HET VRAAGSTUK der duizenden traptreden Ander klimaat na voltooiing van het Deltaplan1 r- ZONDAGS BLAD brieven aan de Hieuw? Ccifisrln UToiiranl IOntroerend van inhoud vaak a de verzoekjes die ons berei- >n. En hoeveel genoegen men i ander, door hulp te bieden haft, moge uit dit verzoek- blijken. ZATERDAG 27 JULI 1957 [LEDERDRACHTEN „Nu lig ik al jaren ziek en ver imel ansichtkaarten van kleder drachten van binnen- en buiten land" schrijft mej. A. J. de Jong, Mathenesserstraat 17b, Rotterdam, ons. „Zou U die voor mü willen want als men niet on der de mensen komt, duurt het dat men wat h\j elkaar heeft. By voorbaat mijn hartelijke dank." ERKLARING C. A. van der Schoot, Jan Evert- mlaan 5, Katwijk aan Zee, zou graag in zijn bezit hebben het boek ring wordt gegeven van het Bijbel boek Ester. De titel weet hij niet iLOKSI.AGEIV I Mevr. A. v. d. Neut van Vliet, Laan van Leeuwenstein 20, Voor burg, stelt, evenals een briefschrij ver de vorige week, prijs op toe- faending van het gedicht De Twaalf Klokslagen. ■^LAAS etc. „Titel noch dichter weet ik", Irijf schrijft iemand van de fam. Hor dijk, Ommoordseweg 254, Rotter dam, „maar het gedicht gaat over Klaas, Klaartje en een hele stoet kinderen. Wilt U het eens vragen?' USBii d"'- wendf,RBSPElE,>" he zo De xdanieskrans van mevri W. erse iypma, de la Rcyweg 440, Den Haag, wü met jaarfeesten en de Kerstdagen b.v. christelijke leke- spelen opvoeren, maar zij kunnen nergens iets vinden. Weet iemand wat? 1de ulAHK TWAIN lm6S Heeft iemand het boek „Prins en Bedelknaap" van Mark Twain aar mVOor M. Kaptijn, Sweelinckstraat :n gr0>57. Den Haag? echni/ü» MOEDERTJE "j? M D? wed. A. van Raaphorst, Huig- slotcrdyk 178 in Abbenes zou zo zien, dat de „leverancier- van het gedicht „Oud Moedertje", richtewaarmee verscheidene aanvragers geholpen werden, haar ook een af schriftje toezond. Wil hij/zij dat? OGMAALS En ook mevr. E. H. Foppen, Ka- millcstraat 13, Den Haag, sluit zich bü dit verzoek aan. Verder wenst zjj te bezitten de boeken Jezus I Triomfator" en „Jezus Remuneru- tor" van wijlen Da. Js. van der Lin- OERDEN t» De heer J. Hoogendoorn, Rem- verbotbrandtlaan 32, Woerden zou graag in het bezit komen van oude Le^ansichtkaarten van Woerden, ten einde daarmee zijn verzameling uit te breiden. Wie kijtct voor hem „de oude doos" eens na? ASTRANDJES Mevrouw Van Houwelingen, Prinses Marjjkestraat 51, Alblasser- dam, heeft als kind eens in een linnenkast op de randjes van de planken een rijmpje gelezen. Zij is de inhoud van het vers vergeten, en zou dat juist zo graag weer killen weten. M De tweede vraag van mevr. Van H. is van geheel ander karakter. Wie kan haar helpen aan de „Twaalf Bijbelboeken op rijm?" O VAN STRATEN L De heer J. den Hollander. Tonse- djjk 3, Klundert, zoekt het boek Jo van Straten", dat werd ge schreven door Idsardi. We ant- oorden tegelijk op uw suggestie, H„ hoewel we er dank- (E ng e rubriek laten zoals zij thans is. Hoogbouw, bediening en koning klant VOORAL IN HET WESTEN van ons dichtbevolkte vaderland moeten wij steeds zuiniger worden op de kostbare grond. In steden en dorpen is de woningbouw der laatste jaren dan ook letterlijk de hoogte ingegaan en overal heeft men in lange rijen hoge flatgebouwen doen verrijzen. Niet overal is men er echter in geslaagd het hoofd te bieden aan een probleem, dat kwam, zodra de bewoners (blij met eigen home op de zoveelste verdieping) bezit hadden genomen van het nieuwe, riante pand. Het ging om de verzorging van de inwendige I Architect H. D. Bakker, één van Rotterdams „hoogbouwers" erkende de bezwaren tegen het portiekklimmen. Als bouwkundige was z(jn overtuiging, dat bfj ver dere nieuwbouw (hoger dan twee woonlagen) hoodschappcnliften moe ten worden aangebracht. I Mevrouw Sagt is één van de duizenden huis vrouwen, die dagelijks een al dan niet hijgende melk- of broodbezorger aan haar deur krijgt. Zij woont op een vierde eta ge en heeft van haar kant (gegronde) bezwa- rancier naar beneden te moeten komen. Maar zij vindt het ook erg. dat de bezorgers steeds directeur van i broodfabriek Haag vond het bleem met zeer veel fa cetten, dat reeds lang in de aandacht ligt en waar voor een oplossing niet gemakkelijk zal zijn. I Mevrouw H. G. van Anrooy-de Kempcnaer (rechts) presi dente van het Hoofdbestuur van de Ned. Vereniging voor Huisvrouwen en mejuffrouw mr. M. Goedhart, directrice van dat bestuur, waren van mening, dat er naar een oplossing gezocht moet worden door overleg tussen architecten en ver tegenwoordigers van consumenten en leveranciers. mens. Want de middenstanders, die zich op het standpunt stelden en stellen, dat de „klant nog immer koning is" kregen te maken met het probleem der duizenden traptreden. Voor sommige zakenmensen werd dat vraagstuk zelfs te groot en in enkele gevallen kwam het zover, dat een man, die huis-aan-huis zaken deed, zijn „hoge wijk" opgaf, om zich voor het grootste deel op winkel verkoop terug te trekken. Maar ook voor hen, die het trap penlopen als een soort vanzelfspre kendheid voor het moderne zaken leven waren gaan beschouwen, groeide het probleem. Vooral de melk- en broodbezorgers hadd.en met het klim-euvel te kampen, evenals trouwens de groentenhandelaren. En plotseling is nu het „trappen lopen" actueel geworden. Zowel van werkgevers- als werknemerszijde zijn er rapporten over samengesteld en nu tracht men op dit officiële niveau een oplossing te zoeken en te vinden. Er zijn verschillende aspecten aan dit vraagstuk der duizenden trap treden. Zij variëren met het type der flat- gehouwen. die verzorgd moeten wor den. Er zijn immers trapportieken, waar de melk- of broodbezorger vier of meer huisdeuren bij elkaar vindt. Er zijn ook gesloten trappenhuizen, met telkens op een verdieping twee deuren en met een klimmen en dalen tot drie. viermaal toe. En dan zijn er natuurlijk nog de I ideale l flats met liften en gaande rijen over de hele verdieping. Daar kan men eigenlijk niet eens van een ernstig vraagstuk spreken. De melk bezorger zet zijn vracht in de lift, glijdt naar de gewenste verdieping en rijdt zijn wagentje te voorschijn en doet op zijn gemak z'n ronde, als of hij op de begane grond liep. Ons zijn gevallen bekend van melk bezorgers, die niet anders zouden wil len dan dit. Zomer en winter in de overdekte beschut ting van de gaan door weer en wind, want zo'n grote flat is in vele gevallen een volle dagtaak geworden. Maar voor de moeilijke gevallen compromis gezocht, een, .compromis tus sen bezorger en klant. Op ons v< hebben deskundi gen hun mening kort en krachtig gezegd over het vraagstuk der dui zenden traptreden, dat op het ogen- slissend stadium schijnt te zijn ge komen. 'WWB&BÊÊ Noordzeewater zal minder invloed gaan uitoefenen (Van onze weerkundige medewerker) Met een variant op de uitdrukking „Randstad en Delta" zouden .wij ditmaal een beschouwing willen wijden aan het onderwerp „Klimaat en Delta". Een lezer op het eiland Tholen vroeg ons ni. enige tijd geleden in welke mate het klimaat in Zeeland en op de Zuidhollandse eilanden zal veranderen, als eenmaal het Deltaplan tot uitvoering zal worden gebracht. Natuurlijk is het beslist onmogelijk reeds nu precies te zeggen, welke merkbare invloeden de afsluiting der zee gaten in de toekomst op het klimaat zal hebben. Het komt ons voor, dat de temperatuur zich zal wijzigen en dat de windsnelheid ongeveer gelijk zal blijven. Thans hebben eb en vloed nog vrij spel rondom de eilanden en heeft de temperatuur van het Noordzeewater een belangrijke uitwerking op ons klimaat. Zee land en de Zuidhollandse eilan den hebben dan ook eeuwen land, zal iets kunnen teruglo- lang een eigen klimaaat gehad. De koudegolven uit Rusland, die verder landinwaarts soms meer dan twintig graden vorst brach ten hadden hun grootste koude boven de eilanden meestal reeds verloren. omdat de vorming wolken door de hogere tempe raturen gemakkelijker zal wor de Na de afdamming zal het water bv een vorstinval sneller kunnen afkoelen. De kans is daarbij groot, dat één grote ijs vlakte de eilanden met elkaar gaat verbinden. Zo zal het in de winter tijdens vorstperioden aanzienlijk kouder worden. Er mag ook worden gerekend op een iets groter aantal sneeuw- dagen. Nu zal men zich misschien af vragen, of wij vooruit of ach teruit gaan met het klimaat. Daarop zouden wij geen ant woord willen geven. In de zo mer menen we wel enkele voor delen te mogen verwachten, maar een toenemende kou met meer ijs en sneeuw in de winter zal door menige eilandbewoner den. Toch zijn wij van mening, dat men er verstandig aan doet, zich geen al te grote veranderingen in het klimaat voor de geest te halen. Het K.N.M.I. in De Bilt heeft weertype ontstaan met op de eilanden reeds een vrij Schadelijke nachtvorst in het onweerskansen IN de moderne, meer luxueuze flatgebouwen, bestaat het probleem der klantenbediening niet, of vrijwel niet. De leveranciers laden hun voorraad uit de „straatkar" over op een speciaal wagentje en gaan met de lift naar hun klanten. .Jïiervan krijg je het niet aan je hart", ver trouwde een der broodbezorgers ons toe. ..maar dat trappenklimmen in de flat, twee straten verder, kan iedereen van me gestolen krijgen. Ik ben 's middags als ik thuis kom zo moe als een hond en op mijn leeftijd (hij is achterin de 40) kan het hart al dat geklim niet meer hebben. Het bonst me af en toe in de keel en het valt werkelijk niet mee het steeds maar weer vol te houden. Wat denkt u, meneer, zo'n paar duizend treden op een dag op en af met zo'n broodmand aan je arm We keken hem aan en probeer den begrip in onze blik te leggen. Hij zag het. want hij ging nog verder: „En dan zijn er altijd nog dames, die juist een ander merk beschuit moeten hebben dan jij in je mand mee naar boven hebt gesjouwd. En daar kan ik me dan wel eens werkelijk kwaad over maken, be grijpt u Wij begrepen hem volkomen. Hij liep verder de galerij op, met zijn voor raad brood. En even later, toen ook de melk handelaar boven kwam knipte onze fotograaf bovenstaande, voor zichzelf sprekende platen. voorjaar was in d daardoor een sporadisch ver schijnsel. Boven de grote wateropper vlakten koelt ook warme lucht sneller af dan boven het land en daarom zijn werkelijk tro pisch warme dagen (met een temperatuur van meer dan 30 graden Celsius) op de eilanden eveneens zeldzaam. Ook de trek en de ontwikkeling van de onweersbuien ondervindt in de zomermaanden sterke invloed van het koele zeewater, waar van de temperatuur in de zomer vrijwel nooit boven de IS gra den Celsius uitkomt. Zomers warmer Als het Deltaplan zal zijn vol tooid, komt de eilanden-omge ving meer in de zone van het landklimaat te liggen. Het water zal door de afsluiting der zee gaten belangrijk warmer wor den dan de 18 graden van nu en dat zal tot gevolg hebben, dat ook de zomers gemiddeld war mer zullen worden. De kans op het ontstaan van warmte-onwe- ders wordt groter in de zomer maanden en dit zal weer ten ge volge hebben, dat we dan 10 tot 15 mm regen meer mogen verwachten, zoals dit b.v. in Zuid-Holland achter de duinen het geval is. De afdamming zal evenwel zo goed als geen invloed hebben temperaturen, grotere lange reeks van temperatuur- en regenwaarnemingen verricht en pas enkele jaren na de af damming zal in cijfers kunnen Winters kouder worden precies is veranderd en in welke de mate. We hebben dus nog wel even de tijd, want de uitvoering van Thans koelt het winter rondom de eilanden be langrijk minder snel af en het houdt dikwijls nog een tempe- boven het vriespunt 6 graden Celsius Deltaplan is nog het beginstadium

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 13