Mieuuie griltsclje (üimrniit Foster Dulles zelf naar Londense conferentie Suiker wordt 8 cent per kilo duurder Op verzoek van Eisenhower Inspectie vanuit de lucht voornaamste punt? Stijgend aantal doden President van Guatemala door wacht vermoord Negen doden op de weg DIRECTIE VAN KLM DULDT GEEN LIJDELIJK VERZET Mexico getroffen door zware aardbeving 14ANDAG 29 JULI 1957 I BUREAUS: Steenstraat 37. I Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. {ABONNEMENTEN: ƒ7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; ƒ0,59 per week ADVERTENTIES: ƒ0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No. 11018 Directie: F. D1EMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J- EN SERINE CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken irtj is al ia tegije jhcbUuftt fenspoct" Er is geen stilte meer ZIE PAGINA 5 jE AMERIKAANSE MINISTER van buitenlandse zaken, Foster Dulles, is gisteren onverwacht naar Londen vertrokken, omdat, aldus een iciële mededeling van het Witte Huis, president Eisenhower de in nden besproken ontwapeningsproblemen zo belangrijk vindt, dat zij persoonlijke bestudering en het persoonlijke oordeel van minister Dulles ■eisen. missie van Dulles moet van het otste gewicht zijn. Autoriteiten in shington voegden tenmniste aan de of- Ie mededeling van het Witte Huis dat de minister van buitenlandse za- na een bespreking met de chef van Amerikaanse delegatie in de ontwape- gscommissie. Harold Stassen, en mis- net de Russische afgevaardigde In, beslissen zal of de onderhandelin- moeten worden voortgezet of afge- ken. Verwacht wordt dat Dulles ook onderhoud zal hebben met de [else. Franse en Canadese afgevaar- den. besprekingen zullen enkele dagen l. Daarna zal Foster Dulles een ad- uitbrengen aan Eisenhower, die de lindelij'ke beslissing zal neme Reactie *r Macmillan van Engeland heeft (ds officieel laten weten in hoge mate stemmen met het bezoek van Dulles Londen. ..Zijn komst," aldus de pre mier, „is van grote betekenis in het hui- ige stadium van de ontwapeningsbe sprekingen." Het bericht van het voornemen van Dulles naar Londen te gaan werd door kruist door een bijzonder fel commentaar an radio-Moskon op de houding van de estelijke mogendheden op de ontwape ningsconferentie. Deze mogendheden, aldus de Russische radio in een Engelse uitzen ding, doen hun uiterste best om een ak koord te torpederen. Deze landen stre- {Gina heeft een zoon populaire Italiaanse filmactrice Gina Ulobripida heeft gisteren het leven (jchonken aan een Zoon. Haar echt (noot, de arts Milko Skofic, zeide dat en de baby het uitstekend maken. is haar eerste kind. De jongen zal en genoemd naar de vader, die Drago x heet. Hij is Zuidslaviër, die in en Duits concentratiekamp vluchtte >en naar Rome ging, waar hij Gi Itmoette met wie hij in januari 1'. birwde. De Italiaanse pers had e kendipe belangstelling voor de blijde irtenis en de prachtige villa vai htpaar aan de Via Appia te Rome i i ook al dagenlang door verslaggi zn journalisten belegerd. Enthousiasme De Britee pere toont zich uitermate en thousiast over het bezoek van de Ame rikaanse minister. Men hoopt dat het keerpunt zal opleveren in de langdurige pogingen om een einde te maken aa bewapeningswedloop. Algemeen wordt aangenomen dat Dulle6 met de Britse regering ook de sit in het Midden-Oosten zal bespreken. De Times schrijft dat het bezoek van Dullee komt op een ogenblik dat verreikende beslissingen moeten worden genomen over de politiek in Arabië en mogelijk ook over Cyprus. De aankomst van de minister valt men met de indiening van Eisenhowers plannen voor inspectie in de lucht boven bepaalde zones aan beide zijden vai Üzeren gordijn. Zeer vermoedelijk zal dit het voornaamste punt van bespreking zijn. Mogelijk zal Dulles ook een bezoek aan Parijs brengen om hierover met de Noordatlantische Raad te spreken. ll/TET INGANG van vandaag is de •L'-l suikerprijs verhoogd. De mi nister van landbouw heeft een prijs verhoging van acht cent per kg rede lijk geacht. De verschillende kruide niersorganisaties menen echter, dat negen cent juister is en hebben daar om hun leden geadviseerd geen 93 maar 94 cent per kg te berekenen. De prijsverhoging is een gevolg van de verhoging van de garantieprijs voor de suikerbietverbouwers van de oogst 1957 De oorzaak van deze verhoging van de gerantieprijs ls gelegen in de nieuwe grond slag voor de kostprijsberekening van de andbouwprodukten. Ook de gestegen pro- duktiekosten van de suikerbieten en de stijging van de kosten verbonden aan de bewerking spelen een rol. Zoals reeds was aangekondigd in de regeringsnota inzake de bestedingen wordt de verhoging van de kostprijs volledig aan de consument doorberekend. Deze .doorberekening wordt nu reeds een feit, zo deelt het ministerie van land bouw mee in een zaterdag uitgegeven buitengewone Nederlandse Staatscourant, om speculatieve voorraadvormingen tegen te gaan. Bovendien moest dure buiten landse suiker worden aangekocht. De prijs van suiker af fabriek is ver-i hoogd van 76 op 84 per 100 kg. Advies De besturen van de verschillende krui deniersorganisaties hebben er bij hun leden met klem op aangedrongen zach aan de prijs van 94 ct. per kg te houden. De besturen vertrouwen er op, dat spoedig overleg met de minister van economische zaken kan worden gepleegd over de ge volgen van de nieuwe suikerprijs voor die artikelen, waarin suiker als grond- rtof is verwerkt. Parijs toont wintermode Geheel volgens plan, on danks alle strubbelingen in de Franse modewereld en bij de Italiaanse concurrentie, heeft Parijs de deuren van de grote salons geopend en licht zo, tipje voor tipje, de sluier op, die de geheimen van de Mode Winter 1957 nog bedekt. Geheimen, die ook verras singen inhouden. Madame Manguin was zoals altijd de allereerste, die de pers ontving. Zij toonde een zeer uitgebreide collectie van wel meer dan honderd stuks. Haar grote ver rassing was, dat zij inspiratie gezocht en gevonden had in de Egyptische stijl! Op pag. 5 vertélt onze mode redactrice hiervan. IN JAPAN De Japanse politie heeft zondag de vol gende cijfers verstrekt over de slachtof fers van de overstromingen: 568 doden. 420 vermisten en 3679 gewonden. Er zij: 33.000 daklozen. Het aantal geheel of ge deeltelijk verwoeste huizen bedraagt 2806. Bovendien staan 84.342 huizen go- heel of gedeeltelijk onder water. Branden In mei. In mei van dit jaai verloren tengevolge van brand twee per sonen het leven en werden 45 personen door brand gewond, van wie 22 leden het brandweerpersoneel. De directe schade als gevolg van brand wordt geraamd op 6.845.150-(vorige maand 3.643.885.—. mei 1956 5.290-310.—). Eisenhower: groot verlies voor de gehele vrije ivereld ROMERO VASQUEZ SANCHEZ, een fanatieke communist, heeft vrij dagavond na eerst het geweer te hebben gepresenteerd de president van Guatemala, kolonel Carlos Castillo Armas, op verraderlijke wijze doodgeschoten. De President liep met zijn echtgenote naar de eetkamer. De dader, die lid was van de paleiswacht, heeft direct na zijn laffe daad zelfmoord gepleegd. Onmiddellijk na de moordaanslag is in Guatemala-City de avondklok ingesteld. Gisteren zijn door de politie, op jacht naar medeplichtigen, verscheidene arrestaties verricht. Balans dit weekeinde: De straten van de stad waren vol men sen. Om het kwartier klonken kanon schoten als militair eerbewijs. De klok ken van de kathedraal luidden. Dr. Lui6 Arturo Gonzalez, vice-president van de republiek, is Armas in overeenstemming met de grondwet opgevolgd. Binnen vier maanden, zo heeft het Congres besloten, zullen nieuwe presidentsverkiezingen worden gehouden. De moordenaar was volgens Gonzalez lid van de communis tische partij. De vermoorde president Arma6, leidde Reconstructie roofoverval |Voor de tweede maal heeft wisselloper Buisman zaterdag op zijn wandeling de Paleisstraat plotseling naar zijn yeprepen, zijn tas laten vallen en i val gedaan tegen de muur van het toninklijk paleis. In tegenstelling tot lerdagmorgen zat er nu géén f 55.000 n waren er getuigen te over Onder hen was de hoofdstedelijke offi- i justitie, voor wie de zogenaam- rval nog eens gereconstrueerd lerd. Enige honderden Amsterdammers loonde de scène bi). IHet gevolg van deze reconstruct ie was t de inzekerheidstelling van de wissel loper tot morgen werd verlengd, terwijl de politie meedeelde, dat Buisman zelf als verdachte wordt aangemerkt en mor gen voor de officier zal worden geleid. De recherche kreeg argwaan, toen een arts niets bijzonders aan de ogen van de wisselloper, waarin een bijtende vloeistof zou zijn gegooid, kon ontdekken. Foto: bankloper Buisman (in cirkel) laat zien hoe het gegaan zou z(jn. Met de handen voor zjjn ogen staat hij tegen de paleismuur, waartegen hij donderdag morgen struikelde- Getuigen wandelen voorbij en schieten te hulp. De recherche kijkt toe en wordt weinip wijzer. Met deze „kantboot" kan 1900 ton hout worden gelost in een half uur.' Het huzarenstukje wordt mogelijk gemaakt met de hierbij afgebeelde boot, die op het ogenblik beproefd wordt in de centrale houthaven van Omsk in de Sowjetunie Vijf bal- lasttanks aan stuurboord kunnen gevuld worden, waardoor het schip zoveel slagzij krijgt, dat de lading gaat schuiven en in het water be landt. Na het lossen worden de tanks weer leeggepompt en kan het schip een nieuwe lading halen. Wanneer de proefnemingen met deze boot slagen, zal men de vaar tuigen in serie gaan bouwen. Nieuwe luchtacties in oproerig Oman niet uitgesloten Sir Bernard Burrows, de voornaamste politieke vertegenwoordiger van Enge land aan de Perzische Golf. heeft bij zijn terugkeer in Muskate in Sharjah gezegd, dat de sultan van Muskate opti mistisch is over het resultaat vai operaties tegen de opstandelingen in Oman. Enkele hoofden uit de rand var het operatiegebied van de Imam warer naar Muskate gegaan om zich aan de sul tan te onderwerpen. Sir Bernard sloot de mogelijkheid van nieuwe luchtopera- ties tegen de opstandelingen niet uit. De beweging van de Imam had naar zi zeggen haar kracht echter geheel ve loren. Op het ogenblik zou er op de grond geen contact met de opstandelin gen bestaan. De sultan zal een stamhoofd naar het betrokken gebied zenden een onderzoek in te stellen. Volgens Sir Bernard bestaat de hang van de rebellenleiders uit 200 en een stam die door sjeik Suleiman Bin Hamyar wordt geleid. Syrië heeft de Ver. Staten, de Sowjet unie en andere landen verzocht diplo matieke stappen te doen om een eind maken aan de Britse militaire intervt tie in Oman en Muskate. Telegraaftarief. Ingaande donderdag worden de tarieven voor telegrammen naar Italië verhoogd en die voor Oosten rijk en Zwitserland verlaagd. Nadere in lichtingen geven de telegraafkantoren. Actie van de vliegers De directie van de K.L.M. be schouwt het toepassen van speciale maatregelen, zoals die in de loon- actie van de K.L.M.-vliegers is aan gekondigd, als een vorm van lijde lijk verzet, die zij niet zal dulden. Van de vliegers zal een normale dienstuitvoering worden verlangd. Aangezien de besturen der vliegersver enigingen door de thans aangekondigde ie de salarisonderhandelingen trachten forceren, aldus de directie van de luchtvaartmaatschappij en daarmede een loonconflict veroorzaken heeft zij besloten dit loonconflict aan het college van rijks- bemiddelaars voor te leggen en de uit spraak van dat college te aanvaarden. Ook zal de directie de vliegers ernstig onder het oog brengen dat handelingen als door hen aangekondigd, achterwege dienen te blijven nu de zaak bij het col lege van rijksbemiddelaars aanhangig is gemaakt. De directie vertrouwt erop. dat de uitvoering van de lijndiensten nor maal doorgang zal vinden en dat gevolgen van het gerezen conflict voor de passa giers niet merkbaar zullen zijn. Gisteravond heeft de directie de heer W, F. Bellink, waarnemend voorzitter van de vereniging van K.L.M.-vliegers, telegra fisch in kennis gesteld van haar opvat tingen inzake de voorgenomen speciale maatregelen van de vliegersorganisaties in verband met het loongeschil. Deze tele grafische mededelingen waren ook be stemd voor de International pilots organi sation of K.L.M., waarvan de voorzitter, de heer Lionel Metz, op het ogenblik bui tenslands vertoeft. V ertrouwenskwestie In het commentaay op de mededelingen van de directie zeggen do besturen van de vliegersverenigingen nog. dat de bedoel de maatregelen, die van hun kant daag van kracht worden, een strikte op volging van de maatschappijvoorschriften betekenen, die in het verleden door de vliegers altijd zo zijn toegepast, dat zij daarbij steeds het uiterst economisch vi deel \-n de K.L.M. voor ogen hadden koste van extra inspanningen. Van het al of niet dulden door de directie van deze maatregelen kan dus geen sprake zijn, tenen de besturen. De diepste oorzaak van dit conflict, wordt gesteld, is voornamelijk een vi trouwenskwestie. De oplossing moet in de eerste plaats worden gezocht in het volle dig herstel van het vertrouwen va vligers in de directie. Het salarisconflict is niet veroorzaakt door terugtrekken van extra prestaties het vliegerscorps, maar is 't directe resul taat van het vertragen der onderhande lingen door de directie van de K.L.M. ge durende de laatste jaren, zo zegt dit com- nentaar van vllegerszjjde. Gevangene ontsnapt Zondagochtend omstreeks half elf Is uit h-t huis van bewaring aan het Kleine Gartmanplantsoen te Amsterdam d jarige M. E. uit Hilversum, die daai gedetineerd, ontsnapt. De politie moedt, dat de man via de keuken op het dak is geklommen cn zo langs een regen PÜP op de begane grond in bet straatje b|j het Casino is terechtgekomen. Op het dak werd de gevangeniskleding va vluchteling aangetroffen. Israël wil dat Shell blijft De leraëhectoe regering heeft de Ne derlandse regering verzocht haar invloed aan te wenden bij de Shell te Londen om terug te komen van haar besluit haar werkzaamheden in Israël te staken. De Nederlandse regering staat echter op het standpunt, dat het niet op de weg ligt van een democratische regering zich te bemoeien met de verkooppolitiek een particuliere maatschappij. Een uitbundige menigte ver gezelde de nieuwe president Armas drie jaar geleden naar het paleis in Guatemala. Op het ogenblik hangen de vlaggen van dat paleis halfstok. Er heerst rouw in de hoofdstad. juli 1954 een anti-comanunistische in val in Guatemala, van het naburige Hon duras uit. Hij slaagde er in het regime president Jacobo Arbenz Guzman, dat onder sterke communistische invloed stond, omver te werpen. In korte tijd gelukte het Armas president Arbenz Guz- te verjagen, die naar Europa vluchtte. De opstand toen had de stilzwijgende, morele steun van de Verenigde Staten. Het resultaat van de opstand was ei mildtaire junta van vijf man. Deze junta bestond echter niet lang en Armas werd spoedig zelf president. Meermalen was er de laatste tijd spra- van een complot tegen president Ar- Telegram President Eisenhower heeft in een tele gram aan de familie van de vermoorde president en aan het gehele land küaard dat de dood van Castillo Arma6 groot verlies voor het land en de ge hele vrije wereld is. President Arma6 een persoonlijke vriend van Eisen hower. De reactie van Foster Dulles op de laffe moord was: „Zijn leiding in de strijd tegen een gehate tirannie heeft allen, die waarde hechten aan de vrij heid en de welvaart van het volk ge ïnspireerd." De ambassade van Guatemala in Wash ington heeft zaterdag verklaard dat de moord op de president niet de weg be- voor een terugkeer van het com- sme in Guatemala. De Lui6 Arturo Gonzalez heeft beloofd, dat hij de anti communistische politiek van zijn voor ganger zal voortzetten. De door Armas verjaagde president Arbenz Guzman heeft beweerd dat de moordaanslag op de man, die hem afzette, niets te maken had met een politieke samenzwering. Maar wel zei hij: ..De moordaanslag was een persoonlijk be sluit van heldhaftige zelfopoffering van de paleiswacht Romero Sanchez." Uit Guatemala City wordt gemeld dat op het stoffelijk overschot van de moor denaar een brief is gevonden met het stempel van Moskou. (Van onze correspondenten) 'N HET afgelopen weekeinde zyn - ettelijke slachtoffers van het ver keer gevallen. Vanmorgen kwam bij botsing in Coevorden een echt paar om het leven. Bij Bergen op Zoom reed een auto tegen een boom, waardoor twee mensen op slag ge dood werden. Op de Krimweg nabij Coevorden botste vanmorgen omstreeks zeven uur het landbouwersechtpaar Nijland-Schip- pers uit Steenwijksmoer, die samen op bromfiets terugkeerden van het mel ken, tegen een autobus. De heer J. Nij- land (41) bestuurde de bromfiets en trachtte een melkauto te passeren, maar botste op de bus, die uit tegenovergestelde riching naderde. Ook zijn vrouw (42) was op slag dood. Vier kinderen blijven ach ter. Op de grote verkeersweg tussen Ber gen op Zoom en Roosendaal reed zater dag door onbekende oorzaak een auto tegen een boom. Twee Inzittenden waren op slag dood, twee anderen werden zwaar gewond. Een motorrijder zag de wagen plotseling naar links zwenken. De zwaargewonden, die achter In do verongelukte auto zaten, bleken te zijn: de 19-jarige mejuffrouw Maria Demming uit Bergen op Zoom en Cornet van der Poel uit de legerplaats Ossendrecht Zij werden naar het algemeen burgergast huis te Bergen op Zoom vervoerd. De omgekomenen waren de 41-jarige bestuur der van de auto, de kapitein van Lonk- nuyzen uit Breda, gehuwd en vader van vijf kinderen en de 19-jarige mej. Nellie Hagenaars uit Bergen op Zoom, die naast hem zat De stoffelijke overschotten wer den naar Bergen op Zoom overgebracht De vernielde auto werd naar de mare chaussee-kazerne gesleept. Omtrent de oorzaak van het ongeluk tast men nog in het duister. Op de rijksweg UtrechtArnhem zijn gisteren nabij het verkeersplein Oudenrijn te Utrecht twee auto's tegen elkaar gebotst. Zeven personen werden hierbij ernsig gewond. Eén van de ge wonden, mevrouw R. uit Arnhem, is later aan haar verwondingen bezweken. Op de onbewaakte overweg op het baanvak Aalten-Varsseveld werd de 65-j. bromfietser H. ter Horst uit Lintelo (gem. Aallen) door een trein gegrepen en gedood. De houtbewerker was gehuwd en vader van dertien kinderen. De 25-jarige Nederlandse toerist Dick Butter uit Amsterdam is met zijn motor op een bergweg bij het Italiaanse stadje Riva (aan de voet van de Dolo mieten) in botsing gekomen met een auto. Hij overleed aan de opgelopen verwon dingen. Op de Stadionweg bij het Minerva- plein in Amsterdam is gisteren de 68-J. j. van der Meer door een personenauto aangereden, toen hij onvoorzichtig de weg overstak. Met een hoofdwond en een been- fractuur is hij overgebracht naar het Wil- helminagasthuis, waar hij even na mid dernacht is overleden. Op de provinciale weg tussen Rotter dam en Amsterdam te Alphen aan den Rijn is zaterdag het vijfjarige jongetje J. Verkeric bij het oversteken door een mo tor gegrepen en vrijwel op slag gedood. Proces tegen Hongaarse Rode-Kruis helpers Een in Boedapest verschijnend blad meldit, dat in september enige vroegere functionarissen van het Hongaarse Rode Kruis zullen terechtstaan wegens het uit het land smokkelen van een 60-tal men sen. Zij worden ook beschuldigd van ver duistering. Franse bankemployé's iveer aan 't iverk Aan de staking der Franse bankem ployé^. die drie weken heeft geduurd, is een eind gekomen. De employé's krijgen 8^4 procent loonsverhoging. Het mini mum salaris is vastgesteld op 5000 francs per maand. Tientallen doden - grote schade Zware aardschokken de zwaar ste sinds vijf jaar hebben gister ochtend vroeg Mexico-City en om geving geteisterd. Het aantal doden bedraagt volgens de laatste berich ten 42, maar nog steeds zoekt men onder het puin van honderden in gestorte huizen naar vermisten. De hoofdstad Mexico-City werd het ergst getroflen. Ongeveer vijftig gebou wen stortten in Het engelenbeeld var zeven meter hoogte op het onafhanke lijkheidsmonument, dat op een vijftig meter hoge zuil is geplaatst, kwam i beneden. Het monument staat aan Paseo de la Reforma, waar twee grote hotels totaal werden vernield. Uit Zuid-Mexico zijn berichten binnen gekomen, dat ook daar grote schade is aangericht. Naar schatting zouden daar 72 doden zijn. Ooggetuige De hoofdredacteur van de „St. Peters- burg Florida Times" maakte de aard beving mee. Hij schrijft dat vele mensen in pyjama de straat opvluchtten, roepend en huilend. „Buiten schenen een miljoen sirenes te loeien. Men hoorde een slag als van de donder het was echter geen onweer. Het was een groot gebouw, op enige meters afstand van mijn hotel dat instortte. Het beton en het staal verkrui melde ot een grote ruïne. Om te voor komen dat brand zou uitbreken werd het licht in de stad afgesloten." aldus deze ooggetuige. ENGELS BUSPERSONEEL WEER AAN DE SLAG De staking van 100.000 man van het buspersoneel in de Engelse provincie, die acht dagen heeft geduurd, ls zaterdag ge ëindigd door een besluit van de staker» om een bemiddelingsvoorstel voor een loonsverhoging van elf shilling (bijna ze» guldon) per week te aanvaarden. De werk nemers hadden ongeveer tien gulden ge- eist. Westelijke wind De Bilt verwacht tot mor- m genavond: Enkele opklaringen, maar ook enkele verspreide buien. Overwegend matige weste lijke wind. Dezelfde tempe raturen als vandaag of let» hoger. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 30 Juli: Zon op 5.00 uur, onder 20.36 uur, Maan op 9.38 uur, onder 21.44 uur. 2 augustus E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1