npyi 35 Na generaal Franco weer een koning in Spanje m ff» Russisch schip op rots Haringvangsten vallen niet overal tegen Grote reddingsdemonstratie op het Katwijkse strand H. M. HUETiNG, arts BRAN DARIS Noordwijk blijft centrum van gladiolencultimr ^Resultaten overtroffen dit de verwachtingen jaar NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DINSDAG 16 JUU 195 iVu een officiële aankondiging Om beginselen van regiem te dienen heeft fisteren bet parlement officieel meegedeeld, dat ln Spanje de monarchie zal worden hersteld, wanneer Franco overlijdt of als staatshoofd aftreedt. De minister zei, dat het koningschap tradi tioneel en katholiek zal zijn en dat het getrouw de beginselen van het regiem zal dienen. De vorst, die Franco zal opvolgen, zal echter niet dezelfde macht hebben als de generaal, „een buitengewoon man die KATWIJK AAN ZEE Wethouder v. Leeuwen zeventig jaar Wethouder D. C. van Leeuwen, die namens de antl-revolutlonaire party in de raad van KatwUk zitting heeft, hoopt morgen zUn zeventigste verjaardag te vieren .In kerk en politiek, In vereni gingsleven en in zijn dagelijkse arbeid. Is de jarige een voorbeeld van trouw, over leg en vriendeiykheid. De heer Van Leeuwen Is Katwijker van geboorte en ia dus meegegroeid met de ontwikkeling van het dorp in de laatste 70 jaar. Behalve de christelijke poli tiële, hadden ook kerk en verenigings leven de toegenegenheid van de heer Van de burgeroorlog won en Spanje ver overde," aldus Blanco De volgende koning zal, naar men ver wacht, de thans negentienjarige prins Juan Carlos zijn. Franco, die 64 jaar is. kwam bijna twintig jaar geleden aan de macht. Minister Blanco deelde ook mee. dat de regering maatregelen voorbereidt om het mogelijk te maken, in de parlemen taire debatten een groter terrein te bo- itrijken. Uit het optreden van Carrero Blanco ;n uit de inhoud van zijn redevoering, lie eerst zeven en een half uur later officieel werd gepubliceerd, trokken po litieke waarnemers de conclusie, dat ge neralissimo Franco voornemens is de vice-admiraal Blanco een deel van zijn verantwoordelijkheden over te dragen, waarschijnlijk zijn premierschap. Op het ogenblik is Franco zowel staatshoofd als premier. Traditionele monarchie Blanco zei, wat Franco sedert reeds tal van malen heeft gezegd, melijk, dat Spanje reeds een monrv Is sedert het referendum, dat in 1947 is gehouden. „Wanneer de caudillo er nie meer Is, zal Spanje dezelfde monarchii biyven als nu. Dat wil zeggen, er za geen absolute monarchie zUn, waarbU de belangen van een minderheid worden gediend, een monarchie, die geleid wordt door een kleine groep hovelingen. En het zal ook geen liberale monarchie zUn. die niet meer is dan een gekroonde republiek met alle euvelen van het libe ralisme. Het zal de traditionele monarchie van Spanje zUn, aangepast aan de sociale omstandigheden van de moderne tijd, de traditionele monarchie van ons tijdperk van grootsheid, waarin onze eenheid tot stand kwam. het tydperk van Isabella cn Ferdinand." aldus minister Blanco Leeuwen. Voor de oorlog was hij Jaren lang de stuwende kracht van de Katwijk- se vereniging De Verpleging en hij vond bovendien nog tijd voor het werk in de burgerwacht. Tijdens de meidagen van 1940 was hU ondercommandant en plaats vervanger van ir. Doets. Zijn dagelijkse arbeid vindt de heer Van Leeuwen in de haringhandel. Als commissionair heeft hij vele malen de veilingklok tot stilstand gebracht. De heer Van Leeuwen heeft de wens te kennen gegeven zijn taak als wethou der in 1958 neer te leggen. Hij heeft dan een langdurige en moeilijke periode ach ter de rug, want de huisvesting" is een dagelijks probleem. Het voorzitterschap van de hulsveatlngcommissie, dat hier mee verband houdt, is beslist geen Katicijk-Lichtdorp Het hoogseizoen 1957 is aangevangen en tot eind augustus zullen duizenden bad gasten Katwijk binnenstromen en voor enige dagen of weken als tijdelijke woon plaats kiezen. Evenals vorig jaar hebben de gemeen tebedrijven zich beijverd op verschillende plaatsen verlichtingen aan te brengen. De Oude Kerk aan de Boulevard en het Andreeshof achter deze kerk zijn verlicht. De Hervormde kerk in Katwijk aan den Rijn is reeds enkele weken geleden in het natrium gezet. Voorts staan in de plantsoenen langs de gehele Zeeweg paddestoelen, die de bloe menperken en het struikgewas in het licht zetten. Ook langs de Baron van Wassenaerlaan Is een dergelijke verlich ting aangebracht, terwijl ten slotte in de bossages rondom de R-K. begraafplaats ook verlichtingen werden aangebracht. Lokt het weer niet tot een wandeling langs strand en boulevard, dan kunnen de gasten hun schreden richten naar deze plaatsen en genieten van de schoonheden van de Katwijkse plantsoenen, parken en oude kerken. Volleybal Op het Andreasplein werd gisteravond De zesde klas van de De Savornin Loh- Nieuw Brunhilde I uit Leiden De be langstelling was zeer groot. De uitslag was 2—3. Standen: 10—15, 0-15, 15—4. 13—15, 15—9. WGUBRUGGE Hoogste punt nieuwe kerk bereikt Gistermiddag om half drie ging de vlag in top op het torentje van de nieuwe Ge reformeerde kerk, zestien meter boven de begane grond. Hiermee was het hoog ste punt bereikt van dit door architect C. van der Born uit Haarlem ontworpen be dehuis. Aannemer Hulsbos uit Abbenes, die nu bijna een half jaar met de bouw bezig is, hoopt het geheel kerk, pastorie en kosterswoning nog deze week onder de kap en de pannen te hebben Het ziet er naar uit, dat de kerk vóór kerstfeest kan worden betrokken. Alle 270 opvarenden zijn verdronken In de Kaspische Zee is volgens berich ten uit Teheran gisteren een Russisch schip tydens een hevige storm op de rotsen geslagen en geheel vernield. Twee honderd zeventig personen zouden daar- by om het leven zijn gekomen. Volgens Iraanse kranten hebben Russische zegs lieden verklaard, dat het schip toebe hoorde aan het Russische ministerie van visscry en met voedsel en passagiers op weg was naar Baku. Geen van de opva renden zou zyn gered. flit dnmpjes de leukste vakante Foto's bui ten-in-de-zon zijn prachtig. Maar met Philips „Photoflux" kiekt u (flits!) nu even lustig in de tent. Of in 't pension. Of bij een avondwandeling. Bij somber weer en in de schaduw! Maak uw hele vakantie onvergetelijk! Met Philips „Photoflux": het handige, goedkope flirslampje, dat waar de zon niet komt! IÜÜbSSS) Onder het afdak met „Photo/lux" wordt elkefoto ,flo't Het onmisbare vakantie-zonnetje KATWIJK AAN DEN RIJN Boter, kaas en eieren op straat Op het kruispunt Kon. Julianalaan en Nieuwe Duinweg wilde gisteren een melk- slijter met zijn motorcarrier de Nieuwe Duinweg oversteken naar de Koestal. Een personenauto verleende geen voorrang, waardoor een botsing volgde. Dit had tot gevolg dat de straat overdekt werd met zuivelprodukten. Een mengelmoes van flesscherven, melk. boter en eieren was de belegging van -het straatoppervlak. De bestuurder kwam met de schrik vrij. Benoeming De heer T. Wijnen, onderwijzer Otto Baron van Wassenaar van Catwqck- school is benoemd tot onderwijzer Chr. School te Nieuwland (Dr.). Aanryding Zondag reden op de Provinciale weg "P\E TRAWLERS EN LOGGERS, die op de 59ste breedtegraad de visserij uitoefenen, mogen de laatste dagen over de haringvangsten beslist niet klagen. Het gaat nu vrij goed: dagvangsten van 200 tot 250 manden! De loggers, die op 58 graden noorderbreedte vissen, gaven dagvangsten door van 50 tot 100 kantjes haring. De Oceaan 9 en de logger „Cornelis" meldden een dagvangst van 100 kantjes haring. Katwijk aan Zee (Advertentie) AFWEZIC 16 t/m 31 juli Praktij kwaarn: Dr. J. BERGMAN, Telef. 2921 Dr. E. v. cL LAAN. Telef. 2810 (Advertentie) Koopt NU reeds een Die zichzelf betaalt Grootste service 5 jaar garantie 290. en 350.- Vakkundig door ons geplaatst Alleenverkoop voor Katwijk Ook andere merken: Etna, Jaarsma enz. H. A. v. d. ANKER Katwijk aan den Rijn £)E KATWIJKSE REDDINGSBRIGADE bereidt een grote reddingsdemonstra- tie voor. Zaterdagmiddag wordt die ge geven. Er wordt van dc gelegenheid ge bruik gemaakt om de nieuwe boten met motor officieel in gebruik te stellen. Tevens wordt een roeiwedstryd gehou den Een ploeg van de marine zal roeier tegen een ploeg van de K.R.B. Vorig jaai had deze wedstryd een ongelukkige af loop. Toen sloeg een van de boten stuk op een bank. Inzet van de stryd. die terdagmiddag wordt geleverd, is een door V.V.V. beschikbaar gestelde wisselbeker. De Aero Contractors N.V., die geves tigd is op het vliegveld Zestien'hoven bij Rotterdam, zal met een helikopter de- itreren hoe met behulp van een schepnet een drenkeling op het droge kan worden gebracht. R.F.D.-Holland zal la- zien hoe een zeif-opblazende rubber boot wordt gebruikt en hoe men zwem- n hanteert zoals die door vliegers worden gedragen. Van het marinevliegkamp Valkenburg wordt ook weer medewerking verkregen. Altijd weer aantrekkelijk is het al er- der vertoonde redden van een drenkeling per helikopter. Wat boven zee wordt ge daan, zal boven het strand worden her haald. Iedereen zal dus duidelijk kunnen zien hoe een dergelijke redding verloopt De demonstraties worden gegeven op het zuiderstrand ter hoogte van het Rotter dams zeehospitium. Ze beginnen om half vier Vóór die tijd zal nog een ballon wedstrijd voor kinderen worden gehou den. De kinderen, die meedoen, kunnen zioh scharen achter het muziekkorps, dat zaterdagmiddag om 2 uur door het dorp trekt. Bij de zuid-Boulevard krijgen ze op vertoon van hun deelnemerskaart een ballon. Om ongeveer drie uur zullen de ballonnen worden losgelaten. Tentoonstelling van aquaria Van 6 tot en met 24 augustus houdt de aquariumvereniging „De Discus" een aquariumtentoonstelling in zaal Haasnoot. Er wordt hard aan de opbouw gewerkt. Er is trouwens reeds maandenlang voor bereidend werk gedaan Er zullen te zien zijn tropische aquaria, Noordzee-aquaria, benevens voorwerpen, die op de walvis expedities van de „Willem Barendsz" werden gebruikt, In een gecombineerde vergadering van KoPlUKo, „De Kanarievogel" en „De Discus" was de mogelijkheid van het organiseren van een gezamenlijke ten toonstelling besproken. Maar omdat „De Discus" haar plannen al bijna had uit gewerkt. werd overeengekomen om de expositie in twee zalen te houden. Uitvoering Excelsior De chr. oratoriumvereniging „Excel sior" hoopt morgenavond woensdag 17 juli 's avonds om acht uur, in de Oude Kerk aan de Boulevard, onder leiding van Jan Couvée, uitvoeringen te geven ran, achtereenvolgens ..Ein Deutsche Requiem" ran Brahms en de honderd- veertigste cantate, „Wachet auf, ruft uru die Stimme" ran Bach. Al» rocale »o- !i«ten uierken mee: de sopraan Annette de la Bei/e en de bas Hermann Schep. al» begeleidend eiuemble het Amster dams Kunstmaandorkest. We menen, dat het niet nodig ie, een uitvoerig woord-van-aanbeveling voor dit concert te schrijven. De muzieklief hebbers, die de aankondiging gelezen hebben en niet verhinderd zijn. gaan er vanzelfsprekend heen. En wat de onver schilligen voor zulke prachtige muziek betreft: we stellen ons niet voor. hen. zelfs niet door kolommen van geestdrift van hun ernstig gemis te overtuigen. Vaak is het zelfs indrukwekkender, he lemaal niet aan tebevelen Welnu, er moge dan worden volstaan met de opmerking, dat èn Brahms èn Bach met de genoemde werken hoogte punten in hun compositorische arbeid be reikten. En dat wil vooral voor Bach nogal wat zeggen. Deze muziek aan te horen, betekent maar niet een vluchtige beleving. Een goede uitvoering ervan kan een onvergetelijke indruk maken. Er is, gegeven het feit, dat „Excelsior" reedö enkele malen het Requiem uitvoer- bij het vliegkamp Valkenburg drie rijders in de richting Wassenaar. Een motorrijder wilde de beide voorliggende motoren inhalen, maar kwam plotseling door een tegenligger in moeilijkheden. Een aanrijding volgde tussen de drie toren, waarvan er twee in de berm de weg terecht kwamen. Eén der motoren werd beschadigd, verdere schade- bleef uit, terwijl één der berijders licht gewond C. F. Tupker en de heer J. Kuivenhoven, voor de belangeloze medewerking. Ver der dankte hij mevrouw Mans vel t-Dieben die als leidster de vereniging op zo'n hoog peil heeft weten te brengen, want, aldus spr., er is een goede vooruitgang te be speuren. Hedenavond worden de wed strijden met andere groepen voortgezet. Katwijkse kotter heeft Deens jacht op sleep Op het Zand waren de resultaten zeer uiteenlopend. Er waren hier loggers, de die een dagvangst van 40 manden hoops doorgaven, maar er waren ook schepen met een dagvangst van 100 manden hoops. Op alle visgronden hebben de schepen vrijdag, zaterdag en zondag met slecht weer moeten kampen. De visserij werd echter voortgezet. De trawler „Allan Water" IJm. 34, die lange tijd aan de zuidzijde van IJmuidens Vissershaven heeft stilgelegen, heeft zich weer bij de varende vloot gevoegd. Het commando van dit schip berust ln de vertrouwde handen van schipper Huib. Ouwehand. Van de VEM-vloot, waartoe de „Allan Water" behoort, liggen nu de „Vios" IJm. 24 en de „Thorina" IJm. 33 nog binnen. Nu er gunstiger berichten bin nenkomen over de haringvisserij op de Fladengronden, zullen ook deze twee trawlers wel weer spoedig naar zee ver trekken. De andere schipper Huib Ouwehand van de vloot, die op de „Tzonne" IJm. 1 het commando heeft gejeregen, kon dik tevreden zijn over het vangstresultaat van de eerste reis. Met een prachtige buit liep het schip IJmuidens haven binnen: 1200 kisten, waarbij 300 kisten makreel, 100 kisten diversen en 800 kis ten haring. Voorts nog 200 kleine kistjes haring, 90 stijve kabeljauwen en 259 kantjes zoute haring. het dus onder zUn repertoirestuk- vannacht op de Noordzee een Deens jacht J opgepikt, dat met motorschade ronddreef en water maakte. Het scheepje, dat drie heeft, is door de Sursum Corda op sleep touw genomen. Vanavond om zeven uur denkt men in IJmuiden binnen te lopen- Uitstapje De zesde klas van de De Savornin Loh- manschool heeft gisteren een ultstapji gemaakt, o.l.v. het hoofd van de school, de heer S. H. van Eybergen. naar Schip hol, Oud Valkeveen (broodmaaltyd er speeltuin), Muiderslot en Amsterdam (rondvaart door grachten). Om acht keerde de klas terug. Reddingsdemonstratics Zaterdag a.s. zullen de traditionele reddlngsdemonstraties van de K.R.B. ge houden worden. Een bijzonderheid zal ditmaal de ingebruikneming nleu e reddingsboten zijn. De wed stryd tussen een marineploeg en de KRB zal worden herhaald. Verder komen er 'n helikopter, zelf op blazende rubberboten en uit Valkenburg een hefsohroefvliegtuig voor het demon streren van een redding. De demonstra ties beginnen om half vier, voorafgegaan door een ballonwedstrUd voor kinderen, Van 2 uur af speelt de muziek in het dorp. Hoog en laag Woensdag: hoog water 6.19 en 18.40 uur; laag water 2.12 en 14.25 uur. ken kan rekenen, alle kans, dat verwachting, inderdaad een goede uit voering te zullen meemaker. voOdaan wordt. Dat hopen en vertrouwen we ten opzichte van de Bachcantate óók. De solisten en het orkest zijn zeker in staat, aan dit welslagen ten volle mee te wer- Onderlinge wedstrijden bij „Hercules" Gisteravond hield de Katwykse gym nastiekvereniging „Hercules" onderlinge wedstrijden in het lokaal aan de Parklaan. In groep I waren de winnaars: Aagje Guijt (43.4 pnt.), Klazicn van Duijn (39.4). Jannie van der Plas (38.2). Reina Harte- veld (37.9). Groep II: Marijke Ouwehand (29.8 pnt.). Greet van Elk (38.8), Jannie Ouwehand (38), Ina van der Horst (37.4). Groep III: Willy Jonker (38.8 pnt.). Riet je Hoek (38.6). D. v. d. Panne (38 2). Truus Ouwehand (38). Groep IV: Ria Vooys (40.9 pnt.). Greet van der Plas (40.5), Ada van Duijn (38.6). De voorzitter, de heer J. G. Schoneveld. had de avond geopend. Na afloop van de wedstrijden reikte hij de prijzen met een toepasselijk woord uit. Hij was blij, dat zoveel ouders in de bezigheden van de jeugd belang stelden. Vervolgens bedank te de heer Schoneveld de jury, mevrouw Wekelijkse keuring Noordwyk. de bakermat van de gla- dlolencnltunr. Wie maandag in de keu ringszaal van de bloerabollenbeurs te Haarlem Is geweest, werd voor de zo veelste keer geconfronteerd met de waar heid van deze bewering. Daar was om te beginnen de groep van Konijnenburg en Mark, waarin tientallen nieuwigheden waren te bewonderen, ver deeld in twee verschillende groepen, de vaak bontgekleurde middelgrote zaailin gen van een geheel apart type en de grootbloemigen. Van de eerste groep inden we Bashful opmerkelijk- helder- se met grote rode vlek in het centrum. Prachtig waren ook de fonkelend-rode Spirito, de wat lichter gekleurde Tom Thumb, de oranje Panda, de rose met crème gekleurde Kathleen Ferrier en Fi- oranjegeel met rode vlek. Bij de grootbloemigen trokken niet in de laatste plaats de paarse Nightsong, de dito King Lear. de diepblauwe Debussy en de hel derblauwe Arsenal de aandacht. Apart ook de staalblauwe Bellagio. Verder noteerden we Groene Specht, groenig- geel met purperrode vlek, de typische Lakmee, crème met purpermerk, de oranje Donatello, de gele roodgevlekte Potpourri, de opvallende Gounod, helder purperrood met donker merk, de groen witte Greenland en Moira Shearer, wit et geel omrand rood merk. Een andere Noordwijkse firma, gebrs. Vink Azn., bracht eveneens een mooie collectie. In het centrum prijkte de bij- ronder mooie purperen Don Camillo die in het hart een donkere vlek draagt. Een forse, bestgebouwde gladiool. Apart rose vonden we Dr. Portielje. terwyi we over de staalgrijze Laetare al meermalen de loftrompet hebben gestoken. Een voor- gladiool is de diep-wijnrode Emir i het wit was de kloeke Sigihari een Representatief De fa. H. J. Salman en Zn die het vak al met zovele prima handelsvariëteiten heeft verrijkt, was eveneens met eet presentatieve collectie aanwezig. De Sal- man-giadioien kenmerken zich altyd door enorm lange, zware staarten, een gevolg van het feit, dat indertijd de heer Jan Salman begon met Picardy-bloed in zijn zaailingen. Een der allerbeste in deze groep ongetwijfeld de fonkelnieuwe Fortune, zaailing, waarin men duidelijk het type van Alfred Nobel kan terugvinden. For tune heeft een prachtige lange tak en tin telend roserode bloemen. Daarnaast prijk te nóg een nieuweling: Sweepstake, zo mogelijk nóg zwaarder en nóg voller van tros dan de voorgaande. De kleur is zui ver zalmrose. Perosi is qua bouw vrijwel geiyk aan Sweepstake, maar is iets lich- terrose van tint. Venus, blauw met wit en paars, is en blijft een opvallende gladiool. Verder no teerden we de apart-rode Mozart, de forse lavendelkleurige Lavende) Beauty, de licht-purperen Toscanini's Memory en de typische Garden Party, wit met licht lila en diep-lila tekening aan de rand van de bloem. Anastasia is een mooi- gebouwde zaailing met rode vlek, die naar voren werd gebracht door N. V. P. v. d. Meer, en van deze firma zagen we ook de uitstekende licht-oranje Naranjita. G. Beukers besloot de ry der Noordwykers met een groepje nieuwe primulinusgla- diolen, waarvan we de oranje no 2 veruit de beste vonden. Enkele andere zaailingen onder nummer zien we nog wel eens Dit was er Er waren maandag ruim 35 schepen aan de markt met een totale aanvoer van 6405 kisten versa vis, waarvan 1450 kisten schelvis, 250 kisten kabeljauw en gul, 240 stijve kabeljauwen, 90 kisten wijting, 800 kisten makreel, 250 kis! diversen, 750 kisten schol, 5.000 gen (het blijft maar schraal me genaanvoeri), 1.900 kisten verse haring en 450 kleine kistjes haring. De trawler Haarlem IJm. 9 zorgde voor 530 kisten schelvis, 120 kisten kabeljauw 230 kisten koolvis, 70 kisten makreel, 90 kisten haring, 30 kisten wijting, ten diversen en 230 kleine kistjes haring. De Wr. 88 zorgde voor 72 kisten schel vis, 41 kisten gul en kabeljauw en 50 kisten makreel en de KW 28 voor 135 kisten schelvis en 15 kisten gul en ka beljauw. De IJm. 54 was er met 110 kisten schelvis, 45 kisten kabeljauw en gul, 130 kisten makreel, 15 kisten wij ting en 130 stijve kabeljauwen, de Kw. 24 met 100 kisten schelvis, 30 kisten ka beljauw en gul en 20 kisten diversen, de Ro. 2 met 80 kisten schelvis en 20 kis ten diversen, de trawler Dirkje Ro. 53 met 1000 kisten haring, 100 kisten kreel, 20 kisten diversen en 100 kleine kistjes haring, de Kw. 46 met 125 kisten schelvis, 15 kisten kabeljauw, 25 kisten makreel en 10 stijve kabeljauwen en dc Kw. 38 met 120 kisten schelvis, 25 kis- kabeljauw en gul, 50 kisten makreel 15 kisten wyting. Voor dinsdag alvast twee r was maandag een kans dat er dins dag drie schepen aan de markt zouden komen. Van twee was dat zeker, deze lagen maandag al op een losbeurt te wachten; de Emma IJm. 15 kisten haring, 200 kisten makreel, 115 kisten diversen en 56 kantjes zou ring en de VI. 121 met 800 kisten vis, veel haring en 300 kantjes zoute haring. De Stadt Enchuysen Kw. werd verwacht. In de loop van deze week kunnen de volgende schepen i de markt komen: Polderman IJm. 20 Kw. 81 (van 5 juli), Postboy IJm. 35 Kw. 87 (van 6 juli) en de Deining Kw Burgemeester Heusdens VI. 27 (van juli). Dit zijn de oudste boten. Wrak van „Prinses Beatrix" Het wrak van de kotter „Prinses Bea trix" Kw. 72 is thans gelokaliseerd. Dit is in een bericht aan de zeevarenden medegedeeld. Het schip ligt op 53.17.19 noorderbreedte en 4.48.50 oosterlengte. De diepte boven het wrak bedraagt op het hoogste punt 12.70 meter. Stank boven IJmuiden De havenarbeiders van IJmuiden en ook de andere arbeiders, die rond de Vissershaven hun brood moeten verdie nen plus de bewoners van Oud-IJmuiden en andere delen van de gemeente Velsen klagen over de enorme stank, die thans rond de vismeelfabriek aan de Haring haven wordt geproduceerdZo'n smerige luoht heeft deze fabriek nog nooit naar ons toegewaaid", zei een ha venarbeider ons. De oorzaak? De aanhoudende zuidwes- telijke wind en de aanvoer van smelt. Nu er ruim dertig kotters aan deze in dustrievisserij deelnemen, staat de vis- meelindustrie uiteraard voor problemen. Het is niet mogeiyk, alle aanvoer van één dag onmiddellijk te verwerken. Daarnaast hebben de smeltvissers te weinig maatregelen genomen om de vis goed te houden.. Men zoekt thans naarstig naar een op lossing van de plotseling gerezen pro blemen. Want IJmuiden wil wel van de stank worden verlost. BENTHUIZEN D" en Brand in bedrijf J van De Lugt °u Zaterdagavond is brand uitgebroken fc elf de grasdrooginrichtlng van de heer J. X de Lugt aan de Hogcveenseweg Het per soneel voorkwam met behulp van blur S. apparaten dat het vuur zich versprciddi 20 waarna de brandweren van Hazerswoud nlÉ, en Benthuizen de brand bestreden. Daar in het bedrijf kostbare machine zijn opgesteld, moest het gebruik van wó "u ter zoveel mogelijk worden beperkt. Tt Ka de volgende morgen zes uur zijn enkel kil brandweerlieden bezig geweest met d zru nablussing. De brandweer van Hazert woude rukte om half tien in. De Benl huizense brandweer keerde tegen midder nacht huiswaarts. De brand is ontslaan doordat gedroogi gras vlam vatte en de zoldering in bram De bluswerkzaamheden onder leidinj van de heer K. Oostingh werden ook gs degeslagen door de burgemeester en d beide wethouders. 1 1 Auto in sloot j Op de driesprong in de Hogeveen ziji een bestelauto en een Volkswagenbusji met elkaar in botsing gekomen, doorda één van de bestuurders verzuimde voor! rang te verlenen. Het Volkswagenbusji sloeg over de kop en verdween in d langs de weg lopende sloot. De inzittende 231 kwamen er goed af. De bestelauto wen de licht, de Volkswagenbus zwaar bescha digd. de (On)fortuinlyke bromfietser Een bromfietser, die teveel rond zat h kijken, raakte van de weg af en dook ii ve de heining van de familie De I.ugt in di Hogeveen. Hij kwam met de schrik vrij Spreekbeurt ge Vrijdagavond om hall acht spreekt ds ga De Gier uit Den Haag voor de Gerefor- wl meerde Gemeente. va go he Gem. Nijverheidsschool Alphen Nog i i binnen De prachtige logger Kw. 153 gaat deze week weer onder commando van schip per Ph. Glas (Vil, zeggen de mense de vloot) naar zee. De bemanning heeft genoten van een vakantie met veel dus kan zij er weer eventjes tegen. De andere 153, de „Liesje en Rutger" VI. 153, blijft nog even binnen. De be- ïing is nog met vakantie en de ran het schip moet grondig wo nagezien. Veel slechte schelvis Er ls maandag veel schelvis aange- 'oerd van een kwaliteit, die niet goed vas te noemen. De goede kwaliteit schei- as werd voor een behoorlijke prys ver kocht. Grote schelvis deed f 3436, groot middel f 3133, kleinmiddel f 3429, pennen f 32—28 en braad f 2518 per van 50 kilo. De minder goede kwa liteit schelvis ging voor de volgende prijzen de markt uit: grote f 1821, gr.- middel f 15—16, kleinmiddel f 14—16 en de pennen en de braad f 1115 per kist 50- kilo. De grote regels kabeljauw noteerden maandag f 7080, kleine re gels f 3844, kisten grote kabeljauw f 64—79 en kleine kabeljauw f 85—61 per 125 kilo. De haring deed nu f 2014, makreel f 27—20, wijting f 1317, gul f 32—12 en kleine zwarte koolvis f 18—12 per kist van 50 kilo. De grote zwarte koolvis was vry prijzig met f 50—51 per| op Gisteravond heeft wethonder A. J. Dek ker de diploma's uitgereikt aan de ge slaagden van de gemeenteiyke nyver- heldsschool voor meisjes in Alphen aai den Ryn. De directrice, mejuffrouw N. van Beest gaf een overzicht van het afgelopen cur susjaar. Het resultaat heeft de verwach tingen overtroffen; slechts twee leerlin gen slaagden niet. Klas 2c is twee ji lang het zorgenkind geweest. Vooral de leraar algemeen vormend onderwijs heeft zioh voor deze groep veel moeite moeten getroosten. Met handenarbeid hadden de; betrokken leerlingen evenwel niet de minste moeite. van Glnhoven, die slaagde voor cou- e en nu na zes jaar de school gaat verlaten, kreeg een extra compliment. Nadat de wethouder de diploma's had uitgereikt, werd de rest van de avond ge vuld met zang, gymnastiek en schetsjes De leerlingen verzorgden het programma op lofwaardige wijze. De namen van de geslaagden luiden: Primaire opleiding: Riet van Hanswijk; Bep Heemrood; Mien Kaptijn; Annle Kwakernaak; Nel v. d. Laken (met lof) Jo Leeuwen; Sarie Minnee; Cor Romijn; Joop Vergeer; Dea Verkade (met lof); Jo v d. Woensel; Alie Klein; Thea t IJsel; Hannie Koopman; Cotie v. Hemert; Aagje v. d. Kroon; Joke Buis; Dia Wes- terveld; Riet Molenaar; Annle Spaans; Diekkie Baart; Ellie Belt (beiden mei Frieda Dissel; Willie v. Egmond NeJ Haak; Ries v. Kerkhoven; Nel v. Kleef; v. d. Louw; Gerrie Meerloo; Gerrie Sneeuw (met lof); Ria Hogenes; Corrie Tnomasse; Rosita v. d. Vaart; Cobie de Wijs; Ria de Wijs; Ineke Verkerk; Corrie Wilgen. Nel Geerlof, Gerrie Dirckx, Gerda van Dijk, Ina v. Harskamp, Dettie Jansen, (allen kinderverzorgster); Ina Blom. Ria Versteeg, Hannie Burggraaf, Bodegraven, Adrie Vijgeboom, (allen as6. In de huis houding; Oo Spijker, Boskoop, kinderver zorgster; Gerrie v. Rooy, knnderverzorg- iter; Annle Ginho-ven (met lof) coupeuse; Ella Ba9ie, kostumière; Ineke Heineman, Koudekerk, Ineke v. Noort, Adrie Duiker (met lof), Annie Blanksma, Carolien Goedhart (allen huisnaaister). KOUDEKERK a. d. RIJN Oprichting speeltuin wordt overwogen In Koudekerk aan den Ryn is een voor lopig comité gevormd tot oprichting van speeltuin. Morgenavond om acht uur wordt in het verenigingsgebouw een by- eenkomst gehouden om de mogelijkheden op dit terrein te bespreken. Het is met het oog op het steeds toe nemende verkeer niet langer verant woord de kinderen zonder toezicht op straat te laten spelen. En toch moeten zij zich buiten in hun spel kunnen uitleven. Waar de plaatsnaam niet wordt ver meld, is deze Alphen. Concert Artl je: Bij gunstig weer zal Arti vanavond on w> kwart voor acht in de muziektent bij he< al Bospark een concert geven. Het pro. iy gramma luidt: Koraal; Ouverture Ober- sc to, G Verda; Die a-lte Garde, mars, Fürt- ge ner; Tableaux des Vo9ges. Meindert Boe- (e; kei: a. Le lac de Retournemer, b. Le saul ta des Cuves, c. Le Ohapelle de Labaroche 4 d. La Roche de Diable; Trafalgar, mars, vr Zehle; AvanitS, mars, N. J. Cori; De El- de zenlkonimg. ouverture, P. Benoit; Rosec sc aus dem Süden, wals,. Johann Straussj al Arrontanohes, mars, Kelly; Koraal. ge Haagse politierechter „Ik door ben ik er toe gekomen, maar ik ge ben me er volkomen van bewust, dal to ik fout ben geweest," zei een horloge- h< maker uit. Leiden.' v< De man stond terecht omdat hij om streeks januari van het vorige Jaar bi] m een autobedrijf een Buick Sedan had gekocht in huurkoop en deze terwijl hij nog lang niet was afbetaald had verkocht voor een andere, slechtere wa gen, waarop hy geld toekreeg. De man vertelde, vroeger zelf een huurkoopzaak te hebben gehad. Hij wai vaak door zijn klanten bij de neus ge nomen en meende dat hij nu wel eeni een ander te pakken mocht nemen. De politierechter vond, dat de man dar helemaal geen zakenman was, als hij zich maar door de klanten liet bedotten. Bovendien had verdachte iets derge lijks gedaan met een huurkoopradio. Deze had hij op een markt in Utrecht verkocht, terwijl het apparaat nog niel was afbetaald. Conform de els van de officier van justitie werd hy veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Heler en steler stonden terecht Omdat een kernmaker te Leiden in september en november van het vorige oud koper had gestolen bij de Ne derlandse Electro-lasmaatschappy stond U nu voor de politierechter. Een metselaar te Leiden had dit koper sn hem gekocht zonder te weten dat: het gestolen was. Ze stonden beiden te recht. De politierechter wees de metselaar erop. dat hy voortaan wat meer aan dacht moet besteden aan personen die met oud koper komen aandragen. Het gebeurt tegenwoordig maar al te vaak, dat het later gestolen goed biykt te zijn. De officier eiste voor de steler een, boete van 30 of 6 dagen, drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar en toezicht van het Leger des Heils. De politierechter; vond deze eis gerechtvaardigd, maar maakte van de drie maanden één maand. De andere verdachte, de heler. kreeg conform de eis een boete van 25 of vijf dagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 4