macci KlPPENSOÜILLONSOEP I ""fi Vakantiewerk voor scholieren hoeft geen probleem te zijn ai Vier personen verdronken RENNIES Griepgerueht nog steeds de wereld niet uit Academici verdienen in het bedrijfsleven iets meer dan op ministeries ritmeester Nederlandse uitzending van BBC vervalt Kerk en staat in Polen DINSDAG 16 JULI 1957 [^lt J1 PER ZILVERZAKJE C« DE WET BESCHERMTMAAR DE OUDERS MOETEN AAN 'T ROER (Van i onzer verslaggevers.) TAN EN KEES EN IK gaan in de vakantie eerst veertien dagen werken "J in de melkfabriek en dan hebben we met ons zakgeld erbij ieder wel zowat vijfenzeventig gulden. Dan gaan we lekker twee weken trekken in Duitsland, langs de Rijn. Jan heeft een tent en Kees kan kampeerboel lenen en dan hoef ik alleen maar een slaapzak te hebben." j f Dit is dan de mededeling, die Wim, vijftien jaar, derde klas Ulo, zo om- J* streeks Pinksteren aan tafel doet. Ja zeker, zo gaat dat tegenwoordig, jongens van die leeftijd en een oeetje ouder „doen" en „gaan" en „moeten hebben" en als ze in die net-omlijnde plannen door plichtvergeten ouders worden gedwarsboomd, begint de ken i ellende in den brede. Theoretici noemen dat: „storing van de gezinsrust". r J. Si Zeggen de ouders op zo'n mede- dienen, werd in ons land eerst met deling: „O ja, jijn! Nou en die slaap- «ithmulatme bagroet. Best voor de kin- deren 1 En.... een financiële opluchting voor de ouders. Tja, en toen kwamen natuurlijk de ex cessen. De kinderen zochten naar een baantje en er werd in het wilde weg betaald, naarmate hun hulp in de vakantietijd van de vaste werknemers Niet zo bonafide werkge rers trokken profijt van de aanbiedingen en het ging hier en daar wel wat op kinderexploi tatie lijken. Er kwamen ook klachten van andere aard: jonge kinderen die in de landbouw, bij de oogst of de pluk hielpen, moesten veel te hard werken en verdien den ook veel te veel.... er kwamen klachten op moreel gebied, kortom, de een had geluk en de ander schade. En, zoals het dan gaat in een wél-ge ordende staat als Nederland, toen kwa men er comrmigsies en ten slotte be moeide ook de overheid zich er mee. Nu zijn er heel mooie wettelijke maat regelen: landbouw en bedrijven mogen geen jongens beneden 15 en geen meis jes onder 14 jaar aannemen. Elke werk- Spreekt vader de woorden: „Daar komt niets van in, wij ruilen ons ln wj huis en gaan allemaal samen naar ct. Tc Katwijk", dan moet hij spoedig dek- enkelf king zoeken tegen de opstand des )et d zoons. „WE GAAN EVENTJES GELD VERDIENEN r sten ln kan worden geantwoord of opge- "I merkt, verstoort, al naar gelang de strek king daarvan, meer of minder de gezins rust. Het ligt er dan maar aan, hoe ver het ouderlijk gezag reikt. n ZÜ; Br wordt tegenwoordig heel veel ge- ibusjj pj-aat, geschreven en zelfs geconfereerd 30 3 over „het vakantieprobleem", dat. in feite r' helemaal niet op zichzelf staat, maar jn J samenhangt met allerlei opvoedkundige endej faob(>ren' o m- de structuur van het gezin, wer< de binding van het gezin, de leiding, het 'scha; Sezag en vooral het inzioht van de ouders, de zelfstandigheid van de jeugd en de veelzijdige mogelijkheden tot amusement in de vakantie. b Laten we dat vooral niet uit het oog 7^ ij vei"bezen. Een jongen, die in de puber- ln teitsleeftijd dikwijls de verantwoordelijk- vr1} heid voor de jongere kinderen opgedra- gen krijgt omdat de ouders 's avonds udt- ct dsl gaan, die zelfstandig voor zijn rapporten •efor- werkt, die tot heimelijke of openlijke trots van de ouders de boventoon voert in de J klas of in clubs, kan men, wanneer de gouden tijd van vrijheid is aangebroken dan niet meer ineens dwingen, aan hgt handje mee te gaan. Een groot schoolmeisje, dat waardig wordt bevonden om moeder af en toe eens te vervangen, moeders dagelijkse zorgen te delen en dan zo'n „heerlijke steun" is, kijkt lelijk op haar neus, als ze iin de vakantie helemaal met het gezin moet I optrekken. VERANDERD Voor een huiselijk, verbonden gezin zul len de vakantieproblemen minder zwaar 1 wegen dan in het gezin, dat in feite toch al uit elkaar rolt omdat er weinig huise- lijkheid is of omdat de ouders de grote schoolkinderen teveel vrijheid hebben ge geven, ze niet meer aankunnen of hun (eufemistisch gezegd) „onbeschroomde taal" niet verstaan. Quilten dit alles is er veel veranderd bij vroeger. De reis- en trek-mogelijkheden, de vervoersmiddelen (fiets, bromfiets en scooter, desnoods te huren), de lifterij, dit alles heeft er toe bijgedragen om de jeugd gemakkelijk de grenzen over te brengen en dus willen de jongens en meisjes steeds verder van huis. Dande kampeergelegenheden, het samen-optrekken van jongelui en nu ook, na de oorlog, het vakantiewerk om reis geld te verdienen, het zijn allemaal fac toren, die de drang naar avontuur ver hogen en de kans op verwezenlijking van verte-dromen redelijk maken. Daar komt ook nog wel b(j, dat in deze tijd van tekort aan arbeidskrachten op alle gebied, de meeste ouders eens teveel aan werk moeten verzetten en overver moeid raken, zodat de ellenlange vakan tieweken van de kinderen hen niet zo blijmoedig aanstaren. Dan is men gauw geneigd om te denken: „Laat ze maar gaan, wy kunnen hen toch geen vier, zes, zeven weken pret tige ontspanning bezorgen". CHAOS De rage, dat schooljongens en -meisjes in de vakantie een paar weken gingen werken om geld voor de uitgang te ver- scholier (want ze hebben nu ook eet ordende naam.f moet een arbeidskaart afhalen op het gemeentehuis; voor middeling tussen werkscholier en bedrijf make men gebruik van de arbeidsbu reaus; er moet betaald worden volgens C.A.O.-ongeschoolden (als een bedrijf dat hanteert): er moeten redelijke werkuren zijn; de kinderen vallen onder de i liditeitswet e als ze langer dan 14 dagen werken ook onder de andere normale sociale voorzieningen enz. De Stichting Bedrijfsleven-Onderwijs is opgericht en heeft nu een keurige brochure met alle vóórs en tegens uit gegevenkortom, zo te zien zijn de ..webksdholienen" deugdelijk ohvringd, door voorschriften en de arbeidsinspec tie neemt steekproeven. Maar ja, wie kan overal tegelijk kij ken? Er kan nog heel wat particulier bekokstoofd worden en wie tikt er gent een melkboer of een bakker op de vin gers, als zijn twaalfjarig zoontje en diens vriendje hem een beetje helpen bij het bezorgen OM GELD De ouderen, die de zaken op papier stellen, bedoelen het heel goed. Zij be spiegelen bijv. hoe nuttig het is voor d< ïeugd, dat zij, al werkende, iets van he grote bedrijf leren kennen en zien daar toekomstige waardering en belangstel ling in. Zij breken er zich het hoofd over, of het een H.B.S.-jongen zal schaden, ais hij in zijn vakantie 14 dagen werk doet, ,dat beneden zijn intellectuele peil ligt", bijv. vaatwassen in een kantine, flessen- spoelen in een fabriek of erwten lezen in de tuinderij. Zij achten het ook goed, dat een kina leert, dat geld moet worden verdiend en Nabij het lichtschip Texel is gisteren het stoffelijk overschot opgehaald van de Belgische kapitein-vlieger Symaeys die onlangs tijdens Navo-oefenlngen bo ven de Noordzee is verdwenen. Op het Texelse strand is het lijk aan gespoeld van een naar schatting zestien- Jarig meisje, dat circa toen dagen ge leden moet zijn verdronken. In de Rotterdamse Parkhaven is het stoffelijk overschot gevonden van de 25- jarige zeeman J. Jansen, die sinds eer gisteren werd vermist. In Giesenlburg is gisteren de vijfjarige Bertje de Graaf bij het vissen in de Gies- sen geraakt en verdronken. H. E. Haak, burgemeester van Rockanje en oud-resident van Bali, is gisteren in een Rotterdams ziekenhuis, waarin hij wegens een gebroken knieschijf werd verpleegd, overleden. Hij was 59 jaar oud. Zuurbrand - oplaaiend van uit de maag Dat is geen kwaal die ge nog langer hoeft te dragen Neem Rennies - die blussen de brandende pyn voetstoots. Vanaf 't moment dat 'n Rennies pastille begint te smelten op Uw tong, vindt de pijnverdovende sub stantie met Uw eigen speeksel zijn weg naar de oorzaak van Uw kwaal Rennies neutraliseren alle overtollig maag- :onder water tegen brandend maagzuur ONJUIST COMMUNIQUÉ VAN W.G.O. OP DE VERMEENDE Aziatische griep in Nederland wordt nu in een bulletin van de Wereld Ge zondheidsorganisatie als volgt ge reageerd: „Rapporten, uit Nederland ontvangen, geven aan, dat hoewel een hoog percen tage schoolmeisjes in twee kostscholen door de Aziatische griep is aangestoken en er een zeker aantal verspreide in fectiehaarden in verscheidene steden is, de ziekte zich niet snel verspreidt. Da Nederlandse volksgezondheidsautoritei- ten geven te kennen dat slechts enige verspreide lichte gevallen zijn geconsta teerd, in dezelfde mate als dit zomers andere jaren het geval is. Over het al gemeen is de gezondheid van de bevol king in Nederland niet in het minst ge stoord en het leven gaat zijn gewone gang". Zoals men weet, is er onlangs door de minister van sociale zaken en volksge zondheid bij deze wereldorganisatie op aangedrongen een eerder uitgegeven bé- richt als zou ln Nederland de Aziatische griep zijn losgebarsten, te rectificeren. Dr. C. Banning, hoofdinspecteur van de volksgezondheid vond nu desgevraagd, dat de laatste zin van het jongste bulle tin een gevaarlijke mededeling inhoudt, die de indruk zou kunnen wekken alsof er toch iets aan de hand was, of iets aan de hand ls geweest. Tot aldus dr. Banning, heb ik geen van de provinciale inspecties alarmerend bericht ontvangen. De inspecteurs hebben iedere dag te mel den hoe het er mee staat en juist giste ren is het eerste geval van Aziatische griep aangegeven. Maar dit is, volgens dr. Banning een dubieus geval. Het gaat hier waarschijnlijk om een geval van longontsteking. De desbetreffende pa tiënt is trouwens 59 jaar en de laborato- riumgevallen van het A-virus betroffen uitsluitend patiëntjes beneden de 16 jaar. Volgens dr. Banning zijn er inderdaad in Nederland enige influenzagevallen, zij zijn echter verspreid, moeten gezien worden als Incidentele gevallen, hebben een uitermate mild verloop en geven geen aanleiding tot besmetting. De vraag is voor dr. Banning overigens nog of het thans ontdekte influenzavirus inderdaad nieuw is. Sukarno poogt Borneo te winnen Sukarno heeft vandaag op een massa bijeenkomst te Bandjermasin, hoofdstad van Zuidoost-Borneo, de bevolking aan geraden niet alleen maar kritiek te oefenen op de centrale regering te Dja karta en naar fouten te zoeken, maar naar eenheid te streven. Hij brengt op het ogenblik een bezoek aan Borneo om de sympathie der bevolking voor de re gering te Djakarta terug te winnen, daar Zuid-Borneo in april in opstand kwam en grotere autonomie eiste. Sukarno is vergezeld van zeven ministers en 35 In donesische en buitenlandse corresponden- terug zij dringen aam op voorlichting: dit geld ls nu wel voor een uitstapje, maar nor maliter moet geld worden verdiend on in levensbehoeften te voorzien Ach, het is allemaal zo prjjzenswaar dig en zo met zorg bekeken. Maar de praktijk Welk schooljon getje, met z'n hoofd b(j de naderendi trektocht (helemaal op de fiets naar De nemarken, jo!) denkt aan het begin vai zijn veertien dagen fietsen, rijden op he! station of vaten rollen in de fabriek: No kan ik eens kennis maken met het be drijfsleven? Ze beginnen te werken om dat lieve geldje. Iets anders is, dat zij al werken de misschien leren hoe belangrijk land bouw of bedrijf is en daarvan pedago gisch iets opsteken. En dan komen ze thuis met dat geld. Jan van 14 wél, maar Henk van 13 niet Bert moet een deel van het geld afge ven, zijn vriendje Gijs mag het houden Ziet u, dan is de „gezinsrust weer ge stoord". Zegt u het maar gerust anders: dan barst er nieuwe narigheid los en zitten de ouders met de handien in het haar, of vader slaat er op of er wordt fel getwist. GEZINSTAAK Voor de besteding van het door wer kende scholieren verdiende geld geeft de overheid geen richtlijnen. Commissies kunnen adviseren, maar kloppen doet dai meestal nietomdat het in elk gezin De tijd, dat opgroeiende kinderen guld waren met een weekje bij familie te logeren, is voorbij. Ze mogen heus w ts anders. Het is niet erg als ze, indis de omstandigheden het toelaten, er c uit trekken. Maar niet alle ouders zijn 1 staat dat te financieren. Dat dus werken om iets te verdienen daarvoor, is niet gek. Dat ze daarmee n paar vakantieweken vullen is helc- aal niet erg, mits er daarna maar een ar vrije weken overblijven, opdat ze et te vermoeid weerkeren op school misschien moeite hebben, weer in het reel te raken. Maar bij alles mag toch wel dui delijk zijn, dat voorlichting op de scholen inzake het vakantiewerk nuttig is en dat het gehele pro bleem, nu van overheidswege be hoorlijke maatregelen zijn getrof fen welke de werkgever in acht moet nemen, verder in de handen der ouders moet worden gelegd. Hoe het gezin het vakantiewerk aanvaardt en het verdiende geld besteedt, blijft onaantastbaar voor welke buitenstaander ook. Begrip, inzicht en gezag van de ouders geven hierop het antwoord. Dreigement tegen Europa Nieuw-Guinea- rumoer De woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken, wito, heeft te Djakarta mededeling ge daan van het onlangs door Indonesië Nederland overhandigde protest tegen opneming van Nederlands Nieuw-Gui in de Europese economische gemf schap. Hij zelde dat dit een herinvoering betekende van Nederlands koloniale po litiek in Indonesië en hoopte, dat de an dere landen dier gemeenschap Frank rijk, West-Duitsland, Italië, België Luxemburg ter handhaving van vriendschapplljke betrekkingen met denesië, het vraagstuk van de opneming van Nederlands Nieuw-Guinea opnieuw onder de ogen zullen zien, teneinde onge wenste verwikkelingen te voorkomen. Sartono, de voorzitter van het Indone sische parlement, heeft te New York be vestigd, dat Indonesië zeer waarschijnlijk het vraagstuk van Nederlands Nieuw- Guinea dit najaar opnieuw voor de Ver enigde Naties zal brengen. Hij meende, dat er opnieuw hoop bestaat op een er kenning van Indonesiës eisen en voegde er aan toe, dat Indonesië altijd bereid ls met Nederland te onderhendelen, mits Nederland maar eerst Indonesiës soeve reiniteit zou erkennen. Britten gaan grote atoomtanker bouwen Twee van Engelands grootste fabrieken hebben gisteren bekendgemaakt dat zij hun bronnen in een gemeenschap zullen onderbrengen om een groot atoomschip te bouwen. John Brown en Co, de bou wers van de oceaanschepen Queen Mary en Queen Elizabeth, en de Hawker Sid- deley groep, die verschillende Britse vliegtuigfabrieken in handen heeft, gaan volgens de voorlopige plannen een tan ker bouwen van ten minste 65.000 ton Het schip moet ln staat zijn een grote lading vele malen goedkoper te vervoe ren dan een schip van gelijke afmetin gen met normale aandrijving. Canadese fabrieken zullen een groot aandeel hebben in de bouw van het schip. Ag' a Khan IV zal zich in Midden-Oosten vestigen Prins Karim, Aga Khan IV, heeft gis teren in Genève op zijn eerste perscon ferentie verklaard, zijn leven te zullen wijden aan de dienst van zijn miljoenen mohammedaanse volgelingen. Om hen goed te kunnen dienen zal hij in het Midden-Oosten gaan wonen en worden geleid door de weduwe van wijlen de Aga Khan, de begum Aga Khan, die een grote kennis bezit van het Ismaëligche volk. De twintigjarige prins Karim verklaar de, dat hij vermoedelijk niet naar Har vard zal kunnen terugkeren, tenzij blijkt, dat hij naast zijn studie zijn verant woordelijke taak temidden van zijn vol gelingen kan verrichten. TER VERKRIJGING van gevens over de maatschappe lijke positie der intellectuelen heeft het bestuur van de Federatie or ganisaties intellectuele beroepen (F.O.I.B.) in 1955 een enquête houden, waarin 8777 formulieren zijn verwerkt, waarvan 251 afkom stig van vrouwen. Van de 8777 ge- enquèteerden waren er 6045 aca demisch gevormd. Van de deel nemers aan het onderzoek was 34.4 pet der mannen en 35.6 pet der vrouwen buitenkerkelijk. Van de academici trad 5.2 pet. op b tlgjarige of jongere leeftijd in het beidsproces, 0.2 pet. op 35-jarige of oudere leeftijd. De grootste groep (29.3 pet.) kwam op het 25ste of 26ste ja het arbeidsproces. Van de gezinnen der geënquêteerden, waarvan geen kinderen meer op dae- scholen (inclusief hoger onderwijs) deren, genoten van de zonen der acade mici met minder dan vier kinderen 43 academisch, 46 middelbaar en 11 overig onderwijs, uit grotere gezinnen 44 demisch, 44 middelbaar en 12 overig derwijs. Uit gezinnen van niet-academlci met minder dan vier kinderen volgden 33 zonen academisch, 51 middelbaar 16 overig onderwijs. Uit de grotere ge zinnen volgden 32 zonen academisch. 42 middelbaar en 26 overig onderwijs. Voor de dochters uit dezelfde vier groepen zijn de cijfers resp. 20, 56 en 24; 14. en 25; 11. 60 en 29; 11, 40 en 49. Van de niet-academlsch gevormde 1 sigaartje in cigaret- lormaat Wijziging in Britse voorlichting De B.B.C.-uitzendingen in de Neder landse taal zullen binnenkort worden ge staakt. Engeland gaat zijn voorlichtings diensten in de landen van het Midden- Oosten en de communistisohe landen Oost-Europa uitbreiden en ln verband hiermee zullen de radio-programma's ir aantal Westeuropese landen verval len. Naast Nederland betreft dit onder idere Denemarken. Noorwegen, Zwe- :n en Portugal. Het aantal luisteraars naar de betrok ken uitzendingen is volgens een rapport de Britse regering de laatste jt afgenomen en zal vermoedelijk nog n verminderen, naarmate televisie en uitzendingen toenemen Bovendien West-Europa een gebied, waar de Britse ■oorlichtlngsdienst met doeltreffender middelen dan de radio kan werken. In de tuinen van de Tuilerieën te Parijs oefenen de Spahis de vliegende Arabische ruiters van het Franse leger, voor deelneming aan een grote tap toe te Londen, die in de twee de week van augustus ge houden wordt. Met een wilde galop stuiven de kleurrijk ge klede ruiters de poort door (links), om daarna staande het zadel de toeschouwers een saluut te brengen. Op deze manier hoopt de regering e bedrag van ruim twee miljoen gulden besparen. De komende twee jaar zal bo vendien een extra-bedrag van ongeveer twintig rfliljoen gulden voor de voorlich ting worden uitgetrokken, zodat aan zienlijk grotere sommen kunnen worden besteed aan de voorlichting in Tunesië. Marokko, het gebied van de Perzische Golf, Indonesië en andere landen. Het regeringsrapport noemt de uitbrei ding noodzakelijk om de Britse voorlich ting op een peil te houden, dat overeen komt met de wereld omspannende ver antwoordelijkheid van Engeland. Vertrouwen voor Britse regering De Britse regering heeft gisteren In het Lagerhuis het vertrouwensvotum ver kregen, doordat een motie van afkeu ring over het beleid op Cyprus met 326 tegen 260 stemmen werd verworpen. De regering verwierp de Laboureis, dat gouverneur sir John Harding vervangen zou worden. De minister van koloniën, Lennox-Boyd, verzekerde dat de ge dachte aan een deling van het eiland niet zou worden losgelaten, maar het logisch gevolg zou zijn van het zelfbe schikkingsrecht. ders van geënquêteerde academici was drie pet. handarbeiders. Bjj de leeftijds groep beneden 25 jaar was dit percentage echter tien, waardoor men de indruk krijgt dat de vertikale mobiliteit van het arbeidersmilieu naar dat van academici kort voor de oorlog plotseling veel ver sterkt is en na de oorlog een opvallende groei te zien geeft. Van de 8267 werkzame geënquêteerden had een jaarinkomen tussen f 1000 en f 2000, veertien ontvingen f 100.000 of meer. De grootste groep, 768 personen, had een jaarinkomen tussen f 10.000 en f 11.000. Van 463 was het inkomen onbe kend of het werd in vreemde valuta ver kregen. Uit een vergelijking van groepen academici in dienst bij ministeries en in het bedrijfsleven blijkt voor de groep van 40 tot 45 jaar: juristen en economen op ministeries, jaarinkomen f 10.330, be drijfsleven f 12.500; artsen: ministeries f 13.170, bedrijfsleven (inclusief zieken huizen enz.) f 13.940; wis- en natuur kundigen resp. f 9700 en f 14.250; inge nieurs in de technische wetenschappen resp. f 10.680 en f 14.470 en landbouw kundige ingenieurs f 10.450 en f 10.750. De geënquêteerden behoren tot de vol gende bij de F.O.I.B. aangesloten orga nisaties: Broederschap van notarissen, Centrale van hogere ambtenaren, Insti tuut van directeuren van Amsterdam, Ka tholieke ingenieursvereniging, Kath. rec torenvereniging, Kon. Ned. chemische vereniging, Kon. Ned. mij. ter bevordering der geneeskunst, Maatschappij voor dier geneeskunde, Ned chr. vereniging van hoger personeel, Ned. instituut van land bouwkundige ingenieurs, Ned. mij. tot bevordering der tandheelkunde, Ned. ver eniging van hoger personeel, Ned. vereni ging van reinigingsdirecteuren. Orde van Nederlandse raadgevende ingenieurs. Raad van leraren bij het v.h.m.o., Vereni ging van leraren btf het v.h.m.o., R.K. vereniging van hoger personeel, St. Adel- bertverenlging, Vereniging sociaal-we tenschappelijke onderzoekers. Vereniging van Delftse ingenieurs, directeuren van slachthuizen, directeuren van gemeente werken, van gemeente-accountants, offi cieren ran de landmacht en de lucht macht, van rectoren TN POLEN is een openlijke botsing ont- staan tussen kardinaal Wyszinsky en het communistische regiem van Gomoel- ka. De kardinaal waarschuwde de Polen, dat zij zich aan kanonlekc sancties bloot stellen, als zij zich inlaten met Pax, een Poolse roomskatholieke organisatie, die met de communistische regering samen werkt. De waarschuwing heeft echter de gelovigen niet bereikt, omdat de publica tie er van door de perscensor is verboden. Nog voordat de kardinaal aan het eind van het vorige jaar uit ballingschap werd vrijgelaten, drongen de Poolse geeste lijken er bij de gelovigen op aan, de bla den van de Pax-beweging te boycotten en het was bekend, dat de zogenaamde patriottische geestelijken gevaar liepen, geëxcommuniceerd te worden. Sedertdien is er een soort overeenkomst voor coëxistentie gesloten tussen de staat en de roomskatholieke kerk van Polen. De Pax-organisatie, waar de kardinaal niets van wil weten, staat geheel los van Gomoelka en diens aanhang. Uit hoge kerkelijke bron is vernomen, dat de waarschuwing van de kardinaal niet be tekent, dat er een verwijdering tussen de kardinaal en Gomoelka ls ontstaan. FJE stappen van Wyszinsky houden waarschijnlijk nauw verband met zijn Rome. Zijn verblijf daar is vrij onopvallend geweest. Slechts enkele w, geestelijken en Poolse l Verklaarde burgers wachtten hem uitzicht bij aankomst op. Tij dens zijn verblijf heeft hij zich zeer op de achtergrond gehouden. ;eheen slechts bij enkele godsdien stige plechtigheden in het openbaar. Hij ontving geen vooraanstaande leken en legde geen verklaringen af. Het ls mogelijk, dat de kardinaal zelf eze discrete gedragslijn heeft verkozen, aar, zeker heeft het Vaticaan hierom uitdrukkelijk gevraagd. "RENNERS van het Vaticaan zijn niet verrast door deze gang van zaken. Zij weten dat het altijd rustig blijft en voor zichtig en er een eigen tempo op nahoudt. De schijn doet denken aan een berisping 1 de kardinaal. Vandaar de gedwongen gedrukte sfeer tijdens zijn bezoek. Zo bleef het tot het einde. De kardinaal ver trok in een gewone trein, op een niet van aangekondigd uur en slechts weinige geestelijken en Poolse leken de den hem uitgeleide. De kardinaal heeft te Rome uitgelegd, wat hij had gedaan en waarom hij dit had gedaan en ontving vervolgens zijn op drachten, aldus Le Monde. Van belang is hierbij geweest de afspraak, die de kardi naal met Gomoelka heeft gemaakt be treffende de verhouding tussen kerk en itaat. om de Poolse massa onder het ge- ag van de kerk te kunnen houden. TJET Vaticaan mengt zich traditioneel niet in een conflict, waarin het geen partij is en wenst zijn uitstekende rela- West-Duitsland niet te compro- Vandaar dat het voorste] van Wyszinsky. bisschoppen te benoemen in in Duitsland afgenomen gebieden, in Rome weinig kans zal maken. In Rome heeft de kardinaal zich voor zijn handelwijze sinds zijn vrijlating kun- - beroepen op de uitspraak van de paus, dat coëxistentie met onchristelijke regeringen slechts mogelijk is. indien de kerk zijn geestelijke taak in vrijheid kan vervullen. Aan deze voorwaarde werd totdusver in Polen voldaan Het is echter de vraag, of het ln de toekomst ook zo 1 zijn, nu publicatie van de waarschu wing, die Wyszinsky tot de gelovigen had willen rich'en, door de communisti sche autoriteiten verboden is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5