Jlieutue (üimraitl Verkeersleiding kan nu met radar voorsorteren Berlijnse verklaringgeldt ook voor grenskwesties Capaciteit luchthaven aanzienlijk groter iSuiker 93 cent per kilo K.L.M.-vIiegers gaan met bemiddeling akkoord V.S. HOPEN OP BEGIN VAN ALGEMENE ONTWAPENING DINSDAG 30 JULI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7,50 per kwartaal; ƒ2,55 per maand; ƒ0,59 per week- ADVERTENTIES: ƒ0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E, DIEMEB Chef-red.: H. W. J. EN SERINE CHRISTELIJKE AT 10 NA AL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „jStunhttStirfi is ohrblnm myn in teaijenapocl" Achtendertigste jaargang No. 11019 Worden rokken korter ZIE PAGINA 5 Wereldprimeur op Schiphol LP reld neemt Schiphol over twee [weken een unieke toepassing van de iradarapparatuur in de naderings verkeersleiding van de burgerlucht vaart in gebruik. Een belangrijke hulp zal de verkeersleider dan wor den gegeven in een radarbuis, welke niet alleen op een zgn. rondzoek- radar, maar ook op een soort reken- machine is aangesloten. Hiermee worden de vliegtuigen, die uit de luchtwegen komend de luchthaven Schiphol aanvliegen, door de oaderings- verkeersleiding „voorgesorteerd" en op zodanige veilige afstand achter elkaar gehouden, dat een regelmatige stroom vac toestellen ontstaat, die met zo kort mo- [gelijke tussenpozen als de veiligheid toe laat op de in gebruik zijnde baan landen De doorstroomsnelheid van het lucht mis verkeer wordt daardoor zoveel ver groot, dat het wachten boven een wacht- baken bij de huidige verkeersdichtheid in de meeste gevallen wordt ver- meden. In omgekeerde zin geldt deze procedure ook voor vertrekkende vliegtuigen. De radar-rekenmachine nu i6 door een 0 [Engelse firma ontwikkeld en gefabriceerd jen voorziet de beeldbuis elektronisch van informaties, welke het verkeers- mógelijk maken vast te stellen fietsof een vliegtuig de landingsbaan correct —aanvliegt. Zij maakte het voor de verkeersleider op Op 24 oktober is het de dag der Ver- Naties. Ter gelegenheid daarvan een postzegel uitgegeven In de waarden 3 cent (geel-bruin) en 8 (groen). De zegels eren de Veiligheidsraad met het opschrift „De Veiligheidsraad irdagde internationale vrede en veiligheid te van handhaven". Het ontwerp is van Rashid- granud-Dun nlt Pakistan. Zee- ADVIES (IA H AIS DEL De kruidenicrsvakorganisatics hebben e handel geadviseerd, de consumptieprijs oor suiker (e stellen op 93 cent per kilo. lit is het resultaat van een bespreking, ie de organisaties gistermiddag hebben tehad met de staatssecretaris van ec oische zaken. Het eerdere advies van de kruideniers- 'akorganisaties tot verhoging van d< i uikerprijs tot 94 cent per kilo is. zc rdt ons door deze organisaties meege- ld. veroorzaakt door een reeks var nisverstanden, waarin tijdens de bespre- ing van vanmiddag klaarheid is geko- „Deze misverstanden zijn ln de hand gewerkt door een voortijdige en onjuiste e&ublikatie vanwege de minister van land- Is bouw. visserij en voedselvoorziening in de Staatscourant van zaterdag 27 juli. Bij het I. onderhoud met de staatssecretaris Is dui- .r lelijk komen vast te staan dat aan he' toegezegde overleg tussen de orgaiisa.le: van de handel en overheid met betrek king tot de marges geheel de hand wordt lehoudem", aldus de kruidentersvakorga- ttisaties. Nóg een nieuwtje op Schiphol: het nieuwste systeem om zware vrachten in en uit vliegtuigen te tillen is in gebruik genomen. Het is een hydrau lisch platform van Nederlands fabri kaat, dat een hefvermogen van zeven ton heeft. mogelijk de onderlinge afstand sn de vliegtuigen af te lezen, de koers 1 de snelheid vast te stellen, de peilin gen van het vliegtuig ten opzichte elk gewenst punt te bepalen, de afstand tot dit punt te meten. enz. Het verkeere- leidingspersoneel, dat deze naderingsver keersleiding uitoefent, heeft hiervoor i basisopleiding in Engeland ontvangen werd daarna door de afdeling luchtver keersbeveiliging van de Rijk6 Luchtvaart dienst op deze speciale taak theoretisch en praktisch voorbereid. Grotere frequentie Samengevat biedt, naar de mening luchtvaartdeskundigen, de nieuwe passing van de radar in de naderings keereleiding de volgende voordelen: De capaciteit van de luchthaven Schiphol wordt aanzienlijk opgevoerd. Tot nu toe konden met inachtneming var veiligheidsmaatregelen 12 toestellen per uur worden binnengeloodst. Met de we apparatuur zal de frequentie kunnen worden opgevoerd tot 20 a 25 machines in het uur. Met het oog op de verdere ontwikkeling van de burgerluchtvaart de komende jaren wordt dit voordeel v niet te onderschatten betekenis geacht 9 Nu de wachttijden minder worden kan de verkeersleiding met een eenvoudi ger schema werken om de toestellen te laten landen. De congestie van machi nes boven en bij de luchthaven neer Het systeem biedt, naar het inzicht van deskundigen, grote economische voordelen aan de luchtvaartmaatschappij. De besparing aan brandstof via het we systeem kan per jaar in de miljc lopen. Vooral met het oog op de toekomst, als straalvliegtuigen in gebruik worden genomen, worden de economische v< delen groot geacht. Het comfort van de passagiers wordt sterk verhoogd, nu de wachttijd bij het landen tot een minimum en veelal tot nihil wordt teruggebracht. Vertrouwen is nog geschokt fne vliegersorganisaties LJ hebben laten weten, dat zij het voornemen van de directie van de K.L.M. om het salarisconflict voor te leggen aan het College van rijks bemiddelaars met instemming be groet. verklaring, verstrekt door de vliegers, wordt het volgende gezegd: Van het begon af zijn de vliegers ge porteerd geweest voor een eerlijke be handeling. getuige het feit. dat zij in dit jaar de raad van commis- m de K.L.M. verzochten te in- toen de onderhandelingen dreigden vast te lopen. In 1954, zo gaat de verklaring verder, werd de arbeidsrust verstoord door de poging van de directie om de salarissen te verlagen, toen het er naar uitzag, dat een vliegerssurplus zou ontstaan. Tijdens de hiertoe ontstane onderhandelingen Laagst bezoldigd Inmiddels toonde een onderzoek, dooi de vliegers ingesteld, aan, dat hun salaris het laagste was in vergelijking met dat. vastgesteld door de grote Europese maat schappijen De president-directeur van de K L M. betoogde echter, dat niet dc hoog- in de salarissen maar de koopkracht daarvan vergeleken moest worden. Hl: zond hierover een persoonlijke brief aan alle vliegers, waarin hij een onderzoek over diit punt door prof. J. Tinbergen be- In de objectieve en onpartijdige be middeling door het college van rijksbe- middelaars hopen de vliegers ten slotti een faire oplossing te krijgen voor he -eeds zo lang durende conflict. Daarnaast blijft echter het probleem van het herstel van vertrouwen door dt vliegers in die directie bestaan, aldus ein digt de verklaring van de vl'iegersorganc- saties,' waarin nogmaals uitvoerig de «rieven van deze groep ten aanzien het lopende loongeschil wordt uiteengeze'. Koninklijk gezin aan Riviera In een villa tc Bcauvallon heeft het Nederlands koninklijk geiin zich dezer (lagen verenigd voor een vakantie a: Rivicra. De jongste prinsessen v reeds aan de Franse zuidkust, toe Koningin, de Prins cn de prinsessen Bea trix en Irene uit Londen naar St. Raphael gevlogen met een toesteel, dat door de Prins zelf werd bestuurd. Dc villa van het koninklijk gezin st3at vlak bij de villa, waarin de bekende Franse schrijfster Frantjoise Sagan met vakantie verblijft De Prins heeft giste ren de hele middag doorgebracht op de golfbaan. Prinses Margriet was bij hem. Het verblijf van het vorstelijk gezin wordt aan de Riviera zoveel mogelijk geheim gehouden. R.A.F. weer in actie boven Oman De RAF is gistermiddag weer begonnen met het beschieten van forten die in han den zijn van aanhangers van de Imam van Oman. Tien Vcnom-jachtbommcnwerpers bestookten het fort Birkat, een vlerkante versterking met twee torens. In het fort noch in twee naburige dorpen waren mensen gezien. De bezetting was 48 uur tevoren met pamfletten gewaarschuwd. Vliegers hebben nog de witte vlag van de Imam waargenomen op een fort te Bakhlah, twintig km ten westen van Nizwa. Een afdeling Britse infanterie is de olierijke oase Boeraimi binnengetrokken. Deze oase ligt ongeveer 240 km ten noordwesten van het gebied, da* in han den is van de opstandelingen van dc Imam. Reeds sedert het begin van dc opstand zijn Arabische eenheden onder Brits bevel in de oase gelegerd. De Syrische minister van buitenlandse zaken heeft gezegd, dat de Imam van Oman Syrië om politieke, medische en materiële hulp heeft verzocht. Bij aardbeving in Mexico 67 doden Bij de aardbeving in Mexico, de ergste die men zich in dit land kan herinneren, zjjn volgens de laatste berichten 67 per sonen om het leven gekomen. Meer dan twintig personen worden nog vermist, ongeveer vijfhonderd zijn ernstig gewond. Er is een schade aangericht ten bedrage van ongeveer dertig miljoen gulden, De autoriteiten noemen het aantal slachtoffers ongewoon laag. gezii hevigheid van de aardbeving. De berichten dat ook in het zuidwesten het land een groot aantal doden Natuurrampen hebben in de afgelopen dagen talrijke slacht offers geëist in Japan. Ten gevolge van ernstige overstro mingen zijn tenminste 1000 nsen omgekomen. Gevreesd wordt dat het aantal doden nog veel groter zal blijken te zijn, als de balans opgemaakt kan worden. Foto: Wat er va een grote brug overbleef. Overstekende gevangenen GAAN GROTE VIER OVER HERENIGING PRATEN? Een viermogendheden-conferentie over de hereniging van Duitsland, zoals in mei door bondskanselier Adenauer voorgesteld, moet in de naaste toekomst in ernstige overweging worden genomen, heeft de Westduitse minister van buitenlandse zaken, dr. Von Brentano, op een persconferentie verklaard. Hij hield die conferentie na de plechtige onder tekening van wat wordt genoemd de „Berlijnse verklaring" door West- Duitsland, Frankrijk, Engeland en Amerika. de Berlijnse verklaring meldde onze correspondent in Bonn gisteravond: uit twaalf punten bestaande Ber- verklaring zal in „geëigende vorm" r kennis van de Sowjetunie worden gebracht, zo verneem ik vandaag in krin- ;n van de Westduitse regering. In Bonn beheerste de verklaring het politieke gesprek. Men is zeer benieuwd of Boelganin en Kroestsjef, die in de ko mende dagen een „staatsbezoek' Oost-Berlijn zullen brengen, nog op de inhoud van het document zullen reageren De reacties van de politieke partijen op de verklaring zijn zeer verschillend In CDU -kringen noemde men haar „eer ndrukwekkende manifestatie van eer eenheid van het westen in de kwestie dei Duitse hereniging". De oppositie had vee kritiek. Volgens de S.P.D.-i Ollenhauer, bevat de Berlijnse verklaring geen enkele nieuwe gedachte en is zij slechts een herhaling van eerdere sugges- les, die in de praktijk geen enkele voor- litgang hebben gebracht in het herstel 'an Duitslands politieke eenheid. In de- :elfde geest Het men zich in kringen der liberalen en der vluchtelingenparttj uit De Westduitse minister verzekerde, dat de garanties, die de westelijke mogend heden in geval van een Duitse hereniging aan Rusland willen geven, ook betrekking hebben op het vraagstuk van de Duitse grenzen Von Brentano is van mening dat de verklaring een gunstige invloed zal nebben op de ontwapeningsbesprekingen in Londen. Reacties Radio-Moskou heeft inmiddels de Ber lijnse verklaring een vodje papier ge noemd. waar in niets nieuws staat. Uit het stuk blijkt aldus het commentaar dat de westelijke mogendheden blijven vasthouden aan hun opvattingen, die slechts tot moeilijkheden leiden en een voortzetting van de bewapeningswedloop- Naar aanleiding van de ondertekening Geen dogma In regeringskringen legde men er de nadruk op. dat het Berlijnse document geen dogma der wcsteijlke Duitsland- politiek" wil zijn. Er blijkt duidelijk uit dat de westelijke mogendheden bereid zijn om eventuele tegenvoorstellen der Sowjetunie aan te horen. Tegelijk hebben zij evenwel duidelijk gemaakt, dat hun nerzijds van te voren geen concessies zijn te verwachten, zoals het uittreden van de bondsrepubliek uit de Atlantlschr organisatie. Belangrijk acht men in Bonn voorts di ïereidheid der westelijke mogendheden de Sowjetunie bepaaldo garanties aan te bieden (wat zij op de Geneefse confe rentie eind 1955 trouwens ook al deden) De westelijke mogendheden zien ml. geer bedreiging in een te herenigen Duitsland. De goedmoedige Amsterdamse humor is gelukkig nog niet uitgestorven. Op de hoek van het kleine donkere steegje tus sen het Hirschgebouw en het kanton gerecht, waarlangs zondag een ontsnapte gevangene moet zijn gelopen, is een nieuw verkeersbord geplaatst. In de bekende rood gerande driehoek ziet men een man netje in een gestreept pak De beteke nis is duidelijk: Pas op voor oversteken de gevangenen' De hoofdstedelijke politie hoe sportief zij overigens ook is heeft het bord verwijderd- Misschien wordt het nu in Den Haag geplaatst waar de laatste tijd nogal eens een gedetineerde de benen heeft genomen? Gevangene werd door celgenoten vermoord na ..reelitsnraak" Een gevangene, die er zich nu en dan op beroemde eens officier in het Britse leger te zijn geweest, ls in de San Ma teo ^vangenis door een rechtbank, be staande uit zes celgenoten, ter dood ver oordeeld en geëxecuteerd. De moord heeft zaterdagavond plaats gehad. Eerst dacht men, dat het een zelf moord was, maar uit het onderzoek bleek, dat dc 38-jarige Robert Young, die wegens landloperij tot gevangenisstraf veroor deeld was, gekneveld en gewurgd Zijn „rechter" was 18 jaar oud en openbare aanklager" 19. Nadat Young dood was. werd zijn lijk ipgehangen. De zes celgenoten waren vaag met be trekking tot de tegen Young Ingebrachtr beschuldigingen. Volgens een hunnei zou Young ervan beschuldigd zijn een of ficier verpersoonl'jkt te hebben. Een am der zei. dat hij ervan beticht werd niet gastvrij te zijn. Drukke besprekingen in Londen A MERIKA is hoopvol gestemd, dat wel- dra in een of andere vorm een prak tisch begin kan worden gemaakt met de ontwapening, zei gisteren de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, b\j zqn aankomst in Louden Iede re maand die voorbygaat zonder dat een akkoord wordt bereikt, aldus Dulles, vergroot het ontwapeningsvraagstuk. „Een wederzydse luchtiuspcctie ver mindert het gevaar van een verrassings aanval. Is hierover overeenstemming be reikt, dan is bet gemakkeiykcr dc bewa peningslast te verminderen". Foster Dulles werd op 't vliegveld be groet door zijn Britse ambtgenoot Selwyn Lloyd, de Amerikaanse ambassadeur in Londen Whitney en Harold Stassen. De Amerikaanse minister deelde mee. dat hij het vraagstuk van de ontwape ning zal bespreken met premier Macmil- lan, Selwyn Lloyd en de Fran6e en Ca- dese afgevaardigden in de ontwapenings commissie. Ook zal hij nog een onder houd hebben met de Amerikaanse am bassadeur bij de NAVO Perkins. Gisteravond heeft Dulles een onder houd gehad met minister Sehvyn Lloyd. Aartsbisschop De aartsbisschop van Canterburry heeft voor een plezierig incident gezorgd, toen Dulles op Londen Airport aankwam. De hoge Britse geestelijke stond op het punt in het vliegtuig naar New York te stappen, toen hij Dulles met de journalis ten zag staan praten. Hij kwam naar voren en schudde de Amerikaanse minis ter heel hartelijk de hand. „U kijkt allen zo plechtig. Ik dacht. V erkeersongelukken Zes doden, acht zwaar gewonden LTET ECHTPAAR J. Naber uit Beilen is gisteren omgekomen by een auto botsing te Orvelte tn Drente. Het echt paar reed in zHn auto, die de beer Naber. vertegenwoordige. bestuurde. In de bocht van de weg botste de wagen op een vrachtauto. De heer vaber was op slag dood. ZHn vrouw werd zwaar gewond cn overleed kort daarna in een ziekenhuis te Assen. De twee kinderen, die ook In de auto zaten, kwamen er vry goed af evenals de chauffeur van de vrachtauto. Een ernstige botsing in het zuid-Bel gische plaatsje Julemont heeft aan twee Nederlanders het leven gekost. De be stuurder van een kleine Nederlandse auto. de Utrechtse steenhouwer Jacob Serpstra (54) wilde in Julemont een jeep met aanhangwagen passeren en remde toen hij een tegenligger, een zware Bel gische wagen, zag naderen. De auto slipte op de door de regen glad geworden weg erd in de flank gegrepen door de te genligger De heer Serpstra en zijn echt genote waren op slag dood. Een derde in zittende, mej. J. E. de Waay uit Amster dam werd de rechtervoet afgerukt, zy zorgwekkende toestand in een zie kenhuis opgenomen. De bestuurder van de Belgische vrachtauto werd licht ge- Op het terrein van het bastion te Naar- is gistermiddag de dienstplichtige sol daat H Sieuwers met zUn hoofd bekneld geraakt tussen twee vrachtauto's. Hij vrijwel onmiddellijk dood Soldaat Sieuwers was afkomstig uit Hoorn. 21 oud en niet gehuwd. Hij behoorde de staf van de herhalingsoefeningen de lichte luchtdoelartillerie territo riaal te Naarden. 9 Gistermorgen is de 59-jarige mevrouw M. J C.-K uit Heerlen om het leven gekomen, toen de auto waarin zij op weg vas naar Amsterdam bij Den Bosch op :en tegenliggende vrachtauto botste. Dc iUto werd bestuurd door haar zoon. die me» zijn broer voor in de wagen zat. ZIJ werden ernstig gewond, evenals de doch ter achter in de auto zat. 9 Vier inzittenden van een Nederlandse 'uto, die gisteravond bij Apenrade in De nemarken tegen een boom reed. hebben een hersenschudding en lichtere kwetsu ren opgelopen. Het waren mej. H. Doxie verpleegster te Rotterdam, die de wagen oestuurde. haar moeder mevrouw Doxlt jit Karlsruhe, haar neef. de heer D. Su- rlnga uit Rotterdam en een ander familte- 'd. de heer P Doxie uit Karlsruhe. Al len zijn in een ziekenhuis opgenomen De wagen slipte op een plek. waar het asfalt van de weg zacht was. dBar moet ik wat aan doen", waren de woorden van de aartebisschop. Dulles antwoordde: „U voegt zich ver moedelijk bij de ontwapeningsconferen tie?" Het antwoord van de aartsbisschop was: „Ik ben onderweg naar een confe rentie van kerken en dat is kinderspel in vergelijking met datgene waarheen u gaat". Later sprak dr. Fisher ernstig over de ontwapening. Hij zei tegen de journa- „Het hele ontwapeningsvraagstuk zal worden opgelost, zodra de voor naamste landen elkaar gaan vertrou wen en dan zelf enige risico zullen nemen. Als dat gebeurt zal een oplos sing gemakkelijk zijn Zolang het zo ver nog niet Is. kan men over het verbieden van de H.-bom praten tot men blauw ziet". Nieuwe regering in Tunesië Habib Bourgulba, de president van de Tunesische republiek, heeft gisteren be kendgemaakt, dat hij de eerste regering van het nieuwe bewind heeft gevormd. Er zyn twaalf ministers en drie staats secretarissen. Sadok Mokkadem, voormalig Tunesisch ambassadeur in Kairo ls benoemd tot minister van buitenlandse zaken, terwijl Taieb Mehiri zijn portefeuille van bin nenlandse zaken heeft behouden. Minis ter van landsverdediging is de vroeger» vice-premier Bahl Ladgham. Gevechten in Algerije: 42 rebellen gedood By gevechten ln de buurt van Bougie, een zeehaven ten oosten van Algiers, zyn volgens Franse berichten 42 rebellen ge sneuveld en vyf gevangen genomen. Aan Franse zyde zouden vyf man zyn gewond. Elders in Algerqe zijn drie Franse mi litairen gesneuveld en tien gewond, toen een patrouille in een hinderlaag van de opstandelingen liep. Een Frans militair hof van beroep In Algiers heeft gisteren herziening gelast van het proces tegen zeven opvarenden van 't wapenschip Athos. De vonnissen zijn volgens de verdediging geveld krach tens bepalingen die slechts in oorlogstijd van kracht zijn. Een motie van wantrouwen tegen Su rinaamse regering is door de Staten met 11 tegen 10 stemmen verworpen Twee le den der regeringscoalitie gaven hun stem aan motie, welke regering woordbreuk HET WF.ER Il\ EUROPA lil 1 ii üi! si] x!i li Stockholm Oslo Aberdeen Londen rv. bew. rl'.'bTw' NW 2 W 5 windstil NNW 1 21 0.1 2? 3 20 0.7 20 0 A'dam Luxemburg Pari)» Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchen tv. be* tv. bew mist onbew motregen half bew zv. bew WZW 2 W I NNO 2 windstil NNW 5 W 8 WZW 2 18 2 13 1 17 0 23 0 23 0 19 2 17 4 17 4 Genève Locarno Innsbruck Rome Ajaccto Mallorca onbew licht bew onbew windstil WNW 5 windstil wndstil O 2 21 0 25 0 22 0 21 5 28 0 23 0 WEERBERICHT Droog weer De Bilt verwacht tot mor genavond: Droog weer met opklarin gen en iets hogere tempera turen. Overwegend zwakke wind uit uiteenlopende rich tingen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag 31 Juli: zon op 5.01 uur, onder 20 34 uur; maan op 1° 59 uut, onder 22.10 2 aug. E.K. 'H.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1