. Drie meter van de wal zonk de jonge man plotseling weg. De waterpolitie dook niet lang daarna verscheidene malen, maar het duurde te lang voordat het lichaam was gevonden. Dokter Walen kamp constateerde de dood, die waar schijnlijk mede was veroorzaakt door hartkrampen. Brand in papierbak in huis aan H. Rijndijk Om tien over half vier gistermiddag wierp iemand in een huis aan de Hoge Rijndijk te Leiden een lucifer in de papierbak. De kop van de lucifer gloeide echter nog na en veroorzaakte brand in de proppen. Het duurde niet lang. of de bak was een ware vuurhaard. De brand weer heeft het vuur geblust, maar kon toch niet voorkomen, dat de theetafel, een stoel en vitrage verloren gingen. De schade werd op f 450 geschat. Promotiewedstrijden voor polohoofdklasse Voor de promotie naar de hoofdklasse van de K.N.Z.B. is gisteravond de polo wedstrijd Neptunus (Amersfoort) tegen Zian iDen Haag) gespeeld. De'Amersfoor- ters he-bben na een gelijk opgaande wed- strUd een benauwe 4—3 zege behaald. Reeds eerder was de wedstrijd Zian tegen Neptunus (Arnhem) in een 2—2 gelijk spel geëindigd, zodat de stand thans als volgt is: Neptunus (Amersfoort) 1 12 43 Neptunus (Arnhem) 1—1 1 2—2 Zian (Den Haag) 2—111 5—6 Tegen het einde van de receptie werd de heer Bosboom gehuldigd door het personeel. Hy werd toegesproken door de heer J. A. P. Moonen. die de prach tige staat van dienst prees. Hij zei dat de jubilaris bij dit afscheid met trots op de voorbUe jaren kan terugzien. Naast zijn technische capaciteiten, die het per soneel wel eens schertsend van „inge nieur Bosboom" deden spreken. werd zijn vermogen om een goede sfeer om zich heen te scheppen gewaardeerd. De rol die de Jubilaris op organisatorisch gebied heeft gespeeld is by de jongeren bekend uit verhalen ven de ouderen. In dit verband wees spreker op ge slaagde excursies en feesten die de ove rige personeelsleden nog in de herinne ring zUn gebleven. Namens het perso neel overhandigde de heer Moonen de jubilaris een polshorloge met band. Me vrouw Bosboom werd ook in de hulde betrokken. Ten slotte dankte de heer Bosboom de spreker voor de hartelijke woorden en het gehele personeel voor de geschenken. Haagse politierechter Agent geschopt Uiteraard kan niet worden getolereerd dat iemand een politie-agent een trap tegen zUn zitvlak geeft, ook al gebeurt dat in Leiden enkele uren na de drle-october- viering. Een nlet-verschenen Alphense chauffeur, die in dronkenschap een Leidse agent de trap had gegeven, moet daarvoor boeten, en wel met 30 boete of zes dagen en twee weken gevangenisstraf voorwaar delijk met drie jaar proeftyd, tot welk vonnis de Haagse politierechter overeen komstig de eis besloot. Donderdag 4 oktober 's nachts half twee was er op de Beestenmarkt te Leiden een groep van ongeveer dertig jongelui ge weest, die veel kabaal maakte. Enige agen ten hadden de mensen gemaand door te lopen, en er was geduwd. Plotseling had verdachte geschopt. In zijn verklaring voor de politie had hij gezegd, dat een van da jongens hem had geduwd en dat hy die had willen raken, maar dat ineens de agent op die plaats had gestaan. De rechter nam deze verklaring echter niet aan. Boete voor opkoper Overeenkomstig de vordering van de of ficier van justitie veroordeelde de politie rechter een niet verschenen opkoper uit Alphen a. d. Ryn tot 40 boete of acht da gen en een week voorwaardelijke gevan genisstraf, Op 2 maart had verdachte op de JuJIanastraat bij de Schoolstraat te Al phen op zyn brommer gereden, terwijl hij onder invloed van drank verkeerde. De man had een meisje, dat een verkeers opstopping veroorzaakte, aangereden. Hij viel en toen hij opstond, zag een agent dat de man onvast op zijn benen stond. Ook uit andere verschijnselen kon worden op gemaakt, dat hij meer had gedronken dan goed voor hem was. Vertegenwoordiger vroeg teveel Na een aanrijding met een militair had een vertegenwoordiger uit Den Haag ln Katwijk de wachtmeester der marechaus see W. H. K. een rekening aangeboden, waarop een richtingaanwijzer voorkwam, die niet by de aanrijding was vernield. Da man verteld# dat hij weliswaar die rich tingaanwijzer had laten berekenen, maar dat hij de reparatiekosten voor de door de militair veroorzaakte deuk ln zijn wagen voor eigen rekening had genomen. Deze kosten zouden wel viermaal zo hoog zijn geweest. Overeenkomstig de eis werd hij veroordeeld tot 15 boete of drie dagen. Hij vertelde nog, dat hy nu niet meer toe gelaten werd in het kamp Valkenburg en dat hij daarom zyn verzekeringsbaan had moeten opgeven. Engelse atleten heter dan Franse De tweedaagse atletiekwedstrijd Groot BritanniëFrankrijk, die In Londen Is gehouden, is zowel door de Engelse da mes als door de Engelse heren gewonnen. De dames uit Groot-Britannië verwier ven 86 punten tegen de Franse dames 38. De Engelse heren kregen 118 punten te gen de Franse 94. Tydens de wedstrijden heeft de Frans man Eric Battlsta het Franse record hink-stap-eprong verbeterd met een sprong van 15.80 meter. Afvalwedstrijd 1957 van de L.S.B. Op maandag 2 september begint de af- valwedstrUd 1957 van de Leidse Schaak bond. De inschrijving staat open tot en met 24 augustus. Wedstrijdleider is d# heer Jac. Galjaard. Herenstraat 9a. tel. 30283. Er wordt gespeeld om een wissel- prijs (schilderij). Waterpolo Met een groot aantal Zyi-enthousiasten vertrok men maandagavond naar do Rijswijkse poloclub voor de eerste pro motiewedstrijd. Beide ploegen behaalden het kampioenschap en moesten elkaar op nieuw bekampen. Jammer was het. dat De Zijl midvoor D. v. d. Kwaak n maar de jeugdige W. Bergman verrichtte zodanig werk, dat zeker door zUn geest driftig spel toch de overwinning bU onzo stadgenoten kwam. De wedstrijd zelf was uitermate span nen. Voor rust gaven beide ploegen el kaar weinig kansen en toch waren de kansen voor De Zijl Iets gunstiger. Noe men wij slechts enkele doorbraken van H. van Tol en W. Bergman. Vooral in da twede helft deden de Leidenaars het op perbest; slechts door subliem doelverde- digen van de R. P. Ca-keeper bleven doel punten uit. Toch miste T. Roman een unieke kans, maar nadat twee spelers het water waren uitgezonden zwam W. Bergman opnieuw van zijn tegenstander weg en gaf hij fraai over; onder groot gejuich schoot T. Ro man hard in, 0—1. Vermelden wy tot slot, dat Juist vóór dit doelpunt- keeper Plezier de thuisclub bijna een unieke kans gaf door inplaata van over de speler tegen hem te schieten, zodat ook de thuisclub een overwinning in 't zicht had. Vrijdagavond half acht volgt de return- wedstrijd met voor De Zij! de beste kansen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3