Industrie-visserij zou ook het broed vernietigen Bouwplan gehoorzaal in Katwijk voldoet niet Zeven koren zongen op het Andreasplein Anderhalf min. schade Markt in IJmuiden wordt deze week druk bezoeht Gemeente Lisse moet eveneens drastisch bezuinigen Piet van Egmond speelde in Nieuwe Kerk te Katwijk de NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 24 JULI 1957 Handel en rederijen reageren op bulletin Biologen wijten overbevissing aan groei van kottervloot TTELEN uit het Nederlandse visserijbedrijf blijken het niet eens te zijn met de opvattingen van de biologen van het Rijksinstituut voor Visse- rijonderzoek, over de visserij door de kottervloot op zandspiering. De bio logen zijn van mening, dat het uitdunnen van de voedselvoorraad in de Noordzee geen gevaar zal opleveren voor de visstand. Vastgesteld is, dat er voedseloverschot in de Noordzee bestaat. Reders en handelaren in IJmui- den menen echter, dat de kotters onberekenbare schade aan de visstand berokkenen, daar zij met de fijnmazige netten ook door broedplaatsen van vis trekken. De biologen merken op, dat tot nog toe geen ondermaatse vis in de ladingen zandspiering werd aangevoerd, maar de IJmuidense groot handelaren J. de Jager en T. van Witzenburg hebben geantwoord dat zij zelf ladingen van kotters hebben gezien onder andere op 6 juli waarin zidh ontelbare kleine tongetjes en scholletjes bevonden van twee-en-een- halve tot vier centimeter. dat de industrievisserij van de Denen nu pas invloed zou hebben, wordt door de biologen verworpen. De Jaren 1954, 1955 en 1956 moeten bijzonder goede jaarklas sen hebben gehad. Ook de vangsten aan schol zijn aanzienlijk verminderd bij de groei van de kottervloot. Van 5.833 ton in het tweede kwartaal van 1948 tot 2.514 ton in dit kwartaal van 1957. Beide handelaren beweren dat niet alle kotter», die ter zandspleringvisserij va ren, over broedplaatsen trekken. Maar de twee van de tien kotters, die het misschien wel doen. brengen de visstand onbere kenbare schade toe. Uit de praktijk mer ken zij op, dat de tongvangsten in de Sylt gedurende de laatste twee Jaar aan zienlijk zijn teruggelopen. In dit gebied werd ongeveer vier Jaar geleden door de Denen met de industrievisaerij begonnen Uit de praktijk halen zij een tweede voorbeeld aan: de snoekbaars en de pa ling op het IJsselmeer zijn uitgemoord door de nestvisserij. In deze nest is jaren lang snoekbaars-broed aangevoerd. De handel komt tot de conclusie, dat er grote ongerustheid dient te bestaan over ddt uitmoorden van de Noordzee door de visserij op zandspiering. Men meent, dat de Industrievisserij over enige jaren voelbaar zal zijn voor allen, die met visserij en handel hebben te maken, en merkt ten slotte op. dat de biologen het vaak ook niet met eikaar eens zijn De Belgen geloven, dat de pufvlsserij op garnaal veel schade doet aan de garnaal- stand; de Nederlandse biologen menen vaD niet Br'oiogen Naar aanleiding van deze opmerkingen uit handel en visserij, voert het Rijks instituut voor Visserlionderzoek aan. dal controleurs van de Algemene Inspectie dienst een scherpe controle uitoefenen op de aanvoer van ondermaatse vis. Tot nog toe is deze niet waargenomen bij de zandspiering vissers Ook de biologen ne men geregeld steekproeven, maar hebben geen ondermaatse vis aangetroffen. Bij buitenlandse schepen is wel veel boven maatse vis aangetroffen. De achteruitgang van de vangsten schrijven de biologen »eker niet toe aan een eventuele visserij op broed door de kotter*. Zij wllsen eerder op een grote toeneming van het aantal kotters en de tonnage in Nederland en ook In andere landen. Sedert 1948 heeft een verdubbeling van het aan tal kotters plaats gehad. Dit heeft ongetwijfeld een vermindering van de platvisvangst In de hand gewerkt. Cijfert De cijfers van april, mei en Juni var 1954, 1955 en 1956 wijzen uR. dot de vis serij in de Sylt die jaren niet is terug gelopen, maar uitstekend is geweest. De tongvangsten in deze kwartalen bedroe gen respectievelijk 1677. 1540 en 1712 ton De aanvoer In dit tweede kwartaal van 1957 gaat ongeveer 1100 ton belopen, een aanzienlijke achteruitgang, die volgens de triologen volledig aan overbevissing is te wijten. In 1948 telde Nederland 143 kot ters. thans zijn het er meer dan 260 mei een tonnoge van 13.500 ton. In 1948 was dat nog 5597 ton. De gedachtengang van de handeQaren. Advertentie) Koopt NU reeds een BRAN DARIS Die zichzelf betaalt Grootste service 5 laar garantie 290. en ƒ350.- Vakkundig door ons geplaatst Alleen verkoop voor Katwijk Ook andere merken: Etna. Jaarsma enz. H. A. v. d. ANKER Katwijk aan den Rijn Over de snoekbaars-uitmoordlng zeg gen de biologen, dat deze vangsten voor al afhangen van het al of niet slagen van het broed van deze vi6 en niet zo zeer van de nestvisserij. Als de weers omstandigheden tijdens de teelt gunstig zijn, zullen de vangsten enige tijd later stijgen. Topjaren waren 1939 en 1940. toen nog veel zwaarder dan thans met de kor op de nes* werd gevist. Van een invloed van de nestvisserij op de paling is geen sprake. Deze visserij staat er thans goed voor; de vangsten zijn groter dan in 1956 Garnalen Inderdaad, aldus het Rijksinstituut, be staat er verschil van mening ten aanzien van de pufvisserij op garnaal tussen de Nederlandse en Belgische biologen. De vangsten veranderen sterk van jaar tot laar en van plaats tot plaats. Volgens de Nederlandse biologen is de natuur hier voor aansprakelijk. Als argument noemt men de pufvisserij in de Waddenzee en de toch stijgende vangsten De vangsten in de Waddenzee en Zeeuwse stromen schommelen min of meer onafhankelijk van elkaar. De garnaalvisserij beleefde in 1955 en 1956 zelfs topjaren, hetgeen er niet op wijst, dat de pufvisserij door Ne derlandse vissers hierop veel invloed heeft. College van B. en \V. meent BIJ DE INGEKOMEN STUKKEN, die de Katwjjkse gemeenteraad morgen krijgt te behandelen, is een plan van de heer B. M. P. Kornet voor de bouw van een zaal in het badcentrum. Na het ontwerp te hebben bestudeerd, zijn B. en W. tot de conclusie gekomen, dat het voorgestelde gebouw in geen enkel opzicht aan de aan een gehoorzaal te stellen eisen voldoet. Het college adviseert het voornemen om van gemeentewege een gehoorzaal te bouwen, te handhaven. Verder komt ter sprake een kwestie over de verbouwing van een zomerhuis. De heer N. Kuyt, Boulevard 103, heeft namelijk beroep aangetekend tegen het afwijzend besluit van B. en W. Op grond van een bepaald artikel van de bouw verordening was het niet mogelijk ver gunning te verlenen en ook omdat het beroepsschrift veel te laat' is ingediend, stelt het college voor het nijst ontvanke lijk te verklaren. Sedert juni 1950 huurt brandstoffen- handel D B. Parlevllet een gedeelte, -groot 1000 m2. van het industrieterrein aan het Prins Hendrikkanaal Bedoeld bedrijf heeft het verzoek gedaan die grond te kopen. B. en W. adviseren dit goed te vinden tegen een prijs van f 6,50 per m2. De heer J. van der Marei huurde 458 m2. Hij wil ook eigenaar worden Grondruil In augustus 1955 is overeengekomen een grondruiling aan te gaan met de handel- mij. De Noordzee, in verband met de ge wijzigde opzet van de aanleg van indus trieterreinen aan de Berghaven en de aanleg van de toegangsweg naar de Bur gemeester Woldringh van der Hoopbrug. Het was slechts een formele beslissing, de te ruilen objecten waren nog niet juist te omlijnen. Nu dit wel kan, stellen B. en W. voor de zaak opnieuw te behandelen, daar belangrijke verschillen aanwezig De heer W. Aanhane. Wassenaarseweg 23. vraag: een grondruiling te mogen aan gaan, teneinde het mogelijk te maken, dat de ramen van zijn schuur met garage uitzicht geven op eigen grond. Het zal de heer Aanhane slechts f 10 kosten. In verband met de per 1 augustus te verwachten huurverhoging stellen B. en W. voor een huurcompensatie te verlenen en een verhoging van de kindertoelage. De bijslag zal bedragen 2'/» van het jaar salaris. De kindertoelage bedraagt f 1,56 per drie maanden voor het eerste, tweede en derde kind en vervolgens f 2.34 per kind. Politiematerieel Tal van factoren maken het gewenst, dat dagelijks van 8 tot minstens 22 uur. in de zomermaanden tot 24 uur, door de verkeersafdellng van de politie toezicht wordt gehouden. Het thans aanwezige OP HET ANDREASPLEIN achter de Oude Kerk in Katwijk aan Zee zongen gisteravond in de daarvoor opgerichte muziektent, achtereen volgens zeven korenaangesloten bij de Ring Leiden van Chr. zangver enigingen. De weersomstandigheden, hoewel niet overmatig gunstig, droe gen tot het prettige verloop van deze zangdemonstratie in belangrijke mate bij. Aanvankelijk werkte de geluidsinstallatie, waartoe een aantal ver spreid opgestelde luidsprekers behoorde, niet geheel bevredigend. Later bracht een correctie een aanzienlijke verheldering van de klank. Naar schatting bleven er ongeveer duizend toehoorders tot het einde toe aandachtig naar de zang luisteren. Zo'n openlucht-uitvoering Is uiteraard voor het welslagen afhankelijk van factoren als getalsterkte, en timbre en draagkracht van het geluid. Niet alle koren zijn groot genoeg om een bevredigend klankvolume te kunnen opbrengen. Ook Is niet elke dirigent zich ervan bewust, dat hij niet ta een zaal bezig is. Het geluid mag eigen lijk geen ogenblik beneden mezzo-forte sterkte dalen. En de intensiteit van de voordracht moet onder alle omstandig heden gehandhaafd blijven. Goede indruk Wij willen niet in details treden. Die zijn trouwens ook lang niet altijd nauw keurig genoeg te onderscheiden. De dris meisjeskoren (uit Alpnen, Katwijk en Rijnsburg), zingend onder leiding van de beren Aat en Dirk van Vliet, maakten met de zang van frisse iiedjes een goede Indruk. VooraJ de Rijnsburgerljec (be kend door de radio) zongen mooi. Van de ..grote" koren luisterden we o.a. met genoegen naar Zang en Vriendschap uit Hazerswoude (oJ-v de heer B. Vos) Lenk van Altink klonk gaaf en zuiver 'oeld. Het koor van de Ned. Prot. Bond uit Alphen (o.l.v. Aat van Vliet) zong Rosen aus dem Süden verdienstelijk- Die Rhijnsanghers uit Oegstgeest (o.l.v. Hans Boelee) was met Jesu. dulcis memorla. wat minder gelukkig dan met Ich freue mich im Herrn. Waardig slot Voor een waardig slot van dit in vele opzichten geslaagde concert zorgde het Hervormde Zangkoor van Rijnsburg. dat onder leiding van Dirk van Vliet In Leid Gij ons. Jehova en Gezang 171, homogene, beheerste en muzikale zang te genieten gaf De avond, ook naar het uiterlijk deug delijk georganiseerd, stond onder leiding van de Ringvoorzitter. de heer G. Goed hart Job. van Wolfswinkel materieel is niet voldoende. Naast de patrouille-auto en de solomotor is een motor met zijspan dringend noodzakelijk. Het college dringt er bij de raad op aan hiervoor een bedrag van f 5100 beschik baar te stellen en bovendien f 11 000 voor de aanschaf van lederen kleding. Het bestuur van de Oranjeschool te Katwijk aan Zee vraagt medewerking om de in het gebouw aangebrachte stalen ramen te doen vervangen door houten men. Dit is nodig, doordat de zeelucht de stalen ramen ster«c heeft aangetast. Het Christelijk mannenkoor Jubilate t( Katwijk aan Zee zal in oktober of no vember in samenwerking met de Konink lijke Militaire Kapel een concert geven in de Nieuwe Kerk. Verwacht wordt, dat de vereniging een lekort zal hebben f 275. B. en W. adviseren dezelfde susidie- regeling toe te passen, als bij Excelsio: en Hallelujah, namelijk f 5 per lid, wat voor Jubilate neerkomt op f 300. Driejarig jongetje verdronken Gisteren Is het driejarige jongetje T. van der Plas uit de Cattcnstraat 33 b(j de Woldringh van der Hoopbrug verdron ken. Men vermoedt, dat het kind tijdens het spelen te water is geraakt. Reeds 's morgens werd het knaapje ermist, maar pas 's middags dacht men an de mogelijkheid, dat de kleuter in het water was gevallen. Na enige tijd dreggen, vond de politie het slachtoffer tje. Op het politiebureau worden eventuele nadere inlichtingen over de toedracht van dit ongeluk gaarne Volleybal Gisteravond werd op het Andreasplein een volleybalwedstrijd gespeeld tussen KWC en Sleutelring, die met 23 eindig- OEGSTGEEST Twee inbrekers gearresteerd Na maandenlang speuren is het de -ijkspolitie te Oegstgeest gelukt de daders e vatten van een inbraak bij de familie H. in de Prins Bernhardlaan, waarbij een geldkist met belangrijke papieren werd ontvreemd. Het bleken de Leidenaare P en V. de K. te zijn, die de papieren in een Fiool aan de Maredijk hadden weggegooid en de geldkist in een vijver in de Leidsc Hout deden verdwijnen. Het gelukte de oolitie, zowel de kist als de papieren te rug te vinden. De daders zijn voor de of ficier van justitie geleid en in het huis van bewaring ingesloten. HIjySBIRG Spreekbeurt Morgenavond om 8 uur spreekt in de zaal achter de Chr. Geref. kerk voor de afdeling van de Geref. bond in de Herv. Kerk ds. A. Klein Kranenburg te Hilver- VALKENBURG Burgerlijke stand Ondertrouwd: J. Petiet, 19 jaar en A. T. van Elten. 18 jaar. Getrouwd: C. J. Bos en W. Bloemen- Geslaagd Mej. A. H. W. Janse, onderwijzeres aan de Christelijke school, slaagde voor het examen handenarbeid. VOORSCHOTEN Burgerlijke stand GEBOREN: Ingrid J., dr van G. H. Dekker en Ohr. J. Wibbelink, Laan Langenihorst 3; Annelies, dr van A. Mar kus en Th. J. van Engelenburg. Vondel straat 2; Nicolaas Ph.. zn van A. Ravens- bergen en M. M. Hasselo, Tolstraat 43. GEHUWD: Pi A. van Haastrecht. Vrou- wenweg 30 en M. J. B. van Beek. Nieuw- Voordorpstraat 27; G. Jaket, Veurseweg 178 en A. M. Rutgers, Den Haag, Juliana- kamp, Kijkduin. Sassenheimer dacht goedkoop te leven De Deventer recherche heeft gisteren in een hotel te Deventer een vertegen woordiger uit Sassenhelm aangehoude: De man had in verscheidene plaatsen in ons land hotelbedrijven opgelicht d< zijn verteringen en zijn nachtverblijf niet te betalen. Steeds liet hij zich onder valse naam inschrijven. De recherche heeft de hand op hem kunnen leggen, doordat enkele personen, die in hetzelfde hotel logeerden, hem her kenden. Zij waarschuwden onmiddellijk de hoteleigenaar, die op zijn beurt de politie van de aanwezigheid van de tegenwoordiger in kennis stelde. De Sas senheimer heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij werd reeds door de politie gezocht. Europa's textiel De toekomst van de Europese katoen textielindustrie is hoofdzakelijk afhanke lijk van de Europese markt, waar het ver bruik van 1955 tot 1960 13 procent kan stij gen. aldus de Organisatie voor de Euro pese Economische Samenwerking, doch men moet niet rekenen op herovering verloren uitvoermarkten. Men zal echter markten voor kwaliteitsprodukten lang kunnen behouden, mits men samenw De totale produktie zal met niet meer een pet. per jaar kunnen stijgen. Invoer uit Azië 7.al blijven stijgen, maar niet ge vaarlijk worden. De Europese markt kan de concurrentiepositie verbeteren. Door di investeringen te verdubbelen, kan men ii 8 tot 10 jaar voldoende moderne uitrusting krijgen. de. Hoewel het spelpeil niet hoog lag misschien door de windvlagen was I toch een aardige ontmoeting. De vi schillende standen waren: 1511; 1015; 12—15; 1015; 15—11. Hoog en laag Donderdag: hoog water 1.16 en 13.49 laag water 9.25 en 21.57 uyr. Atoomakkoorden goedgekeurd (Van onze parlementsredactie) De Eerste K^mer heeft gisteren zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp tot goedkeu ring van het op 26 oktober 1956 tot stand gekomen Statuut van de Internationale Organisatie voor Atoomenergie goedge keurd Hetzelfde geschiedde met het wets ontwerp tot goedkeuring van de op 22 juni 1956 gesloten overeenkomst tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de Verenigde Staten van Amerika betref fende het niet-militair gebruik van atoomenergie. De communisten waren NOG GEEN BESLISSING OVER BROODPRIJS (Van een onzer redacteuren) Minister Zijlstra heeft gisteren ver tegenwoordigers van de Bakkerijstichting ontvangen, zulks ter bespreking van de broodprijs. Een beslissing is nog niet ge nomen. De conclusie schijnt gewettigd, dat het overleg nog zal worden voort- FABRIEK AFGEBRAND Gisteren omstreeks half elf werd de Rhenense vrijwillige brandweer geallar- meerd voor een enorme uitslaande brand in de fabriek van de Recticcl Rubber Company aan de Radboutwcg te Rhenen. In het magazijn van deze fabriek was de brand uitgebroken. Deze brand had in korte tijd zo'n grote omvang aangenomen dat het gehele bedrijf met inventaris ver loren ging. De schade schal men op an derhalf miljoen gulden. De oorzaak is nog niet bekend. Het bedrijf was ver zekerd. Verongelukt. In Hoorn reed dezer dagen de negentienjarige Evert Bron tegen een geparkeerde auto. Hij liep een sehed-el- baslsfraotuur op en overleed. De jongen reed hard op zijn fiets en boog zich daar-"1 bij zo diep over het stuur, dat hij de auto niet zag staan. Visseri jgol fjes DRUK BEZOCHTE MARKTEN maakt IJmuiden deze week mee. Terwijl dinsdagmorgen acht trawlers en trawlloggers met 6375 kisten vis, meest haring en makreel, aan de afslag waren, voeren al weer acht andere 'rawlers en trawlloggers de haven binnen, of op IJmuiden aan om vandaag ruim 7000 kisten vis, waarbij ook weer veel makreel en haring, aan te voeren. De reizen duren van tien tot dertien dagen en bovendien worden door de meeste schepen honderden kantjes haring aangevoerd. Ruim 2800 kantjes werden alleen dinsdag al binnengebracht door de schepen, die deze ochtend aan de IJmuidense afslag waren. De aanvoer van 6375 kisten vis bestond lit 685 kisten schelvis, 280 wijting, 345 ka beljauw en gul, 25 koolvis, 2075 makreel, 2800 haring en 15 tong. Er was geen schol. d3ar de kleine vaart vrijwel ontbrak. De 2800 kantjes werden aangevoerd door de SCH 27 Onderneming 2, die voor 345 kantjes zorgde, de KW 101 Nestor, die er met 365 binnen was, de IJM 72 Beatri ce met 400 kantjes, de IJM 99 Curagao met 150 kantjes, de VL 131 Petronella met 410 kantjes, de KW 122 Arie Ouwe hand met 405 kantjes, de KW 176 met 420 kantjes, de KW 74 met 295 kantjes en de Maria van Hattem met 48 kantjes. Aanvoer per schip De vangsten van de schepen bestonden grotendeels uit haring en makreel. Enkele kotters waren op verse vis uitgeweest Zo voerde de HD 87 300 kisten vis aan. waarbij 220 schelvis. 60 kabeljauw en gul en 100 stuks stijve kabeljauwen. De IJM 204 was binnen met 185 kisten vis. waarbij 125 schelvis. Van de trawlers en trawlloggers loste de Nestor, KW 101 (vertrokken op 10 Juli) 100 stuks stijve kabeljauwen en 655 kis ten vis, waarbij 420 makreel en 170 haring, de Beatrice IJM 72 (van de elfde juli) 300 kleine kisten haring en 750 kisten vis, waarbij 70 gul en kabeljauw, 560 haring en 50 wijting; de Curagao IJM 99 (ver trokken op 11 juli) 70 stuks stijve kabel jauwen en 1020 kisten vis, waarbij 600 kisten makreel, 360 haring en 60 diversen De VL 131 Petronella (van de twaalfde Juli) 75 stuks stijve kabeljauwen en 350 kisten vis, waarbij 240 kisten haring en 50 makreel, de SCH 27 Onderneming 2 (vertrokken op 11 juli) 100 stuks stijve kabeljauwen, ICO kleine kisten haring en 400 kisten vis, waarbij 360 makreel; de KW 122, Arie Ouwehand, 60 stuks stijve Het college van B. en W. van Lisse acht het noodzakelijk de raad in te lichten ,ic gang van zaken in dc gemeente met betrekking tot de bestedingsbeperking. De nieuwe maatregelen van de regering zijn voor Lisse van zeer ingrijpende aangezien men de weg naar de geldmarkt afgesloten ziet. Er staat nog een plan van 52 woningen in het plan Meer en Duin op stapel vo de uitvoering waarvan de hulp van minister zal worden gevraagd. Tevens toestemming gevraagd voor de uitbreiding van de r.k. lagere school aan de Oran; laan. daar het aantal leerlingen steeds Onder de bestedingsbeperking vallen de volgende objecten, w aarvoor de raad reeds kredieten heeft verleend: Plantsoen Nas- saupark 2e gedeelte f 22,500: bouwrijp- maken Meer en Duingebied 422.500; aan leg 2e rijbaan Hyacinienstraat 73.340; stamriool Broekweg 69.000; aanleg 4e ten nisbaan 6.700; voorschotten 52 woningen 1.037.329,10; uitbreiding school Maria-pa- rochie 186.970; nieuwe straatverlichting Herenweg 60.000; brandweergarage 32.937,53; voorbereidende kosten zwembad 9.744,85; verbetering gasbuizennet Engel 36.245; nieuw meubilair Herv. school 24.785,50. Onder de huidige omstandigheden zien B. en W. geen kans het tweede gedeelte van het plan Nassaupark uit te vo Men wil toch voortgaan met de vo< reiding van de aanleg van een zwembad, omdat dit een zeer urgente zaak is, waar voor reeds kosten zijn gemaakt. De rekening-courant-schuld van de ge meente bedraagt momenteel ongeveer f 1.200.000. Na de uitvoering van de thans onder handen zijnde werken zal de schuld oplopen tot rond twee miljoen gulden. B. en W. wijten de huidige moeilijkhe den voor honderd procent aan de finan- Onder grote belangstelling Wisselende stemmingengrote technische vaardigheid IN DE NIEUWE KERK van Katwijk aan Zee bespeelde gisteravond de via de radio populair geworden Amsterdamse organist Piet van Egmond. De grote belangstelling van ingezetenen en badgasten overtrof werkelijk nog onze verwachtingenTemeer was dit het geval, waarop een half uur na gelijktijdig, de Ring Leiden een zangersavond in de openlucht had be legd. Naar wij vernamenwas dit gebeurd in samenwerking met de V.V.V. Het is ons onbekend, of de organisatoren van het orgelconcert eveneens deze onmisbare, ordenende instantie van hun opzet in kenpis hadden gesteld. berekenbaar. Van Egmond deed zich eruit kennen als het oertype van de artiest, met zijn kunnen, invallen, bezielingen, depres- Zoals het nu stond, moest men wel con cluderen. dat beide partijen niets van elkaar afwisten. Dit samenvallen van twee belangrijke muziekmanifestaties is in elk geval hoogst ongewenst. Wie van orgelmuziek èn van zang houdt, had het nu wel moeilijk in het maken van zijn keus. Het had met wat onderling overleg ook Anders gekund. Men informere daar om vooraf even bij de V.V.V. of bij do muziekrecensenten. Die kunnen het ter rein overzien. Piet van Egmond bespeelde dus het grote orgel van de Nieuwe Kerk. Hij deed het met grote technische vaardig heid. met een uitbundigheid van kleuren en onophoudelijk wisselende stemmingen en bovenal met een gewiekst raffinement Onbereken boor Wij kunnen naar waarheid verklaren, dat wij het ene ogenblik niet konden voorspellen, wat ons het volgende wachten stond. Dit spel is daarvoor te Als een organist daaraan Al te zeer de vr(je teugel laat, kan h(j met do zuiverheid van stijl, het ongerept be waren van de constructie, moeilijk meer voldoende ernst maken. Daar om moest men bi] verscheidene on derdelen van het programma een vraagteken, of althans een bedenking plaatsen. De Fantasle-Toccatlne over Psalm 33 van Jan Zwart klonk heel briljant, verliep naar onze mening te snel i tijden, ook te nerveus. Het koraal uit Bachs Cantate 147 (Wohl mlr, dasz leb Jesum habe) werd te wisselend van tempo en sterktegraden voorgedragen, als een echte Bach te kunnen gelden. Van deze willekeurigheid was ook de weer gave van Mendelssohns Zesde Sonati allerminst vrij, maar dit werk kan eer wat andere Instelling beter lijden. Een vergelijking met de strakke uitvoering van dezelfde sonate, zoals we die een avond tevoren in de Pieterskerk hoorden, is interessant genoeg. i Inspirotie Te beginnen met de Suite Gothique Boëlmann begon Van Egmonds spel persoonlijk mee te bevredigen. In deze muziek toonde hij zich ofschoon nog vrij grillig in zijn aanpak, geïnspireerd vormvast. De tempi waren nog snel er contrasten tussen de delen onderling wel wat te veel op effect berekend. Een mooi gespeelde Meditation van Guilmant en twee heel correct en zelfs voornaam ge- interpreteerde koraalbewerkingen van Jan Zwart (vooral die over U bid ik aan. was zeer te waarderen) konden als over gang tot de finale gelden. De organist besloot namelijk met :en eigen improvisatie over Gezang 282 (Blijf bij mij, Heer). Hij maakte van deze inleiding tot de gezamenlijk gezongen drie coupletten (n.b. met modulerende tussenspelen!) een waar drama, met veel duisternis en baar lijke verschrikkingen, gierende de monen en dreigende natuurmachten Een soort van angelusk lokje klepte daar nu en dan doorheen. Het klonk alles heel virtuoos en in hoge mate expressief, maar een bewuste vorm geving was er niet in te ontdekken er de grenzen van de muziek werden hier, naar onze mening, zeker over schreden. j Joh. van Wolfswinkel ciering van de woningwetbouw, u financiering eigenlijk een taak van rijk is, maar waarvoor de gemeenten moeten opdraaien. B. en W. van Lisse doen beroep op de burgerzin Om een begin te maken met de water voorziening van de Roversbroekpolder heeft het gemeentebestuur van Lisse de directeur van openbare werken opdracht gegeven een onderzoek naar de moge lijkheden hiertoe in te stellen. Deze is van mening, dat met de water voorziening van tien percelen langs de Rovershroekdijk (een klein gedeelte van het totale aantal woningen in de Rovers broekpolder dus) een bedrag van f 24.250 is gemoeid. Dit betreft dan de woningen gelegen aan het einde van de Tweede Poellaan vlak over de brug. Wanneer ook de Middenweg bij de tervoorziening wordt betrokken, kunnen nog zes percelen meeprofiteren, hetgeen een extra-uitgave vergt van f 12.180, zo dat dan in totaal f36.430 nodig zal zijn. Met deze watervoorziening worden da bewoners van de Ringdijk niet geholpen. Toch meent het college de raad te moeten voorstellen het bedrag van ruim f36.000 Hiermee is men evenwel nog niet klaar, want de financiering spreekt ook woordje mee. B. en W. willen daa: schuldbekentenissen van f 1000 en f 100 gaan uitgeven om zo een beroep te kun nen doen op de burgerij. Z(j verwachten, dat de Lissenaren het als een daad var burgerzin zullen beschouwen de helpen de hand te bieden bij de pogingen de be woners van de Roversbroekpoldcr var goed drinkwater te voorzien. Dc kosten van aanleg van de waterleiding binnens huis komen voor rekening van de be woners of de huiseigenaren. Agenda gemeenteraad Vrijdagavond komt de raad bijeen ter behandeling van de volgende punten: aankoop van enkele huizen; looncompen- satie voor het gemeentepersoneel; wijzi ging kindertoelageverordening; voorstel inzake lonen van jeugdige en voiwassen mannelijke vaklieden in dienst der ge meente; krediet aanleg gas- en waterbul- zen in de Don Boscostraat; verhuur grond aan r.k. h.b.s.; krediet ophoging tuinen van twee dienstwoningen; wijzi ging bezoldigingsverordening 1954 (diplo ma-toelage-regeling); verbetering Greve- ling- en Montbretiastraat; wijziging be zoldigingsverordening 1954 en instructie keuringsveearts; aanschaffing leermidde len r.k. Ulo-school; ziektenkostenregeling voor vakonderwijzer Openbare school; wijziging instructie personeel vleeskeu ringsdienst; nota inzake bestedingsbeper king, machtiging tot aanwijzing van ver tegenwoordigers bij behandeling van ad- ministratief-rechtelijke beroepszaken; voorstel i.v.m. niet-goedkeuring verho ging waterleidingtarieven; aanvullend krediet reparatie gashouder; nota in ver band met de ter visielegging van de par tiële uitbreidingsplannen In onderdelen en de regeling bebouwde kom voor de dorpskom; vaststelling partieel uitbrei dingsplan 3e Poellaan; krediet water voorziening Roversbroek. Uitbreidingsplannen Het nieuwe uitbreidingsplan van de gemeente Lisse zal vrijdagavond aan de raad worden voorgelegd. Daarna kan de burgerij vier weken lang op het gemeen tehuis terecht om te kijken, hoe Lisse er in de toekomst zall uitzien Het uitbreidingsplan Derde Poellaan kan thans door de raad in behandeling worden genomen. Drie belanghebbenden hebben bezwaren ingediend, omdat men meende schade te zullen ondervinden bij de uitvoering van het plan. Daartoe i« evenwel een regeling getroffen. kabeljauwen en 400 kisten vis. w; 80 makreel, 250 haring, de KW 176 200 kisten vis. waarbij 140 haring, en de trawler Maria van Hattem (van de twaalf de juli) met 1100 kisten vis, waarbij 320 makreel. 750 haring en 30 diversen. Nu ook in Scheveningen Ook Scheveningen heeft nu zijn pro bleem rondom de zandspiering. Urker kotters, die de zandspiering voor d< meelfabrieken thans dwars van de Nieu- Rotterdamse Waterweg en dwars vi Schouwen-Duiveland uit de Noordzee op scheppen, hebben besloten het industrie- visje voor het destructiebedrijf te Over- schie in Scheveningen aan land" te bren gen. Een ondraaglijke stank gaat met deze aanvoer gepaard en de directie de gemeentelijke dienst van haven marktwezen heeft onmiddellijk besprekin gen geopend met de directeur van Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden overleg te püegen over eventuele m: regelen om de hinderlijke gevolgen deze zandspieringaanvoer te voorkomen. Een aanvoerverbod te Scheveningen is nog niet overwogen. Grotere commissie Het college van B. en W. te Velsen heeft op zijn verzoek eervol ontslag leend aan de heer P. Krab als voorzitter van de commissie van toezicht op de ge meentelijke visserijschool te IJmuiden De heer Krab, die voorzitter van de Ne- derflandse Zeevisgroothandel Vereniging is, moest bedanken wegens drukke werk zaamheden. Ter voorziening in deze cature is de volgende aanbeveling opge maakt: 1. J. G. de Wit, adjunot-inspec- teur bij de scheepvaartinspectie te IJmui den; 2. G. H. L. van Scherpenzeel, in specteur bij Radio Holland N.V. te IJmul- De commissie heeft B en W. verzocht toestemming te geven tot uitbreiding de commissie van zes tot negen leden. Gezien het feit, dat het onderwijs a IJmuidense school de laatste jaren merkelijk veelzijdiger ie geworden, acht de commissie het aantal leden thans gering. Gedacht wordt aan personen uit de kringen van vishandel en binnen scheepvaart. B. en W. hebben nu eenkomstig dit verzoek aan de raad voorgesteld. De prijzen van dinsdag De prijzen waren gisteren vrij gunstig, al liepen de noteringen niet meer zo hoog op als eind vorige week. Tong e: ren slechts 15 kisten was gevraagd. De grote tong leverde f 4.20 op, de groot middel en kleinmiddel tong f 4 - tong I f 3.15—t 3.10 en de tong II f 2.70- f 2.90. Alleen de kabeljauw was x voor het buitenland bestemd. De prijzen lagen gemiddeld tussen f 30 en f 100 per 50 kg. Rijen grote kabeljauwen brachten f 80f 116 op, regels kleine kabeljauw f 46f 58, kisten grote kabeljauw f 86— f 122 en kisten kleine kabeljauw f 74— f 112. Wat het binnenland afnam Industrie en handel konden de haring nog best gebruiken en betaalden van f 14f 20. Makreel ging het land in voor f 11f 16. Een verdere prijsdaling lijkt de komende dagen wel te verwach ten, daar de goede vangsten aanhouden- De HD 87 had geen al te beste schelvis aan boord. De noteringen lagen dan ook lager dan die, welke de schelvissoorten van de IJM 204 haalden. De zwarte grote schelvis van de HD 87 noteerde f 28, de grootmiddel f 27f 22, de kleinmiddel f 22—f 20, de pennen f 17 en de braad- schelvis f 18f 16. De mooie kleinmiddel schelvis van de 204 haalde f 40, pennen f 35—f 32 en braadschelvis f 26—f 29. Wijting leverde deze dag f 17f 21 op, grote gul f 38f 28, middel f 27f 19 en torgullen f 15—f 18. De grote zwarte koolvis bracht f 60—f 45 op, grote giillen- maat f 20f 22 en kleine f 10f 18. De leng maakte f 66. En nu voor vandaag Voor de markt van vanmorgen was de Cornells Vrolijk. SCH 171, (van 10 juli) dinsdagmorgen al in IJmuiden binnen.; Het schip liet verstek gaan voor de twee-I de beurt van dinsdag. Vanmorgen zou de trawler van Vrolijk 800 kisten vis lossen, j waarbij 10 schelvis, 30 gul en kabeljauw, 40 koolvis, 70 makreel, 600 haring, 30 wij ting en 5 diversen. Inmiddels zijn de 490 kantjes al afgeslagen. Voorts liep de trawler Elie Cheneviere' (van 13 juli) voor de woensdagmarkt bin nen met 900 kisten vis, waarbij 440 haring, 400 makreel, 60 diversen, 30 stuks stijve kabeljauwen en 60 kantjes zoute haring. Als derde trawler was de Herman van de VEM (van 13 juli) in de Vissershaven met 1300 kisten vis, waarbij 820 haring, 400 makreel, 30 diversen, 500 kleine kisten haring, 110 kantjes haring en 120 stuks stijve kabeljauwen. Ook de kleine trawler Ariadne IJM 18, was voor de woensdagmarkt thuissto- mend. Een knappe vangst van 1200 kisten haring, 60 vis en 50 kantjes had dit schip van reder Gomes uit Leidschendam, aan boord. Ook de kotter IJM 54 Swtft kwam eraan om 420 kisten aan te voeren, waar bij 250 makreel, 140 schelvis, 30 wijting en 60 stuks stijve kabeljauwen. Verder werden verwacht de Rotterdamse trawder RO 53 Dirkje met 1400 kisten vis, meest haring en makreel, de SCH 153 Onder neming IV met 1000 kisten haring. Ook de KW 40 zou met onbekende vangst op de haven aankomen. De KW 124, Sursum Corda, i6 inmiddels alweer voor de don- derdagmarkt thuisstomend. Hoe het op zee toeging De trawüer Eveline IJM 116 verdween an de visgronden en moest zondag de aven Aberdeen opzoeken. De winch was defect. Verder maakten de trawlers het goed om de Noord. De vangstberichten n gunstig: dagvangsten van 200 tot 250 manden haring en makreel op de Fladdengronden. De loggers op tt Zand houden eveneens •n beste visserij. Zij vingen maandag an 100 tot 150 manden hoops, meest schelvis en makreel. Aan de noordzijde de Doggersbank visten ook enkele kotters. Daar, ongeveer op 55° noorder breedte, werden trekken van 70 manden makreel gemeld. De vleetloggers aan de zuidkant van de Fladdengronden konden melding maken van 50 tot 100 kantjes

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 4