Jlicutue |CriJisrtjc GTourant I Malenkof verbannen naar stad in centraal Azië Toenemende radioactiviteit zeker niet onbedenkelijk Ex-premier nu directeur elektrische centrale Verhogen Deltawerken het IJsselmeerpeil Ruim 300.000 gulden voor een doek van Vincent van Gogh Eén cent per onbeklede stoel per etmaal Opnieuw klagen toeristen over onze hotelprijzen Drs. Blok mat besmetting van de lucht in Nederland IS De Aga Khan overleden a DONDERDAG 11 JULI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No. 11003 Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „^tanlwistifb is ohebkum ntyn f)«H in teyljenfipoet" Unieke Onderwijsinstelling ZIE PAGINA 5 ka! Geen proces - wel levend begraven !DE L/ II E AFGEZETTE RUSSISCHE MINISTER Malenkof is naar het stad- je Oest-Kamenogorsk in het verre oosten van de Sowjetunie ver- 'bannen, door zijn benoeming tot directeur van een elektrische centrale. Oest-Kamenogorsk ligt op 300 km afstand van de Chinese grens in Oost Kazakhstan, het gebied waarheen eens Leon Trotski verbannen werd. Radio-Moskou, die dit nieuws bekendmaakte, deelde verder mee dat j'^Me afgezette rode leiders niet gerechtelijk vervolgd zullen worden. iMoIotof en Kaganowitsj zouden eveneens „ander werk" hebben ge- 'kregen. i De omroeper van radio-Moskou Sprak de geruchten tegen dat Kaga- howitsj en Molotof gevangen zouden ZZiitten. „De leden van de tegen de ^partij gerichte groep zijn streng, fcnaar gerechtvaardigd gekritiseerd", jaldus deze omroep, „en zij hadden rfklle gelegenheid hun mening naar '//moren te brengen. Het stadje Oest-Kamenogorsk in het berggebied van oostelijk Kazakhstan s zo ongeveer het meest afgelegen ver- ianningsoord, dat Kroesjtsjef voor zijn tegenstander had kunnen bedenken. Het t bewoond door enige tienduizenden wie het merendeel betrokken bij het werk in de hydro-elektrische Jricentrale en bij de mijnen rondom de stad fiwaar niet-ijzerhoudende ertsen worden nen. Een groot deel van de bevol- an deze stad bestaat uit voormalige, >k politieke, gevangenen, die zijn vrij platen onder voorwaarde, dat zij in Ka- ikhstan zullen blijven wonen. Levend begraven J Voor Malenkof betekent het een le iend begraven zijn in een oord, waar e ludht bekend staat om zijn zuiverheid, overigens hem weinig vriendelijks iht. Vele van zijn toekomstige mede hebben hun verbanning naar t stadje te danken aan Malenkofs me thoden en zullen hem dienovereenkom- rtig behandelen. Verder ligt Oest-Kamenogorsk precies t het gebied, waar Kroesjtsjef zijn de- isatieplannen op grote schaal heeft jst. Malenkof, die zeker een kun- .n is om leiding te geven aan een technisch werk als de centrale zal dus een der eersten zijn, die theorieën van zijn tegenstander moet Jritvoeren Oost-Duitsland Het politieke bureau van de Oostduitse communistische partij heeft besloten geen wijzigingen aan te brengen in de leiding van de partij, omdat dan de positie van de SED verzwakt zou worden. Walter Ul- bricht, de secretaris-generaal van de par ten, verklaarde, dat het ogenblik niet gunstig was voor veranderingen. Toch was er op de vergadering van het politieke jbureau oppositie. Zo verklaarde de minis ter van handel, Rau, dat het verbod voor de studenten om West-Duitsland te be- i zoeken, scherpslijperij in de geest van de I groep Molotof was. Als de SED de massa wil winnen, zo was zijn duidelijke uit spraak, moet zij van Rusland leren elas tisch van opvatting te zijn. Lof voor Kroesjtsjef Premier Boelganin heeft gisteren aan een diner in Praag een lofrede gehouden op partijsecretaris Kroesjtsjef. Boelganin zei: „Het is nodig er de nadruk op te leg gen, dat vooral kameraad Nikita Kroesjt sjef zich verdienstelijk heeft gemaakt met het ontmaskeren en het neerslaan van de tegen de partij agerende groep". Syriërs vuren weer op Israëli's De Syriërs hebben gisteren wederom het vuur geopend op de Israëli's. De neder- zettin Dan in het uiterste noorden van Israël moest het ontgelden, aldus een mededeling van een Israëlische militaire woordvoerder. Een boer werd gewond. Ook in het dorp Lehavot Habasjan, dat niet ver van de bronnen van de Jordaan ligt, werd geschoten. Israël heeft bij het hoofd van de V.N.-waarnemers, kolonel Leary, geprotesteerd tegen een uitzending m radio-Kairo, waarin werd meegedeeld, dat Egypte Syrië te hulp zou komen, indien het conflict zich zou uitbreiden. De Israëli sche pers berichtte dat zich thans 400 Rus- ilsche instructeurs in Syrië bevinden. Bloemen bloeien op Nova Zembla Volgens radio-Moskou is het op een leel van de Noordpool deze zomer zo /arm, dat er gras en zelfs bloemen bloeien op Nova Zembla. De gletsjers op het eiland zijn aanmerkelijk ingekrompen. Een Russisch schip is uit Archangel ver trokken naar Nova Zembla om experimen teel werk te doen als onderdeel van het programma voor het internationale geo fysische jaar. Labour vraagt Onmiddellijk staking van kernproeven De Labourfraotie in het Engelse lager huis heeft zi'dh gisteren eenstemmig ult- onmiddellijke opschorting i tweede fase Minister Zijlstra heeft gisteren op de tentoonstelling Het Atoom op Schiphol in een televisie interview een toelichting ge geven op de nota inzake de kernenergie, die hij deze week aan de volksvertegenwoordiging heeft aangeboden. bewapening Overeenstemmig over deze punten, u meent Labour, mag men niiet laten af hangen van de regeling van politiek' vraagstukken. In een derde onbwape- ningsfase zouden alle atoomwapens vei nietigd moeten worden, aldus de reso-luti van de labourfracbie. Sprinkhanenplaag in Midden-Oosten De grootste sprinkhanenplaag sind6 27 jaar bedreigt het Midden-Oosten. In de woestijngebieden van Arabië en Oost- Afrika vormen zich grote zw reeds veel schade aanrichten. Gewoonlijk bestaan de twee generaties sprinkhanen, maar ni is er een opeenhoping van vier genera ties, In het jaar 1929-1930 zijn deze stre ken verschrikkelijk geteisterd. De We reldvoedselorganisatie hoopt het gevaar ditmaal met de moderne bestrijdingsmid delen althans enigermate te kunnen be teugelen. Prins Bernhard is gistermiddag terug gekeerd uit Parijs, waar hij een verga dering van het Stearing Committee van de Bilderberg-conferentie heeft geleid Prins arriveerde op het vliegveld Soesterberg. PROVINCIALE STATEN van Overijs- sel hebben zich gisteren beziggehou den met een nota over de i|aterstaat- kundige toestand in de provincie. Een van de sprekers, ir. Baas (lib.) meende, dat verwacht moet worden, dat na de uitvoering van de Deltawerken het peil van de IJssel en daarmee het peil van het IJsselmeer hoger zal worden. Omdat ook de waterafvoer uit Duitsland groter zal worden, zo betoogde spreker, komen Zuid-Drenthe en het land van Vollen- hove dan in t Spreker stelde voor een te stellen, die de gevolgen van de ver hoging van het IJsselmeerpeil kan be studeren Gedeputeerde Haverkamp ant woordde de heer Baas, dat men nog niet op een eventuele verhoging van het IJs selmeerpeil vooruit kan lopen, omdat de regering hierover nog geen enkele be slissing heeft genomen. Onderhandelingen met Moskou beginnen (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering heeft gisteren op grond van de inhoud der laatste Sowjetnota van 6 juli besloten de door Moskou gewenste onderhandelingen de uitbreiding van de handel te gaan ren. De Westduitse delegatie, geleid door de ambassadeur in speciale dienst dr. Rolf Lahr, zal van volgende week af klaar staan om naar Moskou te vertrekken. Een datum is nog niet vastgesteld. De bondsregering wil hieromtrent langs diplomatieke weg een voorstel aan Rusland doen. De West duitse ambassadeur in Moskou, dr. Wil helm Haas, komt hiervoor nog vandaag in Bonn. Men neemt in Bonn aan, dat de onderhandelingen op 29 juli zullen be ginnen. Selivyn Lloyd Oder-Neissegrens is voorlopig „De Engelse regering houdt vast aan de overeenkomst van Potsdam, waarin wordt bepaald dat de westgrens van Polen slechts orlopig is en een definitieve regeling een vredesverdrag moet worden opge- >men", aldus de Britse minister van bui tenlandse zaken, Selwyn Lloyd, in ant- oord op de vraag van het socialistische lagerhuislid Zilliacus of Engeland de be staande Oder-Neisse-grens officieel zou erkennen. De overeenkomst van Potsdam volgens hem door de loop der gebeur tenissen vrijwel achterhaald. Op een kunstveiling te Londen, waar een deel van de kunstcollectie van wij len de Newyorkse bankier Wilhelm Weinberg werd geveild, bracht gisteren een schilderij van Vincent van Gogh „De fabrieken te Clichy" 310.000 op. De Londense kunstzaal Knoedler, die het doek kocht, betaalde voorts 260-000 voor „Het hoofd van een engel", eveneens van Van Gogh. Dit schilderij kocht de firma voor een particuliere verzamelaar in Europa. De totale veiling bracht niet minder dan ruim 3 miljoen op, welk bedrag bestemd wordt voor liefdadige doeleinden. Er waren meer dan 1000 kunsthandelaren, museumdirecteuren en Professor Willard F. I.ibby, lid van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, heeft genoten van zijn bezoek aan de tentoonstelling Het Atoom op Schiphol. Bij zijn aankomst kreeg hij van een robot een briefje, waarop een welkomst groet geschreven stond en dat vond de Amerikaan een bijzonder originele ontvangst. Na afloop van zijn bezoek gaf hij zijn mening over de toepassing van de kernenergie. De Amerikaanse industrieën kunnen thans tn totaal 50 miljoen dollar besparen en over drie of vier jaar zullen alle kosten, die aan het gehele atoomproject zijn besteed, zijn terugverdiend. Als belangrijkste brandstof zag hü voorlopig het uraniummaar naar zijn mening zal plutonium in de toekomst eveneens kunnen worden toegepast. particuliere verzamelaars uit de gehete wereld naar Londen gekomen en de vei lingmeesters moesten huistelevisie ge bruiken om de menigte bieders in twee volle zalen te kunnen overzien. Ander# belangrijke stukken die geveild werden waren „Het blauwe huis te Zaandam" van Monet (ƒ220.000), een bloemstuk van Redon 120.000), „Jonge Bretonse ba- van Gauguin 180.000\ een „Vaas met bloemen" van Utrillo 26.000), „De gewonde jockey" van Degas 69.000) en miniatuur van Cezanne 140.000). De veiling omvatte 56 impressionistische, en post-impressionistische schilderijen, tekeningen, beeldhouwwerken en bron- TOMATEN NAAR BELGIË België heeft met Ingang van gisteren de invoer van tomaten uit Nederland weer toegestaan. Dit gebeurt op grond van de prijsontwikkeling voor dit pro- dukt op de Belgische markt. Wel geldt, dat enkel sorteringen A en B ingevoerd mogen worden, maar dat was ook bjj voorgaande gelegenheden steeds het Vergoeding bij inkwartiering Tafels leveren een probleem op (Van een onzer redacteuren.) IEMAND die inkwartiering krijgt, is veelal te beklagen. Hij raakt immers een deel van zijn vrijheid kwijt en moet bovendien ruimte en goederen ten gebruike afstaan. Er i: echter één troost voor hem: de man die gedoemd is te berekenen hoe groot de vergoeding voor het kwartieringsongemak moet zijn, nog beklagenswaardiger. De pas gepubliceerde wijziging van het Inkwartieringsbesluit 1953 be wijst dit. Vliegtuig haalde zieke van schip Een amfibietoestel van de Marinelucht vaartdienst landde gistermiddag tussen Noordhinder en Goeree op zee naast de Prins Willem III van de Oranjelljn, die een zieke aan boord had. Het toestel nam de patiënt, die een schedelbasisfrac- tuur had opgelopen, over en bracht hem naar Valkenburg, vanwaar deze per kenauto naar de Ursulakliniek in Wasse naar werd vervoerd. Eerst was het de bedoeling dat e: een helikopter zou landen op het ontruim de achterschip. Deze helikopter kon het schip evenwel niet direct vinden en daar om besloot men het amfibie toe stel te stu ren die de mogelijkheid van een landing naast het schip zou onderzoeken. Deze operatie gelukte volledig. Koning Paul logeert bij president Tito Kocing Paul, koningin Frederica en prinses Sophie van Griekenland zijn vooi een particulier bezoek van vijf dagen aan president Tito in Zuid—Slarvlë aa komen. Op de steiger van de haven Brioni werden zij verwelkomd door Tito en zijn vrouw. Daarna vertrok Tito zijn gasten naar zijn residentie. landse hotelprijzen. Een aantal hoofd redacteuren van buitenlandse bladen, die in mei in Amsterdam vertoefden voo congres van het Intcrnatlanaal persinsti tuut, heeft de klacht geuit, dat in schillende hoofdstedelijke hotels, zij logeerden, maaltijden in rekening waren gebracht, die niet waren gebruikt- In de hotels waren de betrokken ka mers ter beschikking gesteld onder de zogenaamde demi-regeling, waarbij de Waarschuwing van jonge natuurkundige (Van een onzer redacteuren.) tTET GERINGE AANTAL ONGEVALLEN door overmatige bestraling, LA dat tijdens de ontwikkeling der reactortechniek heeft plaatsgevonden, is een aanwijzing dat een vergaande bescherming van de werkers op het gebied der kernenergie bewerkstelligd kan worden. De vraag rijst echter, welke gevolgen voor de mensheid als geheel of voor grote bevolkingsgroe pen te verwachten zijn van de kleine stralingsdosis die met de verspreiding van radioactieve produkten gepaard gaat. Dit merkt drs. Joh. Blok, een jonge natuurkundige uit Rijswijk, verbonden aan het medisch-biologisch laboratorium der Rijksverdedigingsorganisatie T.N.O. op in zijn proef schrift, dat hij morgen aan de Vrije Universiteit te verdedigen heeft. Het proefschrift, dat tot titel draagt „Radioactieve besmetting van de biosfeer in Nederland", is de neerslag, van een onderzoek van het medisch-biologisch laboratorium, dat onder leiding staat van prof. dr. J. A. Cohen. Het proefschrift werd goed gekeurd door de promotor prof. dr. G. J. Sizoo. De heer Blok constateert in de inleiding op zijn werk: Inmiddels is de besmeitbing van de gehele aardbodem en aardatmo sfeer met radioactieve deeltjes een feit geworden door de proeven met atoom bommen waarbij men de verspreiding van radioactieve produkten uiteraard veel de Het doel van zijn onderzoek promovendus: 1. Het opdoen van ervaring met de verschillende methoden voor het meten der radioactieve besmetting. 2. Verzameling van de gegevens die nodig zjjn om de invloed der be smetting op de volksgezondheid te bepalen en een gefundeerde voor lichting van het Nederlandse publiek mogelijk te maken. 3. Het bepalen van de radioactiviteit die later de achtergrond zal vormen van een eventuele besmetting bij de kernenergie hier te Gevolgen voor gezondheid Ten aanzien van de invloed van de kunstmatige radioactiviteit op de volks gezondheid concludeert drs. Blok: a. Genetische effecten. De gammastra- linig van op de bodem neergekomen radioactief stof en de opname, van het element Cesium 137 in het lichaam zijn verreweg de belangrijkste oorza ken van bestraling der voortplantings organen. De do9is is echter klein ver geleken met die door natuurlijke stra ling. De genetische schade die kunst matig wordt veroorzaakt is bijv. klei ner dan die ten gevolge van het wo nen in stenen huizen, waarvan de mu ren een kleine hoeveelheid radium be vatten. Daar elke mutatie uiteindelijk bij een aantal individuen van latere generaties ernstig persoonlijk leed kam brengen, moet echter in het algemeen gesproken elke verhoging van de ge middelde dosis op de voortplantings organen zoveel mogelijk vermeden worden. b. Latere effecten. Bepaalde onganeD van het menselijk lichaam ontvangen door de aanwezigheid van kunstma tige radioactieve stoffen in de biosfeer (de omgeving waarin het leven vaD plant, dier en mens zich voltrekt) een stralingsdosis die niet te verwaarlo zen is ten opzichte van de dosis dooi natuurlijke stralingsbronnen. De do sis in botweefsel zou bij een aantal In dividuen zelfs groter kunnen worden (Zit VERVOLG OP PAG. 5) gast, behalve kamerhuur met ontbijt, ook een hoofdmaaltijd berekend wordt, omge- aoht of hij deze al dan niet heeft ge bruikt. De deelnemers hadden vad betrokken hoteliers een tegemoetkomen de houding verwacht, vooral toen tei tijde van het congres nog eens duide lijk bleek, dat zij onmogelijk in staat waren de te berekenen maaltijden te ge bruiken. Toen bij het merendeel der ho teliers die houding afwezig was, heeft de regeling de ergernis van d e bewuste deelnemers opgewekt. TELEURSTELLING Het nationale comité, dat zich niet wil begeven in een beoordeling van de demi- pensionregeling zelf, heeft er zijn teleur stelling over uitgesproken dat niet coulance ls getoond en dat niet meei grip aanwezig is gebleken voor de selijkheid, dat leidende joumalistea ui* andere landen met tn elk opzicht goede Indrukken van Nederland als toeristen- land naar hun krantenbureaus zouden terugkeren. Het bedrijfschap Horeca, dat door het comité op de hoogte is gesteld, betreurt het gebeurde, bezien in het licht van het algemeen toeristisch belang, zeer. Het bestuur van het bedrijfschap heeft zich tot de vrije ondernemersorganisaties in de Horeca-sector gewend met het verzoek hun volle aandacht aan dit vraagstuk te leven en zich te beraden hoe dergelijke oorvallen in het vervolg zoveel mogelijk kunnen worden voorkomen. Drees wil meer samenwerking met India Nederland is gaarne bereid zoveel als het kan bij te dragen aan de ontwikke lingsplannen van India. De bijdrage die Nederland zou kunnen verlenen ligt eer der op het terrein van de technische ken nis dan op dat van het kapitaal. Aldus heefit minister-president dr. W. Drees gis teren verklaard in een vraaggesprek met de verslaggever van All India Radio, dr. K. S. Shelvankar. Dr. Drees zed het van uitermate groot belang te achten de samenwerking tussen Nederland en India krachtig te stimu leren en hoopte dat het bezoek van pre mier Nehroe aan Nederland tot een nauwere samenwerking en een beter be grip tusen beide landen zal bijdragen. Het vraaggesprek vormde een onderdeel van een programma van All India Radio over het bezoek van premier Nehroe aan Nederland. De militaire rekenaar moet namelijk uitmaken hoeveel nuttige vierkante me ter vloeroppervlakte per etmaal er in gebruik zijn, want hij moet per m2 een kwartje uitbetalen. Hij moet er echter op pletten zo waarschuwt de ministe riële kennisgeving dat er boven dat nuttige vloeroppervlak ten minste ander halve meter vrije hoogte is. In de win ter wordt het nog moeilijker, want dan wordt er voor verwarming per etmaal een cent per kubieke meter extra be taald, tenzij de warmte van gas of stroom komt, want dan beslist de plaatselijke meterprijs. Is dit alles voor elkaar, dan moet hij bij vertrek der militairen erom denken, dat er vijf cent per vierkante meter nuttige vloeroppervlakte wordt betaald voor het ontruimen, schoonmaken en weder inrichten. Daarvoor heeft hjj echter nog heel meer moeten doen. H(j heeft bijvoorbeeld de stoelen moeten tellen en per stoel een cent moeten registreren, tenzij er van een bekleed zitmeubel sprake was. Dit geeft namelijk recht op drie cent per Grotere moeilijkheden leveren de ta fels, want waar liggen de grengen tussen een kleine, een middelgrote en een grote tafel, die respectievelijk recht geven op twee, drie en vier cent per vierentwintig Voor twee cent gebruikt het leger één deken, hetzelfde tarief dat geldt voor twee lakens en een kussensloop. Die laat ste moeten echter (na gebruik gedurende veertien dagen) eens gewassen worden. Daarvoor betaalt het rijk tachtig cent. Men ziet, het is alles schitterend ge regeld, maar een sinecure ls het niet. Heus, men kan beter inkwartiering krij gen dan de daaraan verbonden vergoe dingen moeten berekenenl De toestand van de Aga Khan, de 80- jarige leider van de Ismacli mohamme danen, ls hoogst verontrustend. Zijn kreahten, die de laatste maanden steeds meer afnamen, werden vannacht door een ernstige hartaanval uitgepunt. In zijn villa te Genève wacht de fami lie in angstige spanning af of hem nog enkele dagen beschoren zijn. Zijn beids zoons, Ali en Sadroeddin, zijn voortdu rend aan zijn ziekbed. Ali heeft zijn dochtertje Yasmin, die bij haar moeder Rita Hayworth verbleef, met spoed uit Le Havre gehaald en keerde gisteren in Genève terug. Hedenmiddag werd gemeld, dat de Aga Khan is overleden. HET WEER IN EUROPA I 3 lil 1 s s 11 li lil 14 Stockholm Kopenb. zw. bew. zw. bew. ZW 2 ZZO 3 N 8 19 0 20 2 Aberdeen zw. bew. licht bew. zw. bew. 111 lil 14 0 21 4 19 17 P»n]smbUrf cm bew. WNW 2 18 8 22 13 Orenoble regenbui NW 3 22 15 Berlijn licht bew. NNW 2 WNW 6 24 3 22 1 18 18 Genève Innsbruck Mallorca zw. bew. licb/bet" licht bew zw. bew. W 2 O 2 WNW 6 WZW 6 WN\v' 4 22 6 25 2 25 24 20 29 30 0 29 0 WEERBERICHT Enige regen De Bilt verwacht tot mor genavond: Toenemende bewolking en tijdelijk enige regen. Aan vankelijk zwakke, laiter overwegend matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Dezelfde temperaturen als -«v vandaag of iets legere. (Op gemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Vrijdag 12 juli: zon op 4.36 uur, onder 59 uur, maan op 20.49 uur, onder 5.23 u. Op 20 juli laatste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1