Jdicuiuc £dhsr()e (fTrnmutl Minder werkgelegenheid in de bouwvakken Ouders zijn onderweg naar overlevenden in Biak BESTEDINGSBEPERKING DOET ZICH GELDEN Dalende prijzen en meer ontslagen van arbeiders I COUPONS HALVE PRIJZEN Egypte erkent complot tegen Nasser Expresse Nice-Parijs bij Avignon ontspoord Kansen op een akkoord aanzienlijk verbeterd Drie vliegtuigen landden voor een vals bericht BULTHUIS VRIJDAG 19 JULI 1957 BUREAUS: Sleenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No. 11010 W. J- ENSERINK CHRISTEL! JK-N AT WIS AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Eiland van gemeenschapszin ZIE PAGINA 7 TNE BESTEDINGSBEPERKING heeft in het bijzonder de utiliteitsbouw getroffen, zodat de bouw van scholen, kerken, raadhuizen, postkan toren en wegen ernstig wordt gestagneerd. Verschillende projecten, die reeds lang geleden zijn toegezegd, wachten nog steeds op definitieve toe wijzing, terwijl weer andere (postkantoren, raadhuizen enz.) helemaal op de lange baan zijn geschoven. De bouw van bejaardencentra wordt opge houden en de vergunningen voor scholenbouw komen slechts met aanzien lijke vertraging binnen. Onderhandse bestedingen verwerven bijna geen goedkeuring, omdat men ten departemente van mening is, dat de scherper geworden concurrentie onder de aannemers (als gevolg van de geringe hoeveelheid werk) bij open bare bestedingen beter tot haar recht komt en tot lagere prijzen leidt. Inderdaad is er althans in de sec tor van de utiliteitsbouw een prijs daling te bespeuren. In het bijzonder zouden we in dit verband de wegen bouw kunnen noemen. Van bepaalde zijde is gesuggereerd, dat de winst cijfers in deze sector wel zeer hoog geweest moeten zijn, wil men thans tegen aanmerkelijk lagere prijzen kunnen inschrijven. Hiertegen dient echter aangevoerd te worden, dat een ondernemer er altijd de voorkeur aan zal geven met een beperkt ver lies te werken dan dat zijn bedrijf komt stil te liggen, wat een veel gro ter verlies zou betekenen aan con tante kosten. Het is dan ook mogelijk dat thans in verschillende gevallen met verlies ingeschreven wordt. Bovendien werkt hier .ook de loonfac- tor nog prijsverlagend. Het geringere aan tal objecten in de wegenbouw betekent een overcompleet aan arbeidskrachten, of andere gezegd het aanbod overtreft de vraag. Tengevolge hiervan heeft zich bij de wegenbouw een dalende tendens dn de lonen ontwikkeld, zodat hier, zo er nog zwarte lonen betaald worden, toch veel minder zwart loon uitgekeerd wordt dan voorheen wel 'het geval was. Deze daling van de loonpost maakt voor de wegen bouwers ook weer een lagere inschrij ving mogelijk. Prijsdaling Onze indruk is, dat in de nabije toe komst deze prijsdaling zich nog vr(j sterk zal voortzetten, daar steeds meer projec ten die reeds in uitvoering waren toen de bestedingsbeperking inzette, gereed komen. Of anders gezegd steeds meer aannemers zullen moeten uitzien naar Dieuwe objecten en bjj de aanbestedingen zullen steeds meer aannemers elkaar Dat juist de bouwvakken thans zulk een zware klap te verwerken krijgen, is niet zo verwonderlijk, wanneer men let op de vooroorlogse situatie. Toen waren het imimers ook de bouwvakken waarin de grootste werkloosheid heerste en wer den juist wegenibouwobjecten gecreëerd voor de werkverschaffing. Met betrekking tot de hierboven ge schetste schaarste aan werkgelegenheid in de utiliteitsbouw, ligt de vraag voor de hand, of deze ontwikkeling niet de aan gewezen gelegenheid is om de woning bouw te versterken. Afgezien echter van het feit, dat hier speciaal wat betreft de gemeentelijke bouiw op het ogenblik grote financiële problemen liggen, is de omschakeling van utiliteitsbouw naar woningbouw niet zo eenvoudig. Voor vele bedrijven zal een dergelijke omschakeling waarschijnlijk zo ingrijpend zijn, dat men pa6 in de allerlaatste plaats van deze uitwijkmoge lijkheid gebruik wenst te maken. Men zal liever proberen nog scherper te cal culeren. Wat betreft de arbeiders zou in derdaad een omschakeling en overgang mogelijk zijn, maar ook hier moet de ver andering van werkzaamheden niet onder schat worden. De wegenbouw en de be tonbouw zijn bijvoorbeeld typisch ver schillend van de woningbouw, ook voor de daarin werkzame arbeider. W erkloosheid Daar nu de bestedingsbeperking zo sterk blijkt in te grijpen in de sector van de utiliteitsbouw, rijst onwillekeurig ook de vraag, hoe in het afgelopen half jaar het werkloosheidscijfer voor de bouwvak arbeiders zich dan wel zal hebben ont wikkeld. En inderdaad wijzen de cijfers over het twcedl kwartaal van dit jaar een overeenkomstige ontwikkeling aan. In april 1956 bedroeg het aantal bouw- vakarbeiders, dat een aanvrage had in gediend voor een wachtgeld- en werk- (Advertentie) VOOR HAARLEMMERSTRAAT 172-174-179 HERENSTRAAT 9 Midza bonn loosheidsuitkering 2800. Voor mei en juni van datzelfde jaar waren deze cijfere 3000 en nog eens 2800. Maar de cijfers over dezelfde maanden van 1957 luiden resp,: 4900, 5200 en 6300. Bij elkaar geteld komt men dan over deze drie maanden in 1956 tot 8000 nieuwe aanvragen voor uit kering en over de drie maanden in 1957 tot het dubbele cijfer, namelijk 16.000. Dit betekent niet dat ai deze mensen gerui me tijd werkloos rondlopen. Meestal ko men ze na enkele weken wel weer aan de slag, maar het betekent wel, dat in 8000 gevallen meer dan het vorig ontslag moest worden gegeven, omdat er na het gereed komen van een bepaald object niet onmiddellijk nieuw werk voorhan den was. Het aantal werkloosfaeidsdagen bedroeg voor de bouwvakken in april 1956 70.000 en in april van dit jaar 120.000. Tot slot nog één opmerking. Uit het bovenstaande is duidel(jk geworden, dat de doorwerking van de bestedingsbeper king in de bouwvakken van invloed is op het aanbod van bouwvakarbeiders, en daarmee op de hoogte van de Ionen. W(j vragen ons af, of het College van rijks- bemiddelaars, voorziende een voortzetting van deze ontwikkeling in de toekomst, de goedkeuring van het ingediende ontwerp- c.a.o. voor de bouw zo lang ophoudt, om te zijner tijd bij een verder gedaald loon peil, het huidige c.a.o.-voorstel tot ver hoging van dc lonen, als tegenwapen te kunnen gebruiken. Ministers en officieren T^GYPTE heeft thans officieel medegedeeld, wat reeds enige tijd officieus bekend was, n.l. dat in april een aanslag op president Nasser en een omverwerping van de regering ten gunste van Naguib verijdeld is. Tot de samenzweerders behoorden Mohamad Salah Eddin, voormalig minister van buitenlandse zaken, Abdel Fattah Hassan, voormalig minister van bin nenlandse zaken en verder zeven voormalige hoge officieren, twee lagere officieren en vijf burgers. Zij zijn allen gearresteerd en zullen voor een speciaal gevormd militair tribunaal onder voorzitterschap van brigade generaal Foead Digwi worden geleid. de bedoeling van de samen- ïn nieuwe regering te vor- Mohamad Salah Eddin premier zou zijn en Hassan minister van binnenlandse zaken. President Nasser zou door het afgezette staatshoofd Na guib vervangen worden, De samenzweerders hebben bekend, zo meldt het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten, dat z(j van p!au wa ren president Nasser en zijn minister tjj- NAGUIB „Nog eens president dens een kabinetszitting te vermoorden en dan de macht over te nemen. Dr. Mohamad Salah Eddin, een Wafdist, wordt ervan beschudigd de leider van het complot te zijn. Hij is een van de be kwaamste juristen van Egypte en een vooraanstaand deskundige op het gebied van buitenlandse zaken. Dr. Eddin kan de dingen vanuit een westelijke gezichts hoek zien en telt vele vrienden onder de Engelsen en Amerikanen in Kairo. Niet temin ging hij door voor meer anti-wes ters dan Nasser. Hassan was minister van binnenlandse zaken ten tijde van Faroek. Om de staatsgfeep uit te voeren, werd een geheime militaire organisatie ge vormd, die de „Vereniging van verdedi gers der rechtvaardigheid" werd ge noemd Een lid ha bekend, dat zij van plan waren het paleis van Nasser te overvallen en hem. in zijn werkkamer me: een revolver te doden of hem in een hinderlaag te lokken en dan van het leven te beroven. De Egyptische autoriteiten ontdekten het complot, toen een groep voormalige officieren een aantal beroepsofficieren probeerden over te halen tot de geheime organisatie toe te treden. Meisje verliest tas met f 51.000 Ieder vijfhonderd gulden ter beloning van hun eerlijkheid kregen gisteravond twee employé's van de Nederlandse Spoor wegen van de directie van een oliefa- briek in Amersfoort. De employé's hadden bij de spoorwegovergang aan de Kleine Koppel een aktentas gevonden, waarin tot hun grote verbazing niet minder dan f 51.400 was opgeborgen. De mannen gingen er dadelijk mee naar de politie, die geen melding van verlies had binnengekregen. Maar even later holde de 21-jarige mejuffrouw M. v. d. Berg, in dienst van de oliefabriek net bureau binnen .totaal overstuur. Zij had de tas verloren. Drie eeuwen oude hoeve afgebrand De ongeveer 300 jaar oude boerderij 't Kievitshoes te Almelo, die bewoond werd door de heer R. Brummer, brandde gistermiddag tot de grond toe af. Slechts enig huisraad kon worden ge red. Twintig kanaries kwamen in de vlammen om. De boerderij was wel ver zekerd maar voor een laag bedrag. Kennelijk verheugd was gistermiddag prins Bernhard, toen h(j in Zaandam bij de opening van de nieuwe munitiefabriek der Artillerie-inrichtingen bij de Hem- brug een jachtgeweer met kjjker cadeau kreeg van de president-directeur der Fair- child-fabrieken in Amerika, de heer Dick Boutelle. De nieuwe betonnen fabriek vervaardigt de zogenaamde „punt-50"- munitie. een patroon van klein kaliber voor de luchtverdediging, voor vliegtuig mitrailleurs en tankbewapening, patro nen, die tot dusver uit het buitenland be trokken moesten worden. Nu gaat Neder land ze zelf uitvoeren. De inrichting van Vermist vliegtuig op Formosa gevonden Een patrouille, die in het gebergte ten zuiden van Taipeh op Formosa het wrak van het sinds dinsdag vermiste Ameri kaanse transportvliegtuig van het type C-47 heeft gevonden, heeft de stoffelijke resten van tien van de zestien inzitten den geborgen. Naar de overige zes wordt nog gezocht. DODEN OP DE WEG Terwijl zij met een broertje aan het spelen was op de Rijksstraatweg te Nieuw- Helvoet, werd gisteravond de zesjarige Alie Snoeij door een passerende autobus gegrepen. Het meisje was op slag dood. De chauffeur was met zijn bus zover naar links uitgeweken dat de bus in een sloot terecht kwam. Geen der inzittenden liep letsel op. Ook in Nijmegen heeft een buschauf feur tevergeefs geprobeerd een verkeers slachtoffer te ontwijken. Op de Sdnt Ag- nietenweg kwam de 58-jarige opperman W. de Haard ook onder de bus. Hij over leed ter plaatse. de fabriek is grotendeels bekostigd met een bedrage uit het Amerikaanse mili taire hulpprogramma. Minister Staf was met vele andere autoriteiten, onder wie de Amerikaanse ambassadeur Ph. Young, die met de Prins een moderne draaibank bekeek (foto onder) aanwezig en hij deed mededeling van de benoeming van mr. H. L. Woltersom, pres.-commissaris dor A.I. tot commandeur in de Orde van Oranje- Nassau, bij bevordering. Het hoofd van dc bedr(jfsdienst van de A.I., de heer P. Sjardjjn, werd benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De Prins reikte de versierselen uit. Elf doden, veertig zwaar gewonden ELF DODEN en ruim zeventig gewonden zijn de droeve balans van een ontsporing van de sneltrein Nice-Parijs, die vanmorgen vroeg plaats had bij het station Bollène-La Croisière in de vallei van de Rhone, 40 km ten noorden van Avignon in Zuid-Frankrijk. De expresse vloog met een snelheid van 120 kilometer door een verkeerde wisselstand een zijspoor op. De locomotief en de voorste wagens werden uit de rails geslagen, waarbij het eerste rijtuig, een slaapwagen, als het ware in de locomotief schoof. Zeven andere wagens onspoorden, maar bleven op de wielen staan. Militairen van het garnizoen in Orange snelden te hulp. De gewonden werden on middellijk naar ziekenhuizen in Bollène en Orange gebracht. Bij de botsing v vijf personen, de machinist van de trein en de vier passagiers in de eerste slaap wagen op slag dood. Op weg naar he' ziekenhuis en kort na aankomst daar stierven nog zeven mensen. Eén passagier belde onmiddellijk zijn huis op öm te zeg gen, dat hij geheel in orde was. Tijdens het gesprek zakte hij echter ineen stierf. Veertig gewonden zijn er zeer t aan toe; vier verkeren in levensge- De passagiers waren bijna allen toeristen, die van hun vakantie terug- Onbegrepen opdracht Het ongeluk is hoogstwaarschijnlijk wijten aan een niet begrepen opdracht aan het seinhuis van Bollène. De chef- seinwachter heeft verklaard opdracht te hebben ontvangen een trein op eer spoor te dirigeren op het ogenblik, dat de expresse het station naderde. Iemand gooide echter de wissel om door de expresse in volle vaart het dode spoor opjoeg. Koningin at taartjes met speeltuinjeugd De Koningin heeft gisteren in gezel schap van haar dame du palais mevr W. A. Repelaer van Driel geboren Van der Willigen een onofficieel bezoek ge bracht aan het kamphuis Amsterdam- Zuid van het Amsterdams speeltuinver- bond te Valkeveen. Het bezoek was be paald op ongeveer een uur, maar heeft bijna twee uur geduurd. Koningin Ju liana heeft na een rondgang door di1 door de speeltuinmensen zelf gebouwde kamphuis, op ongedwongen wijze m< kinderen meegespeeld en gezongen, kinderen zijn door de K-oningin getrak teerd op taartjes, waarbij uiteraard eer glaasje oranje limonade werd geschon- Brits witboek over ontwapening TN BEGINSEL bestaat er overeen- -L stemming over een aantal voor stellen, dat tijdens de onderhande lingen in de ontwapeningscommis- JljET 76 PASSAGIERS aan boord is gis teravond de super-constellation PH- LKV Meson van Schiphol vertrokken met bestemming Biak. Onder de passa giers bevonden zich familieleden van de overlevenden van de ramp met de Neu tron en leden van de commissie van on derzoek, bestaande uit luchtvaartdeskun digen van de K.L.M. en de Rijkslucht vaartdienst. De president-directeur van de Kon. Luchtvaart Mij., I. A. Aler, heeft samen met de bedrijfsdirecteur voor de vlucht- produktie, J. A. Baoh de familieleden en deskundigen uitgeleide gedaan. Geruime tijd onderhield de pres.-directeur zich met de heer en mevrouw Klein Klouweniberg, de ouders van de gewonde stewardess, de heer en mevrouw J. de Boer, ouders van de K.P.M.-employé S. M. de Boer, me vrouw G. Leiker en de heer F. R. de .Vries, resp. moeder en schoonvader van DESKUNDIGEN De K.L.M.-deskundigen vertrokken on der leiding van het waarnemend hoofd bureau veiligheid G. C. Wansbeek. De in specteur van de Rijksluchtvaartdienst C. L. Gosen vertegenwoordigt de vooronder zoeker van luchtvaartongelukken in Ne derland, J. W. F. Bakker, directeur-ge neraal van de R.L.D. De gouverneur van Nederlands Nieuw- Guinea zal eveneens een commissie van onderzoek instellen. De gisteravond ver trokken deskundigen zullen voor dit on derzoek hun diensten aanbieden. De K.L.M.-deskundigen brengen uiteraard verslag aan de maatschappij-d-ireotie uit. terwijl de deskundigen van de R.L.D. rap port aan de vooronderzoeker uitbrengen Het rapport van de vooronderzoeker is dan weer bestemd voor de Raad voor de luchtvaart, die te zijner tijd zal beslissen of er een openbaar onderzoek zal plaats hebben, wat o.m. afhankelijk is van de vraag of het vooronderzoek positieve re sultaten aan het licht gebracht heeft. AANWIJZINGEN De commissie die zaterdag na aankomst van de deskundigen op Biak in zijn defi nitieve vorm zal worden samengesteld, hoopt door onderzoek van materiaal van het verongelukte toestel, door gesprek ken met overlevenden en met luchtvaart autoriteiten ter plaatse, voldoende aan wijzingen te krijgen om de toedracht van en de omstandigheden waaronder de ramp plaats had, nauwkeurig vast te stellen. Hoelang het onderzoek van de commissie zal duren, valt niet te zeggen, maar aan genomen mag worden, dat de luchtvaart- experts eerst over enkele weken terug j zullen keren. sie der Verenigde Naties is gedaan. In een witboek van de Engelse rege ring over de stand van zaken bij déze besprekingen wordt geconsta teerd, dat er vooruitzichten zijn op een beperkt akkoord over de ontwa pening. De besprekingen zijn niet te vergeefs geweest. Als eerste punt, waarover men het eens is geworden, noemt het Engelse witboek de vermindering van de troepensterkte door Amerika en Rusland tot 2.500.000 man elk. Voor Frankrijk en Engeland geldt een plafond van 750.000 man. Alleen moet nog worden vastgesteld wat er onder „troepen" kan worden verstaan. In dit eerste stadium van de ontwape ning zullen de staten hun klassieke be wapening moeten beperken door uitwis- ieling van lijsten met wapens, die onder internationaal toezicht in depots worden ondergebracht. Hoe deze lijsten moeten worden uitge wisseld, is nog niet opgelost. Verder is men het er in principe over sns, dat door controle uit de lucht en te land gewaakt moet worden tegen een ver assende aanval. Ten slotte delen dc partijen dc mening, iat men in eerste Instantie beter naar ien gedeeltelijk dan naar een volledig ontwapeningsakkoord kan strev-n. Zoals bekend bestaat er n ■•cinig overeenstemming over de kv n de staking van de kernproeven >p- schorting van de produktie Het Engelse witboek noem' J .uwe Amerikaanse voorstellen nog mei, omdat Stassen zijn plan nog niet helemaal op tafel heeft gelegd. Hogere vergoeding beschikbaarstelling woonruimte (Van een onzer redacteuren) l~\e minister van maatschappelijk werk, dr. M. A. M. Klompé, zal binnenkort een beschikking tot wij ziging van de „Regeling vrijwillige beschikbaarstelling van woonruimte" uitvaardigen. De beschikking, die de ministerraad reeds is gepasseerd, be vat een aantal belangrijke verbete ringen. J De maximale vergoeding, die men krijgt wanneer men zijn huis voor In woning geschikt maakt, zal gebracht wor den van f 400 op f 800. 2 Zij, die in een kleiner huis gaan wo nen om een groter gezin te helpen, krijgen hun verhuiskosten geheel ver goed. De thans bestaande vergoeding voor het opnieuw inrichten van de kleinere woning zal belangrijk worden verhoogd Voor de opslag van overtollig gewor den meubelen zal men een bedrag in eens ontvangen. De bedoeling van de „Regeling vrijwil lige beschikbaarstelling van woonruimte" is, het voor de bewoners van overtollige woonruimte aantrekkelijker te maken een deel van hun huis (of de gehele woning) af te staan. Door het oplopen van de prijzen ln de adhter ons liggende jaren, waardoor de ln de regeling neergelegde uitkeringsbedragen nan reële betekenis inboetten, verfoor de vrijwillige beschik baarstelling veel van haar bekoring. Ten einde de oude aantrekkelijkheid terug te winnen en zo mogelijk de stimulerende werking maximaal te verhogen, heef; de regering besloten belangrijke verbeterin gen in de regeling aan te brengen. Zij verwacht, dat deze de woningnood nietl onbelangrijk zullen verlichten. Later bleek dat het inderdaad de be doeling was geweest de verongelukte trein op een zijspoor te leiden om de snel lere NiceAmsterdam-expresse voorrang te verlenen. Ongetwijfeld is er een ver warring geweest bij het selcnbuisperso- neel of de machinist van de NiceParijs expresse. Bom aan boord Een anoniem telefoontje heeft gisteren verschillende kantoren van de Franse luchtvaartmaatschappij Air France in op schudding gebracht. Een onbekende vrouw belde de passageafdeling van het New Yorkse kantoor op met de medede ling, dat zich een bom aan boord van een Air France toestel bevond. Welk toestel dit betrof werd niet gezegd. Het vliegtuig dat juist uit New York op weg was naar Parijs werd onmiddel lijk naar Boston gedirigeerd, dat van de route New YorkMexico naar Mont gomery en een derde toestel van Sydney (Nieuw Schotland), op weg naar Parijs, moest onmiddellijk naar Sydney terugke ren. In geen der drie toestellen is echter iets verdachts gevonden. Koerier van Maleter krijgt twaalf jaar De verbindingsofficier van generaal Pal Maleter tijdens de Hongaarse op stand, Jozsef Gabor Dilinko, is te Boe dapest tot twaalf jaar veroordeeld. Bo vendien zijn zijn goederen verbeurd ver klaard en hem de burgerrechten voor tien jaar ontzegd. Overstroming; op Java Achttien mensen zijn om het leven gekomen en meer dan vierduizend wer den dakloos door overstroming van de Tjibeët, een zijrivier van dc Tjltarocm in West-Java. Drie dorpen in de afde ling Lakbok zijn geteisterd. De overstroming volgde op een hevige regenval. Ongeveer 680 huizen zijn ver nield en 1000 hectaren rijstveld en an dere landbouwgronden staan onder wa ter. De verbinding tussen West- en Mid- den-Jgva zijn volkomen gestoord, daar de hoofdwegen ruim anderhalve meter onder water staan en de telefoonpalen zijn weggespoeld. Radio-Boedapest meldde gisteren, dat Hongaarse parlementsleden er over heb ben geklaagd, dat „vijanden van het re giem" begonnen zijn met de verstoring van de broodvoorziening van de bevol king. Zij eisten, dat de schuldigen streng worden gestraft ZATERDAGMORGEN vindt U weer nieuwe OPRUIMINGSKOOPJES in de etalagc's COUPONS LOPER - BALATUM GORDIJNSTOF VITRAGE EXTRA AANBIEDING Bouclé- en Jaspé Tapijt v.a. 11.90 p.m. M BOTERMARKT 23 HET WEER IN EUROPA I! i! zzw z wzw Veranderlijke wind De Bilt verwacht tot mor genavond: Opklaringen, maar hier en daar ook enkele buien, met kans op onweer. Weinig verandering ln temperatuur. Overwegend zwakke veranderlijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 20 juli: zon op 4.48 uur, zon onder 20.50 uur. Maan op 23.Ro uur, maan onder 14.02 uur. Laatste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1