ï-ftode leger speelt in Moskou een beslissende rol BRYLCRE Gaat de geheime politie een tegenwicht vormen? Dubbêfie üu@Mn/) BRYLCREEM Belgrado geschokt door rede van Kroesjtsjef Aspirin Ruim 5500 slachtoffers van verkeer geholpen Ook woiiingwetlmizen van voor 1951 duurder L957 ZATERDAG 13 JULI 1957 Z" Steun van Zjoekof alleen onvoldoende mei. J inoelc, [uiock (Van een onzer redacteuren) Sterk,-jy- roESJTSJEF is ongetwijfeld de machtigste man in de Sowjetunie en Bura.1V misschien ook wel in de gehele communistische wereld. Hij is echter ïudcy.geen alleenheerser, zoals Stalin dat was. Deze baseerde zijn macht op de >n*j*»gehate geheime politie. Kroesjtsjef steunt geheel op het leger. Het verschil w.is groot. Stalin kon de chefs van de geheime politie maken en breken. r^:Zij waren geheel van de dictator afhankelijk en als hij ze niet langer jeren,ivertrouwde, werden zij geliquideerd. Met het Rode leger is het anders. rwafcjgesteld. Dat is geen wapen in de hand van één man en zelfs niet in de "dei.fhand van hét gehele Kremlin. Als het erop aankomt, is het Rode leger een ovenjzelfstandige grootheid, die zich met kracht zal doen gelden in de binnen- *SUffllandse politiek van de Sowjetunie. G. In dit licht gezien is het besluit van Kroesjtsjef (dat op tegenstand van de oude garde stuitte) de verplichte levering van landbouwprodukten af te schaffen, van enorm groot belang geweest. Bestaat het Rode leger niet voornamelijk uit van het platteland afkomstige jongemannen en geldt dit niet in bijzondere male voor de officieren? Maarschalk Zjoekof is wei de populairste en machtigste woordvoer der van het Rode leger. Zijn aanwezigheid in het presidium van de communistische partij van de Sowjetunie zal echter niet voldoende zijn om Kroesjtsjef van de voortdurende steun van het leger te ver zekeren. Het is de politiek van Kroesjtsjef, die voor de mannen in het leger aanvaard baar moet zijn en die hem hun steun kan bezorgen. De mogelijkheid bestaat echter, dat Kroesjtsjef het zekere voor het on zekere zal nemen en de geheime po litie weer tot een machtig apparaat gaat maken om zijn positie tegenover Zjoekof en het leger te verstevigen en om te voorkomen, dat in de Sow jetunie een toestand ontstaat, zoals vorig jaar in Hongarije. Opstand e Een opstand in de Sowjetunie behoort f sedert vorig jaar inderdaad tot de mo- gelijkheden, waarmee Kroesjtsjef ernstig ai rekening moet houden. Zij die slechts l een kort bezoek aan Rusland brengen, J krijgen geen enkele gelegenheid, vertrou- iJ welijk met de bevolking te spreken. Er M is dus geen sprake van, dat zij zich een zuiver beeld kunpen vormen van hetgeen li onder het Russische volk leeft. In Polen k| en Hongarije hebben we dezelfde erva- 1 ring opgedaan: als er een opstand uit- breekt, gebeurt dat spontaan, volkomen I onverwacht. Het Is dan maar de vraag, aan welke i kant dc soldaten van het Rode leger 'I staan. Zullen zjj zich tegen hun eigen landgenoten keren en dc zijde kiezen van de onderdrukkers van hun volk. of zal het tegenovergestelde het geval zijn? Het - laatste Hjkt waarschijnlijk. Dat is bewezen in Oost-Duitsland en Hoijgarjjc, toen Rus sische soldaten eu officieren weigerden, op Duitse en Hongaarse arbeiders te schieten en zelfs de zijde van de vrij heidsstrijders kozen. Na veertig jaren heeft het Russische volk het communistische regiem nog niet aanvaard als iets onvermijdelijks. Er leeft j thans een jonge generatie, die onder dit I communistische regiem is opgegroeid, 1 doch nog beter dan de ouderen de ge- breken ziet. Ook in de Sowjetunie bestaat dan ook de mogelijkheid, dat het huidige regiem zoals in Hongarije op korte termijn in verdwijrtt. Wat in Hongarije op kleine dse schaal gebeurde, moet ook op grote schaal ian| in de Sowjetunie mogelijk zijn. De ware on-; gebeurtenissen in Hongarije kunnen niet rd- voor het Russische volk verborgen blij- Kroesjtsjef en de zijnen zijn dan ook I werkelijk bevree^l voor een opstand in jn'i de Sowjetunie zelf. De maatregelen, die hij sinds vorig jaar het destalinisatie- proces begon heeft genomen, wijzen daar alle op. Ook het gepraat over een vreed- jorj zaam naast elkaar leven tussen Oost en ir- West en over ontwapening pa9t in zijn politieke kraam. Het moet echter bij pra- J ten blijven, want door een akkoord met het westen zou zijn positie en die van het internationale communisme ernstig worden ondermijnd. te regeren en dat hijzelf de aangewezen man is om over dat communisme te rege ren. Daarojn probeert hij thans het Rus sische volk te overtuigen, dat de tijd der in bloed gedrenkte zuiveringen van Stalin voorbij is. Dit is ook de betekenis, welke men moet hechten aan de verbanning van Malenkof en het uitschakelen der drie andere opposanten. Het lijkt dus de algemene lijn van de politiek van Kroesjtsjef te zijn: het Rus sische volk te doen geloven, dat in de toekomst de straf voor beleidsfouten niet zwaar zal zijn en zeker niet de dood be teken1. Dat is vooral belangrijk met het oog op de duizenden leiders van lagere rang. fabrieksdirecteuren en technici, op wie Kroesjtsjef moet kunnen rekenen bij het opvoeren van de produktie in indus trie en landbouw. Al lang geleden is Kroesjtsjef blijkbaar tot de conclusie gekomen, dat de metho den van dwang en van sterk doorgevoerde centralisatie uit de dagen van Stalin niet meer geschikt zijn voor een land, dat op economisch en politiek terrein moet wed- 'rye reld. Het Rode leger speelt thans in Moskou weer een beslissende rol en zal dat blijven doen, ook wanneer een situatie ontstaat zoals in Hongarije bijzonder lastige tegenstander voor h> westen blijken te zijn. Het is evenwel aa twijfel onderhevig, of hij de grondslagen van het politieke stelsel waarmee hij moet werken, kan wijzigen. Hij beheerst nu dt communistische partij, welke het instru ment is voor de uitvoering van politieke macht. Het leger heeft hij echter nii zijn macht. Daar is dc macht In andere handen, nl. in die van Zjoekof. Samenwerking Tot dusver hebben Kroesjtsjef en Zjoe kof steeds samengewerkt bij het bestrij den van de oude garde, die de politiek van Stalin wilde voortzetten. Eerst ver dween de politiechef Beria van het tapijt, vervolgens werd Malenkof uitgeschakeld en ten slotte werd Molotof aan de kamt gezet. De vrijheidsstrijd in Hongarije gaf Malenkof, Molotof en andere teleurge- stelden een geducht wapen tegen Kroesjt sjef in handen en deze zag zich genood zaakt tot een taktische terugtocht (in december j.l.) met de zonderlinge vi klaring: „Wij zijn allemaal stalinisten" In het begin van dit jaar sloeg hij eohtei reeds terug en zijn positie was di danig versterkt, dat Malenkof, Molotof Kaganowitsj, die zich bij hen gevoegd had, zich niet tegen de plannen van Kroesjtsjef tot decentralisering van de Russische economie durfden verzetten. Ook zij wachtten hum beurt af en toen Kroesjtsjef met Boeganin in Finland was, brachten zij hun geschut in stelling om het vuur te openen, zodra de reizigers waren teruggekeerd. Toen brak dc grote strijd in het presi dium en later het centrale comité uit on te eindigen met de overwinning var Kroesjtsjef, Achter de schermen had het Rode legei intussen een belangrijke rol gespeeld. Het stond klaar om op treden, als de strijd tussen Kroesjtsjef en de oude garde ders zou zijn uitgevallen. Nieuwe negerstad in Zuid-Afrika Plannen zijn uitgewerkt voor dc aan leg van een modern nieuw woonoord voor 125.000 naturellen (negers) nabij Zuid-Afrika's internationale Jan Smuts luchthaven, ten westen van Johannesburg De kosten van dit beleggingsproject worden geraamd op 105 miljoen gulden terwijl 52 miljoen gulden zal worden uitgetrokken voor een spoorwegaanslui- ti'ng om de nieuwe stadsaanleg te be dienen. Dit complex zal een van df grootste in Afrika zijn voor de overbren ging van inheemsen uit de sloppen vari de steden naar een voor hen speciaal gebouwd woonoord. Vederprijs voor drie radarspecialisten Aan drie medewerkers van het Neder landse radar proefstation, de heren ir. E. Goldbohn, G. Prins en N. Schimmel, is de Vederprijs voor 1957 van het we tenschappelijk radiofonds toegekend voor hun aandeel in de werkzaamheden voor de totstandkoming van een radarloods- dienst langs de Nieuwe Waterweg. Het beraad met de Belgische rege ring heeft tot de conclusie geleid, dat hel im de gegeven omstandigheden de vi keur verdient de tussen de Nederlandse en Belgische regeringen gewisselde nota's betreffende het vraagstuk van de Neder lands-Belgische waterwegen vertrouwe lijk mee te delen aan de Kamercommis sies voor buitenlandse zaken van de beide landen. De minister van buitenlandse zaken a.i. dr. Drees heeft dit meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen va het Eerste Kamerlid De Gou (kath.v.). voor gezond haar, voor moot haar Het een kan niet zonder het ander! Daarom berust de werking van Brylcreem op twéé wetenschappelijke principes: I Brylcreem bevat vele waardevolle haarvoedende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën - zjj houden haar en hoofdhuid gezond en fris. Massage met Brylcreem bestrijdt roosvorming en maakt droog haar weer vitaal. Brylcreem houdt uw haar gezond! Brylcreem is geëmulgeerd, Daar door kan Brylcreem iedere haar apart soepel, glanzend en vru van stof en vuiJ houden. Geen „geplakte" haten meer! Met Brylcreem valt uw haar los en natuurlijk, en blijft toch korrefct op zyn plaats. Heel de dag! Tfie perfect hairdressing Beecham INederland! N.V. - Voor engros: Jacq. Mot N.V.. Amsterdam Worden Kardelj en Rankovic teruggeroepen De openbare mening in Belgrado is ge schokt door de opmerkingen, die Kroesjt sjef in zijn laatste redevoering te Praa heeft gemaakt. Vooral is men ontstemd over de bewering van de Russische partij leider, dat de Zuidslaviërs vlees en ta van Amerika eten. De Zuidslavlsche ki ten hebben sléchts een klein verslag dc rede gepubliceerd. Commentaar is nog niet geleverd. President Tito zou met hoge ambtenaren de bewuste rede nog bestu De stemming ln Belgrado is op het ogenblik zo, dat men zich afvraagt of Kardelj en Rankovic, de speciale afge zanten van Tito, die naar Rusland zijn gezo-nden, niet teruggeroepen zullen De Zuidslavische ambassadeur in Praag. Nikezic, zou reeds opdracht hebben ge kregen Kroesjtsjef aan zijn verstand t< brengen, dat verklaringen als die hij donderdag heeft afgelegd alleen ma; goede zaak van het socialisme kunnen schaden. In sommige kringen van de Zuidslavische hoofdstad gelooft men. dat Kroesjtsjef met opzet zijn denigrerende opmerkin gen heeft gemaakt. De Russische leidt Zo vergaat de glorie der we reld, oftewel: varidaag gij en morgen ik. Kroesjtsjef temid den van zijn vroegere kame raden. Op de voorste rij van links naar rechts: Malenkof, Kroesjtsjef, Boelganin, Molo tof en Kaganowitsj. Geheel rechts op de achterste rij zit Mikoyan. Tucli is het zo DKEBBEL >r Leegh- HAD ONDERZEEBOOT 983) Spraken we onlan water, die op de kermis Me" demonstreerde, waarvan we moeten middel van een eenvoudig soort duiker klok, Cornells Jarobsz. Drebbel heeft in 1622 in de Theems een tocht onder water takt v ich. duikboot werkte met zuurstof. Op z zelf klinkt dat weinig alarmerend, m degenen die hier overheen dreigen leien, dienen toch wel duidelijk te seffen, dat dit anderhalve eeuw v Priestley en Scheele geschiedde! mtyn Huygens, die terdege feiten van zyn t(jd op de hoogte placht te zijn en wiens (jeweringen we dus wel kunnen vertrouwen, vertelde dat het ge- iptreden en Alkmaarsc iharliten hc- erachillendc echt die De nieuwe methode Dit laatste wil Kroesjtsjef tot elke prijs voorkomen. We schreven reeds i-n een vorig artikel, dat hij overtuigd is, dat het communisme voorbestemd is, de wereld duikerklok er eigenlijk uitzag. Er blijken nl. 12 roeiers te zijn geweest, zodat we hier kunnen denken aan 12 duikerklok ken, die horizontaal met elkaar verbon den waren, maar het is eveneens mogelijk dat één duikerklok als een soort afdak heeft geftuigeert en dat hierin 12 tussen kleding bekend stond als „di hoer", de man die enige an- heerste als weinig anderen, v opzienbarende ontdekkingen hoven van Europa in verbs schat. Drebbel had zijn geheimen des tjjds klaarblijkelijk niet tegen voldoende klinkende munt kunnen verkopen en omdat hg ze toch ook niet in het graf De andet 'an Siei frklar i de gege* de Mor king op de labiele toestand wi duikerklok komt te verkerer steeds dieper komt. Door Nabe rookingen (hij herhaalde alles 1924 klei schaal in de have i Hoe nn boord die gezamenlijk 3 uur ater zijn gebleven, welk feit op z •en heel probleem stelt ten aanri, Hieraan danken we het feit, dat Sieur de Monconys in 1663 enige gegevem lieeft kunnen optekenen, hem overgelr verd door de schoonzoon van Drebbel. Uit die gegevens blijkt voor in de tegen woordige tijd onmiskenbare termen, dat Drebh?! voor de luchtverversing van zyn gerezen twijfel) wordt dit Nabers sche diepte genoemd. Welnu, Dreb- waaktc tegen het komen op de sche diepte door controle van mano rs (buizen met kwik), zoals door van zijn dochters is meegedeeld. En te bedenken, dat Anthony van iwenhoek ons dit geheim had kun- onthullen. tarover een volgende keer. (NADRUK VERBODEN) zou daar zijn rede voor gehad hebben. Men vermoedt, dat Kroesjtsjef op weg naar Praag in LWow Kardelj en Ranko vic reeds ontmoet heeft. De twee Zuid slavische vice-presidenten zouden mo gelijk eisen hebben gesteld, die de Rus sische partijleider niet aanstonden. In Bratislava, waar Kroesjtsjef en Boel ganin op hun reis het eerst ontvangen werden, heeft Kroesjtsjef een scherpe rede gehouden tegen het westen, dat de ontwapen-lngsovereenkomst zou willen verbinden met de Duitse hereniging. Hij werd herhaalde malen door applaus on derbroken, hoewel hij in het Russisch sprak en zijn woorden niet vertaald wer- Geen afremming bouw verkoopbare woningen Minister Witte meent, dat uit het veel vuldig voorkomen van advertenties, waar in bouwondernemers en makelaars wonin gen te koop aanbieden en waarbij dikwijls hoge hypotheken beschikbaar zijn, niet de conclusie getrokken mag worden, dat er relatief te veel van deze woningen worden gebouwd. Afgezien van de vraag of het wenselijk zou zijn, dat minder woningen voor de verkoop zouden worden gebouwd, is de minister van oordeel, dat afremming van de bouw van deze woningen (die overwegend premiewoningen zijn) zijner*- zijds onder de huidige omstanidgheden zeker niet wenselijk is, nu uit recente ge gevens is gebleken, dat de stijging van bouwkosten en hypotheekrente en de ver mindering van de koopkrachtige vraag reeds hebben geleid tot geringere belang stelling voor de bouw van woningen, ide bestemd zijn voor de verkoop. 'AH 6uis! Eén jaar Rode Kruis A LS VOLGENDE WEEK zaterdag 'het 90-jarige bestaan van het Nederlandsch Roode Kruis te Scheve- ningen gevierd zal worden, hoopt men de 600.000 leden te hebben bereikt. Die hoop wordt uitgesproken in het jaarverslag over 1956. Het aantal af delingen vermeerderde in 1956 met 7 tot 421. Het aantal Rode Kruisposten langs de wegen nam in 1956 toe van 853 tot 861 Aan ongeveer 5500 slachtoffers van het verkeer werd door de hulpposten, aan ruim 2000 door de mobiele hulpposten (voertuigen van de A.N.W.B.-wegenwacht) gratis hulp verleend. De 1-edensterk.to var het Rode kruiskorps ging voor het eers sinds de oprichting in 1936 achteruit. Aan het. eind van het verslagjaar wa ren er 6929 helpers en 6067 helpsters, ir totaal dus 12.996. togen 13.350 in het vo- rige jaar. De eerste fase van de oprich ting van het parachutistencommando kon vrijwel worden afgesloten In Leidschendam werd het 91ste tevens laatste ram-pendepot Ingericht. Hulp buitenlands Voor f 136.834.69 aan goederen werd naar het buitenland gezonden als hulp verlening aan door natuurrampen getrof fenen en vluchtelingen (de hulp aan Hon garije niet inbegrepen). Daarvan was voor 8.093.61 afkomstig van de regering, voor 55.996.75 van derden en .voor f 72.744.33 v-an het Rode Kruis zelf. Hel aantal bij de bloedtransfusiedienst inge schreven donors was 108.902. Bij de hoornvldescentra bedroeg het lantail cornea-transpla-ntaties 166. Afzonderlijke aandacht wordt in het directieverslag geschonken aan de hulp Hongarije. t mei 1957 werd voor 3.429.169 aan levensmiddelen, verbandmiddelen en me dicijnen, kleding, beddegoed e.d. naar :n gezonden, bestemd voor Honga rije zelf en voor de vluchtelingen. Vijf tien ton vlees in blik en tien ton cacao werden in 1957 naar Belgrado gediri geerd ten behoeve van de in Zuidslavlë verblijvende Hongaarse vluchtelingen. Weer twee mijnen ondergronds verbonden Er is een ondergondse verbinding tot stand gekomen tussen de staatsmijn Wil- helmina in Terwinsalen en de Oranje- Nassau mijn II in Schaesberg. De vier Oranje-Nassau-mijncn, die met elkaar verbonden zijn, hebben thans ook aansluiting op de staatsmijn Wilhelmina. De overige staatsmijnen in Limburg, do Emma, de Hendrik en de Maurits, zijn sedert 1947 met elkaar verbonden, waar door het mogelijk is een ondergrondse wandeling te maken van de Duitse tot aan de Belgische grens. Eerste bramen op de markt Er zijn weer bramen op de markt. Gis teren zijn de eerste partijtjes aangevoerd op de veiling in Kapelle-Biezelingcn en ze gingen weg voor 54 tot 60 cent per doos van twee ons. Men rekent dit jaar op een goede aanvoer, daar de stand van het ge was en de kwaliteit van de vruchten zeer goed is. Met de kruisbessen staat het anders. Het seizoen van groene kruisbessen is weer gesloten en de opbrengst is belang rijk lager geweest dan in andere jaren. Een groot percentage werd verladen voor de Zweedse markt, terwijl ook belangrijke zendingen naar Engclahd en België gingen. Met ingang van heden is tot nader order de invoer van pruimen in ons land weer vrij. Tot dusver mocht alleen ingevoerd worden voorzover de pruimen uit België en Luxemburg afkomstig waren. Maan dag gaan de grenzen van België en Luxem burg dicht voor rode en witte kool uit Nederland. Deze maatregel is een gevolg van de prijsontwikkeling in die landen. Staatssecretaris over overwerkvergunningen (Van onze parlementsredactie) Bij het verlenen van overwerkvergun ningen wordt door de Arbeidsinspectie rekening gehouden met bepaalde factoren, zoals de aard en omvang van het aange vraagde overwerk, de orderpositie, even tuele bedrijfsstoornissen, weersinvloeden, concurrentieverhoudingen en de situatie op de arbeidsmarkt. Het geheel dezer fac toren wordt afgewogen tegen de belangen van de arbeiders, die bij het overwerk be trokken zijn. Bij de beoordeling worden vanzelfsprekend de algemene richtlijnen van het regeringsbeleid in het oog gehou den, bijv. t.a.v. het vraagstuk der vijf daagse werkweek en de bijzondere be scherming van jeugdigen. Bovendien wordt door de districtshoofden van de Arbeids inspectie nagegaan, of er geen moeilijk heden, die tot het aanvragen van een ver gunning tot overwerk hebben geleid, langs andere weg op te lossen, bijv. door ver betering der organisatie in de bedrijven. Dit heeft de staatssecretaris van sociale zaken dr. A. A. van Rhijn meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Van Lienden (soc.). De bewindsman wijst er voorts op, dat er vol doende waarborgen aanwezig zijn voor een uniforme beoordeling bij het verlenen van overwerk. Wel kunnen de omstandig heden in de verschillende bedrijfstakken in delen van het land onderling sterk uit eenlopen, zodat het kan voorkomen, dat in ogenschijnlijk gelijke gevallen toch af wijkend wordt beslist. RICHTLIJNEN VOOR HUURVERHOGING D I HUREN van dc woningwet woningen, die in de periode van 27 december 1940 tot en met het jaar 1950 zijn gereed gekomen, en een aantal woningen, die in 1951 betrok ken zijn, zullen per 1 augustus met 25 pet worden verhoogd. Verder worden dc huren verhoogd met 25 pet van de noodwoningen en de hui zen, die tot stand zijn gekomen met toekenning van een jaarlijkse bij drage ingevolge de financicrings- regeling woningbouw 1947 en 1948. In afwachting van de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van da huurwet door de Eerste Kamer, heeft de minister van volkshuisvesting en bouw nijverheid een circulaire gestuurd, waarin deze richtlijnen worden gegeven. Ver zocht wordt nu reeds met de voorberei dende werkzaamheden te beginnen om de huurverhoging per 1 augustus inder daad mogelijk tc maken. Voor de woningen, die gebouwd zijn met premies krachtens de premieregeling woningbouw 1950, de verminderde premie regeling woningbouw 1950 of de premie- en bijdrageregeling woningbouw 1953 be staat geen aanleiding om tot een huur verhoging over te gaan. Voor de woningwetwoningen van de bouwjaren 1950 tot heden geldt het vol- Wanncer de huurprijzen van deze wo ningen onder de verhoogde huurprijzen van vergelijkbare woningen komen te lig gen, dienen zij .rekening houdend met de woninggrootte, woongerief e.d. tot het huurniveau van deze woningen opgetrok ken te worden. De mate van huurverho ging van deze woningen wordt beoor deeld door het gemeentebestuur, dat de huurverhogingen door de minister zal moeten laten goedkeuren. Zolang deze verhogingen niet zijn goedgekeurd moe ten de huurders er rekening mee houden, dat de huurprijs nog veranderd kan wor- Wat de noodwoningen betreft kunnen de gemeentebesturen de minister verzoe ken in bepaalde gevallen dc huurverho ging beneden de 25 pet te houden. Zolang deze geringere huurverhoging niet is goedgekeurd moet van de huurder een volle huurverhoging worden gevorderd. Later volgt er dan een afrekening. De huurverhoging wordt berekend over de zogenaamde kale huurprijzen. De in de totale prijs begrepen vergoedingen voor de levering van water, het gebruik van geiser of boiler, onderhoud gemeenschap pelijke tuinen, verlichting en schoonhou den van portieken enz., vallen dus niet onder de verhoging. us «SI - Zó boeiend is nu PANORAMA

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5