l CHRISTELIJK n EU ft Grotere investeringen dan vorig jaar Puzzel mee H ff ft Pi mm mum i i d _L C.P.S. organiseert cursus voor onderwijzers Hongaarse Kerken op een gevaarlijke weg Op retour 1 INNSBRUCK 2 Ondanks bestedingsbeperking Uit de vakpers (Van c sociale redacteur) Hetmetaalbedrijf, orgaan van de Christelijke Metaalbedrijfsbond, vestigt er de aandacht op, dat ondanks be stedingsbeperking en fiscale maatregelen, zoals vervroegde inning van vennootschapsbelas ting en opschorting van de in vesteringsaftrek, het bedrijfsle ven voornemens is in 1957 nog meer te investeren dan in 1956. En wat betreft de vergrote investeringen gaat de metaal industrie voorop. In 1957 zal in totaal ongeveer een bedrag ge ïnvesteerd worden van 2,4 mil liard gulden. Dat is 500 miljoen meer dan vorig jaar. Van dit in 1957 verwachte totaal aan inves teringen zal de metaalindustrie meer dan 25 pet. (6,4 miljard) voor haar rekening nemen. Dat is 167 miljoen meer dan de in 195S in de metaalindustrie gere aliseerde investeringen. Wel een bewijs, zo schrijft Het Metaalbedrijf, dat de metaalin dustrie nog grote toekomstmoge lijkheden ziet. Ook snijdt Het Metaalbedrijf nog eens de kwestie van de schoolkeu ze aan en met name het standpunt van de tegenstanders van het bij zonder onderwijs, die met de vraag of men jongens ook ..christelijk- bankwerken" kan leren de zaak proberen belachelijk te maken. Het Metaalbedrijf spreekt ech ter zijn verwondering uit over de ze al te eenvoudige probleemstel ling. Alsof het voldoende is de Jon gens slechts handigheid, materia- lenkennis en andere technische vaardigheden bij te brengen, aldus het blad. Het technisch onderwijs richt zich hoe langer hoe meer op de gehele vorming van de jon- Persoonlijkheidsvorming en tech nische vorming is een eenheid, die alles te n aken heeft met het aankweken van roepings- en ver antwoordelijkheidsbesef. met de kijk op de mens. de maatschappij, de techniek en de arbeid. Het christelijk technisch onder wijs wil deze dingen in verband brengen met God. met de bijbel en met het geloof. Voor christen ouders lijkt ons de keuze van de technische school voor hun jon- Sms dan ook niet moeilijk, aldus et Metaalbedrijf. beweging, gaat nader in op het be richt. dat kortgeleden is gelanceerd over de oprichting van een r.k. bemiddelend orgaan, ten behoeve van de particuliere woningbouw De oprichting van bemiddelende organen geschiedt ingevolge het K.B Bevordering eigen woning- bezit. Wanneer het besluit Bevordering eigen woningbezi*. in werking treedt, aldus Ruimzicht, ligt het verkrijgen van een eigen woning voor vele jonge paren, die willen gaan trouwen, binnen de mogelijk heden. Althans, wanneer zij zich in de verlovingstijd bestedingsbe perkingen willen opleggen. Door de beschikking te hebben over een eigen kapitaaltje, verkre gen door sparen, het zich ontzeg gen van bepaalde uitgaven, komt straks de eigen wonning in zicht. Op deze wijze wordt de mogelijk heid geschapen een huwelijk te be ginnen in eigen woning, verschoond van alle narigheden, die samenwo ning voor zovelen de eerste huwe lijksjaren tot een ondragelijke last maken. I'aar dan zal men moeten afzien van vacantiereisjes naar het buitenland, televisietoestellen, bromfietsen etc. Langs de weg van de bestedings beperking kan men komen tot de oplossing van het huisvestingspro bleem voor een aantal jonge ge zinnen, aldus Ruimzicht. in de eerste twee weken va gustus en de andere helft derde en vierde week Er wordt tijdens huis aan huis bezorgd. De stad daartoe in wijken verdeeld. Alle bakkerijen, ook de coöperatie, doen hieraan mee. Men bezorgt in de vacantieperiode dus niet in eigen bezorgwijken, maar in de wijken, welke men heeft toegewezen ge kregen. Dit is een bewijs van de collegialiteit, welke onder de bak kers in iDelft heerst. Natuurlijk is ook een overeen komst gemaakt, dat ieder bakker gedurende drie maanden na de va- cantie niet aan klanten van een andere bakker mag leveren, aldus de Christelijke Bakkerspatroon. Het blad vraagt voorts nog aan dacht voor het feit. dat een aan tal broodbezorgers in de Haagse wijken Moerwijk en Morgenstond op eigen initiatief hebben besloten, voortaan niet meer de trappen op te lopen voor het afleveren van hun produkten. De klanten zullen zelf naar beneden moeten koemen om aan de ka- bediend te worden. Oo kaartjes. di® van te voren wa ren verspreid stond vermeld, dat „op mcdisili advies" in het ver volg alleen beneden zou worden be diend. Over het algemeen hebben de clienten aan het verzoek vol- DE Christelijke Bakkers patroon, orgaan van de Bond van Christelijke Bakkerspa troons in Nederland, toont zich en thousiast voor de vacantierege- üng. die de Delftse bakkers heb ben ontworpen, het blad geeft an dere gemeenten dit experiment ter overweging en ter eventuele navol ging in een volgend jaar. In de Prins nstad gaat dit jaar namelijk iedere bakker twee we ken achtereen met vacantie. De ene helft van de bakkerijen sluit H TT- - 7 üi lo 11 Praktische en theoretische vorming Het Christelijk Paedagoeisch Studiecentrum organiseert met Ingang van september, misschien op verschillende plaatsen in het land, een cursus van twee jaar om tegemoet te komen aan klachten van vele onderwijzers, die niet genoeg op de hoogte zijn van de huidige stand van pedagogiek en didactiek om het terrein waarop de discussies rond het onderwijs zich thans bevinden te kunnen overzien. Tevens wil het C.P.S. door deze cnrsus verschillende onder wijzers en onderwijzeressen, die nog op de oude kweekschool opgeleid worden, nauwer met de nieuwe onderwijspraktijk ln kennis brengen. In de loop der jaren kwam het C.P.S. met heel wat onderwijzeressen en onder wijzers in aanraking, die grote belang stelling hadden voor pedagogische en psycnologische vraagstukken. Op ver schillende kadercursussen, die genouden werden, bleek echter, dat deze cursisten vaak gehinderd werden door hiaten in hun pedagogische kennis, waarbij steeds opviel, dat eigenlijk een voldoende basis aan kennis ontbrak om de totali teit te kunnen overzien. Bepaalde onder werpen werden wel goed afgewerkt, maar daarnaast was een te groot terrein, dat te weinig beheerst werd; het vak als geheel werd te weinig systematisch bestudeerd. Verschillende onderwijzers en onder wijzeressen, die nog op de oude kweek school opgeleid werden, gaven bovendien de wens te kennen op de hoogte te komen van de nieuwe onderwijsprak tijk. Het opstellen en het werken met taken, het juist toepassen van organisch onderwijs, de verschillende mogelijkhe den van het stillezen, het voeren van klassegesprekken, het meer individueel lesgeven ook in grote klassen, het praktisch profiteren van gewijzigde in zichten in de bijzorwjer didactiek der leervakken, het beter leren kennen van de kinderen door een meer verant woorde observatie, enz., waren tal van Geref. Zendingsbond zendt dr. F. C. de Waal uit Dr. F C. de Waal vertrekt op 5 sep tember als zendingsarts van de Gerefor meerde Zendingsbond ir. do Nederlandse Hervormde Kerk naar Palcppo, waar hij dr. J. J. J. Goslinga zal "opvolgen. Deze vorige week te Amsterdam ge promoveerde jonge arts scheept zich dan in op de Oranje, met zijn vrouw en twee kinderen. Maandag f september vindt om half acht vanuit de o -de hervormde kerk te de uitzending plaats. Bisschoppen roepen op tot ongehoorzaamheid HORIZONTAAL: 1 Amaril: 6 Lichte bedwelming; 8 Verhoogde toon. Boom; 11 Zangnoot; 12 Welvaart; 14 El fenkoningin; 15 Aanzien; 17 Bij voort during; 19 Werpstrik; 22 Dokter; 23 Oe bisschoppen van de Anglicaanse Zangnoot; 24 Godin; 25 Verpakking. 27 ^rk in Z.-Afrika hebuen in 'n kansel- Afzichtelijk wezen. boodschap alle dienaren en gemeenteleden VERTICAAL: 1 Keg: 2 Bijwoord; 3 opgeroepen tot ongehoorzaamheid jegens Geen gevaar ziende; 4 Verlaagde toon;,ue overheid in de uitvoering van de 5 Boom: 7 Vreemdeling; 8 Jaarboekje; ..kerkclausule" uit de natureïlenwet van 9 Te zijner plaatse; 11 Lidwoord; 13 minister Verwoerd, waardoor 't vrije be- Grondtoon; 16 Zangnoot; 18 Fr. goud; zoek BB allen aan kerkdiensten be- 20 Fr. N.V.; 21 Hemellichaam- 23 Titel; i Perkt wordt. De bisschop van Johannesburg heeft in een herderlijk schrijven steun uit de kerkelijke fondsen toegezegd aan allen, 25 Zangnoot; 26 Heilige. OPLOSSING PUZZEL NO. 74 VAN HER EN DER De Jaarlijkse conferentie van de Oecu menische Raad van Kerken In Neder land wordt op 1 en 8 september op Oud-Poelgeest te Oegstgeest gehou den. Onder de cursisten, die de „theologische week van de kerk" van de rA. Keiier Karei universiteit bezoeken, bevinden ilch ook enkele gereformeerden. I die i deze ongehoorzaamheid gestraft HORIZONTAAL: 1 Goud; 3 Plas; 6 zullen worden Opoe; 8 Olm; 11 Urn; 12 Fee; 13 Ink;Altijd, zo zei de bisschop, hebben de 15 Eng: 16 Ego; 17 Ski; 19 Ets; 21 Gal; christenen het wel plicht geacht staats- 23 Nat; 24 Taai; 26 Poes; 27 Klap .vetten te gehoorzamen, maar als een VERTICAAL: 1 Grof: 2 Do; 3 Por; 4 wet in strijd is met de eis van het Lenigen; 5 Stuk,_7_Puf; 9 Leek;J0 Me-j evangelie en met het christelijke geweten Stip; .dan blijft de leden der kerk niets anders over dan ongehoorzaamheid. onderwerpen, die hun belangstelling nad oen en oie ze behoorlijk willen kunnen toepassen met oegrip van oe acnter- Na twee jaar ontvangt de deelnemer een certificaat als bewijs dat de schillende examens en tentamens afge legd zijn. De eisen vallen in praktiscoe en theoretische uiteen. Jaarlijks worden 30 lessen gegeven. Men verwacht, dat de geslaagde deelnemers na twee jaar op moderne wijze en in scnoolverband de leerlingen der christelijke lagere scholen kunnen helpen bij hun ontwik keling naar de volwassenheid; dat zij duidelijk voorlichting hieromtrent kun nen geven aan anderen en tfat zij in staat zullen zijn tot het doen van enige „pedagogische" observatie. En dat zij zo theoretisch gevormd zijn. dat zij beschikken over inzicht in de belang rijkste vraagstukken, waarmee de chris ten-opvoeder te maken heeft, en ii pedagogische psychologie, en op de hoogte zijn van de hedendaagse denk wijzen in de algemene en bijzondere didactiek. Advertentie Herneninsswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Sprang (N.B.): kand. P. J. Bos te Veenendaal, die bedankte voor Leerbroek, Mastenbroek, Meerkerk, Polsbroek en Blist. Ter Aa en voor Wijk bij Heusden. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Hijken: kand. G. Vesseur te Amsterdam. Bedankt voor Smilde: H. R. Groenevelt te Urk; voor Harlingen: C. W. de Vries te Kollum. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Zaamslag: P. Zwier te Elburg. Bedankt voor Broek onder Akkerwoude en voor Midwolda (Old.): Th. Rutters te StadskanaalW ildervank. Tweetal te Steenwijk: D. Coppoolse te Kornhorn en J. M. Visser te Dokkum; te Nieuwpoort: J. van Doorn te Almelo en H. C. van der Ent te Werkendam. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Middelharnis: K. de Gier te 's-Gravenhage. Bedankt voor Paterson N.J. (Ver. St.): H. Rijksen te Vlaardingen. Dit najaar komt uitwerking van N.G.B. gereed Reeds geruime tijd is men in de kring om het blad Enigheid des Ge- loofs bezig met een bredere uitwer king van de Nederlandse Geloofsbelij denis. Dr. F. I. Bos, gereformeerd predikant te Vlaardingen, constateert in het laatste nummer een verheugen de eenstemmigheid, ook waar het om interpretatie van de belijdenis gaat. In het najaar zal deze uitgewerkte proeve van belijden en nadere bezin ning op de 39 artikelen verschijnen. Vele medewerkers uit de geheele ge reformeerde gezindte werken eraan Onderwijsbenoemingp.n Benoemd tot leraar lich. opv aan de chr. h.b.s. te Aalten: J. van Zijtveld al daar; tot leraar handtekenen: H. M. Dercksen te Alphen aan den Rijn. Benoemd tot hoofd te Amsterdam: A. Reitsma te Puttershoek. Benoemd tot onderwijzeres aan de Ju- lianaschool te Sneek: mejuffrouw A. Woudstra te Meppel. Benoemd tot onderwijrer aan de chr. mulo te Zwartsluis: P. van der Meer te Harlingen De Schriften De Schriften. Hiermede is be doeld het Oude Testament. Het zijn de oude boekrollen met wetten, psalmen en pro fetieën, die Pau- goge te Saloniki lus in de syna- openslaat om de debaters te over tuigen, dat Jezus de Christus is. Dat Hij moest lijden en opstaan. Het waren de Schriften, die Je zus opende, toen Hij na de opstan ding wandelde naar Emmaus. Bij vele christenen is dit Oude Testament in diskrediet geweest. Men beschouwde het Oude Testa ment niet als vervuld, maar als af gedaan Maar als Christus het weer opent, dan wordt ons hart bran dende in ons. De Nederlandse Zeehavens (The Netherlands Seaports). Uitgave Al gemeen Publlciteltskantoor te Am sterdam. Met medewerking en instemming var verscheidene instanties heeft het Alge meen Publiciteitskantoor te Amsterdam in een, mede door de vele pagina' vertenties, lijvig boekwerk van 327 pa gina's de Nederlandse zeehavens be schreven. Rotterdam met de Nieuwe Waterweg. Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Dordrecht, Zwijndrecht, Am sterdam (zeehaven en luchthaven „Schiphol"), Velsen, IJmuiden, Zaan dam, Terneuzen, Vlissingen, Harlingen, Groningen, Delfzijl, de haven van het Limburgse achterland: Born, Stein, Maastricht, Roermond. Venlo, en de ge schiedenis van de Nederlandse scheeps bouw en scheepvaartmusea, worden ach tereenvolgens aan een bespreking derworpen. De tekst is rijkelijk van fraaie foto's, en waar dat voor ae duidelijkheid nodig was, zijn grafieken aan de tekst toegevoegd. Het geheel maakt een goed verzorgde indruk. Jam mer echter, dat op hét omslag het woord Nederlandsche in de oude spel ling staat geschreven, terwijl verder in de tekst steeds de nieuwe spelling wordt gebruikt. Omdat het tweetalig is ver schenen (Nederlands en Engels) is het boek uitermate geschikt om buitenland se relaties een denkbeeld te geven van de betekenis van onze havens. Nu ons de bulletins van de Hongaarse kerkelijke berichtendienst (waarin her vormden rn Inthersen samenwerken) weer bereiken, kunnen wij moeilijk aan de indruk ontkomen, dat dexe tweeslachtig zijn. Enerzijds (in het bulletin van 1 juni bv.) wordt het bezoek gememoreerd van dr. Pradervand, secr.-genera.il van de Presbyterian Alliance en van dr. Robert C. Mackie, de voorzitter van het departe ment voor interkerkelijke hulpverlening van de Wereldraad. Beiden hebben verklaard, dat zij „gesterkt door de vitaliteit van het Hongaarse protestantisme" naar hun land zijn teruggekeerd, maar zü uitten zich niet over de positie van de Hongaarse Kerk tegenover de staat, aldus het persbureau der Hervormde Kerk. zich uit voor de Hongaarse volksrepu bliek en veroordelen elk ondernemen, dat zich richt op de verstoring of de omverwerping van de volksdemocrati- sche staatsorde Hieruit valt moeilijk anders te con cluderen dan dat van kerkelijke zijde de bewering van de regering-Kadar wordt ondersteund, dat de opstand van eind oktober 1956 een zaak is geweest van de reactionaire elementen. Een kerk. die tot zulke uitspraken verstoord. Zij beschouwt daarom het af-komt op een kerkelijke conferentie en treden (op 1 nov. 1956) van de bisschop- de foutieve koers, die de bisschoppen pen Bereczky en Peter als onwettig, zo-1 Bereczky en Peter gevaren hebben, niet mede ook het weer in zijn ambt herstel- jafwijst uit kerkelijke motieven, bevindt len van bisschop Ravasz. zich op een gevaarlijke weg. Een weg. „Alle leden der conferentie spreken die wij slechts met zorg kunnen volgen. Over de plaats van de kerk v< wij iets uit een verslag van een conferen tie. die door afgevaardigden uit de dis tricten Theiss en Donau werd gehouden en waarvan o.m. wordt gezegd: „De conferentie bekent al die fouten, vergissingen en nalatigheden waarmede de weg der kerk de laatste tien jaar ge kenmerkt was. De conferentie verklaarde voorts, dat de goede verhouding tussen kerk en staat door de revolutionaire ge beurtenissen van vorig jaar helaas werd Anti-climax Het V.A.R.A.-televi- sieprogramma zette gis teravond veelbelovend in met een bijzonder goede reportage over de Loosdrechtse water sportgeneugten door de uitmuntende reporter Bert Gart- hoff en onder de kundige regie van Ben Mettrop. De kijkers kregen een overzicht van een aantal verschillende soorten zeil boten en wat men er mee kan uithalen, van de behendigheid van de rijkspolitie te water en van de Marine. Waterskieërs en speedboats completeerden het geheel. Theo Eerdmans besprak daar na reacties op „Weet wel wat je waagt". Hij deed het zo char mant. dat men hem ook dat vleugje meer vriendelijkheid, meer aardigheid zou toewensen tijdens de quiz. Dan vertoonde men de moge lijk wat eenzijdige maar beel dend suggestieve film. die Lord Russell, eertijds openbare aan klager van Engeland in de Neu- renberger processen, gemaakt heelt over Israël een land waar door hij kennelijk aefascineerd is. Tof zo ver ging het allemaal uitstekend en daarom was het zo teleurstellend, dat het caba- retje uit Loosdrecht dilettan tistisch was. De goochelaar erin had weinig flair voor televisie en het houden van conferences ging hem noa slechter af. We meenden te merken dat de men sen in het zaaltje er zich ook n)et zo bijster mee vermaakten. Het was een anti-climax jam mer genoeg. Faune-prelude van Debussy (21.15 uur) De Franse componist Claude Debussy schreef in de jaren 1892/ 1894 zijn „Prélude a l'après-midi d'un faune" naar aanleiding van een gedicht, dat Stéphane Mallar- mé had gemaakt en dat Debussy in het huis van de dichter had ge hoord. De componist zelf zegt: „Deze prelude is een zeer vrije il lustratie van hei schone gedicht van Mallarmé. Het werk heeft in het geheel niet de pretentie een synthese te geven, doch slechts de décors". Debussy gaf een zeer be langrijke partij aan de fluit. Dit instrument symboliseert de faun. Het thema suggereert de lome zo merstemming van het Italiaanse landschap. De uitvoering geschiedt door het Orchestre Nationale o-lv. André Cluytens. Van de Bayreuther Festsplele zendt de A.V.R.O. van kwart over zes tot twintig voor acht het tweede deel en van vijf over half regen tot tien uur het derde deel uit van Wagners muziekdrama „Tristan nnd Isolde". Het eerste is vanmiddag reeds door deze om roepvereniging uitgezonden. Hierna vervolgt de A.V.R.O. haar serie klankbeelden over ontdek kers en uitvinders. ,,De wereld zonder grenzen". Vanavond han delt het klankbeeld over de vlieg machine van Leonardo da Vinei tot Anthony Fokker. Verenigingsleven; 19.00 Nws er. weerber; 19.10 Orgelconc; 19.30 Buitenl overz: 19.50 Gram; 20.00 Radio- krant; 20X0 Promenade ork en sol; 21.20 Muz luisterwedstrijd; 21.40 Geestelijke lie- Over de 3c Lijn 24 Juli 1957 lobby Hacket the night. Seren: Deep night; Moonlight tin. Nat King Cole. Loss en Les El- V. Orket xleland on South Ran ging partners; Underneath the ion; I never knew; Pennies in: Love is here to stay; If iusle; It's almost tomorrow, it Ray Anthony: On the Ala- ound a new baby; At sun- it Sam Donahue: Love thy Love is the thing I Pee Wee Hunt: Original Dl- step; Royal Garden blues: T"\E TOUR DE FRANCE is weer voor bij. Al bij het begin er van hebben we als onze indruk gegeven, dat de belangstelling voor dit merkwaardig gebeuren, dat in feite zo bitter weinig met sport te maken heeft, sterk aan het afnemen is. „Men komt meer en meer tot bezin ning", zo schreven we, „en voelt zich bij de neus genomen". Daarbij doelden we op onze Nederlandse jeugd. We waren niet beschaamd in onze ver wachting, dat steeds meer jongemensen „de Tour" de rug zouden toe keren. Het opmerkelijke feit heeft zich nu voorgedaan, dat ditzelfde al evenzeer het geval blijkt te zijn geweest in Frankrijk zelf, het land zelf van de Tour. We lazen er van in het slot verslag van de Tour in de N.R.C. De verslaggever van dit blad is tot de ontdekking gekomen, dat er achter de fagade van de Tour een heel wankele affaire schuil ging en dat, bij nader inzien, ook de fagade in de loop der jaren wel een en ander te lijden heeft gehad. £)E BELANGSTELLING van het Franse publiek voor de Tour is blijkens zijn verslag dit jaar kennelijk niet groot geweest. Het publiek was veel minder talrijk en veel minder geestdriftig dan in andere jaren. Op de tribunes waren. steed6 heel wat lege plekken. De oorzaak van dit verschijnsel zoekt de verslaggever in „een zekere stemming van vermoeidheid". „Men heeft", zo schrijft hij, „de Tour de laat ste jaren te veel opgeschroefd. Het begint zich zo langzamerhand te wreken, dat de ronde van Frankrijk in bepaalde bladen van drie tot vier pagina's beslaat. Drie tot vier pagina's over een wedstrijd, waarin soms dagen lang niets van betekenis gebeurde. Ge kunt gemakkelijk op uw vingers na tellen hoe onleesbaar dat alles wel moest zijn, zo nu en dan. En daar komt dan nog bij, dat men heeft getracht van de ontleding der Tourgebeurte nissen een soort superwetenschappe- lijke verhandeling te maken. Maar alle grote woorden alle volzinnen zo statig als optochten, alle hoogdravende vergelijkingen, hebben de vermoeid heid ten overstaan van de Tour niet kunnen wegredeneren. Misschien ook •Ie vermoeidheid van de organisatoren zelf niet." £N OOK DIT: „Men heeft getracht van de Tour de France iets super- ,de-snpers te maken. De renners die er i aan deelnamen heeft men gebombar deerd tot reuzen, tot helden, tot half- Toden, tot wereldveroveraars. Wel, we hebben deze supermensen kunnen gadeslaan deze ronde en het waren vaak heel kleine, van dorst smachtende en vj>n pure miserie huilende stak kerds." Ziehier enkele zinnen uit het bericht •nn deze verslaggever. Zelf hebben we ons van het brengen van een verslag onthouden. We hebben dat gedaan, •mulat een gezonde beoefening van de -ort ons lief is. Van ~ore houding in deze hebben ve geen spij. Omgekeerd verheugt iet on* oprecht, dat in Nederland en nu blijkbaar zelfs ook in Frankrijk de '-•o'-iTT-r'e'ling voor het merkwaardig gebeuren, dat Tour de France heet, zo onmiskenbaar aan het tanen is ge slagen. Juist ter wille van een gezonde beoefening van de sport zijn we daar bepaald niet rouwig om. VI. Marvin Ash, pia Jess Stacy, plar I Licht te verter* KORT TUSSENSPEL; Het kleine Japanse mannetje stapte bedaard de donkere gang van Gasthof „Die Kapelle" binnen. Zijn ogen. die aan het sterke zonlicht van het Alpenland hadden blootgestaan, moesten enkele secon den wennen aan het halfduister in de stenen gang. „Van diafragma 16 naar 2,8", dacht het Japanse mannetje en hij liep verder de gang in. 20 De lange Nederlander hield de kelnerin, die zich wilde verwijderen, staande:,.Wie gaf u dit?" vroeg hij. De kelnerin trachtte toch weg te lopen. Ze ver moedde moeilijkheden, maar André Rost drong aan. Het was ac heer, die juist vertrok. Die had haar dat briefje gegeven. Ze wist niet, had niet gedacht, dat zc er iets verkeerds aan deed De man had zijn krant gelezen, had wat ge dronken, had een royale fooi gegeven en was vertrokken en vlak voor zijn vertrek had hij da' briefje gegeven. „Hoe zag die man er uit?" vroeg Marianne Het meisje keek haar aan. met vragende on schuld in de bruine ogen. Ze frommelde nerveus aan haar witte schortje. ..Gewoon, een gewone man", zei ze, „klein van stuk, ongeveer zo". Ze wees tot even boven haar eigen schouders. „En had hij niets bijzonders in zijn gezicht?' vroeg André. Het meisje dacht na. Ze was niel bijster snugger, of ze hield zich zo. „Ja", zei z langzaam. ..ja. de heer van het briefje had een litteken in zijn gezicht". JAS VAN HOFWEGEN 'Qaadóeló Een litteken? Opnieuw was dus de vogel ge vlogen. Hij had dus wat hij hebben wilde en was vertrokken. Deze man moest zich wel veilig en zeker van zijn zaak voelen om tot zo'n vreemde briefschrijverij over te gaan. Of was het alleen maar bluf? Of een manoeu vre om de aandacht af te leiden? André Rost vouwde bedachtzaam het papier tje op. bedankte de bedremmelde kelnerin, die oiet-begrijpend een grote fooi incasseerde en iaarna verbaasd de man en het meisje nakeek ..Vreemdelingen", dacht ze en ze bedoelde dc 'e twee betekenissen van dit woord. Ijverig wreef ze met een doek het tafeltje choon in afwachting van nieuwe klanten. Buiten keken André en Marianne elkaar aan 'e glimlachten en het meisje vroeg: „Moet je 'uckwaller nu niet opbellen?" „We hebben toch vakantie? Ik bemoei me er liet meer mee. Ik bemoei me alleen met jou Titsluitend met jou. maar dat heel veel". Zij drukte zijn arm en zo wandelden ze hei iauwe straatje uit, de Maria Theresienstrassf in waar de zon fel scheen en waar het op dr brede trottoirs gonsde van levendige gesprekken van toeristen. ken". Ze haalde het toestel, dat ze bij zich droeg, uit de tas en André gehoorzaamde. Breed glimlachend en met lange passen, kwam hij in haar richting lopen. Ze knipte en draaide door. Toen André vlak bij haar was, verdween de foto-glimlach. „Marianne, vlug, daar bij dat souvenirwinkeltje, ja, rechts, ik zag het, toen ik terugliep, daar staat de man, die we zoeken, de man met het litteken, gauw, zie je hem, maak een foto van hem". Marianne bracht de camera omhoog, begreep j en richtte niet direct de kant van het winkeltje op, ze nam kwasi een straatbeeld, maar lang- zaam draaide ze het toestel en de man met het litteken stond nog altijd ingespannen in de éta lage te turen. Onopgemerkt maakte Marianne haar foto. Doorlopen", zei André tussen zijn tanden, ,kom mee, ga jij gauw ergens de politie waar-1 schuwen. Bel Zuckwaller op, of probeer een agent te vinden, die hem arresteert, Nu kunnen •ve hem hebben. Geef me je toestel". Al lopen- Ie gaf hij het meisje aanwijzingen. „Maar André, wat wil je dan?" „Ik laat die foto snel ontwikkelen en afdruk ten. Een beter signalement kan Zuckwaller rich niet wensen, als hij toch zou weten te ont- snappen. Als je gebeld hebt, kom dan regelrecht i ;u ïaar die fotowinkel." ta Hij stak de straat over, liep dwars door het!( 'rukke verkeer en bereikte de overkant (Wordt »e,,ol8d;|»~ muziekkost an half acht tot door de K.R.O. vijf te horen voor de Flamengo's nola Leiva A.V.R.O.001 De N.C.R.V. zendt morgenmid dag om tien voor twee een ver korte uitvoering uit van de Zi geunerbaron, de bekende operette van J. Strauss. 'rooramrr r> voor moroen 7.10 Gym; 7.20 Gr VARA 7.00 Nws- 8.00 Nws, 8.18 wam; a.«o v d vrouw, 9.15 Gram: 9.35 Waters»; 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Boek- bespr; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram; 10.45 Cabaret; 11.30 V d kind; 11.45 V d jeugd; 12.00 Gram. 12.30 Lar.d en tuinb meded; 12.33 V h platteland 12.38 Hawaliar muz: 13.00 Nws: 13.15 Or gel en zang; 13.50 Medische kron; I4.0r Omr ork: 14.45 V d Jeugd; 18.00 V d zie ken; 16.30 Madrigalen; 16.45 C-ram; 17.1.' VARA's versierde vaeantietrips; 17.50 Re geringsuitz Rijksdelen overzee: Jeugduit zending. Merkwaardige dieren in Sjrina mes oerwoud, door C. Butner. 18.00 Nwr en comm: 18.20 Gram: 18.40 Act; 18.5 Instr kwart; 19.15 Parlementair overz VPRO: 19.30 V d jeugd VARA 20.00 Nw 20.05 Comm; 20.15 Dansmuz; 20.55 De kof fer van Sir Michael, blijspel; 22.35 Gram 3.00 Nws. 23.15 Gn ïws in Esperanto. Hilversum n. 298 i 1.10 Gewijde muz; 1 le dag; 8.00 Nws en i Nick Fatooi); I'll be s TIPS a uie het buitenland Scarlatti, de ontdekker van nieuwe mogelijkheden op de piano, stierf 200 jaar geleden. Een programma aan hem gewijd wordt vanavond om half twaalf door Duitsland (309 en 189 meter) uitgezonden. Het musical staat ook nog in Duitsland in de kinderschoenen. Siegfried Franz (muziek) en Walter Niebuhr (tekst) stelden een satyrische musical samen naar Lessing, dat vanavond eveneens om half twaalf wordt uitgezonden (88,5 93,0 93,6 95.4 MHz.). Hubert van Herreweghen in- terviewt om acht uur voor Brus sel Vlaams (324 meter) op zijn eigenaardige en interessante wij- -e de schrijver Emiel van Hemel- lonck. Er zullen o.a. vragen ge steld worden over de roman in het algemeen en de historisch- roman in het bijzonder. Voor kijkers, ouder dan veertien ■ndt de N.T.S. vanavond Jean octeau's beroemde film „La belle i la béte" uit. Tussen journaal en ■jeerbericht en deze film is er een ort filmpje over de houtwinnin .1 Zweden. 13.15 Met pit AVRO 17.00-17.30 iuropese Honkbal k •1.00 „The restless rriorgc l. VARA 20.00 ;ch 1957. nts Inleiding tol Rorh van m. hag Holland as an Industrial country, door H. George Franks. Uitgave van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers. De bekende Britse schrijver, jour nalist en radio-omroeper, H. George Franks, die geruime tijd in Nederland woont, heeft op verzoek van het Ver bond van Nederlandsche Werkgevers een boek geschreven, waarin hij zijn in drukken weergeeft van de Nederlandse industrialisatie. Voor dit boek heeft men juist een Britse schrijver aangezocht om tot een objectief beeld te komen; een beeld van Nederland, zoals een buiten lander. die het land kent, het ziet. De opzet is geweest een completere weergave te geven van de Nederlandse industrie dan in het verleden bij andere publicaties het geval was. Dit comple tere heeft men vooral willen zoeken in het beschrijven van de situatie tegen de achtergrond van de nationale geschiede nis. Het boek is dan ook meer gewor den dan een zuivere recapitulatie van bewogen periode uit ons nationale Franks spreekt van; Het grote ver haal van een heel klein landje. Dat gro te slaat op onze industrialisatie en dat kleine op onze geografische proporties. Voor edere Nederlander zal het onge twijfeld een genot zijn te lezen hoe een buitenlander, met name een Brit, he- vyondering heeft voor onze industrialisa tie en onze nationale geschiedenis, die hierachter schuil gaat. Franks heeft in de meer dan 200 pagina's tekst een bijna volledig beeld gegeven van onze industrie, dat ongetwijfeld niet alleen de Nederlander, maar ook de buitenlan- dikwijls nog een verkeerde voorstelling van Nederland heeft, zal toespreken. De bedoeling is het boek via de ka nalen van hei particuliere bedrijfsleven preiden. met name ook onder de buitenlandse relaties van de leden van hét verbond, De tientaller. piachtigc foto's. op kunstdrukpapier afgedrukt, geven het boek een extra verzorgd cachet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2