Zang en snarenspel in de Sint Jan te Gouda mTeleurstellend slot van Haarlems orgelconcours BEURSBAROMETERi Vakantiestemming beheerste de effectenmarkt li¥®fl0L>DeTandpasfa van standing? Westeuropese tarief wal nadelig voor ons ZATERDAG 13 JULI 1957 Holland Festival concert in de St. Janskerk te Gouda dit keer 'niet zo bijzonder gelukkig. Wat dr. Anthon v. d. Horst tegenzat weten we niet, maar het was kennelijk zijn ongeluksdag. En dat nog wel in tegenwoordigheid van een auditorium, dat maar nauwelijks in de kerk kon en waartoe o.m. behoorden minister Cals en de Spaanse ambassadeur. Uit alle delen van het land was men naar het versierde Gouda gekomen ook veel buitenlanders waren er om in de prachtige oude kerk wederom het koor der Ned. Bach-vereniging te horen, dit keer in werken van Sweelinck, Bach en Vivaldi. zover we weten is dit het debuut Nelly Groenevelt, in ieder geval bij de Baeh-Vereniging. Een zeer sympathiek debuut, want Nelly Groenevelt heeft heel mooie stem en een muzikale v> dracht. Aafje Heynis gaf eveneens alles te genieten met haar warme, muzikale Corn. Basoski Prof. Idenburg zal status vluchtelingen onderzoeken Prof. dr. Ph. J. Idenburg. directeur- generaal van het cenrtaal bureau voor d( statistiek, heeft zich bereid verklaard de algemene leding op zich te nemen een onderzoek onder vluchtelingen, niet in kampen leven en die nog niet maal in een niiemv vaderland zijn opge nomen. Deze vluchtelingen vertoeven voornamelijk in Duitsland. Frankrijk, Griekenland, Italië, Oostenrijk en Tur kije. Ongetwijfeld was een groot deel der be zoekers speciaal gekomen voor de bariton solist Dietrich Fischer-Dieskau. Dat die bezoekers wat teleurgesteld naar huis zullen zijn gegaan ligt beslist niet aan de ze zanger, maar aan de omstandigheid dat het tussen hem en dr. Anthon v. d. Horst helemaal niet klopte en dat boven dien de hoboïst van het Omroep Kamer orkest maar niet in de maat kon blijven. Bovendien is de akoestiek op die pli in de kerk (podium voor het orgel) niet gunstig. En daarom klonk de ontroerende Kreuzstab-kantate van Bach, die Fischer- Dieskau zo ongelooflijk mooi zingt vooi de Archiv-Produktion van de Deutsche Grammophon Gesellsohaft, gisteravond onverzorgd en weinig ontroerend. Hoe veel gaver waren de drie geestelijke lie deren van Bach, die Dietrich Fischer- Dieskau met uitnemende orgelbegeleiding ~t van Albert de Klerk vanaf de orgelgalerij (akoestisch veel beter) zong. Eerst toen ontdekte men weer het zeldzaam schone materiaal van deze baritonstem. Dr. Anthon v. d. Horst had al direct bij het begin geen geluk met het Te Deum van Sweelinck, waarin men weinig reliëf vond en dat plotseling inzakte, zodanig dat v. d. Horst het laatste deel iiet doen. Maar het was er niet en het kwam er niet. Sweelinck bleef op i afstand toekijken, al deden de koperbla- de organist Albert de Klerk dan ook nog zo hun best. Bovendien 'n wat zware opgave speciaal 't laatste deel voor de sopranen die in een hoge spanning moeten blijven. Het Gloria van Vivaldi ging veel beter al miste men dan ook hier soms de tekening en de blijd schap. Voor een deel te wijten aan de j weinig correcte begeleiding van het Om- roep Kamerorkest, voor een deel echter look aan de nu eenmaal in het begin al verstoorde sfeer van deze avond. Dr. An thon v. d. Horst bleef ook in dit Gloria te mat. Jammer, want het had allemaal zo goed en zo mooi kunnen zijn Daarom look waren er zoveel mensen. IJl' Degene die het concert nog redde was ffllde organist Albert de Klerk, die Prelu- jWdium en Fuga in e-moll van Buxtehude doorzichtig en fijnzinnig ge- ^^artdculeerd speelde. Daarna bracht hij de Bach-koraalvoorspelen „Schmücke dich" en „Herr Jesu Christ" in een bij zonder stijlvolle vertolking. Albert de Kl.rk i, een oneer grootste organisten. In b™erk'te"mV onderzoek, waartoe het uitvoerend mflté van het vluchiteliiTgenrnoodfond'S o de V.N. op een speciale vergadering Genève heeft besloten, wordt veri omdat het noodfonds een zo nauwkeurig mogelijk beeld wil krijgen van de nood der vluchtelingen buiten de kampen. Zoon van dr. .Plesman opent hangar 10 De heer Albert Plesman, zoon van de grondlegger van de Nederlandse burger luchtvaart, zal donderdagmiddag op Schiphol de nieuwe vliegtuighangar, een der grootste van Europa, de naam „Al-, bert Plesman" geven. Deze hangar 10 zal dan officieel door dr. A. de Roos, loco burgemeester van Amsterdam, aan de heer I. A. Aler, president-directeur van de K.L.M. worden overgedragen. Daarmee zal dan voorlopig voorzien ijn in de grote behoefte aan onder- houdsruimte voor vliegtuigen, ontstaan door de jongste vlootuitbreiding van de K.L.M Door stroom getroffen. In een huis in de Trekkerweg te Leusen is gisteren de 31-jarige ongehuwde granietwerker H. Tan Bekkum uit Amersfoort door elektri sche stroom dodelijk getroffen. De man lewerkte met een slijpmachine een gra- I nieten vloer in het huis. Hoe hij met de king te beluisteren van de sopraan Nelly stroom in aanraking gekomen de alt Aafje Heynis. Voor-1 niet duidelijk het Gloria van Vivaldi was de medewer- Groenevelt e «UACVT TEGEN ZEE-, LUCHT- EN WAGENZIEKTE! I verkrijgbaar bij apothekers en drogisten Dirigent en solisten bh de Holland Festival-uitvoering in de St. Jans kerk te Gouda. V.l.n.r. dr. Anthon van der Horst (dirigent), Nelly Groenevelt (sopr.), Aafje Heynis (alt) en Dietrich Fischer-Dieskau (bariton). Bezorgdheid over het tandartsenconflict De Kondnfklijfoe Nederl-andsohe Maait- schappij tot bevordering der geneeskunst, de KoniMküdjke Nederlandse maatschap pij tot bevordering der phanmacii Nederlandsche maatschappij tot bevorde ring der tandheelkunde delen in een com muniqué mede, dat zij zich bezorgd ma ken over het nog steeds uitblijven van een overeenkomst tussen tandartsen en ziekenfondsen, waardoor huns inziens voornamelijk voor de minst draagkrach- tigen tandheelkundige hulp achterwege blijft en dientengevolge de volksgezond heid wordt bedreigd. De maatschappijen vragen zich af, of het. als niet spoedig een overeenkomst tot stand komt, in deze noodsituatie niet onontqoombaar wordt om voorlopige voorzieningen ten behoeve van de ver zekerden te treffen. Intussen spreken de maatshcappijen de hoop uit. dat de po- ingen van de minister van sociale zaken n volksgezondheid om tot een oplossing door middel van arbitrage te komen, met zullen worden bekroond. G. von Nostitz commandeur in Orde Oranje-Nassau De scheidende Duitse ambassaderaad i Nederland, de heer Gottfried titz, is benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. De ambassade- ad vertrekt op 17 juli naar Sao Paulo, aar hij is benoemd tot consul-generaal >or de Duitse Bondsrepubliek in Bra zilië. De heer von Nostitz is vier jaar in Nederland geweest. Indonesië protesteert inzake Nieuw-Guinea De woordvoerder van het Indonesische ïinisterie van buitenlandse zaken te Dja karta maakt bekend, dat Indonesië eer protest heeft ingediend bij de regeringen der landen van de Euromarkt tegen op neming van Nederlands Nieuw-Guinea deze markt. Ook bij Nederland is j protesteerd. Belgische staking ten einde Vakvereuigingsfunctionarissen en ve tegenwoordigers van dc werkgevers heb- ben overeenstemming bereikt over het beëindigen van de staking in de Belgische metaalindustrie. Maandag zal het werk hervat worden. HE Wat i ET INTERNATIONALE ORGELCONCOURS van Haarlem is gisteravond besloten met een con cert in de gemeentelijke concertzaal en met een recep tie in het Stadhuis. Vele noten en vele woorden heb ben wij géhoord en er waren daaronder, die reden gaven tot verheugen, maar ook reden tot verbazing en tot verontwaardiging. Blijdschap, omdat er van dit orgelconcours een stimulans uitgaat tot verhoogde orgelbeoefening en verhoogde belangstelling voor instrument in binnen- en buitenland. Dit kan men Riet genoeg waarderen en wanneer wij dan ook enkele opmerkingen over dit slotconcert en wat daarop volgde, maken, dan zijn pP|öeze zeker niet bedoeld als discriminatie. Integendeel! Brinkmann en de „Sonata da Chiesa" van Josef Friedrich Doppelbauer. Het werk van Brinkmann bevat vier Maria-lofzan- gen, geschreven voor sopraan en orgel, en in de opvallend versierde zangpartij be speurt men de invloed van het Grego riaans en van de improvisatorische me iismen van de Middeleeuwse vocallstiek, terwijl, ook in de heel dunne, vaak mo- nodische orgelpartij deze invloeden evi dent zijn, zoals trouwens in de gehele lineair-gedachte, overwegend bitonale partituur. Een zekere hymnische extase spreekt wel uit dit Marianisches Konzert, maar veel variatie zit er na de eerste lof zang, die even verrast, niet meer in en dan wordt het gauw vervelend. Daaraan kon het bijzonder mooie en begripsvolle zin gen van Annette de la Bijc en de uitne mende begeleiding van Plet Kee niets veranderen. Maar om Brinkmann een eerste prijs hiervoor toe te kennen, nee, dat is het niet waard. En een tweede prijs dan het geval? Welnu bij de lechtige prijsuitreiking in het Stadhuis mtwoordde de winnaar Klaas Bolt de ipraak van burgemeester Cremers laarbij liet hij een kritiek horen op het de orgelcommissie die het 'geven thema in drie verschillende «soorten gaf en de vijf kandidaten in toonsoort, die toevallig aan de beurt i, liet improviseren, maar die vergat, toonsoort gemakkelijker te 'erken valt dan in de andere. Dit heeft kandidaten niet plezierig getroffen om- t nu de kansen voor ieder niet meer Tejjchjk lagen, en een enkele heeft zich J lardoor werkelijk benadeeld gevoeld. Zo iets dient vermeden te worden, al kunnen best begrijpen, dat de orgelcommissie _i u_ door deze verschillende toonsoorten kiezen de toehoorders een grotere af- ge wisseling heeft willen bezorgen. uv Een tweede punt, dat ons geschokt /enjl'eeft, is de ronduit slechte kwaliteit .-de orgelcomposities, die in de door de Tel nternationale orgelcommissie uitgeschre ven prijsvraag bekroond zijn. De 1ste "e prijs werden op het slotconcert [ehore gebracht en betroffen resp. dei «Mariamsches Konzert" van Clemens voor de Sonata da Chiesa voor viool, cel lo en orgel van Doppelbauer, een werk, dat niet meer is dan een langdurige, saaie en slechte pastiche van Bach, neen de ze toekenningen komen dan in feite neer op een devaluatie van de composi-tieprijs- vraag. Beter niets te belonen dan de men te verlagen als er geen passend werk binnenkomt! Het programma vermeldde verder nog het Orgelconcert van Hendrik Andriessen, dat uitgevoerd werd door Piet Kee met begeleiding van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest onder Anton Heiller, de Missa Brevis van Zoltan Koda-ly, v in het NCRV-vocaal ensemble en het Col legium Musicum Amstelodamense het te gen het fors spelend orkest moest op nemen (niet altijd ten voordele van de zuiverheid), ten slotte het Te Deum van Anton Heiller voor koor, koperblazers, pauken en orgel, een knap geschreven muziiek. berustend op Gregoriaanse ge gevens. Heiller leidde met breed gebaar en stuwde de muziek op tot een grootse ontplooiing, hetgeen haar meer aanzien gaf, dan zij-op de keper beschouwd. ver- Het heeft ons bovendien zeer verbaasd, dat deze gehele slotmanifestatie van het Haarlems Orgelconcours zulk een opval lend Rooms-Katholiek karakter droeg twee missen, Maria-lofzangen te meer, daar de NCRV bij dit gehele orgclcon- cours ten nauwste betrokken is en dit ilot- concert dan ook uitzond. Was er geen en kele protestantse muziek te vinden ge- Dra. H. E. Kokec-van den Berge Malenkof spoedig in functie In Moskou is medegedeeld, dat Malenkof „binnen enkeje dagen" naar zijn nieuwe woonplaats in het oosten van Kazakhstan zal vertrekken. Molotof en Kaganowitsj hadden bovendien „de posities, welke hun aangeboden waren" aanvaard. Welke deze functies zijn, werd niet medegedeeld. Echter herhaalde de woordvoerder de regering de verzekering, dat geen pro- :es tegen hen begonnen zal worden. Amerikaans rapport: Neerslag kernproeven nog onschadelijk De hoeveelheid strontium-90, die ziel als gevolg van radioactieve neerslag var kernproeven in het menselijk lichaam be- •indt, is ruim beneden de grens, die vooi le algemene bevolking aanvaardbaai wordt geacht. Dit wordt gezegd in een rapport, dal door de dienst voor speciale wapens var de Amerikaanse strijdkrachten is opgesteld onder leiding van de chemicus dr. Glas- stone. De bestaande hoeveelheid stron- i-90 is veel minder dan het percentage waarvan men verwachten kan, dat het anwijsbare mate het aantal gevallen beendergezwellen zal vergroten. Hoe wel dit aantal iets zal toenemen, is het vrijwel zeker dat, als de kernproeven oi ongeveer dezelfde schaal als tot dusvei worden voortgezet, de biologische gevol gen van strontium-90 op lange termijn niet te bespeuren zullen zijn, aldus het Ameri kaanse rapport. Hamniarskjökl bij Coty en Pineau De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjöld, is gistermid dag in Parijs aangekomen voor bespre kingen met president Coty en de Franse van buitenlandse zaken, Pineau. Te verwachten' is dat ook de Algerijnse kwestie zal worden besproken. Het be zoek is op uitnodiging van Pineau. Van daag is Hammarskjöld weer naar Genève teruggekeerd. Geeb Uw i (rissa ge1" Met extra verrassing voor Uw kinderen ■er ging alleen in de ihoofdfondsen om. Koninklij'ke Olie bereikte een hoogterecord, maar moest later de koerswinst volledig afstaan. Kon. Luchtvaarten ij. lag vast in de markt. Lon- ge- Bloedinflueiiza te Solo Te Solo zijn 25 kinderen aangetast door zogenaamde bloed-influenza, die zich ook de Phiiippijnen heeft voorgedaan. Al leen kinderen benieden de zes jaar zijn vatbaar voor deze ziekte, die zich uit in bloedingen uiit neus en oren. Inflaties De handel in effecten had deze week einig omhanden. Het gelukte het hoofd fonds om tijdelijk, onder invloed van bui tenlandse aankopen, tot f 230,60 te stij gen (oude notering 1153%>), maar in het verdere van de beursweek zakte de no tering in tot f 224. De overige internatio nale aandelen waren ook niet vast ge stemd, in het bijzonder cert. Unilever, welke node de aankooporders van Britse zijde missen. De nieuwe bepalingen in zake de aankoop van dollarfondsen heeft zijde weinig Uni- weest, dat levers gekocht De Britse minister van financiën heeft nog eens duidelijk gewaarschuwd tegen d« inflatie cn het veelbetekenend woord ge sproken, dat investeringen, die niet uil besparingen gefinancierd worden, ecu verloren veldslag betekenen in de strijd tegen de inflatie.' Dat kunnen ook and- landen zich voor gezegd houden! De beursnoteringen van eert Unilei liep deze week terug van 479 tot 461 Philips Gloeilampen kwam er beter af en verloor slechts enkele punti Hoogvlieger De indiening der wetsontwerpen be-1 de notering van effectendollars i: treffende de verdragen der Europese ge-1 den doen oplopen en het gevolg meenschappelijke markt bij de Tweed< Kamer heeff geen reacties *.e verwekt. Toch kan men niet zeggen, dat de instelling der beoogde Euromarkt geen ingrijpende gevolgen voor ons land zal hebben. De regering is zich, blijkens de toelichting van het wetsontwerp, bewust van de risico's en de nadelen voor eei land, dat zo zeer van zijn export afhan kelijk is als Nederland. Ons land -wordt straks ingeschakeld in een proiestionisti- sche groepering, terwijl men niet vergeten mag, dat tweederde van onze export buiten de landen der Euromarkt gaat. Dit houdt uiteraard zekere risico s men weet nog niet precies, hoe alles zich ten aanzien van onze uitvoer zal ontwik kelen. Verder kan ook de onvermijde lijke wijziging in ons loon--en prijspeil aanleiding geven tot' bedenkingen, regering erkent grif, het gevaar dat het prijspeil hier opgetrokken zal worden tot dat van andere deelnemende landen, ter wijl voorts een sterke aandrang zal wor den geoefend om in ons land bestaande lonen, verdere arbelds- Financieel voorwaarden en so- oversicht ciale voorzieningen te doen stijgen naai het hoogste peil, dat binnen df gemeenschap bestaat. Hier zijn onmisken baar risico's aanwezig, waarvan de draag wijdte eigenlijk niemand kar. overzien. De structuur van ons land kan min of meer veranderd worden in de loop der komende jaren en het is de vraag of de voordelen der beschermde gemeenschap pelijke markt zullen opwegen tegen de nadelen voor ons land. De regering sprak oorts als haar mening uit, dat de rente- tand wellicht hier te lande zal stijgen, bepaald ook geen opwekkend stemmend ooruitzicht. Onze voorlopige conclusie 5, dat de gevolgen van de Euromarkt oor de z.g. „vergelen groepen" niet gun stig zullen zijn, omdat het prijspeil in het binnenland verhoogd zal worden, terwijl het gevaar voor een verdere sluipende muntontwaarding onmiskenbaar aanwezig Veel enthousiasme kan men in kringen n het bedrijfsleven en de beurs tot dus- r voor de komende Euromarkt nog niet gevoelen. Een hoogvlieger was K.L.M., welke door Amerika gekocht werd en van f 130 tot f 137 steeg. De mogelijkheid bestaat, dat in Amerika toestemming voor verhoging der tarieven wordt verstrekt. Op de locale industrieafdeling bleef het „de dood in de pot". De handel ir deze stukken is zeer beperkt en de koers- vorming geschiedt dus door de omzet var een paar aandeeltjes. De directie van d( rijwielfabriek „Simplex" heeft medege deeld naar aanleiding van alarmerende berichten over de gang van zaken i: Nederlandse rijwielindustrie, rfat de komsten in het lopend jaar wel minder zijn dan het vorig Jaar, maar toch wel zodanig, dat over 1956/'57 een redelijk dividend kan worden verwacht. Het is bekend, dat deze branche van het be drijfsleven door de verscherpte afbeta lingsvoorschriften en de bestedingsbe perking een minder vlotte afzet der pro- dukten heeft. Het jaarverslag van de We reldhaven, Mij tot Expl. van Onroerende Goederen, was ronduit slecht, hetgeen overigens te verwachten was door de strop met het gebouw. De Twaalf Pro vinciën. Over 1955 bedroeg de brutowinst der Wereldhaven f 945.000, over het afge lopen jaar was er een verlies van 126.000 en het is de vraag, of inmiddels voldoende Is gereserveerd om de strop op te van gen. Dat men desondanks uit de reserves 4c/o dividend aan de aandeelhouders wil betalen is eigenlijk niet verantwoord en dit voorstel had c.i. beter achterwege kunnen blijven. De koers der aandelen ls nu 34"/o laten. Roofbouw Cultuuraandelen hebben weinig floris sante dingen deze week te zien gegeven. H.V.A. zakte in het ruim 116"/», Ver. Deli tot 91"/o. Blijkens de jongste berichten zullen twee tabaks ondernemingen op Noord-Sumatra gesloten worden, ten ge volge van de wilde occupatie van onder- nemlngsgronden door landbouwers. Het schijnt, dat het gezag der overheid daar geheel onvoldoende ls om deze roofbouw legen te gaan. Op deze wijze breekt men niet alleen de ondernemers do nek, maar haalt men ook de basis van een toekom stige welvaart voor het volk weg. Scheepvaartwaa-rden hebben zich deze week goed gehouden en konden het ni veau van de vorige week uitstekend handhaven. Op de Jaarvergadering van de Over zeese Gas werd medegedeeld, dat de financiële uitkomsten In het lopend Jaar beter zijn dan In dezelfde periode van het vorige jaar. Aan transfer uit Indonesië, welke dit jaar In de winst komt, is tot dusver f 1,3 miljoen ontvangen. Voor herkapitalisatie voelt het bestuur voor lopig nog niet veel. omdat dit le duur is. De bedrijfsontwikkeling In Peru, laat zich gunstig aanzien. Men heeft hier ts doen met een financieel krachtige maat schappij, welke tijdig de bakens heeft verzet en in andere landen dan Indonesië emplooi heeft gezocht en gevonden. Deze week kwam het interim-bericht van de Internationale Beleggings-uni® Interunie uit. Deze beleggingsmaatschap pij had per 1 juli j.l. voor 45.7V» in de Ver. Staten, voor 11,2V» in Canada en voor 32,2Vo van haar vermogen in inter nationale concerns en scheepvaart belegd. Wat betreft deze laatste groep komen behalve Olies, Unilever en Philips in be langrijke mate voor Holland. Amerika Lijn. Van Ommeren, Van Nievelt, Gou- driaan Co en Wm. H. Müller Co. IKSSï—- I Altlfd prijs §5 U merkt 't als a kauwt. -HiHij 5* Alles gaat opeens veel HJHm IJ- makkelijker, want kauwen ~~j; SS geeft a zo n prettig ont- irtiS SE spannen gevoel. En Wrlglay lekker. Vierdaagse De „Vierdaagse", officieel Internatio nale Vierdaagse Afstandsmars ge heten vood zijn oorsprong tn 1909. Er waren toen 45 deelnemers. Dames verschenen ka 1920, buitenlanders tn 1928. Tegenwoordig bedraagt het deel nemersaantal bijna elfduizend. Ieder jaar wordt de internationale belang stelling groter. In juti 1966 namen wandelaars uit 18 landen aan het Nftmeegae wandel festijn deel. Leden van de American Business men's Club te Amsterdam hebben gisteravond in het Amstelhotel ken nis gemaakt met de nieuwe ambassa deur van de Verenigde Staten in Ne derland en mevrouw Young. Tijdens deze zeer druk bezochte receptie heeft de voorzitter o an de club, de heer H. Wybrand de Jong, de ambas sadeur toegesproken en hem een ge schenk overhandigd. Onder grote hilariteit werd een fraaie splinter nieuwe tandem compleet met Ameri kaanse en Nederlandse vlaggetjes de receptiezaal binnengereden. Het bestuur was op dit denkbeeld geko men, nadat het vernomen had, dat de heer en mevrouw Young ons land per rijwiel wilden leren kennen. De ambassadeur zeide, het geschenk gaarne te zullen aanvaarden en ver zekerde het voornemen te hebben samen met zijn echtgenote vele tocht jes op deze ..bicycle made for two" te gaan maken. Voorsorg Massa nationalisatie in Indonesië De autoriteiten te Djakarta worden belegerd door Chinese zakenlieden, die zich wensen te laten naturaliseren met het oog op het besluit van het parlement om aan vreemdelingen nieuwe belastingen op te leggen, en alle buitenlandse ondernemingen te naasten. De nationaliseringsmaatregel was het - gevolg van goedkeuring van voorstellen, afkomstig van dr. Socparmo van de Partal Nasional Indonesia cn Sjaran van de Masjocmi om alle middelbare onderne mingen met inhegrip van winkels en res taurants binnen 15 jaar te naasten. Bovendien stelden moties beperking van de vestiging van vreemdelingen uitzondering van zendelingen, onderwijs krachten en deskundigen, die Indonesië 'oodnodig heeft voor de opbouw v land. Men noemt dit een „krachtige 'gel tegen de Chinezen, die het zakenle- ;n van het land beheersen". Minder deviezen in Indonesië Het dekkingspercentage van Indonesië» geldomiLoop en andere verplichtingen in goud en deviezen is deze week met 0,61 procent tot 12,08 pet. gedaald. De voor- ioholten aan de regering namen met rp. 595 miljoen tot rp. 11.375 min. De geld- omloop steeg rp. 290 min. tot 10.918 min. De goud- en deviezenreserves daalden rp. 17 min. tot 1282 min. Het tekort op de ontwerp-begroting-1957 bedraagt rp. 1599 Mr. Van der Mandele wil spoedig vrijhandels gebied TI/TR. R. K. P. VAN DER MANDELE, voorzitter van de Rotterdamse Kamer ItJ. van Koophandel, heeft in een ingezonden stuk in de Daily Telegraph verklaard, dat het hoge buitentarief van de Europese gemeenschappelijke markt Nederland in zijn betrekkingen met de gehele wereld meer zal be nadelen dan de deelgenoten in de gemeenschappelijke markt, daar de han del van de deelgenoten meer" gebaseerd is op de Europese markt. De Nederlandse handelaars hebben de onderhandelingen voor een gemeen schappelijke markt met bezorgdheid ge volgd. Velen van hen zjjn van meer voorstander geweest van het Brjtse voorstel voor een vrjjhaudelsgebied, waarin kan worden gestreefd vrije verkeer van goederen cn diensten zonder een veel omvattend dogmatisch systeem van concnrrentievoorschriften ;an harmonisering der wetgevini op sociaal en ander gebied. We kunnen thans alleen nog m, hopen, aldus mr. Van der Mandele dat het project voor de gemeenschappelijke markt, zodra dit door alle landen zal zijn geratificeerd, met grote spoed zal wor den gevolgd door een vrijhandelsgebied, waardoor het voor andere Westeuropese landen en mogelijk ook voor overzeese gebiedsdelen mogelijk zal worden op zo groot mogelijke schaal deel te nemen aan systeem van vrije ruil van goederen en diensten. Voorts is het te hopen, dat bij het be spreken van een dergelijk vrijhandels- gebied de te volgen methode anders zal zijn dan die welke werd gevolgd bij de onderhandelingen over de gemeenschap pelijke markt en dat men niet meer zai Engeland verhoogt rentetarieven De Britse regering heeft de renteta- even voor kredieten aan lagere over heden en genationaliseerde industrieën verhoogd van pet tot 5% en -m de inflatie te stuiten en het wan kele pond sterling te steunen. Het be sluit kwam af toen de Britse regerings- obligatles op de I.ondense beurs tol nieuwe dieptepunten daalden en het pond sterling bleef zakken ten opzichte van de Amerikaanse dollars. De London Star verscheen met de kop „Droeve dag". trachten dogmatische voorschriften op te stellen ten einde met alle denkbare en ondenkbare gevallen rekening te houden. Nieuwe inschrijving schatkislpapier Op 19 juli wordt de inschrijving ge opend op driemaands-sehatkistpromessen groot 100.000 tot een bij toewijzing vast te stellen bedrag. Dagtekening en stor ting 22 Juli. Maatschappijnieuws Insulinde Cultuursyndicaat. Wiüst eerst® helft 1957 op goederen f 320.000, onkosten vrij hoog op f203.000, netto-winst op 30/6 1957 buiten Indonesië f 116.000; besloten tot voortzetting op versmalde basis; ook voortzetting rubberzaken met voorzichtig heid; salarissen en sociale lasten in 1956 f 170.000 op 1368.000 totale onkosten; deze wil men in 1957 en later met f 60.000 ver minderen; van aandeelhouderszijde gepleit •neming door groter handels lichaam, doch kapitaal na gedachtenwis- seling groot genoeg geacht voor voortzet ting; debiteuren in 1957 gedaald van f2.5 min. tot f 1.5 min.; produkten van f720.000 tot f 200.000, documenten in portefeuille van f 1.3 min. tot beneden f 100.000, credi teuren van f 1.7 min. tot f 0.8 min., ban kiers van f2.5 min. tot f507.000; al deze veranderingen zeer incidenteel; zaken met Turkije zeer ongelukkig verlopen; er wa ren wel vorderingen, maar verstrekte de- viezenvergunningen niet gehonoreerd; er was kans op overdoen van 55% der vorde ringen, maar hierin niet geslaagd; resul taat Indonesië in eerste helft 1957 f 20.000 lager; na bespreking van verlies over 1956 ad f392.451 jaarstukken goedgekeurd. Holl. Koopmansbank. Effecten, interest, provisie, enz., 855.984, winst na onkos ten, pensioenpremie en reservering 136.613; d-ividendvoorstel 5 (5) credi teuren wegens termijnaffaires in vreemde valuta eind 1956 24,4 min, debiteuren 25,8 min.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7