F STAD PHILIPS Adri Fonteyn bespeelde het Pieterskerk-orgel Wij zijn niet zo zindelijk als men dikwijls denkt Aqua Horlus ontving gisteren tienduizendste bezoeker Gemeentebestuur handhaaft belasting voor instuiven De heer Mulder op ^Rhijnhof ter aarde besteld NIEUWE LLlIJSOIe. COUKANT DINSDAG 23 JfEI ll>37 Vier Leidse jongens aangehouden De Leidse politie heeft vier minder jarige Leidse jongens aangehouden, die ervan verdacht worden, tussen oktober van het vorige jaar en heden een vijftien tal inbraken en insluipingen to hebben gepleegd. Eén jongen, die vijftien jaar is, werd ingesloten en is reeds voor de offi cier van justitie in Den Haag geleid. Op hun duistere tochten ontvreemdden de jongens voornamelijk geld, zowel bij par ticulieren als bij kantoren en bedrijfjes. Onbewoonbaarverklaring van woningen Er zijn enkele voorstellen aan de Leidse raadsleden toegezonden, die men onder d-e noemer „allerhande" kan onderbrengen. Dit betreft onder meer het toekennen van twee extra subsidies aan de openbare leeszaal en bibliotheek Reuvens en 1956, resp. ƒ8165 en 10.844. Deze 6ubsidde vindt hoofdoorzaak in de geste gen personeelslasten en het uitblijven een verbetering in de rijkssubsidie-rege ling. Verder wordt voorgesteld een tal onbewoonbaar-verklaringen te lengen. Het betreft de huizen Vestestraat 25a, 25, 66, 72, 74. 76. 90, 92, 94. 96. 100 102. Uiterstegracht 95, 109, 111, 113, 115, 117 en 119. Het betreft een verlenging tot 26 augustus 1958. Voor de woning Uiterste gracht 121 is deze datum 1 oktober 1958. Voorgesteld wordt de volgende wonin gen onbewoonbaar te verklaren Sint Ut- sulasteeg 11 en 13; Caeciliastraat 27, 29, 33. 37, 39, 57 en 57a; Sionssteeg 7 en 8; Klooster 36; Sint Michielstraat 9, 11, 13, 15, 17, 19 en 20; Lange Angenietenstraat 8, 9. 15 en 17; Korte Angenietenstraat 8 en 8a, alsmede 10 en Vrouwenkerksteeg 6, 8. 9, 11, 13 en 15. Genoemde woningen moeten binnen zes maanden ontruimd worden, te rekenen vanaf de dag waarop de tijd tot voorziening is verstreken of het besluit tot onbewoonbaarverklaring is gehandhaafd. Het college stelt voor aan het gemeente- personeel de looncompensatie in verband met de huurverhoging bij wijze van tijde- delijke toelage uit te keren overeenkom stig de richtlijnen vermeld in de circu laire van de minister. Verder wordt voorgesteld de legesver ordening te wijzigen. Het voltrekken van een huwelijk kost dan vanaf 20 gulden tot 150 gulden. Nog een school voor Mon tessori-on derwijs Burgemeester en wethouders van Lel den stellen de raad voor het aantal open bare scholen voor gewoon lager onder wijs met één te vermeerderen door het stichten van een school voor Montesso- ri-onderwije in het zuidoostelijk stads deel. Op 2 mei stelde de raad een verzoek van de 'ouders van 110 kinderen den van B. en W. om pre-advies. Ge vraagd werd een Montessorischool in de Professorenwijk. Van de 110 kinderen, vermeld op de bij het verzoek overgelegde leerlingenlijst, bezoeken er 80 de Montessori-afdeling aan de Burggravenlaan. De vermoedelijke bezetting van het eerste leerjaar met 28 leerlingen, maakt het aannemelijk, dat deze school tot een volledige inrichting met 6 leerkrachten zal uitgroeien. Vol gens B. en W. kunnen voor wat de school stichting betreft, geen bezwaren worden ontmoet. Na goedkeuring van een daartoe strekkend raadsbesluit door Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland, zal een schoolhoofd worden benoemd. Raadsagenda Leiden Achttien punten krijgt de Leidse ge meenteraad maandagmiddag 29 juli twee uur in openbare vergadering ten ©tadhuize te behandelen. Dit betreft in de aangegeven volgorde: het vaststellen van de notulen van de vorige vergade ring; mededelingen; ingekomen stukken; benoeming van een viertal tijdelijke leer krachten aan het Rembrandtlyceum; de benoeming vah een hoofd aan de open bare lagere school aan de Rijnsburger- singel. twee onderwijzeressen aan deze Montessorischool, het verlenen van ont slag aan twee leerkrachten en de benoe ming van een tijdelijk leraar l.o. aan de gemeentelijke bedrijfstechnische school; het verlenen van voorschotten op de ex ploitatievergoeding over 1957 aan de be sturen van bijzondere kleuterscholen; het verhogen van het krediet voor de stich ting van een r.k.-school voor g.l.o. aan de Timoretraat; het stichten van een openbare 6chool voor Montessori-onder- wijs in het zuid-oostelijk stadsdeel; extra subsidies over 1955 en 1956 aan de open bare leeszaal Reuvens; verkopen van bouwterrein aan de Duyvendakstraat; de aanleg van een gedeelte van de Vijf-Mei- laan; het onbewoonbaar verklaren van een groot aantal woningen en de verlen ging van onbewoonbaarverklaringen; de heffing en invordering van leges en het toekennen van een looncompensatie i.v.m. de huurverhoging aan het daarvoor in aanmerking komend gemeentepersoneel. Organist excelleerde in Reger, Bach en Buxtehude A DRI FONTEYN, die gisteravond het orgel van de Pieterskerk bespeelde, is organist van de oude Hervormde kerk te VoorburgDat hij uit de school van Adriaan Engels (Den Haag) afkomstig is, vermoedden we reeds uit zijn spel. Achteraf gaf hij ons zelf daarvan de bevestiging. Even als de leermeesterbefaamd om zijn strenge principes inzake stijlzuiver heid en eerbiediging van de bedoelingen van de componist, wijkt ook de heer Fonteyn niet af van de rechte weg, noch ter rechter-, noch ter linker hand. Daarom bezorgt hij de opmerkzame luisteraars niet zelden een verrassing. Er zijn nu eenmaal van die opvattin- ?n zodanig tot gemeengoed geworden, dat afwijking daarvan ogenblikkelijk als ongewoon opvalt. Maar Fonteyn kar inzichten op goede gronden verdedigen. Zo hoorde men een Zesde Sonste va Mendelssohn, waarvan het vrij vlug g» speelde koraal de vaak gebruikte fsrms- ten aan het eind van de regels m Waarvan de figuren, die in de derde riatie als fond var. de melodtie dienen, minder sprekende contouren vertoonden en de briljante omspeling van de basüjn in de laatste variatie niets had vai gebruikelijke vuurwerk, Fonteyn meent, dat uit de partituur vol komen duidelijk blijkt., dat Mendeflssohn het zó en riet anders heeft bedoeld. Wij mogen hier tegenover opmerken, da deze componist, behalve een soevercie beheerser van de vorm. ook een roman ticus en bovenal een aristocraat was. Fonteyns spel, althans kt de vriafie; i de finale leek ons voor dit -.va te nuchter en wat te wormig op voo-r- ongerepte klacksc-hoon geri vit. Ai- leen de fuga klonk, naar onze mening, in de fraaie, milde ronding van de lijnen. werkelijk °ubliem. Speelsp figuren De organist was met de Toccata :i 'an Frescobald'l begonnen. Op de l'ang anigehouden bas tekende hij die speelse figuren in reine eenvoud af en de I se zon hoewel gedempt, verwarmde Een veefl meer opmerkelijke vertolking leek echter dii'e van Buxtehudes Prelude Fuga in D, een kundig giebouwd, ensvreuigde stralend weric. Hier en Baohs prachtige koraalvoorspel ,.Nun freut ench lieben Christen g'mein" tuigde de jonge concertgever ons oi bloemd van zijn 'kunstenaarschap, va 'nspiratie, die hem nu en dan méér doet VOOR UW DRUKWERK Demmenie Haarlemmerstraat 219 Telef 30900 Mutaties Lij het Leids onderwijs Aan de voorstellen van burgemeester a wethouders is te merken, schoolvakantie Is ingegaan en de diverse inderwtyslnrichtingcn mutaties in het per soneel krtfgen. Zo komt een flink aantal ontslagen en benoemingen aan de orde. Wegens een benoeming elders verzoch ten mejuffrouw M. L. J,. Jong, hoofd van de openbare Montessorischool aan de Rijnsburgersingel en de heer L. W. Lod der, onderwijzer aan de school aan de Duivenbodesbraat ontslag. Voor twee onderwijsvakatures aan de Montessorischool op de Rijnsburgersingel zijn sollicitanten. Voorgesteld wordt te benoemen de dames B. Th. Nobtrot Heemstede en mej. G. M. Swierstra Leiden. Als hoofd van deze school stelt het gemeentebestuur de heer H. Th. Bronner, onderwijzer aan de school de Havenstraat, voor. De directeur van de gemeentelijke ho gere burgerschool na september het Rembrandt-lyceum deed een voor dracht voor het benoemen van vier tij delijke leerkrachten, met welk voorstel het gemeentebestuur zich verenigen kan. Het betreft mej. G. C. A. Pot te Baren- drecht, Nederlandse taal en letterkunde, de heren D. Bosma, ir. J. B. Grandjean J. H. .T, Herfkens, resp. Frans, wis kunde en natuurkunde. en W. stellen voor te benoemen, en proeftijd van twee jaar, tot tij delijk leraar in de lichamelijke oefening de gemeentelijke bedrijfstechnische school, de heer P. J. J. van Westbroek, onderwijzer l.o. bij het Leids openbaar onderwijs. Verder bereikte de raad voorstellen tot het geven van een aanvullend krediet de stichting van een rooms-katho- lieke school voor g.l.o. in de Timorstraat. Het betreft hier f 32.160, die in 40 jaar kan worden afgeschreven. Ook komt de voorschotregeling exploitatievergoeding bijzondere kleuterscholen over 1957 aai Aanleg van gedeelte van Vijf-Meilaan Burgemeester en wethouders van Lei den stellen de raad voor f 283.470 beschik baar te stellen voor de aanleg van he' gedeelte van de Vijf Meilaan, gelegen i de 5 Meibrug en de wegkruising met de Churchilllaan; de bij raadsbe sluit beschikbaar gestelde kredieten ten gunste van het uit de algemene bijdra gen gevormde fonds voor bovennormale straat- en plantsoenaanleg te verlagen f94.000 en f 174.450. De eerste vast gestelde bedragen waren f 964.900 f 1.571.000. Tevens wordt gevraagd goed te keuren dat de in genoemd fonds ge bedragen worden verhoogd met f 975, f 420 en f 5020. Een buitengewoon knappe prestatie leverde hij ten slotte met Regers Fan. tasie en Fuga „über den Namen B.A.C.H." Die fantasie op zichzelf kunnen we door de grillige ongebon denheid nauwelijks meer bewonde ren, maar de fuga op het thema bes - a-c-b blijft een imposant en boei end werkstuk. Een organist, dae dnt technisch de hoog ste eisen stellende werk aankan, is een meester of zal het ongetwijfeld worden. Adri Fonteyn moge dit laatste op zich zelf van toepassing rekenen. Afgelopen Een aardige bijkomstigheid was. dat, na het in een machtig» climax voorbereide slot van de fantasie, een groot deel va: publiek opstond, kennelijk in de mening, dat de fuga óók al gespeeld was. En due moest toen nog beginnen. Regers taal ook niet zo gemakkelijk meer te verstaan. tijd. Joh. Wolfswinkel Advertentie Show van Japanse camera's Fraaie collectie toestellen. Om de lezers een indruk te geven van wat Japan tegenwoordig op het gebied van foto- en ciné apparateur vervaardigt, houden wij gedurende korte tijd in onze étalage een show van moderne Japanse camera- en accessoires modellen met vermelding van de (zeer interessante) prijzen. Ver zuim de gelegenheid niet een kijkje te nemen en vraag gerust binnen inlichtin gen over deze voortreffelijke serie app?.- Met flitst Z0l>ee ji> u dubbel tie'foto's' Ga dit jaar op stap met Philips „Photoflux". Het handige, goedkope flitslampje dat uw vakantiebeeld eindelijk volledig maakt! Kiekjes in de tent, in de boot, bij avond, bij somber weer en in de duistere gewelven van een kasteel. Al die nooit-gedachte foto's komen één-twee-flits nu in uw album Dank zij het feilloze Philips „Photoflux" flitslampje. Steek enkele doosjes bij uw vakantie-bagage! Het onmisbare vakantie-zonnetje rakontii-albuml U NOG GEEN FLITSCAMElUt SCHAF ER DAN NU EEN AANI GEMEENTE LEIDEN Officiële publikaties VERORDENING OP VERGUNNINGS- EN VERLOFSLOKALITEITEN EN LOGEERINRICHTINGEN De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat op de Secretarie dier gemeente (kamer 125) voor een ieder gedurende drie maanden ter lezing is nedergelegd zijn besluit van 19 juni 1957, tot vaststelling van de voorschriften als bedoeld in artikel 3a van de Verorde ning op vergunning»- en verlofslokaliteiten en logeerinrichtingen. De voorschriften bepalen op welke wijze de houders van logeerinrichtingen aan de politie opgave dienen te verstrek ken van de personen, die bij hen aanko men tot het houden van nachtverblijf. lingsvenkeer met Argentinië enerzijds. Oostenrijk. Benelux. Scandinavië. Italië, Zwitserland en Groot-Britannië ander- Unllever N.V. opent 23/7 te Amsterdarr „hud«"druklkerij onder naam „Reclame" personeel 400. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Jan Willem Adriaan, zn van J W de Lange en B M T Meulenkamp; Sara Maria, dr van J Oosterhof en C Crispijn; Robert Petrus Clemens, zn van P Roessingh van Iterson en K C Schrc- welius; Evelien, dr van J A P M Beek mans en I Borgmeijer; Yvonne Caroline, dr van W A Schneider Willem, zn van P Heijboer en C Bregman; Arie, zn van F W Filarski en M E den Os; Christine Francine Caroline dr van A R Strijk en W E Lieveld; Leendert, zn van P Berkheij en A H Baak; Grada An- tonie, dr van R Jetten en A G de Ridder; Anita, dr van C Sanders en P J Waltmans; Robert Gerrit Jacobus, zn van G Keere- weer en G J Warmond; Petrus Leonardus. zn van J P J Fleur en C G van der Salm; Christine Nicolette, dr van A J M van Heeringen en P B H Lancel; Brigitta Geertruida Josephina Maria, dr van TA» M Gerdes en M B Laken; Geertruida Cor- nelia Maria, dr van A J van Schagen en G M Vink; Cornelia, dr van D Twigt en M Maagdelijn. GEHUWD: A de Vet en E C de Vries; A A Vreeken en C Kloots; C Develing en C Slegtenhoret; B C Slegtenhorst en C C Develing. OVERLEDEN: A S Knoche, 74 jr. wed. van J Overzet; A E Breedeveld. 89 jr, vrouw; P Bergshoeff, 75 jr, man; B L de Bruijn, 43 jr, man. ER MOETEN in het leven wel eens harde woorden worden gespro ken. Die klinken des te harder, als ze de waarheid bevatten. De gene tot wie de woorden zijn gericht, moet dan niet boos worden, nrüJÜ?»- maar dankbaar zijn, dat hij of zij nu eens te horen krijgt, hoe de vork rocrrnan in de steel zit. Harde woorden klonken er uit de mond van mevrouw J. de Ruyter- Visser. Zij beweert namelijk: Veel Nederlanders zijn schoon op het straatje, maar niet op het baadje. En als vreemdelingen dit zouden horen, zouden zij geheel uit de koers zijn geslagen. Dat zit zo: mevrouw De Ruyter ls land verspreid. Van de scholen kwa- directrice van het Nationaal bureau men jammer genoeg weinig aanvragen, bevordering hygiënische gewoonten en op grond van haar ervaringen en rap- RESULTATEN porten kan zij beweren, dat de Neder- landere achter de beschuttende muren hun huizen, hotels, scholen en 1 fabrieken niet zo schoon zijn als de vreemdeling, die aan de buitenzijde van die muren blijft, wel eens veronderstelt. Zeker, on6 volk 6laat bij andere volken lang geen slecht figuur, T^E RESULTATEN? Vaders schreven dat hun kinderen alle goede wen ken trouw opvolgen en dat zij geen verhaaltje meer behoeven te vertellen bij het naar bed brengen van hun kin- ïrlijk i rüjk Tolk-vertaler De heer W. Verboog, Leiden, slaagde te Amsterdam voor het staatsexamen tolk- vertalèr dn de Engelse taal. O Op 8 april deed de heer F. C. de Hosson aan het gemeentebestuur van Leiden schriftelijk een aantal vragen toekomen over de vermakelijkheidsbelasting voor z.g. instuifavonden. Op de vraag of de instuifavonden bekend zijn, antwoorden B. en W. uiteraard bevestigend. Eveneens zeggen zij er zich van bewust te zijn, dat bedoelde belasting, meegerekend in toe gangsprijzen. van invloed is op het be zoekerstal. B. en W. betwijfelen echter de 6telling van de heer De Hosson, dat de landelijke organisatie van instuiven met cijfers kan aantonen dat vrijwel overal vrijstelling van vermakelijkheidsbelasting verleend wordt. Het college is bij een eigen onderzoek tot de conclusie gekomen, dat niet zonder meer in andere gemeenten vrijstelling ge geven wordt, maar volgens een wijze, zoals ook in Leiden het geval is. Het college acht het niet gewenst de suggestie van de heer De Hosson over te nemen en bij dit soort jeugdwerk onthef fing van vermakelijkheidsbelasting te geven voor entrée's tot 1 gulden. Het col lege verwijst hierbij nog naar de op 6 juni 1955 door de raad vastgestelde ver ordening, waarbij het aantal vrijstellin gen nog werd uitgebreid. Niet het karak ter van de organisatie is voor het college doorslaggevend bij het bepalen van al of niet te betalen belasting, maar het karak ter van de vermakelijkheid. Volgens B. en W. zou een ongewenste toestand kunnen ontstaan ln vergelijking met particuliere ondernemers, die voor soortgelijke avon den wel belasting moeten betalen. Op „Rhijnhof' werd gistermiddag de heer J. P. Mulder sr. ter ruste gelegd, nadat thuis een rouwdienst was gehouden, waarin ds. J. de Wit, Hervormd predikant, voorging. Vóór de begrafenisliturgie in de aula van „Rhijnhof" hebben enige aanwezigen de werkzaamheden van de he'er Mulder op verschillend terrein gememoreerd. Zo sprak de heer H. Gijsman nai de Hervormde Gemeente, speciaal mens de kerkvoogdij, waarvan de heer Mulder vele jaren voorzitter is geweest. Hij zei, dat het de heer Mulder Indertijd zwaar viel. afscheid van dit werk te moeten nemen. Zijn geloof leidde tol offering van tijdelijke belangen. Als voorzitter van de Kon. Ned. bond van steen- en Offsetdrtjkkerijen sprak de heer G. Veenma. Van deze bond is de heer Mulder ook voorzitter geweest en voor zijn verdiensten benoemde men hem tot erelid. ..Het leven spaarde hem niet, maar zijn blijmoedigheid wist hij te bewaren", zei de heer Veenma, die Mulder een be minnelijk collega noemde. Namens het bestuur en het curatorium van het Chr. lyceum te Leiden herdacht dokter C. Steketee de heer Mulder en diens werk. „Tot het laatst toe is hij in gespannen met het werk bezig geweest. Hij had er grote belangstelling voor, dat christelijk onderwijs zou worden gegeven aan onze jongens en meisjes". Zich rich tend tot de familie Mulder getuigde deze spreker, dat voor de christen het graf niet het laatste ls. mens het bestuur van de Hervormde schoolverenigng en de laatste als vriend. In de korte dienst las ds. De Wit gedeelte van psalm 103. Dc predikant merkte op. dat de heer Mulder een mar was, die allereerst zijn houvast heeft ge zocht in het gezin. Hij was iemand „var de oude stempel", die Iets verstaan hac van de strijd om levensruimte voor Kerk en christelijk onderwijs. Hij wist ook de zorg voor eigen ziel. Ds. Dc Wit zei. dat men in de agenda van de heer Mulder een gezang va Geref. Kerken had gevonden: „In het kruis zal 'k eeuwig roemen en geen zal mij verdoemen". De moeiten van leven heeft hij niet gedragen met verbit tering, maar in het weten, dat wij door goede en door kwade dingen heen het Koninkrijk Gods mogen binnengaan. De organist, de heer Vroegop. speelde na het woord van ds. De Wit de melodie van het genoemde gezang. Aan het eind van de bijeenkomst speelde hij gezang 53: Op Uw Woord, o Leven van ons leven. De dienst, die aan het graf werd voort gezet, werd daar door ds. De Wit besloten met het bidden van het Onze Vader. Namens de familie dankte de heer J P Mulder jr. de aanwezigen voor hun mede leven en belangstelling. Mevrouw C. Webber-Post uit de Zonneveldstraat te Leiden pas seerde gisteravond even over half acht als tienduizendste bezoeker van de tentoonstelling Aqua Hor tus, het hek van de Hortus Bota nicus. Zij was vergezeld van haar man, die vertelde, dat hij een aquariumliefhebber ts, maar se dert enige tijd geen eigen aqua rium meer bezit. Zijn interesse voor deze liefhebberij deed hem met zijn vrouw naar de expositie gaan. Verrast nam mevrouw Web ber een grote mand met fruit in ontvangst. De heer J. Sieval feli citeerde haar namens de tentoon stellingscommissie. Organisatoren van Romantiek en Bloemen zon den de tienduizendste een bloem- groet. Foto N. van der Horst Haagse politierechter Overeenkomstig de ei6 veroordeelde de Haagse politierechter een schoenmaker uit Leiden tot twee weken voorwaarde lijke gevangenisstraf met drie jaar proef- en toezicht van de r.k. reclassering, afdeling Leiden. Drie gevallen van steun- fraude, genomen uit een hele serie, waren tenlastegelegd. Verdachte had in no. vember en december 1955 bij zijn aanvra- om steun zijn inkomsten verzwegen, die hij genoot als werknemer bij een N.V. in Voorschoten. Als getuige in deze zaak werd een gemeente-ambtenaar ge hoord. Deze vertelde dat door inhoudin- >p de kindertoeslag de 6Chade inmid- was hersteld. f verechii tussen de bui- tenkant var. Nederland 1 en de toestanden binnen 4 is toch veel te groot. - Van het straatje kan je 7 eten, maar het baadje kan nog wel een extra sopje verdragen. Om dit verschil weg te werken, dus om de hygiënische leefgewoonten van ons volk te vervolmaken, werd het bureau met de hele lange naam opge richt. Dit is gevestigd: Schevening6eweg 62, te lefoon 551201, Den Haag. Mevrouw De Ruyter kan, zeker als echtge note van een medicus, griezelige verhalen ver tellen van de gevolgen, die het niet schoon zijn kan hebben. Iedereen weet wel, dat tal van ziekten veroorzaakt worden door vuil. Beter ls het al6 zij vertelt, Eo «*4' welke misstanden er op kl'1' hygiënisch gebied nog bestaan. De taak van haar bureau ls om door middel van voorlichting en adviezen ons volk te brengen tot zindelijker leefgewoonten. ONWETENDHEID JIS WIL NIET BEWEREN, dat ons volk zo smerig is op zijn baadje, omdat het onze landsaard is. Eerder ls er 6prake van een onwetendheid, een nooit-aan-gedacht. Het tweemaal tandenpoetsen per dag I schiet er dikwijls bij in. Vaak wordt I vergeten een schone zakdoek in de zak te 6teken. Om het even rillen in de koude slaapkamer te voorkomen, schiet men wel met onderkleren aan sr de wollen dekens. Dat zakkam- metje wordt 6teeds vergeten als het om schoonmaken gaat. Nooit zouden wij willen toegeven, dat wij smeerpoetsen zijn, maar toen mevrouw De Ruyter even de kamer uit was, hebben we naar ons zakkammetje gekeken en gebloosd. En we dachten aan een vrouwelijke collega, die sinds jaar en dag haar gestifte lippen af veegt met hetzelfde rode doekje. En i de verkoopster in die luxe zaak t haar lange nagels. Ze zijn knal rood gelakt, dus je ziet het vuil eron- 1 der niet. We zijn begonnen met het versprei den van de plaat „Ik wil geen smeer poets zijn", vertelde mevrouw De Ruy ter. Niet minder dan 150.000 exempla ren werden via kruisverenigingen, en jeugdorganisaties onder jong-Neder- AGENDA VOOR LEIDEN Woensdag Pieterskerk, 7.30 tot 8 uur: avondgebed. Oegstgeest: Balistraat (Buitenlust) 8 uur: openluchtsamenkomst, uitgaande van de Baptisten Gemeente te Leiden. Dienst der apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door de apotheek Kok, Ra penburg 9. tel. 24807 en de apotheek te Oegstgeest. Wilhelminapark 8. tel. 26274. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde, tot 1 oktober: fentoornstelling „Mens in minia tuur. De were.ld van het popenspel". Hortus Botanicus, tot 28 juli: aquaria- en terrariatentoonstelling Aqua Hortus. Van der Werfpark, tot 14 augustus: ten toonstelling Romantiek en Bloemen. Rijksmusum voor Volkenkunde. 10 tot 5 uur: tentoonstelling Japanse prenten, tot 1 oktober. Delft; G. R. Lccflan?. Den Hl A. Ch. Post. Den Haag. Th. Smelik. Oegstgeest; P J. v. Loon. Scheveningen. W. Vei deren, omdat zij prettige lectuur ge vonden hebben ln de kinderplaat met hygiënische rijmpjes. Die worden dan trouw opgezegd voor het slapen gaan. Een verpleegster van het platteland schreef: De dag na de verspreiding van de prent verkocht de drogist 35 nagel borstels. Onderwijzers zagen in de plaat een mogelijkheid om op moderne wijze les te geven. Voor de huisvrouwen, vervolgt me vrouw De Ruyter, werd een boekje ge drukt, waarin tal van tips staan om dc hygiëne in huis te bevorderen, terwijl thans gewerkt wordt aan een teken- filmstrip, die uitgegeven wordt in sa menwerking met de Ned. Onderwijs Film. GROTE KEUKENS TN HOTELS, zowel eenvoudige als deftige, wordt het dikwijls ook niet ao nauw genomen met de hygiëne. Een Amerikaan klaagde eens, dat in een duur hotel geen zeep bij het toilet lag. En dan de koks. Met waardering voor hun kookkunst, zij hebben soms slechte gewoonten, bij voorbeeld „even proe ven". Voor grote keukens in restau rants. ziekenhuizen, enz. worden twaalf affiches ontworpen, waardoor het personeel er op gewezen wordt de grootste zindelijkheid te betrachten. Mevrouw De Ruyter noemt nog en kele toestanden, die moeten verande ren. Een douchecel als rommelruimte gebruiken. De wasbakken 1» de schaft lokalen blijven dikwijls ongebruikt. Make-up wordt in veel gevallen niet verwijderd voor het slapen gaan. Eén tandenborstel voor het gehele gezin. Transpiratie wegwerken met middel tjes zonder in de eerste plaats het lichaam met zeep te wassen. BESCHERMEND VUIL "\Z"EEL VROUWEN, zegt mevrouw De Ruyter. beseffen niet dat de eerste stap to« de schoonheid begint met goed wassen van gezicht en handen. Puistjes kunnen ontstaan door te weinig was sen. Door (normaal) gebruik van zeep wordt dc huidcirculatie verbeterd. Het gevolg is. dat men boter tegen tempe ratuurswisseling kan en daardoor min der kans loop kou te vatten. De opvatting van de boer, die nog nooit In het bad was geweest, omdat dan dc beschermende laag weggewas sen zou worden, is dus radicaal fout (historisch geval beleefd door een i.ias- seuze). Tal van organisaties werken aan de medische kant van de hygiëne, zoals kruisverenigingen. Hiermee onder houdt het nationale bureau bevorde ring hygiënische gewoonten nauw con tact. Het bureau op zijn beurt wil de leefgewoonten van alle dag verbeteren In het belang van de volksgezondheid. En wie zal durven ontkennen, dat hij of zij dagelijks zondigt tegen de hy- i giënische regels? Een schoon straatje een keurige vouw ln de broek of een 1 keurig gepoederd snoetje ls nog lang niet het summum van hygiëne!

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3