Chauffeur Kuypers won Tour van Valkenburg gevapan tapeK mtZmdog! Schoolhoofden in Noordwijk kwamen en gingen Militair Vierdaagseleger krijgt goede verzorging Sleutelstad kampioen van derde klasse K.N.Z.B. NIKUWh LEIDSCIIfc COLRAINT 13 VRUDAG 19 JLLI 1957 Stortregen spoelde zweetdruppels weg Driedaags marine-wielerfeest uit na spannende derde etappe DE 21-JARIGE CHAUFFEUR André Kuypers uit Limburg, die in 1952 de junii juniorenafdeling van de Limburgse wielerfederatie vaarwel daarna geen racefiets meer bereed, heeft gistermiddag in het vliegkamp Valkenburg de lustrum-Tour op gewone fietsen voor het militair en burgerlijk personeel van deze marinebasis gewonnen. Kletsnat van de stortbuien, die de renners (en hun gevolg) in de laatste kilometers de derde en laatste etappe hadden overvallen, vertelde hij, hoe hij in zijn wielrennerstijd nooit had kunnen sprinten. Altijd was André vierde, vijfde, hoog stens een 'keer tweede, maar nooit eerste. De vier trainingsritten, die hij had ge maakt, voor hij aan de vijfde Tour var Valkenburg meedeed, moeten hem de sprintkunst onder de knde hebben doen krijgen. Of. dat kan ook, hij moet door „angst" zijn gedreven. Zijn collegae chauffeurs maakten hem erop attent, dat als hij niet had gewonnenEnfin, Het-was een spannende rit. deze laat ste etappe. Het was voor Kuypers, die ir het algemeen klassement omstreeks an derhalve miinuut voorsprong had op vliegtuigmaker Abbemhuis, zaak om in d< kopgroep te blijven. Als hij daarin slaag de, dan zou. zelfs al won Abbenhuis de etappe en daarmee de minuut bonifii tie, hij in de gele trui de ereronde mogen rijden als totaalwinnaar. Vandaar, d; overal waar de kopgroep voorbij kwar de blikken uitgingen naar de gele tru die Kuypers droeg. Wel, die gele trui ls overal In de voorste gelederen te zien geweest en de drager ervan kwam, zoals gezegd, zelfs als erste na een felle sprint over de eindstreep, maar er moet even op worden gewezen, dat Kuypers, behalve dus in de laatste honderd meter, geen kop heeft gedaan. Dat werd hem door andere koplopers wel wat kwalijk ge nomen, maar wielrennen ls nu een maal niet alleen een kwestie van krachtsontplooiing, maar ook van her senwerk. En wielerhersenwerk doet Kuypers blijkbaar goed. Kopgroep Na het veriaten van het kamp had zich uit het in zeer hoog tempo van start ge- gaan rennersveld van ruimschoots hon- derd deelnemers al een kopgroepje van een man of vijftien gevormd, dat op en- j kele seconden werd gevolgd door een tweede veel grotere groep. Uit'deze laat ste groep slaagden enkele renners er nog in het gat tussen hen en de kopgroep te overbruggen en zo zag Wassenaar een voorhoede aanstormen van 20 renners. Dat waren sgt. Halie, sgt. Wormhoudt, de vliegtulgmakeirs Smeitink, Kegge, Griep, I Blom, Abbenhuis, Buis, Kalkman, Haazen, I Anink, de chauffeurs Bombeek (winnaar eerste etappe), Kuypers (gele trui), Zwart en verder Korporaal Bos, sgtrTessers, ma. I rinier C. D. Pieterse. soldaat Hofmans, vliegtuigmaker Houwers en hofmeester j Heumen, welke laatste twee renners ach ter uit de tweede groep de sprong na; kopgroep hadden gewaagd en met se Dit twintigtal renners vergrootte voort durend zijn voorsprong. Uit de bocht Bij het aanzetten voor de sprint in Wassenaar, waar de belangstelling van de burgerij buitengewoon groot was gebeurde een ongelukje, dat ge lukkig nog goed afliep, hoewel het chauffeur Zwart minder goed beviel, want hij verspeelde er zjjn plaats in de kopgroep door. Zwart zette zo fel Jubileumtoernooi D.C.L. ■Met veel enthousiasme zijn de twe eerste ronden gespeeld in het jubileum- toernooi van D.Ch. Eerst kregen de win naars van'de zomerwedstrijd hun prij: De eerste ronde had al een sensationeel verloop. Zo moe6t de hoofdklasser C. J. Hakemulder toezien, hoe P. Zeegers hem een nederlaag toebracht. Van der Putten en Van der Mey werdén volgens de regels der kunst verslagen, resp. door Olivier en Van der Blom. De verdere uit slagen luiden: E. J. HillebrandBlom 02; P. ZeegersVan der Reyden 02, Van der MeyHakemuider afgebr.; Ben schopHillebrand 02, Van der Putten— Belt afgebr.; De Jeu—Ligtvoet 2—0, Van der ReydenBenschop 20, W. Later- veerHillebrand uitgesteld; BeltRijs- dam 20. Schakers op excursie De deelnemers aan het internationale jeugdschaaktoernooi in Den Haag hebben gisteren een vrije dag genomen. Er werd niet gespeeld en de jeugdige schakers kon men in Gouda en in de Rotterdamse ha- In de loop van vandaag zouden echter de vier afgebroken partijen uit de vorige ronden worden uitgespeeld en vanavond om 7 uur vangt in de Johan de Witt HBS In Den Haag de vierde ronde aan, waar na zaterdag de vijfde en tevens de laat ste ronde zal worden gespeeld. Onze landgenoten, die weliswaar aan de kop van de ranglijst gaan, zullen het .echter nog zwaar te verduren krijgen, want met de wedstrijden tegen Duitsland en Enge land voor de boeg hebben zij het zwaar ste programma af te werken. Vordering woonruimte in Rotterdam Een derde van de pasgetrouwde echtpa ren in Rotterdam is genoodzaakt voorlo pig gescheiden te wonen. De woningnood in de Maasstad baart de grootste zorg ten aanzien van hen, die de laagste inkomens hebben. Ofschoon men het vorderen van woonruimte een bijzonder onaangename maatregel vindt, wordt door het gemeen tebestuur overwogen of men deze maat regel toch niet in strengere mate moet gaan toepassen. Dit omdat vaak van de mensen geen medewerking wordt verkre gen om te helpen de woningnood eniger mate te lenigen. Becijferd is, dat de Maasstad over bijna evenveel kamers (700.000) als inwoners beschikt, zodat zuiver theoretisch gezien een oplossing van de woningnood moge lijk is. aan voor de race om de midden- standspremie, dat hy de bocht, waar op hy afvloog, verkeerd beoordeelde. Hy kon zyn stuur niet op tyd omkry- gen en stoof op het publiek in. Een klein meisje werd ondersteboven ge reden, maar stond meteen weer op. Zwart, die zijn verontschuldigingen aar bood, kreeg de fiets van zijn ploeggenoot Aerts, die in het algemeen'klassement de 45ste plaats bezette en voor wie de laat ste etappe er toch niet meer zoveel toe deed. Zwart zelf stond op de achtérste plaats in het algemeen klassement. Een tijdlang reed hij op de geleende fiets mee de derde groep. Later, in Valkenburg, >t hy de sprong naar de tweede groep te maken. Zo bezette hij toch in het dag- klassement nog een goede plaats. Verwoed Aan het begin van de zuid-Boulevard i Katwijk aan Zee. waar burgemeester H. Duiker in de politie-radio-wagen de ;rs zag aankomen, waarna hij ze bij het begin van de Zwarteweg aan de grens KatwijkNoordwijk aan zioh voorbij liet gaan, bleek de situatie In de kopgroep te zijn gewijzigd. Vliegtuigmaker Kalkman won hier de sprint om de mid denstandspremie. Toen de voorhoede voorbij Katwijk, waar de belangstelling ook al bijzonder groot was, linksaf de Zwarteweg opreed, kwam enkele honder- neters naar achteren de volgende groep van acht renners-de helling bij de Buitensluis afstuiven. In de kopgroep daalde op de Zwar teweg plotseling het tempo. Kenne- lyk was de tijd gekomen voor het be palen van de posities voordat de laat ste fase van de stryd zou ingaan. Er was weinig animo voor het kopwerk. Maar de Zwarteweg was nauwelijks onder de wielen weggeflitst, of ér werd vooraan weer een verwoede uit looppoging gedaan, In een gestage re gen, die enkele minuten later aan groeide tot een volwassen storbtui. Kus Van het geweld, waarmee plotseling vee renners probeerden een voorsprong nemen, dreigden soldaat Hofmans sgt. Tessers de dupe te worden. Tot hun geluk mislukte de coupe vooraan en enkele kilometers verder kregen ze weer aan sluiting. Op de sprint in Valkenburg na viel er in' het leidende groepje renners geen bijzonders meer voor. Het kwam, slechts uitgerekt door de eindsprint, aan de finish, die door Kuypers het eerst werd bereikt voor Wormhoudt, Bombeek en C. D. Pieterse. Voorts volgden, nat en vermoeid, de overige deelnemers, alleen of in groepjes. Chauffeur Kuypers had toen al met een tuil bloemen zijn ererondje gereden en de (vluchtige) kus in ontvangst genomen van mevrouw A. M. van Dilst-van Ooijen, echtgenote van het jurylid korporaal Van Dilst. Er bleek zich tydens deze eerste etappe in Wassenaar opnieuw een on geluk te hebben voorgedaan. Op de Kokshoornlaan was vliegtuigmaker Salomons tegen een aan de kant ge parkeerde vrachtauto opgebotst, op volle snelheid. Zy'n fiets was een wrak geworden. De beryder werd naar de ziekenboeg in het vliegkamp vervoerd, maar daar oordeelde men het beter. irinehospitaal te Klassementen Dagklassement: 1 Kuypers 58 min. 33 sec.; 2 Wormhoudt 58.34 3 Bombeek 58.35; 4 tot en met 17 in dezelfde tijd als Bombeek: C. D. Pieterse, Kruijf, Keg ge, Smeitink. Koldeweij, Anink, Griep, Abbenhuis, Blom. Bos, Buis, Haazen, Heumen en Kalkman; 18 Tessers 58.45; 19 H-ofmans 59.05; 2U Poelman 1.00.37. Dagploegenklassement: 1 Eroba 2 i 56 min. 45 sec.; 2 Squadron 8 2.57.47; Neptunes 2.57.47: 4 Onderofficieren 2.59.04; 5 M.E.B. 3.00.00. Sprint Wassenaar gewonnen door Kol deweij. die ook de sprint in Valkenburg op zijn naam bracht. Prijs strijdlustigste renner: Schipper. Grootste pechvogel: Wieringen. Onge lukkigste renner: Salomons. Prijs voor de berijder van de zwaarste fiets: Meij. Prys strijdlustigste renner over hele Tour: Kalkman. Grootste pechvogel over hele Tour: Salomons. Prijzen, gekostumeerde groepen: 1 Bed- i; 2 Visclub; 3 Captain Kid; 4 Veilig Verkeer; 5 Buitenbeentje. Algemeen eindklassement: 1 Kuypers 3.32.26; 2 Abbenhuis 2.35.01; 3 Bombeek 2.35.21; 4 Anink 2.35.27; 5 Bos 2.35.27; 6 Wormhoudt 2.35.53; 7 Buis 2.36.04 8 Kegge 2.36.06 9 Griep 2.36.16; 10 Kruijf II; 11 Kalkman 2.36.53; 12 C. D. Pie terse 2.37.31; 13 Poelman 2.37.53; 14 Zwart .38.03; 15 Koldeweij 2.38.06; 16 Smeitink 2.38.32; 17 Haazen 2.38.58: 18 Tessers 39.10: 19 Pal 2.41.09; 20 Blom 2.41.51. Eind-ploegenklassement: 1 Eroba 7 uur, 45 min., 50 sec 2 Squadron 8 7.52.31; 3 Neptunus 7.54.33; 4 Onderofficieren 7.56.16; 5 M.E.B. 8.03.08; 6 Fotodienst x 9) 8.04.25 7 Holtorren 8 07.41. Vanavond worden op het feest In de Burcht te Leiden de belangrijkste prij- uitgereikt door de commandant van het marinevliegkamp, kapitein ter zee vlieger A. W. Wltholt. Waterpolo. Voor de zomercompetitie m de KNZB zijn gisteravond de vol gende polowedstrijden gespeeld: dames ersje klasse: ODZHZC 14; heren eerste klasse A: DZVRZC 8—1; heren •ste klasse B: PSV-^De Dolfijn 2—1: ren eerste klasse C: HaarlemDWR Zweedse estafette. Een ploeg van de Haagse atletiekvereniging „Vlug en Le nig", bestaande uit Parlevliet, Van Har- develd, Aret en Saat, heeft gisteravond in Rotterdam het Ned. verenigingsrecord Zweedse estafette verbeterd en 'gebracht or»1 min. 58.1 sec. Het record stond se dert 1949 op naam van AAC uit Amster dam met 1 min. 58.7 sec. ROLFILN1 Langslapers werden uit bed gehaald Te Bandjarmasin is een razzia gehou den onder ambtenaren, die te laat op hun werk kwamen, aldus A.I.D. In totaal heeft de militaire politie 62 langslapers opge haald en naar het hoofdkwartier ge bracht, waar zij een berisping kregen! VOORSCHOTEN Aanrijding Gisteren werd de bromfietsrijder I. S., doordat hij geen voorrang verleende bij de oversteekplaats bij de Zilverfabriek. door een auto aangereden. S. kreeg slechts lichte schaafwonden en kon zijn weg vervolgen. De auto bleek te zijn van de secr.- generaal van de K.S.G. Bazaar In het kinderhuls Nieuw Voordorp zal volgende week dinsdag van half 3 tot 5 uur en van 7 uur tot half 10 een bazaar worden gehouden in de kerkzaal en de tuin. De bazaar heeft ten doel de kin deren. ongeveer 160 jongens en meisjes van 18 jaar, een prettige vakantie te be zorgen. Er zijn vele artikelen en attrac ties: Noordivijk aan Zee Er moet een goed samenspel zijn tussen ouders en school IN EEN SAMENKOMST met de ouders werd gisteren in de school aan de Nieuwe Zeeweg afscheid genomen van het hoofd der school, de heer G. H. Ykel, die naar Katwijk vertrekt. Tevens werd zijn opvolger, de heer W. A. de Jong, gekomen uit Arnhem, als zodanig geïnstalleerd. Behalve de ouders en het bestuur van de schoolvereniging, waren aanwezig het voltallig personeel van de school, benevens de collega's hoofden van scholen, de heren D. Feenstra, Th. Haakman, P. Kuyt, M. Posthumus, J. J: Schoonhoven, A. Sistermans en J. K. de Vries, benevens het hoofd van de Chr. M.U.L.O. te Katwijk, de heer Bentsnijder. De voorzitter van het bestuur, de heer W. Baalbergen sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen. Hij deelde mede dat bericht van verhindering was ingekomen van het college van B. en W.. van de in specteur van het l.o. de heer Machielsen. het hoofd van de r.-k. mulo, de heer „Operatie Centraal" in Nijmegen wel voor de éénenveertigste maal de internationale bekende Vier daagse afstandsmarsen worden ge houden. Een record aantal deel nemers van over de 13.000 zullen in deze laatste volle week van juli weer .n Nijmegen vertoeven voor dit jaar- ijkse sportief wandelsportgebeuren. Aan deze Vierdaagse nemen ongeveer 8400 binnen- en buitenlandse militairer deel. Voor de eerste maal zullen zU voor ijdens en na de marsen centraal worder •erzorgd, waartoe het Nijmeegse garni- oen ls ingeschakeld. Deze actie heeft in middels de naam „Operatie Centraal" ge- Het vorige jaar verzorgde het Nijmeeg- garnizoen de buitenlandse militairen er de luchtmacht, in totaal 2000 man. Deze „Operatie Centraal is van groot economisch belang, want het vorige Waterpolo Door met 40 van SZC 1 te winnen werden de Leidenaars, vorig jaar de derde klasse gedegradeerd, nu volko men verdiend kampioen en zo zullei kele beslissingswedstrijden noodzakeiyk zyn om Sleutelstad weer in de tv klasse terug te brengen. De wedstrijd begon met een klein wicht voor de thuisclub. Spoedig bracht N. van Berkel de stand op 1—0. Ondanks het gemis van N. Brouwer als midvoor, speelde J. Dool zijn tweede wedstryd, hy deed het nog opperbest. Voor rust wist echter W. van Zijl de stand op te brengen. In de tweede helft ging het voo De Limburger André Kuypers, chauffeur bij de Koninklijke Marine, die zowel de tijdrit als de derde etappe van de lustrum-Tour van het vliegkamp Valkenburg tvön en daarmee eerste werd in het algemeen eindklassement van deze wielerronde voor renners op toerfietsen. Fotodienst MVKV Valkenburg. thuisclub niet zo vlot en vele schoten gingen naast of over, totdat J. Dool zijn kans kreeg en het 30 werd. SZC gaf zich nog niet gewonnen, maar de hechte Sleutelstad-achterhoede gaf geen krimp en W. van Rooyen wist ten slotte de stand op 40 te brengen. Sleutelstad 2Pinguïns 3 7- Ook in deze ontmoeting was de thuis club oppermachtig. Spoedig bracht Dool de stand op 10. Nadat een Sleutel stad-speler naar de kant was gegaan, kon P. Evades toch 20 scoren. Nog vo zorgde Joh. Bekkering voor 3—0. In de tweede helft was reeds vo een speler van de tegenpartij n kant verwezen en na goed samenspel zorgde Joh. Bekkering voor 4—0. J. Dool maakte nog even 50 en toen kreeg de tegenpartij loon naar werken en werd het 51. Na een hevige bui Dool en Fr. Thuyssen de stand op 71 te brengen. LGB—Sleutelstad (adsp.) 61 Door onvolledigheid van Sleutelstad werd het hier een gemakkelijke winning voor LGB. Met rust was de stand 2—0 en nadien voerden de Leidse golf brekers deze op tot 61. Doelpunten kwamen voor LGB van Beukering, Verburg, Van Brussel en Du Prie (3x). Sleutelstad wist door v. d. Berg een verdiend tegenpunt te maken. A.Z.C. I—De Zijl I 1—4 Het eerste zevenlal van AZC Is tot n toe in deze competitie zonder overwin ning gebleven. Gezien het spel van enkele jongeren, bijv. midachter Thomas, nu we té mogen zeggen, dat men er wel i komt, vooral als men gebruik maakt schap van de eersie klasse kring Gouwe- da of Leiden. Vooral het schieten is nog onverzorgd en was dit beter geweest, dan had men stellig tegen De Zijl uit Leiden een meer eervol resultaat bereikt. Onbekendheid met de spelregels van de grensrechter gaf de gasten het eerste doelpunt cadeau, want de bal was niet ver genoeg doorgedreven, maar toen deze functionaris appèlleerde gaf de scheids rechter doelpunt. Zonder dat zij veel sterker waren, voerde De Zijl in de eerste helft de score op tot 0—4. De Alphense doelman ging niet steeds vrijuit. Midvoor W. Kamper kreeg geen kans tegen de hem sterk bewakende Leidse midachter. In de tweede helft was de AZC sterker, maar verder dan een doelpunt van Coen v. d. Bijl uit een strafworp bracht men het niet en zo werd de eindstand 1—4. Het eerste dames-zevental komt er ook tegen het einde van de competitie wat beter in. De meisjes van GZC 4 uit Gouda moesten dat ervaren. Nel Bezemer zorg de in de eerste helft voor 1—0 en Suzan v. d. Berg direct na de wisseling voor 20, waarbij het bleef. De AZC-jongens verloren, evenals de roten, met 1—1 van De Zijl-jongens. Waterpolo De beslissingswedstrijd tussen de heren- zeventallen BZ en PC I uit Bodegraven: en LWV I uit Leiden om het kampioen schap van de eerste klase kring Gouwe- Rijnstreek wordt donderdagavond 26 juli et nieuwe Alphense zwembad ge speeld. jaar, toen ieder onderdeel eigen verzorging genoot, waren vierhon derd tot vijfhonderd auto's nodig. „Operatie Centraal" wordt uitgevoerd met slechts 90 voertuigen, ondanks het feit, dat het aantal te verzorgen mili tairen is verviervoudigd. De leiding van de „Operatie Centraal" berust bij kapitein M. A. Spring en lui tenant J. E. H, Schroeber, doch de werk zaamheden zijn verdeeld over diverse secties, onder andere geneeskundige ver zorging, distributie, verbindingen, motor transport, leiding centrum, inlichtingen en verzorging materiaal en emballage. Voor de huisvesting Is adjudant A. Bet man verantwoordeiyk. Alleen al vooi de buitenlanders betreft moest hy onderdak voor 1900 personen, 1000 dan vorig Jaar, zorgen. Hy is daar stekend in geslaagd. Het gewone garnizoen Nijmegen wordt ondergebracht in een tentenkamp, zodat de kazernes vry zijn voor Vierdaagse- deelnemers. Bovendien heeft hij in de stad, dank zij de medewerking van gemeente en schoolbesturen de beschikking gekre gen over 3B legeringsgebouwen. Luitenant Hermans, die de levensmid delenvoorziening onder zijn beheer heeft, moet elke dag ongéveer liöOtf pérs'orien: wandelaars, helpers en personeel* voe den. Hij krijgt daarbij hulp van 60 man van de Militaire Koksschool uit Leiden. Elke dag moeten 36000 boterhammen worden gesmeerd en belegd. Er worden 60.000 eieren ingeslagen, alsmede iedere dag 30.000 liter melk. Voor het middag eten geen stamppot! zyn duizenden gemellen beschikbaar en natuurlyk ook ote drinkvaten. Het ontbijt en het middagmaal worden per auto's naar de verschillende legerings plaatsen gebracht. De lunchpakketten worden uitgereikt bij de grote rust tjjdens lars. Voor die rust zijn speciale ter- in voor de militairen aangewezen. HILLEGOM Modern liandelsgebom gisteren geopend Onder grote belangstelling werd gister middag door de N.V. Schenker en Co's het nieuwe kantoorgebouw met twee loodsen officieel geopend, dat In de af gelopen maanden aan de 2de Loosterwcg irrezen. Het gebouw ls zeer modern, zowel van architectuur als van inrichting. Het doet aan de buitenkant denken aan een gezellig landhuis, maar een kykje binnen toont aan. dat doeltreffendheid het eerste streven s geweest. Architect P. H. Goede uit Amsterdam heeft vele nieuwe theorieën bij de bouw inrichting in praktijk gebracht. Naast de loods, die een oppervlak heeft an 106 vlerkante meter, is er momen teel nog een In aanbouw, die een opper vlak zal krijgen van 140 vierkante meter. In deze loods, die vooral in ddenst van de transitohandel zal komen te staan, zal en aparte douane-afdeling worden inge- icht. De uitvoerder van dit moderne bouw complex is de fa. W. F. Nijman en Zonen Hillegom. Burgerlijke stand GEBOREN: Anna Dlna, dr van J. J. Caspers en T. P. van der Zande; Elisa beth. dr van H. van der Wolf en G. Schrier; Francdscus Cornel ie Johannes, zn J. W. van Leeuwen en G.' J. van der ONDERTROUWD: C. R. Rotteveel en G. M. W. van Dongen; M. G. Seij6ener en J. M. Schrama. GETROUWD: N. L. Jongbloed en W. M. Schreinders; J. J. H. Bokfoove en M Huijesoon; N. Raaphorst en D. de Jong; W. M. Roodzand en C. Kool; J. D. Bons R. G. Haarbrink. OEGSTGEEST Burgerlyke stand GEBOREN: Johanna Sophia Allegonda Maria dr van J. M. Schokkenbroek en ün Duijnhoven; Anna Elièabeth Cornelia Maria dr van C. A. Flès en E. A. M. Menken: Metje Christina Elisabeth A. P. v. d. Heijden en E. van Rij; Selma Theodora dr van A. M. Wijgmans Wlllemsen; Petrus Jacobus Fran- ciscus zn van F. H. Kroon en J. E. A. Maaren; Tom zn van P. de Vries Lentsch l M. A. Wouda. GETROUWD: E. C. Campion! en A. J. an Dam; J. T. de Mooij en M. v. d. Haak; R. Lubbert en W. van Heusden: A. Lepelaar en J. F. Keuter; P. Langen- I berg en M. van Delft. de commissie toe- Neefjes en vi zicht op het l.o. Spr. las een 6öhryven Bouma en siprak vervolgens de heer Ykel boe. „Met gemengde gevoelens nemen we heden afscheid," aldus de heer Baalber gen, die erop wees dat het scheidende hoofd ruim 2 jaar geleden in deze functie was benoemd. We hebben van deze be noeming nooit spijt gehad, integendeel, uw onderwijs was steeds boven alle lof verheven. Dit .bleek het beste uit de be haalde resultaten. Bovenal was u een christelijk onderwijzer, aldus de heer Baalbergen, Iets wat van het allergroot ste belang is. We hebben in de be6te har monie steeds samengewerkt en daarom spijt ons uw vertrek de motieven aanvaai Spr. dankte ook n goede zorgen en we zegen toe op de nii Katwijk. al kunnen 1 Ykel voor de tenslotte Gods e werkkring in Installatie Overgaande tot de installatie van het nieuwe hoofd zei de heer Baalbergen, dat het bestuur hoge verwachtingen koester de. Het was niet gemakkelijk een besluit te nemen, omdat er vele goede kandida ten waren. Eenstemmig is u tenslotte be noemd en vol vertrouwen leggen we de leiding van deze school in uw handen. U heeft eminente voorgangers gehad kunt zich verzekerd houden van de vol- edige medewerking van het bestuur. Namens de collega's wenste de heer Th. Haakman het scheidende hoofd veel geluk in zijn nieuwe functie. Hij begroette met enkele hartelijke woorden het nieu- e hoofd. Namens het personeel sprak de heer A. de Jong. Hij betreurde het heengaan van de heer Ykel en wees op de hartelijke samenwerking en de goede collegiale verhouding steeds had geheerst. Ook de heer de Jong begroette met enkele harte lijke woorden zijn naamgenoot en hoopte op een goede samenwerking. Het nieuwbenoemde hoofd zei in zijn toespraak dat hij met véél genoegei het ulo werkzaam geweest was. Het werk lagere school is anders; heeft als regel meer contact met de ouders en het onderwijs is meer karak tervormend. Veelal verdwijnt het mens-zijn achtei is beroep. God heeft ons in Christus de mogelijkheid gegeven weer echt mei worden en de school heeft hierin We moeten volgens de Bybel aller die- lar zyn, doch dit brengt vaak conflicten teweeg. Er moet daarom een goed samen- ipel zyn tussen school en ouders. Spr. be handelde voorts nog enkele problemen, soals opleiding en huiswerk, en wees er in dit verband op dat het huiswerk wer- keiyk in het belang van het kind wordt Spr.'s eerste indrukken waren zeer pret- g en hij hoopte op de medewerking var de ouders tot heil van de school en de leerlingen. Spijt Tenslotte sprak het scheidende hoofd, de heer Ykel. Hij wees op de prettige verstandhouding, die 6teeds bestaan had tussen personeel, bestuur en de ouders. Hij dankte voor de ondervonden mede- erking en wee6 erop dat het personeel m de sohool. zonder uitzondering, competent is. „Om dit alles spijt het mij •kere zin dat ik ga vertrekken," al dus de heer Ykel, maar het feit ligt er dat lk mij meer aangetrokken voel tot de grotere jeugd, om die le6 te geven. Spr. dankte de collega's voor hun hartelijke verhouding en voor de goede woorden en tenslotte dat zyn opvolger er zeker ;ou slagen zyn taak naar behoren te volbrengen. Nadat de heer Ykel was voorgegaan in dankgebed, maakten velen van de gele genheid gebruik afsohqid te nemen van de familie Ykel en kennis te maken met het leuwe hoofd en zijn echtgenote. Vogellust bood leden instructieve avond Gisteravond werd een gezellige bijeen komst gehouden voor de leden van Vo gellust met hWjk dames. De heren War- menhoven en Hoek uit Voorhout 6praken i de hand van lichtbeelden over allee, t in de natuur te beleven i6. Er wer den prachtige kleuropnamen vertoond Noordwyk aan Zee, Noordwijk Bln- Warmond, Noor d wijk erh out, Voor hout en het bloemencorso. Na de koffiepauze, waarin een vgrlo- ting werd gehouden, ha<T het vogelleven In de duinen de aandacht. Men kreeg te i, hetgeen in Voorhout door de jeugd- natuurwaoht is bereikt. De jeugd brengt zieke vogels bij de bestuursleden, die na verzorgd te zijn, weer in vryheid worden gesteld. De aandacht werd gevestigd op de opvoedende waarde van het werk van de jeugdnatuurwacht, dat de kinderen wil bepalen by het mooie in de natuur. Voorzitter A. van der Niet dankte de heren Warmenhoven en Hoek harteiyk de prettige avond, die zij de leden hadden bezorgd. Ernstig ongeluk op de Gooweg Op de Gooweg ter hoogte van het lonls-katholieke kerkhof heeft een 24- jarige automobilist badgast in het L1SSE Prot. Kerken bon wen bejaardencentrum Chr. Gereformeerden doen niet meer mee Sinds een jaar bestaan nu de plannen voor de stichting van een bejaardencen trum. Er is In deze tijd hard gewerkt. Zo werd op 17 juni de stichtingsaete gepas seerd en een bestuur samengesteld. Dit bestaat uit de heren N. Bak, .W. van der Lee, M. Luitjes. G. Marseille, L. Ouds hoorn en P. Tibboel (Nederlands Her vormd), H. J. de Koning en C. H. Steen winkel jr. (Geref. Kerk); S. Baay, J. den Breejen en J. de Visser (Geref. Gem.) en N. Nieuwenhuis (Oud Geref.). In de raad van toezicht hebben zitting de heren J Both, Jac. C. Nieuwenhuis. A. Schraven- deel en P. S. van Waveren. De Christelijke Gereformeerde Kerk heeft zich van deze gezamenlijke actio voor een Christelijk tehuis teruggetrok ken, hoewel men eerst medewerking had toegezegd en zelfs vertegenwoordigers had aangewezen. Het ligt in het voor nemen een huls te bouwen voor 60 bed den, terwijl de bouw van kleine woningen wordt overwogen. Tussen de Achterweg en Heereweg zijn twee hektare grond aan gekocht, zodat de commissie nu al haar best doet dtt mooie plan voor Lisse te verwezeniyken. Maar uiteraard is hulp van de leden der verschillende kerken nog steeds noodzakeiyk. Ds. Eerland ziek Wegens ziekte was dï H. W. Eerland j.l. zondag niet In staat de dienst te lei den en dit zal hij zondag a.s. ook niet kunnen doen. Daarom zal des morgens een leesbeurt worden gehouden en de middagdienst zal beginnen om vijf uur; in deze dienst hoopt ds. Floor uit Nieuw Vennep voor te gaan. Mulo-examens De volgende leerlingen van de Herv. ULO-school slaagden voor het elnddiplo- Willy van Essen, Adriaan de Vreede, Eddy Kool, Hinke de Vries, Stieneke Vis- icher; aan de Geref. ULO slaagden: Nel Baartman, Henk v. d. Berg en Riet van Hartingsveldt. Dubbel succes Mej. H. J. Segers, onderwijzeres aan de Geref. School in de Schoolstraat slaagde tijdens één examen voor het hoofdacte- camen A en B. Straatoogst Huissleutel, duozit bromfiets, portemon- naie, ring, loonzakje, borduurlap. Examen-successen Mej. B. Möhlmann slaagde voor het examen coupeuse, mej. C. van Steeg voor het exameen costumlère en mej. T. v. Waveren voor het diploma typen. Aan de T. H. te Delft slaagden de heren E. J. M. v. Dijk en K. v. Waveren voor het examen bouwkundig ingenieur. De heer H. v. Voorst slaagde te Amster dam voor het diploma sterkstroom-hulp monteur. Afscheid Om gezondheidsredenen hééft de heer C. Hulzebos afscheid genomen éls hoofd van de openbare lagere school. Op een afscheidsavond werden hem een en cyclopedie en een grammofoonplatenbon aangeboden. Burgerlyke stand GEBOREN: Jannetje, dr van J. Slottje en H. van der Horst, Broelcweg 63; Pieter, zn van B. Witte en M. Bakker, Engelplein 3; Elisabeth Wijnanda, dr van C. J. de Graaf en M. van der Velden, Broekweg 85. ONDERTROUWD: L. J. Weyers en C. M. M. Schenk; B. J. Hesseling en P. C. de Ridder te Noordwyk; B. P. Boelema te Nieuw-Lekkerland en M. A. Ringelberg; J. B. van den Heuvel te Woerden en C„ C. Clemens. GEHUWD: H. J. D. M. Wekking te Hil legom en W. J. M. van der Zwet; G. J. Verdegaal en A. Th. Visser. Nauwere samenwer king K.L.M. en Australië Tydens zyn eendaags bezoek aan Ne derland heeft de president van de Trans Australian Airlines, de heer Warren D. McDonald, die een bezoek aan Fokker bracht met het oog op een mogeiyke leve ring van 12 F. 27 Friendships, nog een on derhoud gehad met de heer I. A. Aler, president-directeur van de K.L.M. De be zoeker zeide het zeer toe te juichen, in de frequentie van de K.L.M. lucht lijn Amsterdam—Sydney in de toekomst verhoogd zou kunnen worden. In begin- s overeengekomen om de reeds be staande samenwerking tussen de beide luchtvaartmaatschappijen te vergroten, zowel op technisch als op zakelijk ge bied. Ds. W. Hop, Nwe Tonge, 56 jaar, overleden Na een langdurige ziekte is in de ouder dom van 56 jaar overleden ds. W. Hop, Hervormd predikant te Nieuwe Tonge. Ds. Hop werd in 1937 te Ernst (Gld.) pre dikant. In 1946 vertrok hij naar Rens- woude en vorig jaar verbond hij zich de gemeente van Nieuwe Tonge. Langeveld gisteravond een botsing ge had met een bestelwagen. De jongeman is in zeer ernstige toestand naar een zieken huis gebracht. Voor zijn leven wordt ge vreesd. Het ongeluk is vermoedelijk veroorzaakt doordat de badgast door een tegenligger werd verblind. Hij botste tegen een boom schoot de weg weer op, Juist toen de bestelwagen naderde. De personenauto werd totaal vernield. Gouden bruidspaar Op 26 juli hoopt het echtpaar J. H. Koudijs—J. van Reeven de vijftigjarige echtvereniging te gedenken. De bruidegom is 79 en z'n vrouw 3 Jaar Jonger. Ze ver heugen zich nog in een goede gezondheid. zoon, twee dochters en 10 kleinkin deren hopen dit feest mee te maken. SchatgraverU De speeltuinvereniging Noordwyk orga niseert woensdag op het strand een grote schatgraverij. Er is een hoofdprijs van 100 gulden. Spreekuur schoolarts De schoolarts houdt woensdag a.s. zlt- ng van 23 uur in de openbare lagere school, Van Panhuysstraat

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 13