Jïiettwc (fournnt Zwarte lonen even onjuist als te weinig betalen Veeg teken dat gevaar weinig verontrusting oproept V.S. en Rusland bereid hun eisen te matigen Vader en zoon met hun scooter onder trein Bestedingsbeperking beïnvloedt werkloosheid zo goed als niet Nehroe bemiddelt tussen Londen en Kairo Kleinzoon van Aga Khan, prins Karim, opvolger Jubileumzegels van het Rode Kruis FLI ZATERDAG 13 JULI 1957 BUREAUS: Steenstra ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Riyn oarl in Is öljebtciift! tegfjenspocr Achtendertigste jaargang No. 11005 Eén jaar Rode Kruis ZIE PAGINA 5 J AANTASTING NATIONALE ECONOMIE standigheden niet overat gelijk zijn. alleen de werkgever strafbaar wordt ge steld, onvoldoende (rekening met de ver antwoordelijkheid, welke ook de werk nemer als partij bij de vaststelling der lonen en andere arbeidsvoorwaarden (Van een onzer redacteuren) HET MOET ALS een bedenkelijk verschijnsel worden beschouwd, dat in brede kring het betalen en ontvangen van lonen, welke van de gesloten overeenkomsten en van de van overheidswege gestelde regels afwijken, nauwelijks als een ongeoorloofde zaak wordt gezien. Dit zegt het zojuist uitgekomen rapport van het Convent der christelijk- gociale organisaties. Het zwarte loon draagt bij tot de re tijd van het j; verzwakking van het normbesef in brede lagen van ons volk, zo vervolgt pet rapport van de commissie die zich jnet de bestudering hiervan heeft, bezig gehouden. De stilzwijgende banctionering van' het bestaan der pwarte lonen vormt een gevaar voor fle handhaving van wet en recht het algemeen. Het is een veeg teken. Sat dit gevaar zo weinig verontrus ting oproept. Ook worden door de fcwarbe lonen onrechtvaardige loon- ^houdingen geschapen tussen de- j[enen, die onder overigens gelijke omstandigheden gelijkwaardige ar- peid verrichten. De uit de zwarte lonen voortvloeiende hogere prijzen verscherpen deze onrecht vaardigheid in vele gevallen nog eens ixtra. De mobiliteit van de arbeid wo-rdt (r in ongezonde mate door gestimuleerd, petgeen zowel in sociaal als in econo misch opzicht schadelijk werkt. De zwarte lonen vormen eveneens een gevaar voor de nationale economie. Zo- dra ergens zwarte lonen worden betaald heeft dit tot gevolg, dat andere onderne mingen niet achter kunnen blijven. Daar door komt het algemene loonpeil der mate In beweging, dat ongewenste prljs- gevolgen niet of nauwelijks te vermijden Ook brengen de zwarte lonen dn be paalde gevallen een onwaarachtig ele ment in het loonoverleg. Dat is het ge tal waar tengevolge van het prijsstabili- tatiebeleld een verhoging der rechtens geldende lonen afstuit op het verbod van doorberekening in de prijzen, terwijl de terhoging in feite als zwart loon wordt begeven. Deze gevolgen van het euvel der twarte lonen maken bezinning op dit vraagstuk dringend geboden en rechtvaar digen ten volle een appèl op werkgevers arbeiders om rtiet alle geoorloofde mid delen dit kwaad uit onze samenleving te breren, aldus de commissie uit het Con tent. Aanbevelingen Aan het eind van zijn rapport komt de commissie tot de volgende aanbe velingen: lijn produktieprogramma rekening te hou den met het hem ter beschikking staande Arbeidspotentieel, ertoe bijdragen, dat de >panningen op de arbeidsmarkt niet onno dig worden vergroot. 5». Opleiding, scholing, arbeidsbesparen de investeringen, vestiging van bedrij- gebieden met een arbeidsoverschot het aantrekken van arbeiders uit der- ilijke gebieden kunnen bijdragen tot ont- lanning op de arbeidsmarkt. 9. In bepaalde bedrijfstakken kunnen ten gevolge van weersomstandigheden [verloren gegane arbeidsuren in een ande- worden gecompen- De overheid als werkgeefster zal zich rekenschap moeten geven van de nood zaak van coördinatie met de arbeidsvoor waarden in het bedrijfsleven. Ter ondersteuning' van de pogingen van het bedrijfsleven ter bestrijding van de zwarte loonvorming kan een effec tieve controle op de naleving der loon- voorschriften niet worden gemist. De moderne instrumenten ter bepaling van de beloning, zoals werkclassificatie en gemeten tarieven, openen grote moge lijkheden met betrekking tot de loonhoog- te. De loonhoogte is zonder meer geen maatstaf bij de beantwoording van de vraag of een arbeidsovereenkomst al dan niet wordt nageleefd. Een bedrijfstakgewijze regeling der strafbaarstelling verdient de voorkeur boven de sanctieregeling in het buitenge woon besluit arbeidsverhoudingen 1945. Deze laatste houdt, vanwege het feit, dat kwaad moet worden aangemerkt. Bij de beoordeling mag evenwel niet uit het oog worden verloren, dat de am- g. De centrale doeleinden van het natio nale, sociale en economische beleid, omvattende een politiek van volledige werkgelegenheid en een redelijke inko mensverdeling, kunnen zonder offers aan zelfdiscipline niet worden bereikt. Het rapport voegt aan deze aanbe velingen nog toe, dat het betalen en ontvangen van zwart loon als een Het gaat derhalve niet aan alle beta lers en/of ontvangers van zwart loon als zondaars over een kam te scheren en tegen hen uniforme sancties te eisen. Zwaarder dan dit beroep op het gezon de verstand geldt evenwel naar het oor- het rapport de sociaal-ethische overweging, dat de verantwoordelijkheid het sociale en. economische leven met ich brengt, dat een louter najagen van zo groot mogelijk voordeel met voorbijgaan n de belangen van anderen en van de tionale volkshuishouding ndet past in de huidige Nederlandse samenleving. Het zon- wegkopen van arbeidskrachten tegen lonen, welke de collectief overeen- gekomene te boven gaan, is thans even- :er ontoelaatbaar als het geven van min- ir dan het gecontracteerde loon in een id van werkloosheid. Een zekere mate an zelfbeheersing, ook bij expansie van iken, kan in de huidige samenlevingsver houdingen niet worden gemist. Het ligt, aldus het rapport, op de weg der werk gevers- en werknemersorganisaties hun leden op hun verantwoordelijkheid in deze te wijzen. Ondanks de half-automatische overwegbeveiliging, werd gisteren in Mijdrecht op een overgang in de lijn Uithoorn-Nieuw er sluis een auto door een trein gegrepen en dertig meter over de spoorbaan meege sleurd. Van de wagen bleef niet veel meer over dan een (glanzend) wrak; de twee inzittenden werden licht gewond. Oost en west naderen elkaar J^E ONDERHANDELINGEN in de ont wapeningscommissie van de Ven de Naties z(jn gisteren na ccn vrjj heftig debat tussen de Russische afgevaardigde Zorin en de Amerikaan, Harold Stassen, toch weer op gang gekomen. Stassen liet nu in z(jn rede duidelijk uitkomen, dat hij de periode van tien maanden, die Amerika heeft voorgesteld voor opschorting van dc kernproeven, niet onveranderbaar beschouwt. Over die periode zou te praten zijn. Zorin ver klaarde, dat Rusland bereid is de voorge- •ldc termijn van twee tot drie jaar te bekorten om aan de bezwaren van het 'esten tegemoet te komen. Aan het begin van hot debat, dat giste- :n werd gehouden, toonde Zorin zich verontwaardigd, dat Amerika met zijn els maanden of niets een ultimatum had gesteld. Geen enkele zichzelf respecteren in ogendheid kan dit accepteren, zed de Rus. de Verenigde Staten ge- Klokkendijk te Rijssen werden gistermiddag een vader en zijn zoon op een scooter door een uit de rich ting Wierden komende trein gegre pen en gedood. De scooter werd bestuurd door de 34- jarige G. D. Nymeyer uit Rotterdam; zijn 71-jarige vader, de heer A. M. Ymyer uit Nijverdal zat achterop. Een Duits echtpaar uit Wilhelmsha ven, dat op vakantie in Nederland was gisteravond te Enschede dodelijk ongelukt. De 34-jarige A. G. Ullrich 'N DE LOOP van juni is het aantal werkloze mannen gedaald van 24.400 tot 22-400, terwijl de bezetting de aanvullende werken afnam (Advertentie) mm MAANDAGMORGEN om 9 uur begint onie' ZOMEROPRUIMIN G KARPETTEN tegen ongekend LAGE PRI|ZEN Extra aanbiedingen in vaste vloerbedekking Bouclé en Jaspé tapijt. HONDERDEN COUPONS TEGEN SPOTPRIJZEN! HELTHUIS Hnmmn BOTERMARKT 23 MH Nieuwe voorstellen aan Nasser gedaan DE PREMIER van India, Nelhroe, heeft getracht in Kairo de slech- jte politieke en economische betrek- jkingen tussen Engeland en Egypte te verbeteren. Het Britse ministerie van I buitenlandse zaïken heeft dit gisteren toe moeten geven. Men meende er in Londen echter op te moeten wijzen, dat het initiatief van de besprekingen (tussen Nehroe en Nasser geheel van de premier van India is uitgegaan. 1 Tijdens zijn bezoek aan Engeland de 'e^ vorige week is Nehroe reeds begonnen met zijn pogingen de breuk met Egypte I te herstellen. Hij heeft toen uitvoerig gesproken met de Britse premier. Macmillan, en de minister van buiten landse zaken, Selwyn Lloyd. j Het resultaat van deze besprekingen i» geweest, dat Nehroe met nieuwe Engelse voorstellen in Kairo is aangekomen. Deze voorstellen komeil ongeveer op het volgende neer: Egypte vergoedt de genationaliseerde Britse ondernemingen volledig en geeft de privé-bezittingen aan de Engelsen terug, die gedwongen waren Egypte te verlaten. Verder laat Egypte alle Engel sen in het land toe, die willen terugkeren Engeland is op zijn beurt bereid ds geblokkeerde Egyptische sterlingtegoeden te ontdooien. Ook is Engeland genegen te onder handelen over de vergoeding van de schade in Egypte tengevolge van de Brits-Franse aanval, als Egypte de En gelse eisen tot schadevergoeding voor verloren gegaan en geconfiskeerd Brits militair materiaal wil behandelen. Wordt geen overeenstemming bereikt over de wederzijdse schadevergoedingen dan is Engeland bereid de kwestie voor internationale arbitrage over te leggen Komen Londen en Kairo geheel tot een akkoord, dan kunnen de diplomatieke be trekkingen hersteld worden. van 10.001 tot 9081. De totale geregi streerde arbeidsreserve daalde hier door van 34.400 met 2886 tot 31-500. De geregistreerde arbeidsreserve lag dit jaar eind mei 8400 hoger dan vorig jara eind mei. Eind juni lag de arbeids reserve dit jaar nog 6100 hoger dan vorig jaar eind juni. Vorig jaar daalde de beidsreserve in juni slechts met 600. Dit De vergroting van de arbeidsreserve wordt voornamelijk veroorzaakt door de bestedingsbeperking en de kapitaal- schaarste. De involed hiervan Is in juni echter niet of bijna niet toegenomen. De daling van de arbeidsreserve was he' grootst onder de landarbeiders en loss< arbeiders .terwijl de bedrijvigheid toe nam in de metaalnijverheid en de hore cabedrijven. De geregistreerde vraag naar manne lijk personeel steeg van 62.000 tot 64.000 Het naderend einde van het schoojl: was hier kennelijk van invloed. Voo de vraag naar jeugdige bouwvak- en n taaiarbeiders, alsmede naar administratief meel t Het aantal als werkloos ingesohreven vrowen steeg voornamelijk door inschrij ving van adspiramt-kantoorpereoneel, dat de school heeft veria-ten, van 2300 tot 2400 Zwarte Ruiter legt bekentenis af De Zwarte Ruiter, de beruchte misdadi ger J. G-, heeft zijn verdediger verteld wel betrokken te zijn geweest bij de moord op de kantoorhouder der PTT In Ravenstein, nochtans slechts als mede plichtige. De moordenaar weigert hij te noemen. Verder heeft G. toegegeven brand te hebben gestioht in Neerlangel op dezelfde avond als die van de moord De brandstichting heeft men hem nooit ten laste gelegd. De justitie onderzoekt thans de beweringen van de Zwart» Ruiter. Internationaal Hof. Zuld-Slavië zal een Egyptische, een Poolse, een Griekse en een Japanse rechter voordragen voor vakante zetels bij het Internationale ge rechtshof te Den Haag. De kandidaten zijn: de Egyptenaar Abdoellah Bawadi, de Pool prof. Bohdan Viniarsky, de Griek prof. Joania Spriropoulos en de Japanner Kirimu Shigenua. De gouverneur-generaal van Canada, Vincent Massy, die donderdag voor een particulier bezoek in Nederland arriveer de, heeft gisteren geluncht met het Koninklijk paar. Ook me vrouw Massy, haar zoon en schoondochter en de Canadese ambassadeur bij het Neder landse hof, Th. A. Stone, en zijn echtgenote waren de gast op het paleis Soestdijk. Na de lunch poseerde het gezelschap op het bordes: v.l.n.r. het echt paar Stone, de Koningin, de Gouverneur, de Prins, mevr. Massy, mevr. Massy jr. en de heer Massy jr. (geheel rechts). zijn 32-jarige vrouw werden, toen ze met hun motor met zijspan het gevaarlijke kruispunt Laaressingel-Oldenzaalsestraat wilden oversteken, gegrepen door van rechts komende personenauto. De Duitse fnotorrijder moest zowel het keer van links als van rechts voorrang verlenen, maar in volle vaart vloog hij het kruispunt over. Het echtpaar was oj slag dood. 0 Gistermiddag is de 63-jarige brom fietser dc heer J. Rademaker uit de Zwündrechtsestraat te Rotterdam door een tramwagen van lijn 9 meegesleurd en gedood. De bromfietser was met door hem gerepareerde autoped op weg naar zijn kleinzoon. Hjj was slechthorend en moet de signalen van de trambestuur der niet gehoord hebben. Het stoffelijk overschot van de 29- jarige spoorwegarbeider H. H. Jansen uit Utrecht, die in de nacht van maandag op dinsdag na door een trein te zijn aan gereden, van de IJsselbrug bij Wester voort in de IJssel terecht was gekomen, is in de IJssel bij Vel aangespoeld. In het zwembad De IJzeren Man te Weert kwam de twaalfjarige Wulms v. d. Maaspoort tijdens het schoolzwemmen in aanraking met een onder stroom staande kabel van een geluidsinstallatie. Hij was op slag dood. De 25-jarige locomotiefmachinist G. J. F. L. Lindelauf uit Vaesrade bij Nuth is gisteren in de laadplaats van schacht 3 op de 546 meter verdieping van de staatsmijn Emma te Heerlen gestruikeld door een passerende trein overreden. Hij overleed ter plaatse. Ali Khan: gefotografeerd toen in Bombay zijn thans overleden) vader, de Aga Khan, plechtig ge wogen werd bij zijn platina jubileum. Arrestaties in zaak van overval op pompstation De Amsterdamse recherche, op het spoor gekomen door vingerafdrukken en uitgeven van buitenlands geld door der mannen, heeft de 37-jarige J. M de 22-jarige J. V. gearresteerd, die verdenkt van het plegen van een overval op een pompstation bij Amster dam. Bij de overval was circa 10.000 ge- DE 19-jarige kleinzoon van de donder- dag overleden Aga Khan, de oudste n van prins Ali Khan, Karim, is door zijn grootvader bij testament aangewezen als leider der twintig-miljoen Ismaëlische mohammedanen. Hij is de oudste der bwee zonen van Ali Khan uit diens ste huwelijk met mevrouw Loei Guinness, ns Ali Khan maakte de laatste wil zijn vader bekend in tegenwoordig heid van de begum, prins Sadroeddin prins Kanon- De bruiden van prins Ali en prins Sadroeddin, de oud-mannequins Bettina Nina Dyer, waren wel in de villa aanwezig. Hun hoop, dat een van hun aanstaande echtgenoten de titel Aga Khan zou erven., was vervlogen. Het huwelijk van prins Saddroeddin en Nina Dyer, dat maandag zou worden voltrok ken, is uitgesteld tot 27 augustus. Prins Karim is tot Aga Khan benoemd, daar de oude Aga Khan een jonge man. opgevoed en ontwikkeld in de nieuwe tijd, met een nieuwe kijk op het leven het meest geschikt achtte voor deze hoge post Prins Karim studeert aan de Harvard universiteit, waar h(j zUn kamer deelt met dc zoon van Adlai Stevenson. Of hy echter zijn studie in de oosterse geschie denis zal kunnen voltooien wist hij niet, al hoopte hij van wel. HU is een tamelijk ernstige jonge man. die weinig uitgaat. Hoewel hij in Harvard weinig deelneemt aan dc sportwedstrijden, is hü een ge traind sportsman.' vooral skiën en zeilen is geliefkoosde ontspanning van hem. Hij i6 geen erfgenaam van het vi gen van de Aga Khan. Dat zijn alleen zijn weduwe en beide zoons. Prins Karim kan echter van moeders zijde een enorm groot kapitaal verwach ten. want zijn moeder is de erfgename van vele Britse miljoenen als telg van het Jard-Buller geslacht Het eerste wat prins Karim deed toen hij het grote nieuwe hoorde was zijn moeder, die te Londen woont, opbellen. Hij heeft de na tionaliteit van zijn moeder, dus Brits. Intussen hebben de ismaclische moham medanen in Syrië dc opening van het tes tament niet afgewacht en prins Ali Khan uitgeroepen tot hun geestelijk leider. Dit besluit was genomen op een conferentie te Salamiyah, een centrum van Ismaëli sche mohammedanen. Vervoert K.L.M. lijk van Aga Khan De KLM heeft het verzoek gekregen het stoffelijk overschot van de Aga Khan vai Zwitserland naar Egypte te vervoeren Men heeft het verzoek in overweging ge- Het sohijnt de bedoeling te zijn het lijk negen dagen in de villa Barakat in Versoix (Zwitserland) te laten, opdat de volgelingen van de Aga Khan daar laatste blik op het stoffelijk overschot zul len kunnen werpen. Bijna twee miljoen Argentijnse arbei ders hebben in het gehele land gehoor ge geven aan de stakingsoproep van donder de commissie van Argentijns! ling v< weest. Het tijdstip was rijp geweest, zei Stas sen, voor een ferme en definitieve bepa ling van het Amerikaanse standpunt en als zodanig moest de verklaring van don derdag gezien worden. De Amerikaanse afgevaardigde betoog de verder, dat de V.S. de Russen reeds een eind tegemoet waren gekomen in de kwestie van de opschorting van de kern proeven. De Verenigde Staten waren aan vankelijk immers tegen elke staking van de proeven geweest wanneer deze niet voorafgegaan werd door een stopzetting de produkbie van kernwapens. De reactie van Rusland was toen geweest, staking van de proeven een voor waarde zonder meer was voor iedere overeenkomst. Deze Russische verklaring door de Amerikanen niet als een ultimatum beschouwd. Integendeel, men had de Russische zienswijze bestudeerd gekomen met het voorstel de proeven trien maanden op te schorten. Franse en Britse afgevaardigden acht ten het goed, dat de partijen duidelijk hun standpunten bepaalden en elkaar zo nu en dan nauwkeurig een halt toe roepen, wanneer geen compromis meer toelaatbaar was. V akantiespreiding ook voor scholen Het bureau vakanti esp reidimg heeft de gemeente- en schoolbesturen geadviseerd de schoolvakanties volgend jaar op ver schillende tijdstippen te doen aanvangen wel de scholen benoorden de grote rivieren (inclusief Rotterdam-zuid en Arnhem-zuid) op 12 of 14 juli of vroeger bezuiden daarvan op 19 of 21 juli. De bedrijfsraad voor het bouwbedrijf heeft besloten de vakantie der bouwvakken volgend jaar boven de rivieren te doen aanvangen op 12 julri. Het bureau vakan- tiespreidring wordt in haar advies ge steund door de minister van onderwijs, de gemeente- en schoolbesturen op wekt aan het advies gevolg te geven. rpER GELEGENHEID van het negen tigjarig bestaan van het N-ederland- sche Roode Kruis zal de P.T.T. een serie zegels met toeslag uitgeven. De serie be staat uit vijf zegels, namelijk het jubi leumzegel met de jaartallen 1867 én 1957 en vier zegels, die eik een facet van het Rode Kruiswerk symboliseren. De 4ets. zegels (3 cent toeslag) toont een pelikaan met jongen, symbool van de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis. De vogels zijn in wit op een lichtblauw fond uitgevoerd. De moeder-pelikaan heeft een rode vlek op de borst. Verder toont de zegel een rood kruis. Dit zegel is ontworpen door mevrouw J. Bibter-Hart man uit Den Haag. die ook het 6 ets. zegel (plus 4 cent) heeft ontworpen. Dit laotste toont een wit vakantieschip voor chroni sche zieken en invaliden op een donker groen fond. Het 7 ets zegel (plus 5 cent) heeft een rose fond waarop een rood krus en de jaartallen 1867 en 1957 in don kerbrons. Het ontwerp is van J. van Krimpen, Haarlem. Mevrouw Bitter ontwierp ook het 101 ets zegel (met 8 cent), dat een rood kruis toont gevat in witte lauwerkrans, met kroon en gesp op goudgeel fond. zijnde het embleem van he Rode Kruiskorps. Oe laatste postzegel (30 plus 8 cent) wijst op de wereldwijde taak van het Rode Kruis door een rood kruis op een wereld-1 ooi, tegen een fel blauw fond. Het ont-1 werp is van P. Wetselaar, Haarlem. De zegels komen 19 augustus in de clrcu- 20.56 latie. I Op t Karim Aga Khan, 19 jaar oud, zoon van Ali Khan, volgt zijn grootvader als leider der ismaëli sche mohammedanen op. ONBESTENDIG Dc depressie, die gisteren boven Noord- Engeland arriveerde verplaatste zich daarna langzaam naar de Schotse noord- zeekust. Ze verandert daar weinig van plaats en vult geleidelijk op. Om de de pressie heen stroomt met een krachtige zuidwestelijke wind koele en onstabiele lucht naar onze omgeving waarin op klaringen en buien voorkomen. Vrijdag gingen sommige buien met onweer ge paard en werden plaatselijk grote hoe veelheden regen afgetapt, op het vlieg veld Eelde bijv. 33 mm. De depressie vult vult verder op en zal het weer bij ons nog een paar dagen beheersen. Klei ne storingen zullen af en toe buien ver oorzaken, maar deze worden afgewisseld door opklaringen. De wind heeft de nei- 0i?i0 iets af te nemen. De temperaturen blijven normaal voor de tijd van het jaar met maxima die even boven de twintig graden uitkomen. WEERBERICHT Minder wind De Bilt verwacht tot mor genavond: Opklaringen, maar plaatse lijk ook enkele buien. Ma tige, aanvankelijk nu en dan krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering In temperatuur (Ongemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 14 juli: zon op 4.38 uur, onder .0.57 uur. Maan op 21.39 uur, onder 32 u. Maandag 15 juli: zon op 4.39 uur, onder ox. Maan op 22 uur, onder 8.37 u. Juli laatste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1