31ieuwe £riJtsrf|e (iTouranl Amerikaan bijna tweede geworden Kabinet haalt ook in Eerste Kamer de eindstreep Onschuldige Nederlander Pas nog steeds niet vrij l, Westen misbruikt het j ontwapeningsgesprek BRITTEN SCHIETEN FORT DER REBELLEN IN PUIN Tijdelijke blokkering met 40-24 stemmen er door Minister Seebohm sprak niet over teruggave Elten ülli pNDERDAG 25 JULI 1957 Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; ƒ0,59 per week- j ADVERTENTIES: ƒ0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936- Achtendertigste jaargang No. 11015 Directie: F. D1EMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIE MER Chef-red.: H. W J- ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken stirb is abfbleufn "ntyn in teyljienspori" Zo zit 't met de huren ZIE PAGINA 5 j TERUG UIT GEVANGENIS IN INDONESIË Stewardess Neutron overleden de KLM is gisteren aan het eind ran de middag bericht ontvangen uit dat daar in het hospitaal is overleden mej. D. J. Klein Klouwen- berg, de stewardess van de Neutron. Zoals men weet, waren de ouders van mej. Klein Klouwenberg vorige week naar Biak gevlogen. Zij waren daar talerdag aangekomen. De overleden jjchitewardess is 29 jaar geworden, zy i sinds 1 december 1954 in dienst KLM. .was sind ük 'van de 1 Te Teruggekeerd j uit Biak JDe operations manager van het route- jedrijf Azië en Australië van de KLM, heer H. C. Moulijn, is gisteren met de bperconstellation Meson uit Biak op 75-^chiphol aangekomen. Op het ogenblik jan het ongeluk met de Neutron vertoefde s de eerste KLM-er, tan het ongeluk r 47-l|lJ in Karachi. H lie na de ramp Hij vertelde, c op Biak aankwam, dat het onderzoek naar ongeluk nog volop aan de gang is, t hij niets kon mededelen. Een andere agler was de heer Jaap Labreur uit landam, een van de zeven marineman- die oorspronkelijk zouden moeten ...reizen met de Neutron. Zij moesten chter wegens plaatsgebrek achterblijven n hoorden pas van het ongeluk, toen zij ochtends wakker werden. Drs. J. A. C. van Burg te Tiel is benoemd t burgemeester van Oude Pekela. Drs. n Burg is hoofd van de sociale afdeling r stichting tot ontwikkeling van kom- frondengebieden i de Partij van de Arbeid. EEN TWEEDE Jungschlager zou ik geworden zijn, als ik geen Amerikaan was geweest, aldus de 32-jarige Amerikaanse student Zamorski, die gisteren op Schiphol aankwam, na twee maanden verblijf in de Indonesische gevangenissen. Hij was in 1953 in Indonesië gekomen om%folklore te stu deren en kwam op zijn zwerftochten door de Archipel in Ternate terecht, waar de grote medische nood der bevolking hem bewoog met al zijn krach ten en middelen te helpen. Er zou een lijvig boekdeel volgeschreven kun nen worden met zijn belevenissen. Maar hij zei niet te veel „om achter gebleven vrienden niet in moeilijkheden te brengen". Zamorski kwam in de publiciteit omdat hij twéé maanden in Indonesische gevan genschap heeft verkeerd zoals hij zelf :egt „zonder formeel in staat van beschul diging te zijn gesteld" en enkele dagen geleden aan de Amerikaanse ambassade Djakarta werd overgedragen op voor waarde, dat hij binnen 72 uur Indonesië iu hebben verlaten. Volgens Zamorski heeft kolonel Sukan- dro, chef van de militaire inlichtingen dienst in Djakarta zich tegenover hem la ten ontvallen, dat overste Ventje Sumual achter deze arrestatie heeft gezeten, „ver moedelijk omdat hij vreesde dat ik te veel wist van een affaire, waarbij miljoenen dollars en Chinese communistische agen ten betrokken zouden zijn, en dat hij mij daarom uit de buurt wilde hebben". Zamorski ontkende ten stelligste iets ihet spionnage te maken gehad te hebben, zoals, naar hij zegt, in Indonesië is be- Voor studie. In 1953 ging Zamorski met een gezel schap van 10 Amerikaanse studenten, die door bemiddeling van de Ford Foundation waren uitgekozen, op uitnodiging van de Indonesische regering naar Indonesië. Hij woonde achtereenvolgens voor studie op Ambon, Ternate, in Djakarta, Medan, weer in Djakarta en ging toen terug naar Ternate, nadat hij inmiddels een kort bezoek aan de Verenigde Staten had ge bracht. Hij kreeg Sn die jaren geld van de Ford Foundation voor onderzoekingen van ta len, folklore en muziek en leefde in de kampong. Zamorski vertelde, dat hij van gespaard geld uit Djakarta medicijnen liet komen en die aan de bevolking uitdeelde. „Er was totaal geen medische hulp op Ternate en in die tijd heb ik zeker 5000 mensen geholpen. Ik heb ook injecties ge geven en geopereerd, waarvoor ik drie maanden in de leer was geweest bij een bevriende Europese arts." Niemand begreep het was dan ook verbaasd, toen !t werd gearresteerd in een Ternate door 12 leden van politie, die hun orders uit „Iedereen ik op 15 m kampong of de militaire Makassar hadden gekregen, mijn Chinese vriend The Tjung Tjay die nu nog in Djakarta gevangen zit Boelganin tot Macmillan: uln* T\e INHOUD van de brief, die premier Boelganin van Rusland aan Mac- U rofllan, de premier van Engeland, heeft geschreven, is zeer teleur- stellend. De Russische premier beschuldigt bijvoorbeeld de westelijke mo- gendheden, dat zij met de Westduitse regering hebben afgesproken de be sprekingen in de ontwapeningscommissie te misbruiken om de verkiezings campagne van de Duitse regeringspartijen te steunen. Koning Boudewijn omhelsde gister avond met onverholen blijdschap prinses LiHane, nadat zij, hoewel licht gewond, veilig weer met koning Leopold in Brussel arriveerde, na het auto-ongeluk dat zij in Italië mee maakte. Met prins Albert was de koning ter begroeting aanwezig, waar bij hij een groot boeket u>itt« orchideeën voor zijn stiefmoeder had meegenomen. Verder zou de Engelse regering de per fectionering van de meest destructieve wapens toestaan onder de dekmantel, dat zij deelneemt aan de ontwapenlngsber kingen. Telkens, zo gaat de brief van Boelganin erder, als Rusland op de ontwapenings besprekingen een stap voorwaarts doet doen Engeland en zijn bondgenoten eer stap achteruit, door de eigen voorsteller te laten vallen. Engeland koppelt aan d< ontwapening ingewikkelde problemen zo als de hereniging van Duitsland. Rusland is wel voorstander van een her- ïigd Duitsland, aldus Boelganin, maai deze hereniging is de taak van de beide gescheiden delen van Duitsland. De Russische regering is bereid opnieuw besprekingen te beginnen over de Engel suggesties voor een overeenkomst inzake de sterkte van de strijdkrachten, die zich West- en Oost-Duitsland bevinden. Ook wil Rusland onderhandelen over een g« demilitariseerde zone tussen het oosten e het westen. Engeland heeft, zoals bekend, deze vooi stellen gedaan op de conferentie van Gt nève in 1955 in het z.g. plan-Eden. België verhoogt disconto Het officiële disconto in België wordt met ingang van heden ver hoogd van 3 Ms tot 4 Vz procent. In december 1956 werd het ver hoogd van 3 tot 3 te procent. Zuid-Slavlë, Amerika en Frankrijk zul len de ontwikkeling van de kopermijnen van Majdanpek financieren; Frankrijk geeft 40 miljoen dollar krediet en Amerika 15 min. legen 5 procent. ondanks het feit, dat ze weten dat hy niets heeft misdaan. Niemand wist dan ook op grond waarvan wij gearresteerd 'en. Wel had er twee dagen tevoren de op Tidore gedrukte „Irian Post" groot artikel gestaan onder de kop Wat is de opdracht van Zamorski?", in beweerd werd, dat ik met behulp een rubberboot ik bezat ook nog prauw en een van een Nederlander overgenomen zeilboot contact gehad hebben met Nederlandse onderzee boten brnten de kust. Daarbij zou ik wa- voor opstandelingen in ontvangst hebben genomen. Ik heb voordat ik gear resteerd werd getracht, m(j tegen dit artikel te verdedigen, maar kreeg de Zamorski ging door: „Zevenendertig dagen hebben wij in de barakken van de militaire politie op Ternate gevangen ge zeten, zonder dat wij ondervraagd wer den. Wij werden goed behandeld en ik laagde erin via lekken in de bewaking telegrammen naar de ambassadeur te Djakarta te sturen." Protesten „Vervolgens maakten wij een bootreis an tien dagen naar Makassar en werden daar onder zware bewaking in een hotel ondergebracht. Een zware bewaking, niet VERVOLG ZIE PAGINA 3 T>R1NS BERNHARD heeft giste- ren veilig zijn echtgenote en zijn twee dochters Beatrix en Irene met een Dakota van Soesterberg naar Londen gebracht. Er waren op het vliegveld Northolt de meest uitgebreide veiligheidsmaatregelen genomen. Niemand mocht zonder pas op het vliegveld. De Britse fotografen kregen slechts de ge legenheid de Nederlandse konink lijke bezoekers door de voorruit naar Londen reden, te foto graferen. Veel gelegenheid gaf de Prins, die de eerste wagen bestuurde, hen niet. Pas op je voeten jongens, zei hij lachend tegen de fotojour nalisten, gaf gas en reed hard weg, met prinses Irene naast zich. Op korte afstand volgde de tweede wagen met de Koningin en prinses Het ging snel naar Londen, waar de familie haar intrek nam in het Claridge-hotel. Kort na het diner werd het White City stadion be zocht voor de Royal international horse show, die de Prins (in sport- kostuum mèt anjer) tot het eind volgde en de Koningin met de prinsessen (allen in kleurige zo merjurken) voor de helft aan schouwden. In Londen Stakers overvallen politiebureau Op de markt van Covent Garden te Londen hebben de stakende chauffeurs der vrachtauto's een slag geleverd tegen de nog werkende chauffeurs en de politie. Het begon toen de stakers trachtten een vrachtauto in brand te 9teken en de politie een aantal mannen arresteerde. - Een horde van driehonderd stakers viel het politiebureau waar hun vrienden wa ren opgeborgen aan. Met de gummiknup pel verdedigden de politiemannen hun domein. De vereniging van vervoersonderne mers in het noorden van Engeland, die nog 26.000 bussen heeft rijden, heeft om politiebescherming gevraagd, willen de ondernemers him diensten aan het pu bliek voortzetten. De bescherming zou „zo nodig met de gewapende macht" moeten worden uitgevoerd. De stakers gebruiken ondanks het be roep dat de vakbonden op hen gedaan heeft, vele middelen om door geweld de nog werkende chauffeurs te dwingen het werk neer te leggen. Elk overleg om een einde aan de staking te maken is tot duver op mets uitgelopen. Strijd in Oman met raketten TN TWAALF VLUCHTEN heeft de R.A.F. gisteren met straaljagers het oude door de rebellen bezette fort Ihri in het gebied van de Wadi Hal fin in het sultanaat Oman verwoest. De raketten schoten de anderhalve meter dikke muren in puin. Door pamfletten werd verder aangekon digd, dat indien de rebellen zich niet overgeven vandaag opnieuw aanval len vanuit de lucht zullen worden uitgevoerd. Officieel werd door de Engelsen geen rapport over de activiteiten uitgegeven In Bahrein zijn twee compagnieën van het eerste bataljon Schotse Jagers aange komen om de kleine, daar gelegerde Brit se troepenmacht te versterken. Van de luchtbasis Aden zouden vliegtuigen met onbekende bestemming zijn opgestegen De Britse autoriteiten verstrekken ech- 'er geen enkele inlichting over de mili taire bewegingen. zouden de Britse troepen tweemaal in gevecht zijn geweest met de opstandelin gen en daarbij verliezen hebben geleden. De Sultan zou reeds een wapenstilstand hebben aangeboden, waarop de Iman antwoordde, dat 9lechts het aftreden de Sultan de opstandelingen zou kunnen Dewegen de strijd te staken. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft drit echter volkomen on genoemd. Arabische Liga De secretaris-generaal van de Arabische Liga heeft aan de negen lcden-staten eei nota gezonden, waarin de ernst van d< toestand in het sultanaat Oman wordt uit. eengezet Hoewel Egypte en Saoedi-Arabië sym pathie tonen voor de rebellerende Iman, heeft geen van de Arabische landen tot nu toe officieel de r eb ellenregering er kend. Twee jaar geleden trachtte Iman toegelaten te worden tot de Arabische Li ga,, doch Irak verzette zich hier heftig tegen. In Beiroet werd de mogelijkheid geop perd de kwestie-Oman zo spoedig moge voor de Veiligheidsraad te brengen. Huurvoorstellen aanvaard Hongaarse regering acht zich bedreigd De Hongaarse regering heeft officieel de berichten bevestigd over massale ar restaties, die in Boedapest en het gehele land ongeveer een week geleden verricht werden met het volgende communiqué: „Na het verpletteren van de gewapende opstand in Hongarije veranderde de vijand van taiktiek. Van open strijd schakelde hij over op ondermijnende activiteit en ille gale strijd. Maar de politie heeft een slissende slag toegebracht aan de leiding van de nog steeds bestaande contra revolutionaire organisatie". De regering deelde verder mee, dat on geveer 40 spionageeaken zijn ontmaskerd en aam de gerecfitshoven overgedragen. De leiding van de ontmaskerde verzets beweging bestond uit voormalige volgelin gen van Horthy en vooraanstaande poli tici van de „burgerlijke" partijen. Naar Oostenrijk Amerikaans sergeant gedeserteerd De Oostenrijkse regering heeft asiel verleend aan een in Duitsland geboren Amerikaanse sergeant, Werner Otto Kunkel, die uit het Amerikaanse leger in West-Duitsland is gedeserteerd, om dat zijn mede-soldaten zich beledigend over het Duitse volk uitlieten. Dc Amerikaanse ambassade in Wenen is voornemens „informele besprekingen' te beginnen met het Oostenrijkse minis terie van buitenlandse zaken over d« eventuele uitlevering van Kunkel vooi berechting wegens desertie door eer krijgsraad in West-Duitsland. Perwoechin krijgt een nieuwe funete Mikhail Perwoechin, een van de in on genade gevallen Russische leiders, is be- staatscommissie voor de buitenlandse economische betrekkingen, welke ver antwoordelijk zal zijn voor het contact met de Russische satellietlanden. Als mi nister van middelzware machinebouw in dustrie wordt hij opgevolgd door Efirr Slafsky. (Van onze parlementaire redacteur) DE EERSTE KAMER heeft gisteravond met een ruime meerderheid de huurvoorstellen van de regering geaccepteerd. De huurverhoging met 25% werd aangenomen met 56-8 stemmen. Tegen waren slechts de anti revolutionairen (behalve prof. Diepenhorst) en de communisten. Het voor stel om de helft van deze verhoging tijdelijk te blokkeren werd aanvaard met 40-24 stemmen. Tegen stemden de A.R. (prof. Diepenhorst uitgezon derd), fc.H., V.V.D., C.P.N. en de heren Regout en-Van Meeuwen (kath. v.). Een motie van prof. Hellema (a.r.) om de huurverhoging voor dure nieuwe woningen te beperken tot wat strikt noodzakelijk is, werd z.h.s. aangeno men.Alle constructieve fracties, behalve de S.G.P., hadden deze motie ondertekend. Zij was dusdanig geformuleerd, dat minister Witte daarin een onderstreping van zijn beleid zag. op met grote nadruk. Maar daaraan voeg de hy met even grote nadruk aan toe, dat dc ministers wel aan het regeringspro gram zUn gebonden. Zy konden dan ook niet anders dan juist met deze wetsont werpen komen. (ZIE VERVOLG OP PAG. 5) Prof. Diepenhorst was dus de enige antirevolutionair, die de regering tot het einde bleef steunen. Hij zeide in een korte verklaring, dat de principiële on houdbaarheid van de wetsontwerpen niet was aangetoond. Een andere oplossing voor het huurvraag6tuk is naar zijn ma ning politiek niet mogelijk. De verant woordelijkheid voor de verwerping van deze voorstellen durfde prof. Diepenhorst niet te dragen. Juist deze ontwerpen ba- tekenen een begin van een oplossing van het huurvraagstuk op langere termijn, zo verklaarde hij. Deze verklaring pa6te geheel in het be toog, dat door de a r.-woordvoerder prof. Hellema in eerste instantie was gehouden. Deze had immers verklaard dit kabinet- op-brede-basis te willen steunen en geen der ministers onaangenaam te willen zijn. Men kan niet anders zeggen, dan dat het gehele debat in de Eerste Kamer op een uiterst welwillende toon i6 gevoerd. Maar dat neemt toch niet weg, dat iedereen die tegen deze wetsontwerpen 6temde zijn stem tegen het kabinet uitbracht De ministers Drees cn Witte hebben nl. duidelijk verklaard dat het kabinet zal aftreden als een der wetsontwerpen werd verworpen. Het huurdebat was daarom heel wat aangenamer dan destyds in de Tweede Kamer, omdat het vraagstuk van de morele binding aan het kabinetscom- proihis geen enkele rol speelde. De Eerste Kamer staat geheel vrU tegenover af spraken die tydens de kabinetsformatie zUn gemaakt. Minister Drees wees daar- Aanleg autoweg naar Nederlandse grens begint spoedig Het Westduitse -ministerie van verkeer heeft woensdag een communiqué uitge geven. waarin het bericht wordt tegen gesproken. dat minister Seebohm op een verkiezingsbijeenkomst heeft verklaard, dat de aanleg van de autoweg Obertiau- senWezel tot de Nederlandse grens zal worden opgeschort zolang het gebied van Elten niet aan de Bondsrepubliek word- teruggegeven. Volgens het communiqué heeft dr Seebohm de kwestie niet op een verkie zingsbijeenkomst, maar met deskundigen besproken. Daarbij was men tot de con clusie gekomen, dat uitvoering van het oorspronkelijke plan, dat dertig jaar ge leden werd opgesteld, er onder de huidige omstandigheden toe zou leiden dat de autoweg tweemaal de Nederlandse grens snqdit. Daarom achtte men het beter een nieuw plan uit te werken. In ieder geval zullen de werkzaamheden van Westduitse zijde onverwijld worden begonnen, misschien nog in de loop van het huidige belastingjaar als de benodig de middelen kunnen worden verkregen, aldus het Westduitse communiqué. Twee vrienden op Terschelling verdronken Twee vrienden, de 36-jarige gehuwde J. /an der Meij uit Tzum (Friesland) en de 23-jarige H. Douwsma uit Oldenhove zijn gistermiddag bij het zwemmen aan het Noordzeestrand op Terschelling door de room meegesleurd en verdronken. Het stoffelijk overschot van de heer Van der Meij spoelde een half uur later weer aan en hoewel men nog geruime tijd kunst matige ademhaling heeft toegepast, konden de levensgeesten niet meer worden opge- ekt. Het stoffelijk overschot van de heer Douwsma is nog niet gevonden. Maandagmorgen is de 19-jarige Jan Uitvlucht uit Stadskanaal per flets naar het Zuidlaardermeer gereden om te gaan ;n. Tot op heden ontbreekt elk spoor hem. Een ongeluk wordt gevreesd. HET WEER IN EUROPA iii windstil ONO NNW WEERBERICHT Opnieuw regen De Bilt verwacht tot mor genavond: Over het algemeen veel bewolking met voorna melijk in de noordelijke helft van het land regen Overwe- gend matige wind tussen west en noordwest. Weinig veran- dering in temperatuur. (Op gemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Vrijdag 26 juli; zon op 3.54 uur, zon inder 20.42 uur. Maan op 4.09 uur, maan onder 19.46 uur. Zaterdag 27 juli nieuwe maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1