Nederland leeft verre boven zijn stand Haring-trawlseizoen goed ingezet is vrij Fraai zeilweer in De Kaag bracht verrassingen Leiderdorpse brandweer voorkwam onheil Zwembad blijkt in een behoefte te voorzien Knoeierij bij H.B.G. te Lisse berecht MEUWL LEIDSCHF. COURANT 4 DINSDAG 23 JULI 1937 Zeer snel moet einde komen aan overmatige invoer TVTEDERLAND is in ernstige mate bezig boven zijn stand te leven. Ook t dn de eerste helft van 1957 bleef de stijging van de invoer ver uitgaan boven die van de uitvoer, aldus prof. G. Brouwers, secretaris-generaal van het ministerie van economische zaken gistermorgen te 's-Gravenhage voor de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Amerika. Onze Invoer wm In het eerste halfjaar van 1957 dertien procent hoger dan een jaar tevoren, de nltvoer slechts vier pro cent. Het tekort op de handelsbalans was f 2.3 miljard of een miljard meer dan een jaar tevoren. Het dekkingspercentage bereikte een laagtepunt van 71 (in mei en jnnf aelfs 69. Red Het tekort op de lopende rekening van de betalings balans was zeer aanzienlijk en het is zaak. dat de bestedingsbeperking haar in vloed nog in 1957 en In 1958 zal doen ge voelen. om te voorkomen dat een krediet- crisis het evenwicht afdwingt op een wijze, die de totale bedrijvigheid in ern stige mate zou aantasten. Export De exportpolitiek kan daarbij op korte termijn slechte een secundaire rol spelen. Het «tijgingspercentage van onze uitvoer te beneden het Europese gemiddelde ge daald. In 1953 was het nog 15. in 1954 13. in 1955 10. in 1957 slechts 4. De ontwik keling van de uitvoer is in de eerste plaats afhankelijk van de ontwikkeling der inkomsten in het buitenland en onze concurrentiepositie In het bui tenland ziet men thans een duidelijke ver zwakking van de opwaartse beweging In Amerika aarzelt de conjunctuur reeds een half Jaar en de produktie toont geen groei, evenals In Engeland. In West-Euro. pa, met name in West-DuiIsland en België te de expansie nog niet ten einde, maar men moet daar een zekere stabilisatie verwachten met ais gevolg een stagnatie van de koopkrachtige vraag. In 1956 daal de de toeneming van de industriële uit voer naar Duitsland van 28 tot 7 pet., naar België van 15 tot 7 pet. Wij moeten met een verdere verzwakking van de Internationale vraag rekenen. Kostenpeil Wat onze concurrentiepositie betreft, steeg het Nederlandse loonpeil van 1953 tot 1956 30 procent, de Industriële pro- duktiviteil slechts met bijna de helft biervan, zodat de arbeidskosten van on ze produktie 13 pet. hoger werden. De gemiddelde stijging van het loonpeil In West-Europa nam daarentegen 20 pet. toe en de arbeldsprnduktiviteit 15 pet In 1957 te in deze gang van zaken geen verandering gekomen In 1953 was ons concurrentievermogen betrekkelijk groot, maar thans zijn wij In de gevarenzone gekomen. Onze gemiddelde arbeidskosten kwamen in 1955 boven die van West- Duiteland te liggen, terwijl de hevige concurrentie b.nnen een Europese ge meenschap niet in de laatste plaats van Duitsland zal komen. Het ts zaak de stij ging van ons koste npeil te stuiten. Rechtstreekse strijd is nodig tegen de kosteninflatie, die voor de Nederlandse uitvoer een bijzonder gevaar vormt om dat zij door Nederlands grote afhanke lijkheid van de internationale handel (onze in- en uitvoer samen benaderen de grootte van het nationale inkomen) rechtstreeks van invloed is op onze con currentiepositie. Al behoeven wij niet direct de stormbal te hijsen, een arbeids- kostenstijging van 13 pet in drie jaar is te veel. Ons kostenpeil i6 ook afhankelijk van het binnenlandse prijspeil, van doelma tige investering en produktiviteltstoevor- dering. De binnenlandse prijzen en mar- noeten in overeenstemming zijn met de nieuwe concurrentae-elsen op de Euro. pese markt. De kwalificatie: ..Nederland goedkoopteland" gaat in zeer veel ge vallen' niet meer op. Onze exporteurs kunnen hun taak slechts vervullen als het bedrijfsleven zich toelegt op kwaliteitsverbetering, technische vervolmaking van het pro- duktie-apparaat en hoger produktiviteit. Wij moeten bovendien onze uitvoer sprei den. Van onze industriële afzet gaat 15 naar BelgiëLuxemburg. 20 pet. naar Duitsland, Frankrijk, Italië. 25 pet. naar de overige vrijhandelszone. 40 pet. naar de rest van de wereld. Van de tweede groep neemt Duitsland twee derden voor zijn rekening. De 40 pet uitvoer naar tee is voor uitbreiding vatbaar, ook omdat wij betalingsmiddelen moeten vin voor onze grote Invoer van overzee. Onze uibvoer naar Amerika was in 1956 op dezelfde hoogte als in 1953. Overheid bedrijfsleven moeten samenwerken om deze uit te breiden, mede gezien het dol lartekort van West-Europa, dat de nel- ging heeft zwaarder te worden. Stabiele groei van onze uibvoer 16 een levensvoor- rde voor een gezonde ontplooiing van economisch leven aldus spreker. KATWIJK AAN ZEE Jeugd van Hercules liield gyniwedstrijd De gymnastiekvereniging Hercules heeft wedstrijden gehouden waarvoor van de zijde der ouders grote belangstelling bestond. Verdeeld in twintig groepen heb ben de gymnasten hun beste beentje voorgezet. De instructrice, mevrouw MansveM-Dieben, kreeg bloemen aange boden. De uitslagen luiden: Groep 1: 1. Ria de Best; 2. Hanny de Best; 3. Cobi van Rijn; 4. Loes Vooys. Groep II: 1. Henny Vooys; 2. Neeltje van der Mey; 3. Greetje Kuyt; 4. Dieky Schaap. Groep III: 1. Lies Varkevteser; 2. Aria van Duyventoode; 3. Corrle van der Bent. Groep IV: 1. Lena van der Plas; 2. Judy van der Plas; 3, Leny van der Plas; 4. Hanny van der Plas. Kleuters: Groep I: Nelly de Best. Addy Haasnoot. Aria van Rijn, Diederik van den Honoort, Teunle Bamhoorn, Elly Haasnoot. Groep II: Cobl van Duyvenbode, Mary de Best, Dicky van Rijn. Beppie van Duyn, Geertje Kuyt. Neeltje van Wely. Groep III: Fia Guyt. Willy van der Luyt, Ali van Duyn. Atie de Mol. Reina Barendsma. Spreekbeurt Morgenavond om half acht spreekt ln het kerkgebouw van de Geref. gemeente ds. Molenaar van Leiden. Hoog en laag Woensdag: hoog water 0.15 en 12.53 uur; laag water 8.20 en 20.58 uur. KATWIJK AAN DEN RIJN Autobotsing Op het kruispunt bij de Molentuinweg zijn gietermiddag twee auto's met elkaar 1« botsing gekomen. Een stilstaande bus belemmerde het uitzicht van de automo bilisten. De materiële schade was aan- sienHjk. KATWIJK Geslaagd De heer W. A. van Roekei. leraar aan de Chr. technische school behaalde te Rotterdam het diploma nljverheidsonder- wijs N IV (werktuigkunde). LISSF. Spreekbeurt Voor de Oud-Gereformeerde Gemeente zal vanavond om half acht ds B. Toes te Kinderdijk een spreekbeurt vervullen. Evangelisatie-dienst Morgenavond 8 uur spreekt de evange list Jan Sevensma In De Witte Zwaan. NOORDWIJK Spreekbeurt Morgenavond om half acht spreek ds. Vermaas uit Veen end aal voor de Her vormde Evangelisatie. hh Een Katwijtcse firma heeft een vliegtuigje gebouwd, dat vooral bij het bespuiten van landbouw gronden goede diensten kan be wijzen. Het heeft een minimum snelheid van 45 km per uur. De constructie is zeer eenvoudig. Op de foto ziet men de ontwerper, de heer J. Velberg, in gesprek met de fabrikant-invlieg er J. Hoekstra. Drie gewonden bij ongeval in Wassenaar Twee personen zijn vanmorgen zwaar :n een Dicht gewond op de Rijksstraatweg te Wassenaar toen een personenauto over de kop sloeg bij het tevergeefs uitwijken voor een overstekende wielrijder. Het ongeluk gebeurde op de oversteekplaats voor wielrijders aan de Rozenlaan. De auto naderde de kruising met grote vaart toen een Amsterdams echtpaar, dat uit de richting Den Haag naderde, de voor- rangsweg overstak. De vrouw kon nog bijtijds de overzijde van de eenbaansweg bereiken, maar de man, de 71-jarige in casseerder G. J. T. werd nog juist ge grepen. De auto, bestuurd door de 58- jarige carcadoor A. D- S. uit Aerdenhout botste vervolgens tegen de trottoirband, maakte 'een zijwaartse salto en kwam op de wielen terecht. De wielrijder kreeg een beenfractuur en een buil op zijn hoofd; de automobilist had een her senschudding en' een grote hoofdwond. De inzittende zoon werd slechts Dicht ge wond. Zowel de wielrijder als de auto mobilist werden naar de Ursulakliniek vervoerd, de wielrijder werd later naar een Haags ziekenhuis overgebracht. De auto en de fiets werden zwaar beschadigd. VISSERIJGOLF DE GOEDE VANGSTEN vai haringdrijfnebvloot beheersten tijdens de afslag van maandagmorgen ook de meeste gesprekken in de IJ- muidense vishal'len. Er heerste vreug de over de goede berichten met vang. sten van 80 tot op sommige loggers zelfs 250 kantjes op een nacht. Inmid dels kwam de voorspelde grote aan voer door de trawlloggers en trawlers maandag in IJmuiden op gang. Maan dagmorgen waren in totaal acht sche pen met in totaal ruim 6500 kisten haring en makreel thuisstomende voor de dinsdag- en woensdagmarkt. Ook de vangsten om de Noord blij- Buitenlandse deelnemers zijn sterk in de meerderheid INZET VAN DE DERDE DAG van de 37e Internationale Kaagweek bracht de talrijke zeilliefhebbers bijzonder fraai zeilweer, een stevige bries en goede strijd op diverse nummers. Bijzonder verrassend was de eerste teamwedstrijd tussen Tandjong Priok en De Kaag, want ondanks dat M. v. d. Elshout (De Kaag) flink aan kop ging, bleven zijn teamgenoten te ver achter voor een gunstig resultaat. Nog minder gunstig ging het in de Rcgenboogstrijd tussen Holland en Friesland, want vóór de start brak de mast van G. Zijlstra (Sneek) waardoor de wedstrijd tot 12 uur werd uit gesteld. Begin van brand bij Durisol tijdig bedwongen 17" ORT VOOR 1 UUR brak gistermiddag brand uit in de Durisolfabriek aan de Achthovenerweg in Leidedorp. Slechts door het di recte toeslaan van de vrijwillige plaatselijke brandweer is de fabriek voor een onheil behoedt. Nu was de schade beperkt. Twee uur na het alarm kon de brandspuit weer inrukken. rwijl de arbeiders nog voor een deel in de kantine waren, verraadde een dikke rookwalm boven in één der gebouwen van de fabriek, waar bouwelementen vervaar digd worden, dat er een binnenbrandje woedde. Er werd direct een melding naar de politie overgebracht, die niet aarzelde terstond „Groot alarm' te geven, gezien de brandbaarheid van de materialen. Het bleek dat de vuurhaard woedde ln de schakelkamer Een deel van het personeel it vakantie en die morgen hadden ver vangers de vele elektriciteitsknoppen be diend. Waarschijnlijk heeft het vuur al geruime tijd in de bijna luchtdicht gesloten kamer liggen kolen en smeulen, maar vond uiteindelijk via het houtwerk een uitweg boven tussen de krullen, die dan ook prompt in brand vlogen. t drie stralen tastte de brandweer het aan en tegen 3 uur werd het sein tot inrukken gegeven, hoewel de pompspuit >or alle zekerheid achterbleef. De schakelkamer brandde uit, alsmede :n hoeveelheid krullen. De nat geworden krullen zullen als eerste worden gebruikt de cementbereiding. Vanzelfsprekend Grote hoeveelheden bij bloenienkeuring De keuringscommissie hpd maandag geen vroegertje. Er waren verbluffend •eel gladiolen te keuren. Verschillende experts hadden moeite de vele soorten onderkennen. Vrijwel alle variëteiten en soorten wa rn best. De inzending van Konijnenburg Mark uit Noordwijk b.v. prijkte in een veelheid van mogelijke en haast onmo gelijke kleuren. In de groep van P. Visser, Sint Pancra6, was de Faust. donkerrood zeer grote rosewit merk, bijzonder opvallend. Van deze inzender was er eens een groepje kleinbloemige gla diolen. waarvan 222. geel met purper, sterk in het oog viel. C. J. Wighert, Santpoort, liet weer de fraaie Lavender Giant zien en de mooie Dutch Beauty. K. Kooy en Zn.. Sint Pancras liet extra beste aanwinsten in het rose genre zien. Bijvoet en Co., Overveen, etaleerde de ilanke rode Mentor en de zalmrode Ma dame Coty. In het groepje van Jonkman-Hulse- bosch, Sassenhelm. vonden we de rode kleur Een collectie met enkele nieuwig heden bracht P. van der Meer Czn.. Noordwijk. voor de keurmeesters. We noemen de llcht-oranje Niranjlta, de zalmrose Lola en de dieplLla Tlta. Gebrs Vink, Noordwijk, was er met de uitste kend purperen Don Camillo, de felrode Tamboer, de aparte Albert Verwey. Turnhout. Noordwijk. excelleerde in een helderrode sport uit Nieuw Europa. Van Beukers, Noordwijk. zagen we weer primulinus-gladiolen. Uitblinkers vonden lila 37 en lichtrode 4. De firma Drost Liase, liet ter onderbreking, de decoratle- Haemanthus multiflorus zien. G. Lub- en Zn.. Oegstgeeet. etaleerde de grote donkerblauwe Agapanthus Blue Glant. Tot slot was er een imponerende groep van H. J. Salman en Zn. Noordwijk met de zeer aparte vaal-iila Scarlath. de vuur. rode Kiss of Flre en de mooie Pastel Beauty en tenslotte dr Schweitzer, licht rood met groot wit merk in de keel. was er veel bekijks. Verzekering dekt de Hoe de duiven vlogen De postduivenvereniging Het Oosten te Leiderdorp heeft een wedvlucht met»jonge duiven gehouden van Vilvoorde af. De vogels werden om 12.45 uur met zuid westen wind gelost. De eerste duif be reikte haar hok om 14.51.21 uur en maakte een gemiddelde snelheid van 1075,02 meter per minuut. De laatste prijswinnaar gemiddelde snelheid 830.70 meter per minuut arriveerde om 15.28.37 uur. De uitslagen luiden: H. van der Vecht 1—7—13—35; D. Zwaan 2—14—18—19—25; K. van der Berg 3; B. Singeling 4—11; W. Hartevelt 5—6; J. G. R. Langhout 8—27— 34; J. Roest 9—20—22—28; Ch Selier 10—16—24—26; L. Burgers 12-30—32—33; A. van Hemert 1523; A. van der Reyde 17; F. Breedijk 21; A. van Gennip 29; S. Schoeman 31. N.V. EI. tech. Ind. W. v.h. fa W. Smit en Co., Slikkerveer, opent 2de helft van augustus fabriek van elektrische appa raten te Sommelsdijk met 10 15 man. Nadien bleek, dat ook de Hollanders met veel wind kunnen zeilen en ondanks het uitvallen van J. E. Priester (Sneek) en C. J. v. d. Bas (De Kaag) werd het een grandioze overwinning voor de Hol landers. De eerste vier plaatsen waren voor De Kaag, een zeldzaam voorkomende gebeur tenis en zelfs de oude rot Klaas Vrolijk (Sneek) liep evenals vorig jaar vast in de De uitslag, 26 pnt. tegen 9 pnt., spreekt boekdelen. De uitslagen ln de overige klassen, lieten zien dat met veel wind, verrassende uitslagen verkregen kunnen worden en zo kwamen in de Finnjollen- klasse. de winnaars van de vorige wed strijd er in 't geheel niet aan te pas en slechts J. H. H. J. de Jong kon zich op de eerste plaats handhaven. Ook in de teamwedstrijd Curasao- Kaag waren onze buitenlanders sterk in de meerderheid en zij namen geducht vanche voor de geleden nederlaag in de eerste ontmoeting. Na twee dagen is hier de stand: Curasao 38 pnt., De Kaag 33 pnt., met nog alle mogelijkheden. Tot slot de Regenboogklasse, waarin C. Kist (Den Haag) zich in de le klasse na harde strijd als le wist te plaatsen, terwijl in klasse 2 J. Hofland een prachtige race zeilde en eveneens eerste werd. Met nog twee dagen te zeilen, een open strijd met vele kansenI Uitslagen De voornaamste uitslagen waren: Tandjong PriokDe Kaag wedstrijd in de Valkenklasse. Yachtclub Tandjong Priok aankomst 6-4-3-2 21 pnt Kon. Zeil-, Roei- en Motorsp.verg. De Kaag 7-8-1-5 15 pnt. Holland—Friesland Regenboogwedstrijd. Kon. Zeilvereniging „Sneek" 7-opgegeven- 6-5 9 pnt. Kon. Zeil-, Roei. en Motorsp. verg. „De Kaag" 2-1-4-3 26 pnt Vliegende Hollanderklasse: 1. Gebr. Kraan, Oude Wetering; 2. H. C. Blok, Den Haag; 3. G. Bierman, Amsterdam. 12 m2 klasse A: 1. B. Kraan, Oude Wete ring; 2. B. van Wijk, Woubrugge; 3. W. Guldemond, Leiden; 4. A. J. Piers, Hil- 12 m2 klasse B: 1. C. Guldemond, Lei den; 2. D. G. v. d. Linden Jr., Hilversum; 3. F Udo, Amsterdam. Finnjollenklasse: 1. J. H. H. J. de Jong, Rotterdam; 2. J. A. de Boer. Rotterdam; 3. G. Macnor, Amsterdam; 4. Ir. H. Starke, Den Haag; 5. F W. D. Grimm, Leiderdorp. Olympiajollenklasse A: 1. H. Lesage, Amsterdam; 2. H. Willems, Amsterdam-, 3. Ir. W. van Noordt, Den Helder; 4. S. H. H. Haaksma. Oegstgeest; 5. C. A. A. Vis ser. Rotterdam. Olympiajollenklasse B: 1. A. Alofs, Naarden; 2. J. S. C- Hinnen, Hilversum; 3. J. Ockers, Hilversum; 4. L. G. VSs, Hil versum- 5. A. A. van Tienhoven, Den Haag. Alphen zwemlustiger dan ooit nu duidelijk gebleken. De eerste weken na de opening waren er al meer dan vijftigduizend bezoekers en het aantal abonnementen is groter dan in het oude bad ooit het geval is geweest. Met warme dagen trekken hele gezinnen erop uit, als gingen ze een dagje naar zee. De niet-zwemmers nemen dan plaats op het terras om, zich koesterend in het zonnetje, te ge nieten van het geplas en gespartel. Badmeester Kaltenecker heeft erover geklaagd, dat men na het aangenaam ver pozen zoveel afval in het bad achterlaat at sommige zwemmers door de gras- gazons lopen om te water te gaan. Het be hoeft toch eigenlijk niet nodig te zijn, dat het badpersoneel politie-agentje speelt. Het badwater wordt voortdurend gezul- »rd. hoewel er uiteraard nog wel enig zoeken is naar de juiste verhoudingen Lichte oogontstekingen zijn met het zwem- in het Alphense bad in verband ge bracht. Als de artsen deze mening zijn toegedaan, mag worden verwacht, dat hierover contact is opgenomen met het be- De zogenaamde zomergriep maag- en darmstoornissen treedt elk Jaar op en daarmee heeft 't zwembad niets te maken. Uiteraard Is b(j maasaal ge bruik wel groter besmettingsgevaar aanwezig. Als de griep In een gezin wordt geconstateerd, kunnen de ge zinsleden dan ook ln het algemeen be lang beter een poosje niet gaan zwem men. Al doodt het gezuiverde valer de bacteriën, men komt toch met el kaar in contact. Onlangs schreven wij over de moeilijk heden van de Alphense zwemclub, die In haar bestaan werd bedreigd. De bel is toen niet vergeefs geluid, want bemoeienis van burgemeester Bruins Slot leidde ertoe, dat AZC een vaste oefen- en wedstrijdavond heeft gekregen. De vereniging heeft geen eigen entree-inkomsten meer, maar er wordt naar een oplossing hiervoor ge zocht. Misschien zal de pot voor de jeugd- subsidie hulp bieden. Het aantal zwemlustigen bulten het wembad om, was op warme dagen niet minder dan in voorgaande jaren; ook zon dags niet. En van de kant van de dames wordt nogal eens de opmerking gemaakt, men graag wat meer uren voor zich alleen zou hebben. ROELOFARENDSVEEN Geslaagd De heer N. M. C. van der Meer Thz., Vrijheidsklasse B I: 1. H. v. Horssen, Wassenaar; 2. D. F. Driessens, Haren (Gr 3. J. J. Helling. Vinkeveen; 4. J. J. Onnes, Haren (Gr.); 5. H. K. J. Elshorst, Haarlem. Idem B II: 1. Mej. T. Barendse, Amster dam; 2. Mej. L. Westen, Leiden; 3. H. M. Nijhof, Haren (Gr.); 4. Mej. M. van Tien hoven (Gouda); 5. P. J. Houbolt, Hilver- Sternklasse: 1. Mej. K. v. d. Stadt, Zaan dam; 2. P. v. d. Winden, Amsterdam; 3. H. de Jong; 4. Mej. M. v. d. Stadt, Zaan dam; 5. E. Hofkes, Den Haag. 16 m2 Streepklasse A: 1. J. Bol, Aals meer; 2. R. Siebrand, Kampen; 3. W. Horst, Amsterdam; 4. J. N. Bodegraven, Nieuwkoop; 5. J. C. J. Schiek, Amsterdam. 16 m2 Streepklasse B: 1. H. v. d. Kooy, Den Haag; 2. S. Ozinga Jr., Rotterdam; 3. A. ter Horst, Scheveningen; 4. I. v. d. Waal, Rotterdam. CuracaoDe Kaag teamwedstrijd ift de Pampusklasse. Zeilclub Asiënto: aankomst 5-3-2-1 25 pnt. De Kaag 7-6-4-8 punten. De Valkenfclasse A I: 1. H. Kirkenii Heilo; 2. A. Westen, Den Haag; 3. E. Rolf v. d. Baumen, Den Haag; 4. U. de Vries, Grouw (Fr); 5. W. Engelhard, Den-Haag. Idem A II: 1. J. Prins, Oud Loosdrecht; 2. Mr. L. Mulder, Grouw; 3. F. G. P. C. Goudriaan, Voorschoten; 4. J. J. Door- schodt, Den Haag; 5. Th. van Helvert, Den Haag. Vrijheidsklasse A: 1. P. Hellema, Koog a.d. Zaan; 2. Gebr. Tepe, Gouda; 5 Neleman, Rotterdam; 4. L. Amons, Zaan dijk; 5. J. R de Vries, Den Haag. Valkenklasse B: 1. L. J. A. de Wit, Den Haag; 2. J. van Asselt, De Kaag; 3. W. Bouwman, Honselersdijk. Drakenklasse: 1. A. Warners, Amster dam; 2. G. van Wijk, Woubrugge; 3. Drs. Jan Bier, Hilversum; 4. H. W. v. d. Steen; Leiden. Regenboogklasse: 1. C. Kist, Den Haag; 2. D. O. v. d. Hulst, Hillegom; 3. J. C. v. d. Velde, Den Haag; 4. J. de Wilde. Sneek. VOORSCHOTEN Postduivenwedvlucht De postduivenvereniging „De Zwaluw' hield een wedvlucht met oude duiven vai Bordeaux, afstand ongeveer 890.91 km. In concours 32 duiven, gelost zaterdag 6 met z.w. wind. Aankomst eerste duif dag 5.19.07 uur, snelheid 909.90 m. per nuut. Aankomst laatste prijsduif 9.59.41 uur, snelheid 700 m. per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: A. de Graaf 1; P. v. Klaveren 2, 3, 4; G. L. Schrijvers 5, 11; P. d' Haens 6, 7, 8; P. N. v. Wissen 9; Fr. Hendriks 10. Tevens een wedvlucht met jonge dui ven van Duffel, afstand ongeveer 115.43 km. In concours 265 duiven, gelost 7.20 met z.w. wind. Aankomst eerste duif 9.49.00 uur snelheid 1297.00 m. per minuut Aankomst laatste prijsduif 9.58.20 uur snelheid 1169.60 m per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: D. M. Kloosterman 1, 18; F. Hendriks 2, 3, 6, 7, 8. 9, 10, 24, 34. 35, 48; K. I. Waasdorp 4, 11. 27. 29, 39, 50; P. N. v. Wissfn 5, 13, 20, 22, 46, 47, 51, 52; A. G. Kleiweg 12, J. P. v. d. Assem 14, 38; H. Schoo 15, 17, 21, 31, 49; P. d' Haens 16, 30; C. Zwaan 22, 36, 41; H. v. d. Voort 23, 44; F. C. v. Heusden 25, 42; M. Wolleswinkel 26, 43, 53; P. v. Klaveren 28, 45; G. L. Schrijvers 37, 40. Tennisdemonstratie Op maandag 29 juli zal er in het Nas- sautennispark te Voorschoten een grote tennisdemonstratie worden gegeven. Deze begint 's avonds om half zeven; ieder heeft vrije toegang. Onder de deel nemers zijn de heren Han van Dalsum, kampioen van Nederland in 1955, Lex Karamoy, die ook enige keren de titel van landskampioen mocht veroveren en P. Dominicus, F. Sonneville en H. Wolfe uit Voorschoten. Vakschool voor meisjes te Leiden Het diploma typen behaalden de navol gende leerlingen van de Vakschool voor meisjes te Leiden: T. R. Bregman. Leiderdorp; J. J. Cra- ma; M. C. den Duik, Katwijk; W. den Duik, Katwijk; H. W. Duyts, Voorschoten; A. G. van Dijk; D. van Gelderen; R. J. C. Havere; G. den Hertog; L. v. d. Hey- den. Warmond; H. Z. Iemhoff, Oegst geest; I. R. Janzen; N. I. Kapaan; C. G. N. Kat; M. N. Koop, Oegstgeest, N. A. v. Maanen E. v. d. Marei, Koudekerk; I. Martijn; B. J. MegChelse, Oegstgeest; L. Nauta; M. J. Nieuwenhuis; C. H. M. Oudrfioorn, Voorschoten; M. Fhilippo; H E. M. Reizevoort; J. Schaft; M. Teyn; E. van Tol, Hazerswoude A. H. Veer, Lei derdorp; J- G. E. Verhoog; M. M. Voge laar; E. Zwitser, Leiderdorp. ven niet ongunstig, zodat het haring- trawlseizoen vrij goed is ingezet. Ruime aanvoer Maandagmorgen bestond de aanvoer Ln IJmuiden uit ruim 9200 kisten vis, waarbij van vier trawlers en ruim vijf tig kustloggers en kotters 300 kisten tong, 1500 schol. 100 schar, 2500 "haring, 2400 ma kreel, 1700 schelvis. 300 wijting. 300 ka beljauw en gul. 65 koolvis en 30 diversen. Van de trawlers was de „Amsterdam" IJM 28 binnen, die op 12 juli naar zee ging. De vangst was groot 1400 kisten vis. waarbij 550 makreel. 800 haring, 50 diver- 200 kleine kisten haring, 150 kantjes gezouten haring. De „Job Gouda" IJM 79 (van 11 julld) was er met 1000 kisten, waar bij 520 makreel. 430 haring. 40 wijting, 10 •sen, 30 stuks stijve kabeljauwen en 300 kantjes haring. Voorts loste de trawler as Wijker" op 12 juli naar zee vertrokken 900 kisten vis, waarbij 400 makreel, 450 haring, 50 diversen, en was de trawler „Olaesje" (van 10 julfi) aan wezig met 1075 kisten, waarbij 15 kool- vis, 300 makreel. 700 haring en 60 diver- Nlet ongunstig De prijzen waren maandagmorgen niet hoog, maar toch zeker ook met ongunstig. Vooral tong en schol en de eveneens door de export gevraagde kabeljauw in regels kisten bleven hoge noteringen halen. De kabeljauw maakte gemiddeld per 50 kg 104 tot 40. Rijen grote kabeljauw gingen van de hand voor 91 tot 120, rijen kfleane kabeljauw voor 52 tot 60, kisten grote kabeljauw voor 130 tot 152 kisten kleine kabeljauw voor 100 tot 112. De grote kool in zwart ging voor 33 tot 24 en de kleintjes 30 tot 17. De export nam ook grove schelvis af. Voor de grote schelvis werd 46 tot 33 neergeteld en voor de grootmiiddelschelvte 14 tot 30. Klei Ti mid delschelvis ging het land in voor 37 tot 26, pennen voor 32 tot 24 en braad schelvis voor 22 tot 171 Haring en makreel De haringprijs lag maandag tussen 21 en 16, terwijl de makreel van 17 tot 10 bij deze aanvoer noteerde. De wij ting haalde 27 tot 13, de grote gul 50 tot 31, de middelgul 27 tot 2( en de kleine gul 18 tot 14. Haai lever de 41 tot 27 op, pieterman liefst 77 tot 70 per kist en schar 26 tot 15. De tong haalde bij de lappen per kg 4.50 tot 4,10, grootnviddeltomg 4,40 tot 3.70, kleinmiddea 4,20 tot 3,70, tong I 3,60 tot 3,15 en tong II 3,25 tot 2,90. De grote tarbot maakte 3,20 tot 2,60 en de heilbot 3,50 tot 2,50. Bij de schol lagen vooral de prijzen voor de grove en middelsoorten hoog. Grote schol ging van de hand voor 55 tot 50, grootmiddiel voor-/ 51 tot 46, kleinmidded voor 51 tot 45, kleine schol I voor 51 tot 41 en kleine schol II voor 42 bot 13 naar kwaliteit. Ongeval ln de haven Op de IJmuidense Drijverkobter IJM 7 is de IJmuidernaar H. Z., 42 jaar oud, maandagmorgen een ongeval overkomen. De kotter was voor de lossing aan de af slag aan de beurt en werd overgehaald van de zuidzij in de Vissershaven naar de h-alka-nit. Omstreeks acht uur werd Z. in de machinekamer van de kotter met de broek gegrepen door de koppeling. De man maakte een slag in de rondte daarop stopte de motor. Z. liep een flinke beenwond en een gescheurd bot op en moest worden opgenomen in het Anto- niusziekenhuis te IJmuiden-oosL Twee feesten In Zeeland worden in augustus en sep tember twee visserijfeesten gehouden. Breskens houdt een scheepvaart- en vis serij tentoonstelling en Yenseke zal het centrum zijn van de opening van he<t oes- en mosselseizoen in de Zeeuwse wa- i. Minister dr. S. L. Mansholt heeft al toegezegd bij deze feesten ter gelegen heid van de opening van dit seizoen aan wezig te zijn. Het feest wordt gevierd op donderdag 5 september. Ook de Belgische ambtgenoot van dr. Mansholt zal v schijnlijk present zijn. De visserij- en soheerpvaart tentoonstel- ling te Breskens wordt gehouden van 15 tot 25 augustus dn de nieuwe haringhal naast de gemeentelijke visafslag. De or ganisatie is dn handen van de Breskense visserijvereniging „Ore Belang". De toonstelling, die geopend wordt door de Commissaris der Koningin in Zeeland, zal ondermeer stands van het, loodswezen, Smit en Oo's Internationale Sleep dienst, de Reddingmaatschappij, enige firma's en zaken rijk zijn. Voorts worden veertig modellen van vissersvaartuigen tentoongesteld en worden ook vijfentwin tig schilderijen, vervaardigd door J. de Veen, geëxposeerd. Hoe het op i gaat De loggers, die dit weekeinde op *t Zand visben, hadden nog flinke vangsten 00 tot 100 manden vis per etmaal. De aanwakkerende bries had dus goede ge volgen voor de visserij op deze plaats. Om Bloemengroet kwam in Russische zone Twee van de vele bij de opening van de tentoonstelling Romantiek en Bloemen i opgelaten bloemengroeten zijn terecht gekomen in Duitsland. Vanmorgen is be- i richt gekomen uit de Russische zone, waar i Rosemarie Thiel, Schwarzbach bei Wa- sungen, kreis Meiningen in Thüringen, op 18 juli 's morgens om negen uur de bloemen met drie ballonnen heeft ge- De andere groet is ontvangen door Johann Winterberg in Düdinghausen j (Westfalen). Bouw van 24 huizen Rodenburgerpolder In verband met de voorgenomen bouw I van 24 woningen heeft de N.V. Bouwfonds I Nederlandse gemeenten verzocht van de gemeente 3850 m2 grond te kopen, ge legen ter weerszijden van de Duyven- j dakstraat in de Rodenburgerpolder. Vol gens het uitbreidingsplan is de bouw be stemd voor middenstandswoningen in besloten bouw. Het gemeentebestuur stelt de raad voor tegen f 25 per m2 bedoelde percelen te verkopen. Middenstandsexamens te Leiden In Leiden zijn gisteren de volgen de kandidaten voor 't middenstands- G. Allardi, Voorhout; J. Ammneriaan, Zoeterwoude; G. C. Angenent, Woubrug ge; E. v. d. Arend, Nieuwkoop; W. Arke» steyn, Zoetermeer; C. Batenburg, Leiden; H. Beereboom, Zoetermeer; V. L. Belfi, i Leiden; C. C. M. Berg, Zoeterwoude; C. J. M. Berk, Zoeterwoude; M. de Bleker, Ter Aar; H. van Blltterewijk-Ouwerkerk, Leiden; J. L. G. Blom, Alphen aan den Rijn; J. G. G. Bogaards, Leiden; J. E. j Bolding-Booter, Leiden; H. Bommeljé, Alphen aan den Rijn; G. van Bostelen, Koudekerk; W. Brouckaert, Lisse; H. Bouwmeester, Noordwijkerhout; A. Breg, i man, Woubrugge; G. v. d. Brink, Zwam- j merdam; J. Broer, Sassenheim; J. Brou wer, Bodégraven; C. J. de Bruin, Alphen aan den Rijn; J. A. Zevenhoven, Ter Aar; C. Cammeraat, Hazerswoude; G. van j Cronwoirt, Zoeterwoude; J. Cuperus, Ter I Aar; H. Deutekom, Voorhout; S. Devo- i ling. Leiden; I. Devilee, Leiden; W. van Diggele, Oegstgeest; J. Doelman, Alphen aan den Rijn; A. Does wijk, Nieuw Ven- I nep; J. van Dorp, Zoetermeer; H. van j Driel, Alphen aan den Rijn; H. Driessen, Alphen aan den Rijn; A. Duineveld, Lisse; H. van Dijk, Katwijk aan Zee; A. den Duik, Katwijk aan Zee; H. Duwel, Nieuw Vennep; H. van Dijk, Leiden; A. v. Eg- mond, Wassenaar; C. Elderhoret, Zoeter- j woude; H. Elfering, Li66e; C. v. Engelen, Alphen aan den Rijn; H. van Eyken. Noordwijk aan Zee; G. Franen, Leider- dorp; G. de Geus, Alphen aan den Rijn; P. de Geus, Alphen aan denn Rijn; H. de Goede, Oegstgeest; P. Groenendaal, Rot- terdam; J. J. van Groeningen, Nieuw Ven_ nep; A. de Groot, Hazerswoude; W. de Groot, Oegstgeest; C. Gussekloo. Wasse- de Noord werd ook in het weekeinde goed harinig en makreel gevangen. Er werd gevist tussen 59 en 58.20 graden noorderbreedte en ook iets lager dan 58 noorderbreedte. De vangsten liepen van 150 tot 200 manden haring en makreel. Wat naar huls komt Voor de dnnsd<ag- en woensdagmarkt wa ren vele schepen thuisstomend. Voor de dinsdagmarkt was maandagmorgen de „Curasao" IJM 99 al binnen met 1030 kis- ten vis van een reds, die op 12 juli begon. Bij deze vangst waren 600 kisten makreel, 370 haring, 60 diversen, 40 stuks stijve kaibeljauwen en 150 kantjes haring. De „Beatrice" IJM 72 ging 11 juli naar zee en liep IJmuiden maandagmorgen binnen met 750 kisten haring en makreel en 300 kleine kisten haring. De Katwijkse KW 101 „Nestor", van de tiende juli. liep de Vissershaven binnen met 650 kisten vis, waadbij 5 schelvis, 35 gul en kabeljauw, i 170 haring, 420 makreel. 365 kantjes ha- ring, 100 stuks stijve kabeljauwen. Voorts kwam de VL 131 Petronella voor de dinsdagmarkt naar IJmuiden met 400 kisten, de IJM 204 met 200 kisten vis en de HD 87 met 300 kisten vis. Van de vloot waren verder gistermid- j dag thuisstomende de Herman (van 13 I juli) met 1250 kisten haring en makreel; de KW 122 Arle Ouwehand met 400 kisten de SGH 171 „Co-melis Vrolijk" en de „Dirkje" RO 53 met nog onbekende vang- j Directie haalde kwekers over tot onrechtmatige daad Gisteren heeft de Haarlemse economi sche politierechter de knoeierijen b(j de Coöperatieve bloembollenvellingverenl- ging H.B.G. te Lisse berecht. De directie jan kwekers, die alleen snijbloemen mochten telen, ook gelegenheid gegeven de bollen te verhandelen. De verordening (eeltrecht-A van het Prodnktschap voor Siergewassen werd hiermee overtreden :n het door bollenkwekers bjjeengebrach- e surplusfonds benadeeld- Veiligheid shalve had de veiling valse nbreng- en veilingsnota's op een verzon- len naam afgegeven. De werkelijke namen vam de kwekers werden niet ln de admi nistratie opgenomen. Ongeveer zestig sntjbloemenkwekers, van wie de meesten Rijnsburg wonen, hadden voor bijna rduizend gulden aan bollen laten vei len. Uit het verhoor bleek, dat de kwekers door de directie van de veiling waren overgehaald de bollen te leveren. De verdachten hadden evenwel, geen voor deel van de affaire genoten. Het ging er uitsluitend om de omzet'van de veiling te vergroten. Eén van de hoofdverdachten was notabene ook bestuurslid van het Produktschap. Op een vraag van de of ficier antwoordde deze man, dat de voor zitter van het Produktschap hem had af geraden voor het besuturslidmaatschap te bedanken. De rechter legde flinke boeten op. De veiling kreeg 10.000 te betalen en moet bovendien een evengroot bedrag als waarborgsom storten. De twee directeuren kregen 2000 en 1500 boete of twee maanden met de bepaling, dat de vonnis sen moeten worden gepubliceerd. De chef boekhouder kreeg 300 of een maand en de veilingmeester en drie kwekers werden elk gestraft met 75 of 15 dagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 4