CHRISTELIJK n Kerken zijn geen musea Korte verklaring over de psalmberijming Puzzel mee Kunstrapport Mislukte wervingscampagne voor legerpredikanten Televisie in dienst van de politie INNSBRUCK tips KANTTEKENING In de Hervormde Kerk schrijft de heer N. G. J. van Schouwen burg: /AP No. 125 in de Lobeliuslaan woont de familie Scholten. Vader Scholten is boekhouder, en dan is er natuurlijk moeder Schol ten. een heel gewone huisvrouw, mitsgaders de 17-jarige dochter Annie. Ze wil eigeniijk wel ..de deur uit".maar omdat ze zover nog niet is, onderhoudt ze een twijfelachtig contact met haar ouderlijk huis. Vader Scholten, een half leven lang al gewend aan de vier muren van zijn kleine fabriekskantoor, is voor de „cultuur". Lofwaardig op zichzelf, voor iemand, die in zijn dagelijks leven de cultuur slechts aan verre einder ontwaart. Overi gens behoort vader Scholten tot dat soort mensen, verdwijnend klein in aantal, dat zich altijd wil ont wikkelen. En dus zat hij 's avonds, zo om streeks Hemelvaartsdag, voor zich met uitgebreide prospectussen en vouwbladen van alle mogelijke reisverenigingen en folders van mooie, oude steden en plekjes in ons werelddeel, want van z'n va kantie <met z'n gezin) zou hij een week afnemen voor de cultuur. Met de vakantie zal hij zich in een bus storten. Met vrouw en dochter. Een „gezelschapsreis" dus. Beter nog: een cultuurreis. Naar beken de oorden van middeleeuwse en burgerlijke cultuur. OP een mooie dag in juli. en na eerst een eind per trein ge gaan te zijn, want zulk soort bus sen beginnen vaak 200 km van je huis. begint die cultuurreis. Die eerste dag: 300 km langs strakke autowegen, Duitsland in. Na een paar uur slaat de bus rechts af en het gezelschap wordt even uitgela ten in een klein stadje om het mu seum te bezien. Dat museum be zit een wapenrok van Karei de Grote, de oudste (Duitse) kachel, een folterkamer (net als in Den Haag) en handschoenen van Napo leon. Toen volgden er nog 150 km. Langs „cultuurplaatsenzoals: raadhuizen met trapgevels. Dom kerken, andere folterkamers, stadsmuren, schiettorens uit de tijd van de kruistochten, museums, enz. Vader Scholten was trots, moe der Scholten had er al lang genoeg van en begon in haar nieuwe, te nauwe schoenen haar eksterogen te voelen, en Annie wierp blikken naar een jongeman met een Za- zou-hoofd en een dikke bril hele maal haar type. De volgende dag en alle vol gende dagen bezichtigde het reisgezelschap een kerk uit de 15e eeuw. Een Lutherse kerk. iDie be zichtiging moest een beetje vlug gaan. want binnen een uur zouden de kerkgangers komen om een dienst bij te wonen. Het was nl. zondag. Vader Scholten maakte notities van wat hij zag. moeder schold op haar eksterogen en Annie zorgde, dat ze in de buurt van hiér type bleef. Terwijl het gezelschap aanstal ten maakte om het kerkgebouw weer te verlaten de eerste kerk gangers kwamen al binnen werd vader Soholten zo door zijn cul tuurdrift gegrepen, dat hij onver droten de treden naar het altaar opging en vandaar af zijn familie culturele inlichtingen verstrekte. Hij tilde het altaarkleed op, zien. of het altaar van ir was. en van welk soort (oud) mer. bladerde in de oude bijbel, die op het lectorium stond, om de ouderdom van het boek vast te stellen, nam het avondmaalsge- reedschap in zijn handen en ont dekte oude inschriften, en zelfs de kandelaar met de kaarsen passeer de zijn vingers. VtT AARSCHUNLIJK zou hij nog vv zijn doorgegaan, als niet plot seling de arm van de koster naar hem werd uitgestoken en hij van het altaar verwijderd werd. De koster maakte dus een eind aan het ..ontwikkelen" van vader Scholten. Een korte discussie met deze bewaker mocht niet baten, ook al zette vader Scholten de man uiteen, dat niemand hem toch mocht en kon verhinderen om de culturele prestaties van een oud christendom in ogenschouw te ne men. Moeder Scholten en Annie leverden hun bijdrage tot dit ge sprek met enige ondersteunende woorden. De familie Scholten, zeker de cultuurveroverende vader niet, wist nog niet, dat er mensen zijn. die het niet alleen om jaartallen te doen is en om cultuur, maar die in de kerk komen om de omgang met God te vinden om het ge sprek met God. Dat zijn die men sen, die van mening zijn, dat God door het woord van de bijbel en door de symboliek van het avond maal. zijn naamkaartje op de ta fel heeft gelegd en dat zij daarom in alle gemeenzaamheid met Hem mogen spreken. Vader Scholten moest toch, ook op zijn cultuurreizen, wat meer eerbied zien op te brengen voor de Huizen en de kerkdiensten van de christenen. Want kerken zijn geen muse ums. En, als een kerk een. mu seum ia, deugt er iets niet met die kerk! Behalve liet adres aan de synode van Assen Den Haag-Oost constateert afbuiging bij de generale synode van Leeuwarden Het adres van 75 belijdende leden van gereformeerde kerken aan de komende generale synode te Assen over de onverkwikkelijke gang van zaken rond de door de kerken aanvaarde psalmberijming-1949, heeft in de kerken weerklank gevonden. Tot dusver betuigden de kerkeraden van Emmen, Amsterdam-West, Emmeloord, Zeist, Rutten en Almkerk hun adhaesie. De kerkeraad van 's-Gravenhage-Oost wendde zich met een afzonderlijk schrijven tot de synode. Het comité voert in het oorspronkelij ke adres gegevens aan, die wel voor de ondertekenaar, doch niet voor ieder kerk lid voorhanden zijn, en daarom geeft op suggestie van een der meest vooraanstaande leden der Gerefor meerde Kerken de volgende verklaring door: Ondergetekenden enz., zich niet bevoegd achtend in alles te oordelen over de gegevens die ter sprake gebracht Het Vaticaan op de wereldexpositie Het Vaticaan laat zich op de Brussel se wereldtentoonstelling van het volgend Jaar vertegenwoordigen met een Inzen ding. die bestaat uit een kerk en een 60 meter hoge toren, die bekroond wordt met een reusachtig kruis. Horizontaal: 1 Overv. innares; 2 schoen/ aar beneden; 3 het aantal dat courant wordt gedrukt, keurig; ziekteken, vruchtje, naschrift onder brieven; 5 lof- of beeldspraak, grond soort; 6 klos. verb, van het werkw. eten, zangnoot; 7 staatsgreep, kwel ling; 8 kledingstuk, vishaak; 9 kaarten- boek. tijdperk. Verticaal: 1 Spoel, boom, vogel; 2 dier, ivoor, niet thuis; 3 jongensach tig meisje, maat; 4 hoofdstad van Bohe- ;n, rivier in Spanje; 5 vuilgele kleur, sbrief; 6 ongeluk, achter; 7 een maal, verdieping: 8 kneep, tijdperk, bijwoord; 9 delfstof, zelfkant aan weef sels. zangnoot. OPLOSSING PUZZEL NO. 75 Horizontaal: 1 Smergel; 6 roes; 8 ais; 10 es; 11 do; 12 geluk; 14 fee: 15 het verzoekschrift, dat door het Comité van actie voor het psalter-1949 aan de generale synode van Assen 1957 is aangeboden; Niettemin van oordeel, dat de gang zaken met de psalmberijming-1949 zeer onbevredigend moet worden ge acht. omdat hij geleid heeft tot een miskenning van het feit, dat deze berijming door de Haagse syno de (1949) met algemene stemmen in principe is aanvaard voor het gebruik in onze kerken en dat ze derhalve ook bij pogingen om te komen tot een in terkerkelijk aanvaardbare berijming, als zodanig behoort te worden erkend en behoort te gelden als meer dan een mogelijkheid naast and'ere mogelijk heden; b.. tot een blijven gebruiken van de be- rijming-1773, waardoor onze kerken beroofd worden van de winst, die met het psalter-1949 reeds was bereikt; tot een niet nakomen van de verplich tingen, waartoe onze kerken zich in het op 2 maart 1950 met de Stichting geestelijke liederen aangegaan con tract vrijwillig had verbonden; verzoeken de synode het besluit van de Leeuwarder synode inzake de psalm berijming. opnieuw in ernstige overwe ging te nemen en het daarheen te lei den dat zowel in de praktijk van de kerkzang in onze kerken, alsook in een eventueel voortgezet interkerkelijk overleg het psalter-1949 erkenning en gelding vinde als de berijming, die door onze kerken in principe reeds is aanvaard. Hoewel het comité liever adhaesie aan zijn oorspronkelijk adres ziet, is het be reid verklaringen van instemming met bovenstaande verklaring ook te verza melen en door te zenden. Ds. W. de Graaf te Almkerk is secretaris. tot Rotterdam en Den Haag) geen op dracht aan deputaten heeft gegeven om de contractueel aangegane verplichting tot aanbeveling van de berijming-1949 >k e f f e c t i e f uit te voeren. De kerkeraad spreekt daarom als zijn gevoelen uit, dat niet gesproken kan worden van nakoming van de met de Stichting Geestelijke liederen gesloten overeenkomst. Hij dringt er bij de synode met oog op de rust in de kerken op aan, met die toegezegde aanbeveling ten le ernst wordt gemaakt. Anders moet de synode die aanbeveling intrekken. Rproppiti osuwrk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen naar Hei- en Boeikop: kand. A. Kastelein te Zegveld, die be dankte voor Giessenburg: naar Schoon- rewoerd: kand. A. van Brummelen te Barneveld, die bedankte voor Bruchem- Kerkwijk. Lcpik, Kockengen, Zijderveld, Langerak, Sint Maartensdijk, Lexmond voor Genderen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Diever: J. H. van Halsema te Pernis, uit een tweetal met W. P. H Pouwels te Wommels. GEREF. KERKEN (OND. ART. 31) Beroepen te Bergentheim: J. J. de Vries te Zuidhorn; te Schouwerzijl: kand. F. J. Keegstra te Groningen. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Opschudding Zij hebben de wereld in opschudding gebracht en nu komen zij ook bij ons, schreeuwen I de oproerlingen te Saloniki, als I zij de eerste christenen voor de rechter slepen. I Dat het christendom opschud ding brengt, ondervinden wij zo| •dikwijls niet meer maar wel lezen wij het in de krant, dat er in het Oosten op schudding en ver volging genoeg Tweetal te Zwijndrecht: te Barendrecht en E. Maassluis. EEN WOORD VOOR VAN DAAG Dat het chris tendom opschud ding brengt in ons eigen leven is veel belangrijker, maar men ziet dit niet altijd. Ondervinden wij het soms ook? Of leven wij kalm verder? Wor den wij nooit eens verontrust, nooit eens ondersteboven gegooid? Brengen wij zelf nooit opschud ding? Ondervinden wij nooit eens tegenstand? Vragen wij ons wel eens af waaraan dit ligt? Twee Amerikaanse staatsburgers zijn Ayapel in Columbia gearresteerd op v< zoek van een priester. De beschuldiging luidde, dat zij zich in „rooms-katholiek missieterrein" bevonden zonder toestem ming van de plaatselijke pastoor. Volgens persberichten zijn de twee mannen, die een documentaire film ver vaardigden over het wenk van de latijns- Amerikaanse zending, door de politie ver hoord. De bungemeester gelastte hun daarna de stad onmiddellijk te verlaten. Afbuiging tel;'17 nog; 19 lasso; 22 Dr'; 23 do: 24isynodes Ate: 25 doos; 27 monster. richting. Verticaal: 1 Spie; 2 er; 3 roekeloos; 4 ges; 5 es; 7 Zoeloe; 8 agenda; 9 S.L.: 11 de; 13 ut; 16 la; 18 or; 20 S.A.; 21 ster; 23 Don; 25 do; 26 St. De kerkeraad der Gereformeerde kerk van Den Haag-Oost besloot op voorstel var. een studiecommissie, die enige maanden zich met de materie heeft be zig gehouden zich tot de synode te richten met een schrijven, waarin hij als zijn mening uitspreekt, dat er in de besluiten van de Leeuwarder synode een duidelijke afbuiging is te constateren an de door de Haagse en Rotterdamse 1949 en 1952 aangegeven Het Zeister Zendingsgenootschap houdt zijn 161ste algemene vergadering woensdag 25 september om 2 uur in het Zusterhuis aan het Zusterplein te Zeist. De vergadering duurt ongeveer een uur en daarna is het jaarlijkse zendingsfeest. Die afbuiging blijkt uit de opdracht aan deputaten. om zitting te nemen in de interkerkelijke commissie voor het vervaardigen van nog weer een nieuwe berijming. Voorts is de kerkeraad van oordeel, dat de beslissing van Leeuwarden de indruk wekt, dat naar zulk een andere berij ming wordt uitgezien. Tenslotte meent de kerkeraad de ge noemde afbuiging ook te zien in het feit, dat Leeuwarden in tegenstelling het internationale katholieke leven. De kerk. waar missen opgedragen zul len worden, zal 2500 mensen een plaats kunnen bieden Tweede conferentie over Rome en Reformatie De mensbeschouwing bij de Reforma tie en bij Rome is het thema van de tweede Rome-Reformatieconferentie, georganiseerd door het Nederlands Pro testants Convent. Kerk en Wereld en de sectie vormingswerk van de her vormde Raad voor de herderlijke zorg die van 16 tot 18 september op De Horst gehouden wordt. Eerst wordt een op het thema inlei dende lezing gehouden door prof. dr G. C. van Niftrik. Daarna bespreekt men in secties verschillende aspecten van het thema, zowel met betrekking tot de theologische achtergrond als ge richt op de gedragslijn in de praktyk. Dat zijn dan de aspecten van het hu welijk. de sociale vormgeving van het leven en de culturele vormgeving van het leven. De conferentie is bedoeld voor ge- De wervingscampagne van de machthebbers in de sovjetzone van Duitsland meenteleden en ambtsdragers der ver-1 mag zeer verrassend genoemd worden. Sinds jaren immers heeft het ministerie schillende Nederlandse en Belgische in Oost-Duitsland alle verzoeken voor geestelijke verzorging in het volksleger kerken Zij staat onder leiding van ds stelselmatig afgewezen. In maart van dit jaar zei minister Stoph nog in H. B Meijboom, dr. J. M. van Veen en officieel schrijven aan de Evangelische Kerk. dat tot dan toe geen enkel lid ds F. Keja I het nationale volksleger behoefte had gevoeld aan geestelijke Verrassende stap van Oostdiiitse regering Vertegenwoordigers van het Oostduitse ministerie voor nationale verdediging hebben de laatste weken herhaaldelijk geprobeerd eindexamenkandidaten, die Interesse tonen voor studie in de evangelische theologie, alsmede studenten in de theologie, die in hun eerste jaar zijn, te werven voor de functie van geestelijke verzorger In het zogenaamde volksleger. De pogingen zijn stuk voor stuk gestrand, omdat het ministerie van de studenten en aanstaande studenten een verklaring eist, dat zU zich niet aan de landskerken zouden verbinden. Bovendien verbood de verklaring hun geestelijke richtlijnen van de landskerken na te komen. Slechts bevelen van de communistische minister van oorlog, Stoph, zouden bindend zijn. COMMENTAAR Pauze De N.T.S. bewees pis- >ren dat het werkelijk niet alleen die ver schrikkelijke films van het begin van het jaar behoeven te zijn, die voor 't nieuwe medium kunnen worden gedraaid: zij draaide nl. Jean Cocteau'i ANDERS dan we van de Rotterdam mers gewend zij", heeft in deze jstad de „commissie voor het kunst- het"Westen'i beleid", belast met het formuleren Gis an richtlijnen voor het beleid ten kandi aanzien van de kunst, voor haar rap- geslai port wel zeer de tijd genomen. D. De commissie is immers reeds op Haan 18 juni 1954 in het leven geroepen toen ze op 1 september van dat G Hl jaar officieel werd geïnstalleerd, was a. I ze met haar werk al begonnen. Maar 's-Gr eerst vandaag heeft haar rapport burgemeester en wethouders van de Maasstad bereikt. Hoge Voorwaar dus een lange periode Rijns en temeer moet treffen, dat de in- Zee, houd van het rapport op onderschei- Hoog dene punten teleurstellend is. Het laat meer dan één vraag, soms zelfs man pricipieel karakter, onbeant- M. v. woord. j"'o) commissie had tot opdracht, veen meer lijn, meer systeem te brengen Jong het beleid van de gemeentelijke Th. overheid ten aanzien van de kunst. Leidi De samenstelling van de commissie merkwaardige. Zij droeg Rjjn een gemengd karakter en telde bij- pers voorbeeld ook gemeenteraadsleden. Alph dervi DU dit laatste had voorgezeten de Klau wenselijkheid, de raad van stonde aan in de arbeid van de commissie j te betrekken, de raad die tenslotte Hijn, te beslissen heeft. M. 1 Wij achten dit een zwak argument. Nleu Uiteraard hebben de commissieleden die tevens raadsleden zijn, zich voor keri^ hun standpunt, in de raad zelf in te Krijj nemen, alle vrijheid voorbehouden. Heei Wij zouden het juister hebben ge- Wcm vonden, indien zij van de commis- p3n^ sie geen deel hadden uitgemaakt, om ^aS! het onderscheid tussen commissie en 6er raad scherper te doen uitkomen. Ook J- in ons politieke bestel behoren ad viserende Een interessant experiment n tele- ignale- sne'l te verspreiden. Telexaan- kondiging kan de politieposten om- „Geef de politie de kans rukkelijk filmsprookje „La belle visie te gebruiken donr en la bete" wat in de langza- 1 jfi ,J' merhand klassiek geworden ver- taling „Het grietje en de grizél" betekent. De film is zo bekend, dat we ons van een bespreking ontslagen mogen achten. Alleen tjit: laat-, men voortaan, zoals gisteravond, wat oudere, maar toch goede films draaien, dan om der wille van de nieuwheid die voor televisiespeelfilms toch maar betrekkelijk is con cessies te doen aan het artistieke peil. En ook een opmerking van onze vrouw: Kan er als regel niet een pauze af van een mi nuut of vijf voor het zetten van koffie of thee. Uit Santiago (Chili) en Buenos Aires Argentinië) is gemeld, dat in het noorden van Chili en in de Argentijnse provincies in het gebied van de Cor dilleras de Los Andes een krachtige aardschok is gevoeld. Uit geen van beide steden zijn ernstige gevolgen gemeld. Ropk VAN Dt. DAG Evenals met de Bijbel met aanteke ningen het geval was, die in hetzelfde formaat en in een band van dezelfde kleur verscheen, gaf Kok het deel Nieu we Testament van nuttige concordan tie op de Nieuwe Vertaling eerst het licht. De laatste aflevering en band zijn nu gereed. Kok adverteert nogal hooggestemd over deze concor dantie en dat is hem ten volle gegund. Want aan overdrijving kan hij zich wat dit boek betreft maar moeilijk schuldig maken. Alleen weten we nog niet. of het. bij Trommius vergeleken, een vooruitgang is, dat Oude en Nieuwe Testament gescheiden zijn. En niet al leen theologen hebben plezier gehad van Trommius' methode om achter het Ne derlandse trefwoord het woord of de woorden uit de grondtekst te plaatsen. Maar verder: inderdaad, een niet hoog genoeg te waarderen bezit. De delen zijn afzonderlijk verkrijgbaar. 21 Hij bezwoer de bediende in de fotozaak de film snel af te leveren. Vandaag nog. Hij gaf zijn naam op en de bediende verzekerde hem, dat hij persoonlijk, ja, persoonlijk, zou zorgen, dat die foto's over een paar uur klaar zouden zijn. Bestimmt, Herr Rost. André voelde zich gevleid, dat de jongeman zo snel zijn naam had onthouden en liep blij met zichzelf en met zijn schranderheid de winkel uit. Marianne stond aan de overkant van de straat en wuifde, gereed om over te steken, maar André trotseerde opnieuw de file auto's en kwam naar haar. „Zuckwaller was er niet en die man is ook nergens meer", zei Marianne, „ze zouden iemand sturen. Iemand." Ze was verontwaardigd, ,.ze ge loofden maar half wat ik zei en een agent kon ik ook nergens vinden. André, denk je ook niet, dat het beter geweest zou zijn, als we hem ge volgd hadden? Nu is hij weer verdwenen Zo maar opgegaan in de massa. En dat was ook eigenlijk in deze drukte wel te verwachten." André was plotseling niet meer zo erg ingeno men met zichzelf en met zijn speurderstalenten. Was het wel zo verstandig geweest om dat alle maal zo halsoverkop te doen? Zou het niet wij zer geweest zijn, de man met het litteken op korte afstand te volgen tot er een politieagent in de buurt was? „Maar die foto, die hebben we dan straks toch Dan moet het niet meer zo moeilijk zijn die ke rel op te sporen. Dat is het werk van de politie. Wij hadden toch afgesproken, dat wc buiten die zaak zouden blijven? Wij zouden toch vakantie ^aadóeló in hofwegen"") zichzelf tegenover idden op straat houden samen?" Hij verweerde zich het meisje. Ze stond op haar tenen, kuste ze hem. „Je bent lief als je verontwaardigd bent, weet je dat?" zei ze. Een paar voorbijgangers glim lachten. ,,Wat had ik anders moeten doen?" vroeg hij, „ik kon toch zelf die kerel niet grijpen?" „Je bent een lieverd", zei Marianne, „maar een detective ben je nog lang niet". „Dat wil ik ook niet zijn. Laat Zuckwaller zijn eigen boontjes maar doppen. Lopen we nog verder? Al die mensen staan te kijken." „We kunnen toegangsprijs vragen", lachte het meisje. André zag, dat ze mooi was. Van de man met het litteken was geen schim meer te zien in de drukke Maria Theresienstrasse van Inns- briick. De zon ttok een scherpe lijn van licht als afscheiding van de schaduw aan de overkant van de winkelstraat en bescheen de bergen op de achtergrond. Het was zomer, vakantie, prach tig weer en bij alle idyllische omstandigheden geen toneel voor misdaad, die hier aan de gang was, en waarvan op dit ogenblik nog niemand de draagwijdte wist. Zelfs Inspecteur Zuckwaller niet, ofschoon hij ook vandaag ijverig zijn best deed het moeilijke raadsel op te lossen. Het waarom van de moord op Fritz Müller, der dicke Fritz, was nog altijd niet bekend. HOOFDSTUK 11. „Maar dat is toch te gek om alleen te lopen", snauwde André Rost, ,,ik had toch mijn naam opgegeven? Duidelijk genoeg, dacht ik." „Herr Rost, zei de bediende, „ik zei u toch al, hij gaf uw naam op en hij zei, dat u zelf geen tijd had om ze te komen halen. Hij was uw vriend, zei hij en het was zo wel goed. Hij heeft betaald ook". En weer stelde Marianne, die terzijde stond, de nu al bijna onvermijdelijk geworden vraag: „Hoe zag die man er dan uit?" En weer kregen ze te horen, dat het een klein, grauw mannetje was geweest met een dieprood litteken op de wang. ,,Ik kon het niet weten, Herr Rost," zei de be diende, „hij liet me een van de foto's zien, die wij zojuist klaargemaakt hadden en daar stond hij zelf op. Hij stond er heel duidelijk op zelfs. Hij was er zelf mee ingenomen. Goede snapshot zei hij nog en dus kon ik toch niet vermoeden, dat hij uw vriend niet was." Marianne onderbrak het verweer: „Dan zal het wel in orde zijn. Kom André, straks in het hotel zullen we je vriend dan wel ontmoeten" „Bestimmt", zei de bediende nngelucht, „be stimmt und danke sehr". (Wordt vervolgd- Orgelstukken van Wesley (19.10) Over het algemeen worden er weinig orgelwerken van Engelse componisten gespeeld. Slechts Samul Wesley maakt hierop een uitzondering, daar van hem nog wel eens composities op orgel programma's prijken. En niet ge heel ten onrechte, want Wesley heeft frisse muziek geschreven, niet groots, niet schokkend, maar eer lijk en begrijpelijk. Samuel Wesley werd in 1766 te Bristol geboren en reeds op 18-jarige leeftijd kwam hij als componist-organist in de St. James Chapel te Londen welke functie hij tot zijn dood in 1837 bekleedde. Hij heeft zijn naam niet alleen te danken aan z\jn orgelcomposities, anthems en pianosonates, maar ook aan het feit de kunst van Bach in Enge land te introduceren. Jet Dubbel dam speelt vanavond op het orgel van de Duitse kerk te Rotterdam drie korte stukken: Prelude, Air en Gavotte. Het is echte speel- muziek. De eerste uitvoering van Jig and Roel, in opdracht van de N.C.R.V.. gecomponeerd door Juriaan Andriessen, is om twintig over zes te horen. Het werk wordt uitgevoerd door Harold Shamrock's Small Or chestra onder leiding van Harold Shamrock. Proaromrr.o voor moroen trent het tijdstip van het komend beeldbericht verwittigen. De radlo- oniroep kan ditzelfde doen om het publiek te waarschuwen, dat een beeld zal worden uitgezonden bijvoor beeld van een ontsnapte gevaarlijke misdadiger. De justitie moet over kor te filmpjes van elke belangrijke ge vangene gaan beschikken. (Loop, hou ding, voor-, zij- en achteraanzicht). Dit zou ideaal zijn. Een politiefoto zegt weinig. Life-beelden zijn veel be ter. De televisie is razend snel." Met dit in enkele minuten opge schreven antwoord op een enquête over het gebruik van televisie tijdens een opsporingsonderzoek heeft de* journalist C. v. Heugten uit Eindho ven de eerste prijs gewonnen. De en quête-prijsvraag, die een groot suc ces was, is onlangs gehouden na de zevende Politie Brabant Rit. tijdens welke rit voor de eerste maal televi sie werd gebruikt als hulpmiddel bij de opsporing. Door een organisator van de Poli tie Brabant Rit wordt op het ogen blik de laatste hand gelegd aan een uitvoerig rapport over dit onderwerp, dat aan de betrokken departementen en instanties ter bestudering zal wor den voorgelegd. Het experiment van de Nederland» se politie is gebleken van verder strekkende betekenis te zijn, dan de incidentele uitzendingen van foto's van misdadigers ln Amerika en Duits land. Een volledig inschakelen van de te levisie voor de opsporing heeft in de Hilversum I. 402 7.10 Gym: 7.20 Gra opening. AVRO: 8.0< 9.00 De groenteman: Wat zullen we vandaa in Utrecht?; 9.35 Water ding; 10.00 Gram; 1 11.00 Kookpraatje; 11.15 list: 12.00 Orgel en piar Promenade-ork; 13.55 Beursb en piano: 14.30 Vakantiecaus: 15.15 V d zieken: 16.00 Gram VPRO: 7.50 Da; Moskou op het scherm De televisiekijkers in West-Europa zullen over ongeveer drie jaar de programma's van Moskou op hun beeldschermen kunnen krijgen, zo heeft radio-Praag meegedeeld. Een rechtstreekse televisieverbin ding tussen Praag en Moskou zal in 1960 gereedkomen, zo heeft de radio verklaard. De Russische'uitzendingen zullen dam gekoppeld kunnen worden aan het eurovisienet, dat Praag en stations in elf Westeuropese landen omvat. uit het buitenland Het B.B.C. Symphony Orchestra speelt vanavond voor Engeland (330 meter) van half acht tot negen uur werken van Bach (Cantate nr. 31 Der Himmel lacht, de Suite nr 1 in C en het Brandenburgerconcert) en van kwart over negen tot vijf over tien moderne werken. Het orkest van Victor Silvester treedt om twintig voor tien op voor Engeland (1500 en 247 meter). land: 12.35 Lam 18 Lichte muz: 12.55 Zonnewijzer; 13.00 •s. en kath nws: 13.20 Pianokwart RV: 14.00 Metropole ork: 14.30 Gram; •5 V d vrouw; 15.15 Surinaamse vol)C8- z: 15.45 Vocaal ens; 16.00 Bijbellezing Vd jeugd. 17.40 Beursber; progr; 18.45 Grar jcital: 18.30 Fric: rogr; 20.0f I TIJdschrlftenkrc half acht d en wel met een reportage van de wedstrijd tussen de bonds-honkbalploeg en het Amerikaanse team de Sabres. Commentator is Bob Spaak. Daarna 'comt in een NTS-uitzending een 'elerecording van het opzienbare programma, dat de BBC-televisie jp 30 juni ter introductie van het ntemationale geophysische jaar •litzond, en dat door de hertog van Edinburgh werd ingeleid. Togrammo voor morgen i SOS-ber: 23.15—24 f C. L voorstellende colleges behoorlijk van beslissende colleges m. i gescheiden te blijven. brui Dit echter zij terloops opgemerkt. Ook weegt in ons oordeel over het At rapport niet het zwaarst al weegt het stellig mee dat de financiële aspecten der voorstellen bijzonder q1' zijn gehouden. Alles bijeen 8 Ui gaat het in het rapport om een he- van drag, dat in de miljoenen loopt, maar gemeenlijk ontbreekt elke toelichting. st Als buitenstaander heeft men de jtali indruk, dat er als regel maar wat O cijfers worden genoemd, waarvoor °Pe' evengoed andere cijfers zou kun- van nen plaatsen. Typerend is deze zin in het hoofdstuk over reclame en A propaganda voor de kunst: „Om gin) de gedachte te bepalen willen wij 1 200.000 noemen als bedrag, dat v3q hiermede gemoeid zou kunnen zijn." con Voor het bepalen van de gedachte atoi vinden wij dit bedrag toch wel bij uitstek onbepaald. D ^WAARDER intussen weegt ons, dat JJjj in dit rapport zo weinig is afge- pen stoken naar de diepte, als het gaat 0ef om de vraag, of en welke taak de overheid ten aanzien van de kunst p heeft. okt We lezen, dat er geen verschil van tuu zienswijze bestond over het princi- gnH piële punt, dat de kunst voorwerp y dient te zijn van de voortdurende too zorg der overheid. E We lezen nader, dat men tot deze 3Qtl conclusie heeft kunnen komen op grond van de overweging, dat de esthetische opvoeding een integre rend deel uitmaakt van de harmoni sche vorming van de mens. In welke mate intussen dit laatste uit het voor gaande voortvloeit, is een vraag, die men in het rapport niet wezenlijk be- r antwoord vindt. Het enige bescheid dat hier gege ven wordt is feitelijk, dat de over heid enige reserve wordt aangeraden 'rj „tegenover extreme, nog niet getoet- C ste en soms weinig beheerste kunst- uitingen". Maar tegelijk wordt er- kend, dat de overheid, door zich met de kunst in te laten, daarmee als Bi overheid verantwoordelijkheden op b zich neemt. Y^AT wonderlijk klinkt dan het ad- vies, dat de hier liggende pro- I blemen niet te zwaar geteld mogen worden. En waarom niet? „Zou men dit wel doen. dan zou het gevaar be staan dat de overheid, bij gebrek aan een afdoende antwoord, afziet van een taak, die volgens een ieder de hare is." L Dit nu is een argumentatie, die V meer opvalt door haar eenvoud dan lu door haar overtuigingskracht. m Er zijn trouwens meer problemen, oj waarover in dit rapport zelfs in het w geheel niet wordt gerept. Gesteld dat de overheid een taak heeft met be- g6 trekking tot de kunst, dan rijst de h< vraag, welke overheid. De landelijke? D De provinciale? De stedelijke? Moge- {J! liik alle drie? Maar waarom en in di welke mate ieder? h' De commissie had blijkens de haar D verstrekte opdracht richtlijnen te geven, Rjn en systeem te brengen in p] het beleid ten aanzien van de kunst. °1 Het spijt ons, dat ze op het vlak van d deze kernvragen al even onbestemd is gebleven als op het financiële. Dat dit alles te weinig doordacht is, is lemee' te betreuren, omdat het zich op r heidene bladzijden van 0 het rappoi, wreekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2