VERRASSEND... VAN MENS TOT MENS Rijnsburgse corso maakt Leiden tot een sprookjesstad van het draaiboek C1H IR ANT 3 ZATERDAG 13 JULI 1957 Romantiek en Bloemen VULPENHOUDERS Demmenie Haarlemmerstraat 169 Eindexamens MMS aan HBS voor meisjes Aan de H.B bb«1 Zeventien praalwagens uit vele ■«mi dorpen rijden in de bloemenstoet bloemen uit Hollands tuinen zal zich zaterdag 3 augustus in Rijns- duu' burg in beweging zetten op een teken van mevrouw L. H. A. Klaasesz- Dl de Bruyne, echtgenote van de Commissaris van de Koningin in Zuid- Holland. Voor het motto bij dit corso heeft men behalve aan bloemen ook aan de romantiek gedaqht. De namen van enige praalwagens, zoals Het r priëeltje, Droomland, Biedermeier en Zwanenmeer, wijzen al in een ;enei romantische richting. De expositie in het Van der Werfpark, onder dezelfde ïond' slagzin, „Romantiek en Bloemen", gaat woensdagavond al open niel er gedurende enkele weken e i ei burg en Leiden, i zijl Eerst dan het bloemencorso op 3 n£€B augustus, waarvoor naar alQe delen van 1°' de wereld ruim 300.000 folders werden akei verspreid met de oproep dit kleurvolle dit festijn niet te missen. Niet alleen vele Rijnsburgse verenigingen en kwekers- 1 groepen uit Rijnsburg, Katwijk, Noord- wijk, Oegstgeest, Noordwijkerhout en val Valkenburg zullen mèt een auto of praal- waSen meerijden, maar ook enkele Leidse bedrijven hebben hun medewerking toe- 1 gezegd. Zo komen-bijvoorbeeld de boerenleen- banken uit Rijnsburg en Leiden met de lakt,1 Wagen „Grootmoeder vertelt"; de Rijns- dijkt bu-rgse schakers vonden een romantischer i on) voor hun lievelingssport en komen met de bloemenwagen „Ge- 0 schaakt". Zaalberg uit Ledden vond een „Droomland", Rijnsburgse buurtverend- Wt gingen kozen Het spinnewiel en een Bloe- jsje[ menfantasie; de gezamenlijke kwekers uit Katwijk en Valkenburg brengen op hun wagen tot uitdrukking, dat bloemen de tolk van onze gedachten en wensen moe- roeiten zUn- Het is dus aflles in de roman- liike ^s°iie sfeer gehouden, waarin het „Maan- j licht" en de „Postkoets" niet ontbreken. Om twee uur geeft mevrouw Klaasesz- de Bruyne, die waarschijnlijk van de UlJ Commissaris vergezeld zal zijn, op één Hij of andere wijze het startschot, waarna een lange stoet haar en de duizenden bezoe- "eD, kers voorbij zal trekken. Eerst wordt een rondrit door Rijnsburg gemaakt en dan oelt, zal men met de kop van de bloemenstoet lalrt ongeveer 3 uur in Oegstgeest arriveren. Om 4 uur komt men in Leiden en wordt illen n op <je jan van Houtkade gerust. bur, Verlichte slinger ijgs- Voor de avonduren heeft het bloemen- comité een grotere route uitgestippeld om nog meer mensen van het moois te laten genieten. Om kwart over negen pge- vertrekt de schepping van de kunstenaar George Kiersch opnieuw en dan zal het als een verlichte bloemenslinger door de versierde Leddse straten gaan. Verschil- 5 e1 lende straten, zoals de Doezastraat en de len de voorafgaande dagen tienduizenden S anjers uitreiken, zodat Leiden met recht uele de naam Bloemenstad verdient. Drum- tan- bands en muziekkorpsen verhogen de huJ feestelijkheid nog. gen De meisjes op de praalwagens, die En' of het nu koud of warm weer is, een tg' moeilijke rol hebben in dit bloemen- toneel, staan onder leiding van rrte- vrouw Kiersch. Dank zij de goede een: samenwerking tussen de stichting R ijnsburgs Bloemencorso en de We| Leidse V.V.V.. waarvan de voorzit- 1 ters drs. G. Hogewoning en D. van der Kwaak veel besprekingen heb- uit Van der Luit HAAGWEG 31 - LEIDEN ^Baqrulenii&en ben gevoerd, wordt 3 augustus een hoogtepunt in het toeristenseizoen van Leiden en wijde omgeving. T entoonstelling Zelden heeft burgemeester Van der Werf zoveel bedrijvigheid gezien aan de voet van zijn stenen voetstuk als de laatste dagen in het park, dat zijn naam draagt. Er is wel eens door huismoeders met kinderwagens en wandelgrage rente niertjes gemopperd op ,.de gemeente", die nu ook weer het Van der Werfpark voor iedereen met biezen matten afsloot, maar al dat mopperen is zonder reden geweest Want achter die matten werken dage lijks 10 beplantingsmensen, aoht elektri- bloemenband bestaan tussen Rijn ciëns en 3 arrangeurs aan een Woemen- expositie, die dezelfde naam als het corso zal dragen. Ook Van der Werf zal dus omringd worden met romantiek. Maan dagmorgen zullen 15 van de bekendste Nederlandse bloemsierkunstenaars de laatste hand aan dit sprookje leggen, waarin 150.000 tot 200.000 bloemen ver werkt zijn, 35.000 stuks planten zijn aan gebracht en alleen al ongeveer 300 varië teiten van gladiolen te bewonderen zullen De plantsoenendienst werkt onder lei ding van de heer Galjaard op volle toe ren en de lichtfabrieken werken met de heer Crèvecoeur onder hoogspanning. Attracties Een kleurenpracht met fonteinen zal 's avonds in het licht worden gezet van 400 speciale schijnwerpers; in de bomen hangen met verrassend effect de kwik lampen. Speciaal voor deze expositie is in het park een vijvertje gegraven waar omheen een romantisch hoekje is gepro jecteerd. Het zijn niet alleen de planten :n bloemen, die de bezoekers zullen trek- :en, maar het.is vooral de romantische chtergrond. Meestal uit eigen verzameling heeft de heer Kiersch met uiteenlopende voor werpen doorkijkjes en tableaus gemaakt. volkomen getr-uwe weergave igeunerkamp, er zijn oude sje- ■leden, veelkleurige en veel vormige vazen en oude kruiken, de meest bizarre voorlopers van onze fiets, als- iede oude tafereeltjes, zoals de water- park te gaj Dit is één van de aardige door kijkjes in het Van der Werf park. Het restant van de toe gang tot een oud kasteel zal met de vele kruiken, sjezen, en en schelpenversieringen onder het licht van honderden lampen de sfeer van roman tiek oproepen, die de organi satoren in een veelheid van bloemen en planten hebben vastgelegd. Foto N. van der Horst put en het restant van een kasteelingang. Langs twee zijden van. het park komt een rieten overkapping, waaronder de echte bloemsierkunst getoond zal worden. De tentoonstelling wordt woensdag avond geopend en blijft tot en met 14 augustus toegankelijk. De mooiste spe cimina van anjers, ornitogalen, lelies, dahlia's en rozen zullen regelmatig wor den ververst, zodat deze met de blijvende beplanting van lobelia's, geraniums en salvia's een fraai geheel blijven vormen op alle expositiedagen. Elke honderdste bezoeker krijgt een aardig boeket; elke duizendste een Bie dermeier-boeket en voor de 5- en 10- duizendste zijn er weer andere verras- Tijdens een wandeling, die we met het stichtingsbestuur, het V.V.V.- bestuur en burgemeester Koomans van Rijnsburg over het tentoonstel lingsterrein maakten, was het duide lijk, dat hier hard gewerkt is om woensdag met iets voor de dag te komen, dat naar het excellente streeft. De organisatoren hebben de beschikking over het meest zuivere materiaal, namelijk de natuur zelf, De slogans „Romantiek en Bloemen" en „Leiden Bloemenstad" zijn, zoals het nu met de voorbereiding staat, zeker niet te hoog gegrepen. Binnen enkele dagen orden de corsoroute's bekend en dan ,1 ieder uit Leiden en verre omstreken ch van een goed plaatsje voor de op tocht verzekeren en een avond kiezen het sprookje in het Van der Werf- S. voor meisjes met 6-ja- rige cursus en afdeling M.M.S. te Leiden slaagden voor het eindexamen M.M.S. de dames L. J. Bey, J. S. C. W. Couweh- berg. M. de Geus. E. M. H. de Haan. J. H de Koningh, L. Meyer, A. H. Vavier, O de Haas. J. W. E. Bakema, E. v. d. Berg. T. Boersma. S. Buitenhuis, A. M. L. Duy- verman. A. G. A. Janssen. L. Jansser Kleibrink. I. M. G. van Kuik. J. Lamme- rée, A. M. Reints en M. J. Swart, allen te Leiden; H. A. S. van Bellen. T. Raaff M. C. de Ruiter Zijlker, P. E. M. Sluyter. B. W. Demenint te Oegstgeest". M. Schou ten. E. J. de Ridder. M. C. Verstelle. C S. Hoogendoorn en M. Altoers te Voor burg; E. M Burgerjon. P. D. I. van Dijk. H. Mensing te Leiderdorp; A. M. Tappen- beck, J. Dullemond. M. A. L. Kist, S. Hoek, G. J. Melse, E. J. Peen en W. H. de Roock te Noordwijk aan Zee; B. H. de Boer te Hazerswoude: J. P. van Linder v. d. Heuvell te Hillegom; J. H. Over- dijk te Katwijk aan Zee. Geslaagd aan H.T.S. Voor het eindexamen afdeling werk tuigbouwkunde van de H.T.S. te Haarlem slaagden B. Bol, L. Buis en D. Matze te Leiden en D. G. Waasdorp te Oegst- Een dokter nodig? De dienst van de huisartsen wordt mor gen waargenomen door de doktoren Jan sen, 's Gravensande. Hartman, Jasperse en Veldhuyzen. Welke apotheek? Vandaag zijn 's middags, 's avonds en 's nachts voor het klaarmaken van spoed- reeepten geopend de apotheken Douza. Douzastraat 31. telef. 21313; Nieuwe Rijn 18, telef. 20523; Oegstgeest, Willhelmina- park 8, telef. 26274. Zondag zijn van 's morgens 8 tot 's avonds 12 uur* geopend de apotheken Douza en Oegstgeest. AGENDA VOOR LEIDEN Zaterdag Tent Kaasmarkt. 8 uur: evangelisatie bijeenkomst. Zoeterwoudsesingel bij het sportterrein, 8 uur: concert met taptoe door Chr. ziekvereniging Concordia. Zondag Tent Kaasmarkt, 8 uur: evangelisatie bijeenkomst. Maandag Gymnastieklokaal Van Vollenhovenk; de, 7 30 uur: Chr. gymnastiekvereniging Jahn, onderlinge wedstrijden. Dinsdag Gebouw Pieiterskerkgracht 11, 2 uur: ope ning gerestaureerde sociëteitsgebouw af deling Leiden Algemene Bond van Ouden Oranjerie Hortus, 7.30 uur: afdeling Leiden Kon. Ned. Natuurhistorische Vei eniging, avondbezoek aan aquariumtei stelling. meentelijke v.g.l.o.-school, 2.30 uu g van J. G. Witpen over arbeid va de Kon. Noord-Zuidhollandse Redding maatschappij. Woensdag Pieterskerk, 7.30 tot 8 uur: avondgebed. Van der Werfpark, 7,30 uur: opening tentoonstelling Romantiek en Bloemen Ambachtsschool, 3.30 uur: afscheid var de heren B. H. J. Heijdemann adjunct- directeur) en A. N. Zekveld (leraar tim meren). Volkshuis: volksdansen. Donderdag R.K. technische school, Boerhaavela; 44, 7.30 uur: diploma-uitreiking. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde, tot jktober: tentoonstelling „Mens in minia tuur. De wereld van het poppenspel" Hortus Botanicus, tot 28 juli: aquaria- an t e rrari at e nt o onst ell i ng Aqua Hortus. Van der Werfpark, 18 juli tot 14 augus tus: tentoonstelling Romantiek en Bloe- Rijksmuseum voor Volkenkunde, 10 tot uur: tentoonstelling Japanse prenten. >t 1 oktober. De heer E. J. Coster De heer E. J. Coster die in Leiden op 78-jarige leeftijd is overleden, heeft van 1923 tot 1939 voor de r.k. Staatspartij zitting in de Leidse gemeenteraad gehad. Het verleden herleeft rond het standbeeld van Van der Werf. Een boerensjees, die jarenlang bij de boerderijen rondom Leiden dienst deed, is naar het park overgebracht en zal daar temidden van oude manden, schelpen en landbouwmateriaal onder floodlight te bezichtigen zijn. Foto N. van der Horst die plotselinge zekerheid dat Crème en poeder meesterlijk gecombineerd - voor een feilloos verzorgd uiterlijk... altijd... overall Max Factor's Creme Puff is de meest verblijdende vinding die ooit in make up is gedaan. Eén doosje, één donsje: ziedaar uw complete make-up. Heil zame lanolinerijke crèmes samen gebracht met het fijnste, luchtigste gelaatspoedcr - de moderne bron van betoverende schoonheid. Creme Puff vraagt niets - geen tijd, geen moeite - maar geeft élles: een verzorgd uiterlijk, waar u ook bent, wat u ook doet Seconden krijgen waarde voor uren, want Creme Puff houdt zo lang, blijft zo mooi. Gun uzelf de prettige zekerheid van een volmaakte make-up... ga over op Creme Puff, nu I VAN MAX FACTOR HOLLYWOOD Imp. Marfac N.V, Huddeicraat 5. Am Tussen de bladzijden La Strada, uitstekende film over de zin van het schijnbaar zinloze CASINO. - HET LEVEN is te vergelijken met een weg, die men moet af lopen om een doel te bereiken. Schijnbaar wordt dat doel niet altijd bereikt en zou het aflopen van de weg dus nutteloos zijn geweest. Wij kun nen dat zelf erg moeilijk bepalen. Waarom leeft die man of die vrouw? zo vragen we ons wel eens af. En met het stellen van die vraag gaan we eigen lijk op Gods stoel zitten. Zo is het ook met dat meisje in de Italiaanse film La Strada (De weg), het arme, geestelijk wat gestoorde kind, dat in de grootste armoede is opgevoed en ten slotte uit bittere noodzaak door haar moeder voor tienduizend lire aan een kermisklant, die een nieuwe assis tente nodig heeft, wordt verkocht. De kleine Gelsomlna gaat nieuw leven tegemoet. Ze gaat een eindje de weg op, die naar het doel zal leiden. Welk doel dat is, weet tot haar dood toe niemand. Gelsomina houdt niet van die weg. Ze wil terug, maar er is geen terug. Ze wil dood, maar God wil dat nog niet. Ze wordt moedeloos en snakt naar wat genegenheid. Dan komt er een acrobaat, iemand, die •eel erger geestelijk gestoord is. Maar die acrobaat, een jongen wiens bestaan voor ieder onbegrijpelijk is, geeft haar nog enig geestelijk voedsel om de weg af te lopen. Hij wordt ten slotte vermoord, aar zijn leven is niet vergeefs geweest. Gelsomina wordt te vondeling gelegd. Vier jaar later hoort de kermisbaas, dat zij •©rieden. Dan rijpt er iets in deze gebolsterde man en zo groeit het besef, dat ook Gelsomina op de levensweg het doel heeft bereikt, dat God stelde. Van dit gegeven heeft regisseur Fede- co Feliintt een ontroerende, eerlijke film gemaakt; een rolprent, die juist door haar eenvoud zo aangrijpend is. In deze film is niets gemaakt terwilie van het effect alleen. Het is de waarachtige tekening van enkele heel simpele mensenlevens. Het is een tragische weg die wij gaanl en zo op het eerste gezicht doelloos.... Zoals de in La Strada gekaraikteris- seerde mensen lopen er duizenden op deze wereld rond. Ze zijn beter of slech ter dan wij, maar ze weten niet, dat de weg in de hemel uitkomt, zij missen het geloofsuitzicht. Heel zuiver wordt dit ln deze rolprent getoond. (Waardevolle film). De verkeerde man Ontmoeting „Bent U vroeger tandarts ge weest?" vroegen we van de week, toen we een der Leidse bedrijven bezochten, aan een man, die ijve rig gaatjes boorde in een kan- toormachine-in- wording. „Ik spreek nog niet zo heel erg goed Hollands, meneer!" was het onverwachte en accentvolle ant woord, dat gepaard ging met een verontschuldigend lachje. Een paar collega's schoten te hulp: „Hij is Hongaar en weet dus niet wat „tandarts" betekent." En terwijl we doorliepen langs een weg van alsmaar radertjes en handletjes, die op voor ons on begrijpelijke wijze tezamen eert machine gaan vormen, ontdekten we nog meer Hongaren. Onop vallend werkten zij tussen de Nederlandse werkers; zij doen hetzelfde en alleen als er taal problemen zijn, springen zij even tjes op de voorgrond. Het is alweer bijna een jaar ge leden, dat zij op de voorpagina's van onze kranten stonden, dat de gehele wereld vervuld was van mededogen over de ondergang van een moedig volk. En terwijl de frontpagina's vari de krant reeds lang weer door allerlei andere problemen inge nomen worden, ontdek je ze plot seling weer, onopvallend tussen het volk, dat hun gastvrijheid heeft" gegeven. 's Avonds dromen zij misschien nog wel van het dorpspleintje of de winkelstraat van Boedapest, maar deze herinnering heeft de schrijnende kanten van de eerste maanden verloren, omdat Neder land hen op voet van gelijkheid heeft opgenomen. Toen de man achter de boor ons tamme grapje was uitgelegd, lachte hij beleefd en ging rustig verder met zijn werk, zelfver zekerd, dat hij zijn plaats in Ne derland waard is. Alarm „Een rare Hjd om op te staan", meenden wc, toen we ons enkele weken geleden op de Nieuwe Rijn laafden aan ijskoude limonade en rond half zeven een blikachtig geluid in de omgeving hoorden. Om kwart voor zeven werd er weer gewekt, om vijf voor zeven ook en ver der om drie minuten voor zeven, elf minuten vóór en een minuut óver half acht. Toen kwamen we tot de ontdekking, dat we veel te begerig naar het limo nadeglas keken en namen haastig af scheid. Van de weck dronken we weer limo nade op de Nieuwe Rijn en weer begon de wekker om de paar minuten af te lopen. Het was geen beschaafde wek ker, die de sluimerende mensheid op psychologisch-verantwoorde wijze tot de harde werkelijkheid brengt, maar een uit de oude doos, waar fabrikanten veel plezier van hebben beleefd, omdat hun luidruchtig gekletter tot een worp tegen de muur verleidde. „Zit daar aan de overkant een pen sion, waar ze maar één theekopje heb ben, zodat de gasten met drie minuten tussenruimte aan de ontbijttafel ten verschijnen?", belangstellend. „Wat? oh bedoel je dat!", sprak onze gastheer voorkomend. „Nee, dat Is geen wekker. Dat bedrijf aan de overkant heeft een telefoon, die Napo leon reeds als veldtoestelletje afge keurd heeft. Overdag merken we het niet eens meer, maar het is nogal een intensief bedrijfje, waar de buitenwe reld dag en nacht contact mee zoekt". Toen volgde een verhaal over slape loze nachten, die heerlijk bekort wer den door het blikkerende geluid. Maar woensdagmorgen ontmoetten we 's morgens om kwart over zeven onze collega met een treurend gezicht op s „Wat r uur buiti schrikt, i oet jij op dit onmenselijke i je bed?", vroegen we ver- ant we dachten, dat hjj ziek „Nu woon ik er al zolang,' onze collega ontmoedigd, „maar van nacht ben ik er toch ingctippeld. Toen dat jammerding aan de overkant begon te rammelen, dacht ik. dat ik me ver slapen had en sprong m'n bed uit Het tien half j i ik me aangekleed had", besloot hij huive rend en steunend zocht hij zijn weg door de voor hem zo ongewone mor genuren. Licht. „Waarom zij wel en wij niet?", heeft autorijdend Nederland reeds jarenlang gedreind en de minister heeft het redelijk gevonden. Lang is enpver gepraat en de eerste voorstel len waren nogal ingrijpend: Er moes ten richtingaanwijzers op de tram komen. Omdat een tram echter veeü langer is dan de meest luxueuze auto, zouden het heel lange richtingwijzers moeten worden en op dit probleem stagneerde de uitvoering geruime tijd, omdat men bang was, dat de tram door zijn richting aan te geven, ln één moeite-door ook de straat zou schoonvegen. „Het is duidelijk genoeg, je let maar op de rails!", verweerde de tram zich, en lang heeft men daar genoegen mee genomen, omdat niemand met een lichtgevende oplossing kwam. Dit licht is ten slotte van auto rijdend Nederland gekomen. Daar be gon men na 1950 'lampjes voor op de bumpers en opzij van de cabine te gebruiken om de richting aan te Toen moest ook de tram i i ge- minste ri: brengen. En zo rijdt sinds enkele dagen de tram van Oegstgeest naar de Hoge Rijndijk met netjes-afgeschermde lampjes opzij, die rood flikkeren als het voertuig van richting wil ver anderen. Duisternis Maar hoe lichtgevend de tram ook mag worden, zij blijft het verkeer in de Sleutelstad steeds dieper in de put werken, en daar pleegt meestal duis- Gebonden als zij is aan haar stalen banden, weet zij van geen enkele plooibaarheid en een welgeschapen bakfiets op de Hogewoerd of in de Haarlemmerstraat kan zijn invloed tot op de Hoge Rijndijk en het Stations plein doen gelden. Als je in de tram zit en je hebt enorme haast, ligt de conclusie voor de hand: ..Wat doet die bakfiets daar op die tramrails", en met een zeker genoegen ziet men hoe een door het tingelen schichtig geworden bakkertje naar zijn fiets rent am de trambaan Maar nu die bakker. Deze moet nu eenmaal zijn klanten bedienen langs de trambaan. Hij ziet geen tram aankomen en grijpt koorts achtig naar zijn mandje om vlug het dagelijks brood bij 2(/n klant te bren gen. De klant is toevallig helemaal op zolder en als er betaald moet worden, is de geldbuidel op het nachttafeltje blyven liggen. Terwijl de bakker duimendraaiend staat te wachten, breekt buiten een heel carillon getingel los. Hij zet vlug zijn mandje tussen de deur, rent naar zijn wagen, ziet in de gauwigheid nog een hele tram vol verontwaardigde gezichten en duwt met de moed der wanhoop zijn kar tegen de trottoirband op naar de stoep, terwijl een opdringe rige tram iedere meter grond, die hij prijsgeeft, gulzig in bezit neemt. Of hij zet zijn wagentje aan de overzijde van de straat. Dan heeft hij kans. dat hij nóg eens de verontwaar- diging van tramconducteurs en -passa giers mag slikken. Want hoogstwaar schijnlijk zal hij juist het bankje van vüfentwtintig gulden aan het wisselen zijn voor zijn klant, als de tram uit de andere richting zijn kar nadert. In de tijd, toen loopjongens nog echt liepen, was de tram een ideale op lossing van verbindingstekorten. Maar zij mist de plooibaarheid, die in deze dynamische tijd van het ver keer wordt gevraagd. Boom En dan die boom op de Nieuwe De kleine boompjes, die na de oor log werden gepflant, beginnen daar langzaamaan echte bomen te worden en de buurt droomt al verheerlijkt van zonnige zomeravonden in de lomerrijke schaduw van hun eigen Doch enkele ondernemende knapen meenden de schade, die een onvoor zichtige auto aan een der boompjes had aangericht, een beetje meer te moeten beklemtonen en zo stond het boompje op een zonnige avond enkele weken geleden te rillen in een ge scheurde bast, die over een opper vlak van verscheidene vierkante deci meters verwijderd was. „Daar gaat onze laan!", dacht een der buurtbewoners in paniek en hij rende naar de telefoon om Leidens plantsoenendienst te waarschuwen. Daar vond men het betreurenswaardig en zou men er aandacht aan schenken. Doch een hittegolf is inmiddels over Leiden heengetogen en nog steeds staat het boompje onverzorgd te ster ven aan de Nieuwe Rijn. Wij hadden op school voor plant en dierkunde nooit meer dan een drie-min en dat is veel te weinig om een wetenschappelijk-verantwoord oordeel uit te spreken. Maar iemand, die daar in zijn prille jeugd erg goed in was en ook later deze kennis niet geheel verloren heeft laten gaan, vertelde ons, dat er met teer, mits het spoedig gebeurt, nog heel wat gedaan kan worden, wan neer een boom ontschorst is. In ieder geval is dit op de Nieuwe Rijn niet spoedig gebeurd en de buurt bewoners hebben het boompje voor het volgend iaar al afgeschreven het geen hun laan-ideaal een geduchte knauw heeft gegeven. Lldo. Het etiket van regisseur Hitch cock op een film gerandeert een pro- dukt van formaat, dat de titel „kunst" waard Is. Hitchcock haalt zijn stof uit het gewone dagelijkse leven, maar daar in vindt hij zoveel ontroerende en be klemmende momenten, dat zijn films het geladen karakter van een „thriller" krijgen. Toch werkt hij zonder revolvers en achtervolgingen. Hij volgt de mens op zijn weg door het leven, maar hij laat de camera deze weg op een speciale wijze belichten. The wrong man Is op historische ge gevens gebaseerd. Een musicus, die het leven van een gewone burger leidt, met zijn liefde voor zijn gezin, wordt gear- esteerd onder verdenking van winkel- vervallen. Op suggestieve wijze volgt e camera deze man op zijn weg door politiebureaus en gevangenissen. De ver pletterende indruk, die verhoren en ver denking op hem maken, is de reactie an de gewone man, die het politiebu- ;au slechts van de buitenkant kent. Familie, vrienden en kennissen schie ten te hulp, maar alles schijnt tever geefs; het bestaan van een onbekende dubbelganger schijnt de man noodlottig te worden. Zijn vrouw, die eerst zijn steun en toeverlaat was, blijkt niet tegen de spanning opgewassen en belandt in een psychiatrische inrichting. Als enig lichtpuntje krijgt de man een idealisti sche advocaat, die van zijn onschuld overtuigd is. Zelfs het einde, wanneer d© dubbel ganger is gearresteerd, brengt niet de ontspanning van een routine-film; de vrouw blijft in de inrichting en moet een lang genezingsproces ondergaan. Naast de levensechte realiteit, die de film kenmerkt, verraadt hij technisch vakwerk van het beste soort. Korte mo mentopnamen vertellen meer dan meters filmband, opgenomen door een minder grote kunstenaar dan Hitchcock. Aan het slot van de rolprent is de on schuldig verdachte niet uitgegroeid tot een held, maar hij is nog steeds het bur gertje met zijn probleempjes en zijn kleine genoegens. Men heeft het gevoel, it men zelf de hoofdrol speelt. (Een waardige representant van de film s negende Muze). De mandie nooit bestond Luxor. De Britse geheime dienst eft in 1943 een barbaars plan te baat Deten nemen om de levens van min stens dertigduizend geallieerde soldaten redden. Om de Duitsers uit Sicilië en Zuid-Italië weg te krijgen, liet men aan de Spaanse kust een lijk aanspoelen in het bezit van documenten, die de vijand doen geloven, dat de geallieerds landing op Sicilië en Griekenland zou plaats hebben. De list gelukte en Hitier Zie vervolg pagina 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3