„Het lop en de leerde ik goudvelden" op Gillette 4. Zo zit 't met de huren! REGEN EN ZONNESCHIJN IN NIJMEGEN i Het leven is vol zere voeten... vinden velen Vanmorgen: Regen op de Vierdaagse Wegenwacht wordt met ambulances uitgerust Kabinet ook in Eerste Kamer over de eindstreep 50 VERNIETIGEND OORDEEL OVER SOWJETSYSTEEM 5 DONDERDAG 25 JLu 1957 (Van onze speciale verslaggever) J TT ET IS VOOR WYCHEN EEN FEESTDAG; de Vierdaagselopers, moe en 11 wat stijf van hun tocht door het Land van Maas en Waal, lopen er onder verregende guirlandes door en alle winkels zijn potdicht, met de i gordijnen gesloten voor het bakmeel en de stopflessen met zuurtjes, en alle l Wychenaars staan en zitten op de randen van de stoep en op de randen van de biljarts in alle vier de grote café's. In die herrie, de zingende wan- delaars en de hoempaklanken van de Grenadeer Guards en de Royal Essex, het applaus van heel Wychen en het gegil van jongens en meisjes, die t krijgertje spelen rond de kramen met toeters, vertelt een serieuze meneer ons: „Dat lopen, dat heb ik geleerd, toen ik op de goudvelden van India was Toen die meneer dét tegen ons zei, viel de herrie om ons weg, en roken we een verhaal. In een van de café's gingen we zitten, in de rook van een harmonika- speler en in de loop van dikke boeren- meisjes met grote bladen vol pils en limo- rade en hij heette P. Heres en woont in Voorburg in de Frins Bernhardlaan 24 Het verhaal was er niet een van avon- tuur en armoede, van ontbering en de in de regen lopende deelnemers, die toch eigenlijk dit evenement m&ken. Burge meester mr. M. L P. G. van Thiel sprak er hartelijke woorden, majoor Breunese getuigde opnieuw van zijn idealistische visie op dit wandelfestijn en de worst- broodjes waar Wychen terecht be roemd om is vormden het sluitstuk van dit officieel samenzijn. Daan van der Vat. geniaal badinerend gewijzigd hebben in „Het leven is vol voeten en commissieleden" als hij enkele blik in dit circus der Vier dagen had mogen werpen. De blaren- kwestie is opgelost, kunnen we u tot ons genoegen zeggen. Niet dat iedere blaar uniform behandeld wordt nee het onderscheid tussen een EHBO-blaar en Rode Kruis-blaar blijft bestaan; maar als aansluiting op de blarentheorie van gisteren hebben wij vandaag een medi- :he uiteenzetting gehoord ten gunste van de pleister-methode. Enfin, in het medische vakblad schrijven wij er des- jevraagd nog wel eens een doorwrochte verhandeling over. Wat blijft voor Jan. die achter Piet door het Land van Maas :n Waal loopt, is dat hij in de ene tent maeskundig in de watten wordt gelegd. ;n als hij toevallig bij de concurrentie vas binnengestapt, dan had men zijn hiel barmhartig bepleisterd en had hij zonder „oprollen, kloneteren en verschuiven" de vier dagen op deze Leukoplasten kunst huid kunnen doorlopen. Wat er met de patiënten né de Vierdaagse gebeurt, be hoort niet tot de zaken, die de medische verzorging des nachts uit de slaap houdt; de uitdrukking „de patiënt redden waarmee bedoeld wordt: tot de finish van de laatste dag laten lopen en waar mee levensgevaar wil worden aangeduid wijst dan ook duidelijk in die richting. Japan en Indonesië. De nieuwe Japanse gezant Takagi werd bij zijn aankomst op het vliegveld van Djakarta door geen en kele vertegenwoordiger van het Indone sische ministerie van buitenlandse zaken begroet. .1st van de rijke ader het .10 het ver- "T haal geworden van de werktuigkundige Heres, die voor zijn vak de hele wereld zag en die rustig kan zeggen, terwijl hij .aJJ de regendruppels van zijn bril wrijft: „Wel wat regen, maar een lekker weer tje", een, contradictio die wij bange ste- j delingen nauwelijks kunnen bevatten. li™ Favoriete sport En terwijl de heer Heres genoegelijk vertelt van de goudvelden in India, die lU 5 zo groot waren als een hele provincie hier en waar wandel- en sjouwwerk aan heeJ de orde van de dag was. gaat de kermis ^ee' buiten door. Ondanks de regen die het de officiële toeschouwers op de uit klap- stoeltjes samengestelde eretribune wel erg moeilijk maakt de glimlach van „kijk BB ze daar nu eens lekker lopen" vol te hou den Kwartier na kwartier, terwijl de sol daten zingen „Madelein je bent de com- mandant" en de burgers „Wat rookt de boer in z'n piep? Hooi, hooi. hooi". Daar loopt de Bundeswehr. Duitsers in feldgrau. die er stevig de pas inzetten en die aan geen rustplaats, geen cafetje en geen terra» aanleggen en die dan ook bijzonder vroeg weer in Nijmegen terug zjjn wat een oude Nijmegenaar de op- merking deed maken als antwoord op de vraag van een aanpalend heer „hoe die z0 gauw weer terug konden zijn" maar ze kénnen deze omgeving!" In Wychen tibeli Nu, aan de avond de tweede mars- r nog 11.875 lopers in 1 öe°strijd zijn. Negentien vielen de eerste dag al uit, zeventig verschenen woens- dagmorgen niet aan de start en 87 lieten j deze tweede dag mars en trots :n het gras in de steek. In Wychen staat hij grijnzend langs de kant kapitein J. Delwel van de Inspec- 1 tie der Intendance, die in zijn eentje loopt voor de achtste maal, nu de veertig kilo- J meters, vorige zeven maal de 50. Hij is vol lof over de Operatie Centraal die de mi litairen vanuit een centraal punt voedsel, drank en ligging voorziet i hij zegt met weemoed in de stem: ,.Er is wel veel gezelligheid verloren gegaan. Je kameraad, die mei je boterham op je wachtte in een klein kroegje m een dorp. de borreltjes met de vrienden onderweg. Maar ja, het is naturlijk veel efficiënter In Wychens raadhuis een schat een kasteel in een slotgracht kwamen de genodigden deze tweede marsdag bij een; vreemd contrast tussen hun gehever glazen, hun nette pakken en hun char mante pumps en het flardige gezang var Vier dagen lang veertig kilometer lopen met volledige bepakking is geen geringe opgave, zodat deze mili tairen de „verlichting", die deze jonge deelnemer hun aanbood, gaarne ac cepteerden. Inmiddels is het een blijk van verbroedering, die zozeer in de Nijmeegse Vierdaagse tot uiting komt. n zijn boekje „Mietje :egt daar: „Het leven ia een klaagzang vai zijn kapper maar h Vanmorgen zijn onder de stromende re gen 11.800 deelnemers voor de derde dag van de Vierdaagse van start gegaan Het aantal uitvallers van gisteren bedroeg reeds 87. doch vanmorgen bleek, dat nog eens 75 wandelaars zich niet aan de startbureaus hadden gemeld, waardoor de derde en moeüjkste Vierdaagsedag is in gegaan met 11.800 wandelaars, die zich op pad begaven met plastric regenjassen, re gencapes of omgeslagen badhanddoeken Het viel echter op. en dat is geen uitzon dering. dat ondanks het minder guns tige weer. de stemming uitstekend was Deze lijdt in geen enkel opzicht onder het regenwater, dat er mede oorzaak van is. dat het aantal uitvallers zo hoog oploopt. Vandaag voedde de route door het heu velachtige terrein in de omgeving van Groesbeek. Morgen gaat de laatste dag van deze 41e Vierdaagse in. Dan wordt in tegenstelling tot vandaag de route voor de derde dag was gewijzigd weer het oude traditio nele parcours gevolgd en zullen de wan delaars vanaf Malden weer tussen dikke de finish In Malden is ook de bloemenpost van de Ned. Chr. Wandelsportbond ingericht, waar alle leden van deze organisatie, die de Vierdaagse volbrengen, namens het bondsbestuur een bloemenhulde in owt- arcgst mogen nemen. In Apeldoorn Vier wandelaars zijn gistermorgen in de Apeldoonnse Vierdaagse van de N.W.B niet gestart en voor de oudste deelnemer was deze tweede dag, dóe de wandelaars door een heuvelachtig terrein rond Hoen- derloo bracht, te veel. Hij viel uiit, zodat nog maar 914 wandelaars de finish van de tweede dag haalden. Morgen, de laat ste dag, leidt de route wederom via Hoenderloo en Uchelen. GEWONDEN BLIJVEN TE LANG LIGGEN De wegenwacht zal voortaan alle nieuwe inspectieauto's zodanig uit rusten, dat zij in een handomdraai als ambulance voor gewondenvervoer kunnen worden gebruikt. De A.N.W.B. is tot dit besluit ge komen, omdat van de ongeveer 2000 gewonden bij verkeersongelukken, die jaarlijks door de wegenwacht worden verbonden en geholpen, er vrij veel zijn, die een te lange tijd op transport naar een ziekenhuis moeten wachten. De oorzaak hiervan is dat het waar schuwingssysteem voor ambulances niet I '■s gecoördineerd en niet altijd op stel en sprong voor gewonderovervoer kan worden zorg gedragen. Met behulp van de inspectie-wagens- hulpambulances hoopt men in samenwer king met behandelende artsen althans enigszins aan die bezwaren tegemoet të komen. Reeds zijn twee dezer wagens, die in de streken ten noorden van Den Haag, Leiden en Gouda, in het noorden van (Vervolg van pagina 1) Minister-president Dree6 vond het on begrijpelijk dat er nog Eerste-Kamerle- waren. die socialistische trekken in het blokkeringsvooretel ontdekken. Maar e blokkeringsgedachte Kwam ook voor het regeringsprogram van prof. De Gaay Fortman toen deze probeerde een kabinet zonder socialisten te vormen, zo zeide dr. Drees. Nieuwe woningen Minister Witte had niet de indruk dat het gemeentebestuur van Amsterdam te hoge huurverhogingen voor nieuwe wo ningen heeft voorgesteld. Bij het huur- debat in de Tweede Kamer heeft hij reeds verklaard, dat de woningen die gebouwd zijn met de financieringsrege- ïng 1950 zuilen worden getoetst aan de huren van de woningen die zijn gebouwd met de financieringsregeling 1948. Daar 16 geen bezwaar tegen gemaakt. Op grond deze algemene richtlijn kunnen de gemeentebesturen handelen. Maar de uit eindelijke beslissing over de huurvoor- stellen wordt door de minister van bouwnijverheid genomen. Minister Witte moet deze definitieve beslissing nog ne- Blijkt dat de gemeenten verschil lende maatstaven hebben aangenomen, dan zal deze bewindsman niet aarzelen nadere algemene richtlijn uit te Na de huurverhoging van 25a/i zal het huurpeil van de oude woningen z(jn op getrokken tot een indexpeil van 185- li de grote gemeenten staat het huurpeil nieuwe woningen echter op 176. Daar moeten de nieuwe woningen dus tot het peil van de oude woningen worden opgetrokken. Dit probleem zal waar schijnlijk het meest in de hoofdstad spe len. De voorlopige huren zuilen echter betaald moeten worden, tot de definitiev< huur 1» vastgesteld Motie-Hellema Deze redenering ontmoette bij de Ka mer veel begrip. Het resultaat wa6 dar ook een vrij tamme, doch niet onnodige motiè. In deze motie-Hellema sprak de Eerste Kamer als haar oordeel uit, dat „de bewoners van dure nieuwe woningen op goede gronden hebben geleefd in de verwaohtlng dat de huurverhoging 1 augustus 1957 niet voor hen zou gelden en dat het ook voor zeer vele bewoi van dure nieuwe woningen onmogelijk is een nóg hogere huur te betalen". Daar om werd de regering verzocht nauwlet tend toe te zien. dat een eventuele ver hoging van de huur van de nieuwe wo ningwetwoningen in elk geval wordt be perkt tot wat strikt noodzakelijk is ten einde een evenwichtige verhouding tot de huren van de oudere woningen tot stand te brengen Minister Witte had tegen dit voorst dl geen bezwaar, mits hij het zo mocht ver staan. dat het voor vele bewoners van nieuwe woningen bijzonder moeilijk is een nóg hogere huur te betalen. Dat i6 dan een fraaie interpretatie van het woord „onmogelijk" Blokkering Het blokkeringsvoorstel ontmoette dus de meeste tegenstand. Voor zover deze tegen stand van principiële aard was. viel daar niet veel aan te doen. De .R.-fractie had slechts zakelijke bezwa- n. Prof. Zijlstra trachtte nog zijn partfj- inoten over de streep te trekken, maar het lukte hem niet. Als men een huurver hoging van 25*/» uit economische over wegingen te veel vindt, moet men ten slotte toch kunnen instemmen met de blokkering, zo zeide hij. Want dan wdk- den de economische bezwaren althans voor de helft beperkt Dit alles mocht niet baten. De A.R. bleef in grote meer derheid tegen de blokkering. De minister van economische zaken wa6 het niet met zijn partijgenoot prof. Hellema een6. dat een huurverhoging van 25economisch niet te dragen zou zijn. Waarom zou een huurverhoging van 12W» wel te dragen zijn en van 25'/» niet? Het verschil in dit percentage is daar voor te klein. Het i6 de ontwikkeling de ruilvoet en de arbeideproduktivi die beslist of deze huurverhoging te dra gen is. Als dat niet lukt, dan zullen de bestedingen in 1958 nog meer bepei moeten worden. Maar het i6 beter om kans het huurvraagstuk in beginsel op lossen (door deze huurverhoging te as vaarden) dan om de kan6 te laten vo< bijgaan. Toen tenslotte na de lange principiële en staatsrechtelijke debatten het resul taat van de eindstemmingen bekend I ren, zag men de ministers opgelucht adem halen. Zij hebben de huurdebatten overleefd en vele Kamerleden wensten hen daarmede van harte geluk. De Eerste Kamer heeft gistermorgen ook nog het ontwerp-Landbouwwet z.h.6. goedgekeurd. Daarin worden aan de mi nister van landbouw, visserij en voedsel voorziening grote bevoegdheden gegeven op het gebied van de voortbrenging, af zet en prijsvorming van landbouw- en vi6- serijprodukten. De verschillende senato ren, die over het wetsontwerp het woord voerden, konden er zich in grote trekken wel zeer mee verenigen. Zuid-HoMand en in Noord'holland tot hal verwege die afsluitdijk dagelijks op de weg zijn, met de nieuwe installatie uit gerust. Men heeft, teneinde een geschikte huLpambulance te kunnen inrichten, nieuw type serie wagen van Engelse kelij aangekocht, dne zowel voor het da gelijkse als voor het bijzondere werk ge schokt is. Oplossing Met technische adviezen van een kundige van de Haagse gemeentelijke ge neeskundige dienst is daarna geëx menteerd. Een eenvoudige brancard, die gewoonlijk aan de zolder van de wagen wordt bevestigd, alsmede aanschuifbari hulpstukken, die op rails op de vloer var de wagen kunnen lopen, werden gecon strueerd. Ze is het mogelijk gewordei een voor gewonden én wegenwacht aar vaardbarc oplossing te vinden. Over het algemeen zullen de transpoi ten alleen geschieden onder toezicht of op verzoek van artsen. Alleen in noodgeval len, bij zeer sleoht weer bijvoorbeeld er wanneer onmiiddelflijk bloedtransfusie no dig is. zal het transport op eigen initia- tief geschieden» Het inrichten van de wagen heeft tevens het voordeel, dat men in afwachting een arts en eventueel van een andere bulance de patiënt in de beschutte wagen ook buiten de nieuwsgierige ogen var publiek kan houden. Gaar U met om Uw oude apparaat i er te gaan op Super Snel Scheren Tillette Rocket. Het is ao eenvoudig: Draai, het apparaat is open, klik, het mesie erin, i U bent gereed om U perfect te scheren, waar U ook bent. Gillette Rocket met Dispenser en 4 blauwe Gillette mesjes in practisch etui, ideaal voor op reis, voor mi NU DE WETSONTWERPEN tot wijziging van de huurwet en tot in stelling van een Grootboek woningverbetering in de Eerste en Tweede Kamer zijn goedgekeurd en de huurverhoging op 1 augustus van kracht wordt, is het wellicht nuttig enkele aspecten, die aan die naderende huurverhoging vastzitten, na te gaan. Het gaat om een huur verhoging van 25 pet. voor de vooroorlogse woningen en van een deel van de in en na de oorlog gebouwde woningen. Van niet onder dc wettelijke huurver hoging vallende, tijdens en na de oorlog gebouwde huizen kan de huurprijs even eens worden verhoogd en wel in geval len, waar de huur lager zal komen te lig gen dan die van gelijksoortige „oude" woningen, die wel een verhoging onder gaan. Deze verhoging moet in ieder ge val afzonderlijk door de minister van volkshuisvesting worden vastgesteld, en zij kan variëren van 1 tot 25 pet. WELKE HUIZEN Onder de wettelijke huurverhoging vallen: J Alle vooroorlogse woningen (gereed gekomen vóór 27 december 1940. 2 Alle tijdens dc oorlog gereedgekomen woningen, waarvoor ook de voorlaat ste huurverhoging van 5 pet. heeft gegolden. Dat zijn de huizen, waarvan de huurprijzen zijn opgetrokken op verzoek van de verhuurders, alsmede die, welke in die periode met finan ciële rijkssteun zijn gebouwd. Naoorlogse woningen, gebouwd met rijkssteun op grond van de beschik king bijdragen woningwelbouw 1948. de financieringsregeling woningbouw 1947 of 1948, en de na de oorlog ge reedgekomen noodwoningen. Vrijwel alle gereedgekomen voor 1953. Woningen, die zijn gebouwd of her bouw met een rijksbijdrage in geleden oorlogsschade en waarvoor vóór 24 februari 1950 boven die bijdrage extra etcun uit 's rijks kas is verleend. ANDERE HUIZEN De minister kan een hogere huur vast stellen voor tijdens en na de oorlog ge bouwde huizen, die niet onder de wette lijke verhoging vallen en waarvan de huurprijs na 31 juli 1957 lager zou komen te liggen dan die van gelijksoortige pan den. Dit percentage zal dan variëren van 1 tot 25 procent. Bij de naoorlogse wonin gen moet eerst het gemeentebestuur ad vies uitbrengen. Als dit gunstig is, kan de huurverhoging reeds per 1 augustus a.s. in rekening worden gebracht in af wachting van de ministeriële goedkeu ring. Het gaat hier uitsluitend om huizen, die na de oorlog met rijkssteun werden gebouwd. De huren in de zogenaamde vrije sector zijn n.I. geheel vrij. WEEKWONINGEN Voor huizen, waarvan de huur per week wordt betaald, kan de huurverho ging ingaan met het begin van de eerste volle week in augustus. De nieuwe prij zen (huur vermeerderd met eventuele vergoedingen) worden naar boven afge rond op een veelvoud van vijf cent. De verhoging der huren geldt onafhan kelijk van hetgeen in huurcontracten is bepaald. De huurders zijn dus verplicht de wettelijke verhoging ta betalen. Ver huurders zijn echter niet verplicht tot huurverhoging over te gaan. Ook kan een lagere huur worden overeengekomen. HOE BEREKEND De verhoging wordt berekend over de werkelijke huurprijzen, d.w.z. over het bedrag van de totale prijs, na aftrek van eventueel daarin begrepen vergoedingen, wegens bijkomende voorzieningen of ver hogingen wegens aangebrachte verbete ringen. Alleen op zelfstandige woningen en woningen (niet-winkelwoningen) die een bedrijfsruimte hebben van meer dan 40 pqt. van het totale vloeroppervlak, is de huurverhoging van toepassing. Bij deelhuur of onderhuur stijgt de huurprijs in evenredigheid met de die van het geheel pand. Als de hoofdbewo ner ooit eigenaar is, mag de onderhuur met 20 pet. worden verhoogd als ver goeding voor het ongerief, dat hij een deel van het huis aan anderen heeft af gestaan. Onbewoonbaar verklaarde en daarmee gelijkgestelde huizen mogen niet hoger worden verhuurd, dan op 31 december 1950 was toegestaan Ook hulzen, die niet voldoen aan redelijke eisen ten aanzien van instandhouding en bewoonbaarheid kunnen van verhoging worden uitgeslo ten. In die gevallen kan de huurprijs wor den teruggebracht tot die van 31 augus tus 1955. Niet aleen gaat dan de 25 pet. huurverhoging niet door, maar werd of wordt de voorlaatste huurverhoging (van 1 september 1955) met 5 pet. ongedaan gemaakt. Verzoeken daartoe dienen te worden gericht tot de huurcommissie in een gemeente of tot het college van B. en W. BEDRIJFSPANDEN Het wetsontwerp staat voor bedrijfs panden een maximum-verhoging van 15 pet. toe, die echter alleen door een over eenkomst tussen partijen tot stand kan komen. Tot de bedrijfspanden worden ge rekend: alle winkelwoningen en alle wo ningen, waarin een bedrijf wordt uitge oefend, met 40 pet. of meer van het to tale vloeroppervlak. Ook hier geldt een afronding op veelvouden van vijf cent, en hetzelfde voor onderhuur als bij wo ningen. Bij geschillen kan men advies vragen van de betrokken huurcommissie ter* plaats en zo nodig kan de kantonrechter daarna de huurprijs bindend vaststellen. BLOKKERING Het wetsontwerp grootboek woning verbetering voorziet in de reservering van de helft der door de verhuurders van vooroorlogse woningen in het tijdvak van 1 augustus 1957 tot 31 december 1966 te ontvangen hogere huuropbrengsten. Deze woningen moeten voor 1 oktober 1957 bij het grootboek woningverbetering worden a&ngemeld. Op de postkantoren kan men gratis formulieren afhalen. Alle veranderingen in de eigendoms verhoudingen van aangemelde woningen moeten binnen een maand worden aan gemeld. Dat geldt ook voor huizen, die op 1 augustus 1957 om de een of andere reden bulten de regeling vallen en daarna wel zouden moeten worden aangemeld. De directeur van het grootboek stelt de bedragen vast die Jaarlijks uiterlijk op 1 augustus op het grootboek moeten worden gestort. Jaarlijks wordt over de gelden een rente van 3 pet. bijgeschreven. Uiterlijk 31 december 1970 worden de ingeschreven geiden terugbetaald, hetzij in contanten, hetzij in verhandelbare en rentedragende schuldbewijzen. TERUGBETALING Voor die tijd is terugbetaling mogelijk, nadat een woningverbetering, schilders- en stukadoorswerkzaamheden (binnens huis en in bepaalde door de minister aan te wijzen perioden) Is uitgevoerd. Om voor deblokkering in aanmerking te ko men, moet een verbetering ten minste 30 pet. kosten van wal naar verwachting in totaal vóór 1 januari 1967 voor de be trokken woning op het grootboek moet zijn gestort. Na een verbetering, enz. worden niet alleen de voor de verbetering gedane uit gaven terugbetaald, maar voor de dan ontstaande belastingschuld ook een be drag, groot twee derde deel van dat der verbeteringskosten. OVERHEVELING Indien het voor een huis ingeschreven bedrag niet voldoende ls om een woning verbetering te bekostigen, kunnen, als de verhuurder nog andere woningen heeft, die bij het grootboek zijn ingeschreven, ook voor die andere woningen ingeschre ven gelden voor die verbetering worden terugbetaald (3/5 deel voor de verbetering en 2/5 voor belastingschuld). Al6 dan nog onvoldoende geld aanwezig ls voor een verbetering kan de verhuurder voor het resterende bedrag geheel of ten dele ont heffing van de verdere stortingsverplich ting voor de verbeterde woning worden verleend. Dit zal een aanmoediging zijn voor ver beteren der woningen. •mails vice-pre an propaganda van Zuid-Slavië heeft een boek geschre ven. waarin hij het einde van het com munlsme voorspelt en dat een vlammen de veroordeling van het Sowjet-systeem inhoudt. Djilas. vroeger Tito's rechter hand werd vorig jaar tot drie jaar vangenisstraf veroordeeld wegens tegen Toch is diet zt> BEROEPSSPORT IN.DE OUDHEID 992) rwifric vraagstukken blijken in totaal verschillende tijden te (unnen op duiken. Op zichzelf is dat niet zo ver bazingwekkend, want de menselijke na tuur pleegt onder bepaalde omstandig heden op bijkans gelijke wijze te rea- Prikkelen sportieve prestaties bijv. rzurht t ziekelijke hoog- noesten de daSrvoor in aankomei gelui hun oorspronkelijke bero« n en zich geheel aan de spo Doof steeds hogere geldpryze uitzicht te stellen, die de athlete rgeloos bestaan voor hun hele ve ■ven verzekerden, werd het mog n beroepsstand van athleten i het betreffende athleet hehnr Dat is ii land, waartoe •ke oudheid i de ideeële heteker gthleten die in staat waren zich geheel en ten volle op hun beroep toe te leg gen en daarom lieten zij het wedstrijd terrein geheel over aan de betaalde krachten, die in de volgende eeuwen hun stempel op de Griekse sport zouden zetten en de wedstrijden zouden verlagen tot een kijkspel ter bevrediging van de naar opwinding en spanning hunkerende het geval De ziekelijke eerzucht van dc Grieksi landschappen om tijdens sportieve ont moetingen te Olympia of elders de lau weren weg te slepen en de eer van de overwinning voor zich op te eisen, leidde tot praktijken die op geen enkele wjjzr fedstrijdei i de teger irdigi »eps- en '®rd get olslagen uit hel oog verloren. Het proces is in Grieken land weliswaar niet zo snel verlopen all in onze tijd, maar het tempo doet hiei minder terzake dan het verschijnsel. De Griekse athleten waren van opvatti zij hun gunstige tijd, zolang deze Ie- zoveel mogelijk moesten benut npides, So< Ook de pogingen van Romeinse kei zers om de Olympische spelen in oude glorie te doen herleven, hebben niets uitgewerkt. De sport was een kijkspel geworden en is dat gebleven tot de dat Olympische spelen onder keizer Theodo- In 394 n. Chr. hun einde vonden. kracht dez schadelijke Over kijkspel gesproken, weet U wie le eerste Nederlandse toneelspeelster logplyk het gety te ker reldenkende Grieker de staat veroordeelde propaganda. Het tweede en laalste dcci van zijn boek kon juist voor de arrestatie naar Amerika worden gesmokkeld om daar te worden uitgegeven. Onder de titel „De Nieuwe Klasse" zal het In augustus In New York verschijnen. Gisteren werd het reeds be sproken in het Amerikaanse blad Life. „Het wereldcentrum van de communis tische ideologie zal niet lang meer be staan." schrijft Djilas. „Het verkeert in een proces van volledige ontbinding. De eenheid is onherstelbaar gekwetst en er zijn geen zichtbare mogelijkheden, dat die zal worden hersteld. De dorst naar macht onder de communisten is onlesbaar en on weerstaanbaar. Buitensporigheid en cor ruptie worden daardoor onvermijdelijk," aldus de schrijver. „Het ls een speciaal soort corruptie, omdat de macht in handen is van een enkele politieke groep, die alle voorrechten geniet." Djilas noemt het communistische regime een vorm van latente burgeroorlog tussen de regering en het volk. „De leiders vormen een uit buitersklasse" Djilas schrijft dat de klasse van com munistische bureaucraten in het leven werd geroepen door de noodzaak achter gebleven gebieden te industrialiseren. Toen die taak volbracht was kon de nieuwe klasse niet anders meer doen dan haar tyute kracht versterken en het volk uitplunderen „Als de nieuwe klasse het historische toneel verlaat en dat zal gebeuren dan zal er minder verdriet zijn dan er was over het verdwijnen van welke klasse dan ook." aldus de schrijver. Toen Djilas het laatste deel van zijn werk naar Amerika zond. stuurde hij daarbij een brief, waarin werd gevraagd het boek uit te geven, ongeacht dc gevol gen die dit voor hem zouden kunnen heb-

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5